&ijnen AGENDA. UIT ONZE STAATSMACHINE. VISSCHER1J-BEBICHTEN. BUITENLAND. Dinsdag. Wijkgebouw Langestraat 67: Uitvoering door het huldigingstooneel ten bate van het Oort Knapperltonds. „Jeruël" (Groenesteeg 16)Bijbelbespre king. 8 uur. Woensdag. Ambachtsschool: Tentoonstelling van werkstukken. Van 2—5 en 79 uur nam. Bestuurskamer „Ons Belang" (Molen straat): Zitting van het adviesbureau voor tuinbouw-aangelegenheden. 89 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", HoogeTToerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en tamilie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinêe te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. Scala (Den Haag)Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juli a.s. tot en met Zondag 10 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Fleyst, Sleenstraat 25, telefoon 136 en A, J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. worden gestild door 5255 pen deur, het brandje spoedig te dooven Daardoor werd veel erger nog intijds voor komen. ERNSTIG MOTORONGELUK. Tusschon den Ilaagschen Schouw en de Vink, onder de gemeente Voorscholen, schijnt gisteravond een motorongeluk te zijn geschied. Omtrent de oorzaak van hel on geval is thans nog niets te zeggen, daar men den verongelukten motorrijder, de student L. M. T., jurid. cand., in bewusle- loozen toestand naast zijn motor heeft ge vonden. Per auto van den E. II. D. is de student naar h<£ Diaconessen hu is alhier vervoerd. Daar bleek, dat de heer T. een niet-gecompliceerde linkerbeenbreuk had bekomen. Omtrent den toestand van het slachtoffer viel ook hedenmorgen nog niet veel te zeggen. Hij was toen nog bewuste loos. Van het motorrijwiel, dat genummerd was H 37398, is de voorvork gebroken. De Rijksveldwachter Willeman, van Voorschoten, en de recherche uit Leiden waren vannacht ter plaatse, waar men het slachtoffer vond, aanwezig. Het verder onderzoek wordt door de Rijksveldwacht geleid. BEGIN VAN BRAND. Hedenmiddag omstreeks een uur is id een aan de straatzijde gelegen vertrek van het perceel Eijnsburgenveg 42 een begin van brand ontstaan, doordat het gordijn in aanraking kwam met de vlam van een voor het openstaande raam geplaatst thee lichtje. Het vuur werd door den bewoner, den heer H. met behulp van toegesnelde voorbijgangers gebluseht, zoodat de schade zich bepaalde tot het gordijn en het be hangselpapier. Do heer H. Mep bij het blus- fcchingswerk eenige brandwonden aan z'n handen op, zoodat hij zich onder genees- kundige behandeling moest stellen. De brandweer, hoewel spoedig ter plaat se aanwezig, behoefde geen dienst te ver richten. Indertijd hebben wij medegedeeld,,dat er pogingen zouden worden aangewend om het mogelijk te maken, dat prof. dr. C. Snouck Ilurgronje, ook na het neerleggen van het hoogleeranrsambt wegens het be reiken van den 70-jnrigen leeftijd, aan de universiteit alhier colleges zou kunnen blijven geven. Naar wij thans vernemen, is men er in geslaagd deze pogingen te verwezenlijken en hebben curatoren der universiteit er in toe gestemd. dat prof. Snouck Hurgronje voortaan college zal geven in het Atjéhsch. Met het oog op het te verwachten drukke reizigersvervoer in de maanden Juli en Augustus zullen de Nederl. Spoorwegen vanaf 6 Juli a.s. van verschillende treinen (o a. van de treinen 11. 