WECK-DEMONSTRATIE COIlP85 Bezoekt Coupondag Vele Koopjes DANCING 1 WAALS N.V. Leidsche Ijzerhandel PYJAMA? Fa J.C.KORT Boekhandel A. M. v. ZWICHT CONCERT VRIJDAGMIDDAG UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. TEN BATE VAN DE STORMRAMP STADS-GEHOORZAAL op reis een mooie LAGE PRIJZEN! onzen Graanbeurs „DEN BURCHT" op Zondag 10 Juli a.s. - 8 uur Buitengewone Attracties en Orkest breestraat 126 Benoodigde Studieboeken, Dictionnaires, Atlassen, School en Teekenbehoeften ALPHEN. Tjjdens een onweersbui werd een paard tan den landbouwer V. aan de Hooft- straat door den bliksem getroffen en gedood! Voor het eiairen akte L. O. is te Utrecht geslaagd de heer L. M. van der Bijl, alhier. KOUDEKERK. Tijdens het onweder. dat Dinsdag avond alhier woedde, werd een koe van den landbouwer K. de J.. in de Lagewaard in de weide door den bliksem gedood. AALSMEER. Een stnk natuurschoon behouden? Door de Vereeniging tot instandhouding van Natuurmonumenten worden pogingen :n het werk gesteld om van de gemeente aan te koi-pen een groot complex rietland en water, het z.g.n. „groote en kleine blok groot pl.m. 12 H.A. Het is voorzeker toe te juichen, dat hoogstwaarschijnlijk zoo n flink stuk nog voor een groot gedeelte ongerepte natuur onzer veenplassen voor goed behouden blijft. Het gebrek aan cul tuurgrond is oorzaak geweest, dat reeas veel rietland en water zjjn veranderd m akkers, doch is tevens oorzaak geworden, dat menige watervogel of andere dieren, welke in vroegere jaren hier veel voor kwamen, verdwenen zijn. Wanneer byv. wordt hier het eigenaardige geluid van den roerdomp gehoord? Om niet te spreken van verschillende soorten rietvogeltjes, welke steeds zeldzamer voorkomen. Daarom zal het ieder natuurliefhebber goed doen. te vernemen, dat ook hier een ruime plaats zal worden gereserveerd, om èn dier- _èn plantensoorten de gelegenheid te geven zien rustig te ontwikkelen. HILLEGOM. De wegverbreeding. Wie langs den Heerenweg uit Haarlem via Heemslede en Bennebroek in Hillegom, dus van uit de provincie Noord-Holland in Zuid-Holland komt, vergelijkt onwillekeurig de wegen in deze twee provincies. In Noord-Holland is de verbreeding en de ver betering van den grooten verkeersweg al ver gevorderd. Straks rijdt men van Haar lem af tot de provinciale grens over een bilumenweg, die prachtig in orde is. Zoo- dra men de grens gepasseerd is, houdt de gladde weg op om over te gaan in een oudenvelsche straat van roode klinkers. Een bruikbaar rijwielpad ontbreekt dan en een voetpad zou er zijn, als los zand begaan baar was. De wegverbelering slaat dus bij Noord- Holland ten achter, maar de wegverbree ding nog veel meer. Men tracht zichzelf te troosten met ge ruchten van den laatsten tijd, dat spoedig door het Rijk ingegrepen zal worden. Inge nieurs moeien gezegd hebben, dat er bin nenkort aan de wegverbetering begonnen zal worden. De streekbewoners hebben echter al jaren lang gewacht; zij hechten geen geloof meer aan dergelijke geruchten. Of zou de nieuwe wegbelasting zooveel opbrengen, dat ook werkelijk iets voor de wegen gedaan zal worden? KATWIJK-AAN-ZEE. Er staat eerstdaags een belangrijke vergadering te wórden gehouden, waarvan de besluiten indien ze aldus genomen worden veel kunnen medewerken tot den algemeenen gezondheidstoestand van de Katwijksche bevolking. Hel „Groene Kruis" vergadert eerst daags. Als hoofdschotel komt ter tafel een voorstel om alhier op te richten een „con sultatiebureau voor kinderen beneden den leeftijd van een jaar. Van algemeene bekendheid is het dat onder de baby's van dien leeftijd de groot ste sterfte heerscht en dit meerendeels voorkomen zou kunnen worden wanneer spoediger geneeskundige hulp was ingeroe pen. Is zou'n kleintje vandaag niet erg mon ter, wal hangerig en huilerig, dan