ONRECHTMATIG BEZIT No. 20668 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Augustus Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. BELASTING OP RUWE TABAK. Conclusie van de staatscommis sie, die had te onderzoeken de wijze waarop een belasting ware te hef fen, drukkende op de ruwe tabak, bestemd tot Vervaardiging van tabaksfabrikaten. Verschenen is het verslag van de com missie, ingesteld bij beschikking van den minister van financiën, d.d. 9 Januari 1925, no. 112, afd. accijnzen, voor het onderzoek naar de wijze, waarop een belasting ware te heiffen drukkende op de ruwe tabak, be stemd tot vervaardiging van tabaksfabri katen. Resumeerende komt de commissie tot de conclusie, dat, bijaldien zou worden overge gaan tot de invoering van eene heffing op de grondstof, de vaak tegenstrijdige belangen van fiscus, tabakshandelaren, fabrikanten en kleinhandelaren, zooveel mogelijk tot verzoening zouden kunnen worden gebracht door die heffing te laten rusten op de na- yolgende grondslagen: lo. De opbrengst der nieuwe belasting be hoort nagenoeg f 22.000.000 te bedragen. Zij zal in ongeveer dezelfde verhouding dienen te drukken op de drie groepen van fabrika ten: Sigaren, rook- en pruimtabak en snuif en sigaretten, al9 de thans geheven worden de accijns doet. Teneinde eenerzijds deze verhouding te bestendigen, anderzijds moge lijk tel maken, dat van de grondstof, respec tievelijk gebezigd voor de vervaardiging van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif het zelfde recht kan worden geheven, zou zoo noodig met eene opbrengst van f21.000.000 genoegen moeten worden genomen. 2o. Telr verzekering van eene opbrengst van f21.000.000 a f22.000.000, zal van de ruwe tabak, gebezigd voor elk der drie ge noemde soorten van fabrikaten, moeten wor den geheven een gewichtsrecht van f 0.10 per kilogram plus een waarderecht van 35 percetnt, en daarnaast voor sigaretten eene banderollebelasting van pl.m. 18 percent van den kleinhandelsprijs. In dit laatste percentage is rekening gehouden met eene kleine compensatie, welke den betrokken fabrikanten zou kunnen, worden verleend met bet oog op de lasten, welke uit de hand having der bandetrollebelasting voor hen blijven voortvloeien, lasten, welke voor de andere takken ran industrie zullen worden opgeheven. Enkele leden zijn van oordeel, dat op dien jgrond het banderollerecht niet meer dan 15 percent moet bedragen. 8o. Het thans van de ruwe tabak krach tens de Tarietfwet 1924 (Staatsblad no. 568) geheven wordende Invoerrecht van f 1.40 per 100 kilogram, zal uit den aard der zaak moeten vervallen; daarentegen zal bet krachtens de accijnswetgeving geheven wor dende vergunningsrecht ten bedrage van f 5 per kalenderjaar ook met het oog op het op handel en industrie te oefetnen toezicht moeten bestendigd blijven. 4o. Het fictief entrepot, zooals dit wette lijk is geregeld en met het oog op de be langen van den tabakshandel practisch wordt toegepast, kan uit fiscale overwegin gen niet gehandhaafd blijven. Uit hoofde van de belangen van den han del kan ook 't particulier entrepot niet wor den aanbevolen. De meerderheid van de commissie acht een fictief entrepot met verscherpte voor waarden, als tusschenweg te aanvaarden. Hieromtrent moge nader worden verwezen naar den inhoud van het verslag (bladz. 