bericht! stadsnieuws. No. 20666 VRIJDAG 29 JULI Anno 1927 Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentign uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zljn. per week Franco per post 2.35 portokosten. «it» i LI ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De Kinderkrant zal morgen in- plaats van heden verschijnen. DE DIRECTIE. DE LEIDSCHE HOUT. Een onzer lezers schrijft ons: Met vacantie-dagen in Gelderland door brengende, meende ik die. gelegenheid te moeten 'benutten om ook eens een bezoek te brengen aan den heer van Nes te Apel doorn, den aanlegger van onzen toekom- etigen Hout. Immers, sinds geruimen tijd, hoorde men niets meer van de plannen en ik was bang dat de algmeene vacantie-stemming ook de heeren van den Leidschen. Hout hadden aangetast. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn; de heer van Nes was althans nog druk met de plannen bezig. Hij toonde zich aange naam verrast door mijne teekenen van nt- langstelling in zijn plannen en was dadelijk bereid mij in te lichten. Geheel ongevraagd ontvouwde hij een paar ontwerpschetsen, waarover de Hout-Commissie binnen kort haar oordeel zal moeten'uitspreken. In den beginnen keek ik wel wat onbenul- nig naar dat papier met zijn groene en gele vlekken. Ik kan niet zeggen, dat dit park op papier erg tot mij sprak, doch toen de heer van Nes mij een en ander uitlegde, mij in zijn project wees op de mooie pun ten, op de vergezichten en waterpartijen, en zoodoende mijn voorstellingsvermogen, wat te hulp kwam, toen begon de prent toch ook voor mijn trage verbeelding te leven, zag mijn geesies-oog de Hout reeds met groen en bloemen en geraakte ik ge heel onder de bekoring van dat mooie stuk je natuur, mij door den genialen architect voorgeteekend. Het ligt niet in mijn bedoe ling over het project verder uitteweiden, dat bovendien eerst nog de instemming der Houtcomm'issie behoeft, doch een paar dingen wil ik toch noemen. Zoo zal er ook een kinder-speelplaats komen. Een afzonderlijk deel was daar voor speciaal ingericht; een ondiepe vijver waarin de kinderen pootje-batfen kunnen. Schommels, wippen en meer dergelijke toe stellen ontbreken niet en evenmin en tentje voor ververschingen. Hier kan de jeugd haar hart, ophalen, hier kan zij ravotten en klie- teren en op hare wijze volop genieten. En als dan later die jeugdige Leidenaren zullen zijn opgegroeid tot volwassenen, en de meesten, zooals dat doorgaans gaat, bui ten de gemeente hun woonplaats hebben gevonden, dan zijn het vaak juist deze pik jes, die het best in hun herinnering be waard bleven en die zij bij den bezoek aan de stad hunner kinderjaren, nimmer zullen vergeten te bezoeken. Dan waren er verder in het plan van den Hout, ook nog twee groote sportparken opgenomen. Achter het groen verscholen, vormen zij een afzonderlijk deel; maar in den aanleg is alles één geheel. Meer zal ik uit het project maar niet verklappen. Mijn bezoek aan den heer van Nes gold ook niet zoozeer het plan zelf, als wel dat ik graag eens wilde weten, of er nog voort gang in de uitvoering zat. Met April im mers was er al een deel der terreinen vrij van huur gekomen en toch was er nog geen spoor te zien van bewerking der gron den. Toen ik den heer van Nes daarover aansprak, beaamde hij dat volmondig, doch liet er dadelijk opvolgen: Aan dat ge deeltelijk vrij zijn van huur heb ik niets. Eerst moet alles vrij zijn. Het terrein bij voorbeeld, is erg verschillend in hoogte. Ik zal grond van hèt hoogste deel moeten brengen naar een lager gelegen stuk. Wat geeft het mij nu, of het stuk waaT de grond heengebracht moet worden, al vrij van huur is, als het stuk waar de grond vandaan moet komen nog niet vrij is en ik daar dus af moet blijven? Met October komt