wordt dat vaak toegeschreven aan de landjes die on derweg zijn en later blijkt dan vaak dat ge heel andere stoornissen oorzaak waren. Ten einde nu de kennis der moeders wat meer uit te breiden omtrent hun zuigelingen wil prof. Gorter, de bekende kinderziekten- specialist te Leiden met zijn assistenten in ons ziekenhuis! een cursus openen om daar die jeugdige kinderen gratis en grondig te onderzoeken. Mocht dan blijken dat er bij een kind stoornissen in een of ander orgaan aanwe zig zijn, dan wordt dit de moeder mede gedeeld en kan deze haar kind of kinderen drielingen zitten nog al in de lucht te genwoordig door haar eigen huisdokter laten behandelen. Wij gelooven dat op deze wijze deze in richting veel zegen in de gezinnen onzer inwoners zal kunnen verspreiden. De muziekvereeniging U. N. I. gaf gis teravond de aangekondigde uilvoering in de muziektent. Was er nog al publiek en speelde de mu zikanten er lustig op los, de natuur ver leende weinig medewerking. Een noordelijke bries stemde niet tot vroolijkheid en toen een drietal nummers ten gehoore gebracht was, deed plotseling een pijpesteelen stortbuitje de luisteraars in allerijl een goed heenkomen zoeken. Wel duurde het niet lang. maar de aardigheid voor dezen avond was er toch af. We wil len hopen dat hel een volgende keer beter gaat. Gevonden voorwerpen: twee huissleu tels; een broche van den Geref. Meisjes- bond en een wit geweven kinderceintuur, waaraan twee knoopen. Inlichtingen eiken werkdag bij de politie. NOORDWIJK. Na gehouden demonstratie werd door Burgemeester en Wethouders alhier de N.V. Brandspuitenfabriek voorheen A. Bikkers Zoon te Rotterdam opdracht gegeven tot het leveren van een motorbrandspuit, ge bouwd op een normaal l1/» tons Ford chassis. Dit mag een belangrijke aanwinst worden genoemd en voor een plaats als Noordwijk met zijn vele villa's onmisbaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermorgen heeft in de Hoofdstraat alhier een aanrijding plaats gehad tus- schen een auto en den 15-jarigen M. A., ge zeten op een rijwiel. Jongen en rijwiel kwa men onder de auto terecht, zoodat de auto moest worden opgevijzeld om den jongen er onder vandaan te halen. Hij bekwam wonder bov^n wonder slechts enkele ont vellingen aan het been, doch het rijwiel werd totaal vernield. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad al hier in spoedeisohende vergadering bijeen. Afwezig was de heer P. Kort Sr. Te 9'4 uur opende de burgemeester de vergadering met gebed. Na de opening deelde de voorzitter mede, dat de vergadering alleen was be legd ter bespreking van den gas- en elec- triciteitsaanleg en ten einde B. en W. te machtigen de daarvoor voreischte werk zaamheden te vervullen. Ten einde dit punt te bespreken sloot de voorz. de openbare vergadering en ging de raad in geheime zitting.' Gisteravond vergaderde alhier in de Raadszaal, onder voorzitterschap van den burgemeester, het Stormramp-comité. Afgevaardigden van de Meisjesvereeni- gingen waren mede aanwezig. Besloten werd, Maandag en Dinsdag a.s. door deze afgevaardigden een inzameling te doen houden, voor het bekende doel, waarvoor een nadere aanbeveling zeker wel over bodig mag worden geacht. VOORHOUT. Door het bestuur van den Boekhorst polder is tot watermolenaar benoemd de heer C. de Groot, alhier. ZWEMMEN. DE WEDSTRIJDEN DER LEIDSCHE ZWEMCLUB. Nadeie bijzonderheden omtrent de inschrijvingen. De Leidsche Zwemclub houdt ditmaal, gelijk wij bereids hebben aangekondigd, haar jaarlijksche nationale wedstrijden op Zondag 10 Juli a.s. Den middag tevorea vinden de onderlinge- en schoolwedstrij- den plaats, die te halfdrie aanvangen en waarvoor evenals voorheen bevredigende belangstelling bestaat. Wat de schoolwedstrijden betreft bevat 't programma voor de meisjes een nummer 4 X 40 M. vrije slag. Ingeschreven hebben ploegen van de beide H. B. Scholen, het Gymnasium en de R.