AGENDA. PARIJSCHE BRIEVEN. TELEGRAMMEN. 1 LAATSTE BERICHTEN. i Maandag. Vrije Bvang. Gem.: Openhichtsamen- k'omst bij molen „De Valk". 8 uur nam. „Zomerlust": Tuinconcert. „De Vereenig- jie Zangers" en „Orpheus". Nam. 8 uur. L Dinsdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijbelbespreking ite 8 uur. L Dagelijks. „Casino-bioscoop",' 'Hoogewoerd: Voor- p teil in gen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot Iuur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. *e Woensdags en 'e Zaterdags matinée te B uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- &n Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag)Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der 'apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. ten, welk voorstel aangenomen werd. De christelijk-sociale minderheid verliet als een tman de zaal waarop het voorstel tot erken ning van de bui wacht door de sociaal democratische me .derheid werd aangeno men. Over deze burgerwacht vertelt de „Reichs- post": Authentieke gegevens heeft de Tiroolsche afgevaardigde dr. Von Schuschnigg in den nationalen raad medegedeeld over de uit stekende kwaliteiten van de uit den repu- blikeinschen Schutzbond voor de Weensche gemeentewacht gekozen manschappen. Van de 1299 man, die volgens het instel lingsbesluit door den burgemeester als „bij zonder betrouwbaar" uit den republikein- echen Schutzbund werden uitgezocht waren er 238 wegensmisdrijven vroeger veroor deeld t.w. 202 wegens diefstal, bedrog of fraude 20 wegens openbare geweldpleging, 3 wegens roof, 11 wegens zware mishande ling, 1 wegens moord, 1 wegens brandstich ting. Bovendien bevonden zich onder de 1299 lieden niet minder dan 113 buitenlanders, Zelfs iemand die uit Weenen gezet was. Daarbij zijn niet geteld de wegens kleinere Wetsovertredingen reeds gestrafte personen. In hoeverre dit juist is ITALIË. t Infanterie-bewapening. Uit Rome wordt gemeld, dat het Ita- liaansche ministerie van oorlog besloten heeft, ook de infanterie regimenten van een eigen bescherming doen* kanonnen te voorzien. Ieder regiment zal een batterij van 6 kanonnen Van 37 m.M. met de daar bij béhoorende machinegeweren en het treinmateriaal- krijge©,; ROEMENIE, k Prins Carol gaat zich roeren. Prins Carol gaat zich blijkbaar langza merhand roeren. De Parijsche bladen pu- bliceeren een verklaring, dta uit naam van prins Carol door iemana uit zijn. omgeving is uitgegeven. De tekst van deze verkla^ ring is: „Prins Carol van Roemenië mach tigt on8 to verklaren, dat de brief, waarin bij van zijn rechten van den troon afstand deed en die door hem andeihalf jaar gele den is geteekend, hem is opgedrongen door personen, ten aanzien van wie hij er de Voorkeur aan geeft, geen bijzonderheden te Verstrekken, of een oordeel,uit te spreken." Prins Carol bevestigt verder, dat hij niet .Van plan is, eenigerlei agitatie in zijn land uit te lokken, doch da-t hij als vader en Roemeen het recht en den plicht heeft om er voor te waken, dat a-an de grootheid van de natie geen afbreuk wordt gedaan. Hij beschouwt zich als tyayoegd om persoonlijk tusschenbeide te koofen. Hij heeft steeds geleefd als een warm en loyaal patriot en hij zal dit blijven. Hij heeft slechts één wensch, en wel nuttig te zijn voor zijn land. Indien het Roemeensche volk een beroep op hem zou doen, gelooft hij, dat het zijn plicht zal zijn hieraan te gehoorzamen. In Roemenië zelf zou tegen de bóeren partij thans aotie worden gevoerd. Bureaux dezer partij zijn gesloten, en eenige leiders zijn gearresteerd. Te Constanza werden 2 personen gedood, 16 gewond bij een bot sing met de politie tijdens een verboden betooging. Geruchten over aanslagen op Bratianu zijn niet