alles vrij, dan kunnen wij dadelijk volop beginnen, als de plannen dan tenminste definitief zijn goedgekeurd, waar ik niet aan twijfel. En als er vol-, doende geld is, vulde ik zijn woorden aan. Ja, natuurlijk, bevestigde de heer van Nes, zonder geld is er niets te bereiken. Maar voor een begin is er geld en de commissie rekent er op, dat, wanneer een maal een begin van uitvoering gemaakt is, de benoodigde gelden wel weer zullen bin nen komen. Men geeft immer3 veel gemak kelijker aan een plan dat onderhanden is en dat geld behoeft om het ten einde te brengen, dan dat men geeft aan een comité van wier werkzaamheden men niets zietl En dan is onze hoop gevestigd op de Drie- October-Vereeniging, die met werkelijk groot opgezette plannen voor een collecte Ja voorschijn kwam. Als op dien dag, elke toeschouwer wat offert, kan een heel kapi taaltje bijeen komen. Daarom, hulde aan de schare kloeke burgers, die daartoe het initiatief namen, om met der daad te too- nen, dat wie wat in het belang der gemen- schap onderneemt, op haar medewerking en krachtigen steun kan rekenen, zonder dat daarom zelfs behoeft te worden ge vraagd. Al heeft de laatste volkstelling het mis schien niet aan het licht gebracht, de plannen van den Leidschen Hout, hebben het wèl duidelijk aangetoond, dat het aantal „Goede Leidenaren" veel grooter is dan men vroeger dacht. JUBILEA. t Is vandaag weer allerwege feest in de Sleutelstad. In de eerste plaats herdenkt heden onze stadgenoot, W. van Kooperen den dag, waarop hij voor 45 jaar als melkbezorger in dienst trad bij de melkinrichting „De Landbouw", alhier. De laatste tien jaar is hij in den binnendienst werkzaam. Hedenmorgen werd de jubilaris, die zijn 72 jaren met eere draagt, in zijn woning verrast door een bezoek van den directeur en den vertegenwoordiger. Eerstgenoemde complimenteerde den krassen, ouden baas met dezen dag en bood hem een geldbedrag onder couvert aan, daarbij de hoop uitspre kend, dat v. Kooperen nog eenige jaren aan de firma verbonden zou blijven. Ook van de zijde van het personeel mocht de jubilaris, die maar half kan wennen aan de algeheele moderniseering van het bedrijf, vele blijken van waardeering ondervinden. Eigenlijk hadden wij bij onze bespreking van jubilea in de Sleutelstad in den eigen kring moeten beginnen, daar wij vandaag eveneens een jubilaris in ons midden heb ben in den persoon van den heer P. J. Schouten, die heden het heuglijke feit her denkt, dat hij voor vijf-en-twintig jaar als leerling-zetter aan ons Blad toentertijd nog gevestigd op de Doezastraat ver bonden werd. Terwille van de anciënniteit gaven wij echter den heer van Kooperen den voorrang. Heelemaal „ras-echt" is dit jubileum eer lijk gezegd niet, want toen in 1923 onder de typografen een staking uitbrak, behoorde „Piet", zooals hij in de wandeling genoemd wordt, bij hen, die het bijltje er bij neer gooiden en iets later elders een emplooi zocht. Na een jaartje ervoer onze Piet evenwel, dat niet altoos verandering verbetering be duidt en zoo keerde hij terug tot het bedrijf waarin hij toen reeds bijna twintig jaar werkzaam was geweest, aldus het spreek woord van de nooit-roestende-oude-liefde bevestigend. Dat wij op dezen dag deze regelen neer- schrijven, getuigt ervan, dat wij donr zn escapade, er zijn werkkracht en ijver niet minder om waardeeren. piet hij duide het ons niet euvel, dat wij hem ook op deze plaats bij zijn daga- lijkschen naam blijven noemen behoort tot die categorie van werkers, die voor geen klein geruchtje vervaard zijn; hij kan als het moet in betrekkelijk korten ti]d en in de letterlijke beteekenis van het woord ber gen van copie ver-,.zetten" zonder dat zijn goed humeur er ook maai in het minst onder Spreekt vanzelf, dat ook hij, zoo goed als ieder ander, wel eens met het zetfouten- duiveltje op voet van oorlog teelt, maar tot zijn eer dient gezegd, dat dit °"aaDge"?"