18 en 26) verschil lende voor- en volgtreinen laten loopen. Op de Haarlemmerstraat heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door A. v. B., en een hand wagen. Het liep nogal goed af. Alleen werd een fauteuil beschadigd, waarvan de waar de f 55—f 60 zou bedragen. DE STAAT EN DE GODSDIENST. Zoo nu en dan kan men in de illustraties der dagbladen foto's zien genomen van processies door Roomsch-Katholieke gees telijken en leeken gehouden. Wie in een stad woont met een zeer sterke Roomsch- Katholieke bevolking, weet, dat ommegan gen gehouden worden, hetzij in de kerken of op het aan den openbaren weg gelegen terrein van Roomsch-Katholieke kerken. De stoet waakt er dan voor niet den open baren weg te betreden. Wel worden er z.g.n. Stille Ommegangen gehouden, maar daarin wordt de hoofdzaak van de procoa- sie, dat wat de processie tot een proces sie maakt, niét meegedragen. Ook kan men soms lezen, dat aan de Kamer ver zocht wordt een tractement te verschaffen voor de stichting van een nieuwe predi kantsplaats eenei Protestantsche gemeente. Op het oogenblik, dat we deze bijdragen schrijven, liggen voor ons de vragen, door het Christ.-Hist. Kamerlid Krijger tot den Minister van Justitie gericht naar aanlei ding van het gerucht, dat Zondag 19 Juni ter gelegenheid van den H. Sacraments dag in het Noord-Brabantsche stadje Steen; bergen een openbare processie, dus bui ten het kerkelijk territorium van Steen bergen gehouden zou worden. Een en ander geeft ons aanleiding hier iets te schrijven over den Staat en de Godsdienst beter de Kerkgenootschappen. Men meena niet, dat we over dit onderwerp ecu be schouwing willen geven. Daarover zijn in den loop der tijden heel wat dikke boeken én intéressante vlugschriften verschenen, vooral in de dagen van de Doleantie." We geven hier een overzicht van de wijafc, waarop de verhouding van den Staat te genover de kerkgenootschappen door de wet geregeld is. Verder niets. Allerteerst dan zegt de Grondwet, dat ieder volkomen vrijheid heeft zijn gods dienstige meeningen te belijden, behoudens de bescherming der maatschappij en harer leden tegen de oveTtrediDg van de Straf wet. De godsdienstvrijheid mag dus nooit tén. koste van de veiligheid, goede ordo enz. der maatschappelijke samenleving ge kocht worden. Absolute vrijheid bestaat dus in dezen niet. Een godsdienstige ge zindte, welke de grondslagen der maat schappij ondergraaft, is dus niet toelaat baar. Een onderdeel dier maatschappij mist het recht om aan het geheel zijn godsdienstige gevoelens op te dringen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tus schen de vele kerkgenootschappen, welke in on9 land gevonden worden. Art. 169 deé Grondwet toch bepaalt: Aan alle kerkge nootschappen in het Rijk wordt gelijke bescherming verleend. In de Grondwet van 1814 stond, dat de Koning moest behoo- ren tot de Ned.-Herv. Kerk; de voreeni- ging met België, waar het overgroote deel der bevolking Roomsch-Katholiek was, deed deze bepaling verdwijnen. Voor de wet zijn alle burgers precies gelijk, ook de belijders dér verschillende godsdiensten, ze kunnen allen dezelfde burgerlijke en burgerschapsrechten genie ten en hebben gelijke aanspraak op het bekleedcn van waardigheden, ambten en bedieningen. Natuurlijk heeft de praktijk in dezen ook haar gedienstigheden. In overwegend Protestantsche steden zal niet spoedig een Roomsch-Katholiek burgemees ter worden benoemd cn omgekeerd zou een Protestantsch burgemeester in eea Brabantsch stadje niet op zijn plaats wezen De wet van 10 Sept. 1853 tot regel ng van 't toezicht op de onderscheidene kerk genootschappen, sedert verschillende malen