43 e. v.). Het daarin ontwikkelde systeem, dat beoogt den fiscus de noodige waarborgen te verschaffen en den handel in ruwe tabak niet te veel in zijn bewegingsvrijheid te be perken, is als een compromisvoorstel tel be schouwen, dat echter aan de bezwaren van eene minderheid der commissie niet tege moet komt. Deze minderheid acht door het voorgestelde syskfem fraude niet voldoende uitgesloten. Naast het fictief entrepot voor den tabaks- handel zou voor de industrie, die ruwe tabak verwerkt, het in het leven roepen van een particulier entrepot kunnen worden over wogen. Enkele leden zijn van oordeel, dat zoo Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARDi Door Mr. G. KELLER, 32) Er lag een droevig genot in om te weten, dat zij de schakel was tusschen die twee. /Tusschen twee hoestbuien moest Kazimira soms even sluw als de meest ervaren hu welijksmakelaar lachen, ais zij zag hoe zij iter sluiks elkander blikken van sympathie itoeiwierpen. Wat Katya aangaat, zij dacht niet na ien maakte geen toekomstplannen. Zij ge voelde, dat zij de gebeurtenissen, die te vo ren zich zoo gehoorzaam naar haar wen- öchen schikten, niet meer beheerschte. Het was haar alsof zij werd meegesleept door een stroom, die zij tevergeefs trachtte tegen ite houden, en waardoor zij zich ten slotte diet gaan met een getvoel van onvergelijke lijk genot. Haar oorspronkelijk plan had zij luit het oog verloren. Slechts één ding was haar duidelijk: dat zij dezen man. liefhad, ien dat hij haar begon lief te hebben. Slechts één vrees bleef haar vervullen, de vrees, dat er iets tusschenbeide mocht komen, dat die zich ontplooiende liefde zou knakken, i En 9oms voe'lde zij zich angstig. Dat was ais een of andere omstandigheid haar dui delijk deed gevoelen, dat zij komedie speel de. Zoolang zij alleen met Witek te maken had gehad, had zij die komedie met wel gevallen gespeeld. Eerst toen Tadeusz op het tooneel was verschenen, begon zij zich danig particulier entrepot voor de fabrikan ten niet verplichtend mag worden gesteld, doch facultatief moet worden gelaten. 5o. Van de hier te lande verbouwd wor dende tabak zullen dezelfde rechten moeten geheven als van de uit het buitenland aan gevoerde. De heffing dier belasting zal moe ten worden verzekerd door eene reeks van maatregelen, als: aangifte van de velden, die met tabak zullen worden beplant; schatting door den tabaksverbouwer van de hoeveelheid te oogsten tabak; ambtelijke contróle op die schatting; constateering van het werkelijke gewicht der gedroogde c.q. gefermenteerde tabak op het oogenblik van aflevering aan den han delaar; en verder in het verslag nader omschre ven administratieve middelen, in hoofdzaak beoogende te voorkomen, dat tabak van het oogenblik af, dat zij wordt geplant, totdat zij gedroogd en c.q. gefermenteerd aan de handelaren wordt afgeleverd en in hunne entrepots wordt opgeslagen buiten mede weten der administratie kan worden weg gevoerd. 6o. Als waarde van de tabak, waarover de belasting moet worden betaald, zal in het algemeen moeten worden aangenomen de prijs, dien de fabrikant, die de grondstof zal verwerken, daarvoor betaalt. Het zal dus niet kunnen worden toege staan de belasting te heffen over den prijs, dien een handelaar in ruwe tabak daarvoor besteedt. De contröle op de betaling van de belas ting over de juiste waarde, met de keuze betreffende het entrepot, het moeilijkste punt in deze r^gterie, zal medebrengen het vast stellen van eend reeks van bepalingen, be oogende gedeeltelijke ontduiking van de be lasting te voorkomen. Van de hier bedoelde bepalingen mogen worden genoemd: de bijhouding van de entrepotregisters onder vermelding van merkel, ondermerken, aan tal colliv gewicht dier colli en waarde van elke partij afzonderlijk; in zending ten kan tore van de betrokken rijksontvangers van dagstaten, vermeldende de in- en uitslagen van tabak, c. q. de overdracht van partijen tabak aan anderen, onder opgaaf van aan koop-, respectievelijk verkoopprijzen; ver plichting van de entrepositarissen tot het bijhouden van spetiale tabaksrekeningen en tot het verstrekken van inzage van hunne koopmansboekhouding. 