ONRECHTMATIG BEZIT Vreest geen examen No. 20643 LElDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Juli Vierde Blad Anno 1927 OVERZICHT KAASMARKTEN. VAN RECHT EN ONRECHT. Modeplaatjes van een Parisienne RADIO-PROGRAMMA MIJNHARDT's ZENUWTABLETTEN FEUILLETON. I De aanvoeren cn hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde ligle ligle zware (11 (21 (11 (21 (1) (21 (11 (2) (1) (2) 27 Juni Oudewaler 195 160 144 (39 f39 f 47 f 45 f 45 f 51 ff ffff 28 Juni Bodegraven 543 584 552 f 43 f 43 f 50 46 f 46 f 54 f 48 f 49 f 56 f f f 29 Juni Woerden 623 438 653 45 43 f 50 f 45 r 46 f 53 r 47 f 47 f 54 f f f 30 Juni Gouda 365 426 381 f 44 f 42 f 48 f 46 f 46 f 53 48 f48' f 53 f f f 30 Juni Alph. a/d R. 59 72 95 f f f 46 44 f 45" f 54 f 48 f f 56 f f f 43 1 Juli Leiden 136 177 167 f 45 f 46 f 50 f f f f f f 44 f 45 f 46 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 28 Juni2 Juli 1926. XLIII. (Nadruk verboden). SCHADE HET GEVOLG VAN EEN LASTERCAMPAGNE In een proces, dat het einde is van een zeer geruchtmakende zaak, is de uit spraak van den Hoogen Raad, die in de pers reeds in het kort medegedeeld was, thans volledig gepubliceerd. Zij betreft de vordering van een houder van industrieele aandeelen, ingesteld tegen een weekblad, tot vergoeding van schade door hem ge leden, doordat de alarmeerende berichten in dat blad hem er toe gebracht hadden zijn aandeel en te verkoopen en wel inet verlies. De rechtbank had hem in het on gelijk gesteld, doch voor den Hoogen Raad ging het hem beter en de overwegingen, waarop die beslissing steunt, zijn interes sant genoe'g, om er bij stil te staan In Augustus 1925 bevatte het weekblad een open brief aan het bestuur van het be trokken industrieele concern, waarin, naar de rechtbank aanneemt, verschillende on ware' mededeelingen omtrent dat lichaam werden gedaan, die er op berekend waren een paniek te weeg te brengen en het pu bliek te bewegen op groote schaal zijn aan- deelen te verkoopen. Door allerlei middelen werd aan den gemaakten indruk kracht bijgezet, zooals door een beroep op den mi nister van justitie om in te grijpen, door een opzienbarende publiciteit met behulp van groote advertenties in de dagbladen en eindelijk door de belofte van nog meerdere e'n uitvoeriger onthullingen. Dit had ten gevolge, dat onmiddellijk op de effecten beurs een groot aanbod van de aandeelen ontstond, waardoor de koer9 in één dag terugliep van 130% tot ongeveer 108 Toen de berichten onjuist bleken en de beloofde veixlere publicaties niet versche nen, herstelde de koers zich tot 128%het geen, gezien del overige omstandigheden, de juiste waarde weergaf bij het begin der historie. Aldus was, door wie verkocht had, een verlies geleden van 20% of f200 per aandeel. In begrijpelijke verontwaardiging kwam een der aandeelhouders er toe de verantwoordelijke persoon aan te spreken. Een ieder zal geneigd zijn die houding te billijken, maar het was de vraag of ons wetboek deze vorderingen toelaat. De recht bank antwoordde ontkennend. Zij overwoog, dat er voor de' aandeelhouder geen noodzaak bestond om de stukken te verkoopen. en aldus het door de koersdaling tot nog toe slechts op papier geleden verlies te re'ali- seeren Als hij geduld had behad. zou alles terecht gekomen zijn en aldus beschouwd was zijn haastigen daad het gevolg van eigen verkeeïd inzicht omtrent het verloop van den koers. Het door de wet geëischte noodzakelijk verband tusschen de onware mededeelingen