De H-NADP te Batavia aangekomen, 15.000 K.M. in dertien dagreizen, No. 20641 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Juni Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. GEYSENDÖRFFER. De H-NADP heeft dus het keerpunt van de gróote reis naar Indit\ Batavia, bereikt. Aneta was de eerste, die ons van de aan komst van het toestel in kennis stelde. Het was het zooveelste telegram, dat wij sedert den vijftienden van deze maand ont vingen. Het was ook de zooveelste maal, dat Aneta de eerste was, die een nieuw bericht omtrent de plaats van aankomst of vertrek van de Nederlandsche vliegmachine zond Dat was niet altoos het geval. Want ook de andere pers-agentschappen hebben ge poogd zoo spoedig mogelijk berichten om trent de H-NADP te brengen en het is fei telijk vanaf den dag waarop de machine in Amsterdam startte, een voorldurenden wed strijd geweest tusschen deze bureaux, wie het eerste was. De dagen waarop ons in den tijd van eenige uren drie telegrammen van dezelfde gebeurtenis bereikten,waren niet zeldzaam en de telegrammen, die nüt het eerste binnenkwamen konden dan steeds dienen ter controle van het vorige draad- bericht. Vanaf den dag waarop de vliegers ver trokken op hun groole reis naar Batavia, heeft er op onze redactiebureaux een eigen aardige spanning geheerscht, die mede ver oorzaakt werd door de telefonische verzoe ken, die tot ons werden gericht om op de hoogte te worden gehouden hoe het met de reis van de Indië-vliegers ging, verzoeken, die ons vooral op de eerste dagen en tijdens de rustdagen te Konstanlinopel en te Bag dad bereikten. De H-NADP is thans behouden te Batavia geland en daarmede is de uitreis van het Nederlandsche vliegtuig naar Insulinde, het tweede dat van Amsterdam naar Batavia vloog, het eerste dat passagiers naar Java bracht, op voorbeeldige wijze volbracht. Vijftien Juni verliet de Fokker Amster dam. nog op den derligsten van dezelfde maand bereikte zij Batavia. Na zestien dagen dus! Zestien dagen zijn verstreken sinds de start van Amsterdam, maaar slechts dertien Vliegdagen waren noodig om den afstand van circa 15.000 kilometer af te leggen. Bij de beschouwing van de prestatie van de vliegers Geysendörffer en Scholte met dp H-NADP gaan onze gedachten begrijpe lijkerwijs terug naar den tocht, die Van der Hoop c.s. in 192-4 met de H-NACC naar Batavia maakten. En wij gaan vergelijken En komen dan lot de conclusie, dat de H-NADP de reis naar Batavia heel wal sneller heeft volbracht als in 1924 dp H-NACC, die de 15373 K.M. lange route in twintig vliegdagen aflegde en met een ge middelde van ruim 120 K.M. per uur vloog, een gemiddelde, dat wegens het ontbreken van enkele gegevens voor de H-NADP nu nog niet te bepalen valt, maar dat het ligt voor de hand belangrijk hooger i9 Evenals het aantal vlieguren, dat voor de H-NACC 127 en 16 minuten bedroeg. Nu de machine van de K. L. M me| den heer Van Lear Black als passagier aan boord, de reis in dertien vliegdagen en binnen de tijd van zestien dagen heeft vol bracht, beseffen wij weer beter dan voor heen van welk nut de luchtvaart voor het internationaal verkeer is. Wij begrijpen beter, het dringt meer tot ons door, welke ongekende moeilijkheden het gebruiken van den luchtweg biedt, ook op den langen af stand en onder zeer varieerende terrein- en weersomstandigheden. En dat vooral voor een koloniale mogendheid als ons land. dat tot op den huidigen dag geen postverbin ding met haar bezittingen heeft in korteren tijd dan vier volle weken. Wanneer men dan bedenkt wat deze vliegtocht leert dat men in dienzelfden tijd