bevestigd. RUSLAND. Het bolsjewisme in 't geweer. Stalin c.9. gaan voort met het voor te stellen, alsof de kans op oorlog groot is. Dit ongetwijfeld met binnenlandsche bedoe lingen. Naar buiten gaat men zich echter ook ■weer roeren. De uitvoerende raad der 3e internationale vestigt de aandacht der arbei ders en boeren van $He landen bij gelegen heid van de 13e verjaardag van den oorlog Van 1914 op de bloedige orgieën van het imperialisme in China en den nieuwen oor- Oog, die tegen de eerste Sovjetrepubliek der arbeiders wordt voorbereid. Hij raadt hun aan om tegen Augustus hun toevlucht te nemen tot de algemeene staking om invloed uit te oefenen op de regeeringen. Een lang gebazel, natuurlijk. Mag men de berichten uit Riga gelooven, dan zouden tal van sovjetbeambten door vergif etc. uit den [weg worden geruimd. BRAZILIË. Geen commnnisme. De Kamei van afgevaardigden beert met 118 tegen 18 stemmen een wetsvoorstel tot Opheffing van het communisme in Brazilië aangenomen. ARGENTINIË. Weer naar den Volkenbond? In de Kamer is besloten onmiddellijk na het debat over de nationalisatie van de petroleumondemeaningen de kwestie te be. spreken van opnieuw toetreding tot den Volkenbond. CHINA. Uit Hankan. Een vertegenwoordiger van Borodin ver klaart, dat bet bericht, dat Borodin zijn be trekkingen met de Chineesche revolutie ver broken heeft, onjuist is. In verband met he<t feit, dat de Chinee sche Kamer van Koophandel te Hankau de uitkeeringen aan de riksja-koelies heeft stopgezet, zijn dezen het gebouw van de Kamer aldaar binnengedrongen .Door gen-, darmerie werden zij weer verdreven. Zeven duizend koelies gingen onmiddellijk in sta king en vielen het politiebureau in de Chi neesche stad aan, ten einde te trachten, den leider van hun vakvereeniging, die gearres teerd was, te bevrijden. De politie vuurde op de menigte, waarbij vier personen wer den gedood en een aantal anderen gewond. De staat van beleg is afgekondigd,, daar de autoriteiten voor een opstand der commu nisten vreezen. De staking der riksja-koe lies duurt inmiddels voort. SIR DETERDING OVER SOVJET-RUSLAND In een interview van de „Daily Mail", aangaande zijn weigering om iets met Rus sische petroleum te maken te hebben, ver klaarde Sir Henry Delerding, niets te doen te willen hebben met petroleum, die zich in handen bevindt van twaalf beginsellooze keelafsnijders. Deze moordenaars, die zich buiten elke restrictie geplaatst hebben welke door fatsoenlijk en beschaafd handel drijven wordt opgelegd, zijn al even weinig kies keurig in koopmanschap als in de wijze, waarop zij zich van de macht hebben mees ter gemaakt. Al hun streven is op slechts één doel gericht, n.l.: geld, dat zij alleen gebruiken voor het drijven van propaganda in landen, die dwaas genoeg zijn om handel met hen te willen drijven. De Russen hebben contanten noodig en zullen daarom verkoo- pen tot prijzen beneden die der wereldmark ten, om die, zooals blijkt, te gebruiken voor hun schandelijk doel. Iedere petroleum-mij. wordt daardoor geschaad, de Standard Oil niet minder dan de mijne. Uit alles blijkt, besloot de heer Deterding, dat de sovjets trachten de petroleum te gebruiken als mid del om eerlijke maatschappijen te ruïneeren, als het gemakkelijkste middel, dat hun ten dienste staat om de kapitalistische maat schappijen in moeilijkheden te brengen en het vuur der bolsjewistische onrust over de geheele wereld aan te blazen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AANSLAG OP DEN DUITSCHEN SNELTREIN. Als dader van don aanslag op den D- trein MaagdenburgBerlijn is de 23-jarige arbeider Hans Schroder aangehouden. De mtfh die pas kort uit de gevangenis te Maagdenburg was ontslagen, heeft bekend en redde de steenen uit wraak