No. 20668 MAANDAG 1 AUGUSTUS Anno 1927 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. IN MEMORIAM MEVR. DRIESSENVON FORCKENBECK. In mevrouw de weduwe E. A. M. Dries- sen, geb. Von Forckenbeck, die, na een lang zaam verval van krachten, lieden zacht en kalm is overleden, verliest onze stad een barer oudste en eerste' burgeressen. Emma Amalia Maria von Forckenbeck werd in 1831 te Helsingör, waar haar vader, een Duitscher, destijds Pruisisch consul voor den Sont-tol was, geboren. Later trok de fa milie weder naar het vaderland terug en vestigde zich te Munster in Westfalen. Wij zouden haar wel nimmer als burgeres van onze goede stad Leiden in ons midden heb ben gekregen, ware het niet, dat een jong industrieel, van afkomst ook Duitscher, haar op een zijner reizen door het land zijner yaderen, had ontmoet Louis Driessen, de eerste directeur van de bekende Leidsche Katoenmaatschappij, die als jongmensch in 1846 uit Manchester over kwam, om zoo mogelijk de toen in verval geraakte katoenindustrie hier weder tot bloei te brengen, waarin hij voorloopig uitnemend slaagde, begon na eenige voorspoedige jaren er aan te denken een levensgezellin te kie zen. Op een zijner reizen in Duitschland ontmoette hij de toen 23-jarige mej. Von Forkenbeck en op 2 Sept. 1854 werd reeds het huwelijk voltrokken. Na eenige weken .van reizen in Italië, kwam het jonge echt paar in Leiden aan, door het personeel dei; fabriek bijzonder feestelijk ontvangen. Het vestigde zich het eerst in het woon huis bij de fabriek aan de Heerengracht, dat echter na den brand der Katoenfabriek in 1861 verwisseld werd tegen een grooter huis aan den Oude-Singel, bij de Zandstraat, dat voor het steeds uitbreidend gezin spoedig weder te klein bleek, zoodat de familie in 1863 weder verhuisde, thans naar het groote huis aan de Breestraat 125, waar mevrouw dan ook na den dood van haar echtgenoot, in 1904, is blijven wonen, en waar ook zij nu zal worden uitgedragen. Dat de heer Louis Driessen, die naast zijn druk en werkzaam leven als industrieel ook nog tijd vond om de stad zijner inwoning op velerlei wijze te dienen, dankte hij voor een belangrijk deel aan zijn echtgenoote. Mevrouw Driessen was in de eerste plaats een zorgvolle echtgenoote, die in alles haar man met raad en daad bijstond, niet het minst in moeilijke tijden voor het bedrijf. Dan sprak zij hem moed in, sterkte zijn ver trouwen op de Voorzienigheid, en hield niet op God te bidden, zooals eenmaal haar oud ste zoon getuigde. Zij was ook een liefde volle moeder voor haar talrijke kinderen, een opvoedsten met strenge principes en vaste beginselen, zoóals er weinigen zijn; de kinderen, groot geworden, hebben dit weten te waardeeren, door haar tot aan haar dood met liefde te omringen. In den huize Driessen werd ook veel aan kunst gedaan, met name de toonkunst en groote kunstenaars hebben onder het steeds gastvrije dak van Breestraat 125 gelogeerd en namen de aangenaamste herinneringen van het huis en vooral aan de gulle gast vrouw mee. Tot op hoogen leeftijd^bleef mevr. Driessen een trouwe bezoekster van goede concerten. Voor de armen en nooddruftigen in de stad en daarbuiten heeft deze vrouw, die echter wars was van openhaar vertoon, in stilte veel gedaan. Dat mevrouw Driessenvon Forckenbeck door de burgerij van Leiden werd gewaar deerd bleek het best op de gouden bruiloft, den 2den September 1904, toen het gouden echtpaar op zoo zeldzaam spontane Wijze werd gehuldigd. Haar echtgenoot heeft het gouden feest slechts kort overleefd. Mevrouw Driessen nog vele jaren, in haar eenzaamheid getroost en opgebeurd door de liefde harer kinderen en kleinkinderen en gedragen door de waar