DIRECTIE en ADMINISTRATIE LAND- EN TUINBOUW. VARIA. ilBfillIHHIIlIl Onze Telefoonnummers 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 stuur inhoudende de opzegging van huur der onderwijzerswoning te mogen huren. De punten 1, 2 3 en 5 werden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl punt 4 zon der hoofdelijke stemming werd aangenomen. Met punt 6 gaat de Raad accoord en wordt de huurprijs vastgesteld op f400. De heer v. d. Hulst stelt voor de onderwij zerswoning ten verkoop aan het R.-K. schoolbestuur aan te bieden, welk voorstel door geen der leden werd ondersteund en derhalve is afgewezen. Goedkeuring der rekening 1926 van de Gezondheidscommissie te Aiphen De ont vangsten hebben bedragen f 2325.95; de uit gaven f 158471; batig slot f 741.24. De begrooting in ontvang en uitgaaf 1928, is vastgesteld op f 2200. Z.h.st. goed gekeurd. Aanbieding gemeentetrekening over het dienstjaar 1926. Gewone dienst: ontvang sten f 106.516.23Vjj; uitgaven f66.344.16i; ba tig slot f 40.172.07. Kapitaaldienstont vangsten f 122.709.53; uitgaven f 107.105.66^ ba tag slot f lS.603.86J/£. Z. h. st. goedge keurd. Tot commissie voor het nazien der reke ning werden benoemd de heeren P, v. du Hulst, J. L. Nijssen en A Eigenbrood. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 7 Januari 1927 en het vaststellen van een verordening inzake rooilijnen en open bebouwing. Met het oog op een ingekomen schrijven van Ged. Sta ten, komt het B. en W. wenschelijk voor een nieuwe verordening vast te stellen in zake rooilijnen en open bebouwing en ge ven het volgend praeadvies aan den Raad in overweging. In uwe vergadering van 7 Januari 1927 is door u besloten, het besluit van 27 Sep tember 1922, goedgekeurd bij besluit van G. S. d.d. 19 November 192^, in dier voege te wijzigen, dat voor de Zuid-Westelijke zijde van de Teylingerlaan, vanaf de grens der gemeente Sassenheim tot aan q« Frank van Borselenlaan, de rooilijn voor gebouwen of grondslagen van gebouwen en gevels (bouwrooilijn) vastgesteld wordt op 10 Meter en voor muren, hekken, hagen of andere terreinafscheidingen (hekrooilijn) op 7 Meter van uit het hart van den weg. Dit besluit hadden wij ter goedkeuring gezonden aan Ged. Staten Het werd ech ter terugontvangen, vergezeld van de ad viezen ter zake van den Inspecteur der iVolksgezondheid en van den JJoofd-lüge- nieur van den Prov. Waterstaat, aan de hand van welke adviezen Ged Staten thans voorstellen om de bouwrooilijn aan de Zuid-Westzijde van de Teylingerlaan op 15 Meter en de hekTooilijn op 7 meter uit het harb van den weg t-e bepalen en tegelijk in het besluit een regeling om trent open bebouwing op te nemen. De bedoeling van de adviseurs van (fed. Staten is het, om de Teylingerlaan geheel te laten aansluiten aan het gedeelte van den weg onder Sassenheim gelegen. Het is reeds jammer, zoo zeggen zij in hun adviezen, öafnabij de grens van laatstge noemde gemeente op Voorhouts gebied, een zeer onregelmatige en leelijke bebouwing is ontstaan, juist-in den bocht van den weg. Daarom, zoo luidt hun conclusie, is het noodig de rooilijn ruimer te stellen, om voor de toekomst verzekerd te zijn van een flin- ken ruimen weg, die voor verbreeding vat baar is. Ook wij voelen veel voor flinke, ruime wegen, doch een rooilijn van 15 meter, waardoor de weg een maximum breedte kan krijgen van 22 meter van gevel tot gevel, lijkt ons te ver te gaan. Wij zien niet in, «iat aan een dergelijke breedte ooit behoefte zal ontstaan. Het lijkt ons alleszins voldoende als de bpuwrooilijn aan het Z.W. gedeelte van de Teylingerlaan. van af de grens van Sassen heim tot aan de Frank van Borselenlaan be paald blijft op 10 Meter, zooals in het wijzi- gingsbesluif vastgesteld. Met het oog op de bocht ter plaatse in den weg en in verband met het feit. dat men aan de overzijde van bedoeld gedeelte weg reed9 