op de rails te hebben gelegd om ecD trein te zden ont sporen. Hij had het niet Bpeciaal op den D-trein gemunt. ALPINISTEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Negen alpinisten, die de Marmolata, een top in de Dolomieten beklommen, zijn op ongeveer 3000 meter hoogte door den blik sem getroffen. Een priester werd gedood, aoht andere bergbeklimmers, die met een staaldraad aan bet slachtoffer vastzaten, werden min of meer ernstig gewond. Eerst laat in den nacht kon mén de ge wonden te hulp komen, Drie van hen zijn er zeer erg aan toe. DE MOORD OP MISS DANIELS. De correspondent te Boulogne van de „Petib Pariaien" deelt medie, dat Monmes- sin, de rechter van instructie, die de zaak van den göheimzinnigen dood van de En- gelsche verpleegster mdss Daniels behan delt, heeft besloten, miss Mc Carthy, de zuster, die miss Daniels op haar uitstapje naar Boulogne vergezelde, in staat van beschuldiging te stellen wegens moord en haar uitlevering aan te vragen. DE OUDSTE MAN DER WERELD. Volgens de Russische bladen is in het dorp Lato aan den oever van de Zwarte Zee, in de buurt van Batoem, de oudste man der wereld ontdekt. Het is een zekere Tsjakofski, die den eerbiedwaardigen leeftijd van 146 jaar zou hebben bereikt. Volgens een dag bladcorrespondent, die hem kwam opzoeken, geniet Tsjakofski een, zijn hoogen ouderdom in aanmerking genomen, betrekkelijk goede gezondheid. Hij is natuurlijk min of meer verschrompeld en gebogen, maar hij kan nog loopen, zij het ook langzaam. Zijn gezichts vermogen is nog vrij goed, maar de spraak schijnt hem de laatste maanden te gaan begeven. Tsjakofski, die de zoon is van een Poolsch officier, is vier malen gehuwd geweest. Zijn eerste huwelijk sloot hij op 24-jarigen leef tijd, zijn vieide op ruim 90-jarigen leeftijd. Bij deze laatste gelegenheid was de bruid een meisje van 20 jaar. Bij dit bericht valt op te merken, dat men twijfelt aan de juistheid er van moet opperen zoolang deze mededeelingen niet behoorlijk geverifieerd zijn. In landen met een behoor lijke registratie van gestorvenen i9 tot dus ver nog niemand bekend geweest, die een hcogeren leeftijd dan pl.m. 109 jaar heeft bereikt.- EEN AARDBEVING. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat den 23en Mei j.l. in het afgelegen gedeelte van de provincie Kansoe een ramp is ge schied, welke nu pas bekend wordt en die wordt beschouwd als een van de grootste catastrofen. Steden en dorpen werden toen door een aardbeving met den grond gelijk gemaakt, waarbij de verliezen aan men- schenlevens op 100.000 worden geschat. De stad Koelang is onder het vallend ge bergte bedolven. UIT DE VLIEGWERELD. De Fransche ambassadeur te Washington beeft 31.186 dollar ontvangen, die door een insdhrijving bij elkaar waren gebracht voor de moeders van Nungessen en Coli. Presi dent Doumerque zal c?e sommen aan (Se moeders overdragen. DE VESUVIUS IN ACTIE. Uit alle deelen van Italië spoeden de toe risten zich naar Napels om het grootsche schouwspel van den weer in werking zijn- den Vesuvius gade te slaan. Uit den cen- tralen kegel stijgen lavamassa's omhoog en er zijn roodgele vlammengordijnen zicht baar, die boven den middenkrater gassen ontwikkelen, welke aanhoudend tot fan tastische kaleidoscopi8che explosies komen Rondom den top dwarrelen enorme rook wolken. Deze nieuwe erupties zijn niet van dien aard, dat men zich ongerust behoeft te maken en het leven in de omringenue wijngaarden heeft zijn gewone verloop. In de nachtelijke uren is het in den omtrek van den vulkaan zeer druk door de aanwe zigheid van tallooze kijklustige vacantie- gangers. De lavastroom, die met een vaart van 3 meter per seconde naar beneden stroom de, heeft zich een bed gevormd van ruim één