ONRECHTMATIG BEZII No. 20660 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Juli Tweede Blad Anno 1927 f BINNENLAND. IEDEREEN ROEPT N.V. v.h. G. P. TIMP EERSTE KAMER. SPREEKCEL Dr H.MANNING'S SUPP05IT0RIA FEUILLETON. f INTERN. MEDISCH HISTORISCH CONGRES. Gistermiddag werden de leden 'van het Internationaal Medisch Historisch Congres in Haison Couturier te Amsterdam door het Gemeentebestuur ontvangen. Ter ontvangst waren o.m. aanwezig de burgemeester, de heer De Vlugt, en de wethouders dr. Vos, Polak, Von Frytag Drabbe, benevens de gemeentesecretaris, de heer Roovers. De burgemeester heette de aanwezigen namens het gemeentebestuur welkom en wees er op wat' Amsterdam in den loop der eeuwen op medisch gebied is geweest. Amsterdam mocht steeds zijn een centrum van medisch leven. Ook thans nog wordt veel gedaan op hygiënisch gebied door het gemeentebestuur. Tenslotte werd door den heer De Vlugt de wensch uitgesproken, dat dit congree een mijlpaal mag zijn voor de internationale rereeniging van geneeskun digen. De voorzitter van het Congres dr. J. G. de Lint dankte voor de ontvangst en had daarbij gelegenheid er op te wijzen, dat in Amsterdam de wieg heeft gestaan van vele beroemde medici en altijd een goede klank heeft gehad in de medische wereld. Na deze officieele ontvangst werden ver- verschingen aangeboden. N. V. V. EN S. D. A. P. De commissie van zes. ingesteld door de besturen van de S. D. A. P. en het N. V. V. ter bespreking van de onderlinge samen werking, heeft eenige keeren vergaderd pn breedvoerige besprekingen gehouden. In haar laatste vergadering is naar „Het Volk" meldt aan de heeren Albarda en Stenhuis opgedragen, voorstellen te ontwer pen, waarin de samenwerking wordt ge regeld. Naar het blad verneemt is tussehen deze beiden nu overeenstemming bereikt en zul len hun voorstellen in de volgende vergade ring van de commissie van zes worden be handeld. Deze vergadering zal begin Sep tember worden gehouden. ENGELAND—AMERIKA MET EEN FOKKER F. VII. De groote vluchten, die in den laalsten tijd met zooveel succes door Fokker F. VII- vliegtuigen zijn volbracht (Byrd's vlucht de Noordpool. Maitland en Hegenberger over den Stillen Oceaan, Bvrd Amerika Frankrijk, de F. VII van de K. L. M. Am sterdamBatavia), zijn aanleiding geweest dat bij de Fokkerfabrieken tal van aanvra gen uit het buitenland zijn binnengekomen voor vliegtuigen geschikt voor lange af- slandsvluchten, o.a. werd zelfs uit Engeland een bestelling ontvangen op een Fokker F VII, die uitgerust zal worden met een Engelschen Bristol Jupilermotor van 450 P.K. Het toestel zal bestuurd worden door colonel Minchin en Captain Hamilton. Hun bedoeling is een directe vlucht van Groot- Britannië naar de Canadeesche Dominions en wel naar de parlementshoofdstad Ottawa. "Wanneer deze vlucht goed verloopt, zal de reis voortgezet worden naar New York. Daarna hebben de vliegers nog grootere plannen, die echter nog niet bekend zijn gemaakt. ONS OEFENINGSESKADER. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is het oefeningseskader, bestaande uit H. M.'s „Hertog Hendrik", twee torpedobooten en twee onderzeebooten, onder bevel van den schout-bij-nacht L. J. Quant, te Riga aangekomen. BOND VAN CHR. ORANJE- VEREENIGIN GEN. De Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen in Nederland hield zijn jaarvergadering in Zulphen. Aanwezig bleken 38 afdeelingen. Ds. Voorsteegh opende met een rede, waarin hij krachtig opwekte tot voortzet ting van den arbeid. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal aangesloten vereenigingen klom van 73 tot 75. Het jaarverslag wordt gedrukt en de vereenigingen ontvangen een exemplaar. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram gezonden. Met den Bond tegen Revo lutie zal contact gezocht worden en be houden worden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer v. d. Hulst, van Rotterdam, bleek een voordeelig saldo van f 453.88. Het rapport adviseerde tot goed keuring der rekening en tot decharcheering van den penningmeester. Voorts besloot de bond tot uitgifte van een zangbundel, waarvan ter vergadering 6000 exemplaren besteld werden. Als hoofdbestuursleden werden gekozen: generaal Weber, Den Haag, C. Wilg v. d. Wal, Hilversum en ds. C. J. van Paassen, te Zulphen. Over het uitgeven van een eigen orgaan is een rapport, dat naar het Bondsbestuur gaat ter nadere behandeling. Als plaats voor den volgenden Bondsdag wordt" Aals meer genoemd. Bij de rondvraag brengen verschillende afgevaardigden nog speciale wenschen naar voren. Na sluiting der vergadering volgt een lunch en daarna een auto-tocht naar het kasteel de Wierse. te Vorden. Het gezel schap wordt daar door den heer en mevr. Gatacrede Stuers ontvangen en na een rondgang door het schoone park worden den afgevaardigden ververschingen aange boden. STAKING TE DIEREN. Aan de emailleerfabriek „De LJsel" te Dieren is gisteren 'een staking uitgebroken, nadat den vorigen avond de weekloonen waren uitbetaald. Vrijwel alle werklieden nemen er aan deelslechts tien ongeorga niseerden bleven aan den arbeid. Naar de directie mededeelt, kunnen de werkzaamheden in de fabriek gaande ge houden worden. Het onderhoud dat zij met den rijksbemidelaar gehad heeft leidde niet tot een resultaat. Bij de fabrie-k wordt gepost. Ongere geldheden bleven tot dusver uit. RECLAME. over onze BOTERFUNTEN 4 10 cis. per sluk en BOTERKOEK 4 20 cents per ons. UITSLUITEND NATUURBOTER. Probeert U ook eens onze HOLLANDIA CAKES, met en zonder vruchten. TEL. 383 HAARLEMMERSTR. 247 0040 Vronweii als getuigen bij akten Het wetsontwerp inzake het zevende leerjaar aangenomen. (Vervolg van gisteren). Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de artt. 20, 131 en 991 van hel b. W. en van art 858 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoo mede van de artt. 22 en 23 der Wet op het Notarisambt, strekkende tot 't toe laten van vrouwen als getuigen bij akten. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) zou tegen het toelaten van vrouwen als ge tuigen op zichzelf geen bezwaar hebben, doch vreest, dat dit de eerste stap is op den weg ter benoeming van vrouwen als notaris. En daartegen heeft spr. bezwaar. De heer HERMANS (S.-Dj merkt op, dat- men zich nimmer verzet tegen het uit oefenen van beroepen door vrouwen als zij in die beroepen reeds burgerrecht hebben verkregen. Maar zoodra er iets nieuws komt is de vrouw juist daarvoor niet geschikt. Dit is zeer merkwaardig; evenals het feit, dat het juist altijd de intellectueele groepen zijn, waar de vrouw niet geschikt voor zou zjjn. Nu de jongelui tegenwoordig dikwijls den moec missen om bij een beperkt inkomen een gezin te stichten, komen er steeds meer vrouwen op de arbeidsmarkt, waar zij vol komen hetzelfde recht moeten hebben als de mannen. Minister DONNER meent, dat het ont werp op zichzelf beschouwd moet worden. En dan is er veel voor te zeggen, de vrouw als getuige toe te laten. Hg had verleden zelf nog het genoegen een ge boorte-akte te moeten passeeren. Had hq toen vrouwelijke familieleden als getuigen mee kunnen nemen, dan zou hij er een meer huiselijk tafereel van hebben kannen maken. Nu moest hij zich tevreden stellen met twee boden ter secretarie. Materieel, noch formeel praejudiceert het ontwerp op de benoembaarheid van vrouwen tot notaris. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Nadat de vergadering een half uur is ge schorst komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 56, 97 en 203 der L.O.-wet 1920. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) erkent, dat er een anomalie is door de bepaling, dat kinderen eerst op hun 14e jaar mogeu arbeiden en het ontbreken van het zevende leerjaar. Maar spr. vermoedt, dat deze bo- paling in de arbeidswet is afgedwongen om het 7e leerjaar te kunnen eischen. Men schijnt er wel bezwaar tegen te hebben de kinderen met hun spieren te laten werken, maar niet hen te laten werken mét de veel teerdere werktuigen: de hersenen. Spr. zou inplaats van een zevende leerjaar een zevende speeljaar willen hebben, zoodat de kinderen de eerste 7 jaren geheel in het huisgezin bleven. Men hecht te veel waarde aan het schoolonderwijs. Michiel de Ruyter is van school weggejaagd en dat is zgn behoud geweest, hij zou het misschien tot tweede luitenant gebracht hebben. Men zegt, dat de arbeiders het zevende leerjaar noodig hebben, maar men moet de arbeiders niet te knap maken, je krijgt er maar last mee, ze worden eigenwijs, indisciplinair, bourgeois, ze worden ontevre den, en dat is het allerergste. De Minister zegt, dat hij door de wet gebonden is aan het zevende leerjaar. Hg kan niet anders. Maar hij wil niet anders. Hij wil zelfs de zevenjarige leerverplichting. Een argument is dit trouwens niet, waDt de weg van de Nederlandsche regeering is bezaaid met onuitgevoerde wetton en dooie musschen, waar de menschen blij mee worden gemaakt. De heer DE JONG (R.-K.) dankt don Minister voor zgn ontwerp en meent, dat ieder zal moeten erkennen, dat de Minister voor het zevende laarjaar heeft gedaan wat hij kan en spr. vertrouwt, dat hij ook voor de vervroeging van den zevenjarigen leer plicht zal doen wat hij kan. Spr. is het eens met den Minister, dat de invoering van het zevende leerjaar en van de zevenjarige leerverplichting in 'twee tempo's moet ge schieden. t Spr. zou het zevende leerjaar meer willen 2ien aangepast aan de toekomstige positie van de leerlingen, vooral op het platleland, waar land- en tuinbouwonderwijs moet wor den gegeven. Spr. bepleitte ten slotte de grens van toelating tot de lagere school te stellen op 7 jaar. De heer OSSENDORP (S -D.) meent, dat de wachtgelders niet allen weer ge plaatst moeten worden. De minister stelt de grens op 60 jaar en zondert de gehuw de onderwijzeressen uit. Maar hij zou de grens op 55 jaar kunnen stellen, dat ware beter voor het onderwijs. Spr. komt op tegen de beperking der vrijheid van ge meente- en schoolbesturen en bestrijdt de opvatting van den minister, dat door her plaatsing van wachtgelders een besparing van f 1.300 000 zou worden verkregen. On der de bestaande wet zullen van de 800 wachtgelders zeker 400 herplaatst worden, zoodat de besparing door dit ontwerp slechts f 650 000 zou bedragen. En men mag verwachten, dat het aantal herplaat sten onder de bestaande wet nog veel groo- ter zal zijn, de besparing dus nog gerin ger. Daartegenover mag het bezwaar van de aantasting der autonomie van gemeen tebesturen niet gering geacht worden. Meer en meer wordt de autonomie der gemeente besturen weggenomen. Thans wordt hun het benoemingsrecht ontnomen. Laat men dan maar heelemaal onderwijs rijkszaak maken. Bovendien wordt den wachtgelders zelf de vrijheid ontnomen. Spr. begrijpt voorts niet waarom ten deze onderscheid gemaakt wordt tussehen schoolbesturen eD gemeentebesturen. De verplichting der schoolbesturen tot her plaatsing van wachtgelders is beperkt tot de wachtgelders die de schoolbesturen in dertijd zelf hebben benoemd. Billijk was het geweest als de gemeentebesturen ook slechts verplicht waren geworden tot her plaatsing van dcor henzelf benoemden. Indien deze wijziging in een afzonderlijk ontwerp was belichaamd, zou spr. er zijn stem niet aan kunnen geven. Wat betreft het 7e leerjaar wil spr. mot den heer Verkoutere-n niet in debat treden. Deze uitingen kan men niet au serieux nemen. Men kan zich niet voorstellen, dat ze komen uit den mond van een ernstig man en met een niet-ernstig man debat teert spr. niet. Verder meent hij, dat de heer De Jong te veel lof aan den minister heeft toege zwaaid. Er zijn 70.000 kinderen, die geen onderwijs genieten, die rondloopcn bij ge brek aan een 7e leerjaar en zevenjarigen leerplicht. Dat euvel wordt door dit ont werp niet weggenomen. Spr. zal echter niet tegen het ontwerp stommen. De heer COLIJN (A.