gewijzigd, legde de vrijheid voor alle kerk genootschappen vast om autonoom te we zen waar het de regeling van hun gods dienst eii de uitoefening daarvan betreft. In zake het oprichten van nieuwe kerkge bouwen treft zij maatregelen, opdat de kerkert onderling elkaar niet kunnnen hin deren. Wat de uitoefening der openbare godsdienstoefeningen aanbelangt, wordt voorgeschreven, dat deze moeten plaats vinden binnen gebouwen of besloten plaat sen, terwijl maatregelen genomen kunnen worden ter verzekering der openbare ze kerheid en rust. Dit woord openbaar sluit ook in, dat een kerk gedurende de gods dienstoefening niet gesloten mag wezen. Mits de openbare zekerheid en rust niet verstoord worde, blijft ook processie-vrij heid (in de wet wordt gesprokén van open bare vergaderingen buiten dc gebouwen en besloten plaatsen) bestaan daar, waar reeds in 1822 (thans) naar de wetten en reglementen toegelaten was Dat is het ge val in de geheele provincie Limburg, in enkele gemeenten van Brabant, Gelder land, Zeeland en in de Noord-Hollandsche gemeente Laren (de bekende Sint-Jans- procesrie). Over het processio-verbod is leeds heel wat geschreven en gesproken, Bij de laatste grondwetsherziening is het ook nog in de Kamers ter sprake gekomen. Maar de oude bepaling van 1822 en 1848 is gebleven. ,.De zilveren koorde", waarmede de ker ken aan den Staat verbonden zijn, bestaat in de waarborging door den Staat van de tractementen, welke in 1816 door den Staat werden verleend, evenals in de pen sionen, kindergelden enz., welke door den Staat worden uitbetaald aan de predikanis plaatsen, welke in de iü 1815 reeds bestaan hebbende kerken deze genoten. Verschil lende dezer tractementen hebben historisch recht, daai ze een compensatio vormen van do door den Staat in 1708 genaaste ker kelijke goederen. Aan de godsdienstleera ren, welke tot nu toe uit 's lands kas geen of geen toereikend tractement genoten, kan een tractement worden toegelegd of heb bestaande vermeerderd worden. Slechta zelden echter wordt aan dit artikel gevolg gegeven cn gewoonlijk alleen daar, waar zich geheel nieuwe gemeenten vormen door bijzondere omstandigheden als bijv. door de stichting der z.g.n. veenkoloniën en in de verschillende mijndorpen. Overi gens huldigt de Startt de gedachte, dat de gemeenteleden zelf voor de financieele ver zorging harer predikanten zorgen moet. Wel wordt gewoonlijk toegestaan, dat bij opheffing van bestaande gemeenten het daaraan verbonden Rijkstracterflent over geschreven wordt ten name eener andere (nieuw gestichte) predikantsplaats of ver deeld over andoren. Immers voor den Staat maakt dat financieel toch geen verschil uit. Vermelden we nog, dat de Koning de grondwettelijke verplichting heeft te wa ken, dat de kerkgenootschappen zich hou den binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wettemovaD den Staat. VolgeDs de Grondwet van vóór 1848 had de Koning de bevoegdheid toezicht te houden op de correspondentie met dé hoofden der on derscheidene kerkgenootschappen (gedacht waS aan defi Paus) en op de afkondiging van kerkelijke vooTEchriften Met de Grond wét van 1848 hield dit toezicht op. Vatten we den toestand, zooals die wet telijk is, samen, dan zeggen we: de schei ding van Kerk en Staat is aanvaard, maar doorgevoerd is ze nog niet geheeler is een financieele band. Binnen de gehoor zaamheid aan de wetten van den Staat hebben dé kerken volledige vrijheid. En die wetten zijn zeker voor haar niét knel lend. IJMUIDEN, 5 Juli 1927. VISCHPRIJZEN. 