No. 20669 DINSDAG 2 AUGUSTUS Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -j- portokosten. ƒ0.18 .0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de American Petroleum Company, om ver gunning tot uitbreiden van de bewaar plaats voor petroleum op het perceel Zijl- singel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 912; b. J. en N. Schouten, om vergunning tot het oprichten van een door electromotoren gedreven koel- inrichting in het perceel Booramarkt No. 9, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 35; c. de N. V. Leidsche Meubel industrie, om vergunning tot het uilbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van meubelen in het perceel Utrechtsche Jaag pad No. 44, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M. Nis. 3763 en 3857, is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Augustus 1927. H. M. DS KONINGIN-MOEDER VERJAART. Vandaag, 2 Augustus viert H. M. de Koningin-Moeder „Koningin Emma", zooals menschen op leeftijd nog menigmaal plegen te zeggen Haren 69sten verjaar dag. Al merken wij in de Sleutelstad behou dens het vlagvertoon van alle rijks- en gemeente benevens van enkele particuliere gebouwen, van dergelijke gebeurtenissen niet veel, toch gaan op een dag als van daag de gedachten van hen, die zulks mochten meemaken, nog wel even terug tot den tijd, toen Zij na den dood van Koning Willem III voor de zware taak gesteld werd Haar Dochter voor te berei den op de verantwoordelijke positie, welke Deze zou gaan innemen, wanneer Zij een maal den 18-jarigen leeftijd zou hebben bereikt. En onwillekeurig wellen dan in ons hart gevoelens van dankbaarheid op voor de wijze, waarop Zij zich van die taak ge* kweten heeft Moge zij nog vele jaren voor ons en Haar Huis gespaard blijven. Door de Leidsche Christelijke Oranje- vereeniging is hedenmorgen onderstaande telegrafische gelukwensch naar het paleis te Soestdijk afgezonden: De Leidsche. Christelijke Oranje-vereeni- ging wenscht dankbaar Uwe Majesteit ge luk met dezen dag, die een dag is van heil voor Uwe Majesteit, voor ons Vorsten huis en Vaderland en hoopt vurig, dat de Heere God de onvergetelijke Moeder onzer Vorstin en Grootmoeder onzer Prinses, nog vele jaren van rijke zegen naar ziel en lichaam en in alle opzi-hten des levens moge schenken. (w.g.) H. THOMAS, voorzitter, L. BOEKKOOI, secretaris. Ook namens den Raad is door B. en W. een telegram van gelukwensch gezonden. BEZOEK VAN ROEMEENSCHE INTELLECTUEELEN. Met de trein van 9.52 arriveerden heden morgen circa twintig leden van het gezel schap Roemeensche Intellectueelen dat een kort bezoek brengt aan ons land en daarbij voor den laatsten dag van zijn verblijf in Nederland Leiden heeft gekozen. Met de trein die om 10.16 uit Rotterdam hier aankomt arriveerden nog eenige leden van het gezelschap en met een volgende trein zouden de overige excursisten aanko men. Men heeft echter niet op hun ge wacht en is na aankomst van de trein van 10 16 op weg gegaan om de inrichtingen die op het programma stonden voor een be zoek op te zoeken en te zien wat Leiden voor leerzaams bieden kan. Begonnen we-Td met een kort bezoek aan 's Rijks Museum voor Oudheden waar de Roemeenen werden ontvangen en rondge leid door den conservator dr. Van Wijngaar den. Speciaal de Egyptische afdeeling werd bezocht. De vreemelingen betoonde zich zeer belangstellend voor al hetgeen zij hier te zien kregen en gingen voldaan verder, naar de Lakenhal, waar de daar gëexposeer- de doeken en andeTe bezienswaardigheden eveneens de volle belangstelling van <ïe Roemeensche intellectueelen mochten ver werven. Zij werden in de Lakenhal door den directeur mr. dr. J. C. Overvoorde hartelijk ontvangen en rondgeleid. Na hot bezoek aan de Lakenhal vereenig- den de excursisten zich met den secretaris van het Consulaat-Generaal van Roemenië te Rotterdam den heer J. F. C. Heiser aan een maaltijd in restaurant Zomerzorg, waarna zij in den namiddag een bezoek brachten aan het Ebhnografisoh Museum en aan de Universiteit. Daar werden zij met eenige hartelijke woorden door den rector- magnificus prof. E. M. Meyers welkom