-K. Mulo-school aan de Haarlemmerstraat (verleden jaar waren er slechts twee deelnemende ploegen). De jongens zwemmen 4 X 40 M. wisselslag, llier is de interesse iets verminderd. Er zijn thans 3 (verleden jaar 4) ploegen, n.l. van de beide H. B. Scholen en van het Gym nasium. De wisselmedaille voor dit num mer werd reeds tweemaal achtereen ge wonnen door de H. B. S. (Hooge Rijndijk), zoodat deze nu dus definitief eigendom kan worden. Of het lukken zal? Een bijzondere attractie, zoowel voor meisjes als jongens, belooft verder het hin- aerniszwemmen te worden. Er zijn 4 deel nemende meisjesploegen: de twee H. B. Scholen, R.-K. Mulo-school (Haarlemmer- straal) en Mulo-school (Breeslraat). Voor de jongens komen ploegen van de zelfde scholen uit als in het nummer 4 X 40 M. wisselslag. De onderlinge wedstrijden bevallen als belangrijkste nummer: de 100 M. vrije slag voor heeren om den Van Spall-beker, waar in felle strijd is te verwachten tusschen Smink, Van Helvert en Van Leeuwen Jammer genoeg is Buys, die tweemaal ach tereen den beker veroverde, dien middag verhinderd uit te komen. De Van Spall- bokaal, dienende als prijs voor den kam pioen van Leiden, zal, naar wij vernemen, dit jaar worden verzwommen op de wed strijden van ,,De Zijl". Verleden jaar schreef geen der Zijl-leden in. maar er is reden on. aan te nemen, dat dit thans anders zal zijn. De overige nummers van het onderlinge zwemfeest van Zaterdagmiddag geven wei nig reden tot bespreking. Volstaan wij slechts met mede te doelen, dat het grootste aantal inschrijvingen voor een bepaald nummer 12 en het kleinste 3 is. Een polo-wedstrijd tus schen L. Z. C. HI en de Chr. Jongemannen- Vereen iging (Den Haag) completeert het programma. De polo-zevenlallen zwemmen levens een estafette. Zondagmiddag, aanvangende te éên uur, volgen wij zeiden het al de nationale wedstrijden, die voor ditmaal vrijwel uit sluitend propaganda beoogen voor het red dend zwemmen in het algemeen en voor de Leidsche Reddingsbrigade, als onderaf deel ing der L. Z. C., in hel bijzonder. Het is bovendien een aardige variatie op de overigens weinig afwisselende wedstrijd- programma's, die stellig door menigeen op prijs zal worden gesteld. Het hoofdnummer bestaat uift 150 M. ge kleed zwemmen, waarvan 25 M. met ge- kleeden drenkeling. Hieraan is verbonden de titel van kampioen van Nederland, zoo wel voor dames als voor heeren. Er schre ven in 7 dames en 8 heeren, o m. de L. Z. C.'ers Elzinga en Van Ingen Schenau. Alle deelnemers moeten lid zijn van een reddingsbrigade. De andere inschrijvers ko men uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Zij zijn nog weer onderverdeeld in profs (zwemmeesters) en amateurs. Een eveneens belangrijk nummer is de opdrachten wedstrijd, waarvoor een medi sche commissie is samengesteld uit de doc toren Boonacker, Starrk en Hermanides (Noordwijk). Er zullen uitkomen een dames- en een heerenploeg uit Amsterdam, bene vens heerenploegen uit Utrecht en Rotter dam, elk bestaande uit een redder, een drenkeling en een helper, bij loting aan te wijzen. Vooraf wordt door de Technische Commissie voor iedere ploeg een opdracht samengesteld, welke lot den wedstrijd ge heim blijft, zoodat een speciale voorberei ding ten aanzien van een bepaald onder deel van het reddend zwemmen, het opwek ken van levensgeesten, en wat daarmede annex is, geen sprake kan zijn. Daarnevens wordt gehouden een estafette- wedstrijd 4X 25 M. met pseudo-drenkeling (voor dames en heeren). Evenwel zal slechts één dames-ploeg uitkomen, n.l. die der Am- sterdamsche Reddingsbrigade. In het num mer voor heeren komen uit: Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Leiden. Aangezien