deering van haar vele vrienden en vriendin nen, die door meer intiemen omgang haar vroomheid en goedheid hadden leeren ken nen. Met haar is niet enkel een der oudste, maar ook een der nobelste burgeressen heengegaan. Zij ruste in vrede! AFSCHEID COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besluit is aan den heer P. Stapel op zijn verzoek met ingang van heden eer vol ontslag verleend als Commissaris van Politie alhier, met dankbteuiging voor de diensten door hem in zijn betrekking bij de politie bewezen en is hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de theoriezaal van het nieuwe politie bureau heeft de heer Stapel Zaterdagmid dag afscheid genomen van het politiekorps. De eenvoudige en korte maar treffende plechtigheid werd bijgewoond behalve door den hoofdinspecteur de heer Balfoort en de inspecteurs De Bock. Weyers Van der Wal en Wijk door een groot aantal hoofdagen ten en agenten en door de administratieve ambtenaren der politie. Toen allen in de theor.ezaal vereenigd waren, heeft do heer Stapel het korps, merk baar geroerd, als volgt toegesproken: Mijnheeren. Het oogenblik van scheiden is aangebroken. Ik wil dit doen met een kort woord en een handdruk. Een kort woord, omdat de dienst eischt, dat ik U niet lang ophoud. Tien jaren ruim was ik uw chef. Ik heb niet altijd iedereen tevreden kunnen stel len, doch ik heb steeds gehandeld naar mijn beste weten, zooals ik het zag in het belang van den dienst. Eenerzijds had ik in het oog te houden uw belang, anderzijds dat der gemeente. Ik dank U voor de medewerking, die ik van U allen heb mogen ondervinden. Er zijn natuurlijk wel eens oogenblikken ge weest, dat ik niet tevreden was, maar als ik dat reken over 10 jaren, dan moet ik erkennen, dat ik meer dan tevreden ver trekken ga. Ik hoop niet, dat ik U voor het hoofd heb gestooten, door uw verzoek mij bij mijn vertrek een herinnering aan te bieden, van de hand te wijzen. Het was niet mijn be- 7 doeling U te kwetsen, doch omdat het nog geen jaar geleden is, dat ik bij mijn 25-jarig ambtsjubileum bewijzen van sympathie van U mocht ondervinden, vond ik het overdre ven nu weer iets te ontvangen, waarvoor ik niets kon teruggeven, dan een woord van dankbaarheid. Ik heb het onuitsprekelijk genoegen U achter te laten in een heel mooi bureau en van harte hoop ik dat U het gebouw en het meubilair in eere zult houden. Ik laat ach ter een politiekorps dat allerminst volmaakt is, maar dat zeker wel den toets der critiek met andere korpsen kan doorstaan. Zorg, dat gij de eer van het korps hoog houdt en dat ge U zelf zoo noodig nog tracht te herzien. Handel steeds met verstand en tact in de praktijk, maar weet wel dat ge de theorie niet kunt missen, omdat behoorlijk en goed handelen practisch niet mogelijk is, indien ge niet op de hoogte blijft van de wetten en verordeningen wier handhaving U is op gedragen. Al ben ik straks niet meer uw chef, ver gun mij dan dat ik uw vriendschap mag blijven genieten. Ik voor mij hoop, dat het mij gegeven zal zijn U nog menigmaal te spreken en U op uw bureau op te zoeken. Niet iedereen kan ik persoonlijk een woord van warmen dank brengen en ik wil daarop slechts één uitzondering maken. U, mijnheer Balfoort,. wil ik persoonlijk mijn hartelijken dank betuigen voor de mede werking, die ik van U als hoofdinspecteur en als mijn vervanger heb mogen onder vinden. Ik geloof niet dat er ooit een groot verschil van meening tusschen -ons geweest is. Bij afwezigheid kon ik steeds* met een gerust hart de leiding aan U overlaten. Ik draag ook thans het korps, het bureau en alle belangen aan U over in het volle besef, dat ge volkomen bekwaam zijt de leiding over te