ge- heeten, waarna prof. P. J. Blok de Roe- meenen de Universiteit heeft laten bezichti gen. Daarmede was het bezoek ten einde. Wij vernemen nog dat het gezelschap Roemeensche Intellectueelen bestaande uit 34 personen behoort tot de „Association des Amis des Elats Unis d'Amérique". Het gezel schap is op doorreis naar New-York, waar heen het hedenavond per s.s. „Volendam" van de HollandAmerika-lijn vertrekt. Per zelfde boot keeren dv> Roemeenen over eenige weken weer naan Europa terug, maar zij ontschepen dan te Boulogne en reizen over Parijs naar hun vaderland terug. De réis naar Nederland werd gemaakt via Praag en Leipzig waar de Roemeenen bezoe ken van één dag hebben gebracht. Zij ver klaarden-opgetogen te zijn over hetgeen zij in ons land hadden gezien en waren getrof fen door de intensieve manier waarop hier gekverkt wordt. Onze moderne stedenbouw en architec tuur noemden de Roemeenen een openba ring en onze stedenbouw had hun volle be wondering. Ook over het schoon van Leiden waren zij algemeen zefer opgetogen. CONFóDéRATION INTERNATIONAL DES ETUDIANTS. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche delegatie naar het congres van de Confédé- ration des Etudiants. dat van 23 Augustus tot 5 September te Rome wordt gehouden, bestaan uit mej. A. N. Josephus Jitta en de heeren mr. A. C. W. Beerman en mr. J. Zaayer, allen te Leiden. DE LEIDSCHE SCHOUWBURG. De zomertijd is voor den Leidschen Schouw burg de tijd van opknappen en verbeteren. Behalve de groote schoonmaak heeft het Bestuur dit jaar als verbetering van betee- kenis doen aanbrengen voor de loges langs en in het koffiehoekje daarnaast een prach tige nieuwe vloerbedekking. Op een estrich- vloér is door de firma J. Jacobson uit Den Haag aangebracht een rubber-vloer in warme kleuren, die mooi zich aansluiten bij het overige interieur. Het zal het knusse van onzen schouwburg ongetwijfeld helpen bevorderen. Verder zij nog gememoreerd, dat de kleed kamers der arlislen beneden van nieuwe zolderingen worden voorzien. Wanneer straks, tegen 19 September, de deuren weer opengaan voor het publiek, hoopt men op een druk bezoek in een druk seizoen, rijk aan goede stukken. TUINCONCERT VAN „DE VEREENIGDE ZANGERS" EN MUZIEKGEZELSCHAP „ORPHEUS". In den tuin van „Zomerlust" hebben gis teravond „De Vereenigde Zangers" in sa menwerking met het muziekgezelschap „Orpheus", ten gehoore van een zeer talrijk publiek een concert gegeven. De uitvoering van het uitgebreide, met- zorg samengestelde en dankbare programma werd begunstigd door heerlijk zomerweer. Het was bladstil en de hoorders hebben met gespannen aandacht de uitvoering van de verschillende muziek- en zangnummers aangehoord. Orpheus opende het concert met een kloeke marsch, Washington Grays, van C. S. Grafula en speelde daarna met succes de Ouverture Orpheus in der Unterwei t van J. Offenbach en Künsler Leben, een wals van Johann Strauss. Het muziekgezelschap heeft deze lang niet gemakkelijke composities alle eer aangedaan en heigeen verheugend is, de spelers raakten er steeds meer in, zij speelden allengs meer bezield, en het luis teren was een lust. Een volkomen genot zou ook de zang van het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" hebben kunnen schenken indien niet een der baritons zich onophoudelijk extra ver dienstelijk poogde te maken, en solisten allures aannam, vergetende dat hij korist was en telkens het ensemble overstemde. Dat werkte storend en het viel te betreuren, want het koor heeft zeer verdienstelijk, soms voortreffelijk gezongen. Vooral Men delssohn's Beali Mortui (uit 'de Openbaring van Johannes 14 13) waarmede werd begonnen vermocht ons bijzonder te be koren. Het klonk bezield, beschaafd en be- heerscht en het zal den aandachtigen toe hoorder niet zijn ontgaan dat er bij de voor dracht van Beali Mortui als bij die van alle andere werken kracht uitging van den di rigent den heer H. Pilage. die wel dankbaar musiceeren heeft met dit koor, dat goede kunst op prijzenswaardige wijze ten ge hoore brengt, dat goede krachten bezit en waarvan ieder programma-nummer onder bekwame, kritische leiding degelijk