SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD No. 17. Maandag 8 Augustus Anno 1927 Het turnfeest van „R.O.D.A." te Lisse. Bureau) Noordetndspleln LEIDEN VAN HET Telefooni Dir. en Adm. 2500 Red. 1507. Een welgeslaagde Lustrumviering met zeer uiteenloopende prestaties. (Van onzen eigen verslaggever). Op het terrein achter hotel „De Witte Zwaan" te Lisse had Zaterdagmiddag het turnfeest plaats door de gymnastiekvereeni- ging „R.o.d.a." aldaar in samenwerking met den Turnkring Leiden en Omstreken georganiseerd ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan.. Alles heeft er toe medegewerkt om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen, niet in de laatste plaats het weer. Het was een dag vol echter zomersche zonnewarmte, zooals we ze maar weinig in ons landje ge wend zijn; eigenlijk een beetje tè warm, maar toen later in den middag de lucht meer en meer betrok en een dicht wolken- gordijn ons voor al te feilen zonnegloed be schermde, werd het beter, alhoewel het drukkend bleef in de atmospheer. Ook de voorbereiding en regeling als mede de accomodatie op het terrein bleek in orde te zijn, zoodat de wedstrijden een prettig vlot verloop hadden en keurig op jijd werden beëindigd. Daarbij kwam nog. dat de stemming on der de circa vijfhonderd turners en turn sters voortreffelijk was, zoodat uit dit oog punt beschouwd deze wedstrijden er zeer zeker toe hebben bijgedragen om den band tusschen de vereenigingen onderling te ver sterken en nauwer aan te halen. En zulks kan aan de zaak van de gymnastiek slechts :ten goede komen. Het is daarom, dat het streven van „R.o.d.a." om dergelijke, wat wij zouden willen noemen, „genoeglijkheidsdemonstra- ties" te organiseeren, lof en waardeering verdient, maarmen hoede zich er voor de werkelijke sportieve waarde van deze wedstrijden al te hoog aan te slaan. Want over het algemeen de enkele goeden niet te na gesproken stond het gebodene op een zeer middelmatig peil, waarboven de meerderheid niet bij-machte bleek zich te verheffen. En wij zijn het ten deele eens met het geen een jurylid na afloop der wedstrijden opmerkte: „Er schuilt een gevaar in, dat vereenigingen, welke van de jury ternau wernood het praedicaat „onvoldoende" of „net voldoende" behalen met een tweeden, derden of vierden prijs huiswaarts gaan". Dit, zoo meende dit jurylid, leidt tot zelf overschatting; door de behaalde lauweren worden de leiders der betrokken vereeni gingen blind voor hun eigen fouten en la ten dientengevolge na in hun systeem de zoozeer' gewenschte verbeteringen aan te brengen, met als gevolg daarvan, dat de gymnastiek met dergelijke wedstrijden eer der geschaad dan gebaat is. Dit laatste lijkt ons wat al te zwartgallig. Wij voor ons zijn er vast van overtuigd, dat er van deze onderlinge kampen, ook al is er zooals Zaterdag betrekkelijk weinig pu blieke belangstelling, wel degelijk propa gandistische kracht uitgaat, al is het alleen maar in den eigen kring, wat toch ook waarlijk geen kwaad kan. Immers iedere turner of turnster beoefent de" gymnastiek behalve uit noodzakelijk- heidsoverwegingen voor zijn of haar genoe gen en waar viert de genoeglijkheid in meerdere mate hoogtij dan bij dit genre wedstrijden? Zij brengen een aangename afwisseling tusschen het turnen in de zaal; zij voeren de gymnasten dichter tot elkaar en bevorderen aldus het onderling verband, dat ook in de gymnastiekwereld zoozeer ge- wenscht is. Op de leidende elementen in de vereeni gingen rust evenwel de taak den leden de opvatting bij te brengen, dat de in deze wedstrijden behaalde prijzen niet zoozeer bedoeld zijn als een belooning voor indivi- dueele prestaties, maar als een aanmoedi ging om door gestadige oefening het peil der vereeniging op te voeren tot een hooge- ren graad van ontwikkeling. Wanneer daarbij profijt getrokken wordt van hetgeen door de eerste-prijswinnaars ten beste wordt gegeven, dan kan het niet anders of wedstrijden zooals Zaterdag door „R.o.d.a." georganiseerd, zullen daartoe het hunne bijdragen. De wedstrijden. Het begon Zaterdagmiddag met een marschwedslrijd, waartoe een optocht door het dorp werd gehouden. Als juryleden fun geerden hiervoor mevr. MetzRueling, mej. Steffelaar en de heeren Ant. Metz, Schür- hoff, Zuiddara en Smoorenburg. Om circa twee uur vertrok de stoet vanaf het gebouw „Rehoböth" aan den Achterweg om langs Heereweg, Vierkant, Grachtweg, Kanaalstraat, Heereweg, Veldhorststraat, Stationsweg