verder bouwt dan 7 M. uit het hart van den weg. zouden wij uwen raad in overweging willen geven de bouwrooilijn aan de Noord-Oostzijde te verleggen naar 6 Meter. Achteraf gezien komt ons echter de nader bepaalde rooilijn voor bedoeld gedeelte Tey lingerlaan, op 7 M. te breed voor. Indien die hekrooilijn aldaar komt te leggen op 5 M. is dat zeker voldoende. Immers er blijft langs den weg een flinke strook nog open liggen om uit te wijken. Bovendien levert een.hek-rooilijn nooit be zwaren op om latei* tot wegverbreeding over te gaan. Nu wijziging der rooilijnen aan de orde is, zouden wij van de gelegenheid gebruik willen maken om ook aan enkele andere hoofdwegen verlegging der rooilijn onder het oog te zien. In de eerste plaats het ove rige deel van de Teylingerlaan. dat is dus van af de Frank van Borselenlaan tot aan de Jacoba van Beieren weg. Ten aanzien van dit gedeelte meenen wij U te moeten adviseeren, de bouwrooilijn te verleggen van 7 M.. zooals die thans geldt, naar 8 M. uit het hart van den weg. Waar gebouwd is heeft men trouwens over 't algemeen onverplicht reeds een rooilijn van 8 M. aan gehouden. Op de tweede plaats zouden wij een zelfde bouwrooilijn toegepast willen zien ten opzichte van den Jacoba van Beieren- weg, den 's-Gravendamscheweg. den Loos- terweg, en de Hoofdstraat, alles om. zoover dit nu nog mogelijk is, de gelegenheid te behouden de wegen later eventueel breeder te maken. Verlegging van de rooilijn met 1 M. is met betrekking tot de hier genoemde wegen ook daarom gemotiveerd, omdat op ver schillende punten, sedert de vaststelling der oude rooilijn, die wegen bij de recon structie van vorig jaar, min of meer een verbreeding hebben ondergaan, waardoor de woningen uiteraard dichter aan den wegkant komen te staan Voor de Noord oost-zijde van dpn 's-Gravendamscheweg ware de 014de rooilijn van 7 M. te hand haven. wegens de daarlangs loopende vaar- sloot. Wat de hekrooilijn aangaat meenen wij, dat die zonder bezwaar op 4 M. bestendigd kan blijven voor alle hierboven bedoelde hoofdwegen, en het grootste gedeelte van de Teijlingerlaan. Zooals de toestand nu is, blijft er langs de wegen dan nog voldoende ruimte vrij. Zooals reeds terloops gezegd dringen Ged. Staten aan op het opnemen van een rege ling voor zoogenaamde open bebouwing, hierop neerkomende, dat niet meer dan 2 woningen aaneen mogen worden gebouwd, met een open ruimte langs iedere zijgevel van ten minste 4 M. voor huizen met ver dieping. Ged. Staten hebben blijkens hun schrijven alleen het oog op de Teijlinger laan. Wij voelen veel voor een verplicht open bebouwing, tegenstanders als wij zijn van groote aaneen gebouwde blokken huizen, die weliswaar dikwijls in bouw goedkooper zijn, doch allerminst passen in een lande lijke gemeente, zooals Voorhout is en o. i. ook moet blijven. Een open bebouwing heeft onze volle in stemming en wij zouden dan ook verder «villen gaan dan Ged. Staten en de regeling uitstrekken behalve tot de Teylingerlaan, ook tot de overige hoofdwegen, als de 's Gravendamscheweg, de Loosterweg, de Jacoba van Beierenweg en de Hoofdstraat. Rijen aaneengebouwde huizen dienen, dunkt ons, voortaan aan die wegen zooveel mocelijk geweerd te worden. Jn verband met het vorenstaande, hebben wij de eer u voor Ie stellen het raadsbesluit van 27 September 1922 en het wqzigings- besluit van 7 Januari 1927 in te trekken en daarvoor in de plaats een geheel nieuwe uitvoeringsverordening vast te stellen, vol gens het hierbij gaande ontwerp, waarin ra meer overzichtelijke vorm de nieuwe roo- lijnen en tevens de regeling voor de open bebouwing is opgenomen. Z. h. s. aangenomen. 