gemakkelijk de verbinding tusschen Moederland en Kolo niën vice versa kan maken, dan gevoelen wij het meer dan ooit als een gebiedende noodzakelijkheid, om zoo spoedig mogelijk aan de verwezenlijking van een regelma tige luchtverbinding NederlandOost-Indië, het ideaal van het comité Vliegtocht Neder- land-Jndië en een droom van de K L M en zijn energieken directeur, den heer Ples- man, alles in het werk te stellen wat in dit opzicht gedaan kan worden. Die moge lijkheden Van der Hoop wees daarop reeds in het boek. dat hij schreef na zijn vliegtocht naar ïndië in 1924 zijn er En wij behoeven slechts te besluiten de aan sluiting op de Britscbe lijnen naar Azië, ten koste van eenige geldelijke offers, te verwezenlijken Want het is een volstrekt verkeerd idee van velen in den lande, dat l VAN LEAR BLACK. wij, om de begeerde verbinding te krijgen de geheele route met eigen machines zou den moeten vliegen. Slechts de invoering van verkeersluchtvaart in onze Oost zou daarvoor noodig zijn. En zoo men daaraan ten koste van millioenen den voorkeur geeft, is het de K. L. M. ook best toevertrouwd den volle- digen dienst over den geheelen afstand te onderhouden. Daarvan hebben Geysendörffer en Scholtc met de II-NADP thans het overtuigend be wijs geleverd. Eindelijk, na een spanning van zestien dagen, is het met belangstelling verwachtte telegram, meldende de behouden aankomst van de H-NADP op ons redactiebureau bin nengekomen. Eindelijk en toch zoo'gauw. Want nau welijks twee weken zijn verloopen sinds de Fokkermachine, bestuurd door Geysendorr- fer en Scholte en met den Amerikaan Van Lear Black, diens bediende en den werk tuigkundige van de K.L.M. Weber aan boord, van Schiphol vertrokken. De Mechanicien WEBER. Er is heel wat gebeurd sinds 1596, sinds de dagen waarin Cornelis de Houtman voor de eerste maal van Holland naar den Iri- dischen Archipel zeilde. Er is veel veran derd sinds de Oost-Indische Reyse van Willem IJsbrantsz. Bontekoe (1618) en Abel Tasman (1614). Men hoeft zelfs niet zoo veel eeuwen terug te gaan in de geschie denis van de verbinding tusschen Neder land en Oost-Indiëer is zelfs weer veel veranderd sinds de groote pioniersreis van Van der Hoop en Van Weerden Poel man in 1924. Wij schrijven thans 1927 en er zijn dus ternauwernood drie jaren verloopen sinds den g^denkwaardigen dag in October 1927, waarop de helaas intusschen verloren H-NACC, een Fokkertoestel van het type F VII, Schiphol, de Amsterdamsche vlieg- haven, verliet, met bestemming Batavia. Inderdaad zijn er nog niet ten volle drie jaren verloopen sinds Van der Hoop c.s. voor de eerste maal de reis van Neerland's hoofdstad naar de hoofdstad van ons ri;k in Azië aanvaardde, doch er is veel veran derd intusschen op het gebied van de lucht vaart. En met name op het gebied van de burger-luchtvaart, van de verkeers-aviati^k zijn in deze laatste drie jaren groote vorde ringen gemaakt. En ons land is, wat die vorderingen betreft, niet bij de overige luchtvarende mogendheden ten achter ge bleven. Integendeel. De Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij. die Van der Hoop in 1924 een verkeerstoestel ter beschikking stelde voor zijn reis naar Batavia, heeft de positie, die zij toen reeds in de burger luchtvaart innam, weten te versterk m, zoo dat zij thans tot een van de allerbestp lucht vaartmaatschappijen ter wereld behoon, beschikkende over een vloot van machines, uitsluitend Fokkers, die tot in verre landen beroemd is en vooral ook en dit i? van zoo verbazend groot belang beschikkende over een staf van piloten en werktuigkun digen, waarin