7o. Leveranciers van tabak aan kleine fa brikanten, de zoogenaamde ..uitponders", zullen met betrekking tot de betaling van de belasting en met betrekking tot de waar de, naair welke de belasting wordt betaald, met fabrikanten moeten worden gelijkge steld, zoodanig, dat in den prijs, waarvoor de tabak wordt verkocht, de belasting is begrepen. 8o. Aan fabrikanten zal voor de in hunne fabriek ter verwerking ingeslagen grondstof, onder het 9tellen van zekerheid, crediet moeten worden verleelnd gedurende een ter mijn langer dan dien, welke thans voor het betrekken van banderolles wordt toegestaan. 9o. Inzake de monstertrekking vóór en nA de tabaksinschrijvingen, de verantwoording der getrokken en nagetrokken monsters, de betaling van de daarvoor verschuldigde be lasting, zal de wet zich zoover mogelijk moeien aansluiten aan de praktijken van den handel. In de wel of in een daarop berustenden algemeenen maatregel van bestuur en in dien noodig ministerieele voorschriften zul len maatregelen moeten worden getroffen ter voorkoming, dat van de monstertrekking misbruik kan worden gemaakte en ter ver zekering, dat de belasting alleen wordt be taald over die monsters, die geacht moeten worden inderdaad tot tabaksfabrikaten te worden verwerkt en naar een waarde, die daaraan overeenkomstig de handelsusan- ciën wordt toegekend. lOo. OmtrePt de yrijze. waarpp bij uit voer van tabaksfabrikaten drawback moet worden verleend voor de betaalde belasting, bestaat in de commissie geen eenstemmig heid. Hare groote meerderheid is voorstander van een systeem naaT hetwelk de drawback voor 9igaren zou moeten worden bepaald op f 0.1Ó per kilogram van de voor de uit te voeten sigaren gebezigde grondstof plus 13 percent van de exportwaarde dier sigaren, ivoor haar komediespel te schamen, een igevoel van 9dhuld begon loodzwaar op haar ite drukken. Zulk een oogenblik had zij doorleefd, toen de Zondagsbladen ergerlijk bloedige bij zonderheden bevatten omtrent de wijze, waarop generaal Treptow te Warschau huis (hield. Toen in Kazimira's kamer Tadeusz ze hardop had voorgelezen, werd het ge zelschap door een dier aan gedachten zoo xijkei periode van zwijgen aangegrepen, welke Katya bij ervaring kende. Toen stond Witek, na een nauwelijks aangestoken sigaret in een hoek geworpen te hebben, met een onstuimig gebaar op. „En nu zitten we hier," zeide hij, zijn broeder met verwijtende blikken aanziend, en met eeta stem, die hoorbaar trilde. „Ter wijl daarginds dergelijke dingen gebeuren, ritten wij hier rustig en veilig zonder ons om iets te behoeven te bekommeren I Ta deusz, dat houd ik niet langer uit. Ik ga meedoen." „Meedoen, waaraan?" vroeg Tadeusz volkomen kalm, hoewel diepe rimpels zijn voorhoofd doorploegden. „Aan wat je wilt, aan alles. Ik wil hun gevaren deelen, als er niets anders te doen valt." „En die bovendien nog doen toenemen. Begrijp je dan niet dat onze eenige kans hierin bestaat, dat wij ons kalm houden en onze kans afwachten. En onze kans is nog niet gekomen! Hoe zou dat ook kun nen, zoolang als onze nationale beweging onvermijdelijk wordt vereenzelvigd met de revolutie, dood-eenvoudjg het beste voor wendsel. dat zij zich zouden kunnen den ken om even brutaal den een zoowel als den ander onder den voet te treden,"- _j en voor rook- en pruimtabak op f0.10 per kilogram plus 17 1/2 percent van de export waarde dier tabak. Voor sigaretten is de becijfering van een drawback achterwege gebleven op grond van de eenstemmige conclusie', dat de ex- porteerende sigaretten fabrikanten in entre pot zouden moeten werken. .Voor het verleenen van den drawback aan winkeliers en grossiers, die tabaksfa brikaten exporteeren, zal nader in overleg met de organisaties der