BON! UITVERKOOP 2ü WAS- STOFFEN ZIJDEN STOFFEN 85 WOLLEN STOFFEN 95 11.00 2.05 1.20 a ff 1.90 KERK- EN SCHOOLMEUWS. RADIO-PROGRAMMA SPORT. VRAGENRUBRIEK. 11 ct. .1.10 3.75 521/* 4.75 4.90 NET MEISJE GEVRAAGD, 1 flesch Samos 1 flssch roode Port 1 fl. zoete Spaansche Wijn Hoogewoerd 28 2ü 2?o 11J PRIJZEN PER METER PRIJZEN PER METER -mag ik een beroep op u doen om die markt te steunen en in wijder kring bekend te maken? Gij kent onzen voortreffelijken markt meester, zijne hulpvaardigheid, zijne be langstelling in uwe zaak. Aarzel niet met hem uwe belangen, uwe wenschen te be spreken. Gij vindt in hem een goed pleit bezorger bij het bestuur. Ik wil thans eindigen, want gij verlangt er naar de klok te hooren, die voor het eerst uwe markt «al openen en straks zal er nog rustiger gelegenheid zijn de blijde gebeurte nis te herdenken. Moge de nieuwe Leidsche kaasmarkt hier een goed tehuis vinden, moge zij gedijen tot voordeel van stad en lande. De rede van den Burgemeester werd be halve door de marktbezoekers, die in een dichten kring om den burgemeester ston den, aangehoord door jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, wethouder Reimeringer, den ge meente-secretaris, mr. dr. Van Strijen, ver schillende Raadsleden, hoofden van Ge meentediensten, den voorzitter van de K. v. K., den heer D. ten Gate Brouwer en eenige leden van genoemde instelling, enz., en natuurlijk was de directeur van den Markt- en Havendienst, de heer L. A. Men nes, met den ambtsketen om, eveneens bij de plechtigheid tegenwoordig. Nadat de burgemeester zijn rede had be ëindigd en het lint in de Leidsche kleuren, had doorgeknipt ten teeken dat de Markt geopend was, werd voor de eerste maal de zware bel geluid, die het hegin van de eerste kaasmarkt aankondigde. De nieuwe Leidsche kaasmarkt was be gonnen. In „Den Burcht". Terstond na het luiden van de bel begon op het nieuwe marktterrein de handel. Het ging grif op dezen eersten marktdag, zooals te begrijpen, ook al was de handel in Leid sche kaas flauw. De boeren en de handelaren wilden vlug naar de Waag om daarna af te spannen, een ver9ch pijpje op te steken en naar „Den Burcht" te gaan, waar om halfelf „de plech tigheid" zou beginnen. Het was om halfelf dan ook vol in de Graanbeurs, maar het zou nog voller wor den. En toen om kwart voor elf de heer Mennes de bijeenkomst met een kort woord opende, zat de zaal stampvol. Achter de groene tafel zat in de eerste plaats onze burgemeester, met aan zijn rechterzijde de wethouders Reimeringer, Splinter en Sanders, de gemeente-secretaris en eenige raadsleden, waarvan wij de hee- ren Spendel, Deumer en Van der Reyden opmerkten. Ook jhr. mr. dr. N. C. de Gijse laar had daar plaats genomen. Link9 van den burgemeester zat eerst de heer Mennes en verder de leden van de commissie, die bij de totstandkoming van de nieuwe markt heeft geadviseerd. Verder waren behalve de genoemde autoriteiten aanwezig de voorzitter van de Kamer "van Koophandel, de heer D. ten Gate Brouwer en de ondervoorzitter, de heer P. Boot, de secretaris van die Kamer, de heer mr. P. G. Knibbe en de adjunct-secretaris, en voorts bestuursleden van middenstandsvereenigin- gen, zuivelproducenten- en handelaren- vereenigingen en andere corporaties. Onder volmaakte stilte nam wethouder Reimeringer het woord. Hij heette de