*4spirin ONRECHTMATIG BEZIT No. 20657 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Juli Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. EEN OF TWEE REDDINGSBOEIEN? Uitspraak van den Raad voor de i Scheepvaart. I De waarnemend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart prof. mr. B. M. "Taverne behandelde gisterennamiddag in een zitting, gehouden in een der zalen van het gebouw der Scheepvaartinspectie te 's Gravenhage het appèl, ingesteld door een viertal rea ders naar aanleiding van de beslissing van den inspecteur voor de scheepvaart in het 10e district, dat zeilloggers, die van een hulpmotor zijn voorzien twee reddings boeien aan boord moeten hebben, evenals voor stoomvisschersvaartuigen is voorge schreven. Namens appellanten voerden de heeren Brouwer (Zeevisscherij-Mij. Nederland te VlaaTdingen) en D. v. d. Heus (Zeevaartmij. Noordzee) o.m. aan, dat het bezwaar niet zoozeer ging tegen dien tweeden reddings boei als wel tegen de consequenties, die zij van den maatregel vreesden, n.l. dat zeil loggers met hulpmotor ook in andere opzich ten zouden moeten voldoen aan eischen, welke aan stoomvaartuigen worden gesteld, bijv. het voorzien zijn van een commando brug e.d. Van de zijde van den heer Van 't Haaff, den inspecteur voor de scheepvaart, werd hiertegen opgemerkt, dat voor deze vrees geenerlei aanleiding behoefde te bestaan. Art 17 van den reeds in 1908 vastgestelden alg. maatregel van bestuur bepaald, dat zeilvisschervaartuigen en wadvaarder9 één reddingsboei aan boord moeten hebben, zeil schepen van bepaalde afmetingen en stoom vaartuigen twee en alle andere zeevisschers- vaartuigen een voldoend aantal. De inspecteur heeft nu, toen bleek, dat de voorschriften door den eenen ambtenaar ten aanzien van laatstgenoemde vaartuigen anders werden opgevat dan door den an deren en dat van de 70 zeilvaartuigen met hulpmotor 66 reeds twee boeien hadden en 4 slechts één, in het belang van de veilig heid en om éénheid te hebben in de uit voering bepaald dat zeilvaartuigen met hulp motor twee reddingsboeien dienden mee te voeren. De prijs van zoo'n boei bedraagt circa f 6. De z.g. motorloggers waren in 1908 nog onbekend en het behoefde volgens spr. dus niet te verwonderen, dat zij in den alg. maatregel niet speciaal waren vermeld. De heer Brouwer merkte in verband hier mee op, dat er in 1908 wel reeds enkele motorloggers in dienst waren. Hij wilde ech ter verzekerd zijn, dat zoolang de zeilloggers met hulpmotor bestaan, niets anders dan de 2e reddingsboei verplichtend zou worden gesteld. Tenslotte gaven op verzoek van den voor zitter twee schippers nog enkele inlichtin gen. Volgens deze is een tweede reddingsboei uit veiligheidsoogpunt niet noodzakelijk. Na afloop der zitting heeft prof. Taverne uitspraak gedaan en wel bepaald, dat, hoe zeer een tweede reddingsboei uit veiligheids- oogpunt voor zeilvisschervaartuigen met hulpmotor noodig zou kunnen zijn, de be staande wettelijke bepalingen niet aldus zijn te interpreteeren, dat zeilvisschersvaartui- gen met hulpmotor te dezen aanzien wot- den uitgezonderd van zeilvisschersvaartui- gen zonder motor. ONGEVALLENVERZEKERING. Bezwaren van het Verbond van Nederl. Werkgevers. Het wetsontwerp tot wijziging van de On gevallenwet 1921 heeft het Verbond van Nederl. Werkgevers genoopt, een adres aan de Tweede Kamer te zenden. Adr. merkt daarin allereerst op, meer dan een bepa ling van het ontwerp met groole in9lem- ming te hebben begroet. Verzet adr. zich niet tegen de uitbreiding van de wettelijke aansprakelijkheid van den werkgever, tegen de bevoegdheid die de Kroon zich in art. 87a voorbehoudt om bij algemeenen maat regel van bestuur nog andere beroepsziek ten djan de reeds in de wet genoemde ge lijk te stellen met ongevallen overkomen :ri verband met de dienstbetrekking, moet adr toch opkomen. Het geldt hier een in zijn oogen zeer