betrokkenen een vorm kunnen worden gevonden. llo. Naast d« onderwerpen, hiervoor onder nos. 1 tot en met 10 aangestipt, zul len in eene wet. houdende belasting op de ruwe tabak, bepalingen moeten voorkomen, betreffende aangifte van panden, waarin tabak wordt opgeslagen, verwerkt, c.q. ta- baksfabrikaten wórden verkocht. omtrent de dekking van het vervoer met document; omtrent nederlagen van tabak in eene nader te bepalen strook langs de grenzen; omtrent de door fabrikanten te houden registers betreffende den inslag en de ver werking van grondstoffen en den uitslag van fabrikaten c.q. ook van grondstoffen; omtrent het recht van visitatie der met het toezicht belaste ambtenaren, en omtrent nog andere onderwerpen, die ver band houden met de verzekering van de belangen der belastingadministratie. Met het bovenstaande is voor de commis sie het eerste gedeelte van hare taak, het uitbrengen van een verslag over de wijze van heffing, afgesloten. Het tweede gedeelte zal volgens de haar verstrekte opdracht hebben te bestaan in het ontwerpen van een wetsvoorstel, waarin deze beginselen zijn nedergelegd en uitge werkt De .commissie heeft echter besloten reeds than9 haar verslag in te zenden. Zij meende n.l. den minister in de gelegenheid le moeten stellen haar naar aanleiding van den inhoud van het verslag desgewenscht bepaalde inzichten kenbaar te maken, met welke de commissie bij het samenstellen van een wetsontwerp zou kunnen rekening houden. Enkele leden achtten zelfs de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat Uwe Excel lentie in den inhoud van het rapport aan leiding zou vinden, der commissie tel ver zoeken, aan het tweede gedeelte van de haar verstrekte opdracht geen gevolg te geven. De commissie heeft dit déél van haar arbeid besloten met eenige opmerkingen van algemeenen aard. welke niet geheel val len binnen het kader van hare taak, maar .we'lke haar door het belang van de zaak worden ingegeven. WINKELSLUITINGSWET EN WERK TIJDENBESLUIT. Een enqnête van den Nederlandschen Kruideniers Bond. Door het Hoofdbestuur van den Nederl. Kruideniers Bond is, in opdracht van de Bondsvergadering, een enquête onder de leden gehouden over de voor-ontwerpen van Wet op de Winkelsluiting en van Werktijdenbesluit voor winkels. Blijkens mededeeling in het officieel orgaan, is het onderzoek thans beëindigd met de volgende rsullaten: Op de vraag: „Kunt U er zich mee ver eenigen, dat de Bond aandringt op een 55- urige arbeidsweek voor het winkelperso neel" werd unaniem bevestigend geant woord. 98 pCt verklaarde zich vóór een al- geheele sluiting op Zondag. Op de 3e, zeer belangrijke vraag: „Op welk uur zoudt U de avondsluiting bepaald willen zien?" werd de volgende antwoor den gegeven: Op gewone weekdagen om 8 uur en op Zaterjlag om 10 uur 52 pCt.; op weekdagen om 7 uur en op Zaterdag om 9 uur (dat is dus nog verder gaande dan het voor-ont werp I) 44 pCt. en overeenkomstig het voor ontwerp, d.i. dagelijks om 8 uur en Zater dags om 11 uur 4 pCt. De vierde vraag: „Is U voorstander van een verplichte middagsluiting, na bijvoor beeld 2 uur des middags", werd door 60 pCt. bevestigend beantwoord. 96 pCt gaf een bevestigend antwoord op de vraag: „Is U voorstander van een ver plichte winkelsluiting, eiken middag bijv. Zenuwachtig streek Witek met een hand door zijn haar. „Maar ik kan niet langer werkeloos blij- ven.IIet is meer dan Van Poolsch vleesch en bloed is te eischen! Panna Sagorska, ik zie uw oogen schitteren. Ik kan bijna hoo- ren, hoe uw Poolsch bloed aan hét koken is getaaktop u doe ik een beroepI Als u een man was, zou u dan niet over de grenzen snellen?" „Ik..,, ik geloof van wel," stotterde Katya, terwijl zij haastig haar oogen af wendde, en het