INSCHRIJVING No. 20646 WOENSDAG 6 JULI Anno 1927 BERICHT. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk iageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Zie voor onzen Vacantiefoto-wed- strijd ons blad van Zaterdag j.l. DE DIRECTIE. VOOR DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. Wij ontvingen nog: Bijeengebracht door de leerlingen der Meisjesschool Boommarkt f 10.85. In totaal ontvingen wij f 2070.137». STORMRAMP-COMITE. Bjj het Stormramp-Comité z\jn nog de volgende giften ingekomen: A. Kleermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap" f25; C. v. V. f40; A. S. f2.50; Mevr. A. v. R.—B. f5; de familie W. f50; G. S., rente van oen spaarclub, f3.20; Mej. S. P. C. f2.50; Mr. A. S. d. B. f3; gecollecteerd in de Hcogla&dsche Kerk bij ds. Goedhard op 3 Juli j.l. van C. J. f5. Giften worden nog gaarne Ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Meer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro no. 57471. DE PERHIMPOENAN INDONESIA EN MOSKOU. Met verzoek om opneming, is aan de N. R. Crt. het hier volgend verweerstuk toe gezonden, in den vorm van een brief van den heer Mohammed Hatfa, voorzitter der vereeniging Perhimpoenan Indonesia, aan een zijner Hollandsche vrienden: „Uit de in beslag genomen kasboeken en financieele verantwoordingen van de Per- himpoenen Indonesia en het Indonesisch Nationale Fonds, onder auspisiën van P. I., kan men alleen en duidelijk constateeren, dat onze inkomsten uitsluitend bestaan uit bijdragen van Indonesiërs en uit abonne mentsgelden. Maar zooals U weet, zijn er ook particuliere correspondenties van eeni- ge onzer leden in belag genomen. En een van ons ten hoogste twee heeft of hebben met Semaoen (een te Moskou wo nend Indonesiër) gecorrespondeerd en kreeg ook van hem af en toe wat geld, voorzoover deze dat van zijn tractement missen kan. Omdat Semaoen te Moskou woont, heeft de commissie van onderzoek daarin aanleiding gevonden af te leiden, dat er een intense relatie bestond tusschen ons en.Moskou. Immers men zoekt een motief om ons te treffen. Waaom voert men niet eveneens aan, dat er innige relatie bestaat tusschen ons en de Theosifie? Ook van Indonesische en andere Theosofen ontvingen we gelden. De P. I. als zoodanig is te trotsch op haar nationalisme, dan dat zij dergelijke hulp van de Sovjet-regeering zou aanvaarden. iWij zijn bovendien ook te gevoelig voor onze zelfstandigheid, dan dal wij in relatie zouden willen treden, die ons zelfstandig bestaan zouden willen bedreigen. Onze ac tie, met inbegrip van de uitgifte van het maandblad Indonesia Mardeka, wordt uit sluitend gefinancierd door de abonnements gelden en door bijdragen van oud-leden. De leden, hoe arm ook, betalen f 18 contri butie. Dit alles is verantwoord en kan men vinden in de in beslag genomen kasboeken. Het Indonesische Nationale Fonds, hoofd zakelijk om noodlijdende onder ons te steu nen, ontvangt bijdragen uitsluitend van In donesiërs. Al deze zuur verdiende gelden "worden gekwalificeerd als afkomstig van Moskou. Laat ik er volledigheidshalve bij voegen, dat Semaoen ten hoogste f 75' f 100 gezonden heeft in het geheel. Dat weet ik, omdat ik met den betrokken persoon voeling heb". Een enkele aanteekening mag hier niet achterwege blijven, zegt de N. R. Crt. Dat er financieele relaties tusschen de Perhimpoenan en Moskou hebben bestaan, wordt in dezen brief van den heer Hatta bevestigd. Wel verzekert hij. dat er van een be drag van niet meer dan f75 f100 in het geheel sprake zou