*pr. REPARATIE «es? De Gruyter Vertegenwoordigers. Elastieke Kousen KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VAN RECHT EN ONRECHT. RUITERFEEST OP 31 AUGUSTUS a.s. DE LEIDSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING. J. H. v. d. BLIJ, N.V. ELECTROLUX Noodhu'p-Bakkërsknecht, Beddenmagazijn G. KORT ONTSMETTEN Roestvrije Breakbanden Zoo goed als Roomboter NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sommelsdijk: C. J. v. d. Graaf, te Ameide; Te Oene: B. G. G. Steenbeek, te Wierden. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hoek van Holland: D. Bremmer, te BruinisseOosterland, en C. A. Vreugdenhil, te Gramsbergen. Aangenomen: Naar Utrecht: J. H. Telkamp, te Middelburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Schiedam: W. Bijle- veld, te Haarlem. BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. W. M. A. KALKMAN TE KATWIJK-AAN-ZEE. Ds. KALKMAN. Gistermorgen had de bevestiging plaats in de Ned.-Herv. Kerk vacature ds. Nauta van ds. W. M. A. Kalkman, die de vorige week te Werkendam afscheid van zijn ge meente aldaar nam. De bevestiging. Het groole, ruime kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld. Onder het zingen van Psalm 122 vs. 1, door den voorlezer opgegeven, betrad ds. v. Heijnipgen, em.-predikant te Rijswijk, den kansel. Daarna werd de Wet des Heeren gelezen en in aansluiting daarop Matth. 22 vs. 37 40 en vervolgens Lukas 10 vs. 124, waar na het votum uitgesproken werd. Toen werd gezongen Psalm 118 vs. 13 en 14. Ds. Van Heijningen hield daarna een in leiding naar aanleiding van Galaten 1 vs. 8: „Doch al ware het ook, dat wij of een Engel uit den hemel u een Evangelie verkondigde buiten hetgeen wij u verkondigd hebben, die zij vervloekt!om vervolgens een predikatie te houden over Lukas 10 vs. 16: „Wie u hoort, die hoort mij en wie u verwerpt, die verwerpt mij, en wie mij verwerpt, die ver werpt dengene, die mij gezonden heeft.". Spr. nam als onderwerp zijner predikatie: De beteekenis van de komst van den nieu wen leeraar, en deed dit naar aanleiding van de volgende puntenverdeeling: lo. Wien hebt ge in dien nieuwen leeraar te zien? 2o. Wat heeft hij te verkondigen? en 3o. Waartoe zijn arbeid u zal strekken. Na deze punten op gevoelvolle, ernstige ^ijze uiteengezet te hebben, liet spr. zingen Gezang 36 vs. 2 en 5, waarna hij overging tot het bevestigen van den nieuwen predi kant Spr. las daartoe het formulier en op de gestelde vragen antwoordde ds. Kalkman met heldere stem: „Ja ik, van ganseher harte". De gemeente zong toen de tweede helft van Psalm 138 vs. 4, de woorden „voor mij" veranderd in „door u", den nieuwen leeraar toe. Ds. v. H. sprak daarna een persoonlijk woord lot ds. K.t waarna hij dank bracht aan ds. Rutgers voor de welwillendheid om hem zijn plaats op den kansel af te staan en eindigde met het slot te lezen van boven genoemd formulier. Na het dankgebed werd nog gezongen Ps. 84 vs. 3 waarna de zegen werd uitgesproken. De intrede. In de avondbeurt, toen het kerkgebouw tot in alle hoekjes bezet was, hield ds. W. M. A. Kalkman zijn intreerede. Nadat Psalm 84 vs. 1 en 2 gezongen wa ren en het votum uitgesproken was, wendde spr. zich tot zijn nieuwe gemeente in een voorrede van zijn nieuwe predikatie en liet daarin aan zijn geest voorbijgaan de ge beurtenissen, die hem het meest aangedaan hadden. Zoo herdacht hij vooral zijn af scheid van zijn laatste gemeente, waar hij veel, dat hem lief geworden was, had achter gelaten. Spr. vToeg zich af: Zal ik hier aan de ge stelde verwachting voldoen en zult gij, ge meente, mij geen teleurstelling bereiden? Voor beiden is een nauwe gebedsstem ming noodzakelijk, zal het ons beiden goed gaan. Na het zingen van Psalm 103 vs. 1 en 4 gaf spr. als zijn tekst voor dezen avond op: Rom. 12 vs. 8, alleen deze