nemen. Dit woord, dat ik meende te moeten rich ten tot den heer Balfoort, doet niets af aan de verdiensten van anderen. Met dit korte woord wil ik eindigen. Ik verzoek vriendelijk er niet op te antwoorden. Ontvang mijn beste wenschen voor uw verdere politieloopbaan, voor uw gezond heid en die van uw gezin. Het ga U al len wel. Ik ben er verzekerd van dat het U zal interesseeren, dat ik zoo juist telegrafisch bericht ontving van het Departement van Justitie, van mijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ik verheug mij zeer in deze Koninklijke onderscheiding en ben er van overtuigd, dat ik deze onder scheiding te danken heb niet in de eerste plaats aan mij zelf, maar ook aan uw werk. Nadat de heer Stapel zijn afscheidsrede beëindigd had, drukten de aanwezigen den scheidenden commissaris de hand, en daar mede behoorde de plechtigheid tot het ver leden. 25-JARIG BESTAAN VAN DE LEIDSCHE KOETSIERSVEREENIGING „VERBETERING ZIJ ONS STREVEN". 5 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat bovengenoemde vereeniging werd opgericht. In het lokaal Verhoeven, Heerensteeg 1, werd de "eerste vergadering belegd, waar 20 koetsiers aanwezig waren. Al spoedig waren zij het eens een Leidsche Koetsiersvereeni- ging op te richten, er werd een bestuur ge kozen dat bestond uit de heeren W. G. Ro bert, voorzitter; N. J. Bousie, secretaris; G. v. d. Brink, penningmeester en W. Ober, secretaris. De toestand, die toen bestond in het -leven van den koetsier was niet rooskleurig, veelal was hun bed de bok, maar niettemin waren zij van meening, dat door samenwer king wel verandering zou kunnen tot stand komen en zij gezamenlijk heel wel de zede lijke en stoffelijke belangen van haar ka meraden zouden kunnen bevorderen. Al spoedig werd contact gezocht tot aan sluiting bij het „Algem. Ned, Werklieden- Verbond", waarvan de heer Kouw voorzit ter was, die de Koetsiers-vereeniging met alle kracht heeft bijgestaan. Als eerste punt stond op het werkplan het verkrijgen van een vrijen avond, benevens een vrijen Zondag om de drie weken. Om tot dit doel te geraken werd verder geconfe reerd met den „R.-K. Volksbond", „Patri monium' de vereeniging van Zondagsrust en het bestuur der Leidsche Koetsiers-ver eeniging. De bespreking had plaats in het gebouw van den R.-K. Volksbond, waar ook stal houders-patroons vertegenwoordigd waren. Deze conferentie droeg wel eenige vruchten, maar bracht toch geen directe verbetering. Oprichting van een ziekenfonds was ook zeer noodzakelijk en zoo werd dit dan ook in het leven geroepen, waardoor de leden bij eventueele ziekte een uitkeering ontvin gen van f 6 per week tegen een contributie van 10 cent. In 1922 werd besloten over te gaan tot samenwerking met de „Leidsche Zieken kas", omdat dit noodzakelijk was met de komende ziektewet. Besloten werd de Koninkl. goedkeuring aan te vragen, welke werd verkregen, zoo dat de Koetsiersvereeniging werd herdoopt in den naam „Leidsch Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven". Verschillende verzoekschriften werden aan den gemeenteraad gericht tot verbete ring der bestrating, zooals Janvossensteeg en Donkersteeg, op welke beide verzoeken af wijzend werd beschikt. Het bestuur liet het daarbij echter niet en heeft na veel arbeid toch zijn doel bereikt, zoodat dit de eerste stap in de goede richting was. Verder werd nog een verzoek gericht ter verkrijging van rijbewijzen, op welk verzoek door B. en W. afwijzend werd gepraeadviseerd en dat dan ook niet werd ingewilligd. Verder heeft de vereeniging deelgenomen aan een optocht met banieren, welke uit ging van de 3-October-vereeniging, aan twee serenades, een van „V. V. V." bij de aanbie ding van een banier aan de „3-Oct.