wezen (nadat hij eerst gewaagd heeft van één van ons. ten hoogsle twee", waarmede hij de mogelijkheid open laat dat er relaties waren, die hij' niét kende); maar het gaat minder om de grootte van het bedrag dan om den persoon van den schenker: Semaoen. Want niet „omdat Semaoen te Moskou woont", is dit feit van belang, maar omdat Semaoen de voornaam ste schakel vormt tusschen het Moskousch communisme en het Indisch extremisme; omdat Semaoen deel uitmaakt van de Uit gebreide Executieve der Derde Internatio nale, welker relaties met de Sovjet-regee ring alleen nog officieel kunnen worden ontkend; omdat Semaoen zitting heeft in het Indonesisch Bureau, waarvan de Tribu ne nog onlangs schreef, dat de bemidde ling onderhoudt tusschen de communisti sche leiding in Nederland en de „Indone sische beweging" Den heer Hatta, die op het „Congres tegen Koloniale Onderdruk king" te Brussel met Semaoen is saamge- weest, kan dit alles niet onbekend zijn. Seamoen vertegenwoordigt Moskou; en in dien hij giften doet aan leden der Perhim poenan Indonesia, dan moge hij dit doen van „zijn tractement", vast staat, dat het van Moskovische herkomst is. Aan de justitie blijft het voorbehouden, nader te onderzoeken van welken omvang en inlensiteit de financieele relatie lot Mos kou was. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur onze stadgenoot, de heer A. C. J. Huge. Onze vroegere stadgenoot ds. H. M. Sasse, te Schoonoord, heeft, naar wij ver nemen, toezegging van beroep naar 's-Hee- renberg aangenomen. Aan de Chr. Kweekschool alhier zijn geslaagd voor het examen L.O.: K. G. Schenkel, te Leiden, D. Streefkerk, te Nieuw- veen, G. Verkerk, te Voorschoten, G. Vonk. te Leimuiden, H. de Vries, te Warmond, en A. van Zuilen, te Katwijk a. d. Rijn. Afgewezen geen. De examens zijn afgeloopen. Bij Kon. besluit is benoemd tot eerste luitenant bjj zijn tegenwoordig corps bij het wapen der infanterie, de tweMe luitenant C. W. Hermans, van het vierde regiment, alhier. Geslaagd is voor het examen Nb>er- heids-onderwijs akte N IV de heer A. F. M. Rosdorff, alhier. Aan de Chr. H. B. S, alhier, ls van de 1ste naar de 2de k'asse bevorderd P. Watlez, wiens naam in de opgave van gis teren abusievelijk was weggelaten. Naar wij vernemen, heeft zich hier ter stede een commissie gevormd, welke In ec-n binnenkort te houden vergadering zal trachten te komen tot oprichting van een neutrale muziek- en tooneel-vereeniging. Voorloopig secretaris is de heer N. G. Kok, Pieter de la Courtstraat 7, die gaarne bereid is aan belangstellenden alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Omtrent den toestand van den student L. M. F., wien in den nacht van Maandag op Dinsoag onder Voorschoten een ernstig motor-ongeluk is overkomen, is nog zeer zorgwekkend. Nadat de patiënt aanvankelijk liet bewustzijn teruggekregen had, verkeerde hij hedenmorgen weder buiten kennis, GEBOREN: Anna Briegitha Francina, D. van F. Kriek en S. Bosman Adrianus Hubs. Wilhs., Z van A. H. v. d. Vooren en C. Menken Willem Frederik, Z. van W. F. v. Putten en C. Rijsbergen Elisabeth Pieternella, D van P. G. Schouten en M. C. Stouthart Thera. Maria Wilhelmina, D. van G. J. H. Elfrink en F. C. Burcksen Izaac, Z. van N. Selier en M. v. Weerlee Johanna Elisabeth, D. van E. Nolles en M. M. de Tombe Boudewijn, Z. van J- Cramer en W, Karstens Bartholomeus Cornelis, Z. van B. C. Klein en C. M. v. d. Linden Johannes, Z. van B. A. v. Ulden en B. J. v. Zante Marie Louise, D. van N Creijghton en A. J. M. J. v. Woerkom