K.M. lengte bij 5 tot 15 meter breedte. De houten trap, langs welke toeristen in den krater plegen af te dalen, is geheel verschroeid, en verschillende instrumenten van het observatorium, die niet zoo gauw versleept konden worden, zijn eveneens vernield. Ondanks de heftigheid van de uitbarsting en de bfeedte van den stroom is er niet het minste gevaar. (Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). DINGEN, DIE WIJ OOK ZOUDEN KUNNEN DOEN. Parjjs, 18 Juli 1927. De Franschen zijn van aard scheppers en uitvinders. Het is bekend, dat meer dan de helft der groote uitvindingen en ontdekkin gen geboren werden in den Franschen geest. Dit volk is rjjk aan verbeelding, intuïtie, genie. 4 Bekend is ook, dat Frankrijk meestal geen partij er van weet te trekken en dat anderen exploiteerden en technisch volmaak ten wat het Fransche genie schetsmatig ont wierp. De Amerikanen en in ons werelddeel de Duitschers, zijn de „executeurs-testamen tair" van de Fransche uitvinders en geleer den. Zijn de Germanen de mannen van Europa, de Galliërs hebben vanouds een karakter, dat h.en, ook hun mannen, stempelt tot de vrouwen er van. Zij hebben typisch vrouwelijke deugden en tekortkomingen. Neem slechts welke volksklasse ge maar wilt: een arbeider, een winkelier, een amb tenaar, een aftist, een „intellectueel", steeds zult ge iemand vinden met enorme flair, vlugheid van denken (en dus ook van praten en van luisteren), vlugheid van bevattings vermogen, geniale invallen, geestige korte opmerkingen, tennis-bal-rake woordspelingen, sprint in sport en in intellect, enorms pa raatheid tot zware mits kortstondige in spanning, doch daarnevens ook iemand zonder veel logica, zonder systeem, orde, koel-berekend organisatie-vermogen, zonder harde doorzetting; iemand met opwellingen van geweldige drift, doch zonder de minste wraakzucht of rancune; iemand, die gemak kelijk een ander neerschiet, doch nooit hem lang en verfijnd zal plagen of martelen; iemand met schatten van teederheid, doch zonder veel trouw of standvastige liefde. Om een jury te bepraten moet ge eert Fransch advocaat hebben; om een rechter te winnen is het beter u te wenden tot een Duitscher of een Hollander. Daarom is er veel wat wij, Hollanders, niet zoo dadelijk begrijpen van de Fran schen. Daarom ook is er veel dat wij van hen zouden kunnen leeren (evenals zij van hun kant in de leer zouden kunnen gaan bij ons). Dat heeft mij altijd de grootste aantrekkelijkheid toegeschenen van een pooslang verblijven in een ander land. Ik ben dol op reizen. Maar als reizen nog iets meer wil zijn dan het draaien van een sdhoone kaleidoskoop voor het oog, moet gei eenige maanden blijven onder het „vreemde" volk (er is niets vreemds in, dat ge het vreemd noemt den eersten tijd; ge moet er blijven tot het niet „vreemd" meer is, maar „eigen"), en trachten dgor tel drin gen in zijn zeden en instellingen^ Eiken dag, elk uur worden hier, in dit brand-punt Parijs, nieuwe vormen en ideëen geboren, nieuwe vergezichten geopehd, nieuwe economische en geestelijke en stof felijke waarden in het leven geroepen. Op dit oogenblik is Frankrijk bezig zich te herstellen van de financieieie débacle die volgen moest op den oorlog. Als in een weide-veld in het voorjaar zoo bloeit hier alom nieuw leven op. De reusachtige door braak van den boulevard Haussmann werd voltooid en honderd weelderige magazijnen kantoorlokalen en hotelpaleizen groeiden op langs dezen nieuwen verkeersader; in de rue Pigalle bouwt men het schoonste ep modernste theater van de wereld; op Mont- martre aan de avenue Junot is in enkele maanden een villa-wijk verrezen waar de fantaisie der jongste bouwmeesters van alle landen vrij spell had; in Passy opent men morgen