ongewenschte delegatie van wet gevende macht. Het gaat z.i. niet aan, dat. zonder dat de wetgevende macht er van meet al aan in wordt gekejid, de verzeke ringslasten voor de onderneming kunnen worden verzwaard. Wordt bij alg. maatregel van bestuur het aantal beroepziekten uitgebreid, dan treedt die maatregel direct in werking en kan die vier maanden lang voortwerken, zonder dat de Staten Generaal erin behoeven te worden gekend. Vóór het verstrijken van dien ter mijn moet intusschen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den Algem. maatregel van bestuur bij de Stalen-Generaal zijn inge diend. Dit beduidt dat, indien' binnen den termijn van vier maanden een wetsontwerp tot bekrachtiging is ingediend, de maatregel van kracht blijft zoolang de wetgevende macht niet definitief over dat ontwerp van wet een beslissing heeft genomen. En aan gezien voor de afdoening van dit wetsont werp geen termijn is gesteld, kan de alg. maatregel van bestuur voor onbepaalden tijd in werking blijven. Mocht ten slotte de bekrachtiging worden geweigerd, door ver werping van het wetsontwerp, dan heeft die verwerping geen terugwerkende kracht. Dan krijgt men den zonderlingen toestand dat ge- ruimen tijd buiten de wet om en in slnjd met den ten slotte gebleken wil der Volks vertegenwoordiging eenige ziekten zijn ver klaard tot beroepsziekten, welke met on gevallen zijn gelijk gesteld en op grond waarvan ongevallen renten zijn verleend, zonder dat een en ander daarna wordt on gedaan gemaakt en de schade dientenge volge door de verzwaring van het ongeval len-risico aan de industrie toegebracht, wordt vergoed, Adr. hoopt, dat de Kamer de in vele op zichten toe te juichen weisvoordracht in dien zin zal willen wijzigen, dat het aanvullen van de lijst van beroepsziekten alleen bui ten de wetgevende macht om in de toekomst niet mogelijk zal worden gemaakt. DE VLIEGTOCHT HOLLAND—INDIË, EN TERUG. Naar het Anelakantoor verneemt heeft de K. L- M. een telegram ontvangen, dat het Fokkervliegtuig ook gisteren in Basra bleef wegens een orkaan, die gepaard gaat met' hevige zandstormen. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LEEUWARDEN. De Koningin, de Prins en Prinses Ju liana zullen op 7 September de landbouw tentoonstelling te Leeuwarden bezoeken. Zij zullen overnachten ten huize van den com missaris der Koningin in Friesland. OFFICIEELE BERICHTEN. Big K. B. is de Schout-bij-Nacht K. F. Sluijs bevorderd tot vice-admiraal en met 1 Aug. eervol ontheven van de betrekking van Chef van den Marinestaf en van óe atdeeling Defensie aan het Dep. van Marine; en hem op verzoek ter zake van lang- durigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem aan den Lande bewezen; De waarneming der betrekking van Chef van den Marinestaf en van de afdeeling Defensie aan het Dep. van Marine is tijde lijk opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. Vos; is op verzoek eervol ontslagen uit 's Lands dienst onder dankbetuiging, mr. E. A. Hoef- felman, president van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië. DIERENBESCHERMING. Zrlerdag is te Amsterdam de 8ste jaar- lijksche vergadering van den Bond van politieambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren gehouden onder voorzit terschap van den heer J. Fremery Kalff, inspecteur van politie te Amsterdam. Hel jaarverslag en het financieele beheer werden goedgekeurd. Op de uitgaven van het bondsblad, de Mededeelingen, bleek een nadeelig saldo van f 58.60V2 te zjjn ontslaan. Do hoofdbestuurders J. F. Berkel, hoofd inspecteur van politie te Vlissingen cn Dort- land, inspecteur van politie te Culemborg, werden herkozen. In de plaats van den heer Lousain, die den politiedienst met eervol ort-slag heeft verlaten, werd gekozen de inspecteur van politie De Jong, te Amster dam. De heer Lousain, die van de oprichting van den bond af deel van het hoofdbestuur beeft uitgemaakt, werd het eere-lidmaatschap aangeboden. In behandeling kwam hierna een statuten en reglementswijziging. Vanwege de Ned. Vereeniging tot be scherming van'vogels hield de heer Drjjver, uit Amsterdam, een lezing met lichtbeelden over vogelbescherming. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIë. DE COMMUNISTISCHE BEWEGING. De leider Samoedro gearresteerd. BATAVIA, 18 Juli. (Aneita). Wij ver nemen. dat_het verhoor van den gisteravond aangehouden hoofdopzichter van de ge meentewerken De Jeer heeft aangetoond, dat de betrokkene bekend was met het voor nemen om in den nacht van 17 op 18 Juli onlusten te veroorzaken. Hij is deswege justitioneel vervolgbaar. Dei bij de huis zoeking bij De Jeer in beslag ge nomen bescheiden, bewezen duidelijk het bestaan van communistische relaties. O.a. is uit de in beslag genomen correspondentie het adres bekend geworden van den oproer- leider Samoedro, die een voornaam daad werkelijk aandeel heeft gefaad in de orde verstoringen, die plaats hadden in Novem ber jl. Tengevolge van deze' ontdekking kon hedenmiddag om vier uur de recherche te Djokja overgaan tot de arrestatie van dezen tot dusverre nnvindbaren verzetsleider, op wiens arrestatie een premie van f 500 ge steld was. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Vil. 861 AUTO-TRANSPORT A-liuw CREMATIE 4762 HET AUTO-ONGELUK BIJ HILLEGOM. De toestand der slachtoffers. Omtrent de slachtoffers van het verschrik, kelijke auto-ongeluk, dat Zondag te Hille- gom gebeurde, en waarbij een dame uit Amsterdam het Leven verloor, vernamen wij, dat het Li&ser meisje, dochtertje vau zekeren Beumer, het slecht maakt. Met de andere verwonden, die uit de auto gesla gen zijn en ook in het Ziekenhuis te Leiden liggen, ging het nog al Een van hen, een Engelschman, mocht zelfs het Ziekenhuis al verlaten. Deze was de verloofde van het overleden meisje_ Anna Vetter. Op haar lijk is gistermiddag sectie verricht op or der van den Officier van Justitie. De fami lie van de overledene was gistermorgen te Hillegom. Het overschot van de auto is op last van de politie door een garagehou der opgeborgen. Zoodtra de Justitie de toestemming gegeven heeft, zal het lijk naar Amsterdam vervoerd en daar ter aarde besteld worden. SUIKERSMOKKELARIJ TE ROTTERDAM. De Staat voor f 135.000 benadeeld. Naar wij vernemen, zegt de „Tel." zijn de ambtenaren van invoerrechten en ac cijnzen te Rotterdam er in geslaagd, een groote suiker smokkelarij op het spoor te komen, waardoor de Staat voor f 135.000 was benadeeld. Toen het Belgische sleep- schip „Trio" onlangs te Hansweert arri veerde, werd het onder bewaking van amb. tenaren gesteld en vandaar verder opge sleept naar Rotterdam. Eenmaal hier ge arriveerd, zijn de Belgische kapitein en de bemanning van boord gegaan en naar Bel gië teruggekeerd, zonder zich verder om het lot van hun vaartuig te bekommeren. Het schip werd eerst naar de Schiehaven en vandaar naar de Boompjes verhaald, yvaar de goederen in het Rijksentrepot zijn opgeslagen- De lading was aangegeven als RECLAME. 4706 veevoeder en inderdaad bevond zich ook veevoeder in het vaartuig, doch onder de bovenste laag veevoeder bleken 500 balen suiker te liggen, die men op deze wijze ge poogd had, frauduleus in te voeren. Voor iedere baal suiker was een recht verschul digd van f 27. Uit een onderzoek is geble ken, dat dit vaartuig reeds voor de tiende maal veevoeder invoerde en alle vorige malen op deze wijze suiker onder de lading was vervoerd. In totaal was de Staat dus benadeeld voor 5000 maal f 27 of f 135.000. Steeds hadden de invoeders een z.g. „vrij paspoort" voor de lading kunnen vertoo- nen. De papieren stonden op naam van de N.V. Zuid-Hollandsche Veevoeder Maat schappij, die niet bestaat en de papieren werden afgeteekend met den naam van een verificateur, die eveneens niet bestaat. De documenten