van het blad en het door den eischer geleden verlies ontbrak dus. Het burgerlijk wetboek verlangt n.l., ge lijk vanzelf snreekt. dat de' geleden schade ook werkelijk het gevolg is van de begane onregelmatigheid; anders heeft immers de dader er niets mee te maken. Maar de' wet zegt er niet bij hoe nauw de band tusschen 3chade en daad moet zijn. Gesteld, dat in het onderwerpriijke geval het geleden ver lies de financieele positie van den aandeel houder zoodanig had geschokt, dat hij zijn schuldeischers niet had kunnen bevredigen, dan is ook he't door hen geleden verlies een gevolg van de onrechtmatigheid en zoo kan men de keten zich tot in het oneindige zien uitstrekken: het eene gevolg brengt weer bet andere mee. Is dat nu allemaal voor rekening van dengeen, die den bal aan het rollen heeft gebracht? Natuurlijk niet, zal men zeggen; maar waar is dan de' grens? Dezelfde moeilijkheid doet zich bij anders onderwerpen van het recht voor. Vooreerst bij wanprestatie ten aanzien van ee'n ver bintenis. De schuldenaar, die, anders dan door overmacht, zijn verplichtingen niet na komt. moet de daardoor ontstane schade vergoedenhier geeft de wet eenig houvast door te eischen. dal de schade een onmid dellijk en dadelijk gevolg en tevens voor zienbaar bij het aangaan der verbintenis moet zijn. Voorts is zij een der bekendste strijdvragen in het strafrecht, waar zij pleegt geïllustreerd te worden met het wel haast klassieke voorbeeld van den struik- roover, die zijn slachtoffer bewusteloos in he* veld achterlaat, waar het door den blik sem getroffen wordt. Is de dader dan aan sprakelijk voor den dood. Voorzoover de wet niet zelf een maat geeft, bedient men zich tegenwoordig gaarne van de omschrijving, dat een handeling slechts dan als oorzaak van een gevolg ma» gelden, indien naar de algemeene regelen der menschelijke ervaring met de mogelijk heid moet worden gerekend, dat uit die han deling dat gevolg zich zou ontwikkelen, of ook wel, dat men aansprakelijk is voor een gevolg van zijn handelingen, wanneer dat gevolg naar de overtuiging van een normaal serieus mensch met waarschijnlijkheid te verwachten was Of de mogelijkheid in de eerste formule, de waarschijnlijkheid in de tweede, bestaat, is ee'n vraag, die in elk geval afzonderlijk beoordeeld moet worden, en waarbij veel aan het inzicht van den rechter overgelaten blijft. De Hooge Raad. die reeds vroeger toonde op het gebied der onrechtmatige daad een ruim standpunt in te nemen, heeft dat ook nu gedaan en met toepassing van de tweede formule overwoge'n. dat de schade door den verkooper der aandeelen het rechtstreeks en onmiddellijk gevolg was van de hande ling, welke de lijdelijke daling in het leven riep. niet alleen dan. wanneer de verkoop noodzakelijk was, maar tevens wanneer de verkoop, ofschoon vrijwillig geschied, het redelijker wijze te verwachten was van de gepleegde handeling. Het vonnis der rechtbank werd dus ver nietigd en de zaak teruggewezen om verder te worden berecht, een beslissing, die men onverdeeld kan toejuichen. Parijs, Zomer. Een kort broekje van zwarte tricot wol, zijde of katoen met een „jumper" van dezelfde of gekleurde tricot, een gekleurd ceintuurtje van caoutchouc en een badmuts met oorkleppen en riempje onder de kin. hierbij een badjas in bijpassende tinten, dit ensemble zal het badcostume uitmaken van alle badende, zwemmende en zonne bad nemende vrouwen over de heele wereld in den zomer. Hierbij zullen de vrouwtjes