Maria Antonia, D. van C. P. J. v. d. Meer en C. M. Hakkaart Johan, Z. van C. Bregman en J. v. d. Dool Hendrikus, Z. van S. Peters en J. H. v. d. Aar Lode- wijk Hendrs. Arnols., Z. van M. C. v. Vuu- ren en J. v. d. Vos Wilhelmina Elisa beth, D. van J. M. Vilders en E. P. W. Pe terzen Jannetje, D. van W. M. v. Kam penhout en J. N. Korswagen Bernardina Carolina, D. van J. Schouten en B C. Robert Willem Hendrik. Z. van B de Kier en L. Wesselius Emile, Z. van A. C v. Tuyn en B. Bietra Pieter Cornelis, Z. van J. Bekoo'y en J. M. Kapaan The- resia Joha. Apola., D. van A. B. Fles en C. A. M. Godthelp Maartje, D. van D de Vries en J. Klandermans Wilhelmina Elisth., D. van P. Dexel en E. v. d Knijff Wilhelmina Marga D. van J. W. Serlie en M. M. Hollemans Alida Johanna. D. van J. J Overvliet en C. W. de Geus Willem Fredk. Jacob, Z. van D. Tegelaar en C. J. Wasserman Alida Maria Joha., D. van A. Leuering en A. v. Polanen Herman, Z. van D. v Dijk en A. R. Mei- nardi Willem Jacobus, Z. van J. W. Brugmans en B. de Water Jannetje, D. van W. F. de Bruyn en H v. Strater Jacob, Z van H Kanbier en F v d. Eik hof f Arie, Z. van W. K. van Rossum en G. A. Lasschuyt Simon Hendrik Z. van A. G. v. Dijk en J J. M Brand Eliza Wilhelmina. D vn Wa. Schild en J. v. d. Reek Henri Gerardus Jan, Z. van J. Dil len en A. H. C. Vermeulen Cornelis, Z. van D. Wansink en W. A. Vink Marie Helena, D. v. A. Kuiter en L. de Bruin. GEHUWD: W. Lasschuit, jm. en RL C. Arbouw, jd. O. J. B. Bayer, jm. en J. C. Verschragen, jd. L. R. Schreinemacher, jm. en M. J. A. Bots, jd. J. H. Dieren, wednr. en H. L. Sampion, jd. W. J. Rooy- akkers, jm. en E. Moene, jd. J. v. Duuren, jm. en J. W. Vermey, jd. H. Taffen, jm. en E. Boezelyn, jd. A. Massaar, jm. en M. P. Bodjjn, jd. D. de Bolster, jm. en S. H. W. Springer, jd. OVERLEDEN: K. Nell's, z., 46 j. J. Sjardjjn, m., 64 j. F. Rol, m., 67 j. E. Devilee— Karremau, wed., 77 j. J. Laman, d., 74 j. J. Kool, m.. 34 j. P. v. d. Putten—Reitsma, vr., 36 j. G. Westdorp, z., 7 j. J. C. Cramav. d. Wijngaard, wed., 75 j. J. Kaak, m., 59 j. P. Kraak. z. 5 weken. C. Stouten v. Dam, wed., 64 j. P. de Ruyter Verhoog, vr., 56 j. S. Laman, d„ 7 mnd. L Crama, m., 34 j. W. Posthu mus, w&dnr., 73 j. GEVESTIGD: M. P. Kroes. Machinist, Meidoornstr. 53 J. M. de Wit, Dienstbode, Groenesteeg 71 A. Hermans, Dienstbode, Zoeterw. weg 13 C. Leugering, Dienstbode, 4e Binnenv. gracht 45 H. J. J. HegenbaTth, Kant. bedipnde. Heerenslr. 128 H. Hendrikse, verpleegster, Acad. Ziekenhuis W. Al- kema, verpleegster. Acad. Ziekenhuis G. D. Schipper, verpleegster. Acad. Zieken huis S. Kasenmier. Dienstbode, Rijn en Schiekade 47 W. S. Holleeder en fam., timmerman, Formosaslr. 5b A. de Groot, dienstbode, R. en Schiekade 27 M. J. Durivon, kant.-bediende, Javastr. 20 A. Hofman en fam., straatmaker, v. Hogen- dorpstr. 9 B. D. Keunen, etaleur, Mare- dijk 159 H. Jacobs, kellner. Noord einde 47 J. de Graaf, graanhandelaar. Oude Vest 71 H. M. de Vries, teekenaar, Boisotkade 2 A. Hogewoning. arbeider, Bakkerst. 2 G. van Wilgen, dienstbode. Rapenburg 15 C. W. van der Poelde Kok en fam.. Korevaarslr 8a Th. P. van der Waal en fam.. bouwk. ambtenaar, Roodborslsl. 32 M. M. de JongBouwens, Hoogl. Kerkgr. 37 J. P R. Meijkamp en fam., technicus. J de Wittslr. 55 H. van Sol en fam Chauffeur. Janvoss°nst. 13 K. van de GraafKühler en fam., Sophiasfr. 80a W. J. E. M. Simons en fam.. arts. Hooigracht 31 Th. Barten, huisknecht, Hooigracht 31. VERTROKKEN: J. D. v. Roijen, Saheveningen, Loggerstr 38. C. M. Th. de Jongh, Haarlem Zui- der Buiten-Spaame 138. J. W. Stuur man. Hoorn, Groote Oost 63. S. Fuchs du Burck, Oegstgcest Geversstr. 