INSCHRIJVING No. 20655 ZATERDAG 16 JULI Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. 'E OPENING VAN DE NIEUWE KAASMARKT TE LEIDEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. Wij ontvingen nog: gecollecteerd op een gezelligen avond van Jacob en Cor f 1.Ö1; idem van de Loterijvereeniging „Hoop op Geluk" f 6. In totaal ontvingen wij f 2768.60. DE DIRECTIE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat J. Diks, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Breestraat 31. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRITEN. Secretaris. Leiden, 16 Juli 1927. DE HUISZOEKINGEN BIJ INDONESISCHE STUDENTEN. Het antwoord van minister Donner op vragen van den heer Cramer. Op de vragen van den heer Cramer, in verband met de door de justitie gedane huiszoekingen in Indonesische kringen in 's-Gravenhage en Leiden, heeft minister Donner het volgende geantwoord: Waar redelijk vermoeden bestond, dat bestuurders en leden der Perhimpoenan Indonesia ((Indonesische Vereeniging) zich schuldig maakten aan het misdrijf, om schreven in artikel 140 van het Wetboek /an Strafrecht, en in verband daarmede luiszoeking noodzakelijk werd geacht, heeft Ie Rechtbank op 3 Juni 1927 overeen- omslig de vordering van het Openbaar •inisterte die huiszoeking gelast in ver- hillende woningen te 's-Gravenhage en te Leiden. f De huiszoekingen hebben plaats gehad inform de wet door een rechler-commis- arjs, vergezeld van den griffier en in egenwoordigheid van den officier van ustilie. De politie heeft daarbij assistentie verleend. Van zelfstandig optreden der jolitie is niet gebleken. Waar in het perceel Wasstraat 1 te Leiden de deur bij aanschel len niet werd geopend, moest deze tot leed wezen van de justitie worden geforceerd. Op het optreden tegenover de echtgenoole van een der Indonesische studenten, waar omtrent de minister zich omstandig heeft doen inlichten, kan, naar zijn oordeel, geen aanmerking vallen. Het is onjuist, dat bij het verrichte onder zoek velen van de Indonesische studenten met revolvers in den zak liepen; op één hunner is een vuurwapen bevonden, terwijl er nog ^vier in de diverse woningen zijn aangetroffen. Waar niet bleek, dat de bij de wet voor geschreven vergunning tot het hebben van *en vuurwapen was verleend, zijn deze vijf voorwerpen door de politie in beslag geno men. Allerlei boeken en bescheiden zijn niet in >eslag genomen. Alle studiemateriaal en b era tuur is zooveel mogelijk onaangeroerd claten. Alleen datgene is in beslag ge- •omen, wat aanvankelijk geoordeeld werd kunnen strekken om het feit, waarvoor 'c huiszoeking geschiedde, tot. klaarheid te -engen; slechts één geldig paspoort is in -•slag genomen. Het treffen van den hierbedoelden maat regel, nl. dat deze paspoorten en andere voor he< onderzoek van geen belang zijnde bescheiden zoo spoedig mogelijk weer aan belanghebbenden worden teruggegeven, staat ter beslissing van den rechter-commis- saris. Omtrent de vraag, welke resultaten de hierbedoelde huiszoekingen en het onder zoek van de daarbij gevonden documenten, enz. h?bben opgeleverd en of en in welk opzicht hier van een communistisch com plot of van een ernstige samenzwering tegen den Staat mag worden gesproken, zai de minister zich eerst een meening kunnen vormen na afloop van het strafrechtelijk onderzoek en nadat hij van de resultaten daarvan zal hebben kennis genomen. Het ligt in den aard der zaak, dat dc politie, als vermoed wordt, dat strafbare feiten gepleegd worden, zich zooveel doen lijk op de hoogte tracht te stellen. ZESDE INTERNATIONAAL CONGRES DER GESCHIEDENIS VAN DE GENEESKUNDE. Uit het ons toegezonden programma van het Medisch Congres dal Maandag alhier