woorden:' „Die uitdeelt in eenvoudigheid". Spr. wenschte dezen tekst nader te be- beschouwen als onderwerp voor „de* rechte verkondiging van Gods woord en wel: le. als dit geschiedt naar der Heiligen exempel; 2e. tot eer van den Hoogen God; en 3e. ten zegen van verloren zondaren. Na deze punten in een helder betoog nader uiteengezet te hebben, werd gezongen Gez. 183 vs. 4. In de daarop volgende toespraken wendde spr. zich allereerst tot den burgemeester, sedert lang door spr. gekend. Vervolgens tot ds. Van Heijningen, die hem 's morgens be vestigd had; tot ds. Rutgers, als collega; tot ds. Hermanides, van Valkenburg, als ring broeder, en tot H.H. Kerkeraadsleden, Kerk voogden en notabelen; tot onderwijzers, be stuursleden van Jongelingsvereeniging, Zon dagsschool, Gast- en Weeshuis-bestuurde- ren, vaders en moeders dier inrichtingen, tot de wijkzusters, voorlezer, organist en koster; tot het bestuur der Chr. Jeugdorganisatie, welke organisatie spr.'s bijzondere sym pathie geniet; tot zijn ouders, de vrienden uit Werkendam en Nieuwerkerk, om einde lijk in een slotwoord de voorbede der ge meente te vragen, welke gemeente door hem dagelijks aan den troon der genade zou wor den opgedragen. Daarna ging spr. voor in gebed. Tot slot liet hij zingen: Psalm 89 vs. 7. Ds. Rutgers sprak aan het eind dezer godsdienstoefening den nieuwen leeraar een hartelijk welkom toe namens den Kerkeraad en de gemeente en den ring Noordwijk. Hij bad 's Heeren zegen toe in Luis en gemeen te. Op zijn verzoek zong de gemeente den nieuwen leeraar toe Psalm 121 vs. 3. Ds. Kalkman dankte kortelijks ds. Rutgers en de gemeente, waarna hij den zegen uit sprak. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de 10de zitting wordt genomen van het besluit in hooger beroep der Svnodus Contracta inzake een hooger beroep van II. J Pijnacker Hordijk van een besluit van het provinciaal kerkbestuur van Friesland betreffende belegging van gelden behoo- rende tot de pastoriegoederen. Het besluit van genoemd kerkbestuur is bevestigd. Aan de orde zijn de aangelegenheden van het hooger onderwijs (met uitzondering van de behandeling van het voorstel der classi- cale vergadering van Amsterdam betref fende de erkenning van de Amsterdamsche candidaatsbul, waarover nog geen rapport is uitgebracht). De president, het verslag over het hooger onderwijs besprekend, brengt eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen prof. dr. Offerhaus, die een der eerste kerkelijke hoogleeraren is geweest. Hij wij9t op het belangrijk college dat door dr. H. M. van Nes le Leiden is gegeven over christelijke zedekunde, en herinnert in verband daar mede aan het boek van Maurice over de „zedelijke grondslagen der maatschappij destijds in het Hollandsch vertaald door R. Freudenberg. Hij herinnert aan het feit, dat dr. L. Knappert in September a.s. zijn zil veren ambtsfeest hoopt te vieren en spreekt met waardeering over de verdiensten van dezen geleerde. Prof. dr. Brouwer heeft te Utrecht voor jongere theologen een encyclo paedist college gegeven. De president wenscht dr. Brouwer geluk met het vol tooien van de vertaling des N. T. Te Leiden werden voor' den cursus 1926/27 48 studenten ingeschreven, van wie 14 voor de eerste maal. Te Utrecht be droegen die cijfers 126 en 23; le Groningen 41 en 8. Op het verslag der hoogleeraren volgt de behandeling van het rapport van den heer Wolffensperger over de tabellarische ver slagen der Examina. In 1926/27 werden 26 examens door de provinciale kerkbesturen afgenomen, terwijl een examen werd afge legd voor de commissie lot de zaken der Waalsche kerken. In het geheel werden 3 candidalen afgewezen. Ook nu weder werd een minder gunstig oordeel uitgesproken wat betreft de kennis van de Bijbelsche geschie denis. Opgemerkt wordt bij de bespreking, dat