6. Begrotingswijziging 1927. De voorzitter deelt mede, dat eenige aan geslagene in de wegenbelasting uit de ge meente Rijnsburg, door den Raad van be roep in het gelijk zijn gesteld. B. en W. hebben besloten daartegen appèl aan te teekenen. De kosten daarvan zullen bedragen f 200.welke kosten gedekt moe ten worden uit de post „Onvoorziene Uitgaven" en vraagt daartoe machtiging. Z. h. st. aangenomen. Rondvraag. De heer G. Witteman vraagt me'er gebruik te maken van het tweede aanplakbord, geplaatst aan het „sol daatje", zulks ten gerieve van de bewoners, aldaar. De voorzitter zegt, zijn volle aandacht daaraan te zullen wijden. De heer v. d. Hulst zag gras groeien in de goot van de dokterswoning en vraagt of dit euvel niet door de gemeente kan worden verholpen, daar de dokterswoning gemeente-eigendom is. Ook hieraan zal de voorzitter zijne aan dacht schenken. De heer Nijssen wil het gras en onkruid langs den bitumenweg verwijderd zien, ge makkelijk kon dit euvel vervangen worden door sintels daar te strooien. De voorzitter, heeft dit ook opgemerkt maar is van meening dat juist die be groeiing meer stevigte aan den weg geeft. Is het gras te lang, welnu dan kan het gemaaid worden, daar is niets tegen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten, om in geheime zit ting over te gaan. ter behandeling van punt 7, reclames schoolgeld. Het bloembollenbedrijf van de firma P van Reisen Zoon, "Loosterweg alhier, is omgezet in een Naaml. Vennootschap onder den naam: N. V. Bloembollenkwee- kerij en -handel P. van Reisen Zonen, directeuren- P. A. van Reisen, Voorhout, J. C. van Reisen, J. L van Reisen en L. M. van Reisen, allen te Sassenheim. Maatsch. kap. f 500.000, waarvan geplaatst en ge stort f 100.000. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Vernieuwing bestra ting Voorstraat Bouwver. „Onze Woning" Alarmeering bij brand Afscheid Wethouder L. H. v. Wissen en J. Taal. Voorzitter de heer E. Vernède, burge meester. Afwezig 71e heeren L. H. van Wissen en J. J. Dijkman, beiden met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden door den waarn. secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Alvorens aan de agenda wordt begonnen, benoemt de voorzitter tot commissieleden voor het nazien der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren J. A. Metns. D. Limburg en J. Braggaar en wordt de zitting tijdens dit onderzoek geschorst. Voor kennisgeving worden aangenomen een missive van Ged. Staten waarbij goed gekeurd teruggezonden een genomen raads besluit en een mededeeling van Ged. Staten waarbij de bijdrage in de keuringsdienst van waren dienstjaar '27 wordt bepaald op f 633.46. Voor kennisgeving wordt nog aangeno men een verelag van den keuringsdienst van vee en vleesch over het dienstjaar 1926. De fiancieele resultaten zijn gelijk aan vorig jaar. Er is winst noch verlies gemaakt Door het bestuur van de Koningin Wil- helmina-Vereenigihg is voor een te houden kinderfeest, waaraan ongeveer 850 kinde ren deelnemen, een subsidie gevraagd. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen f 300 verleend. Door B. en W wordt het verslag van de gemeente aangeboden, dit verslag zal voor de leden ter visie worden gelegd. Ingekomen is de rekening der gemeente 1926 benevens de balansen, winst en verlies rekeningen der bedrijven. Deze worden in handen gesteld, van een te benoemen com missie'. Bij de eerste stemming wordt gekozen tot lid der, commissie voor het nazien der reke ning enz. de heer J. A. Mens met 8 stemmen, bij de tweede stemming de heer W. A R. J. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, met 5 stemmen en bij de derde stemming en na loting de heer D. fLimburg. De hee/en nemen hunne benoeming aan. Naar aanleiding van vragen in een vorige vergadering gedaan, zijn ingekomen en worden voor kennisge ving aangenomen een overzicht van het gasverbruik gedurende de jaren 1925, 1926 en 1927 en een mededeeling betreffende de kosten van het raadhuis, garage en openb. lagere school. De cijfers zijn Raadhuis f 110.600.44; Garage brandspuit f 1826.18. Garage aschwagen f 1826.18 en Openb. lag. school f 74924.37 1/2. Totaal f 189.177.17 1/2. De heer J. A. Mens vraagt of alles hier onder begrepen is, hetgeen bevestigend wordt beantwoord. Zonder besprekingen worden vastgesteld de nieuwe verordenin gen op het gas-, waterleiding- en badhuis- bedrijf en besloten de oude verordeningen in te trekken. Dé verordening voor het electriciteitsbedrijf. B. en W. verzoeken den raad een credieit van f 18.500 voor vernieuwing der bestra ting van de Voorstraat en een gedeelte Mo lenlaan. Voor wat het laatste betreft wordt hier tevens tegemoetgekomen aan een adres van bewoners van de Molenlaan, Rekening zal worden gehouden met de gaten noodig voor de palen van de paarden markt, waarvoor kokers zullen worden ge plaatst. De heer J. Braggaar wen9oht de aandacht te vestigen op het gedeelte voorbij de los plaats. De' heer W. G. Duynisveld vraagt den Voorzitter of dit werk publiek zal wor- den aanbesteed. Het crediet wordt verleend. Het Ie Suppl. Kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 22. Met den heer A. J. Turion gaat de ge meente een accoord aan betreffende het af wijken van de rooilijn. Toegestaan wordt het pand Schoolstraat 4 te bouwen op de oude rooilijn mits dit terstond wordt achter- uitgebracht, wanneer de perceelen School straat 2, 6, 8, 10 of 12 worden verbouwd. De heer W. G. Duynisveld had liever een begin gemaakt met verbreeding. Inzalffe het verzoek van het bestuur van de Chr. School stellen B. en W. voor, gelden toe te staan voor efen muurtje met hekwerk. Aludus besloten. Inzake het verzoek van de bouwvereeni- ging „Onze Woning" opi een voorstel toe te staan, deelen B. en W. mede o.m. dat krotwoningen ip groote getale niet aanwe zig zijn dat er een aanvraag is van een par- ticülietr voor het bouwen van 10 arbeiders woningen, dat er geen enkele gegadigde meer op de lijst staat voor een woning in het Burg. Vernède-park, dat hier geen groote industrieën' zijn gevestigd, behalve de Zilverindustriö en zij dus voorstellen dit voorstel aan te houden. Dat zij niet ge wacht hebben met een prae-advies om de zaak op de lange baan te schuiven, maar verschillende punten nog nader moesten worden onderzocht. Zij zien de noodzake lijkheid voor het verleenen van een voor stel niet in. De heer J. Taal begint mede te deelen dat de kans groot is dat de vereeniging den grond niet zal krijgen en verder geen terrei nen voor zoo'n prijs te koop zijn. Er zijn wel meer vlugge besluiten genomen over groote bedragen, hetgeen volgens spr. geen volksbelang was. De menschen die op de lijst voorkomen verdienen f24 tot f30 per week. Dat zij geen woning in het park wil len hebben, is, omdat zij, zooals B. en W. zeggen, rekening houden met hunne finan cieel© draagkracht; wel f 4, maar geen f 6 kunnen zij verwonen. Spr. heeft de overtui ging dat hier veel krotwoningen zijn. Hij is voorstander van particulier initiatief, maar kan zich niet indenken dat een particulier zal werken voor het voordeel van een ar beider, maar wel Voor zich zelf. De heer J. Braggaar sluit zich aan bij den heer Taal. Het prae-advies bestrijdende, gelooft hij direct dat er geen gegadigden zijn voor een woning in het Burg. Vernéde park In 1920 en 21 zijn de huren verhoogd en thans doen de woningen f 6.per week. De laat ste 15 of 20 jaar zijn hier geen arbeiders- huizen gebouwd. Dit kan een bouwer niet. De clausule „aan te houden" vindt spr. eigenaardig, de verantwoording wordt ver schoven naar den raad. De heer D. Lim burg kan zich evenmin met dit prae-advie9 vereenigen. Hij zou dit prae-advies wil len toezenden naar de directeuren der Ar beidsbeurzen, omdat zij juist beweren dat de stroom naar de steden zoo groot is. Het tweede gedeelte van het prae-advies heeft betrekking op de Landarbeiderswet maar hij heeft nimmer een voorstel gezien. Laten bouwvereeniging en raad elkaar