naai \Ii Cocosrozenzeep g 3 op vertoon van dezen BON UIT DE RIJNSTREEK. iikA-rc VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. NOORDWIJK. Door de tram overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks half vijf had in de Klei bij den z.g.n. ..driesprong" onder deze gemeente een droevig ongeval plaats. Aldaar reed de 27-jarige mejuffrouw H. S. wonende alhier per rijwiel in de richting Noordwijk-Binnen, toen een tram der N. Z. H. T. M. de kruising passeerde. Volgens verklaring van den trambestuurder en anderen zou zij de signalen gehoord kun nen hebben. Zij keek althans om. Niette genstaande dat, trachtte zij echter nog voor de tram den overweg te passeeren. Zij werd dientengevolge door de tram gegrepen en medegesleurd. Met zeer veel moeite werd zij onder de tram van daan gehaald. De in middels aangekomen geneesheer dr. Visser kon niet anders dan den dood constateeren. Na het ongeval is het lijk op last van den Commissaris van Politie naar het Poli- tie-Bureau alhier overgebracht. Direct is een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak ingesteld, getuigen gehoord en een fotografische opname ter plaatse geno men. Daarna heeft de Commissaris van Po litie het lijk aan de familie afgestaan en naar het Sint Jeroensgefeticht laten vervoe ren, terwijl inmiddels verlof tot begraven zal worden gegeven. Gevonden voorwerpen: 1 rijwiel, 1 parapluie. 2 cape's, 1 ceintuur, 1 alphino muts, 1 schoentje, 1 broche, 1 vulpotlood, 1 geldstuk, 1 manteltje, 1 rijwielbel.merk, 1 portem. met inhoud, 1 tafelmes, 1 beursje met inhoud, 3 taschjes met inhoud, 1 lips- sleutel, 1 oorbel, 1 sierspeld. 1 jumper, 1 ceintuur, 1 damesvest en 1 luciferétui. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen zijn te verkrijgen aan het politiebureau te Noordwijk-Binnetu Uitsluitend iederen Woensdag en Zaterdag van 12 tot 1 uur. De politie alhier heeft weder een rijwiel in beslag genomen dat niet van het vereischte belastingmerk was voorzien. NOORDWIJK-BINNEN. Onhandig bestuurder. Gistermorgen reed ietaand die te Noord- wijk aan Zee gelogeerd is en alhier een Fordauto had gehuurd, welgemoed van huis om een autolcöhtje te maken. Reeds spoe dig had hij te kampan met pech. Bij het uitwijken voor een vrachtauto reed hij met zijn Fordje .tegen een boom. De Ford reed evenwel weer verder totdat eenige honder den meters verder een tweede boom wetd genomen. Getracht werd thans te keeren. Eerst achteruit een eTf op en daarna full speed vooruit entegen e'en muur. Daar mede was het autotochtje afgeloopen. Het slot van het avontuur zal zijn dat een schade van ruim f 100 zal moeten worden betaald, VOORSCHOTEN. Op de gisteren gehouden paarden markt werden aangevoerd 425 paarden en 30 veulens. Er was met veel handel en ook niet zoo veel publiek als vorige jaren. Er deden zich geen ernstige ongelukken voor, alhoewel na afloop van de markt op sommige plaatsen de hoofden nog al eens verhit waren en schermutselingen niet uit bleven. Door enkele immers werd bij de po- •litid geklaagd over ernstige mishandeling van paarden. WARMOND. De bloempjesverkoop tijdens de Kaag- week ten bate van het Groene Kruis en de T.B.C.