66 Tarbot per K.Q. f 1.200.80. 10 Griet- per kist van 60 K-.Q. f «1225. 4276 Tongen, per K.G. f31.50. 2 Groote Schol per kisb van 60 K.G. f 46—33. 4 Middenschol f 49— 41. 10 Zet-schol f42—35, 557 Kleine Schol f 21—3. 5 Bob f 13—9. 79 Schar f 9.50—2.80. 1 Tongschar f 39. 2 Roggen p. 20 stuks f 17. 22 Vleeten p. stuk f 2—0.70. 5 Kleine ronde Poön p. kist v. 50 K.G. f 3122. 179 Pie terman en Poontjes f 161. 7 Groote Schei- visch f 2316. 37 Middel Schelv. f 16.50 11. 160 Kleinmiddei. Sohelv. f 9.507. 527 Kleine Sehelv. f 6.20—2.50. 17 Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 4617. 204 Gullen p. kis-t vftn 50 K.G. f 81.50. 22 Lengen p. stuk f 0.70—0.58. 18 Heilbot per K.G. f 1.501.20. 65 Wijting p. kist van 50 K.G. f 4.601. 45 Koolvisch p. stuk f 0.410.21. 10 Makrêél p. kist van 50 K.G. f 2517.50. Aangekomen 15 stoomtrawlers. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dnitschland in de mandaten- commissie. De mandaten-commissie heeft aan den Raad van den Volkenbond te kennen ge geven, dat afgezien van elke politieke overweging, zij er geen bezwaar in ziet het aantal harer leden met één uit te breiden en dat dit lid een D uitschei* zal zijn. Dus deze belofte aan Duitschland woidt vervuld DUITSCHLAND. De herziening der invoer rechten Verkiezingen in Mecklenbnrg. Dé Rijksdag is gasteren begonnen aan het onlangs door den Rijksraad verworpen voorstel tot ^herziening der invoerrechten op aardappelen eu suiker. Het voorstel strekt tot verhooging van de rechten op aardappelen van I tot 1 M. per 100 K G. en voor suiker van 13 tot 15 M. per 103 K.G. en op verlaging van den suikeraccijns van 21 M. tot 10V> M. Minister Schicle lichtte het voorstei toe, en zeidö dat het zijn oorsprong Viddt in de onmogelijkheid eni een ontwerp tot algeheele herziening van de tarieven voor 31 Juli gereed te krijgen. Daarom heeft de regeering dit voorstel ingediend, dat de tarieven voor genoemde artikelen tot December 1929 zal vaststellen. Minister Schiele trachtte te bewijzen, dat do verhooging van het tarief voor aard appelen en suiker niet in strijd stond met de besluiten der economische wereldcon ferentie. Deze heeft zelf op de noodzake lijkheid gewezen om een evenwicht te scheppen tusschen industrie en landbouw inzake de douanepolitiek. De conferentie heeft uitgemaakt, dal een al te sterke ver mindering der agrarische rechten een ver- mindering der landbouwproducten ten ge volge zou hebben. Dc steeds sterker wor dende ontwikkeling onzer handelsbalans dwingt ons dit soort productie te verster ken, die den inVoèr vervangen kan, De Duitsche douanerechten worden ook groo- tendeels door het buitenland mee gedragen. Hilferding antwoordde den minister van landbouw, dat zijn rede een volkomen te genstelling vormde met elk woord, dat Stresomann te Genève en de Rijksminister voor economie, dr. Curtius, te Hamburg gesproken hebben. De rede van minister Schiele brengt de heele buitenlandschê po litiek cn economische politiek van het Rijk in gevaar. Na een debat, waarbij niemand van de regeeringspartijen het woed nam, werd het voorstel naar ie commissie voor de handelspolitiek /erwezen. Dc Landdagverkiozmgen in Mecklenburg Strelitz hebben Zondag tot resultaat ge had, dat de linksche middenpartijen ver sterkt uit den strijd zijn gekomen. Het groote succes was voor de sociaal democra ten die twaalf zetels veroverden, terwijl ze in den ▼origan landdag er slechts acht bezetten. De Duitsch-nationalen