bloed, dat zij wist, dat niet van Poolsch en aard was, op haar wangen brandde. „Daar was ik van overtuigd! Hoe kan men nu rustig onze kansen nagaan, als onze landgenooten worden vermoord door lie barbarenneen, barbaren is een te mooi woord voor die slachtfrs, met een gekroon- den slachter aan het hoofd." „O neenl de Tsaar is geen slachter," zei Katya haastig, bewogen door een berouwvol gevoel van ontrouw aan haar eigen natie. „Hij is misschien zwak, maar hij bedoelt het volkomen goed. En onder de groote massa zijn werkelijk veel meer goede dan booze nrenschen. U mag niet oordeelen naar een paar monsters." Zij hield op, van haar stuk gebracht, zich bewust, dat vier paar verbaasde oogen op haar gericht waren. Een pleidooi ten gunste van den Russischen landaard van Poolsche lippen was nog nooit gehoord, en het maakte het effect van een koud stortbad. „Misschien heb je wel veel vrienden onder de Russen," merkte Kazimira op als de meest aannemelijke verontschuldiging voor deze schijnbaar buitengewone houding. Katya aanvaardde die verontschuldigirlg met beide handen. gedurende één uur, om rustig het middag eten te kunnen gebruiken?" De afdeeling Rotterdam verklaarde zich in groote meerderheid voor de verstgaande vervroeging van het sluitingsuur, terwijl, merkwaardig genoeg, den Haag van geen verandering wilde weten; beide vergade ringen, waarop deze besluiten vielen, wa ren echter onvoltallig, zoodat zij geen ab soluut zuiver beeld van den toestand geven. DE RUWIELBELASTING. Het Chr. Nationaal Vakverbond heeft den Min. van Financiën verzocht een wetswij ziging te willen bevorderen, waardoor het mogelijk wordt door b.v. voor.de rij wielbelasting als belastingdienstjaar 1 Mei tot 30 April vast te leggen dat deze be lasting in Mei kan voldaan worden, ook door hen, die geregeld van hun rijwiel ge bruik moeten maken. Belangrijke groepen arbeiders, als bijv. bouw- en landarbeiders, kunnen in Mei deze belasting met veel minder bezwaar betalen dan in Januari. BESCHERMING VAN DEN INDUSTRIEELEN EIGENDOM Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag en enkele overeenkomsten tot bescher ming van den industrieelen eigendom van 1 November 1925. Ter gelegenheid van de in October/No vember 1925 te 's-Gravenhage gehouden conferentie der „Union internationale pour la protection de la propriété industrielle" is o.a. een nadere herziening lot stand geko men van het tusschen verschillende landen, waaronder ook Nederland, gesloten Unie verdrag van Parijs van 20 Maart 1883 tot bescherming van den industrieelen eigen dom, zoomede van de schikking van Madrid van 14 April 1891 betreffende de internatio nale inschrijving van fabrieks- en handels merken, beide laatstelijk herzien te Was hington op 2 Juni 1911. De conferentie heeft geleid tot de tot standkoming eener nieuwe schikking, het „Arrangement de la Haye du 6 novembre 1925 concernant ae dépót international des dessins ou modèle9 industriels", uitvloeisel van een door de vorige conferentie uitge sproken wensch, dat gepoogd zou worden, ook op het gebied van de bescherming van teekeningen en modellen van nijverheid tot een internationale schikking te komen. Deze overeenkomst werd ter conferentie door de vertegenwoordigers van een elftal bij de Unie aangesloten landen, onder welke ook Nederland, onderteekend. Alvorens tot ratificatie van genoemde herziene regelingen en van de nieuw tot stand gekomen schikking van 's-Graven hage, kan worden overgegaan, behoeven deze de goedkeuring der Staten-Generaal. Tot het verkrijgen dier goedkeuring strekt het aangeboden wetsontwerp. In de Memorie van Toelichting wordt nog vermeld, dat het herziene Unieverdrag niet namens de Regeeringen van de Unielanden Bulgarije, Griekenland, Letland, Luxemburg, Roemenië en Turkije, die voor het meeren- deel niet ter conferentie vertegenwoordigd waren, werd onderteekend. T. a. van deze landen blijft derhalve vooralsnog de rege ling van vóór de herziening van kracht. Eenzelfde opmerking geldt voor wat de schikking van Madrid betreffende de inter nationale inschrijving van fabrieks- of han delsmerken aangaat, t. a. v. de landen Luxemburg, Roemenië en Turkije. KROT-OPRUIMING TEN PLATTELANDE. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een circulaire tot de gemeen tebesturen gericht, waarin wordt medege deeld, dat rijksbijdragen van ten hoogste f 300 per woning kunnen worden verleend ten behoeve van krotopruiming in platte landsgemeenten, mits de gemeente een ge lijke bijdrage geeft. Voor de overige bouwkosten kunnen op den voet der woningwet aan de gemeente grond- en bouwvoorschotten worden ver strekt. De rente bedraagt 4% pCt. per jaar, de aflossing geschiedt in dertig annuïteiten. Een even groot aantal woningen moet worden onbewoonbaar verklaard ale waar voor steun wordt verleend. „Ja, dat is inderdaad het geval, en het hindert mij, hen zoo verkeerd beoordeeld te hooren, ze over één kam te zien scheren met die mannen, die zich in bloed wentelen." Een oogenblik stokte het gesprek onder het gevoel van gedwongenheid, en Katya begreep, dat zij aan een zeer ernstig gevaar ontsnapt wa3. „Ik zou wel eens willen weten, of zij niet wat Russisch bloed in de aderen heeft," zei Olympia zoo terloops, toen zij alleen was met Kazimira. „Zij spreekt het Russisch ook onberispelijk met die oude dame spreekt zij nooit iets anders." „Het zou ten hoogste een er.kele druppel kunnen zijn," verklaarde Kazimira, instinct matig de onaangename onderstelling ter zijde schuivend. „Maar natuurlijk, nu zij daarginds woont, spreekt het wel vanzelf, dat zij Russisch spreekt". Nokmaals werd haar een schrik op het lijf gejaagd door een toevallige opmerking van Kazimira betreffende de moeilijkheid om vertrouwbaar nieuws te krijgen omtrent het geen er werkelijk gebeurde in Russisch Po len. „Ik heb enkele kennissen te Warschau, en een te Feliksoto, in de buurt van Luby- nia, zooals je weet. MaaT natuurlijk durven zij de waarheid niet in hun brieven zetten uit vree9 voor de censuur. Het is intusschen al een heele tijd geleden dal Panna Rud- kowska mij heeft geschreven. Ik hoop maar, dat men haar in dien tusschentijd niet ach ter slot en grendel heeft gezet." „Zool Correspondeer je met haar" vroeg Katya, plotseling haar adem inhoudend, om- dal zij nog juist bijtijds inhield het woordje „nog", dat bijna was gezegd en zeker arg waan zou hebben gewekt. „Niet dikwijls, maar ik heb haar eens ge schreven sedert ik hier ben." RECLAME. Kruschen Salto maakt slank. Knischen Salt* doet leve» en nieren beter functionneeren. Het verwijdert op natuurlijke wijze de vocht-ma^aa'n die Uw gewicht doen vermeerderen. Daarom zal het regelmatig gebruik van Kruschen Salts U een normaal lichaamsgewicht doen verkrijgen en behouden. Prijai 11.60 per flacon. Fabr.! E- Griffith* Hughe* Ltd. Maochejter. Importeur* Rowntre* H*ndelimü, Keizer* jt, 124, A'd*m 6384 DE PRIJSVORMING IN HET DISTRIBUTIEPROCES. Zooals door den Minister van Arbeid, voorzitter van de Commissie voor de Econo mische Politiek, in haar vergadering van 4 dezer is medegedeeld, komt op het werk plan der door hem ingestelde subcommissie o.m. een onderzoek naar de prijsvorming in het distributieproces voor. Dit onderzoek, dat zoo spoedig mogelijk een aanvang zal nemen .wordt ingesteld vanwege het secre tariaat der subcommissie, daarbij voorge licht door een commissie van bijstand. Het lid der subcommissie, prof. mr. P. J. M. Aalberse, zal zich met het voorzitterschap belasten. Voorts