bleken fictief te zijn. Daar er vervalschte documenten in 't spel zijn, is ook de politie in de zaak gemoeid, die een onderzoek op groote schaal instelt, daar men met een wijdvertakt complot, waarbij ook Belgen betrokken zijn, heeft te ma ken. Het vaartuig is thans op Rijkswerf aan den ketting gelegd. EEN TRAMPASSAGIER DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Doordat de motorwagen vol was, stond de 19-jarige M. van Z uit der Prctorius- straat, te Den Haag Zondagavond om streeks half één in lijn 11. Met zijn voeten stond hij op een koperen plaat, terwijl hij zich vasthield aan het bagagenet. Plotse ling werd hij door een electrischen stroom getroffen, waardoor vier vingers van zijn rechterhand vrij ernstig verbrand werden. De jongen werd aan den Centralen Post verbonden. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Vermoedt wordt, dat er een technische fout in de constructie van den wagen was met 't gevolg, dat het bagagenet onder stroom stond. UIT EEN AUTO GEVALLEN. In Kruisland (N.-B) passeerde een groote autobus met een gezelschap Belgi sche landbouwers, die een Frieschen aard appeldag hadden bezocht. Nabij het dorpje woei plotseling van een der inzittenden het hoofddeksel af. Deze deed een poging om de pet te grijpen, doch kwam daarbij uit de auto te vallen en bleef bewusteloos op den straatweg liggen. Met een hersen schudding werd de ongelukkige, een zekere De Bruyn 25 jaar oud, wonende te Contick in België, opgenomen en naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. TEGEN EEN TREIN AANGEREDEN. Zaterdag reed de automobilist D. door eigen onoplettendheid onder 's-Gravenpol- der tegen een motorwagen van den Zuid- Bevelandschen Spoorweg aande auto werd zwaar beschadigd, doch'D. kwam er met lichte verwondingen af. De overwegen van dezen spoorweg zijn alle onbewaakt. J VERDRONKEN. Te Venhuizen geraakte aan het Oost einde het ongeveer 4-jarig dochtertje van den heer De Vries te water en verdronk. HET TRAGISCH ONGEVAL BIJ DIEVERBRUG. Omtrent het ongeval bij de Dieverbrug op den weg van Groningen naar Meppel, waarbij dr. Tonkens met zijn gezin zoo tragisch om het leven kwam, vernemen wij nog nader, dat enkele maaiers, die in een weide ter plaatse gras maaiden, gezien hebben, dat de auto zeer langzaam reed- Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men overigens nog in het duister. Geble ken is, dat de remmen niet in werking zijn gesteld. De huisdokter van dr. Tonkens, die op de plek des omheils aanwezig was, schreef het ongeluk toe aan een hartverlamming van den bestuurder. Dr. Tonkens was 59, zijn echtgenoote 58 jaar oud; de kinderen, twee jongens en een meisje, waren resp. "*6, 12 en 5 jaaj. Men is thans bezig de auto uit het water op te halen. Het voertuig is nagenoeg on beschadigd, slechts aan den achterkant is een kleine deuk waar te nemen. De ruiten zijn heel, zoodat de inzittenden waar schijnlijk geen pogingen gedaan hebben zich door stukslaan van het glas uit hun benarde positie te bevrijden De Officier van Justitie heeft verlof ge geven, dat de lijken deT elaehtoffers naar Groningen worden vervoerd. Er zal geen gerechtelijk onderzoek worden ingesteld. Als een tragische bijzonderheid van het ongeluk meldt de („Tel." nog, dat toen dr. Tonkens verleden jaar met vacantie op reis ging, het gerucht ging, dat hij door den bliksem zou zijn getroffen. Dit gerucht bleek later niet waar te zijn. De familie was thans op weg naar Ellecom, zooals uit de papieren, welke de dokter bij zich droeg, is komen vast te staan. DOOR EEN ZWEEFBOOTJE GEDOOD. De 23-jarige werkman R Veld, uit Veen- dam, die in Noord-Holland werkte en nu, aldus de „Tel." was overgekomen, is op de kermis te Muntendam uit een luchfc- schómmel gevallen. Toen hij overeind kwam, sloeg het zweefbootje hem tegen het hoofd, zoodat hij \yeder viel en weldra overleed. Hoe kan je toch zoo'n leven maken in de keuken met het servies, Mina ver wijt mevrouw. Mot-u maar 's probeeren vier borden en een schaal te breken, zonder dat je het hoort! moppert de dienstbode veront waardigd. RECLAME. Steeds I het goede het beste, doorom alleen 5 P tabletten,ffouyufl 'M en nooit vervalschingen 6883 Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. 