met fijne lefcre voetjes, öf die zich baden op rots- of grindaohlige plekken, nog slofjes aandoen van rubber. Maar nu een enkele raad, vooral bij de keuze van hri bovenste deel van het pakje: dit kan zijn e'ffen zwart, en zoo zullen negen van de tien badcostumes zijn, wél meestal met een gekleurd ceinluurlje, want dat moet liet opschuiven van de jumper tegengaan. Van de'zelfde kleur rubber als de ceinture is de muts. die, om praclisch te zijn al het haar nauw omsluit en ook de kleppen op de ooren vormt, slormbandje ondeT de kin. De meeste fantasie is natuurlijk mogelijk bij de kleur van de jumper. Want die kan effen zijn of gestreept, of alleen een ge kleurde' rand hebben onderaan, en ze kan over het broekje worden gedragen of erin, zooals veel blouses tegenwoordig. Veel vrouwen zullen het leclijke mannebadpak nadoen en een wit tricootje in een zwart broekje stoppen; dit maakt voor een man het effect of hij zijn flanel Ie* je heeft aan gehouden. voor ons lijkt me dit dus geen voorbeeld dat navolging verdient, zelfs niet al is er een groot monogram middenvoor geboiduurd. De combinatie wit-zwart kan chic zijn als beide' kleuren met smaak zijn verdeeld. Heel goed kan bijv een groote witte punt van voren in een zwarte jumper worden geïncrusteerd. De drie'hoek heeft haar hoeken op de beide schouders en de scherpe punt iets boven de' ceinture. Daar begint een tweede driehoek, die met zijn top juist naar boven is geplaatst en kleiner is. De zijden van deze bride hoeken liggen in eikaars verlengde. (Het is bij de tegen woordige mode noodzakelijk meetkunde te' kennen, want alle garneeringen zijn geome trisch Bij dit costume behoort natuurlijk een wit ceintuurtje en ee'n witte badjas met zwart afgezet. Het kan zelf zijn van wollen, zijden of katoe-n tricot en het kan wezen van andere kleuren dan wit-en-zwart, als die maar harmonieeren Als de jumper ge streept is, moeten die strepen heel breed zijn. anders doen ze denken aan die ouder- wetsche blauw-met-wit of rood-met-wit ge streepte maillots en zwembroekjes, liet maillot-model wordt hoe langer hoe zeld zamer, maar aan de echte zwemsters, die het nog trouw blijven, kan ik zeggen, dat het meestal zwart is. of anders van een kleur, die niet leelijk is als ze nat wordt, wat trouwe'ns voor alle badcostumes geldt. De strandpakjes voor zonnebaden alleen, die meestal van zwarte of zwart-met-witte taf zijde zijn, hebben mijn Hollandsche leze ressen stellig niet noodig! Badjassen na tuurlijk wèl. want de uitdagende brutaliteit in een pakkend maillot langs 't strand te wandelen zal in Holland ook wel door geen enkel fatsoenlijk mcnsch gewaardeerd wor den. Die jas kan zijn eenvoudig van bad stof. maar moet altijd zijn van een sponzig absorbeerend weefsel, niet te lang en niet te kort een 25 c.M. van den grond en het model hebben van een ruime jas. mét of zonder kraag. Het cape-model niet zoo gemakkelijk, o.a. omdat we ons minder goed kunnen bewego'n en er geen zakken in zijn voor geld. kammetje, poederdoosje, etc. zal om 't eenvoudige maaksel nog veel worden gekozen Voor het niet zoo heel zomersche Hol landsche klimaat is praclisch het nieuwste van dit seizoen: twee truitjes van eenzelfde tricot-weefsel of met dezelfde steek gebrrid. waarvan het eene mouwe'n heeft en over het hoofd wordt aangetrokken, terwijl hst andere, zonder mouwen, van voren open hangt of met knoopjes sluit. Om de eerste» jumper draagt men een ceintuurtje van leer of van metaal Met