hebben in de Commissie van Bijstand nog drie leden der subcom missie zitting, nl. de heeren H. Amelink, dr. J. v. Beurden en F. v. d. Walle. Ten einde het noodige contact met den handel te verzekeren en ook belanghebben den uit den kring der consumenten gelegen heid te geven van voorlichting te dienen, zijn bovendien in de commissie benoemd de heeren L. Attema te Hilversum, H. E. v. d. Brule, te Rotterdam en A. Ingenool Jr. te 's-Gravenhage, aangewezen door de drie landelijke Middenstandsbonden, ir. Leem huis te Amsterdam en G. J. Hirrer te Rot terdam, zoomede mej. S. G. Heidema, direc trice van het Academisch Ziekenhuis le Leiden. In een Zaterdag op het Dep. ran Arheid gehouden vergadering is de commissie door prof. mr. Aalberse met een kort woord geïnstalleerd en een concept-werkplan vast gesteld, dat aan de subcommissie voor- noemd ter beoordeeling zal worden aange boden. OPVIJZELING WILLEMSBRUG TE ROTTERDAM. Het' laatste gedeelte van het omhoog brengen van de Willemsbrug te Rotterdam vond in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats. Het Noordelijk gedeelte van het Zuidelijk segment van het Zuidelijk ge deelte van het middendeel van de brug moesten 1.05 meter omhoog komen eer de brug in haar geheel op de volle gewenschte hoogte was. Om 12 uur middernacht werd met vij zelen begonnen. Het verkeer was voor dien tijd stopgezet. De trams reden weer naar dezelfde eindpunten als de vorige malen, terwij! de autobussen zoowel aan den lin ker- als aan den rechter-Maasoever hef verkeer onderhielden en speciaal naar de aanlegplaatsen van de veerbooten reden. Het voetgangersverkeer kon ongestoord 1 blijven voortgaan. Met 8 vijzels, elk van 200 ton, werd het onder leiding van ingenieur Ingenerf uitgevoerd. Het weer was uitstekend en (flaardoor vlotte het werk heel goed. Tegen 2 uur s' nachts kwam een zware onweersbui opzetten en leek het alsof deze de zaak in de war zou sturen, maar na een fiksche regenbui, heeft men verder geen hinder meer ondervonden. Precie9 op den vastgestelden tijd was het werk gereed en om halfacht reeds kon het tram- en rijverkeer over de brug wor den vrijgegeven. Katya zweeg, zij worstelde met een vaag gevoel van dreigend gevaar. Zij had Panna Ruddowsda's bestaan, het nuttige instru ment, dat zij niet langer kon gebruiken, ge heel vergeten. Het was haar in zeker op zicht niet aangenaam om aan haar herin nerd te worden. Zij had een onbestemd idee van een mogelijk verraad, maar het was te onbestemd om een blijvende schaduw te werpen. Zij schudde die gedachte dus weer van zich af en zalig liet zij zich weer voort drijven op den stroom. De duidelijk merkbare verergering in den toestand van Kazimira was de ernstigste schaduw op haar geluk. Want ook Katya had nog nooit een vriendin gehad, en in haar edelmoedig hart wa9 plaats genoeg voor vriendschap naast liefde, een vriend schap en een liefde trouwens, welke Ztch dooreen strengenden, daar een gemeen schappelijke vrees de beide gelieven in en kele weken intiemer had gemaakt dan moge lijk zou geweest zijn in maanden van ge wonen omgang. Nooit was Katya zich daarvan zoo sterk bewust geworden, als op een Zondag, toen zij, achter Kazimira's rolstoel loopend, voor een der voornaamste kunsthandels in de stad was blijven staan, waar achter het uitstalraam een uitgezochte verzameling platen hing. „Weet u wat dat is?" vroeg Tadeusz haar, op de grootste gravure wijzend. Zij zag een groep ballingen tusschen rot sen, een jongeman met een viool tegen den schouder. Van het opschrift: „Een lied uit het Vaderland" gingen haar blikken naar de handteekening in den hoek. Zij keek haar metgezel vragend aan. (Wordt vervolgd)* J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5