men over de geheele wereld een onbeperkt vertrouwen stelt. Aan deze reputatie is het dan ook te danken, dat de Amerikaansche millioneir Van Lear Black voor zijn groote reizen door Europa van de diensten van de K L.M. ge bruik maakte en ook toen hij het plan op- SCHOLTE. vatte naar Batavia te vliegen (en terug) per H-NADP, het toestel waarmede hij reed3 vele duizenden kilometers had gereild, daar heen wenschte te vertrekkendaarmede Nederland en de Nederlandsche luchtvaart een onschatbarcn dienst bewijzende, door het, opnieuw den kans te bieden zijn roem als luchtvarende mogendheid te vergrooten. Aan de uitvoerders van Van Lear Black's opdracht, die de luchtreis AmsterdamBa tavia volbrachten, Geysendörffer. Scholte en Weber, komt thans nu zij de heenreis zon der ook maar een oogenblik te fal^n zonder het vertrouwen van hun passagiers ook maar éénmaal te schokken, hebben vol bracht, het leeuwenaandeel toe van de hulde, die door ieder, die belangstelt in de ontwikkeling van de. verkeersluchtvaart van de K.L.M. wordt gebracht. Wie het drietal kent heeft geen moment getwijfeld of zij wel voor de zware laak, die zij bij de aai- vaarding van de reis op zich namen, zou den zijn berekend. En lot diegenen be hoorde in de eerste plaats de heer Van Lear Black, die naar hij ons voor zijn vertrek van Schiphol persoonlijk cn met nadruk verzekerde, grooten eerbied koestert voor deze K.L.M.-mannen. wier kennis en wils kracht bij bewondert en wier kalmte en overleg bij de navigatie hem van de ken nismaking af vertrouwen hebben ingeboe zemd. En het is zeker te beschouwen als een gevolg van het genot, dat Geysendörffer en Scholte door hun goede vliegen den heer Van Lear Black, die eerder met bijna alle luchtvaartmaatschappijen van Europa had gevlogen, hem op zijn vluchten mPt de H-NADP bezorgden, dat hij korten tijd ge leden zijn besluit nam met diezelfde ma chine, bestuurd door diezelfde piloten, de reis naar Indië te ondernemen. De reis naar Indië per H-NADP, die thans voor de helft op schitterende wijze geslaagd mag heeten. Thans zestien dagen na de start van Schiphol, nu de H-NADP behouden te Ba tavia is geland, zal het enthousiasme en de bewondering van 'den heer Van Lear Black voor Geysendörffer en Scholte en hun machine zeker niet verminderd zijn. En zonder eenigen twijfel zullen beman ning en passagiers van de K.L.M. met te meer moed en vertrouwen over eenige dagen de terugreis naar Europa aanvaar den. Dan zal de blijdschap, die alom in den lande heerscht, het gevoel van nationale trots over het werk van deze Hollandsche jongens, dat wij vandaag ook zoo sterk ge voelen, opnieuw ontwaken en met gejuich zullen wij Hen ontvangen en hun huldigen voor hun kranige verrichtingen, die een nieuw bewijs vormen voor den moed en het beleid, dat goede Nederlanders aan den dag weten te leggen en te demonstreeren door roemruchtige daden. Straks als de H-NADP op Schiphol weer contact krijgt met den Nederlandschen bo dem, zal heel Nederland in het trio Gey sendörffer, Scholte, Weber deze nieuw© Nederlandsche luchthelden huldigen, even nis de Amerikanen Lindbergh en Chamber- lin vieren om hun prestaties in het belang van de ontwikkeling van de luchtvaart in het algemeenvoor hun verdiensten ten opzichte van den naam van hun vaderland op luchtvaartgebied in het bijzondef. Met zoo mogelijk grooter spanning nog dan de heenreis, zullen wij in Patria de berichien betreffende de thuisreis van de H-NADP volgen, om wanneer de landing i9 geschiedt onze helden nog éénmaal de lucht in te zenden, maar dan slechts enkele me ters van den grond.... op