21) Zij was haar van groot nut ge weest, maar in de toekomst scheen zij wel buiten haar te kunnen Bij een haastig af scheidsbezoek aan de school werd over de Oostenrijksehe reis in algemeene bewoor dingen gesproken, zonder dat intussohen zelfs over Zalkiew werd gerept. Katya zag er geen noodzaak in de schooljuffrouw ver der in vertrouwen te nemen en zelfs kon dat wel eens gevaarlijk worden, daar de neiging opi het plan aan Kazimira Swigello over te brieven wel eens te groot voor haar kon worden. Zij had zich nooit bijzonder aangetrokken gevoeld tot het meisje om haar zelfs wil, doch alleen ter wille van hen, waarmee zij in verbinding stond DERDE DEEL. ZALKIEW. HOOFDSTUK I. Onder Broeders. „Wat mij altijd bij je hindert, is je ver foeilijke koudbloedigheid." zei Witek Swi gello tot zijn oudsten broeder tugsehen twee- trekjes aan zijn sigaret, terwijl hij terugtrad van den schildersezel om het effect na te gaan van het stuk decoratief, waaraan hij bezig was Zooals jij de dingen opneemt, zou je je voor DuitschpT kunnen uitgeven. „Welke dingen?" vroeg Tadeusz onver stoorbaar. „In de eerste plaats de belangen van onze natie. We staan voor een kritisch oogenblik in onze geschiedenis, onze toekomst ligt in den brouwketel der revolutie welke op hel oogenblik in Rusland is uitgebroken. De prachtigste, gelegenheden liggen voor het grijpen, maar nie(9 schijnt je warm te kun nen maken. Jij blijft maar doorploeteren aan je prozaisch werk, weigert niet alleen om de grens te overschrijden en je in de beweging te werpen, maar \houdt zelfs mij daarvan L- rug, omdat ik dwaas genoeg ben om aan jouw leiband te loopen." „Ik dacht dat er nog andere oorzaken be halve gehoorzaamheid aan je broeder waren, welke je de voorkeur deden geven aan het land aan deze zijde van de grenzen boven den anderen kaht," merkte de oudste op, terwijl zijn ernstige oogen met een greintje spot een blik wierpen op een portret op een ezel, van een teer uitziende brunette met een ovaal gelaat en ietwat doordringende oogen. „Hef zou natuurlijk een offer beteekenen, maar als de roepstem weerklonk, zou Olsza de laatste zijn om mij terug te houden. Maar jij deelt de lakens uit en jij zou van mij een even lauwen patriot maken als jij bent, jij de zoon van je vader, en van je moeder I Denk je daar wel ooit aan, Tadzio?" Tweemaal wees hij met1 zijn penseel naar iets. eenmaal naar een olieverfschilderij, dat hing in het midden van den best ver lichten wand van hel atelier, en daarna naar een tafel waarop een vitrine stond met een soort van wit gewaad opgevouwen er in. ..Ik denk waarachtig wel aan hen. maar wat dat betreft." zei Tadzio. wijzend naar de vilrine. .,je weet wat ik van die vertoo- ning denk." „Och jij hebt geen fantasie, je hebt die nooit gehad. Waren die bloedvlekken. Ie danken aan de sabels der Kozakken, niet het kostbaarste in de oogen van je moeder en was zij daar niet het ïrotsch op van al wat zij bezat?" „Ja, ook mij zijn zij heilig. Maar juist daarom zou ik ze willen opbergen in een gesloten kast, beveiligd voor spottende blik ken, in plaats van ze hier tentoon te stellen op deze. neem me niet kwalijk, dal ik het maar zeg, lichtelijk theatrale wijze." „Dramatisch, als je wilt, maar niet thea traal. En als je nu eens bedenkt, welk een rol dit witte kleed gespeeld heefl in het leven onzer ouders! Zouden zij zonder dit, zonder de herinneringen, die er aan verbon den waren, ooit onze ouders zijn geworden? Het was de twaalfde Augustus, die hen sa menbracht, na zoovele jaren, met, Siberië