AGENDA. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. Vrijdag. N. V. Leidsche Uitgeversmaatschappij (O. Rijn 39): Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders. 2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Maandag 27 Juni tot en met Zondag 3 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, telef. 552. artikelen: Sanitaire Artikelen; Huishoude lijke Artikelen. Tijdens de tentoonstelling zullen lezingen ook geillustreelrd door films, worden ge houden. Interessant zal de filmverlooning mor genavond zijn, die door dr. Carstens, kinder arts te Utrecht, zal worden verklaard en toegelicht, en waartoe iedere avondbezoeker van de tentoonstelling vrijen toegang heeft. Dinsdagavond zal prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar voor Kinderziekten aan de Universiteit alhier, een voordracht houden over Zuigelingenvoeding, waartoe weer de bezoekers van de tentoonstelling van dien avond vrijen toegang zullen hebben. Woensdagavond spreekt dr. Kramer, uit Den Haag en Donderdag spreekt ten slotte dr. I. H. J. Vos over de melkvoorziening in de groote steden. Er zal ook voor lichtere kost worden ge zorgd. In de tentoonstellingszaal zal des middags en 's avonds een strijkje zich laten hooren, en Zaterdagavond, Zondag- en Maandagavond kan op de muziek van een Jazz-band in den Foyer van de Gehoorzaal door de bezoekers van de tentoonstelling worden gedanst. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Tweede groep. Geëxamineerd 6 candida- ten voor B. Toegelaten: J. R. van Blom, G. C. Th. van Dorp, Tony Hirsehig, Johanna M. Hoogenboom. Afgewezen I vrouwelijke leerling. Hel examen wordt voortgezet met één leerling. VERMIST. Sedert Maandag wordt te Leiden vermist de 23-jarige. ongehuwde Jacobus Harlevelt. Dc mogelijkheid dat hem eén ongeluk is overkomen is niet uitgesloten. De Commissa ris van Politie verzoekt inlichtingen. Naar wij vernemen zal onze burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, gaan wonen in het huis aan het Rapen burg 31, dat thans wordt bewoond door mr. A. J. Fokker, waarvan hij door aankoop eigenaar is geworden. De jaarlijksche collecte uitgaande van de Ver. tot Werkverschaffing aan Hulp behoevende Blinden zal hier ter stede mor gen en volgende dagen gehouden worden. Gaarne wekken wij onze lezers op om voor dit mooie doel flink te offeren. Wij herinneren aan de liefdadigheids uitvoering van „Het Nieuwe Tooneel", ten bate van de stormramp-slachtoffers, welke Zaterdagavond te 8 uur in „l'Union" ge geven wordt. De commissaris van Politie te Hilver sum deelt mede. dat door den heer Nevenzei, wonende te Amsterdam. Zaaiersweg 76. een postduif is gevangen, dragende een ring ge nummerd Nurp 26 L 3-iS t. Dinsdag is door de Politie in de omge ving van de de Genestctstraat gevonden een zwarte hond met bruine vlekken. De politie alhier heeft vannacht aan gehouden en overgeleverd aan de militaire politie S. S. die wc'gens desertic bij de land macht stond gesignaleerd. Tengevolge van een aanrijding tusschen een auto en een rijwiel gistermiddag op do Mare bij den hoek van den Oude Singel is het rijwiel dat aan den 10-jarigen J. H. toe behoorde totaal vernield. Gistermiddag had in de fabriek „Ma- vomaho" aan den Maredijk alhier een beu drijfsongeva! plaats, waarbij de 22-jarige C. de K. met een uitschietende beitel een die pen wond boven het linkeroog opliep. De man moest ter verpleging in het Sl.