!® heerschap over het algemeen bitter weinig vat op hem heett. Na eerst twee jaar als jongmaatje te heb ben d.iargebracht bij de uitgevers van de voormalige „Leidsche Courant de gebroe ders Murree, belandde hl) als li-jarig knaap in de zetterij van het „Leidsch Dag- blad" aan de Doezastraat, waar hi] zich be- kwaamde in het handzetlen. Op den schonk deze arbeid hem evenwel geen vol doende bevrediging en zoo werd hq opg leid tot Typograaf-zetter om daama °^,er gaan naar de meer moderne Linotype ^Klein pittig kereltje als hij was en is,be- sette hij, dat naast grondige vakk®""'skJ°?' een machinezetter algemeene on'wikkelmg van het grootste belang is en gedreven door dit bewustzijn leefde hij zich op zijnewijze en naar zijne opvatting in de toestanden en vraagstukken van zijn tijd m. En zoo zit deze pientere werker nog a ago- lijks op z'n stoeltje achter zn ..Linotype gestadig en met groote nauwgezetheid zijn taak verrichtend. Moge het hem gegev zijn deze plaats nog vele jaren in te nemen. Dat er in dezen wensch een tikje egoïsme onzerzijds schuilt, daar wij onze copie aan zijn naarstige handen veilig kunnen toever- trouwen, zij voor hem het bewijs, dat naast de achting, welke hij in de kringen zijner collega's algemeen geniet, ook wij zijn arbeid op prijs weten te stellen. Het zal den lezer na het bovenstaande duidelijk zijn, dat Piet's zilveren feest niet onopgemerkt is voorbijgegaan", zooals de geijkte term luidt. Vanmorgen werd hij allereerst ontvangen in het privé-kantoor der directie, wa;tr hij in tegenwoordigheid van commissarissen werd toegesproken door den directeur, den heer J. W. Henny, die in waardeerende bewoor dingen uiting gaf aan zijn gevoelens van achting jegens de groote^mate van plichts- i betrachting van den jubilaris en hem als stoffelijk blijk van waardeering en als her innering aan dezen dag een gouden horloge met inscriptie overhandigde. Daarna werd de jubilaris naar de zetterij geleid, waar hij, nadat de werkzaamheden in het geheele technisch bedrijf waren stil gelegd, namens het personeel werd toege sproken door zijn collega J. Heemskerk, die in een vlot en hartelijk speech je gewaagde van den prettigen kameraadschappelijken omgang, welke steeds tusschen „Piet" en het overige personeel bestaan had. Als bewijs, hoezeer deze en zijn werk kracht door z'n personeel op prijs gesteld worden, bood spr. hem namens allen een eikenhouten rookfauteuil en een sigarenko-, ker aan. Vervolgens voerde nog de meesterknecht G. de Boer het woord, die erop wees, hoe „Piet" steeds zijn plichten op den voorgrond stelt, maar daarnaast niet schroomt om, mocht het noodig zijn, ook voor zijn rech ten op te komen. 'n Beetje beduusd over zooveel loftuitin gen, dankte Piet voor de vriendelijke woor den en stoffelijke blijken van belangstelling en noodigde tot een bezoek aan zijn wo ning uit. Dat daarvan een druk gebruik gemaakt werd, is een bewijs temeer, dat Piet zich in veler vriendschap mag verheugen. Ten slotte herdacht de heer G. J. de Groot heden het feit, dat hij 25 jaar als piano stemmer in dienst was bij Bender's piano- handel, Hoogewoerd 90. De jubilaris die met vrouw en 3 kinderen woont in den Haag, werd aan 't station al hier afgehaald met een auto door zijn col lega's en gebracht naar de zaak, waar het geheele Leidsche personeel bijeen was. Da directeur uit Amsterdam, de heer Kapteijn den Boumeester, en vertegenwoordigers der filialen Rotterdam, Arnhem en Breda wa ren eveneens aanwezig. De heer Kapteijn sprak den jubilaris toe namens de directie en commissarissen in zeer waardeerende bewoordingen en over handigde hem als blijk van waardeering een couvert met inhoud en een gouden horloge met inscriptie. Namens het personeel van alle afdeelin- gen werden diverse geschenken aangeboden onder tal van toespraken, getuigend van waardeering en vriendschap. De jubilaris bracht hartelijk dank. waar op nog een gezellig samenzijn volgde. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN DE KOUDEKERKSCHE BRUG. De K, v. K. voor Rijnland heeft aan Prov. Staten dezer provincie volgend schrijven gericht: Met' voldoening heeft het Bureau der Kamer van Koophandel vernomen, dat de provincie Zuid-Holland steeds haar aan dacht blijft schenken aan de verkeerspro blemen, geschapen door de huidige brug over den Oude-Rijn bij Koudekerk. Volgens de laatste berichten echter zou de provincie er op hebben aangedrongen herstellingen aan deze brug te laten ver richten, waarmede een bedrag van f 7000 zou zijn gemoeid. De Kamer veroorlooft zich er de aandacht op te vestigen, dat h.i. een dergelijke herstelling geen afdoend effect zal sorteeren. daar mogelijk spoedig meer dere herstellingen zouden moeten volgen. Verreweg het bedenkelijkste zou echter zijn, dat algeheele verbetering allicht weer voor onbepalden tijd zou worden uitgesteld, wat de Kamer ten zeerste zou betreuren. De Koudekerksche brug toch is de nauw ste brug, in de groote vaarwegen, welke van Rotterdam en Amsterdam naar Leiden gaan, terwijl de klappen een extra obstakel vormen. Zoo moest nog onlangs een tweetal loggers terugkeeren, omdat de overhangende klappen het doorvaren verhinderden, of schoon de doorvaartwijdte op den water spiegel voldoende was. Ook door den tol, welke nog steeds geheven wordt, is deze brug bijna eeredr een verkeersbe- lemmering dan een verkeersverbetering, waarbij dient te worden opgemerkt, dat dit niet alleen geldt voor het locale, maar ook voor het' niet onbelangrijke interlocale ver keer, hetwelk deze brug overigens zooveel mogelijk schuwt. Ofschoon reeds thans door een nieuwe brug van behoorlijke doorvaartwijdte en dan zonder tol, het verkeer zeer gediend zal zijn, deze verbetering zal vooral dan tot haar volje recht komen, indien de vaar weg RotterdamAmsterdam door uw Pro vincie zal zijn verbeterd. De brug te Kou dekerk zal alsdan de eenige ernstige be lemmering zijn voor Leiden en Omstreken om zich aan deze vaart aan te sluiten. Naar vanwege den Provincialen Water staat werd medegedeeld, zal binnenkort met de uitvoering der werken een aanvang worden gemaakt. Vooral ook met het oog op de toekomst zullen derhalve „afdoende" maatregelen getroffen moeten worden. In het bijzonder voor de ontwikkeling van de industrie in de Rijnstreek ten Wes ten van de Koudekerksche brug is afdoende verbetering van deze brug zeer noodzake lijk. Er liggen aldaar vele gronden, welke uitnemend voor industrieterreinen gebruikt kunnen worden, maar minder in trek zijn omdat groote Rijnaken de brug niet kunnen passeeren. Vooral voor de industrie in de Rijnstreek met haar volumineus en zwaar product is verlading in groote schepen be slist een eisch van efficiency. De vracht uit Duilschland zou in verschillende gevallen, naar onze Kamer werd medegedeeld, pl.m. f 0.30 per ton lager worden, indien schepen van 1000 tot 2000 ton voor den aanvoer der grondstoffen konden worden gebruikt. Dit zal mogelijk zijn, als de plannen der Pro vincie inzake den vaarweg Amsterdam Rotterdam zullen zijn uitgevoerd. Het basaltsplit, een der voornaamste grondstoffen voor de basaltinetegelindustrie hetwelk in het district Rijnland in duizen den tonnen wordt ingevoerd, zou door deze vrachtbesparing circa 8 A 9 pCt. lager in prijs worden. Dit goedkoopere transport zal, als de Koudekerksche brug blijft op de doorvaart wijdte, waarop deze thans is, alleen moge