be gint blijkt nog, dat de congressisten Woens dagavond om 9 uur in het gebouw van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aan het Bezuidenhout, door de Regeering zullen worden ontvangen. De dames gaan op dien dag des morgens om kwart over tien per tram naar Den Haag en»zullen daar o.a. het Vredespaleis en het Mauritshuis bezoeken. Donderdag om 8 uur 50 vertrekken de congressisten per trein van Leiden naar Amsterdam. De reis wordt door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aange boden. Het programma voor Maandag, dat wij reeds gedeeltelijk eerder afdrukten luidt thans: 3 uur: Opening van het Congres door dr. J. G. de Lint, voorz. van het comité-exécu- tif, mededeelingen van dr. J. E. Kroon, secretaris van dat comité, rede van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, en een korte rede van dr. J. G. G. Tricot de Roger, voorzitter van de Asso ciation Internale pour Tiïisloire de la Me dicine. 4l/> uur: Bezoek aan liet graf Van Boer- haave in de Pieterskerk. 5 uur: Ontvangst van het Congres ten Stadhuize door het college,van B. en W. en den Gemeenteraad. De Burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen zal Bij die gele genheid een toespraak houden. 8Va uur: Voordracht in de Stadsgehoor zaal van dr. Arrièns Kappers, „Kort histo risch overzicht van de léraphie van zenuw ziekte en krankzinnigheid in zijn tegen- 'woordigen staat". 9*/a uur: Ontvangst van het Con pres door het Comité-excélulif. Wij vernemen nader, dat in het programma van de openings-plechtigheid eenige wijziging is gekomen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de openingszitting van liet congres wel bijwonen, doch Z. Ex. zal bij die gelegenheid niet spreken. Op de receptie in het ministerie van O., K. en W. zal Minister Waszink de congres sisten toe-spreken. De openingszitting van het congres zal naar alle waarschijnlijkheid behalve door Z. K. H. den Prins der Nederlanden en den Minister van O., K. en W., ook wor den bijgewoond door eenige leden van het corps diplomatique in Den Haag. De gezant van Zweden en de zaakgelastigde van Grie kenland hebben reeds vun hun voornemen de opening bij te wonen doen blijken. De officieele Regeeringsvertegenwoordï- gers, die aan het congres deelnemen, zullen in de gelegenheid worden gesteld in de openingszitting enkele woorden te spreken. Op de lijst van voordracht-en komt o. a. een voor, die Woensdagmorgen zal worden uitgesproken door dr. Alfr. Schmidt, over: De apothecarum origine (Het ontstaan van do apotheken). Deze voordracht wordt door den Keulschen geleerde in het Latjjn uit gesproken. Maandagavond zal Z. K. H. Prins Hendrik, met eenige autoriteiten en vooraanstaande leden van het congres, o. »w. zjjn voor zitter, dr. J. G. de Lint, aanzitten aan een door den President-Curator van de Univer siteit alhier, jhr. mr. dr. N. C. de Gij- salaar, te zijnen huize aangeboden maaltijd. DE OPENING VAN DE NIEUWE KAASMARKT. De prijzen. Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door „de Hanze", afd. Leiden, voor den boer ko mende van de verst-afgelegen boerderij, aan C. de Jong te Harmeien; Verg. zilv. med. uitgel. door den Neutra len Middenstandsbond, afd. Leiden, voor idem, 2e prijs, aan G. v. d. Bijl, Vlaardinger Ambacht; Bronzen medaille, uilgel. door het „Leidsch Dagblad", voor de grootste partij boeren-Leidsche kaas, aan G. v. d. Bijl, 1e Vlaardinger -Ambacht; Verg. zilv. med. uitgeloofd door de afd. Leiden van de HolL- Mij. v. Landb. voor de grootste partij Goudsche kaas met Rijks- merk, aan M. de Graaf te Voorschoten; Gr. zilv. med. uitgeloofd door het Ge meentebestuur van Leiden, voor de als 250e ter markt komende boer, aan N. Slootweg