de schouders van hun vrienden en vereerders, die zich gelukkig zullen prijzen bemanning en pas sagiers van de H-NADP te kunnen inhalen. De dag van aankomst te Amsterdam zal een nieuwe roemrijke dag worden in de geschiedenis der Nederlandsche verkeers luchtvaart en de bladzijde in het geschie denisboek, gewijd aan den eersten vlieg tocht met passagiers van Nederland naar Nederlandsch-Indië, zal er een worden, die wij gaarne toonen aan ieder, die iets wil weten omtrent het vermogen van de Neder landsche vliegeniers in den jare 1927, Maar vooral ook zal die bladzijde getuigen van den ondernemingsgeest, de energie en het organisatie talent van de leiding van onze Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland s Koloniën, aan wier hoofd in die dagen de heer Plesman stondl j ALPHEN. Een driejarig dochtertje van den land bouwer G. V. aan de Hooftstraat alhier viel in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning. Te laat bemeTkte men het ongeval. Toen men uit het water haalde bleken del evensgeesten reeds geweken. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieternella Cornelia, D. v. J. Baas en G. van Wijk. Jacobus Johannes Antonius, Z. v. H. H. Lek en J. M. de Jong. Hendricus Petrus, Z. v. F. Loos en M. van Hameren. Gehuwd: Job. Vlasveld jm. 29 j. en He lena Hoek jd. 19 j. Op Zaterdag 2 Juli a.s. zal de gele genheid zijn opengesteld tot kostelooze in enting en herinenting van de ingezetenen, die zich op dien dag bij de gemeente-ge- neesheeren-vaccinateurs zullen aanmelden n-1. te Oudewetering ten huize van dr. A. van der Byl nes middags 12 uur; te Roe- lofarendsveen in de R.-K. Jongensschool des middags te 4 uur en te Rijpwetering in de R.-K. School des middags te 12 uur. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De balans en rekening van „Volksbelang" goedge keurd. De Westvaartsche sluis wordt uitgediept. Nogmaals de Koudekerksche brug. Afwezig de heeren A. J. de Jong, C. Patijn, en mevr. K. van der HeulenVan Beemen. Na opening der vergadering wordt aan gevangen met gebed. De notulen der voor gaande vergadering worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter wijst de heeren M. Hey- ker, L. Noordam en D. Buitenhuis aan ais commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden. Ingekomen zijnEen dankbetuiging vau H. K. H. Prinses Juliana voor de geluk- wenschen Haar aangeboden ter gelegen heid van Haar achttiende levensjaar. De door Ged. Staten vastgestelde reke ning voor het dienstjaar 1925 en diverse door dit college goedgekeurde raadsbe sluiten- Een kennisgeving dat de subsidie inge volge het werkloosheidsbesluit over hot 4e kwartaal 1026 is vastgesteld op f 103.96. Een bericht dat over 1925 f 32.45 te veel is betaald als bijdrage in de kosten van den keuringsdienst van waren. Een beschikking waarbij f322.81 betaald moet worden aan Leidrn als bijdrage in de kosten van de H. B. S. voor meisjes voor één leerlinge uit deze gemeente. Opgave dat de gemeentelijke inkomsten belasting dienstjaar 1927/1928 voorloopig is geraamd op f 40.000 en de gemeente-op- centen op de vermogensbelasting op f 3600. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. Het verslag betreffende do verrichtin gen mot betrekking tot de volkshuisves ting. Al deze stukken worden achtereen volgens voor kennisgeving aangenomen. De balans en verlies- cn winstrekening van de woningbouwvereeniging „Volks belang", sluitende met een nadeelig saldo van f 1181.45 waarin het Rijk 75 pCt. bij draagt, wordt met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. goedgekeurd De heer A. Buitenhuis vTaagt in ver band daarmee of er geen kans bestaat het rentepercentage verlaagd te krijgen, waar op de voobzitter ontkennend antwoordt a! worden er pogingen aangewend. Na eenige bespreking van deze zaal: wordt overgegaan tot het vaststellen van de volgende vergoedingen over 1925 eu de volgende voorschotten over 1927 aan de bijzondere scholen: R.