-ver." en een voor den oud-burgemeester, jhr. M. de Gijselaar bij zijn 60slen verjaardag. In den loop der jaren zijn o.a. de vol gende punten in behandeling genomen; ten eerste de luifel aan den Oude Rijn welke voor het verkeer een groote belemmering vormt maar door tusschenkomst van de ver eeniging „Oud Leiden' in stand is geble ven; ten tweede de bestrating van.Maars- manssteeg en Qroenesteeg, welke zeer ge vaarlijk bleek voor het vervoer; op een des betreffend adres aan B. en W. werd goed gunstig beschikt door B. en W. waardoor een groote verbetering tot stand kwam. Op een nader te bepalen datum zal het zilveren jubileum der vereeniging feestelijk worden herdacht. HYGIËNISCH TOEZICHT OP DE ZATERDAGSCHE MARKT. Door den Keuringdienst van Waren wordt in den laatsten tijd nauwlettend toezicht ge houden op de Zaterdagsche markt, die trou wens door het voortdurend toenemen van het aantal kramers van buiten in bloei toe neemt. Speciaal wordt in verband met de rijks- voorschriften er tegen gewaakt, dat levens, middelen en voedingsstoffen, zooals banket, chocolade, koek, kaas enz. onbedekt worden uitgestald en blootgesteld aan het opwaaiend stof, het aangrijpen met de handen en der gelijke. Eigenaardig is het, dat de kramers, die zich eerst tegen dezen maatregel verzetten, zich er thans niet alleen mee hebben ver zoend, maar eigener beweging reeds voor een goede afdekking zorgen, overtuigd, dat door een meer hygiënische behandeling van hun waar veler vooroordeel tegen de markt langzamerhand zal verdwijnen. Een der keurmeesters van den Keurings dienst van waren, die Zaterdag, ouder ge woonte, de markt inspecteerde, sprak daar over zijn voldoening uit HET TWEEDE H. B. S.-TREGVOGELSKAMP TE PUTTEN. Vrijdag j.l. zijn de verschillende afdeelin- gen van bovengenoemd kamp, georgani seerd door de Leidsche H. B. S.-toeristen- veree'niging „,De Trekvogels", bruingebrand door de zon in Leiden teruggekeerd. Dit tweede II. B. S.-kamp telde pl.m. 30 deel nemers en is gehouden van 20 tot en met 29 Juli. Ook dit kamp is evenals het vorige e'en groot succes geweest. Voor een deel is dit te danken aan het vrij goede weer, maar voornamelijk komt deze dank toe aan den uitstekenden hoofdleider, den heer G. M. Vdtema, en een der H. B. S.-leeraren, den heer Tul leners, die zich e'en uitstekend kampleider toonde, terwijl ook de kamp administratie bestaande uit de heeren Jutte, Abels en ter Poorten een groot aandeel in het succes heeft door de uitstekende voorbe reiding. Er is dan ook geen enke'le deelne mer, die niet ten volle tevreden is, over deze heerlijke tien dagen die hij op Schoonder- beek te Putten heeft me'egemaakt. Heerlijke tochten werden gehouden door de Leuven- sche en SoeTensdhe bosschen, naar het Uddelermeer waar werd gezwommen, naar Apeldoorn, waar o.a. Julianaloren, panop ticum, doolhof en grot werden bezichtigd, wandeltochten door bosch en hei. Zeer in den smaak vielen ook de nachtelijke sluip tochten die de verschillende tenten tegen elkaar hielden en die avontuurlijk en sen sationeel waren. Over het geheel genomen kan ook dit kamp bijzonder geslaagd heeten en dit brachten de jeugdige H. B. S.'ers dan ook wel tot uiting toen zij. om het kamp vuur, een der latste avonden hulde brachten aan hun leiders, tentcommandanten en kampadministratie: en allen spraken den wenseh uit volgend jaar weer aan een H. B. S.