en de Duit sche Volkspartij verloren ellt een zetel, de communisten verloren vier zetels. De de mocraten en de z.g. handwerksgroep, die bij de vorige verkiezingen tezamen optra den, maar nu gescheiden ageerden, won nen gezamenlijk een zetel en ook de groep der huiseigenaren won een zetel. Overi gens bleven de verhoudingen ongewijzigd De groote winst der socialisten werd blijkbaar behaald ten koste van de commu nisten. FRANKRITK. De veroordeelde \ccmmuniHen Een grensincident. Negen communisten, die tot verschillende gevangenisstraffen waren veroordeeld en wier vonnissen bevestigd waren, moesten zich bij de autoriteiten aanmelden, daar het hun verleende uitstel van tien dagen ver streken is. Onder hen waren Marcel Gachin en Semart. secretaris der partij, die tegelijk met Daudet en De'lest uit de Sant-gevange nis is vrijgelaten. Vijf van h/?n, w.o. Cachin, hebben zich inderdaad bij de gevangenis aangemeld. Er zijn redelijke gronden voor het nog niet ver schijnen dér andere vier. Een van hén is als Tc'servist onder de wapenen, een tweede heeft een extra uitstel van twee dagen ge kregen nm een vakvereenigingscongre9 bij te wonen en Se'mart moest een begrafenis bijwonen. De autoriteiten verwachten, dat allen zich binnen een of twee dagen aange meld zullen hebben. Het schijnt, dat het op het oogetablik de politiek van de communistische leider3 is, hun vonnissen zeer rustig op te nemen en, in tegenstelling met Daudet en de royalis ten, die de republiek tarten, te posteren als ordelijke burgers. Gachin is echter weer in vrijheid gesteld, daar de Kamer een voorstel aannam om de arrestatie van Cachin uit té stéllen tot na afloop der zitting. Het schijnt, dat bij Italiaansche manou- vres aan de FranschItaliaansche grens eenig incident, heeft plaats gehad. De gezant te Rome is opgedragen de re'geering aldaar eens op te wijzen. ENGELAND. Wijziging dei ministeries. Sedért de Kanselier van de Schatkist, in zijn bègroótingsrède aangekondigd heeft dat bij wijze van bezuinigingsmaatregel de mi nisteries van vervoer en óvetzeeschen han del als afzonderlijke departementen zouden worden afgeschaft en dat de functies van bet mijndepartement zouden worden ver- de'cld, is dr bij de regeèring stérk gepro testeerd. vooral doof handels- en indus trieel? organisaties, met het verzoek op dit besluit terug té komen. De ..Evening Standard" verneenft, dat nu besloten is het ministerie van vervoer te behouden als één geheel, doch onder den vorm eêner afdeeling van een ander minis terie; het plan dé functies van het departe ment der mijnen te verdeélen over de mi nisteries van arbeid, binnenlandsche zaken en handel en hét departement van overzee- schen handel is zonder wezenlijke veran deringen behouden. ITALIË. Vonnis tegen teruggekeerde nitgewekenen. De rechtbank te Randrio heeft Miglalia, den oud-afgevaardigde der volkspartij, doe, na naar het buitenland te zijn ontvlucht, tegen de wet in naar Italië is terugge keerd, tot vier jaar opsluiting veroordeeld. Zijn dirie medeplichtigen zijn veroordeeld tot straffen wisselend tusschen 6 maanden cn twee jaar. ZUID-SLAVIE. Bloedig verkieeingsrelletje. Naar de ,,Vossische Zeitung" uit Bel grado meldt* hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad in verband met de ver kiezingen in Zuid-Sl'avië In heb Servische plaatsje Valjevo kwam het tot een bloedige botsing tusschen de aanhangers van twee der candidaten, waaraan zevenduizend personen deel na men. Behalve dat er met steenen werd