6, Th. Arens, Nijmegen, Berg en Dalseheweg 211. H Maat, Mijdrecht, Geref. Pastorie. J. Meijers—Brandt, Amsterdam, Zeedijk 52. J. B Reijers, Arnhem, Nieuwe Kraan 2 D. Haneman, Amsterdam, Frans Hals straat 90. Ida Kesseboom, Oegstgeost, Rhijngeest. J. C. van den Anker, RijDS- burg, Brouwerstr. 114. J v. d. Velde, Zeist. Utr weg 133. S. v. Hemsbergen, Den Haag, TTiomsonlaan 122. L. A. v. Essen, Bennebroek. Duinlaan 14 P. G. Maas, Zeist, Tulpstr. 34 W. M. Bandel, Arnhem, Hoetstr. 108. E. Dijkema, Oegstgeest, Haarl.weg 26. M. E. Vane- veld, Amsterdam, Zaandammerpl. 16. J. P. J. M. Striibos, Rotterdam, Schiekade 9y P. J. M. Balsieben. Wijmbritseradeel, Blauwhuis. E. v Diemen, Roelofarends- vcen M de Vries, G Hogendoom en S. G. Oudshnorn, Tji Tji Kini, N. O.-Indië. L. J. 't Hooft, Breda, Baronielaan 267. C. G Hartmans Batavia, arts. A. E. H de Man Amsterdam, Damrak 32. H. Kroeze, Groningen.Tuinbouwstr. 87a. W. Doom. Rotterdam. Kleiweg 31b. M. Bart ling. Den Haag. Loosd.weg 189. A. Konijnenburg, Amsterdam, Sumatra- sfcraat 139II. 1 M Weers, Haarlem, De Haaster 8. - Wed. E J Six Dijkstra— Kropff. Den Haag, Ant. Duyckstraat 153 J. A. E d'Aneona. id. id P. van Leeuwen, Den Haag. Van Bassenstr. 80. DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie vast- gelcopen. Zooals op iedere conferentie zoo'n moment kwam, heerscht thans ter maritieme ontwa peningsconferentie een benauwd oogenblik De zaak is vasfgeloopen. Dat blijkt reeds voldoende als men volgend officieel bericht leest: De deskundigen der vlootconferentie zijn het eens geworden over het kaliber der torpedolanceerbuizen der duikbooten, maar stelden vast. dat de oneenigheid voortduurt aangaande de kwestie der totale tonnemaat en het aantal calegorieën. Betreffende de k. isprs moesten zij even eens vaststellen dat de posities niet veran derd zijn en daarom besloten zij geen ver gadering meer te houden vóór den dag, waarop de delegatieleiders de moeilijkheden zullen hebben opgelost. Voor officieele taal is dit zelfs zeer duide lijk gesproken I Hoe de toestand gisteren was blijkt uit volgend relaas van den ster-correspondent der „N. R. Crt.": Vanmorgen loopt Gibson, de leider van de Amerikaansche delegatie rond en vertelt aan alle journalisten, die het hooren willen, dat het voorzetten van de conferentie nutteloos is geworden en dat men de besprekingen tot 1931 moet uilstellen, daar het Engelsche en hel Amerikaansche standpunt betreffende de kruisers zoo ver uiteenloopen, dat overeen stemming toch niet te vinden is. Juist de mededeelzaamheid van den Amerikaan kan te meer op intimidatie berekend zijn dan op werkelijke plannen, daar de wijze, waarop de Engelschen er tegenover staan, niet zoo volstrekt onverzettelijk was. In de Engelsche delegatie, dat meenen wij te kunnen verzekeren, heerscht de opvatting dat men de Amerikanen niet tegemoet kan komen. In het Engelsche kamp kan men de volgende beschouwingen vernemen. De Amerikanen zijn blijkbaar hier gekomen om onze vloot te sloopen, opdat ze ons dan ge makkelijker kunnen inhalen. Dat er verschil in behoefte bestaat voor de twee naties wil len ze niet erkennen, dwingerig eischen ze van ons, dat wij het aantal tonnen aan vaarden voor onze vloot van kleine kruisers, dat zij zich in het hoofd hebben gezet, zon der dat ze willen praten over bijzonderhe den, argumenten, technische eischen enz. Dat laten wij ons niet