en Heereweg naar het terrein te marcheeren, dat te ongeveer kwart voor drie werd bereikt. De Lissesche muziekvereeniging „Trou moet blijcken", welke ook den optocht op- gevroolijkt had met pittige marschen, in stalleerde zich hier in een groote tent en bleef gedurende den verderen middag het feest met muziek opluisteren. Na den opmaTsch en den vaandelgroet beklom de heer Ant. Metz, voorzitter van den Turnkring Leiden en Omstreken, het podium om namens „R.o.d.a." en den Turn kring allen een hartelijk welkom toe te roe pen. Spr. zeide het op hoogen prijs te stel len, dat uit zoovele gemeenten vereeni gingen waren gekomen om dit eerste lustrum van „Roda" te helpen vieren; hij deed een beroep op aller medewerking, op dat er van deze wedstrijden zooveel moge lijk propaganda zou mogen uitgaan en sprak den wensch uit, dat in het gebodene tot uiting zou mogen komen welk een belang rijke plaats de gymnastiek in de volksop voeding inneemt. Nadat onder leiding van den heer W. L. Renée door de heeren een i ge aigemeene vrije oefeningen waren uitgevoerd, werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. Voor de wedstrijden in de damesafdee- ling bestond- de jury uit de dames mevr. MetzReuling en mej. Steffelaar en de heer Schürhoff; voor die in de hcerenafdeeling uit de heeren Smoorenburg en Zuiddam. In eerstgenoemde afdeeling kwamen uit acht vereenigingen, te weten Roda, Turn- lust, Olympia, Aspasia, Concordia, Sparta, Hercules en D. W. S. („Brunhilde" van Leiden en „O. S. S." van Zandvoort waren 0 in verband met de nationale kampioen schappen le Haarlem verhinderd haar in schrijvingen gestand te doen); in de hee- renafdeeling eveneens acht vereenigingen, n.l. Roda, Turnlust, Olympia, Aspasia, Sparl^, Hercules, D. W. S. en K. D. O. Het Turnfeest te Lisse. De nationale athletiek-, zwem- en tennis* kampioenschappen; de Nederlandsche athle* tiekploeg gekozen. De cricketwedstrijd tnsschen het N. C. B. XI-tal en de Free Foresters eindigt in een draw. De „Hollandia" wint de eerste race om del Cumberland Cnp. De jaarvergadering van den A. N. W. B. Wij zullen ons bij de verdere bespreking tot de hoofdzaken bepalen, daar het niet wel doenlijk is van alle wedstrijden een ge detailleerd verslag te geven. In de damesafdeeling behaalde Concordia uit Leiden in het nummer oefeningen in vloeienden vorm bij gebrek aan ernstige concurrenten een gemakkelijke, doch zeer verdiende overwinning. Jammer, dat Brun hilde en O. S. S. op het appèl ontbraken, maar zelfs dan zouden wij de leerlingeljcs van den heer Nievaart met hun keurig uit gevoerd ballet een goede kans op den eer sten prijs gegeven hebben. Alleen „Aspasia" kwam verder in dit nummer uit en verwierf den derden prijs, hoewel de oefeningen weinig „vloeiende bewegingen" vertoonden. De springriet-oefeningen leverden een on betwistbare zege op voor de D. W. S.- dames, die keurig werk te zien gaven, evenals de Hercules-dames in haar num mer vrije oefeningen (Niels Buck). Twee mooie successen van den heer Renée. „Turnlust" uit Aarlanderveen gaf staaf- oefeningen ten beste en behaalde als eenige deelneemster den eerstten prijs met 36l/i punt. 's Avonds in de zaal werden dezelfde oefeningen heel wat beter door „Turn lust" uitgevoerd. In het nummer vrije oefeningen (nieuwo richting) triumfeerden de Roda-dames met een voorsprong van £l/a pnt op de Olympia-ploeg uit Woubrugge. Ook de marschwedslrijd bracht een over winning van de dames. „Concordia" uit Leiden verwierf het hoogste puntenaanlal en werd derhalve door de jury de eer waar dig gekeurd den eersten prijs te ontvangen. Van de verrichtingen der heeren vallen naast zeer matige ook heel goede presta ties le vermelden. Van de laatste noemen wij in de eerste plaats het pittige werk van „D. W. S." in het nummer vrije oefe ningen. Dat „Olympia" en „Aspasia" in dit nummer respectievelijk 14^h en 17 punten minder kregen bewijst wel, dat het werk der Rijnsburgers verre superieur was. Daarnaast willen wij in één adem noe men de correcte oefeningen van de Her- cules-adspiranten, die een nauwgezetheid aan den dag legden, welke menige andere vereeniging tot voorbeeld kan strekken en de slaafoefeningen van de D. W. S.-junio- res, die eveneens bewondering afdwongen.^ Bij de vrije oefeningen (nieuwe richting? behaalde „Turnlust" met 25 punten nog het Leste resultaat, doch het gehalte was van

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11