een geplisseerde rok van crêpe de Chine of dunne wollen stof vor men ze een e'legant geheel, terwijl we het jasje zonder mouwen ook kunnen dragen op 'n heel jurkje van crêpe de Chine, tussor of die gestreepte foile-dc-soie die we van onze mannen hebben afgekeken. Hierbij een vilten of lichtkleurig strooien hoedje. COLINE. VOOR ZONDAG 3 JULI. Hilversum, 1050 M. 10.15—12 u. Dienst in de St. Dominicuskerk te Amster dam. Het koor der kerk o.l.v den heer G. Kimmyzer. De 4*st Mis: „In honorem Re- ginae Pacis", van W. v Kalmthout. Na den Zegen het 4-st. „Tantum Ergo Sacra- mentum", van Alph. Diepenbrock. ,,Tu es Petrus", van M. Haller. Predikatie door den Zeereerw. heer J. Lagerwey, over: fiet scheepje van Petrus. Organist Evert Haak. Deze speelt na dienst: Offertoire v. Lefubure Wely No. 6. 121.30: Lunch- muziek door het Trio Dick Groeneveld, viool A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 1.50-3.05. Kamermuziek. Strijk trio, bestaande uit: Mej. Nella Gunning, le viool. Mej. Donath, alt viool. Mevr. Hora Adema, cello. Werken van Beethoven en Mozart. 3 u Uitzending van het Kurhaus te Scheveningen. Concert door het Residentie-orkest o.l.v Ignaz Neu- mark. Solist: Lajos Zikra, viool. 5.20: Uitzending uit de Geref kerk te De Bilt. Voorganger: Ds. G. v. der Zanden l. Or gelspel. 2. Votum en Zegen. 3 Zingen Ps. 43 3 en 4. 4. Voorlezing der 12 arti kelen des Geloofs. 5 Schriftlezing: Lukos 7 3650 6. Gebed. 7. ZingenPs. 32 1 en 3. 8. Tekst: Lukas 7 47a. 9. le ged. preek. 10 Tusschenzang Ps. 65 2. 11. Vervolg preek. 12. Dankgebed. 13. Zingen Ps. 116 1 en 4. 14. Zegen. 15 Orgelspel. 8 u.Persber. en sportuitslagen. 8.35: Kurhausconcert en declamatie Aan sluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert o.l.v. Prof. Georg Schnce- voigt. Alexander Schmuller, viool. Na de pauze speelt Alexander Schmuller het vioolconcert D-dur op 61 van Beethoven. In de pauze declamaties door Louis Saai- bom, voordrachtskunstenaar Twee gedich ten van Francois Pauwcis Na het concert Jung Olaf, van E. v. Wildenbruch. met muziek van M. v. Schillings. Egbert Veen, pianobegel. Davenbry, 1600 M. 10.50—12.05- Predi katie door den Bisschop van Ned-York in York Minster. 3.50: Licht orkestconcert. G Naish, sopraan. A Cramer, bariton. Orkest 4.35: Voorlezing: The happy Prince, van Oscar Wilde. 4 50: (Vervolg) Concert. 5.50—6.05: Causerie: Doctoring in a Chinese War zone. 8 20: De klokken van de Westminster Abbey Orgelmuziek. Kerkdienst. 9.10: Oproep voor het West minster Abbev-fonds. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Het Grand Hotel East- bourne-orkest en F. Titterton, tenor. 10 50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 1.05: Gewijde muziek en preek. 1.05 2.10: Orkestconcert. 5.055.55: De Ho- monyme jazz. 8.50—11.20; Dansmuzek, Miario Cazes en zijn orkest. Langenberg, 469 M. Dortmund 283 M. en Munster, 242 M. 9.20—10.20: Morgen concert. 1.302.50: Orkestconcert. 4.35—5.45: Zang door een massa-koor, Dortmund. 5.50—6.50: Koorzangfeest. 7.208.20: Twee plat-Duitsche kluchten. 8.50: Symphonieconcert. Werag orkest en W. Schauss, viool. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 6.50: Vroegconcert. 9.20: Morgenconcert. 11.50: Orkestcon cert. 4.20: Groot zangersfeest in Bres- lau. 6.25: Orkestconcert. 8 50: Inter nationale dansen. Orkest. 10-5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 9.35: Morgencon cert. 11.50: Orkestconcert. 1.25: Con cert. 3.05: Vroolijk concert. 