aan wezigen welkom, en noemde de opening van de nieuwe markt een gewichtig fqit. Dat blijkt, aldus de heer Reimeringer, o.a. uit de aanwezigheid van de vele autoritei ten, waaronder wij ons inzonderheid ver heugen over de aanwezigheid van den bur gemeester, wiens hedenmorgen uitgesproken sierlijke rede ons nog versch in het geheu gen ligt. Maar ook, aldus spr., zijn wij ver heugd in ons midden te zien bij deze plech tigheid dr. Van Sillevoldt, van de Holl. Mij. van Landbouw, vertegenwoordiger van den middenstand, van de middenstandscrediet- banken, enz. Alles wijst er op, dat men algemeen groote verwachtingen koestert van de ontwikkeling van de markt, nu zij op een nieuw fraai terrein, tot meet gerief van de bezoekers, zal worden gehouden. Spr. gaf daarna eén overzicht van de geschiedenis, die verbonden is aan de tot 9tand koming van de nieuwe markt. Hij memoreerde het werk van de commissies en van den directeur van den Markt- en Havendienst, van den Gemeenteraad, en hij sprak verder over de illusie, die niet in vervulling was gegaan, betreffende het aan brengen van een moderne automatische weeginrichting. De marktcommissie heeft echter aangeraden de oude schilderachtige en meer personeel vereischende, ook meer tijdroovende wijze' van wegen te handhaven. De heer Reimeringer zeide verder, dat opzegging van de huur noodig was, eer de perceelen, die bestemd voor afbraak waren, vrij kwamen en hij herinnerde er aan, dat eerst op 1 Januari van dit jaar met de af braak van de gebouwen kon worden be gonnen. Sindsdien werd er door krachtige mede werking van de directie van Gemeentewer ken met spoed aan de gereedmaking van het marktterrein gewerkt en zoo kon de opening nog iji dezen voor den kaashandel gunstigen tijd geschieden. Gouda, Woerden, Alphen aldus spr. doen hun best, maar ook het bestuur der ge meente Leiden heeft een open oog voor de belangen van den kaashandel. Leiden dat zich nog steeds als het middel punt van de Rijnstreek beschouwt, ligt bij uitstek gunstig voor de kaasproducenten, vooral uit een oogpunt van verkeer. Moge aldus eindigde - wethouder Rei meringer zijn van warme belangstelling ge tuigende rede deze dag een keerpunt zijn ten goede, en mogen de heldere klanken van de bel die wij vanmorgen hebben gehoord een nieuw tijdperk van voorspoed inluiden, tot grooten bloei en welvaart van onze aloude Sleutelstad. (Applaus). Nadat daarop de heer Mennes een over zicht had gegeven van de geschiedenis van de totstandkoming van de nieuwe markt, verkreeg de heer D. ten Gate Brouwer, voorzitter van de K. v. K. voor Rijnland, het woord, 1 Aan spr.'s lange en belangwekkende rede ontleenen wij het volgende: Met zeer veel genoegen heb ik de uit- noodiging van de Regelingscommissie, om heden hier tegenwoordig te zijn, aange nomen. Als Voorzitter van de Kamer van Koop handel gaat mij toch het wel en wee van Handel en Industrie in Rijnland zeer ter harte en nu vandaag de gelegenheid zich voordeed om bij de verplaatsing van de Leidsche Kaasmarkt het een en ander over deze markt te kunnen zeggen, meende ik deze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan. Het is u allen voldoende bekend, hoe de verplaatsing van de Kaasmarkt ook de aandacht heeft gehad van onze Kamer van Koophandel, omdat ook daar de overtui ging gevestigd was, dat de Leidscha