welgevallen. De Ame rikanen mogen, wat ons betreft, voor zich bouwen wat ze willen, maar ze moeten ons geen aanmatigende voorschriften willen ge ven en aanmatigend is het als ze van ons verlangen dat wij beneden onze behoefte gaan, slechts omdat zij de eerzucht hebben zoo goedkoop mogelijk met ons te willen ge lijk komen. Men is het over de duikbooten eens ge worden en over de torpedojagers zou een overeenstemming ook niet moeilijk te vin den zijn. De crisis berust geheel op de krui- serskweslie, waarbij voor Engeland met zijn ontzaglijke uitgestrektheden behoefte aan maritieme politie, waarvoor de kleine kruiser bij uitstek het wapen is, uitermate groote belangen op het spel staan. De Ame rikanen zeggen, dat ze niet met een afspraak van zoo groote tonnage als de Engelschen voorstellen naar huis kunnen terugkomen. Dit klinkt inderdaad zeer aannemelijk. De moeilijkheid is, dat de Engelschen van mee- ning zijn, dat ze niet met hetzelfde aantal kleine kruisers toekomen als de Amerikanen maar dit niet hardop zeggen, daar de Ame rikanen dit standpunt toch niet zouden aan vaarden. Op het oogenblik kan men werkelijk zeg gen, dat de conferentie op het hoofdpunt, waarvoor ze bijeengekomen is, werkelijk is vastgeloopen. Later zijn natuurlijk pogingen begonnen om de zaak weer vlot te brengen. Daarover meldt hel „Hbld.": Er heerscht in Britsche kringen groote ontevredenheid over de uitlekking van de tonnagecijfers van de Britsche aanspraken inzake de kruisers, die op ongeveer 600 000 ton geschat zijn. Uit de Britsche ontstem ming zou men geneigd zijn op te maken, dat deze cijfers ongeveer juist zijn. En aan gezien volgens de berekening van de mari tieme jaarboeken de Britten thans onge veer 450.000 ton in aanbouw of geautori seerd bezitten, zouden de Britsche eischen dan neerkomen op een nieuwbouw van on geveer 150.000 ton of althans de vrijheid om zooveel bij te bouwen. Dit nu, zoo luidt de theorie, die hier de ronde doet, zou de Britsche admiraliteit voorloopig niet aan d- openbaarheid willen prijsgeven, ten einde de Britsche belastingbetalers niet te ver ontrusten. In Britsche kringen hoort rnen dan ook scherpe critiek oefenen op de partij, welke deze als vertrouwelijk bedoel de cijfers aan de pers heeft overgeleverd en de schuld wordt daarbij dan vrij duide lijk aan den Franschen informateur gewe ten, wiens regeering nu eenmaal steeds tegen deze conferentie is geweest Intusschen zouden de Franschen daar mede slechts revanche nemen voor wat u* Britten in 1921 in Washington omtrent de hooge Fransche tonnage-eischen deden uit lekken, waardoor een storm van oppositie in Amerika ontstond, waarvoor de Fran schen eindelijk moesten zwichten. De toe stand is nu vermoedelijk, dat de Britten ongeveer 450.000 ton kruisers bezitten en 600.000 vragen, terwijl de Amerikanen on geveer 245.000 ton kruisers bezitten en 250 tot 300.000 ton vragen voor zichzeU en ook voor de Britten. De aanvaarding van het Amerikaansche voorstel zou dus neerkomen op een lichte vermeerdering voor de Amerikaansche kruisers en een op offering van ongeveer 150 000 ton bestaan de Britsche kruisers. Hel Britsche plan zou Engeland de vrijheid geven om 150 000 ton bij te bouwen en de Amerikanen ih geval zij pariteit begeeren, dwingen om 355.000 ton kruisers bij te bouwen. Compromisgeruchten spreken nu van de Amerikaansche bereidwilligheid om even tueel het maximum voor Amerika en Enge land Int ongeveer 4O0 000 ton te verhoogen terwijl de Britten bereid zouden zijn om evpntueel hun