echter de Haagsche ploeg uit profs zal beslaan en er voor haar toch een tegenpartij moest zijn, zal de L. Z. C bui ten mededinging tegen de Hagenaars uit komen. Natuurlijk ontbreekt ook het gekleed pop- duiken niet. De animo is zóó groot, dat er vermoedelijk met twee poppen gewerkt zal worden. Er zijn namelijk 15 deelnemende heeren, o.a. Davidson (Amsterdam) die reeds eenmaal kampioen van Nederland was op dit nummer, Bastijn (Rotterdam) en Buys (L. Z. C.). Bij de dames is de interesse geringer. Hier zijn sjechts3 inschrijvingen, doch waar mej. C. Leibrand (Hilligersberg) en R. van Malen (prof. te Rotterdam) hiertoe behoo- ren, kan een spannende kamp worden ver wacht. Men is dezen keer niet alleen aan tijd doch ook aan diverse andere voorwair- den gebonden. Het programma beval verder 50 M. rug- en schoolslagzwemmen voor dames "»n heeren, waarvoor o.m. inschreven mej. A. Treffers (S. V. H.) en mej. C. Leibrand (Zeist), benevens dames van de II. D. Z., en heeren van „De Jonge Kampioen" (Am sterdam), Haagsche Reddingsbrigade, enz. Voor een demonstratie schoonspringen zijn uitgenoodigd de heeren Stotijn (H. Z. en P. C.), De Haas (Z. I. A. N.) en Heystraten (L Z. C.). Ten slotte volgt een handicap-wedstrijd voor L. Z. C.-leden, waarvoor inschreven 19 heeren en 16 dames, en een vriend schappelijke polokamp tusschen D. J. K. en L. Z. C. (heeren), benevens een competitie wedstrijd voor dames tusschen L. Z. C. en S. V. H. (Hilligersberg). WATERPOLO. DE COMPETITIE. De voor gisteravond vastgestelde compe titie-wedstrijd, 3e klasse: De Zijl ID.Z.C. I is afgelast. Naar wij vernemen heeft D. Z. C. zich uit de competitie teruggetrokken. HET Y—NED. ZEVENTAL 0—5. Gisteravond speelde het Ned. Zevental te Amsterdam tegen Het IJ. Na een zwak en gelijk opgaand begin volgen eenige gevaar lijke aanvallen van het Ned. Zevental, waarbij Bokhoven de score opent 01. Ge- ruimen tijd is de nationale ploeg nu ster ker, maar doelpunten blijven voor Tust uit. In het begin van de tweede helft worden aan beide zijden goede kansen gemist. Een aanval van Het IJ bezorgt Jac. Köhler een vrije kans die hij tegen de lat schiet. De worsteling in het midden is geweldig. Dan raakt de IJ-achterhoede even in de war. Leenheer neemt de gelegenheid waar, en het is 02. Klophaus van het IJ kan de strijd niet meer volhouden en wordt vervangen door Reynders. Bokhoven krijgt een vrije worp, van Senus vangt op en geeft Struys het na kijken (0—3). De IJ-achterhoede raakt ver moeid. Met moeite kan Struys een hard schot stoppen, maar even later kogelt Leen heer het vierde doelpunt langs Struys. Fraai is dan de rush van Van Senus. Köhlér kan hem niet meer inhalen en zuiver is het schol (50). Met dezen stand komt het einde. ROEIEN. DE AMSTELBAAN. Het bericht in ons Blad van gisteren, in zake de Amstel-roeibaan te Amsterdam was ontleend aan de „Tel.". OM DEN TELEGRAAFBEKER. Njord door Laga geklopt. Gisteravond is de finale voor den Tele- graafbeker geroeid tusschen de Achten van Njord en Laga. Het was de 23e maal dat om dezen prijs gestreden werd. Ziehier de stand tot dusver: Jaar Winnaar Tijd 1898 Amstel 17.191/5 1899 Laga 17.021/5 1900 Njord 9 *16.05 3/5 1901 Niet verroeid 1902 De Hoop *15.421/2 1903 De Hoop geen tijd 1904 Niet verroeid 1905 Nereus *15.20 2/5 1906—1909 Niet verroeid 1910 Amstel 16 14 3/5 1911 Amstel 16.28 1912 Amstel 17.07 1913 Laga 16.23 2/5 1914 Laga 17.24 1915 Laga 19.25 1916 Nereus 17.05 1917 Nereus 18 32 1918 Maas 16.29 2/5 1919 Maas 16 36 1920 Laga 17.22 1921 Laga 17.12 1922 Laga 16.02 1923 Thames R. C. 16.42 3/5 1924 De Hoop 16.043/5 1925 Laga 1637 1926 Njord 15 13 (record) Verkorte baan. Derhalve slaat het record op naam van Njord doch de weersomstandigheden waren gisteren niet zoo gunstig als ten vorigen