hierin wellicht verbetering zou komen, indien de studenten reeds aansionds, vooral bij de bestudeering van de Hebreeuwsche Archaeologie, hun volle Aandacht aan de biibelsche geschiedenis schonken. Daarna komt in behandeling een rapport van prof. Brouwer over een voorstel van de commissie voor diaconale armenzorg. Deze commissie wijst erop, dat vele jonge predikanten volkomen vreemd staan tegen over de aangelegenheden van diaconale ar menzorg, en niet op de hoogte zijn van de administratie. Zij zou wenschen, dat aan de a.s. predikanten werd bijgebracht een juist inzicht en doel, beginselen, eisch en me thode van een goede diaconale armenzorg. Daartoe beveelt zij een college of een cursus aan, te geven óf door de kerkelijke hoog leeraren óf in overleg met dezen door ande ren die van de diaconale armenzorg studie hebben gemaakt. De rapporteur herinnert aan het verzoek van den Christelijken-nationalen Werk mansbond sociale cursussen te willen ge ven aan de a.s. predikanten. In 1912 en 1913 werd aan dit verzoek voldaan. Maar in 1914 bleek dat die cursussen niet aan het beoogde doel beantwoordden. In 1915 be sloot de Synode, op voorstel van dr. van Nes, aan de hoogleeraren, die belast zijn met het onderwijs in de Christelijke ethiek, te verzoeken, daarbij vooral aandacht te wijden aan de sociale vragen. En later werd nog besloten voor elke universiteit f 200 be schikbaar te stellen voor lezingen over on derwerpen van inwendige zending. De rapporteerende commissie verklaart zich thans tegen een afzonderlijken cursus in dit bijzonder onderdeel. Doch, wanneer de hoogleeraar in de practische theologie jaarlijks een 4-tal uren zou willen afstaan voor de behandeling van deze zuiver prac tische aangelegenheden, ware zeker iets te bereiken van hetgeen de commissie voor diaconale armenzorg wenscht. Bovendien zou deze commissie, een geschikt vademe cum kunnen uitgeven dat tot leiddraad kan strekken bij de behandeling. Voor een en ander zou f 100 kunnen wor den beschikbaar gesteld van het aan elke universiteit vroeger toegekende bedrag van f200. Nadat het vóór en t^gen van dit voorstel zorgvuldig is overwogen, wordt het door de Synode aangenomen. Na behandeling van een financieele aan gelegenheid wordt de zitting verdaagd lot hedenochtend. fNadruk verboden) MODERNISEERING VAN DE HUWELIJKSWETGEVING. Dat er, gelijk wij de vorige maal schre ven, in de denkbeelden omtrent de verhou ding van man en vrouw m het huwelijk evolutie werkzaam is, wordt wel hierdoor bewezen, dat de staatscommissie Limburg eenstemmig van oordeel was, dat de ge huwde vrouw handelingsbevoegdheid moet toekomen. Thans behoort zij met de min derjarigen en de wegens krankzinnigheid of verkwisting onder curateele gestelden tot de „miserabele personen'', wier hande lingen, voorzoover hun recht svertegen- woordigers, man, voogd, curator, deze niet goedkeurden, door den rechter vernietigd kunnen worden, als zij daarvan nadeel in hun vermogen zouden ondervinden. Een uitzondering daarop bestaat reeds voor de gewone en dagelijksche uitgaven der huis houding en wanneer zij als koopvrouw op treedt. In beide gevallen wordt dan de toe stemming van den man verondersteld. Naar men meestal aanneemt, kan hij deze in trekken, mits dit behoorlijk bekend ma kend. Volgens het ontwerp der staatscom missie is de toestemming niet noodig om zelf gebonden te zijn. Voot mede-a-anspro- kelijkheid van den anderen echtgenoot ook voor handelingen niet door de vrouw, maar door den man verricht, zal echter machti ging van dien ander noodig zijn. Deze mede-aansprakelijkheid zal veelal ge- wenscht zijn om d&rden tot het geven vaD erediet te bewegen. In een aantal gevallen wordt de machtiging verondersteld; door een uitspraak van den rechter kan aan de veronderstelde machtiging een eind ge maakt