maximum tot 450.000 ton (wat zij nu ook hebben) te verlagen. Blijkt BINNENLAND. De vliegtocht HollandIndië, en ierng; de Pokkermachine weer op reie. (Binnein- land, 2e blad). Vergadering der commissie voor de eco nomische politiek. (Binnenland, 2e blad). De financieele verhouding tusschen Rijk en gomeenten. (Binnenland, 2e blad). De Noordzeeviascherij in 1027. (Binnen^ land, 2e blad). Buitengewone algemeene vergadering van de Alg. Centr. Bank voor den Middenstand. (Financiën, 3e blad). Teeltbeperking van Breedertulpen. (Land- «li Tuinbouw. 3e blad). Storing op de spoorbaan HaarlemLeiden (Gemengd, 2e blad). De verkiezing van Ged. Staten in de pro vincie Zuid-Holland. (Prov. Staten le blad), BUITENLAND. Ter maritieme conferentie is men vast geloopen. Pogingen uit de impasse te komen. (Buitenland, le blad). Het bezoek van koning Foead aan Londen (Buitenl. le blad). De Belgische minister van oorlog over het leger. (Buitenl. le blad). dit juist, dan liggen beide partijen dus nog ongeveer 40.000 ton uit elkander. Maar ook dan blijft nog het vraagstuk over van de verdeeling dezer tonnenraaat over de groote kruisers van maximaal 10.000 ton, welke de Britten in aantal willen limiteeren, en de kleinere kruisers, welke de Britten bin nen de totale lonnenmaat in aantal willen vrijlaten. Ook hieromtrent bestaan nog mee- ningsverschillen. BELGIE. De laudsdefensie. Minister de Broqueville heeft een over zicht gegeven van de landsverdedigings- politiek. Om financieele redenen moest het aantal legerdivisies op oorlogsvoet van 18 op 12 worden gebracht. In een land als België waar men met de mogelijkheid van een onverwachten overval heeft te rekenen, is het beter over een kleine homogene weer macht, dan over een minder goed samen hangende massa te beschikken. De troepen met vredeseffectiot moeten den eersten schok doorstaan, niet de reservediviaiee. Het departe aent heeft een einde gesteld aan het regime vaD de eeuwige reorgani saties en als principe aangenomen, dat do regimenten niet meer versnipperd mogen worden over vele garnizoensteden, maar om der wille van de meerdere cohesie zoo veel mogelijk worden geconcentreerd. Thans beschikt België in vredestijd over zes in fanteriedivisies, dat is ten minste twee te weinig. De legersterkte bedraagt 175.000 man, maar men zou er 230.000 dienen te hebben. Verscheidene overbodige diensten, ook het korps torpedisten, werden afge schaft en 5 milhoen uitgespaard, maar anderzijds wordt gestreefd naar samenstel ling van een regiment bereden gendarmerie bij ieder der 3 legerkorpsen. Met het onderofficierskader blijft het treurig gesteld. Ongeveer 3/5 der noodige elementen ontbreken Ook kan de dienst tijd thans niet verminderd worden, hoewel de miniister in principe niet tegen een re delijke vermindering is gekant. Het leger is op het oogenblik echter niet sterk ge noeg om dit te veroorloven en de defensie zal dan ook nog door middel van betere artillerie en vcoral door versterkingen aan de grens moeten worden aangevuld. De con clusies van de commissie, met de studie van dit laatste vraagstuk belast, zullen aan het parlement worden medegedeeld. Voor de volgende jaren voorziet de minister nog een jaarlijk6che begrooting van 50 mil- lioen francs. DUITSCHLAND. 11 Aug. feestdag? Het Centrum en de schoolwet Dreigende uitsluiting te Keulen. De juridische commissie uit den Rijksdag heeft de kwestie van 11 Aug.-feestdag be sproken. Het gemeenschappelijk voorstel van de

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1