Kaas markt, indien deze niet sf>oedig een beter markt-terrein verkreeg, hoe langer hoe meer zou' kwijnen. Vanmorgen hebben wij allen kunnen zien, hoe goed de Leidsche kaasmarkt, als ik het zoo mag zeggên, onder dak is ge bracht en hierover kunnen allen, die deze Markt een goede toekomst toewenschen, zich oprecht verheugen. De Leidsche Kaasmarkt is in ons dis trict een der oudste markten. De fijne aroma van de echte Leidsche Kaas heeft er voor gezorgd, dat de geheele wereld weet, dat Leiden behalve een stad van Wetenschap, ook nog is het middelpunt van Kaas-Productie en Kaashandel. De ligging van Leiden is niet zoo, dat de Leidsche Kaasmarkt de grootste kaas markt in den omtrek kan zijn, maar ik hoop, dat zij haar volwaardige plaats steeds zal kunnen handhaven, ondanks alle uitbreiding van bloemen- en bloembollen teelt en tuinderij, en het spreekt wel van zelf, dat ik de allerbeste wenschen hierbij uitspreek ook voor den verderen opbloei van de Leidsche kaasmarkt. Spr. gaf daarna een overzicht van den toestand van den export, de vooruitzichten, en de nooden. Feitelijk moest er, aldus de heer Ten Cate Brouwer, in het buitenland geen en kele tentoonstelling zijn, waar men niet in staat was den heerlijken smaak van Hol- landsche boter en kaas te kunnen eonst» teeren. In elk geval zal in de toe ko rist in deze iets gedaan moeten worden. Op dezelfde wijze als de bloembollen handelaren dit doen, zal het hier niet gaan. Daarvoor zijn producenten en handelaren over te groote uitgestrektheid verspreid. Op een andere wijze ie echter juist vopr onze boter en kaas een geschikte methode gemakkelijk aan te wenden. De export van boter en kaas is alleen geoorloofd, als deze is voorzien van een Bijksmerk, hetwelk tegen zeer geringe kos ten toegepast kan worden. Wat is nu een voudiger, dan om een zeer kleine prijsver- hooging van deze merken ir» te voeren, waardoor de honderdduizenden voor de propaganda beschikbaar zullen komen Ik ben er van overtuigd, dat bij de uit werking van deze gedachte zeer vele be zwaren, zoowel van principieelen als van. zakelijken aard naar voren gebracht kun nen en zullen worden. Dat neemt echter niet weg, dat onze voornaamste uitvoer- producten, onze zuivel, uit het gedrang moeten komen. Alleen een bureau, dat over rijke middelen en deskundige voorlich ting beschikt, zal de consumptie van onze heerlijke zuivelproducten dermate kunnen aanwakkeren, dat de productie, welke thans door de dure exploitatie van het boeren bedrijf nauwelijks loonend is, weer meer rendable wordt. Moge het beden niet al te rooskleurig zijn, ik boop u te hebben bijgebracht, dat er alle reden is om niet te zien wat ach ter ons is, maar om de hand met vasten greep aan den ploeg te slaan; met een hel der oog en een va-sten wil is men tot veel in staat. In verband met het bovenstaande ver heugt de Kamer van Koophandel er zich dan ook op, dat althans de gemeente Lei-, den het hare heeft gedaan om de aloude kaasmarkt binnen deze veste in haar bloei te handhaven. Jaren lang is er op verbe tering van dezen, langzamerhand meer en meer onhoudbaren toestand aangedrongen. Ik wil, mijne heeren, niet eindigen zon der van dezei gelegenheid gebruik te maken om den heer Directeur van het Marictwezen, den heer Mennes, een hartelijken geluk- wenscih toe te voegen, nu hij zijn volijverige