is voor bereid. Het herhaald welverdiend applaus hebben koor en dirigent ten volle verdiend. Ook het muziekgezelschap ..Orpheus" en zijn directeur de heer J. Vink, verdienen niets dan lof voor het kunstgenot dat zij den luisteraars in Zomerlust gisteravond hebben geboden. En ook bij Orpheus viel het op dat het ensemble goed geschoold is en door vaste, kundige hand geleid wordt. Iedere compositie door Orpheus uitgevoerd, kwam goed tot haar recht, het gezelschap speelt met brio en slaagde er gisteren tel kens weer in het luisterend oor te streelen. Geen wonder dat het Orpheus al evenmin aan applaus heeft ontbroken gisteravond. Een herhaald applaus dat zeker niet in de laatste plaats den heer Vink gold! Als verrassing hebben de bezoekers van dit tuinconcért in de pauze nog drie liedjes „toe" gekregen, gezongen door een leer linge van den heer Pilage, en door hem aan de piano begeleid. Het was werkelijk een verrassing, want vooral het Liefde- en Lenteliedje werden fijn vertolkt. De zange res bleek over een mooi geluid te beschik ken, dat goedgeschoold is en waarmede zij ons wel heeft kunnen boeien. De ontbre kende volkomen warmte in de voordracht en de kracht van haar geluid zullen onder de bekwame leiding zeker wel komen. Het materiaal is goed. Het waren mooie extra's op een avond van werkelijk degelijk kunstgenot. EEN DIEFSTAL VAN ZEIL EN GAFFEL ENZ. ONTDEKT. In den nacht van 21 op 22 Juni 1.1. werd uit een vaartuig, toebehoorende aan J. N. alhier, liggende nabij de Zijl onder de ge meente Leiden een zeil met gaffel met schootlijn en katrol gestolen. De rijksveld- wacht te Leiden die achter dien diefstal was gekomen mocht het genoegen smaken dezer dagen de gestolen voorwerpen bij N. v. d. V. alhier op te sporen en in beslag te nemen. Verdachte die een volledige bekentenis heeft afgelegd, zal daarvoor zijn straf niet ontgaan. BIJ DEN NEUS GENOMEN. Zekere B heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan dat hij Zaterdagavond tijdens e'en verlovipgspartijtje in een perceel in de Wielmakerssteeg door een der feestgenooten uit woede ontstaan door twist in zijn neus is gebeten. Toen B. zich gisteren hij de poli tie meldde waren de sporen van het bijten nog duidelijk waarneembaar. Benoemd is lot directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers te Utrecht de heer A. Wisse, leeraar aan de gem. Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde onz estadgenoole, mej. M. Zwikker. Voor het eindexamen H. B. S. (extraneï) zijn te 's-Gravenhage geslaagd onze stadgenooten, de heeren F. II. Ermers en P. J. y. d. Zanden. De Commissaris van Politie te' Leiden brengt in herinnering de Verordening, rege lende het toezicht op te Leiden vertoevende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting huis of woning opneemt, verplicht is. bin nen 24 uur daarvan kenns te geven aan genoc-mden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst, Zonneveldstraat al hier, geopend van 912 uur, van 2uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. Gisteravond omstreeks ze"ven uur werd dei vijfjarige D. K. getroffen door 't spatbord van een passeerende auto. die het kind niet had zien naderen. Per E, H. D. werd het ventje dat vermoedelijk een schedelbreuk heeft opge'loopen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Een woonwagenbewoner'die was aan gehouden wegens verschillende tegen hem gewezen vonnissen, verkoos de totale som der boeten a f 28 te betalen boven 28 dagen hechtenis, betaalde en werd weer op vrijs voelen gesteld. De 19-jarige T., die per fiets op den Hoogewoerd reed werd de dupe van 't schrik ken van e'en paard van de bode K.. waar door TJs rijwiel vrij ernstig werd bescha digd. De 27-jarige /chauffeur v. R. reed gis teren op het Rapenburg tegen twee hard- steenen paaltjes aan. met het gevolg dat zijn auto ernstig werd beschadigd. De Siert, no 147 bevat de statuien be treffende de N.V. „Luxor-garage" alhier. KATWIJK. t Gemeenteraad. Het verkeer over de Noordwijkerbrug Aankoop van domeingronden Onbewoonbaar verklaarde huizen Winkelslui ting op len Kerstdag Schilde- rijenschenking