worden. Publicatie is dan voorge schreven. Ten aanzien van het belangrijkste ge deelte dezer gehee)e stof, het huwelijks- goederenrecht, cLw.z. de regels omtrent de gevolgen van het huwelijk voor het ver mogen der echtgenoot-en. nemen Staatscom missie en Schets een geheel tegenoverge steld standpunt in. De eerste handhaaft het bestaande stelsel van algeheele ge meenschap van goederen, tenzij de echt- genooten dit bij notarieele akte anders re gelen. De andere wil normaal scheiding van goederen, d.w.z. dat ieder afzonder lijk behoudt, wat hij bij het aangaan van het huwelijk bezat en later door erfenis er bij krijgt. Dit moge in theorie zeer ver dedigbaar zijn en beter overeenstemmen met de nieuw verworven handelingsbe voegdheid der vrouw, het is niet te ont kennen, dat er in de praktijk door de ver*, menging van de vermogens, zonder uitvoe rige boekhouding bewaard tijdens den ge- heelen duur van het huwelijk, zeer weinig van terecht komt. De Junstenvereeniging heeft zich dan ook uitgesproken vóór be houd van de algeheele gemeenschap als de voor het overgroote deel deT trouwenden meest geschikte vorm Wat door sommigen zoozeer geprezen wordt in het systeem der Schets, n.l. dat hetgeen in het huwelijk overgespaard wordt voor beide partijen tezamen is, heeft men immers ook bij de algeheele gemeenschap. Is er belangrijk verschil in de hoegrootheid der vermogens, hetzij reeds bij den aanvang van het hu welijk, hetzij later, dan is het betrekkelijk eenvouding door het maken van huwelijks voorwaarden te verhinderen, dat dit uit- gewischt wordt. Naar de nieuwe opvatting, zoowel door de staatscommissie als in do Schets aanvaard, zullen huwelijksvoorwaar den ook tijdens het huwelijk nog vervaar* digd kunnen worden, waartoe vooral bij latere verkrijging dooT erfenis door een der echtgenooten en het kinderloos geble ven zijn van het huwelijk, aanleiding kan zijn. Het beheer van de algeheele gemeen schap zal volgens de staatscommissie als regel gevoerd worden door den man, doch bij huwelijksvoorwaarden kan de vrouw er mee belast worden en ook tijdens het huwe lijk kan het beheer overgaan, hetzij door dat de echtgenooten eensgezind hun vroe gere voorwaarden wijzigen of nieuwe mak ken, hetzij dat de rechter het aan den ander opdraagt. Voor de handelingen van dengeen, die niet het beheer voert, is dö gemeenschap niet aansprakelijk, tenzij de beheerder machtiging gegeven heeft. Door dit voorschrift wordt de handelingsbevoegd, heid der in gemeenschap gehuwde vrou- wen (en dat zijn de meeste) buiten de ge vallen van veronderstelde machtiging, vrij wel waardeloos, zoolang de man de ver- eischte machtiging niet geeft. Want welkö derde wil financieele transacties aangaan! met iemand op wie volstrekt niets te ver halen valt De nieuwigheid van overdracht van h«6 beheer is een van de bepalingen door dd Staatscommissie gewijd aan „het verzwak ken van het overwicht van den man ia een huwelijk gesloten in gemeenschap vaui goederen en aan het keeren van machtsmis bruik." Belangrijk daarvan is ook het voor schrift, dat de gevoegdheid van den be- heerenden echtgenoot aanzienlijk inperkt* Niet alleen mag hij zonder machtiging van! ander niet schenken of kwijtschelden, maar ook niet onroerende goederen, schepen en zaken, tot het huisraad behoorend, alsmede vorderingen of effecten ten name zijner vrouw verkoopen. WoTdt de machtiging ge weigerd, kan kan de beslissing van den rechter ingeroepen worden, terwijl, wan neer de handeling ondanks het ontbreken van machtiging of rechterlijke vergunning verricht wordt, haar nietigheid kan wor den uitgesproken. Dit is een groote verbe tering van het tegenwoordige recht, dati dergelijk ingrijpen in het geheel niet kent, en in het algemeen pas maatregelen toe laat, wanneer het al veel te laat is. Deze vogelvluchtsgewijze behandeling moge doen zien, dat het ontwerp, zooals de Staatscommissie zelf zich uitdrukt, „ia* derdaad een belangrijke ©tap in de rich ting der ontvoogding van de gehuwde vtouw is," al is die nog lang niet in alle opzich ten bereikt. 