5.50 7.40: Orkestconcert. 8.20: „Heimliche Brautfahrt". Daarna tot 11.19; Dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20: Dansmu ziek. 8.20—11.20: Concert in de Kur- zaal Ostende. VOOR MAANDAG 4 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00: Polilie- ber. 12.352.00; Lunchmuziek door het Lunchtrio. D. Groeneveld, viool; A. van Leeuwen, cello; J. Jochemse, piano 3.30 4.30: Vrouwenuurtje door mevr. Rhémonda 4 405.55; Kinderuurtje door mevr. An toinette van Dijk 6 15—8 00: Vooravond- concert door het A.N.R.O.-orkest. Solist: Maarten v Gelderen, tenor 7.45: Politie- ber. 8 10: Lezing door prof. dr. W H. Kcesom. hoogleeraar aan de Leidsche Uni versiteit, over Onderzoekingen in het Na tuurkundig Laboratorium te Leiden betref fende de gedragingen der slof bij zeer lage temperaturen Daarna aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie orkest o. 1 v prof. Georg Schnéevoigt So liste- Ella Kugel. piano Pianoconcert in c- moll. Rachmaninoff 10.15: Persber. 10.30 Een uurtje cabaret. Calo Culp, levens liedjes. Martin van Reen, zanger. Davenlry. 1600 M 11.20: Daventry- kwarlet en solisten (piano, sopraan, bari ton, viool) 1 202.20: Orgelconcert. E. Neville Jackson, viool 3.15: Voorlezing 3.20- Lezing. The early renaissance 4.05; Dansmuziek 5.20: Lezing: Whole meal bread and cakes 5.35: Kinderuurtje 6.20- Het Daventrv-kwartet 6.45: Le zing- Sound and distance 6.50: Tijds weerb., nieuws 7.05: Het Daventry- kwartet 7.20: Literaire critiek 7.35: De sonates van Mozart 7.45: Fransche voorlezing 805: Amerikaansch variété programma 9 05: American Negro spiri tuals. zang 9.20: Weerber., nieuws 9.40 Lezing- Ur of the Chaldees 9.55: ..Abraham Lincoln", looneelstuk van John Drinkwaler, in 5 scènes 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1050 1120: Concert 12 502.10: Orkestcon cert 5.055.55: Concert. Declamatie, zang. piano- en vioolmuziek 9.0511.00: Fragmenten uit de operette „Zigeunerliebe" van Lehar. Langenberg,. 469 M.. Dortmund 283 M., Münster, 242 M 1.252.50; Orkestcon- cerl 5 506.50 Concert (piano, bariton)' 8 459 20: Vroolijke avond 9.20 10.50- Zwitsersche liederen. H. Ernst, ba riton. Lutterkapel. W. Wahl, declamatie 11.0012.20: Dansmuziek. Königswusterhausen. 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 12 208.05: Lezingen en lessen 85010.50: „Von Ferdinand Kürnberger bis Alfred Polgar". 50 Jaren Weener Salyre. Orkest. F. Kortner, decla matie. Hamburg, 394,7 M. 4.35: Celloconcert (2 cello's) 5.20; „Togo", causerie 6.20: Orkesfconcert 7.20: Orkestconcert 8.20 Populair Concert. Orkest en soli 11.10: Sluiten. Brussel. 509 M. 5.20—6.20: Triocon cert 8.20: Concert 9.50—10.20: Mu ziek door blinde musici. RECLAME. w*nt er ie een middel det D kalm maakt en kalm houdt, terw(jl uw geest helder blyft behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct By Apoth. en Drogisten Naar 'l Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eerste deel. 1861—1863 7) Toen hun de beteekeni9 dier woorden dui delijk werd, gevoelden de jongelieden op nieuw hun geestkracht herleven. Dus waren de Russen in de buurt 1 Het uur van werke- jijken strijd was dus nabij I Dal was in ieder geval beter dan dit eindelooze vagevuur van onzekerheid. Met groote voortvarendheid maakten zij zich ruim baan door de menigte, en trokken zij naar het houten plankier, dat de kerk omgaf; en hier bereidden zij zich met den rug tegen den muur en met hun vuurwape nen in de hand er op voor om