-R) wenscht, even als de heer De Gijselaar gisteren deed, eenige woorden te spreken om te voorko men, dat men in de zwijgers voorstanders zou zien. Sprekers gemis aan instemming grondt zich hierop, dat hij nog niet vol komen overtuigd is, dat de tijd reeds geko men is, gezien d£n financieelen toestand, om een deel der onderwijsbezuiniging on gedaan te maken. Het \raagstuk der finan cieels vei-houding tussehen Rijk en gemeen ten dient geregeld te zijn eer men nieuwe lasten op de gemeenten legt. Maar ook als men aanneemt, dat het geld er is dan nog is het de vraag of het niet beter be steed ware aan do verbetering van de zes jarige scholen, met name van de zeer kleine scholen twee- en eenmansscholen op het platteland en aan verbetering van het landbouwonderwijs, met name het lagere landbouwonderwijs. Spr. zal niet tegen het ontwerp stemmen, doch is er niet met volle instemming voor. Voorts vraagt spr. of de regeering het voornemen heeft met 1 Juli 1928 den zeven jarigen leerplicht in te voeren. De zaak is al beslist, met 1 Januari 1930 zal de leerplichtuitbreiding toch worden inge voerd, maar de anti-i evolutionairen, die tegen leerplicht zijn, zien die uitbreiding niet gaarne vervroegd. Was de minister evenwel bereid het eerste leerjaar van het lager landbouwonderwijs te laten meetel len bij den zevenjarigen leerplicht, dan zou er vermoedelijk wel een brug te bouwen zijn om den minister met de anti-revolu tionairen te verzoenen. MINISTER WASZINK betoogt, dal wacht geld oen tijdelijke vergoeding beteekent in afwachting van herplaatsing. Gemeente- en schoolbesturen hebben er echter geen be lang bij wachtgelders fe herplaatsen. Daar aan is het toe Ie schrijven, dat er zoovele wachtgelders zijn. En daarom heeft spr. den door den heer Ossendorp besproken maat regel voorgesteld. Het verschil tussehen openbaar en hijzonder onderwijs is daarb.'j, dat het, wat de richting heirclt, onverschillig is of men een schooi in het noorden of in het zuiden des lands heelt. Dat geldt niet voor de bijzondere school. Natuurlijk zullen ook bij de horplaatsing van wachtgelders aan een openbare school allerlei factoren be oordeeld worden en zal men een katholiek onderwijzer met een sterk Duitsch accent uit Vaals niet verplaatsen naar hel noorden van Friesland. Spr. ontkent te hebben geschreven, dat dit ontwerp f 1,300,000 bezuiniging zal bren gen. Hij heeft de limiet aangegeven, waar van hij natuurlijk niet denkt dat ze bereikt zal worden. Een groote dwang wordt niet op de ge meentebesturen gelegd. In Nederland zijn tussehen de 27,000 en 28.00 onderwijzers en daarbij zijn ruim 800 wachtgelders. Men kan nagaan welken invloed dit aantal op de benoemingsvrijheid heeft. Van aantas ting der autonomie is geen sprake, omdat de gemeentebesturen de rijkswet uitvoeren. Wat de invoering van de verplichte ze vende klas betreft, die zal geen grooten in vloed hebben op het schoolbezoek, maar RECLAME. Eeoe opmerkelijke eigenschap van het O dol is, dat het den mond een wondervolle, zachte welriekendheid verleent, welke ten gevolge der eigenaar dige aanhoudende werking van het Odol urenlang in den mond aanwezig blijft. 6011 spr. beschouwt haar als een stap naar den zevenjarigen leerplicht. Wat de belasting der gemeenten betreft, betoogt spr., dat die slechts voortvloeit uit een vervroeging van een plicht, dien zij op 1 Jan. 1930 toch zouden hebben. Die belas ting is dan ook' niet van zoo groote betee- kenis. Het zevende leerjaar heeft voor spr. een aantrekkelijkheid boven de andere zes, om dat de gemeente- en schoolbesturen bij de inrichting daarvan grootere vrijheid hebben te handelen naar de plaatselijke behoefte. Vragen, die zich te dien aanzien voordoen, komen bij den zevenjarigen leerplicht ter sprake. Op de vragen van den heer Colijn ant woordende, verwijst spr. naar hetgeen 'de minister van Financiën in de Tweede Ka mer heeft gezegd en betoogt, dat voor ver vroeging van den zevenjarigen leerplicht de datum van 1 Juli 1928 de wiskunstig aan gewezen datum is. Spr. zal gaarne doen wat hij kan om tege moet te komen aan de bezwaren der anti revolutionairen Als gevolg van een vraag in de Tweede Kamer heeft spr. toegezegd een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid om hel eerste jaar van hel la ger landbouwonderwijs le doen meelellen voor den zevenjarigen leerplicht. Dat on derzoek is thans gaande. De heeren OSSENDORP en DE JONG repliceeren. De MINISTER dupliceert. Het wetsontwerp wordt aangenomen t.h. st. met aanteekening dat de heeren Verkou teren en De Gijselaar tegen zijn. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) ver klaart, dat de financieele verhouding van Rijk en gemeenten eerst geregeld moest worden. Na lezing der notulen wenscht de VOOR ZITTER den leden een prettige vacanlie en neemt een laatste afscheid van den griffier, waarna hij te 4.10 de vergadering sluit. DE JANVOSSENBRUG. De heer A. G., een lezer van ons blad, begrijpt niet waarom men de nieuwe brug over den Oude-Singel weer den ouden naam van Janvossenbrug gegeven heeft. Z.i. ware het beter geweest de brug Lakenbrug te noemen. RECLAME. (Zetpillen tecjen aambeien) ƒ1.75 pen doosje van 12 stuks. 5 25 Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD Door Mr. G. KELLER, 24) „Dat is te zeggen.ik vermoed, dat de een of ander heeft gezegd, dat u zich op school had overwerkt. Het kan de dochter van onze hotelhoudster geweest zijn. Zij is zeer bevriend met u, niet waar?" „Ja, wij hebben elkaar altijd min of meer gekend. Haar vader en de mijne hebben in 1863 samen gestreden .Het is hard voor Pani Grabinska om nu een pension te moe ten houden. Zij waren vroeger groote grond bezitters, maar het 6pel heeft hen ge ruïneerd." Kazimira lag een minuut doodstil, terwijl een peinzend lachje haar bloedelooze lippen deed krullen. Toen zij weer begon te spreken, scheen zij een ander onderwerp van gesprek te hebben gekozen. „Ik hoop. dat de wolken morgen zullen zijn opgetrokken. Ik verwacht morgen be zoek." „Och kom?" „Ja. Mijn broeder. Hij komt uit Krakau om, naar ik hoop, hier een paar dagen te blijven." „Zool" Panna Sagorska bukte zich plotseling om haar boekenlegger, die op den grond was ge vallen op te rapen. Toen zij zich weer op hief, vertoonde haar gelaat een hooge kleur, wat zeer natuurlijk veroorzaakt was door haar bukken. „U zal zeker wel blij zijn, dat u bezoek krijgt," stamelde zij. druk bezig met haar boek. „O. erg blij. Ik denk. dat hij zijn schil dergereedschap zal medebrengen. Hij is een artist." „De jongste dus, dacht de toehoorster, ter wijl zij hardop met een moeilijk ingehou den stem vroeg: „Heeft u maar één broer?" „Twee Maar de ander heeft het veel drukker. Misschien heeft hij later gelegen heid om eens over te komen." „En die eene komt dus morgen?" „Ja, ik heb vanmorgen een telegram ge kregen. Aha, u begint het nu toch ook kil te krijgen?" Panna Sagorska was namelijk opgestaan. „Neen, niet kil, maar ik heb een paar brieven le "schrijven. Zien we elkaar aan het middagmaal weer? Zult u aan tafel kunnen komen?" „Ik hoop het „Tot ziens danl" Boven zal een bejaarde dame met een pas opgemaakte pruik troosteloos naast het r3am. Haastig kwam Panna Sagorska bij haar binnen. „Lieve Kalya," was de begroeting van de troostelooze darne, „zoo gaal het werke lijk niet. Niet alleen trotseer je de Voorzie nigheid door je intrek te nemen in een echt ziekenhol, maar inplaats van behoorlijke voorzorgsmaatrege'en te nemen, zooals ik. breng je je tijd door zij aan zij met die hoestende schepsels. En dan zeg ik nog niels van de dwaasheid om bij een weer als dit huiten te zitten! En dat alles-om le zien hoe iemand die Swigello heet er uit ziet. Nu, daar je 'nieuwsgierigheid thans wel op dat punt bevredigd zal zijn, gaan we toch zeker een gezonder omgeving opzoe ken?" „Stil. matoushka," zei Katya, haar gezel schapsdame onstuimig omhelzend, „mijn nieuwsgierigheid is nog lang niet bevre digd. Spreek me niet van heengaan! Ik heb wel een vrouwelijke Swigello gezien, maar ik wil ook een mannelijken zien, en die komt morgen." „H.eusch?" vroeg Malania, haar reis gezellin wantrouwend aanziend. „Ja heusch. Het is gedeeltelijk om u dit nieuwtje te komen brengen, dat ik naar boven ben gegaan en tegelijkertijd nadere instructies te geven. U is nog niet heele- maal in uw rol. matoushka. Als iemand mij