poging om de Leidsche Kaasmarkt tot groo ten bloei te brengen, met zoo gelukkigen uitslag ziet bekroond. Deze gelukwensch spreek ik te vlotter uit, omdat uw verhouding, mijnheer Men nes, tot de Kamer steeds die van de grootst mogelijke samenwerking is geweeöt. Dit bleek ons niet alleen uit de gegevens, welke onze Kamer herhaaldelijk in zoo keurigen vorm bereikten, maar ook hoorden wij her haaldelijk daarvan gewagen door onzen secretaris, als aangelegenheden van markt- of havendienst de aandacht onzer Kamer behoefden. Moge de samenwerking nog lang en even prettig als nu Voortduren. Mijn bijzondere gelukwenschen gaan echter uit naar het gemeentebestuur van Leiden en naar de handelaren en produ centen, Moge' nog lang de goede harmonie bestendigd bTijven en de Leidsche Kaas markt steeds meer het centrum worden, waar èn handelaar èn produceerende boer elkander gaarne vinden. Moge de Leidsche Kaasmarkt door uwen steun, mijne heeren, tot in lengte van da gen een voorname factor zijn voor den bloei van de wereldbe'roemde Sleutelstad. Onder de leiding van haar burgemeester, welke reeds getoond heeft een open oog te hebben voor het feit, dat de algemeene welvaart nauw verbonden is aan een goede ontplooiingsmogelijkheid van Handel en Industrie, zal Leiden ongetwijfeld een 9choone toekomst tegemoet gaan. Onder luid applaus bood de heer ten Gate Brouwer daarna den heer Mennes een fraai tegeltableau aan als blijk van waardeering voor zijn energiek werken in het belang van den handel. De heer Mennes aanvaardde dit blijk van waardeering onder eenige reserve, omdat zijn instructie hem het aannemen van gif- ten of geschenken met toestaat. Onder ge- lach verhief daarop de Burgemeester zich van zijn zetel om den heer Mennes het ge schenk persoonlijk nog eens in handen te geven. De hoogste superieur van den heer Mennes hechtte dus zijn goedkeuring aan de aanvaarding van het geschenk! Van de gelegenheid tot spreken maakten daarna gebruik de heeren Korteweg die na mens de Neutrale Middenstandsvereeniging alhier 9prak, Van Noort namens de Leidsche afd. van De Han^e, Compier namens de pro ducenten en Batelaan. De heer Batelaan wees op de concurren tie van de fabrieken in Friesland die Leid sche kaas naar het buitenland zenden van een minderwaardige kwaliteit dan de boe renkaas uit de Rijnstreek. (Applaus). Nadat nog de secretaris van de Kaas handel arenvereeniging had gesproken en evenals de andere heeren zijn beste wen schen had uitgesproken voor den bloei van de Leidsche Kaasmarkt, antwoordde de burgemeester den heer Batelaau en gaf den aanwezigen de verzekering dat het gemeen, tebestuur zal doen wat in zijn vermogen is om de concurrentie billijker te maken. Het heeft mijn Leidsche hart aldus de,,bur gemeester bij mijn verblijf in bet bui tenland zelf dikwijls zeer gegriefd als men mij fabriekskaas voor echte Leidsche kaas voorzette. Maar wij hebben een gevoel alsof wij onze belangen niet goed verzor gen als wij niiet een onderzoek instellen naar het vaderschap... over de kaas. Ik geef u aldus mr. Van de Sande Bakhuy- zen de verzekering dat wij ter zake dili gent zijn Luid en aanhoudend applaus volgde op deze woorden van onzen burgemeester. Het was inmiddels halféén geworden toen de heer Mennes mededeeling begon te doen van de beschikbaar gestelde prijzen. Wij