hun aanval lers te ontvangen. Een kort oogenblik van verademing volg de. De inwoners door dit vastberaden optre den verrast, waren een eind achteruit go- gaan, aarzelend tegenover die opgeheven re volvers. Het'ontbrak hun niet aan bijlen en messen, maar de maatregelen der politie be letten het bezit van vuurwapens. Bij het gezicht van het aldus behaalde voordeel, herleefde de hoop welke bij twin tigjarigen toch altijd blijft smeulen. Zou het onmogelijk zijn in het tijdsbestek, dat nog zou verloopen vóór de verschijning van de Kozakken de oogen te openen bij deze ver blinde en misleide schare Slap Swigello hoopte in ieder geval het beste, toen hij van zijn paard gestegen en naast de anderen slaande zijn thans eenigszins schorre stem verhief om tegen hel gelui der klokken n nogmaal9 de schoone beloften van het „Gul den Nieuws" te verkondigen. Tn de duister nis waren de gezichten niet te onderschei den, maar hoe viel er nog te twijfelen aan het succes van zijn woorden, toen weldra na eenige gefluisterde besprekingen een paar der oudere dorpelingen met den hoed in de hand zich van hun omgeving losmaakten en na een diepe buiging voor den spreker naar voren traden. Zij wenschten den vreemdelingen geen leed toe, verklaarden zij. zij eerbiedigden hun overtuiging en geloofden in hun woor den. Maar, helaas, de Moscovieten waren de baas en uit vrees voor hun eigen leven durf den zij de Poolsche vlag niet volgen Zij wilden den jongen edellieden geen kwaad Hoen, maar hun eigen veiligheid eischte, dat zij hun de wapens afnamen en hen vast hielden tot de komst van de Russische sol dalen. Bij die woorden keken de „verloren scha pen" elkander wanhopig aan. Zou dit nu werkelijk het einde beteekenen? „Neen. dat behoef! het geval niet te zijn." verklaarde Slas, zijn tanden opeen klemmend „Zij hebben geen vuurwapens dat is wel zeker. Niets verhindert ons om met de wapens in de hand ruim baan le maken en weer in htt op^n veld te komen Het is niet meer dan een kans misschien, maar we hebben geen andere keus." Hij hier zijn revolver op, doch een hand legde zich op zijn arm „Nooit!" zeide Juzio. met een glans van geestvervoering in ziin bruine oogen ..Het bloed vergieten van de menschen, die wij zijn komen bevrijden? Stas, waarachtig, je weet niet wat je gaat doen! Dan is het on eindig beter samen te sterven!" Uit zijn woorden en blikken sprak iets, dat Stas er toe bracht om vol schaamte zijn wapen te laten zinken. „Dan is hel oneindig beter samen le ster ven!" Het woord vond algemeene instemming, want in oogenblikken van de hoogsle geest vervoering werkt de neiging tot zelfopoffe ring als een besmetting. „Nu goed!" zei Stas, ietwat gemelijk, zijn revolver den dichtst bij hem staanden onder handelaar voor de voeten werpend, daar diens ruige, maar niettemin eerbiedwaardige witte baard hem nog het meeste vertrouwen had ingeboezemd. In een oogwenk lagen alle wapens die de knapen uitleverden, in een hoop bij elkaar, en terwijl de menigte zwijgend voor hen ter zijde week. volgden zij den grijsaard, die hun voorging naar een hut in de nabijheid. Zoo een paar heimelijke zuchteD van ver ademing op den drempel er van werden ge slaakt. bewees zulks alleen, dat ook de menschelijke natuur haar grenzen heeft. Na de inspanning en tegenspoed van den dag leek 't witgekalkt vprlrek met zijn ban ken langs den kant en hel voor een heili genbeeld in den hoek flikkeronde licht bijna op een veiligp haven. Maar het werd iels gansch