-kamp, maar dan in een andere streek van Nederland, te kunnen deelnemen. WATERSNOOD. Zondagmiddag, omstreeks halfzes, zagen wandelaars van onder de deur van Stations weg 18, waar het kantoor van Onroerende Goederen gevestigd is, water stroomen. Daar het kantoor Zondags onbewoond is, waar schuwden zij den heer Meel, van de nabij gelegen bewaarplaats van fietsen. Toen deze de deur opendeed kwamen de watergolven overal vandaan, met zich verschillende voorwerpen medevoerende. Het bleek, dat de waterkraan open was blijven staan en gedurende den nacht en morgeji een overstrooming had veroorzaakt. Overal kwam het water vandaan, zelfs door de muren. Een en ander trok op den drukken Stationsweg veel belangstelling. Voor het examen hoofdakte zijn ge slaagd de heeren A. H. Winkelmolen alhier en li. J. Boerma, te Nieuw-Vennep. Zoo druk als het Zaterdag op de sta tions der Ned. Spoorwegen was, is het langen tijd niet geweest, het leek veel op een Pinkster-Zaterdag. Vooral in Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, maar ook hier op het station was het verbazend druk, ook vooral met bagage- en fietsen- vervoer. Niettegenstaande extra treinen en extra-wagens voor fietsenvervoer waren in gelegd, konden toch alle fietsen niet met de voorgeschreven treinen vervoerd worden Verschillende treinen waren nogal in vertraging; zoo was trein 12.10 een halfuur te laat. Voor het station alhier was een extra-trein naar Utrecht ingelegd. Ook de treinen uit Amsterdam en Rotterdam kwa nten met een halfuur vertraging aan. Van de vacantiekaarten en gezelschap biljetten werd een druk gebruik gemaakt. Ook Zondag was het druk aan het station alhier. Hedenmorgen vertrok een processie- trein naar Kevelaar (Duitschland). Ook uit Leiden en omgeving maakten velen van deze gelegenheid gebruik. Zaterdag en heden heeft de politie rij wielen in beslag genomen van wielrijders, die geen belastingmerk op hun rijwiel had den aangebracht. De wed. L. heeft aangifte gedaan, dat een zich noemende B., die Vrijdag kamers bij haar had gehuurd en betrokken, Zater dag spoorloos is verdwenen, met medene ming van een rijwiel van wèd. L.'s dochter. B. gaf zich'uit telefonist te zijn bij de Ned. Spoorwegen, maar bij informatie bleek hij daar onbekend te zijn. De man staat wegens dergelijke oplichte rijen reeds eenigen tijd gesignaleerd in bet Algemeen Politieblad. Zaterdag, omstreeks vier uur, had op de Breestraat, hoek Korenbeurssteeg, een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de firma De J., Nieuwe Rijn, alhier, en een auto, bestuurd door den fabrikant H. Joan Zzn., uit Hengelo. De vrachtauto kwam uit de Korenbeurssteeg, toen de personenauto uit de richting Hoogewoerd, door de Bree straat reedden, volgens verklaring van den bestuurder van de vrachtauto, geen signaal gaf. De personenauto reed den»vrachtwagen aan, waardoor deze groolendeels werd ver nield. De bestuurder van de vrachtauto werd gewond en is per brancard naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De wielrijders L. G. en A. V. hebben elkander Zaterdagavond op den hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat aangereden, met het gevolg dat L. G.'s zijn wiel ernstig werd beschadigd. A. V. zou links van den weg hebben gereden. Zekere van O. werd Zaterdag door een andere wielrijder aangereden, met het ge volg dat hij viel en drie vingers van één hand brak. Aangehouden is de woonwagenbewo ner M. B. die nog een vonnis van f 10. boete of 10 dagen hechtenis te goed had. B. betaalde de boete en kon weer vrij uit gaan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 166 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 172 per sonen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f 366.136.86 en terug betaald f 448.38^.89, terwijl 107 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 81 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.069 inleggers bedroeg einde Juli f6.352.481.89. ONDERTROUWD: P. J. Olten, jm. 25 j. en M. Th. Funke, jd. 25 j. G. N. Terlouw. jm. en J A. Overduin jd. F. A. Schildluizen, jm. 28 j. en C. M. Segijn, jd. 23 j. L. B. F. v. Berkel, jm. 31 j. en M. C. Benlz. jd„ 32 j. F. BritT jm. 25 j. en M. C. Verhave, jd. 21 j. J. Bleyie jm. 24 j. en S. de Tombe, jd. 24 jd. M. Zijlreelop, jm. 24 j. en C. Oostveen. jd 24 j. F. H. Moorhoff, jm. 29 j. en M. C. On- vlee, jd. 18 j. H. v. d. Tuijn, jm. 25 j en J. Beurze, jd. 28 j. J. Boon. jm. 20 -j. en J. G. Aalbersberg jd. 19 j. 4 BINNENLAND. 