6% Eerste Hypothecaire Obligatiën ten laste van de N.V. Kon. Nederlandsche Fabriek v. Wollen Dekens v.h. J. C. ZAALBERG ZOON LEIDEN Ondergeteekende bericht dat de Coupon van boven genoemde obligatiën verval lende op 1 Augustus a.s. van dien datum af bij de op de achterzijde van de coupon vermelde betaalkantoren be taalbaar is. 6383 AMSTERDAMSCH TRUSTEE'S KANTOOR. Amsterdam, 30 Juli 1927. Ë3l VACANTIE-GANGERS Gaat niet op reis zonder Badkleeding In de lichthal hebben w\j een speciale afdeeling badartikelen, alwaar U een volledige collectie bijeen vindt. Kinder badcostuums n co 1.20, 0.95, 0.75, U.OZi Dames en Heeren bad- costuums n nn 2 25. 1.75, 1.25, U.iJU Prima rubber bad mutsen. Ai. 1 30, 0 75, 0.55, U.iü ook in duikmodel Als strandnouveauté gummi sierceintuurs .j. in diverse kleuren U-4j Badschoenen, diverse modellen 1.40 6404 Een der grootste Amsterdamsche Importfirma's, speciaal in Bakkerswareo, vraagt 6382 UITSTEKEND INGEVOERD AGENT, voor de stad Leiden en omstreken. Slechts zij, die ge regeld Brood- en Banketbakkers bezoeken en bezocht hebben, gelieven te reflecteeren met opgave van momenteel door hen vertegenwoordigde firma's. Brieven lett. E 70, Alg. Adv Bur. ROUM-A Lo Amsterdam ter gelegenheid Tan den Terjaardagr. II. M. de Koningin op het Schntterareld van 2Vi tot 5H nnr n m De op- brengat komt ten bate Tan het Sanatoriumlonds der Onder- ofiiciereTereeniging „Ons Belang". INSCHRIJYING ▼oor het plaatsen van een consnmptietent op bovenge noemd veld. Inschrijvingen te zenden uiterlijk 15 Augustus a 8., aan den heer P. VERMEER, Schottersstr. 15a, Leiden. By eventueele gunning wordt bericht gezonden. Voor de Commissie, de Penningmeester: 4563a p. VERMEER. 2840 Firma J. GOEDELJEE Sr. Directie: J. DIRKSE Jzn„ Hooigracht 33. Telel. 452 Begrafenissen Crematie - Transporten. Over te nemen Prachtige nieuwe Naaimachine, 5 jaar garantie, alle apparaten, gratis onderricht, voor slechts f 52.50. 1882 H. J. VAN AMERONGEN, Haarlemmerstraat 233. Morschw. 55b Telefoon 2577 Timmerman en Aannemer Solied werk Concurreerend 1437 vraagt voor Leiden en Omstr. Na gebleken geschiktheid f 100.per maand en hooge provisie. In den proeftijd vast salaris en provisie. Zij, die bewijzen van uitstekenden verkoop kracht kunnen overleggen, gelieven te reflecteeren. Brieven onder letter D, Paleisstraat 2, den Raag, Afd. Verkoop. 6347 Terstond gevraagd een bij NIC. VAN TILBURG, Waaigat, Katwijk a. Zee. 6388 van B E D D E N GOEDEREN kunt Gij" alléén toevertrouwen aan een bekend solied Adres. Sedert een reeks van jaren staat hiervoor bekend: Besmette en door mot aange taste Goederen worden in eigen inrichting ontsmet en gezuiverd. 517 Breestraat 121, Tel. 1710 ONZE SPECIALITEIT PRIMA alle lengten en maten. met veer Elast. Moderne Breukbanden zonder veer PRIMA 6377 Dames- en Heeren-buikgordels het beste wat men kan vinden. Speciaal adree: SCHNEIDER'S SANITAS. Den Haag, Wagenstr. 118 Leiden, Steenschnnr 1 De Gruyter's Melange, bereid met de beste roomboter en de Gruyter's Fijn. Prima en Goed, met volle zoete melk gekarnd, worden dagelijks versch naar de eigen winkels verzonden en daar uit de ijskast verkocht. Heerlijk van smaak en absoluut versch, daarom «zoo goed als roomboter'". Vacantie-reclame i Wij tracteeren Uwe kinderen op Een groot pak fijne chocolade bij elk pond Melange of Fijn. en op Vier reepen chocolade bij elk pond Prima of Goed, Prijzen per halfponds-pakjet Melange 37'/a ets, Fijn 30 ets, Prima 25 ets., Goed 17!/a ets» OVERAL EIGEN WINKELS OOö5 4—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 8