ge gooid en met stokken geslagen, werd er ook nog gebruik gemaakt van vuurwapens. Dertig personen werden zwaar gewond. RUSLAND. Weer een moord? Volgens tiit Riga Ontvangen berichten is Godlefsky, éeü der meest beruchte volks commissarissen sinds het bestaan van het Sovjet-bewind, in dc openbare tuinen van Charkof geworgd gevonden. De omstan digheden waaronder Godlefsky den dood heeft gevonden, zijn nog een mysterie. Bevestiging van een cn ander is echter wel gëwenscht, daar 'Riga gëen cog be trouwbaar inlichtingenbureau is. JAPAN. Steim aan een maatschappij. De oplossing, die overwogen wordt om de maatschappij te redden, die eigenares is van het arsenaal van Kajasaki, is weer ingewikkelder geworden door een proces tegen de maatschappij over een bedrag van lV/j millioen Yen. Onder deze omstan digheden heeft de eerste minister, na over leg gepleegd te hebben met de ministers van binnervlandsohe zaken, financiën en justitie, besloten, dat de regeering eerst de ontwikkeling moet afwachten, alvorens gevolg te geven aan de hulpmaatregelen, die slechts ten bate der schukleischers der Kajasaki-Mij. genomen zouden worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN HITTEGOLF. Naar gemeld wordt, heerseht momênteel een hittegolf in Joego-Slaviëde tempe ratuur is boven de veertig graden gestegen. AUTO-ONGEVALLEN. Tusschen Goeschenen en Andermatt beeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij 2 personen het leven verloren en 2 andere ernstig gewond werden. Naar uit New-Yersey wordt gemeld, werd naar een auto, welke zich op de spoorbaan bevond, door den trein gegrepen. Zeven personen, waaronder 5 kinderen, werden daarby gedood, terwyl 3 andere min of meer ernstig gewond werden. MOORD IN HET BOIS DE BOULOGNE. Zaterdagmiddag vond een arbeider in een afgelegen deel van het Bois de Boulogne het'Ijjk van een jong meisje, dat met een das geworgd was en ook sporen van mis handeling in het gelaat vertoonde. Daar de mcord blijkbaar eerst kort te voren gepleegd was, trachtte de arbeider nog met een door hem gewaarschuwden boschwachter de le vensgeesten weder op te wekken, doch tevergeefs. Gebleken is, dat het slachtoffer een dertienjarig meisje uit Tarys was. Haar ouders waren des ochtetids naar hun werk gegaan en hadden hun dochtertje, dat zieke lijk was, alleen in de woning achtergelaten. Toen ze 's middags te twaalf uur terug kwamen, was het meisje verdwenen met medeneming van een bedrag van ruim 3000 francs. De concierge vertelde, dat het meisje des morgens met een jonge blonde vrouw het huis had verlaten. De ouders konden niet nagaan wie deze vouw geweest was. Het is echter mogelijk, dat het meisje haar hal leeren kennen toen zij voor haar ge zondheid buiten vertoefde. Diefstal schijnt de drijfveer der misdaad geweest te zyn. Vermoed wordt, dat de Vrouw het meisje heeft overgehaald hét geld weg te nemen en haar er vervolgens van heeft beroofd. DIEFSTAL VAN EEN MILLIOEN, Vrijdagmorgen had een koopman van de Kunstlaan te Brussel zijn bediende opge dragen een som van 100.000 fr. te gaan ontvangen in de Nationale Bank. Tevens moest hij daar ook uit een safe 90Ó.000 fr. waardepapieren halen. Hij stak dit alles in een geldtasch. Onderweg ging hij in de Bergstraat een koffiehuis binnen en legde de tasch naast zich op een stoel. Toen hg daar gezeten was, deed een ander persoon hem opmerken, dat hij by het be talen drié biljetten van 5 fr. had laten vallen. De bediende bukte zioh om ze op te rapen, maar in