jare. Er stond een zijwindje dat nu eens schuin achter dan weer schuin tegen of geheel op zij was. Het is een spannende strijd geworden. Tan meet af aan sloegen de ploegen een vrijwel gelijk tempo, in de eerste minuut elk precies 10 slagen, toen in de volgende kwart minuut Laga 10 slagen en Njord 3. In de le minuut Laga 36 en Njord 31. Dit iets hoogere tempo deed de Delftenaren, die aan den start aan boei I dus c a. 3/4 lengte achter lagen, geleidelijk bij komen want hun slagen zaten even goed als die van Njord, aldus de „Msb.". Na 500 meier werd het tempo van beide ploegen gelijk. Bij de eerste ho¥ht zien we de roode ploeg keurig langs '1 piket schui ven terwijl Njord scherp bijsturen moet. 'Dat herhaalt zich bij de volgende bocht. Bij Zorgvliet is een vrachtboot aan de orde commissarissen ontsnapt en ligt hinderlijk in Laga's baan. Stuurman „Lagaai" neemt deze onverwachte hindernis op meesterlijke wijze. Njord spurt af en toe en loopt dan in. doch als de Leidenaars den achterstand tot 1/2 lengte gereduceerd hebben neemt hun stuurman de laatste scherpe bocht bij den Omval aanvankelijk verkeerd, zoodat Laga bij het ingaan van de laatste 2000 Af. het rechte eind 1 1/4 lengte voorligt. De strijd is noe niet beslist. Njord valt eenige malen vinnig aan, doch telkens dient Laga van repliek. Onder de Amslelbmg waagt Njord den laatsten aanval. Even nog is er spanning. Maar Laga heeft nog een ferm eindspurtje in reserve en onder hartelijk gejuich passeert de roode ploeg met 1 1/4 lengte voorsprong de finish. Tijd 16 min. en 44 seconden. De ploegen kwamen in behoorlijke con ditie aan. Laga heeft haar overwinning voor een niet gering deel te danken aan het goede werk van haar stuurman, die de haan beter nam dan z'n Njord-collega. Er kend zij overigens dat de boeien zeer moei lijk vielen op te merken, waaraan dan ook het minder juiste sturen van Van Schaick moet worden geweten. Verschil was er ver der tusschen de ploegen zeer weinig. De winnende ploeg bestond uit Stichter, boeg; ïluehes, van Mourik. Broekman, van Assem, Hijlkema, Boot, Tuininga, De Laive en „Lagaai", stuurman. WIELRENNEN. DE TOUR DE FRANCE. De uitslag van de 15e etappe: Toulon Nice (280 K.M.) luidt: 1 Frantz, in 11 uur 40 min. 2 sec.; tweede was Verhaegen in 11 42.43; 3. Vervaecke 11 43 04; 4. Leducq 11.45.15; 5. Gordini 11.45 15; 6. Moineau 11.46.21; 7. Muller 11.49.31; 8. Menta 11.49.50; 9. Geldhof 11.51.14; 10. A. Magne 1151.27; 11. Martinetto 11.52.21; 12. De- waele 11.55.30; 13. Rivaela 11.57.27; 11. Mahy 11.58.35; 15. Benoit 12.00 42. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Frantz 123 uur 42 min. 43 sec. 2. Pe- waele 124.36 38; 3. Vervaecke 125.59.31. 4. Ledueq 126.02.11; 5. Martin 126.51.23; 6. Benoit ,127.06.10; 7. A. Magne 128.07 14 8. Decorte 128 17.53; 9. Moineau 128.29 24; 10. Verhaegen 129.05.50. te geven door verschillende Zangvereenigingen op Maandag 11 JULI a.s., in de groote Zaal der Opening der deuren 7.15 Aanvang 8 nnr Nop eokele Programma's verkrijgbaar (tevens bewys van toegang) k 50 cent. Plaatsbespreking k 10 cent op Zaterdag 9 Juli, des namiddags van 35 uur in den Muziekhandel „Euterpe", Pieterskerkkoorsteeg 16. 2298a OM HALF DRIE IS ONZE TWEEDE TOEGANG VRIJ!! INGANG YISCHMARKT 23 v.h. Fa BERNARD VISCHMARKT 537» K00RNBRUGSTEEG Wij brengen een schitte rende sorteering tegen beslist Alleen Haarlemmerstraat 122 tegenover de Donkersteeg IIIUlll3Illl!liUliliigiI0[l![IIUIiillll!lllili!!iUlllltVill 5092 V HIJ - 10 ORIGINEELE BALLEIDIIVG ABR. NIC. VAN WIJK. HA APLEMMERSTRAAT-f 20-136 Beveelt zich aan voor de levering der bij den aanvang van den Nieuwen Cursus van Gymnasium, H. B. S. voor Jongens en Meisjes en alle andere inrichtingen van Onderwijs. 5352 a—a

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7