electriciteits- prijsverlaging De opcenten der personeele belasting Vragen over het optreden der politie. Hedenvoormiddag kwam de gemeenteraad alhier in openbare zitting bijeen ter behan deling van een agenda van niet minder dan 19 punten. Aanwezig waren lt leden. Afwezig de heeren J. v. d. Perk en L. v. d. Zwan. Dei voorzitter mr. dr. J. Scliokking, burgemeester opende de vergadering met de gebruikelijke voorlezing van het gebed, waarna de notulen der twee vorige verga deringen weiden vastgesteld naar aanlei ding waarvan de heer J. van Düyn eenige opmerkingen maakte. Hierna deed do voorzitter mededeeling van de sedert de vorige vergadering ingei- komen stukken, waaronder disposities van Ged. Staten houdende goedkeuring van en kele raadsbesluiten, waaronder die voor aan- en verkoop van grond en van een wij ziging der begrooling. Voorls een missive houdende mededeeling van Gcd. Staten dat tot voorzitter der Gezondheidscommissie in het district Katwijk in de plaats van wijlen den heer Van der Meer uit Noordwijk is benoemd, de heer F. van Praag, arts te Wassenaar en tot lid dier Commissie even eens ter vervanging van den heer Van der Meer, mr. C. M. van Sillevoldt, fabrikant te Wassenaar. Idem. dat de uitkecring, krachtens de wet van 1897, regelende de financieele ver houding lusschen Rijk en gemeente voor de gemeente Katwijk ook 1927 is bepaald, op f 27.195.63. Idem. dal de bijdrage in den Keurings dienst van Waren in den Kring Leiden voor deze gemeente is bepaald op t 1971.18. Verder legde de voorzitter over het proces verbaal inzake de kasopname bij den ge meente-ontvanger van 25 Juni j.l. waaruit bleek dat een bedrag van f 11.366.94 1/2 in contanten aanwezig was overeenkomstig de boeken en bescheiden. Van den heer J. van Duyn was een schrij ven ingekomen waarin hij mededeelde dat hij op zijn vragen in de vorige vergadering gedaan een volledig antwoord van den voorzitter heeft ontvangen waarin hij vol komen bevredigd is. De heer Jac. v. Duyn arbeider had epn schrijven ingezonden waarin hij verzoekt in vasten dienst bij de gemeente te worden aangesteld welk schrijven voor kennisge ving wordt aangenomen. Ook las de voorzit ter een schrijven van den Minister van Fi nanciën waarin Z.Ex. mededeelt dat de duingronden waarvoor indertijd f 0.50 per M2 is gevraagd thans aan de gemeente wor den affestaan voor f 0.35 tot een totaal be drag van f31.713.35. De heer Van Tongeren meende dat de ge meente indertijd daarvoor f 0.25 per M2 had geboden. Is nu f 0.35 niet te veel. De voor zitter verwijst naar punt 4 der agenda. Hierna kwam ter tafel een voorstel inzake regeling van het verkeer over de Noordwij kerbrug. In hun toelichting tot dit voorstel merken B en W. op. dat tengevolge van het steeds drukker wordend verkeer op den bitu men weg WassenaarNoordwijk de Noord wijkerbrug zich niet behoorlijk aan het modem verkeer aanpast, doordat op den brug een motorvoertuig op vier wielen en een wandelaar e'lkaar niet kunnen passee- ren. Vooral des Zondags eischt deze brug veel toezicht. Tot nogloe moesten daarvooT steeds twee agenten van politie worden ge retireerd. Door den inspecteur van politie weid nu een inrichting uitgebracht waardoor één agent op de brug staande het verkeer be hoorlijk kan regelen. Daar daarvoor ver gunning van Rijnland noodig is hebben B. en W. zich daarvoor tot het hoogheemraad gericht en de vergunning verkregen zij het onder een aantal bepaalde voorwaarden. B. en W. stellen nu voor deze voorwaar den te aanvaarden. De heer Wouda meent dat Rijnland voor 1 Augustus antwoord wensehte; is dat al ge schied? De voorzitter zegt dal aan hel Hoogheem raadschap is bericht dat vandaar wordt ver gaderd en dat dan hef definitief antwoord zal volgen waarmede Rijnland zich heeft vereenigd. Thans zal definitief worden ge antwoord in toestemmenden zin, werd be sloten. Vervolgens werd door B. en W. voorge steld te besluiten tot onderhandsche aanbe steding van den' bovenbouw der brug bij de Roskam. Het geldt hier een technisch werk grootendeels een zaak van vertrouwen. Bij een openbare aanbesteding zal men ook niet bonafide aannemers lol inschrijven moeten toelaten. De hoofdopzichter van de Provin ciale Waterstaat adviseerde ook in dien geest, weshaive B. en W. voorstelden een zestal bekende aannemers tot inschrijving uit le noodigen. Hel voorstel werd zonder discussie en hoofd, stemming aangenomen, en de namen der uitgenoodigde firma's waaronder ook BINNENLAND. De directeur van de K. L. M. over d HollandIndië-vlucht en haar gevolgen (Binnenland, 2e Blad). Nienwe onderhandelingen tusschen Ne derland en België? (Binnenland, 2e Blad) De ziektegevallen ten gevolge van vacci natie. (Binnenland, 2e Blad). De internationale zeilwedstrijden in Enge land. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Een Amerikaansch voorstel ter maritieme conferentie om nit de impasse te komen. (Builenl., le blad). Moeilijkheden in Oostenrijk in verband met de Weensche gemeentelijke burger wacht. (Builenl. en Tel., le blad). Verklaring van Mussolini. (Builenl., le blad). Hevige ontploffing aan boord van een Japansch oorlogsschip. (Buitenl. en Tel., le blad). uit de gemeente Leiden, den Raad mede gedeeld Met betrekking tot den aankoop van do meingronden len zuiden van Katwijk aan Zée, werd door B. en W. medegedeeld dat tot hog toe de Slaat deze duingronden voor niet minder dan f 0.50 per M2. wilde af staan. Hel is dezen burgemeester gelukt ge daan te krijgen dat de Minister zich bereid heeft verklaard 9 H.A. af tc slaan legen den prijs van f 0.35 per M2. Hel doel is de duinen te egaliseeren en voor bouwterrein gereed le maken, waar door in de eerste plaats productief werk wordt verschaft en de behoefte aan bouw terrein wordt bevredigd. De heer Van Tongeren merkte nu op dat de gemeente indertijd slechts f 0.25 per M2. heeft geboden Moet den Raad nu toch meer betalen? Dc heer J. van Duyn doet enkele vragen omtrent een gedeelte van den grond, welke de gemeente gratis afstaat. De heer Wouda vindt dat het niet aan gaat dat men den heer Van der Plas voor hetzelfde geld den grond afstaat, wat de heer Parlevliet echter wel billijk acht. De heer Houwaart herinnerde er aan dat indertijd de heer Van Boven f 0.50 veel le hoog achtte. De wethouder Ouwehand beantwoordde de verschillende sprekers en deed uitkomen dat inderdaad de prijs zeer aannemelijk is, wat de voorz. nader bevestigde. Het voor stel werd nu zonder hoofd .stemming aan genomen. De heer J. van Duijn vroeg of nu ook dezen met de egaliseering zal worden be gonnen nog dit jaar. De wethouder ant woordde dat dit geheel van den Raad af hangt. In verband met dezen aankoop werd nu eveneens zonder hoofd, stemming besloten tot vaststelling van een herzieningsplan van uitbreiding voor zoover de bedoelde gjwnd betreft. Reeds geruimen lijd was overwogen hel leggen van een rioleering in een gedeelte van den Nieuwe Duinweg en aangrenzen de straten en voetpaden welke zich zal aan sluiten bij de rioleering van de Komman- deurslaan. Zonder discussie en hoofd, stemming overeenkomstig het voorstel besloten. Hierna werden door B. en W. overge legd verzoeken om dispensatie van het be paalde bij art. 22 der verordening op het bouwen en sloopen van den heer K. Haas noot en Zonen met betrekking tot een directiekeet voor de Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij en van den heer G. van Rijn betreffende het bouwen van een houten schuur. Na eenige besprekingen waaraan de heeren Houwaart en J. van Duyn deel namen, werd het voorstel aangenomen De heer J. van Duyn verzocht B. en W. er bij de Amsterdamsche Ballastmaalschappij op aan te dringen dat zij ook Katwijksche arbeiders in dienst neemt. De Maatschappij is nu wel een en ander aan de gemeente verplicht. De voorzitter zeide namens B. en W. aan den heer van Duyn toe, daaraan te zullen voldoen. Door den heer L. van der Plas van hier was een verzoek aan den Raad gericht inzake onbewoonbaarverklaarde woningen. Het geldt hier een 8-tal onbewoonde krot woningen in de Schoolstraat, in 1920 rpeds onbewoonbaar verklaard. Gelegenheid om de woningen zoodanig te herstellen dat de onbewoonbaarverklaring kon worden opge heven, werd door den eigenaar niet benut

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1