-Eli- sabethgesticht worden opgenomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie De Fransch-Dnitiche han delsbetrekkingen. Gisteren en eergisteren zijn ter mari tieme conferentie de problemen der krui sers en torpedojagers behandeld. Wat betreft de kruisers hebben de Brit sche gedelegeerden te kennen gegeven, hoe groot het aantal moet zijn, dat zij noodig hebben. De tonnen maat der kruisers zal bepaald worden, nadat andere delegaties den uit- 6lag hebben kunnen afmeten, betreffende hun eigen vloteD. De Duitsche en de Fransche handelsde legaties kondigen aan, dat de Duitsche regeering om technische redenen niet kon toestemmen in een verlenging der voor- loopige overeenkomsten, welke de Fransch- Duitsche betrekkingen regelen en welke heden afloopen. De delegaties zijn het ech ter eens om over een nieuwe voorloopige overeenkomst te onderhandelen van groo teren omvang dan de vorige, die zij aan de resp. pariementon hopen te kunnen voorleggen vóór 15 Juli. Wat den ruilhan del met het Saargebied aangaat, hebben zij besloten zoo 6poedig mogelijk over te gaan tot de verlenging van beide regelin gen van 1926, behalve dat Frankrijk, zich het recht voorbehoudt de overeenkomst op te zeggen indien het aecoord waarover onderhandeld wordt, 31 Juli niet gesloten zou zijn. FRANKRITK. Pnjo gearresteerd. Maurice Pujo, hoofdredacteur van de „Action fran^aise", is gistermiddag gear resteerd. Dit natuurlijk wegens medeplich tigheid aan de bevrijding van Daudet. Toen een groep van 200 camelots voor het Kamergebouw wilde manifesteeren, werden zij door de politie teruggedrongen. ENGELAND. De Hoogerhuis-hervorming De Valera in actie. De „Times" verneemt, dat de regeering, met het oog op de gemengde ontvangst aan. haar voorstellen tot hervorming van net Hoogerhuis ten deel gevallen van de zijde van leden der conservatieve partij ze'lf, niet verder zal gaan met het plan zooals dit ver leden week door den lord-kanselier in het Hoogerhuis werd uiteengezet. Zij zal er zich mee vergenoegen met het volgende jaar voorstellen in te dienen tot het aanbrengen van zekere wijzigingen in de Parliament Act met name ten aanzieh van de omschrijving van „Money bils". De plotselingen aanval van de jonge To ries en het even snelle terugkrabbelen van de regeering ten opzichte van dit voorstel worden intusschen als een zwaie klap voor het prestige» van de regeering beschouwd. De quaestie is, dat de conservatieven, die tegen de regeeringsvoorstellen zijn opgetreden, niet durven riskeeren, bij de volgende ver kiezingen in de groote industrieele centra aan te komen met een machlsvermeerdering voor de lords en een machlsvermindering voor de vakvereenigingen. Het is, meent men, beter halverwege terug te» keeren. dan met een impopulair stelsel voort te gaan. De Valera heeft gisteren meegedeeld, dat hij en zijn 45 volgelinge'n die tot lid van de Dail gekozen zijn. onwrikbaar zullen vast houding aan hun weigering van en eed van trouw aan een „vreemden" Koning, doch daarom niet in hun uitsluiting zullen be rusten. De partij zal in de eerste plaats een gerechtelijke beslissing trachten uit te lok ken en in die'n tusschentijd 75.000 handtee- keningen verzamelen in het geheele land (en niet meer dan 15.000 ijj een en het zelfde graafschap) waardoor de regeering volgens artikel 48 van de grondwet gedwon- g€'n zou worden de uitsluiting aan een volks stemming te onderwerpen of zelf maatrege len voor te stellen in de Dail, waardoor het 1/3 deel der gekozen afgevaardigden niet langer belet zou worden aan den wetgeven- den arbeid deel te nemen. De Valera ver weet vooral aan de huidige regeering dat zij, in de beiide laatste jaren, toen ze overal in den lande de herleving van de republikein- sche gedachte had kunnen en moeten waar nemen, niets gedaan heeft om het conflict uit den weg le ruimen door de indiening van een wel Die wet wil de partij van de Valera nu met haar 75.000 handteekeningen af dwingen. NOORWEGEN. Stresemann te Oslo. Gisteren heeft Stresemann te Oslo zijn Nobel prijs-voordracht gehouden, waarbij ook de koninklijke familie tegenwoordig was. In zijn rede sprak Stresemann eerst zijn dank uit voor de toekenning van den Nobel prijs en