-bestr, bracht in totaal f 186.631/' op. WASSENAAR.. Donderdagmorgen had op den hoek Katw. weg-Schoolstraat alhier een botsing plaats tusschen een personen-auto komende uit de richting Katwijk en een met twee paarden bespannen trouwrijtuig van den heer Beijersbergen, komende uit de School straat. De auto reed de paarden aan, die beide gapende wonden aan den kop oplie pen, terwijl de boom van het rijtuig brak. De inzittenden van het rijtuig en de koet sier kwamen er met den schrik af. Een vee arts moest toen de wonden van de paarden hechten. De politie zal onderzoeken, wie van de bestuurders van beide voertuigen schuld heeft aan het ongeval. ALPHEN. De Nederl. Fotografen-kunstkring hield 26 en 27 Juli ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een nationale tentoonstel ling voor vakfotografen, in den foyer van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Voor zijn inzending in de afdeeling „Portret" be haalde de heer ARr. van Rooyen, fotograaf op de Stationstraat alhier, de zilveren me daille. Gistermiddag moest de knecht van den bakker ter L. in de van Mandersloostraat alhier, met zijn iiets uitwijken voor een passeerende .auto. Hij geraakte hierbij zijn stuur bijster en reed door de etalageruit van de Fa. W., welke tegen dezen druk niet bestand bleek en in scherven op de straat terecht kwam. Het programma voor het concert door de R.-K. gem. zangver. „O. B. K." alhier op Woensdag 3 Aug, e.k. des avonds te 8 uur in de tent in de Zaalbergstraat luidt aldus: 1. „Domine Salvam fac Reginam nostram", A. Giesen; 2. „Bede voor 't Vaderland", Julius Röntgen; 3. „Vreugdelied", B. G. Meijer Jr.; 4. „Viooltjes", Joh. H. Loser Op. 23A; 5. „Fenebrae", M. A. Ingegneri; 6. „Meilied", B. G. Meijer; 7 „Volkslied", J. M. Kouwenhoven; 8. „Vlaamsche ker mis", J. P. J. Wierts; 9, „Bij den Molen", C. J. C. Geerlings: 10. „Avondlied", Franz Abt Met de nos. 5 en 10 is door „O. B. K." op het concours te Gouda in de 2e afd. een lste prijs behaald. BODEGRAVEN. Rioolbemaling en verkeerswee. Er wordt hard gewerkt aan de stichting van het rioolbemalingsstation achter het ge meentehuis. Het werk dat geschieden moet is niet gering. Nu is men reeds langer dan een maand bezig met het graven van den grooten put, die onder het gebouw moet ge legd worden. Een geweldige kuil van dui zenden kubieke meiers is gegraven. De ge- heele kuil is rondom afgesloten door zware planken, z.g. damwand. Nu is men begon nen, aanvankelijk met één pomp, door een electromotor gedreven den put leev te Dom- pen. Dat gaat niet vlug genoeg, waarom een tweede pomp wordt gemonteerd. Daarvoor worden langs den rand van den put, op afstanden van ongeveer e'en meter ijzeren zuigbuizen gemonteerd, die het water op zuigen. Is dat alles klaar, dan kan men eerst met het bouwen van het bemalingsstalion aanvangen. Onderwijl wordt ook het werk aan de buitenzijde van het bemalingster rein voortgezet. In de Wilhelm.siraal naast del fabriek der fa. de Groot is de geheele straat opgegraven. Er is een kuil gevormd van vele meters diep, waarin behalve de rioolbuizen ook een groote verzamelput zal worden gelegd. Is deze klaar, dan wordt een hootdriool gelegd van deizen put naar den bemalingsput door het terrein der fa. de Groot. Van de bemalingsput loopt dan weer een (reeds gelegde) ijzeren persbuis naar den Rijn. Voorts worden in verschillende straten ho.ofdriolen gelegd. De Burg. Ie Coultre- straat is klaar; nu is men bezig in de Spoor- stsaat, waarna de Wilhelminastraat aan de beurt is, Is deze klaar, dan is Bodegraven- Zuid, behoudens mogelijk enkele verbin dingsstukjes, voorzien van een rioolstelsel De bewoners der Wilhelminastraat, voor namelijk de neringdoenden zijn nogal ver bolgen over de opgraving van dezen ver keersweg, juist in den drukken zomertijd. Ze vreezen daarvan groote schade voor hun zaken. De Burgemeester is echter onver biddelijk en heeft besloten door te zetten. Hij zal trachlen zoo te doen wereen. dat het verkeer toch kan plaats hebben. Hoe onze straten er uitzien na het graven van kuilen van soms 2 Meter diep, kan men zich voorstellen. Jaren lang is er gewerkt om de bestrating in onze gemeente te verbeteren, maar de rioolbuizen hebben ze nu radicaal verknoeid. Burg, le Coultrestraat, een hoofd- verkefersweg, is