te Hazerswoude (de laatste, 213e); Zilv. med. uitgeloofd door de afd. Leiden van den Chr. Middenst. Bond. voor den boer, die den hoogsten prijs maakte voor Leidsche kaas, aan L. Hoogeveen te Hoogmade; Verg. zilv, med. uitgeloofd door den kring Leiden van het Kaascontrole-station, voor den boer die den hoogsten prijs maakte voor Goudsche kaas, aan C. de Jong te Harmeien Zilveren kaasboor, aangeboden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, voor den handelaar, die dezen dag#de grootste hoeveelheid Leidsche kaas op de markt heeft gekocht, aan T. van der Lee te Koudekerk; Zilveren kaasboer, aangeboden door de afd. Leiden van de Ver. v. Handelaren in Zuiverprc^. voor den handelaar, die dezen dag de grootste hoeveelheid Goudsche kaas op de markt heeft gekocht, aan J. M. Voor- liroód le Leiden; Verg. zilv. plaque'J?. aangeboden door café „de Kroon". Nieuwe Rijn, voor de partij zwaarste Goudsche kazen, aan C. de Jong te Ilarmelen; Verg. zilv. med. aangeboden door „den Burcht", voor de partij zwaarste Leidsche kazen, aan C. Overdevest, Zoeterwoude; Bronzen rookstel, aangeboden door de afd. Oegslgeest van de Holl. Mij. v. Landb. voor den boer die den hoogsten prijs maakt voor export-Leidsche kaas aan O. van Vliet, Voorschoten; Zilv. plaquette, aangeboden door den zaadhandel Vlieland, voor de grootste partij Goudsche kaas (niet onder controle) aan Bos te Leiderdorp; 12.fl. wijn, aangeboden door R.K. Vergun ninghouders-vereeniging St. Jan, voor de grootste partij Leidsche kaas van melk inrichting of fabriek, aan G. Rademaker te Koudekerk 1 kist sigaren, aangeboden door den oud sten kaashandelaar J. W. van Wingen aan den oudsten boer, L. P. de Haas, Warmond; 1 carbid-fietslantaarn, aangeboden door M. Langezaal en Zn. voor den eerstkomen- den boer, aan J. C. Wesseling, Zoeterwoude; 1 stallantaarn, aangeboden door M. Lange zaal en Zn. voor den laatstkomenden boer, aan N. Slootweg te Hazerswoude; Voorts werden bij loting toegewezen: 4 gevulde mandjes, aangeboden door de firma v. d. Kamp, aan L. Rijnsburger le Ha zerswoude, A. v. d. Werf te Zoeterwoude, A. v. Leeuwen te Zoetenvoude en J. v. Egmond te Woubrugge; 1 sigarenkoker en 1 potlood, aangeboden door de afd. Slompwijk van de Holl. Mij. v. Landb., resp. aan J. v. Geest te Hoogmade en A. Hillenaar (e Hoogmade; 1 portefeuille en 1 porlemonnaie, aange boden door de afd. Hazerswoude van den L. T. B .resp. aan T, v. d. Lee te Koudekerk en J. de Cler te Leiden; 2 zweepen, aangeboden door de afd. Zoe- terwoude van den R.K. Boerenbond, resp. aan C. v. Vliet te Voorschoten en C.-Dam te Hazerswoude; 1 melkzeef, aangeboden door café Belle- vue, Steenstraat, aan F. Kompier te Zoeter woude; 1 kist sigaren, aangeboden door café IIop- nenbrouwer, Mandenmakerssteeg, aan W. v. d. Geest te Leiderdorp. Wij vernemen nog dat de firma M. Lange zaal en Zn. alhier, de attentie heeft, het doek „Welkom" te spannen dat aan den toe gang tot de kaasmarkt werd gehangen. VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. VAN STRALEN. De openingsplechtigheid in „den Burcht". Zittend v. 1. n. r.: mr. dr. C. E. van Strijen, gem.-secr.weihouder Splinter, wethou der Sanders; jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar; wethouder Reimeringer; de burgemeester rnr. A. van de Sande Bakhuyzen; de de directeur van den Markt- en Havendienst de heer L. A 4Mennes; en de commissieleden de heereo W. Oppelaar en C. de Jong. De huldiging van den heer Jan van Stra len ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als kellner op de Graanbeurs zou hedenmorgen tijdens de beurs plaats hebben Zij heeft om halftwaalf hedenmorgen onder groöte belangstelling van alle beursbezoe kers