anders voor de meesten van hen. want tusschen die witgekalkte muren speelde zich het laatsle bedrijf van deze tragedie af Nauwelijks toch verdrongen zij zich in dp enge ruimte of een kreet deed zich hooren- „Slaat ze dood. slaaf ze allen dood!" En nog voor de door ontzplling bevangen slachtoffers goed begrppen wal dit .beduid de, sloegen de moordenaars op hen in. Wat nu volgde weigert onze pen in bij zonderheden te beschrijven. Aan den eenen kant bijlen en messen en daartegenover weerlooze knapen, die als vossen of konij nen in een val waren gelokt. Het woord „bloedbad" is een (e zachte uitdrukking, „afslachting" is juister kenschetsing. Niet dat zij gedwee den dood ingingen. Bij het gezicht van die mannen, die door de deur naar binnen drongen, werd ieder dier knapen gelijk aan een in het nauw gedreven dier. Instinctmatig was de ge dachte in al die ontzette hoofden opge komen het leven zoo duur mogelijk te ver koopen. Bij gemis aan revolvers en sabels konden zij zich desnoods behelpen met een kruk en zelfs met een bank Mizi Chileski, met Stas Swigello, de eenige die op een begin van een snor kon bogen, verrichtte wonderen met een dier meubels, zijn eigen leven en dat van vele zijner kameraden met zeker wel vijf minuten verlengend Stas Swigello had zich met een bliksemsnel gebaar in hel bezit gesteld van een bijl van een zijner aanvallers en had met be hulp daarvan nog vijf minuten langer zich de vijanden van het lijf gehouden. Zoo iet3 strookte ook beter met den aard van een Swigello dan hel nederloggen zijner wa pens. waarin hij met zoo veel tegenzin had zicht der bijlen bijna een opluchting ge- toegestemd Voor hem zeiven was het ge weest. Want zijn ontembare strijdlust, welke achter zijn vriendelijk uiterlijk school, werd daardoor weer wakker geroppen Maai aan het einde bracht dil ten slotte geen verandering Het toonee! waarover de Meizon haar stralen deed schijnen was dal van een afzichtelijk bloedbad Zelfs de Kozakken kruisten, toen zij èet vertrek binnen gingen, zich met een rilling en hun aanvoerder schudde, terwijl hij van het eene lichaam naar het andere ging om naar eenig teeken van leven te zoeken, het hoofd en bromde wat in zijn baard. Slechts ee-n paar harten klopten nog, maar de meesten hadden voor altijd opgehouden te kloppen. Vlak bij de laatsle hut van het dorp wijst een hooge aarden heuvel de laatste rustplaats van de vermoorden aan en zal voor de komende geslachten de her innering zijn aan een der afschuwelijkste misdaden, welke ooit zijn gepleegd. Bin nen de muren van het naburige ziekenhuis kwamen de slachtoffers, die nog ademden, waaronder ook Stas Swigello. weder lot be wustzijn. maar niet om te leven doch om levend begraven te worden in het oord van ballingschap Siberië. TWEEDE DEEL LUBYNIA. HOOFDSTUK II. De rechtmatige bezitster. „De hoeveelste is het vandaag, Timosh?" Steunend#op zijn vaarboom stond Timosh een beetje na te rekenen op zijn dikke vin gers alvorens te antwoorden. „De 30ste, genadige meesteres." „De 30ste? Dat is dan de 12de volgens den Poolschen kalender. Wel. dat is de her- inneringsdag van de processie! Ik stel me voor. dat ze even zulk weer hebben gehad als wij vandaag Was het niet net zoo'n dag. Timosh? Vertel mij nog eens alles wat je je er van herinnert!" „Ik heb al zon vaak alles aan de gena dige meesteres verhaald." bromde Timosh, terwijl hij zijn vaarboom weer in het water duwde. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13