bijna niet te berijden. Zoo is het met meerdere straten gesteld en het zal allicht nog wel even duren eer dat alles weer in orde is. Burgerlijke stand. Geboren: Frederik, z. van J. H. Op 't Land en A. Kroes Annigje, d. van J. Vink en A. van Gog, Jacobus, z. van D. Veldhuyzen en C. A. van Woelden Fijgje d. van J. v. d. Poorte en T. v. d. Bosch. Overleden: Cornelia Honkoop, oud 4 jaar. Gevestigd: N. J, van Holst, dienstbode van Weesp, C. E. Kas, dienstbode van Rijn- saterwoude,. H. Covering, verpleegster van Leeuwarden. Vertrokkeh: N. Vroeger, zonder beroep naaT Alphen aan den Rijn, M. H. Henning, onderwijzeres, naar den Haag, Wed. C. Hoogerwaard, zonder beroep naar Leiden. De vierjarige Cornelia Honkoop, wo nende aan de Noordzijde geraakte bij het spc-len te water in een molenvliet en ver dronk jammerlijk. Toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Tot directrice van de Nutsbewaar- school is inpladts van mej. M. Karg, die eervol ontslag heeft verzocht, benoemd mej. J. van Rouwendal, die de benoeming heeft aangenomen en tegen het begin van den nieuwen cursus, in Aug. a.s., in functie zal treden. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. H. L. Muller, alhier. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen: 1 cape-man teltje, 1 portemonnaie met eenige centen, 1 kruideniersboekje, 1 belastingplaaije in étui. Inlichting bij de politie. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand, Geboren: Josina Leviena, d. van A. Uit hol en J. J. de Jong. Gehuwd: J, Tetenburg 28 jaar en E. van der Voorst, 22 jaar. Ondertrouwd: J. J. Boers, jm. 22 j. en E. J. Erberveld, jd. 22 jaar. De Ohr. Knapenvereeniging maakte met verschillende leiders ee>n uitstapje naar Apeldoorn en Omstreken. Dat er dien dag volop genoten is, en vele mooie plekjes be zocht werden laat zich begrijpen. Moe, maar ten hoogste voldaan keerde men laat huiswaarts. Op Donderdag 4 Aug. a.s. zal er des namiddags 2 uur aan de Dokterswoning kostoiooze gelegenheid zijn tot inefciing en herinenting. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Ingekomen etnkken. De gemeenterekening over 1926 sinit met een batig saldo van rnim f 1600.—. De Voorzitter openi de vergadering met gebed. Volgens het reglement van orde stelt de Voorzitter eerst aan de orde het onder zoek der gelootsbrieven van de nieuw be noemde leden van den Raad. Hij wijst daar voor aan de heeren C. de Graat, I. J. Klaver en G. Groenendijk en schorst, tijdens het onderzoek, de vergadering. Na opheffing der schorsing brengt de commissie, bij monde van den heer Klaver, verslag uit De ge loofsbrieven blijken in orde te zijn en wordt op voorstel der commissie besloten de leden toe te laten. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen: Een missive van G. S„ ten geleide van de goedgekeurde wijziging der begrooting, dienst 1926; een Kon Besl. waarbij onlhelfing wordt verleend van de verplichting om binnen zes maanden te voorzien in de benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school een missive van G. S. houdende bericht dat de uitkeering aan de gemeente, inge volge de wet van 1897, voor het loopende jaar is vastgesteld op f 6102.90; idem, waarbij wordt kennis gegeven van het bedrag, hetwelk de gemeente heeft te betalen als haai aandeel in de kosten van den Keuringsdienst van Waren; hel jaarverslag van den Vleeschkeurings- dienst, belwelk voor de leden ter secretarie ter inzage ligt. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. een crediet vragen van f 200 voor huur enz. van eep speelterrein, waarop B. en W. de hand hebben kunnen leggen, voor- loopig althans voor een jaar. Besloten wordt voor dit jaar B. en W. een crediet van f 200 toe te staan. Op voorstel van den Voorzitter worden B. en W. gemachtigd het huis van den ge meente-opzichter te doen aansluiten aan het telefoonnet. Daarna worden eenige postjes schoolgeld tot een bedrag van f 14.83 oninbaar ver klaard. Aan B. en W. wordt machtiging verleend de affuit van een kanon, geplaatst op een der hoeken van de Bruggestraat, te verkoo- pen, indien naar de meening van den direc teur van de Lakenhal geen historische waarde daaraan is toe te kennen. Mocht dit wel het geval zijn dan zal het aan de La kenhal worden afgestaan. Vervolgens doet de Voorzitter mededee- ling, dat B. en W. mej. J. J. Schade tijdelijk hebben belast met de waarneming van het hoofdschap aan de openbare lagere school, daar het tegenwoordige hoofd der school onder de wapenen moeien komen en wel voor 24 dagen. Waar het tijdvak, waarvoor de aschopha- ling is verpacht, 1 September a.s. afloopt, worden B. en W. gemachtigd bij openbare bekendmaking gegadigden uit te noodigen in te schrijven naar deze verpachting, die wederom voor drie jaren zal worden ver leend. B. en W. worden tevens gemachtigd, zoo het aanbod aannemelijk is, de gunning on derhands te verleenen. Wanneer dit niet het geval mocht zijn zal een openbare in schrijving worden gehouden. Daarna wordt de rekening der Gezond heidscommissie over het jaar 1926 goedge keurd. Aan de orde is nu de voorloopige vaststel ling van de rekening over het jaar 1926. B. en W. bieden de rekening aan met hunne daarop betrekking hebbende verant woording. He rekening, die 14 dagen voor een ieder ter lezing ligt, wordt daarna voorloopig vast gesteld: de gewonen dienst in ontvang op f 82.215.41Vj en in uitg. op f 65.509.90Vj; alzoo met een batig slot van f 16.705.51. De kapitaaldienst wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 16.167.48, hebbende de wet houders zich overeenkomstig de wet van stemming onthouden. Hierna wordt in concept vastgesteld, de verordening op het gebruik der gemeente lijke noodslachlplaats. De gezondheidscommissie zal over deze verordening worden gehooid. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Inzake de emeritaatsaanvrage door ds. T. H. Woudstra, geret. predikant alhier, kan nader worden gemeld, dat ds. Woud stra is geboren 8 Aug. 1854; hij werd in 1882 candidaat, en deed op 6 Aug. van dat jaar zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Oudermirdum. Vandaar vertrok hij in 1886 naar Maassluis, alwaar hij met de Dolean tie meeging. Te Leiderdorp beroepen, ver hond hij zich aldaar bij de Geret. Kerk op 26 Juni 1892. Ds. Woudstra heeft 45 dienst jaren. Naar verluidt is hij voornemens zich le Oegstgeest metterwoon te vestigen. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. De heer Galama weer ternggekeerd. Een voordeelig jaar voor de gemeente. De raad dringt aan op afbonw van de spoorlijn GondaAlphen. Aanwezig alle leden. Voorzitter: de bur gemeester, de heer P. A. Troost. De voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed, waarna een drietal leden wordt aangewezen voor het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Op voorstel der commissie besluit de raad allen toe te laten. Hierop heet de voorzitter den heer Ga lama van harte welkom, die na een afwe zigheid van ongeveer twee en een half jaar voor het eerst weer in de vergadering aan wezig is. Het is sprekers wensch, dat het den heer Galama moge gegeven zijn, nog lange jaren te genieten van zijn weerge keerde gezondheid. De heer Galama zegt hierop dank voor het door den voorzitter gesprokene. Het verslag der vergadering van 30 Juni j.l. wordt hierop vastgesteld, nadat nog aan een opmerking dienaangaande van den heer Visser is tegemoet gekomen. Door B. en W. wordt aangeboden de ge