een nieuwe straat geheel in beton gebouwd door den kleurigsten en mee9t fu- turistischen aller Fransche architecten, Mallet-Stevens. In dit alle9 is maar weinig woon-ruimte. De Franschman woont.op café-terras en in schouwburg en restaurant. Negentien den der duizenden nieuwe lokalen, waar mee sinds een jaar de stad is verrijkt, die nen tot broedplaats voor nieuwe scheppin- gen. Uit deuren en vensters vloeiit onafge broken een 9troom van nieuwe cultureele, intellectueel©, moreele en materieele waar den, vult de 9tad en wordt gedragen naar het buitenland, zich vermenigvuldigend hoe) meer men hem splitst. Een van de aantrekkelijkste economische instellingen in Frankrijk is het „fonds de commerce", het handels-fonds. Bij ons in Holland wordt een nieuw huis gebouwd. Beneden maakt de eigenaar een winkel. Hij zet dien winkel te huur en er komt een zaak in, die dikwijls gaat of dikwijls ook niet gaat. Gaat ze niet, dan trekt de huur der er weer uit; gaat ze.dan tracht de huiseigenaar de huur omhoog te drijven. En alles wat de hard-werkende huurder het zijne kan noemen is: een opstand (toon bank, etalage, wat laden en wat kasten) en een inventaris van koopmansgoederen. Het een zoowel als het ander minder waard dan inkoopsprijs. Hier in Frankrijk doet men dat anders. En omdat het goed gaat niet alleen in Parijs, maar overal tot in de kleinste stadjes en dorpen, vraag ik mij af waarom wij het niet in Holland na zouden kunnen doen. Hier wordt een huis gebouwd met bene den een winkel 'of meerdere winkels. Die winkels, om te beginnen, worden heelemaal niet door den bouwer ingericht. Geen gevel, geen vloer, geen wanden zelfs komen er in. Alleen maar drie muren, en aan den voor kant, de straatzijde, een ruw houten schut ting. Degeen die de ruimte huurt moet haar inrichten. Dit reeds op zichzelf is zeer goed gezien: ten eerste omdat de huiseigenaar toch immers met van tevoren weet wat voor een soort zaak erin zal komen, en een kruidenierswinkel stelt heel andere eischen dan bijv. een garage; en ten tweede omdat het voor den huiseigenaar een zeer belang rijke besparing oplevert op zijn bouwrexe- ning. De huurder bouwt dus den winkel en maakt er naar verkiezing een slagerij van of een café of een garen- en bandhandel of iets anders. En omdat hij den huiseigenaar veel kosten bespaart en die zelf op zich neemt, ontvangt hij natuurlijk een tegen prestatie, welke den huiseigenaar niets of zoo goed als niets kost: hij krijgt een huur contract op langen termijn (twintig, dertig jaren, soms nog veel langer), zoodat hij wat hij uitgeeft voor het inrichten van den win kel kan amortiseeren over een zeker tijd perk. Natuurlijk krijgt hij ook het recht dat huur-contract aan een ander over te doen (té verkoopen), en telkens wanneer er zulk een contract geteekend wordt is er dus weer iets geschapen. Een niet idëëel doch volkomen stoffelijk en onroerend bezit: het „droit au bail", recht op het huurcon tract. Het is een bezit, 't welk een gelds waarde heeft, die kan worden vastgesteld door een expert, en die let wel geens zins afhankelijk is van het bedrag dat de huurder erin gestoken heeft, doch alleen van: huurprijs, aantal jaren nog te loopen op het contract, 'stand en (in de vierde plaats pas) winkel-inrichting. De kunst is dus om voor deze laatste minder uit te geven dan uw droit au bail" waard is. Er zijn menschen die ervan leven en zich er mee verrijken: zulke „droits au bail" te koo- pen, den winkel in te richten (of mooier te maken) en dan hun recht op het huurcon tract weer over te doen aan een ander. De kooppprijs wordt bijna nooit in zijn geheel contant betaald. Voor een gedeelte, somtijds voor alles of bijna alles, worden door den kooper wissels