plaats gehad. Men had de aardige gedachte gehad den jubilaris en zijn echtgenoole per auto van huis te halen tegen het uur waarop de hul diging bepaald was, en zoo kwam om half twaalf de heer Van Stralen met zijn echt genoole en voorafgegaan door de hoeren H. A. Tel uit Zaandam en A. Backer naar de Graanbeurs, waar de jubilaris achter een feestelijk met bloemen versierde groene tafel plaats nam, terwijl aan zijn zijde de leden van de huldigingscommissie gingen zitten. De zaken werden even onderbroken en de heer F. M. Vcrduyn, uit Lisse, verhief zich van zijn zetel om den jubilaris le hul digen. Hij sprak van vroegere tijden en noemde den heer Van Stralen een kranigen kerel, die ook nu nog steeds ondanks zijn jaren, trap op trap af loopt om kopjes koffie te halen voor zijn klanten. „Jan" aldus de heer Verduyn, u komt hier net als wij allen, om iets te verdienen en ook hij heeft een spe cialiteit, „koffie". Die brengt hij den beurs bezoekers nu al veertig jaar achtereen als er 's Zaterdags beurs is en altijd met een opgewekt gezicht. Jan's onverstoorbaar hu meur valt niet genoeg te prijzen. Moge het hem nog vele jaren gegeven zijn in ons midden te verkeeren. De heer A. J. Tel roemde eveneens de vele verdiensten van den heer Van Stralen en noemde hem een toonbeeld van keurigheid. Toen ik den jubilaris pas leerde kennen, dacht ik, dat hij niet erg vlug zou zijn, maar het tegendeel bleek mij spoedig, aldus de heer Tel. De heer Van Stralen is met zijn lijd mee gegaan. Hij heeft zich tweemaal laten over rijden. Eerst door een wagen, later door een auto. Maar pas nu op, Jan, aldus de heer Tel, dat u geen kennis maakt mot een vliegmachine, want die is harder. Namens de beursbezoekers overhandigde de* heer Tel den heer Van Stralen een enveloppe met inhoud. Spr. hoopte, dat de jubilaris en zijn echtgenoote er veel plezier van mochten beleven. Nog sprak de heer Backer, die de ju bilaris eveneens om zijn trouw, ijver en plichtsbetrachting prees en hem beloofde, hem en zijn familie hedenavond thuis nog eens te komen huldigen. Een cadeau, aldus spr., brengen wij u dan thuis. Een prachtig bloemstuk werd nog door de beursbezoekers aangeboden, dat ook naar nuis meegenomen werd, natuurlek, en daarna dankte de heer Vgn Stralen zeer geroerd voor al de vriendelijkheid. En hij bood den heeren tevens een glas port aam. Dat hebben de heeren gaarne op Jan's gezondheid geledigd. i Er werd nog een ongewoon g9hoor op de beurs muziek gemaakt en na een herhaald „lang zal hij leven" ging de jubi laris en zijn echtgenoote weer per auto naar huis. Weggebracht door de heeren Tel en Backer, en na eerst een toertje te hebben gemaakt. Het was een mooie huldiging naar aan leiding van een zeldzaam mooi jubileum. JAARVERGADERING VEREENIGING „HET KAASMERK". Gisteren heeft de Vereeniging Het Kaas- j merk, inrichting lot het aanmaken van rijks- kaasraerken, gevestigd alhier, haar 7de jaar- lijksche vergadering gehouden, onder leiding van haar vice-voorzitter, den heer G. Nobei, van Luljewinkel. Behandeld werden de balans met exploi- 1 talierekening over 1926, waarvan de eerste sluit met een eindcijfer van 1334.806.17 en de laatste met een van f 157.732. Besloten werd het batig saldo ad f 40,208.05 toe ie I BINNENLAND. Minister Donner over de huiszoeking bij de Indonesiërs. (Stadsnieuws, 1ste Blad). Eet Koninklijk'Bezoek aan de mijnstreek. (Binnenland, 1ste Blad). Het K. L. M.