-K. school Groe nendijk f 1042.76 vergoeding en f 650.66 voorschot; Chr. school Rijndijk f 2556 ver goeding en f 2174.30 voorschot, R.-R. school Dorp f 2232.24 vergoeding en f 1663.10 voorschot, R.-K. school Oost- buurt f 1282.50 vergoeding en f 965.12 voor schot en de Chr. school Dorp f 1583.09 ver goeding en f 1202.53 voorschot Thans wordt bij monde van den heer L. Noordam verslag uitgebracht namens a© commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden Alle geloofsbrieven zijn in orde bevonden en geadviseerd wordt tot toelating waar toe daarop met algemeene stommen wordt besloten. Op voorstel van B. en W. worden en kele wijzigingen aangebracht in de be grootingen dienst 1926 en 1927. Vervolgens doet de voorzittor enkele mededeelingen. In de voorgaande vergadering is er op aangedrongen aan den polder „De Hazers- woudsche Droogmakerij" overleg te vragen omtrent de mogelijkheid de Westvaartsche sluis zoo te maken dat deze later, zoo noodig, zonder veel kosten dieper gemaakt kan worden. Bij dit overleg is medege deeld dat zulks niet mogelijk is doch dat de diepte in plaats van op 1.40 M. op 1.50 M. gebracht zal worden. Bij de gebruikelijke rondvraag deelt de heer C. A. van Dam mede dat door het raadsverslag van Koudekerk bij ingezete nen dezer gemeente de indruk is gewekt dat bet bestuur dezer gemeente niets voelt voor het belang van de Koudekerksche brug, ja, dat daarop eigenlijk de onder handelingen zijn afgesprongen. De voorzitter antwoordt dat ter Prov. Griffio een bespreking over de Koudekerk sche brug heeft plaats gehad met een af- deeling uit de Ged. Staten. Daarbij bleek dat met een nieuwe brug en de afkoop van het recht meer dan f 200 00O gemoeid zijn behalve de kosten van bediening en on- derhoudt Van de sijde van de Ged. Staten vond men de brug in hoofdzaaK van plaat selijk belang en moesten de beide gemeen ten daarvoor aidoende financieele offer# brengen. Al erkent deze gemeente ook het belang dat een deel der ingezetenen aan den Rijn bij de brug heeft m zoo'n be drag kan de gemeente niet treden, wat' ter conferentie ook is gezegd, in vervolg op deze conferentie is door de Ged. Staten, een uitvoerig rapport omtrent de brug ge zonden, waarin cijfers omtrent het verkeer over de brug, met verzoek om mede te deelen tot welke beschouwingen en tot welke voorstellen na overleg tusschen de beide gemeenten het rapport aanleiding geeft. Uit de verslagen in de courant alsook uit een afschrift dat dezo gemeente ont ving van een kort schrijven aan de Ged. Staten door Koudekerk, bleek dat de raad van Koudekerk zonder eenig overleg met deze gemeente van verdere onderhande ling met de Ged Staten afzag althans het schrijven aan dit college zoodanig heeft ge steld dat dit er uit volgt. Deze gemeente heeft echter wel haar beschouwingen tot welke het rapport aanleiding geeft aan de Ged. Staten medegedeeld en staat thans nog met hen in verbinding teneinde tot een oplossing te geraken waaromtrent het echter beter is geen verdere mededeelingen tc doen. Na deze mededeeling sluiting der ver gadering. Van Dinsdag- op Woensdagnacht heb ben ongowenschte bezoekers ingebroken in het kantoor van de firma K. Wezelenburg Zoon, en hebben een drietal schrijfmachines buit gemaakt. De politie heeft de zaak in handen. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De vergoedingen aan da bijzondere scholen vastgesteld Da gemeenterekening goedgekeurd. Aanwezig alle leden. Voorzitter de -heer J. A. Bakhuizen. D£ voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige ver-, gadering worden voorgelezen en goedg©* keurd. Voordat de voorzitter tot de agenda over* gaat spreekt hij nog een enkel woord naar aanleiding van het zoo plotseling overlijden van den gemeenteveldwachter en gemeente-, bode J. F. Kemp. Hij is er van overtuigd dat de gemeente en de gemeenteraad in het bijzonder dezen plichtsgetrouwen ambtenaar sterk zullen missen. Verder dankt de voorzitter den raad voor de blijken van belangstelling betoond, bij zijn twaalf en een halfjarig huwelijksfeest. Thans wordt overgegaan tot het eerste punt van de agenda en wel, vaststelling van de vergoeding aan de bijzondere scholen over 1925, ingevolge art. 101 der L.O.-Wet. De kosten per leerling aan de o.l. school zijn f 17.56. De vergooding van de Bijz. School met den Bijbel wordt, daarop vastgesteld op 88 x f 17.56 f 1745 28 en die van de R.-K, School op: f3670,04 zijnde 209 x f 17.56. De voorzitter doet thans mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. Kon. Besluit, waarbij de jaarwedde van den gemeente-ontvanger herzien wordt. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Missive van Ged. Staten waarbij de ge meenterekening, goedgekeurd wordt. De inkomsten en uitgaven zijn als volgt vastgesteld. Gc-wone dienst uitgaven f 65.461.82. Inkomsten f 73.032.32. Ba« tig slot f 7570.41 1/2. Buitengewone Ink. f 72.328.71 1/2. UiU gaven f71 819 53. Batig slot f 479.18 1/2. Kon. Besluit van 18 Maart 1927 waarbij de opcenten heffing op de hoofdsom der R. I. B. goedgekeurd wordt. Missive van Ged Staten dat over 1925, f 12.78 te veel gestort is, wegens bijdrage aan den Keuringsdienst ingevolge de waren wet. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op 16 Juni 1927. Alles werd in de volmaaktste orde aangetroffen. Adres van mej. Krispijn, aangaande hare onbewoonbaar verklaarde woning. Na een kleine1 discussie wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Van de geldleening oorspronkelijk groot f 3000. wordt aandeel No. 5 uitgeloot. Goedgekeurd worden nog enkele beslui ten tot wijziging der gemeentebegrootingen 1926 en 1927. Een voorstel van den gemeente-ontvanger om over te gaan tot het oninvorderbaar ver klaren van enkele belastingposten wordt goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. ROELOFARENDSVEEN. Onze plaatsgenoot en de dames H. M* J. Wagenaar en J. C. M. Verhaar behaal den dezer dagen de akte van bekwaam heid als onderwijzeres. Zondag a.s. hoopt de oudste ingeze tene van ons dorp mej. de wed. A. Spruit haar 94sten geboortedag te herdenken. Het oudje is voor haar leeftijd oog zeer kras. Ais bijzonderheid kan nog vermeld worden dat zij 2 zusters in het St.-Jacobsgesticht alhier heeft, die ook beiden reeds een hoogen leeftijd bereikt hebben, n.l. mej. O. Heetman, die 8-1 jaar en mej. J. Heetman, die 91 jaar is. Op initiatief van den burgemeester heeft zich ook hier een comité gevormd ten einde gelden in te zamelen teD behoeve van de getroffenen bij de jongste storm ramp in het Oosten van ons land ln de dezer dagen gehouden vergadering van het Comité is besloten de collecte te houden op Zondag 10 Juli in de R K kerk, onder alle H Missen. De geestelijke overheid heeft welwillend toegestaan om deze col lecte in de Kerk te mogen houden.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9