meenterekening dienst 1926. Uit deze reke ning blijkt overduidelijk de zeer gunstige financieele toestand dezer gemeente. Immers de rekening sluit met een batig saldo van niet minder dan f 85.597.10, voor zooveel betrelt de gewone dienst. Nu stellen B. en VV. voor van dit bedrag f 20.000 over le schrijven op hoofdstuk IV van den kapitaaldienst en ten behoeve van de gestichte bad- en zweminrichting. Hier door behoeft voor dit object niet meer te worden geleend en zullen wij dus op de vol gende begrootingen onze gemeente geen post meer aantroffen voor rente en aflossing van deze leening. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten De afdeeling Wadünxveen van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw vraagt aan den raad een subsidie van f 100 ter te gemoetkoming in de kosten van het hou den van een landpoudhuishoudcursus. Waar deze cursus valt onder de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet, en slechts door een informaliteit hel recht op subsidie is verloren gegaan, meenen B, en W. den raad te moeten adviseeren, alsnog te besluiten tot het verleenen van het gevraagde bedrag. Wordt dienovereenkomstig besloten. Wordt besloten het schoolgebouw en ter^ rein der vereeniging voor Chr. Nat. school onderwijs aan de Kielkade alhier van die vereeniging over te nemen, zulks in ver band met het feit dat ter zake nog eenige formaliteiten waren te vervullen, welige de wet voorschrijft en waardoor men thans op een zuiveren wettelijken basis, met betrek king tot deze kwestie komt te staan. Thans is aan de orde de herstemming over het voorstel van de heeren van Lange en Jonkheid, met betrekking tot het afbouwen van den spoorweg GoudaAlphen. Het voorstel wordt aangenomen met 7—6 stem men. Het zal voorzeker den heer Galama tot groote voldoening hebben gestemd, dat het juist zijn stem was, welke de balans ten gunste van de voorstanders der spoorlijn deed overslaan en waardoor thans uit den raad dezer gemeente een ander geluid tot de hooge regeering komt, dan sedert een lan gen tijd het geval is geweest. Wordt besloten de vergoeding per leerling der bijzondere scholen over 1925 vast te stellen op f 14.36 in maximum, zijnde dit het bedrag der gemiddelde kosten per leerling van het openbaar onderwijs over dat jaar. Wordt besloten B. en W. te machtigen tot het aanstellen van een tijdelijken straatma ker, voorloopig voor den tijd van een jaar, zulks ingaande 1 Auguslus aanstaande, en ook de benoeming van H. Sinteur voorloo pig voor een jaar te continueeren. De verordening op de vrijwillige brand weer wordt gewijzigd in dien zin, dat voort aan een ieder die het eerst den burge meester, opperbrandmeester of motor-com mandant waarschuwt, hetzij allen of som migen, pér gewaarschuwden persoon zal ontvangen één gulden, natuurlijk op voor waarde dat men nummer één is bij die per sonen. Heizelfde geldt voor het waarschu wen van den dienstdoenden brugwachter en den brandmeester der autospuit. De heer van Ardenne zou gaarne zien dat er een beter alarmsysteem werd ingevoerd, dit kan ten goede komen aan een snelle blussching der brand. De voorzitter zegt dat ter zake onderhandelingen worden gevoerd. De rekening der woningbouwvereeniging „Waddinxveen" wordt onveranderd goedge keurd. Betreft de rekening over 1926. Hierna volgt een begrootingswijziging, waarna de voorzitter de vergadering sluit. WOUBRUGGE. Een hengelaar uit Alphen had het geluk deze week alhier eeii karper van niet minder dan 10 pond met den hengel te vangen. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer G. van der Veen is benoemd tot hoofd der Chr. Landbouwschool te Kampen. Omtrent het dorp Jacobswoude deed de heer W. J. J. G. Bijleveld weder een paar aardige vondsten uit het archief van het voormalig klooster van St. Ursula of der elfduizend maagdén, dateerende uit de ja ren 1544 ten 1547, Daaruit bleek weder dat dit verdwenen dorp, toen nog in de rij der dorpen niet de minste was. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Johannes Marinus Wester hout jm. 25 j-, te Noordwijk en Aantje Adriana Anthonia Kraaij, jd. 26 j., alhier. De langs de huizen alhier gehouden collecte ten bate van de slachtoffers van de stormramp in den Gelderschen Achter hoek, heelt in de verschillende wijken dezer gemeente in totaal opgebracht de som van f416.91. RECLAME. x 3 stukken jtSSSjk alléén Zaterdag 1 kBI Ct. 6299 IJ MUIDEN, 29 Juli 1927. VISCHPRIJZEN. 8 Tarbot per kilo f 1.551.702 Griet per kist van 50 kilo f 17; 1755 Tongen per kilo f 2.90f.1.30; 1 Zetschol per kist van 60 kilo f37; 76 Kleine Schol per kist van 50 kilo f29—f9; 3 Schar per kist van 60 kilo f 1016; 1 Roggen per 20 stuks f 15, 1 Wijting per kist van 50 kilo f 3. Aangekomen zijn 2 stoomtrawlers en in den haringhaven de logger KW 79 met 408 kantjes pekelharing. VERZOENINGSVERDRAG NEDERLAND—ZWITSERLAND. Wanneer wij thans het verzoeningsver drag NederlandZwitserland tot onderwerp nemen voor onze wekelijksche bijdrage in deze rubriek, doen we dat niet, omdat dit verdrag zoo buitengewoon interessant is, maar omdat in de internationale politiek in onzen tijd zeer veel over verzoen ingsver- dragen gesproken wordt en reeds tusschen verschillende landen zulke verdragen ge sloten zijn. Het thans in Staatsblad No. 204 gepubliceerde verdrag geeft ons dus gele genheid le toonen: hoe zoo'n verdrag ei wel uitziet. Zulk een verdrag begint dan met de vol ken, wien het; aangaat, kond te doen, dat beide regeeringen verlangen de vriend schapsbanden, welke tusschen die landen bestaan, nauwer toe te halen en verder, om eventueele geschillen te beslechten door middel van een verzoeningsverdrag, zoo de andere middelen om de geschillen uit de weg te helpen, mochten gefaald hebben, Welke die andere middelen zijn? Eerstens kan een geschil worden opgelost langs di- plomatieken weg. Verder kan het Perma nente Hof van Internationale Justitie, zoo volgens de statuten van dat Hof het geschil aan het oordeel daaTvan onderworpen kan worden door een onderzoek en uitspraak een einde aan het geschil maken. Verder kunnen er nog andere internationale over eenkomsten wezen tusschen de verdrag sluitende partijen, welke gelegenheid bieden om het geschil te beslechten. Falen deze middelen of is het Permanente Hof van Ju stitie incompetent kennis te nemen van het geschil, dan zal op verzoek van één of van beide partijen een permanente verzoenings commissie het geschil aan haar oordeel on derwerpen „ter fine van onderzoek en ver slag", gelijk het heet. Deze commissie zal bestaan uit vijf leden, waarvan ieder der beide partijen er onafhankelijk van de an dere één aanwijst, die onderdanen kunnen zijn van deze landen. De overige drie leden worden bij gemeenschappelijk overleg aan gewezen. Zij mogen geen onderdanen van deze landen wezen, noch er wonen, noch oud- of effectief staatsambtenaar wezen. Als de benoeming der drie bewuste leden niet heeft plaats gevonden binnen zes maan den na de uitwisseling der bekrachtigings oorkonden of bij bedanken of overlijden binnen twee maanden na datum, zal de Koning van Denemarken, zoo noodig door één der partijen, worden uitgenoodigd om tot die benoemingen over te gaan. De zit- tingstijd der leden is drie jaar. Als de op dracht van een lid, bij gemeen overleg gekozen, is afgeloopen, zal zonder even tueel verzet zijn mandaat voor drie ja ren automatisch zijn verlengd. Even- tueele aftreding wordt opgeschort geduren-, de den loop eener