met Panna Sagorska aanspreekt, begint u altijd mei verbaasd op te kijken. U moet werkelijk voorzichtiger zijn. Denk er aan, dat ik als zoodanig ben ingeschreven in de politieregisters en dat het strafbaar is in de oogen der wet om een valschen naam op te geven. Zelfs in Oostenrijk vindt men gevangenissen, niet waar? al zijn ze niet zoo diep misschien als bij ons ,.Ik heb altijd wel gezegd, dat het op de gevangenis zou uilloopen. of op Siberië." kerpde Malania ..Dat be'hoeft niet. als u het er niet naar maakt. Houd u aan het programma, en alles komt in orde. Maar bovenal sleep niet altijd Rusland er met de haren bij. Het maakt ,voor mij de zaken verschrikke lijk lastig, omdat men mij voor een Pool- sche houdt. Men is er toch al een beetje verbaasd over, dat ik een Russische tot reisgezellin heb. maar dat hindert niet zoo lang u maar zorgt op het goede oogenblik uw mond te houden. Nu er nog een Swi gello op komst is, moet u dubbel oppassen. Als de naam „Malkoff" over uw lippen mocht komen, zou dit onberekenbare ge volgen na zich sleepen. Er komen nu twee paar ooren om dien naam op te vangen, denk daarom!" Toen zij haar eigen oogen in den spiegel zag. stond Kalya verbaasd over de opwin ding. welke er uit sprak. Tot nog toe was alles in de perfectie geloopen, elk harer berekeningen was door de gebeurtenissen bevestigd. De week die sinds haar komst te Zalkiew was verloopen, Was een reeks van 9uccesen geweest. In een land, waar de politie overal haar neus insteekt, was het niet moelijk gevallen om het pension waar Kazimira Swigello haar intrek had genomen, uit te visschen. En in het vroege seizoen had het niet het minste beswaar op geleverd om geschikte kamers, die nog open waren, in villa Olympia te huren, hoewel bet wel eenige last had gegeven om te vol doen aan de nieuwsgierigheid van de pen sionhoudster. omdat voor de vreemde vol strekt geen aanleiding bestond juist bij haar intrek te nemen. Gezonde gasten waren hier zoo zeldzaam, dat Panna Sagorska met een tikje achterdocht werd ontvangen. Maar dit verdween al zper spoedig, toen de ongewone gast, na te hebben verklaard, dat zij zich door de ligging zoo bijzonder aangetrokken gevoelde, haar beurs voor den dag haalde en zich bereid verklaarde om twee maanden logies vooruil te betalen. Het eerste gezicht van Kazimira Swi gello het teere schepseltje, dal gebroken was door een gezwoeg, waarvoor zij nooit was gc-iboren. had een diepen indruk op haar gemaakt. Die indruk was zoo pijnlijk voor haar geweest, dat zij haar gedurende enkele dagen had ontweken, met zorg elke nadere kennismaking met haar vermijdend, al was zij juist daarvoor gekomen. Het leek haar onvermijdelijk, dat de andere, in haar haar natuurlijke vijandin radend, haar zou haten. Op een afstand bestudeerde zij haar in'lusschen en dagelijks vond zij meer pun ten van overeenkomst tussehen het gelaat, dat zij daar tussehen veeren kussens zag liggen en die welke zij zoo vaak op doek gebracht op Lubynia, had bekeken. „Prinses Birbantine" had zij haar in haar gedachlen gedoopt, bijna van het eerste oogenblik af, dat zij die verschrikte blauwe oogen had ge zien, welke aan iemand schenen te behoo- ren, die kort tevoren aan een groote benau wenis was ontsnapt. Toen, nadat de eersle indruk voorbij was, haar verbeelding wat gekalmeerd was, achlle Kalya zich in 9(aal om tot het volgend nummer van haar pro gramma over te gaan. In de laatste dagen waren de grondslagen gelegd voor een na dere kennismaking, en dank zij den naam Litauen beloofde deze spoedig hechter Ie worden. Juist bijtijds, naar het scheen, daar reeds den volgenden dag weer een nieuw nummer van haar programma verwezenlijkt zou worden „Morgen," zeide zij in zich zelve, zich in den spiegel aanziende. En bij de gedachte, dat zij eindelijk tegenover den zoon van Stanislas Swigello zou staan, maakle zich opnieuw een gevoel van opwinding van haar meester. „Zou hij het kunnen zijn?" prevelde zii, zich van den spiegel verwijderend. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5