geteekend. Endaar die wissels gedekt zijn door iets wat een po sitieve, stoffelijke waarde, een geldswaarde heeft (evengoed als een effect of een aan deel): het „droit au bail", zijn zij volkomen safe papier en kan de houder ze onmiddel lijk te gelde maken (met opoffering van een klein escompto). Er zijn zelfs banken die zich daarmede bezighouden. Tot dusver is alles echter nog min of meer te vergelijken met ook in onze Hollandsche groote steden bestaande toestanden. Doch nu komt het mooiste. Daar de huurder zeker is een groot aan tal jaren in zijn zaak te kunnen blijven zon der dat de huiseigenaar hem eruit kan zet ten of opslaan, gaat hij mét moed aan 't werk. En zelfs al moet het eerste jaar geld erbij, geen nood, hij weet dat alles op den duur moet tercht komen, dan kan hij op de waarde die hij in het leven geroepen heeft leenen. Hij schept een zaak, hij schept (en alweer is de samenleving rijker) een „fonds de commerce". Bij de waarden van het „droit au bail" (neergelegd in het huurcontract) komt een nieuwe waarde, die dag aan dag hooger wórdt, de cliëntèle en het omzet-cij- fer. En zoo tastbaar positief is ook dit on roerend goed, dat de wetgever de beleening ervan erkent. Zooals ik op een huis dat mijn eigendom is een hypotheek kan nemen, zoo kan ik in Frankrijk op een „fonds de com merce", ook al is het huis heelemaal niet van mij, een hypotheek nemen, welke ter onderscheiding genoemd wordt „nantisse- rnent", maar volkomen dezelfde vormen, rechten, verplichtingen, zekerheden heeft als de hypotheek. Ik geloof dat het niet noodig is, u de eco nomische voordeden nader uiteen 1e zetten welke deze instelling biedt aan samenle ving en maatschappij. Ge ziet ze zelf na tuurlijk in. Het is een verrijking met nieuwe waarden, een opening van nieuwe banen aan het crediet. En het is de rechtvaar dige, de'verdiende belooning en beveiliging voor hem die hardwerkend een nieuwe zaak schept en anders niet altijd tegen teleur stellingen, tegenslag en moordende verras singen gevrijwaard zoudt zijn. Om bepaalde industrieën te beschermen (het hotelwezen 0. a.) heeft niemand min der dan de Fransche Staat zelf banken in het leven geroepen, welke tot taak hebben geld te leenen tegen zeer redelijke rente aan „fonds de commerce" in die industrie, onder dekking van „nantissement". Ziehier een tipje opgelicht van den sluier, waarachter ge het geheim vindt hoe dit land zich steeds vernieuwt en verrijkt. De kunst van het scheppen van nieuwe financieele waarden en bezittingen, beter dan op de manier van Thérèse Humbert, Rochelte of Panama 1 LEO f AU3T; i HERINNERINGEN AAN DEN OORLOG. 1 PARIJS, 1 Aug. (Hbld.) De dertiendé verjaardag van het begin van den wereld-i oorlog wordt door tal van bladen gememo reerd zonder aanvallen op Duitschland. Zij 6preken alleen van de groote oorspronkelijke misdaad van het keizerlijke regime en van de talrijke misdaden, die er het natuurlijk en wellicht onvermijdelijk gevolg van waren. De algemeene toon der artikelen valt zelfs op door de betrachte gematigdheid. Zelfs de nationalistische bladen erkennen, dat het nieuwe Duitschland pogingen doet om de geesten te pacifieeren, al voegen zij er aan toe, dat de huidige polemiek, gevoerd door een deel der Duitsche pers rondom de ver woesting van Orchies, bewijst, dat Duitsch land in het algemeen nog weigert zijn schuld aan den oorlog te erkennen. De radicale „Quotidien" schrijft, dat die polemiek een onnoodige strijd is, ofschoon het niet twijfelachtig is, dat de Duitsche bevelhebber, meenende of veinzende te meenen, dat fractireurs (van uit Orchies) aanvallen op de Duitschers deden, bevel gaf tot de verwoesting van Orchies. Het blad geeft vervolgens als zijn meening te kennen dat deze