-vliegtnig te Basra geland; morgen naar Bagdad. (2e Blad). De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het Wegenfonds. (Binnen land, 2e Blad). BUITENLAND. Straatoproer te Weenen; 40 dooden. (2e Blad). De strijd om den acht-nrendag in de Duit- sche metaalnijverheid. (Buitenland, lsle Blad). voegen aan het reservefonds. De begrooting voor het dienstjaar 1926, welke gebaseerd is op een merkenaanmaak van 30 millioen stuks en in ontvangsten en uilgaven sluit met f 126,000, werd eveneens goedgekeurd Voorts werd behandeld het jaarverslag over 1926, waaraan het volgende is ont leend: In het afgeloopen jaar bereikten het op stuur over de bruikbaarheid der merken geen klachten van eenigq beteekenis. De op merkingen, welke nog gemaakt werden, be troffen voornamelijk het verteren der mer ken op herfstkaas, welke opgelegd was. Dit is echter een euvel dat niet gemakkelijk te verhelpen is. Indien de korst der kaas door korslgebreken wordt aangetast, waarop bij opgelegde herfstkaas steeds groote kans be staat, ligt het voor de hand dat het merk, hetwelk immers ook van kaasslof is, daar niet vrij van blijft. Als middel tegen verte ring van het merk kan worden aanbevolen uilslekende verzorging der gehecle kaas of althans van het gedeelte waarop zich het merk bevindt. Gememoreerd wordt de aankoop van een stuk provincialen grond aan den Roombur- gerweg alhier waarop in October is begon nen met den bouw eener fabriek met direc teurswoning. De vacature in de rijkscommissie van toe zicht werd aangevuld door de benoeming van mr. dr. IC. J. Fredcriks, referendaris bij de directie van den landbouw. Jn liet verslagjaar zijn in totaal aange maakt 37.862,600 rijkskaasmerken (v. jaar 33,334,100). Daartoe waren benoodigd 50,930 K.G. caseïne, zoodal uit 1 K.G. ca seïne gemiddeld 743.4 merken (705) werden verkregen. Aan de kaagcontrólestalions wer den afgeleverd 35,470.000 merken, tegen 33,025,00 in 1925, 30.721.000 in 192 f, 28,883.500 in 1923, 21.888.500 in 1922. 23,157,700 ^n. 1921 en 15.398,000 in 1920 De afleveringen wareD.over de stations ver deeld als vojgl: kaasconlröleslalion Zuid- Holland voor volvette kaas 2,800.000 (als v. j kaa9contr.6lesl.ajioï).Zujd-IIolland-Bra- bantr 600,Q00 njerl^en voor volvette kaas (500,000), 540,000 merken 40 plus (460,000). 40,000 merken plus 30 plus (50,000) en 420,000 merken 20 plus (440.0000); kaas- contrólestation te Utrecht voor volvette kaas I,800,000 merken (1,900.000); kaascontröle- slation Noord-IIolland 170.000 merken voor volvette kaas (125,000), 8.800,000 merken 40 plus (7,500.000), 225.000 merken 30 plus f 150,000) en 75,000 merken 20 plus (100,000); kaascontrólestalion Friesland 600,000 merken voor volvette kaas (500,000), 6,100,000 merken 40 plus (5,200,000). 2,200,000 merken 30 plus (2.3000.000) en II,100,000 merken 20 plus (11,000,000. DE 3-OCTOBER-OPTOCHT. Bij den kunsthandel D. Sala Zonen, Breestraat, alhier, zullen gedurende eenige dagen in de étalage te zien zijn de teeke- ningen van de wagens, die den hoofdschotel zullen uitmaken in den optocht cup 3 Oct. a.s., welke optocht dit jaar zooals reeds eerder vermeld in het teeken zal staan van de stichting van den Leidschen Hout. Een ieder, die zich de moeite zal getroosten een kijkje te gaan nemen, zal met ons eens zijn, dat met deze schetsmatige teekeningen een knap stuk werk is geleverd; de heer Jan Franken heeft zich doen kennen als oen werkelijk artist, die de gave bezit de door den heer Niko de Jong ontworpen ideeën goed weer te geven. Naar wjj vernamen, is het bestuur der 3 October-Vereeniging dan ook ten volle overtuigd een zeer goede keus te hebben gedaan door met de heeren Niko de Jong. en Jan Franken in zee te gaan; zij beiden zjjn vol enthousiasme en hebben ook zélve vertrouwen, dat deze optocht inderdaad iets goeds zal worden. De wagens zullen ge durende de maand September onder de per soonlijke leiding van den heer Franken in

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1