procedure. De verzoe ningscommissie kan haar zetel daar ves tigen of daarheen verplaatsen, waar ze dat goed en noodig oordeelen zal. -De door de partijen zelfstandig aangewezen leden kun nen, wanneer een geschil aanhangig ge maakt is bij de verzoeningscommissie, vóór den aanvang der procedure vervangen wor den door anderen. Deze bepaling is natuur lijk gemaakt om gelegenheid te scheppen speciaal-deskundigen in de commissie te benoemen als politici, technici, juristen enz. Andere minder bijzondere bepalingen zijn getroffen ten opzichte van vervanging van zieke of door andere omstandigheden ver hinderde leden. De taak der verzoeningscommissie is, om elk bij haar aangebracht geschil te onder zoeken, een verslag op te stellen van den feitelijken stand van zaken en, wanneer de omstandigheden dat veroorloven, voorstel-* len te doen ter beslechting van het geschil, De vergaderingen dezer commissie zullen plaats vinden met gesloten deuren. In tegen woordigheid van niet bij het geschil be trokkenen of in het openbaar mag slechts vergaderd worden met toestemming der beide partijen. Wel kunnen allerlei bijzon dere vertegenwoordigers benoemd worden, die terzelfder tijd dienst zullen doen als tusschenpersonen tusschen de commissie en •beide regeeringen. Het werk der commissie zal niet gesabotteerd mogen worden, im mers beide landen verplichten zich volgens art. 9 om in alle gevallen en in alle op zichten de werkzaamheden der verzoenings commissie te vergemakkelijken en in het bijzonder om aan deze door tusschenkomst van de bevoegde overheden allen gerechte- lijken bijstand te verleenen. De verschijning van getuigen wordt, voorzoover de lands wetten die toeslaan, gewaarborgd. De mo gelijkheid van het hooren van getuigen, die niet in staat zijn voor de commissie te ver schijnen, zal geregeld worden. De commissie zal den gang der procedure zelf regelen, waarbij rekening gehouden moet worden met betreffende bepalingen van de Conventie van 's-Gravenhage voor de vreedzame beslechting van geschillen. De procedure zelf zal op tegenspraak plaats vinden. Het bovengenoemde verslag moet worden uitgebracht zes maanden na aan brenging van het verschil als regel, terwijl de commissie het recht heeft dien termijn eenmaal te verlengen. Het verfelag moet met redenen omkleed wezen. Het heeft geen bindend karakter wat betreft de uit eenzetting der feiten noch wat betreft de rechtskundige overwegingen. Openbaar making van het verslag kan slechts plaats vinden met wederzijdsch goedvinden. De commissie kan de publicatie slechts ge lasten, wanneer de niet in gemeenschap pelijk overleg aangewezen leden er zich niet tegen verzetten. De kosten worden ponds pondsgewijze verdeeld, terwijl de leden een vergoeding ontvangen door beide partijen overeen te komen. Deze vergoeding wordt alleen uitgekeerd tijdens den werkelijken duur der procedure. In dien tijd onthouden beide partijen zich ook van eiken maat regel, die een nadeelige uitwerking zou kunnen hebben op de aanneming der voor stellen der verzoeningscommissie. Het ver drag is gesloten voor den tijd van tien jaren. Na afloop van dien termijn wordt het zon der opzegging automatisch voor denzelfden tijd verlengd. Het was, gelijk we reeds opmerkten, onze bedoeling de lezers op de hoogte te bren gen van de \vijze, waarop een verzoenings verdrag eruit ziet. Op zichzelf is naar den inhoud van zoo'n verdrag niet erg belang rijk. Het belangrijke is, wat er achter steekt, dat n.l. twee landen zich verbinden om ieder geschil, dat daarvoor vatbaar is, langs den weg van minnelijke schikking uit de wereld te helpen. Van zulke verdragen mag de wereld zich veel goeds beloven. 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10