dien tijd nam de persoon in kwestie de tasch van den stoel en legde een andere, juist gélyk aan de eerste, er voor in de plaats. De vreemdeling verliet het lokaal en men zag hem niet meer terug. De tasch, die hij in de plaats had gelegd, bevatte niets dan oude bladen en papier. DOOR HET HEMELVUUR GEDOOD. Volgens een bericht uit Insbtück, zyn drie Duitsche toeristen op don Grossen Venediger door den bliksem gedood. EEN EIGENAARDIG ONGEVAL. Naar uit Breslau wordt gemeld, heeft zich Zondagnacht bij een nachtraarsch van een soldatenvereeniging to Ratibor een eigenaardig ongeval voorgedaan. De ver- eeniging, welke ook een veldkeuken mee voerde, was juist tot vertrek gereed, toen in deze keuken een pan, waarin erwten werden gekookt, tengevolge van de groote stoomspanning uiteensprong. De inhoud ver spreidde zich naar alle kanten, met het gevolg, dat vyf-en-twinlig personen, welke zich in de nabijheid bevonden, ernstige biandwonden opliepen. Drie van hen ver- keeren in levensgevaar. STORM TE ODESSA. Odessa werd geteisterd door een zwaren storm. Er is véél schade aangericht, vooral in de buitenwijken der stad, waar daken afgeiukt en boomen ontworteld werden. Twintig personen verdronken door het kapsijzen van een boot in de haven. Een menigte menschen van buiten zocht een schuilplaats in de stad, zoodat de trams overvol waren. Een tram liep buiten de rails op een hoek van een straat: 6 reizi gers werden gedood, 10 zwaar- én 33 licht gewond. NEERGESCHOTEN. Een politieagent te Broóklijn heeft Zon dag een net gekleed jongmensch neer geschoten, dat een schoenwinkel binnen gedrongen was en onder bedreiging met een revolver den winkelier en twee klanten van 800 dollar had beroofd. Toen de man den winkel uitvluchtte, werd hij aangeroe pen door een agent, die dadelijk, toen hij dreigde te ontsnappen, op hem sohoot en hem met eenige kogels achter elkaar doo- delijk trof. De identiteit van den ongeluk- kigen roover kon niet dadelijk worden vast gesteld. UIT DE VLIEGWERELD. Byrd wordt natuurlijk thans te Parijs ge fêteerd met zijn metgezellen. Ook heeft hij het gewone bezoek gebracht aan de móeder van Nungesser die nog altijd hoopt. Wat de Zuidpoolvlucht betreft, schijnt Byrd er geen gras over Ie willen laten groei en. Volgens de New York Herald zou hij die al „over eenige weken" te willen onder nemen. Behalve zijn drie metgezellen van thans zal dan ook Lloyd Bennett van de partij zijn. Lloy Bennett is de vlieger, die Byrd ook op zijn vlucht over de Noordpool vergezeld heeft en die ook nu zou zijn meei- gekomen. als hij niet bij het ongeluk met de mislukte opstijging van de America op Has- brouck Heights ernstig gewond was ge worden. Hij is thans ethter herstellende en is al bezig de plannen voor de Zuidpool vlucht te bé9tudeeren. X De Belgische vlieger-luitenant Georges Mfdaels heeft aan den Belgischen minister voor de nationale verdediging machtiging gevraagd om met luitenant Jéan Verhaegen een vliegtocht van Brussel naar Leopold- ville in Congo zonder tusschenlanding te ondernemen met terugreis door de lucht in verschillende étappes. Richard Grace vertrok gisteren om 5 U. 24 van Hawai om te trachten zonder tusschen- landing San Francisco te bereiken, maar tengevolge van een defect aan het stuur kee'rde hij terug vóór er een uür om was. Bij de landing werd het vliegtuig volkomen vernield, doch Grace en zijn hondje, dat hij had meegenomen zijn er heelhuids afge komen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2