helpen. In verband met woninghuren wijst hij op woningen met lage huren voorheen, die voor hooge prijzen thans zijn verkocht, nabij Woelwijk. St. Nie, Park, Steenen Muur. er is geen particuliere woningbouw. Spr. wil het verzoek niet van de hand wijzen. De heer A. Verboom kan zich met het- voorstel vereenigen ep wil de huren in het B. V. Park verlagen. De voorzitter beantwoordt de sprekers uitvoerig. Nadat de wethouder C. Eggink Sr. en de heeren J. Taal, J. A. Meurs, D. Liraburg en J. Braggaar nog het woord hebben ge voerd, sluit de voorzitter de discussies en wordt het voorstel aangehouden. Aan B. en W. wordt toegestaan een tien tal brandwekkers aan te schaffen tot een maximum van f200. De persoonlijke diensten bij brand denkt men af te schaffen en binnenkort zullen voorstellen bij den raad worden ingediend. Het centrale punt voor de brandwekkers zal worden gevestigd in het raadhuis van waaruit men terstond het personeel kan waarschuwen Denkelijk zal de brandweer uit een tiental bekwame personen worden gevormd. Aldus goedgevonden. Nadat enkele besluiten comptabiliteit zijn genomen en op een aantal verzoek schriften inzake schoolgeld is beschikt, stelt de heer J. A. Mens bij de rondvraag de vraag of de gasprijs wordt verlaagd. De voorzitter deelt mede dat dit nu moei lijk gaat. maar het nog niet vaststaat In een der volgende vergaderingen kan hij misschien meedeelen wat geschieden zal, verlaging inkomstenbelasting of gasprijs. De heer Limburg bespreekt het plaatsen der woonwagens op de Molenlaan en nabij de brug van „Ter Horst". Alvorens de openbare zitting te sluiten zegt de voorzitter dat dit zeer waarschijn lijk de laatste vergadering is van dezen raad en twee leden niet meer zullen terug- keeren. Spr. acht dit het gewenschte oogen- blik iets tot den scheidenden te zeggen. Allereerst de heer L. H. van Wissen die de raad gaat verlaten en als wethouder zal aftreden. De voorzitter is er van over tuigd dat 't hem aan het hart gaat, 't hem moeilijk viel en hij daarom heden avond niet aanwezig is. 34 jaren heeft de heer v. Wissen zitting in den raad gehad en een bijzondere trek van zijn karakter was zijn groote yoorzichtigheid. Toen hij benoemd werd tot weihouder, heeft hij dit niet direct aangenomen, maar wenschle hij gebruik te maken van de vastgestelde tijd van 24 uur, om te overwegen. Deze zelfde voorzichtigheid heeft hij en als lid en als wethouder steeds betoond. Hij was iemand die niet veel uitliet. Een tweede mooie trek van hem was, dat hij voorstander zijnde, zich niet liet intimidee- ren en niet zou wijken. 34 jaren heeft- de voorzitter de eer gehad en het genoegen, met hem in verschillende functies sam^n- tewerken. Het doet spr. bijzonder aan dat hij er niet meer zal zijn en het zeer moei lijk zijn een ander in zijn plaats te zien. Onder het uitspreken van de beste wen- schen in lengte van jaren voor den heer L. H. v. Wissen, brengt spr. namens de .geheele gemeente een woord van dank voor de vele gewichtige diensten in het belang van en aan de gemeente bewezen De raad betoonde door applaus hiermede zijn instemming. Hierna richtte de voorzitter zich tot den heer J. Taal, die 9lechts kort deel uitmaak te van den raad en eveneens niet meer terugkeert. De voorzitter bracht hem dank voor zijne belangstelling en medewerking en hoopte dat hij aangenaam zal terugzien op de duur van zijn lidmaatschap. Op voorstel van den wethouder C. Eg gink Sr. werd besloten aan den heer L. II. van Wissen een schriftelijke dankbetuiging te zenden. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Maria Jacoba, D. v. J. C. van dter Peet en W. G. Oomen. Ondertrouwd: F. Kooijman, 33 j. en N. Kooijman, 30 j. WARMOND. Een zilveren, jubileum. Heden wapperde de vlag voor de woning van de famaliie Kr. alhier ten teeken dat er feest was in die woning. Het heden ten dage niet al te dikwijls voorkomende geval werd herdacht dat mej. C. J. Kühn onafgebroken 25 jaar bij genoemde familie in betrekking is geweest, en de belangrijk heid van die herdenking kreeg meerdere waarde door het feit, dat zij haar betrek king heeft waargenomen met de meeste toewijding, ijver en plichtsbetrachting, zoo dat het van zelf sprak, dat van de familie Kr., van haar familie en kennissen, geluk wenschen en cadeaux toestroomden, ter wijl de Ned. Vereeniging voor Huisvrou wen haar huldigde door aanbieding van de verguld zilveren medaille met oorkonde. Mogen de bewijzen van deelneming haar overtuigen, dat, op hoogen prijs wordt ge steld, hetgeen zij voor de familie Kr., als ook voor haar eigen familie in het afgeloo- pen tijdperk heeft gedaan; zij kan met volle voldoening op dat tijdperk terugzien. WASSENAAR. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is een vrachtauto op den Rijksstraatweg nabij de laan Oud-Wassenaar doordat eenige bouten van de stuurinrichting afknapten in vrij snelle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder kwam met den 9chrik vrij, maar door den schok maakte de auto een zwenking waardoor twee wielrijders, die kalm achter de auto peddelden van hun kar retjes geslingerd werden. De een bekwam kneuzingn aan de borst, de ander verwondingen in het gelaat, de handen en eenige ontvellingen. Zij werden door den geneeskundigen Dienst uit Den Haag verbonden. PLUIMVEE. GESLACHTS-VERSCHILLEN. Het is bij don opfok van kuikens van groot belang zoo vroeg mogelijk te kunnen bepalen wat 4iaan of hen is. Vorm, teeke- ning, kleur en manieren toonen ons die ty pische verschillen, waaruit met vrij groote zekerheid het geslacht te bepalen ia. Bij de lichte rassen komt het een en andea* eerder en duidelijker te voorschijn dan bij de zware. Bij alle koekoekveerige variëteiten is het verschil reeds dadelijk bij het uit komen op te merken aan de kleur van het dons. De lichte kuikens zijn de hanen, ter wijl de donkere en speciaal de zwarte hen nen worden. Bij de meeste rassen moet men echter een paar weken wachten om iets naders te kunnen waarnemen. De haan kuikens hebben altijd een dikker, breeder gewelfd kopje, grover dan van de hennen, die ook in beendergestel, dus in de pootjes fijner zijn en daarom lichter in gewicht en slanker. Bij d© Middellandsche-zeerassen als Leg horns, Andalusiërs, Anconas, Minorcas, ook in de krielvormen daarvan, geven kam en kinlellen al spoedig eenige aanwijzing. De enkele kam der haantjes is dikker, hooger, rooder dan bij de hennen, bij welke deze kop versierselen zich heel wat later ontwik kelen, zich dus als het ware schuil houden en eerder geelachtig blijven dan rood. Bij de rozekammigen zijn de hanekammen veel breeder, van voren vooral, en altijd vrij spoedig rood gekleurd. Bij de hennen blij ven de kammen klein soms zwart, soms geelachtig al naar de kleur der variëteit^ Zoo zullen de hennetjes der Zwarte Java- krielen en ook der Hamburgers lang on zichtbaar en dan nog zwart blijven. De afteekeaing bij kuikens van goud- of zilverpatrijskleur is bij de haantjes veel dieper, contrast-rijker; de zoogenaamde livereisbrepen komen veel duidelijker uit.- Verder geven vorm, houding era voor komen ook vrij betrouwbare aanwijzing. De haantjes staan meer opgericht, de kop staat ongeveer loodrecht op het voetvlak. Bij de zware en middelgroote rassen is be halve de houding ook de wijze van bevede- ring in aanmerking te nemen. De hennen komen eerder en regelmatiger in de veeren. dan de haantjes, die op den rug en aan do buik veel langer kaal blijven of slechte met stoppels bezet. Op wat later leeftijd zij a juist bij deczo rassen, zooals Wyandottes, Orpingtons, Rocks enz., de zadelveeren een duidelijk kenmerk. Ze zijn spits, smal en een weinig glanzend, terwijl die der toe komstige hennen rond, stomp, dus het te gengestelde van spits zijn. Bij