lijk worden voor de industrie beoosten deze brug. De zeer geschikte industrieterreinen ten westen van deze brug zullen alsdan niet voor uitbreiding der Rijnlandsche in dustrie in aanmerking kunnen komen. Immers zal bij de huidige scherpe con currentie niet verwacht kunnen worden, dat ook maar één industrie, welke voor aan- of afvoer voordeel van groot vaarwater heeft, zich aldaar zal vestigen, wat in het bijzonder ook voor een stad als Leiden als een ernstige handicap beschouwd moet worden. Men ziet dan ook nu reeds, dat de Rijn landsche Industrie zich vestigt langs de Heymanswetering, waar de grondslag voor het bouwen zeer slecht is en waar boven dien moeilijk arbeiders te krijgen zijn. Wil len de van nature voor de vestiging van de industrie zoo geschikte terreinen ten Wes ten van de Koudekerksche brug voor exploi tatie in aanmerking komen, dan zal de Koudekerksche brug zoo spoedig mogelijk op de goede breedte gebracht dienen te worden. Ook voor de scheepswerven vormt deze brug een groqte belemmering. Flinke bestel lingen moesten herhaaldelijk worden gewei gerd, omdat de brugwijdte niet groot genoeg was. Een breedte van 10 M. zou naar de meening der Kamer noodzakelijk en een van 12 M. wenschelijk zijn. Ook zij het de Kamer vergund nog op te merken, dat de Provincie zich, nog afge zien van de millioenen, noodig ter verbete ring van den vaarweg AmsterdamGouda Rotterdam, belangrijke uitgaven getroost om den Oude Rijn op een diepte van 3.40 M. N. A. P. te houden. Een groot gedeelte dezer uitgaven ver liest echter haar nuttig effect als het be heer en onderhoud van één der bruggen ge laten wordt in handen van een particulier, daar alsdan de brug zal blijven op een breedte, welke niet in goede harmonie is met de vaartwijdte aan weerszijden van de brug. De financieele toestand van de gemeente Koudekerk is echter niet zoodanig, dat deze een behoorlijke bijdrage zal kunnen ver schaffen. Hazerswoude is uit hoofde van de excentrische ligging der brug ten opzichte van de kom der gemeente rtog minder daar toe genegen. De brug ligt voorts over een gedeelte van den Ouden Rijn. hetwelk in beheer en onderhoud is bij de Provincie. De Kamer veroorlooft zich derhalve Uw geacht College dringend te verzoeken ern stig te willen overwegen om de bespre kingen met belanghebbenden nogmaals te openen, opdat een mogelijk uitstellen van afdoende verbetering voorkomen worde, en voor verwijding, het beheer en het onder houd der brug een, bevredigende regeling getroffen worde. (w. get.) Ten Cate Brouwer, voorz. (w. get.) mr. Knibbe, secretaris. CANDIDATEN VOOR DE RAADSCOMMISSIËN VAN DE S. D. A. P. De Soc.-Dem. Raadsfractie heeft aan de fracties van de andere partijen medegedeeld welke personen zij voor de benoeming van leden der in September te verkiezen Raads- commissiën uit hare partij gaarne benoemd zou willen zien. Het zijn: In de Commissie voor de Strafverordeningen: mr. D. A. van Eek; in de Commissie voor de Huishoude lijke verordeningen: dezelfde; in de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electriciteit: dezelfde; in de Com missie voor den Geneesk. Dienst en de Keu ringsdienst van Waren: T. Groeneveld; in de Commissie van Beheer voor het Grond bedrijf: F. Kooistra; in de Commissie voor het Krankzinnigengesticht ..Endegeest", de Idiotenafdeeling „Voorgeest" en het Sana torium „Rhijngeest": dezelfde; in de Com missie van Advies, betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden: H. J. Baart lid en J. Vallentgoed pl.verv. lid; in de Commissie van Fabricage: J. H. Schöller; in de Commissie voor den Markt- en Haven dienst: J. Burger jon en in de Commissie van bijstand voor de zaken het onderwijs betreffende: M. G. Verwey. Tegelijk verzoekt de fractie aan de andere fracties haar secretaris te willen meedeelen welke candidaten zij naar voren willen brengen. De nieuwe A.