daartusschen!" Bij die woorden keerden de blikken der beide broeders zich naar de schilderij aan den muur, en gedurende korten tijd heerschte er doodsche stilte in het atelier. Hel was, al hing het op de eereplaats, slechts een kopie, ofschoon een goede kopie, van het beste schilderwerk, dat Stanislas Swi gello na zijn terugkeer uit Siberië met zijn groot schilderstalent had vervaardigd Staande voor de moeilijkheid om voor zijn brood te moeten werken, had hij instinct matig naar het penseel gegrepen. Zonder die noodzakelijkheid en de bijna niet min der dringende behoefte om aan zijn gemoed lucht te geven, zou de artistieke aanleg, die altijd in hem had gesluimerd, naar alle waarschijnlijkheid zich nooit geuit hebben „Als hij nog leefde," zeide Witek na dat oogenblik stilte n>et sen sUm welke ietwat trilde, „denk je dan, dat hij thans hier rus tig zou zitten?" „Ongetwijfeld niet," erkende Tadeusz, en ook uit zijn stem sprak de ontroering, al bleef hij haar dan ook meesier, ./maar het is toch altijd de vraag, of hij zijn vaderland werkelijk beter zou gediend hebben door zijn leven te wagep in 'n hopeloozen worstel strijd, in plaals van het Ie bewaren voor een gelegenheid, dat hij zijn vaderland beter van nut kan zijn. Denk maar eens aan de Oekrajinal Ik ben vast overtuigd, dat wie zich nu hals over kop in den strijd mengt zonder zich de moeite te geven om de ge beurtenissen te volgen en alle mogelijk heden na te gaan, evengoed een „verloren schaap" is als weleer die schare van moe dige knapen." „Maar het Nieuwe Polen, Tadzio 1 Denk aan het Nieuwe Polen! Als ieder zoo be dachtzaam was als jij, hoe zou het dan uit zijn asch kunnen verijzen „Zal het Nieuwe Polen wijzer zijn dan het oude?" bromde Tadeusz, het hoofif op een hand gesteund en met de oogen naar den grond gericht. Wanneer wij eenmaal weer meesters zijn op eigen bodem, zullen wij dan niet weer schipbreuk lijden op dezelfde klippen- persoonlijke eerzucht., onderlingen naijver, het geluk van weinigen tegenover dat van de massa? Is de les wel hard ge noeg geweest?" „Tadeuszl" riep Wilek en hoewel zijn 9igaret slechts half opgerookt was, gevoelde hij behoefte om nadruk aan de uiting van zijn gevoelens te geven om haa^in een hoek te gooien .,Is dat de laat van een recht- geaarden Pool?" Met zijn palet in de hand en hoog ge kleurd gelaat keek hij naar Tadeusz met vaa de grams Iongheid van een wreken den engel in de oogen. Een zeer liefdevolle glimlach vertoonde zich geleidelijk op de lippen van den oudsten broeder, terwijl hij naar den spreker keek. Zoo, kon hij zich voorstellen gezien beide gelijkenis, moest Stanislas Swigello gekeken hebben, toen hij zich naar de Oekrajina opmaakle. „Neen, het is niet de taal van een Pool, dat geef ik je toe, in ieder geval is het niet de laai, welke onze patriottische pers door gaans gebruikt. Maar waarlijk, Witek, je behoeft daarom niet zoo boos naar mij te kijken! Ik kon weieens niet zoo'n slecht vaderlander zijn als waarvoor je mij houdt. Met vechten alleen komt men er niet bij het stichten van een staat. Er moet ook gewerkt worden en ik heb mijn taak ge kozen." „Werk! Mei een zucht, die dramatisch klonk, keerde Witek, na zijn sigaret wetT te heb ben aangestoken, terug naar zijn ezel. „Werk! Het woord doet me denken aan sloven en zwoegt**. Ik zou wel eens wil len weten, hoe onze voorvaders er over zouden gedacht hebben." „Waarom altijd naar het verleden ge keken. Witek? Waarom ook niet naar de toekomst? Wij hebben een langen weg voor ons en hoe vastberadener wij dien betre den. des te minder steil zal hij ons toe schijnen." „Moeten wij werkelijk dien ganschen weg afloopen. Tadzio? Valt daar niet aan te ontkomen?" „Alleen wanneer wij het liever opgeven en een lafhartigen dood willen sterven." ..Maar er zou een ui'weg kunnen zijn, een zijpad, zoo te zeggen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5