de lichtere rassen zullen kuikens van acht of tien weken vrijwel op de ouders gelijken en kan men de individueele kwali teiten al gedeeltelijk vaststellen, ten minste wat betreft vorm en kleur. Bij de midelzware rassen kan men bij do hennen eerder een eindoordeel vormen dan over de hanen. Bij deze laatste komt men bij verderen wasdom soms voor allerlei onverwachte pro. blemen te staan. Haantjee waarvan men do grootste verwachtingen had voor de expositie ondergaan zoodanige veranderin gen, dat zp door den keurmeester zouden gepasseerd worden. En omgekeerd komt het voor dat eerst afgekeurde en bijna naair het mesthok verwezen jonge hanejj latenr met eereprijs gaan strijken Een vinger wijzing om niet al te snel te werk te gaan bij sorteering en opnjiming van gefokte hanen. Niet zelden zien wij onder een kopt el kuikens kleine spiegelgevechten leveren. De leek houdt dan doze vechtlu6tigen voor haantjes. De praktijkman daarentegen weet dat dergelijke kleine schermutselingen tus- schen kuikens van verschillend geslacht voorkomen, dat evengoed twee hennen tegen elkaar opstaan als twee haantjes. Het» geslacht maakt hierbij niets uit daar bet slechts voorkomt uit speelschheid en aan drang om zich een8 flink te bewegen, iets dat kuikens noodig hebben om ferm to groeien. k In het algemeen zijn toch de haantjes vooraan als het aankomt op het zich mees ter maken van het een of andere extratjorf bijv. een stukje vleesch, een worm enz. Daarom vinden sommigen het beter de ge slachten al vroeg te scheiden, omdat do hennetjes, waarop het dan «toch voor do toekomst het meest aankomt, het minsto binnen krijgen. Een factor bij het onderkennen 'der ge slachten van kuikens van gelijken leeftijd en ras, i's de stem. Bij het opnemen van een kuiken, lette men dus goed op het ge luid. Weldra krijgt men de noodige erva ring om goed op de stem, die bij de haan tjes altijd zwaarder is, te letten en daarna conclusie te trekken. Bij het aangrijpen willien do haantjes eerder dan de hennen verdedigend optre den, zich in een soort vechtihouding stel len. Altijd gaat dit echter niet op, het is er mee ala met het onderlinge schermutse len. Bij lichtere rassen begint ook het kraaien vroeg en is dan een zeker en dui delijk kenmerk der hanen. EEN NIEUWE NEUSHOORNSOORT. In het begin van onze eeuw meende men nog, dat alle groote zoogdierensoorten van de wereld bekend waren. Toen ontdekte men echter in de oerwouden van midden Afrika een klein familielid van de giraffe. Nu komt van Sumatra het bericht, dat daar een tot dusver bij de wetenschap onbekende neushoornsoort leeft. Deze bevindt zich in de zeer moeilijk toegankelijk moerassige wouden in het Zuid-Oosten van het eiland. Het is een geweldig groote eenhoornige 90ort. Het vrouwtje heeft, in tegenstelling met de tot dusver bekende soorten, geen horens. De huid is onbehaard, sterk gei plooid en, wat een bijzonder kenmerk is, met hoornachtige schubben bedekt. Even-. een9 heeft het, in afwijking met de andere soorten, grootè sc'hoffelvormige snijtanden. Het voedsel bestaat uit jonge boombladeren- Het dier is van goedhartigen aard. Verschei dene jaren reeds had men van inlanders vernomen, dat daar een bijzonder neus-* hoornsoort te vinden was. dat zij „tang-* giling", d.w.z „sdhubbendier" noemden. De huid heeft een voortrefflijke bescher ming tegen de ontelbare stekende en bloed zuigende insecten, die het verblijf van den mensdh in deze streken tot een hel maken.' Beroepsjagers hebben dit dier reeds lang geschoten, maar verkochten de hiiid ea de horens steeds aan Chineesche kooplie den, die er zeer hooge prijzen voor betaal den, omdat daarvam de zoogenaamde ..obat"- een kostbaar geneesmiddel, wordt vervaar digd. Vandaar, dat de mare van deze nieuwe neushoornsoort zoo lang werk had naar Europa door te dringen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7