-R. Raadsfractie heeft in haar vergadering van gisteravond den heer B. J. Huurman Dzn. als voorzitter en den heer .F .Eikerbout als secretaris be noemd. BINNENLAND. Vergadering van Provinciale Staten. (2et en le Blad). Een nationale lnclitvaartschool te Rotter dam. (Binnenland, 2e Blad). Doodelijk tramongelnk bij Noordwijk. (Om streken, 3e Blad), BUITENLAND. Groot gevaar op mislukking der mari tieme conferentie. (Buitenl. le Bla<D. Debat over de Engelecbe bnitenl. politiek. (Buitenl. le Blad). Het Dnitsche Centrum blijft ln de Rijks banier. (Buitenl. le blad). Ernstige ramp op bet Michlgan-meer. (Te», le Blad). Naar de Stc. vermeldt ls de heer jhn mr. P. W. C. van der Goes van hier, advo caat en procureur en secretaris van den Armenraad, benoemd tot burgemeester van Benschop, Polsbroek en Hoenkoop (U.). Bij het gehouden examen voor costu- mière, vanwege de Vereeniging Ned. Mode- Vakbond te Den Haag, slaagde onze stad- genoote mej. Emmy Brandt. Geslaagd is voor het examen nuttige handwerken mej. G. van Staveren, alhier. De Siert, no ldö bevat statuten der N.V. Stoomwasscherij „de Witte", alhier. In den atgeloopen nacht is hier ter slede aangehouden een uit het gesticht Roozenburg le Loosduinen ontvluchtte krankzinnige. De man is naar het gesticht teruggebracht. Gisteren is een jongen G. v. d. H. uit baldadigheid achterop een rijdende tram gesprongen. De jongen viel en werd door een passeerden slagersknecht in den mand van zijn fiets naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Daar bleek dat hij be halve twee niet ernstige hoofdwonden ook een sleutelbeenbreuk had opgeloopen. Bij het spelen is gisteravond om half- acht de 6-jarige T. S. van het hek van de Oosterkerk gevallen. Hij verwondde zich aan den linkerarm en kon na in het Zieken huis te zijn verbonden naar huis gaan. Gisteravond omstreeks 5 uur toen een woonwagenbewoner met zijn brik met vier inzittenden uit de richting Oegstgeest het woonwagenkamp op den Lage Morschweg in wilde rijden, liep het paard onverwacht achteruit de diepe moddersloot in. De vier personen werden aan de andere zijde van het land geslingerd en kwamen met den schrik vrij. Het paard kon men door zijn kop boven water te houden na verloop van een kwartier bevrijden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche voorstellen Voor de Amerikanen on voldoende. Een pleeg- znsterscongres te Genève. Gistermorgen vroeg zijn de leiders der Brit8che delegatie ter Vlootconferentie, Lord Bridgeman en Lord Robert Cecil, als. mede verschillende militaire deskundigen weder te Genève aangekomen. En 's middags heeft direct een conferentie der leiders plaats gehad. De Engelschen hebben hun voorstellen overhandigd en deze zijn reeds kort besproken. De voorstellen waren le. De totale tonnemaat van kruisers, torpedojagers en dufikbooten is voor En geland en Amerika 490.000, voor Japan 385.000 ton. 2e. Elke maritieme mogendheid mag 25 pCt. behouden van de totale tonnemaat aan schepen, die de leeftijdsgrens over schreden hebben. 3e. De leeftijdsgrens voor kruisers van 10.000 ton is 18 jaar, voor de andere krui sers 16, voor de torpedobooteo 16, de duik- booten 13. 4e. De volgende schepen van méér dan 6000 ton zullen behouden mogen blijven in de resp. vlotenEngeland 4 schepen van de Hawkins-klasse met V/2 duimskanonnen, het schip York met 8 duimsstukken, 2 schepen der Esmeraldaklasse met 6 duims stukken; Amerika: 10 schepen van de Oma- haklasse met 6 duimskanonnen; Japan: 4 schepen van de Furutakaklasse met 8 duimskanonnen. Het algemeene oogmerk van dit voorstel is om de schepen te bc-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1