afschuwelijke zaak tot de geschie denis behoort: „Men behoort niet langer te spreken over gebeurtenissen, die een schan de zijn zoowel voor de eene partij als voor de andere". Deze laatste zinsnede verdient In het bij zonder de aandacht, daar dit wellicht de eerste keer is, dat een dergelijke uiting over de verantwoordelijkheid aan weerskanten in een groot Fransch blad verschijnt. ENGELSCH TANKSCHIP ZINKENDE. LONDEN, 1 Aug. (V. D.) Naar uit Punta Arenas gemeld wordt, is het 12.000 ton metende Londensche tankschip „San Fra- tellaro" op een klip geloopen, tengevolge waarin het in zinkenden toestand verkeert. Een ander Engelsch schip heeft reeds een gedeelte der equipage overgenomen. MISLUKTE I COMMUNISTISCHE BETOOGING. ST. QUENTIN, 1 Augustus. (Havas).- Bij afloop van een onthullingsplechtigheid van een monument voor de gesneuvelden' in den oorlog, hebben de communisten een getooging willeD houden. Zij werden echter door de menigte met steenen gegooid en verscheidene van hen hadden het hard te* verantwoorden. Zeven communisten werden gewond; vijf zijn in hechtenis genomen. DE ERUPTIES VAN DEN VESUVIUS VERMINDEREN. NAPELS, 1 Aug. (V.D.) De erupties van deta Vesuvius schijnen in kracht af te ne men. Weliswaar vloeit eer nog voortdurend een lavastroom uit den krater, doch de om vang is reeds aanzienlijk verminderd. De jongste eruptief waren de hevigste sedert 2 Januari 1916. naar schatting werden ge". durende 16 uur fc ds.niet minder dan 60 miU lioen kub. voet lava uitgestuwd. HET OCEAANVERKEER IN NIEUWE BANEN. NEW-YORK, 1 Aug. V.D.) De Oceaan vlieger Chamberlin, heeft hedennacht per s.s. „Leviathan" New-York verlaten, ten- eind* de mogelijkheden na te gaan weilke een samenwerking tussohen vliegtuigen en oceaanschepen in zich sluit. Hij zal het schip per vliegtuig vetrlaten, zoodra het zich op 30 mijl afstand van de kust bevindt. Twee torpedojagers zullen zich voor eventueel® assistentie-verleening in de nabijheid op houden. DE ARBEIDSTIJD IN BROODBAKKERIJEN De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, gelet op het bepaalde bij de arti kelen 35, tiende lid, 42, zesde lid en 97, vierde lid, der Arbeidswet 1919: Heeft goedgevonden: A. te vergunnen, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van den R.-K. feestdag van Maria Hemelvaart op Maandag 15 Augustus 1927 geen arbeid wordt verricht; le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het be paalde in artikel 35, tweede lid, der Ar beidswet 1919, op Zaterdag 13 Augustus 1927 bakkersarbeid wordt verricht tusschen 12 uur des nachts en 4 uur des voormid dags, met dien verstande, dat voorzoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, reeds op Vrijdag 12 Augustus 1927 om 10 uur des namiddags met den arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; 2e. door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 40. eerste lid, der Arbeidswet 1919, op'Zaterdag 13 Augus tus 1927 gedurende ten hoogste 13 uren arbeid wordt verricht; B. aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen in alle gemeenten des Rijks, die van de vergunning onder A bedoeld gebruik maken, te vergunnen, dat. in afwijking van het bepaalde in artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Zaterdag 13 Augustus 1927 deeg of brood, dat na 8 uur des na middags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le. van 7uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, gkordt ver voerd; 2e. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. HOTELDIEF GEVAT. Het is de politie te Amsterdam gelukt een hoteldief op heeterdaad te betrappen. De dief werd onldeki juist loen hij het hotel waar hij „werkte" wilde verlaten. 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2