1 Te Leiden le overleden mevr. de wed, P. L. C. Driessenvon Forckenbeck. (Stads-. nieuws, le blad). Het rapport van de Staatscommissie in zake de belasting op ruwe tabak. (Binnen-, land, 2e blad). Enquête van den Ernideniersbond over de winkelsluitingswet en het werktijden, besluit. (Binnenland, 2e blad). Ingediend is een wetsontwerp tot be. scherming van den indnstrieelen eigendom. (Binnenland, 2e Blad). Bevestiging en Intrede van ds. W. M. A, Kalkman te Katwijk-aan-Zee. (Kerk en School, 2e blad). De nationale zwemwedstrijden van „Dq Zijl". (Sport, 3e Blad), Ajax (L.) wint den cricketwedstrijd tegon Phoenix. (Sport, 3e blad), BUITENLAND. l De zitting der maritieme conferentie van heden is verdaagd. (Buitenl., le blad), Prins Carol van Roemenië gaat zich roeren. (Buitenl., le blad). De Vesuvius in werking. (Buitenl., In blad), Robert de Fiers, f (Kunst, 3e blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie. De volledige zitting van de vlootconfen rentie welke op hedenochtend bepaald was, werd op verzoek van de Amerikaanschei delegatie twee of drie dagen uitgesteld. De| Amerikaansche delegatie heeft in den na-» middag de tekst gepubliceerd van de poli-» tieke veiligheids-clausule waarover men: reeds gesproken heeft en welke door da delegaties is aanvaard in het geval dat da overeenkomst tot beperking van de vloot-i bewapening zou worden gesloten. De clau sule voorziet in de mogelijkheid om vanaf 1931 de overeenkomst te doen wijzigen of eindigen. Zou Amerika, gezien het uitstel der zit-, ting van heden, toch nog nieuwe plannen hebben na bestudeering der Engelsche voorstellen? Over het algemeen f blijft de diagnose evenwel: hopeloos. Ook al zal men alles doen, om den indruk in een volslagen fiasco weg te doezelen. DUITSCHLAND. De aansluiting van Oostenrijk. De „Petit Parisien" geeft onder voorbe houd onthullingen weer van het blad „Abend" in Weenen. betreffende de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Het blad bewe.ert, dat de geestelijkheid en de aristocratische Oostenrijksche kringen zich met een aansluiting zouden vereenigen; dit zou op deze manier tot stand komen, dat de provincies Tyrol en Salzburg zouden ver eenigd worden met Beieren waar prins Rupprecht uit de dynastie Wittelsbach her steld zou worden op den troon. De rest van Oostenrijk zou met Hongarije vereenigd worden onder den scepter van den jongen prins Otto van Habsburg, den oudsten zoon van wijlen keizer Karei. De toekomstige Oostenrijksch-IIongaarsche staat zou deel uitmaken van het groot-DuitsAe rijk dat uit een statenbond van monarchieën zou zijn samengesteld Het klinkt ons wat te fantastisch toe! ENGELAND. In Canada aangekomen. De prins van Wales, prins Henry en Baldwin zijn in Canaxla gearriveerd, har- "belijk welkom geheeten door autoriteitan en bevolking. OOSTENRITK. Een Weensche gemeente wacht De gemeenteraad van Weenen heeft Vrijdag den geheelen nacht tot lot 's mor gens 6 uur gedebatteerd over de erkenning van de burgerwacht als officieele gemeente lijke instelling. Tegen 6 uur slelden de so ciaal-democraten voor de debatten te slui-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1