zullen de namen van de prijswinnaars en de door hen gewonnen prijzen in ons blad van morgen afdrukken, maar deelen nog mede dat het 'n aardige attentie was van den heer Van Wingen. de oudste kaashandelaar, die een kistje sigaren had beschikbaar ge steld voor den oudsten boer, die heden ter markt was. Het was een hartelijke, belangwekkende plechtigheid. NED. HEBT KERK. Beroepen: Te Oudenhoorn, J. Baar- 9'ag H.Jzn. te Melissant: te Scherpenzeel (toez.), E. Warmolts te Heerde. Drietal: Te Haarlem, A. Adriani te Baam, dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink ie Winterwijk en G. J. 'Waardenburg te Zie- rikzee. Aangenomen: Naar Rottevalle, H. de Vos te Akersloot. Bedankt: Voor Sittajd, dr. J. D. Schmidt te Kapelle. VOOR ZATERDAG 18 JULI. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Polilie- ber. 12.352 uur: Lunchmuziek door het trio. D. Groeneveld, viool. ,A. v. Leeu wen, cello. P. Jochemse, piano. 46 uur: Dansmuziek uit het Kurhaus te Sche- veningen. The Russian North Star Orches tra, o. 1. v. Grégoire Nachchounian. 6 7.45: Vooravondconcert door het A. N. R. 0.- orkest. Het Hum. kwartet „De hooge Q", (De heeren Alph. Kuyters, tenor. W. Over- dijk Jr., tenor. H. v. d. HeideWyma, bari ton. H. Sprang, bas). Aan den vleugel J. Vie- zee. 7.45. Politieber. 10.30: Persber. 8.10: V. A. R. A.-avond. Sonate-avond door den heer Albert van Doom, cello. Lid van het Roth-kwartet te Parijs. Spr. de heer J. L. Vleming Jr. 1. Sonate van A. Tche- repnine. 2. Sonate van Willem Pyper. 3. Rede van den heer J. L. Vleming. 4. Sonate. van Straesser. 5. Sonate van Cesar Franck 10 uur: V. A. R. A.—A. N. R. 0. Aan sluiting van de Cinema Royal le Amster dam. Een uurtje filmmuziek. Orkest o. 1. v, Hugo de Groot. Daventry, 1600 M. 2.35: Cricketwed- strijd Surrey v. Lancashire. 3.50' Kerk dienst. 4.20: (vervolg) Cricketwedstrijd. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: (Vervolg) Cricket. Brown Quintet. 6.50: Tijds., weerb. 7.05: Vervolg) Cricket. 7.20; Lezing: The month's review. 735Lie deren van Brahms, door D. Smith. 7.45: Sportcauserie. 8.05: De Black Dyke Mills, bands. J. Kinniburgh, bas. 9.05: Vocaal con cert. Heddle Nash, tenor 9.20: Weerber., nieuws. 9.40: Mr. Stacey Aumonier leest een kort verhaal voor. 9.55: Variété programma. 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20: Concert. 12.502.10: Orkeslcon- cert. 5.055.55' Concert door de Radio Jazz Symhhonic. 8.5011.20: Galacon cert. Orkest en solisten uit de Pafijzer theaiers. Langenberg, 469 M. 1.252.50: Or kestconcert. 5.506.50: Orkestconcert, Werag-orkest. 9.20: Vroolijke avond. Resi Langer, humorislische voordrachten. Daarna tpt 1.20 Dansmuziek in Keulen. Königwusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 3.108.05: Lezingen en lessen. 8.50' „Die Nacht von Berlin", tooneelstuk. -10.5012 50- Dansmuziek door Dr. Becce's kamer-orkest. Hamburg, 394,7 M. 4.50: Scènes uit „Traviata", opera van Verdi. 5.35: Or- kestconpert. 6.20: Vroolijke muziek. 8.2011.10: Strandfeest, vervolgens „Reu nion". Brussel, 509 M. 5 20—6.20: Dansmu ziek. 8.20: Orkeslconcert. 9.20: Dans muziek in de Kursaal Ostende. 10.50: Dansmuziek. Nico Fusly's band. KORFBAL. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Gisteravond speelde Fits II uit Oegsta geest een vriendschappelijken wedstrijd tegen Katwijk op het terrein aan den Wijt- t en bach weg. Reeds direct na het begin toont Fiks zich de meerdere, doch Katwijk weet door ©en ndet al te „schoon" schot de leiding te nemen. Niet laaig daarna echter maakt Fiks gelijk. Na het vaJrwisselen kan Fiks, hoewel nog steeds de meerdere, niet tot doelpunten komen. Rust gaat in met 1—1.. Na de rust wordt de stand spoedig 21 voor Katwijk, terwijl niet lang daarna de voorsprong tot 31 wordt opgevoerd. Na dat voor de 2e maal gewisseld is, weet Katwijk nog eens te scoren 41. Maar zoo laat Fiks het niet, want kort daarna maakt ze haar tweede tegenpunt. 42. De beginopstelling heeft nu meer succes, want even na het uitwerpen wordt 't 48. Nu zijn de Katwijkers niet meer te houden.. Fiks lost nog wel een baar mooie scho ten, maar de tijd tot gelijkmaken ontbreekt en zoo komt het einde met 4^—3 resultaat. Zaterdag a.s. zal Fiks I spelen tegen S.D.O. uit Leiden om 7 uur op het terrein aan den W ij ttenb ach weg te Oegstgeest. B. B., te L. De afstand LeidenGro ningen is niet 145.6 K.M., zooals gisteren abusievelijk werd gemeld, doch 245.6 K.M. S. B., te L. Onzen vriendelijken dank voor uw welwillende opmerking. C. F. v. R., te L. Wanneer u uw lidmaatschap van het Ned. fïerv. Kerkgenoot schap niet langer wilt bestendigen, moet u zulks op ong6zegeld papier berichten aan den secretaris van den Kerkeraad, adres Kosterti Pieterskerk. U houdt dan evenwel eerst op 1 Januari 1928 op lidmaat te zjjn. 10 ct. 16 ct. koh i noor druk- knoopen, per kaart van S dozijn. leidsche stopsajet, per knot aardige lakceintuurs alle kleuren pic nic koffers, buitengewone aanbieding prima jarretelles, zijden elastiek met ruche nfwerking OE n| Geheel rubberUW UI. kinder speelschorten flfl „4 waschecbt linnen HU ul« wit gebreide dames- 00 „f camisolesui. groote partij witte kinderschorten, 07 nf met borduursel en entredeux UI ui* kinder onderjurken 95 ct. prima beuken keuken stoelen. RIET SERRE FEAUTUILS oud-hollandsche stoel dames. vouwstoel lederbekleeding eiken parapluiebak met zinken bak olieverf schilder stukjes, met praohtige vergulden lijsten. vouwstoeltjes, voor pic-nic, etrand en visscben zware beuken tuin- feautuil, opklapbaar 1-perso0ns zeegras matrassen MORGEN BALLONNEN VOOR DE KINDEREN 6780 voor dag en nacht, tegen 1 Aug. Adres: Mevr. FRIEDERICH, L. v. Oostenburg 13, Voorburg. 5711 Wij geven: Alléén verkrygb. Zaterdag 16 Jnli op vertoon van dezen Bon. 5753 (2e huis vanal de Watersteeg) CREPE LINGERIE Diverse kleuren, 70 centimeter breed i FRESCOLINE C< E voor Japonnen en Deux Piècea, was echt, 70 cM, breed VOILE IMPRIMEE grote sortering 100 cM. br. 0.79 70 cM. breed VOILE IMPRIMEE - met rand, laatste dessins, 125 cM. breed 2.25 EXCELSIOR - wasechte kunst zijde 70 cM. breed CREPE DE CHINE uitgebreid assor- timent, 100 centi meter breed. CREPE DE IMPRIMEE moderne dessins, 100 centimeter breed 3.90 NE CHINE CREPE GEORGETTE IMPRIMEE prima kwaliteit, - 100 centim. breed «utiic MOUSSELINE DE LAINE groot kleuren- assortiment, 70 centim. breed ic. l ml inc. POPELINE TRAVERS zuiver wol, alle kleuren, 90 centi meter breed. SERGE FINE zuiver wol, 130 centim. breed STRANDSTOF voor dames- en kindermsintel8, 130 centim. breed g90 SHANTUNG NATUREL 80/85 centimeter breed 1.25 GERZON 5764 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6