gaf dan in een rede van ongeveer één uur een kort overzicht van de verschil lende étappes en de ontwikkeling van de Duitsche binnen- en buitenlandsche poli tiek sedert den oorlog. Hij sprak over den Roerstrijd, het Dawespact, het Duitsche me morandum van Februari, de besprekingen van Locarno, het sluiten der verdragen van Locarno en den weerstand tegen Duitsch- land's toelreding tot den Volkenbond, even als over de eindelijke toetreding zelf. Stre semann had het vooral over de uitwerking der buitenlandsche politiek op het gevoel en de ziel van hel Duitsche volk. Wijzend op de jongsle besprekingen in den Rijksdag kon hij zeggen, dat de overwegende meer derheid van het Duitsche volk thans in den ruimsten kring de politiek van overeen komst met overtuiging voorstaat. De uit de kringen der oude principieele oppositie voortgekomen persoonlijkheid van den eer sten Rijkspresident symboleert met den per soon van den tegenwoordigen verkozen president Hindenburg de verbinding der personen en de tradities van het oude rijk met de jonge republiek. Des middags legde Stresemann een lau werkrans neer vóór de buste van Nobel dis aan den ingang staat van het Nobel-insti- tuut. Toen Stresemann na zijn rede de uni versiteit verliet om in een auto naar zijn hotel terug te keeren, werd hem door een groote menschenmenigte een geestdriftige hulde gebracht. TSJECHO-SLOWAKIJE. Parlementaire zeden. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de bestuursvorming in het parlement hebben zich rumoerige tooneelen voorge daan. Toen de rapporteur-generaal, dr. Kramor, zich naar het spreekgestoelte begaf, begon nen de communisten, de Duitsche sociaal democraten en de Duitsch-nationalen le schreeuwen en op andere wijze bezwaar te maken. Toen dr. Kramor het woord poogde te nemen, werd het lawaai oorverdoovend. Hst gefluit, geschreeuw, gestamp was gewoon weg verschrikkelijk. Daar tusschen in hoorde men de bel van den president tot kalmte maande. Afgevaardigde Kramor poogde eenige malen te spreken, pleegde overleg met den president en begon tenslotte zijn referaat aan de stenografen te dicteeren. Aan het einde der voorlezing van het re feraat verscheen de communist Harus met zijn collega Haiplik in de zaal. Zij droegen een standaard en gummistokken. Voor de bank der ministers kwart) het tot woeste tooneelen, toen afgevaardigde Pelro- vicky zijn collega Haiplik bij de jaskraag greep en hem den standaard poogde le ont rukken. Dadelijk kwamen eenige communisten en verscheidene leden der regeeringspartij toe ijlen. Afgevaardigde Kremer poogde afgev. Ha- rus den gummistok te ontrukken. Harus werd met de afgevaardigde Bezdek en Dole- zal handgemeen. Dank zij het ingrijpen van andere afge vaardigden, gelukte het, de vechtende te scheiden. De communist Kreibich werd daarbij door Harus op den grond geworpen. Welk een voornaam beeld van parlemen taire zeden. RUSLAND. Antwoord van Rykof Verbannelingen? In antwoord op de telegrammen der En- gelsche Labourparty en de vakvereenigin gen over de executies verklaarde Rykof, dat bedoelde terechtstellingen, in verband met het misdadig optreden der Witte gar des, gerechtvaardigde maatregelen zijn cn beantwoorden aan de gewone rechterlijke methode, met dit onderscheid dat de nieu we methodes aangepast zijn aan de contra revolutionaire methodes der vijanden van de sovjets. M.a.w.zij zullen worden voortgezet. Het heet, dat Trotzky en Zinowjef naar de Krim zullen worden verbannen. Beves tiging ontbreekt nog. ZUID-AFRIKA. Nederlagen der regeering De Senaat heeft in derde lezing de dia- mantwet aangenomen, docht slechts na wij zigingen, die de minister van mijnwezen vernietigend acht voor het ontwerp, zoodat dit feitelijk is verworpen. Hertzog wil een korte parlementszitting houden in October om de kwestie' der vlagwet te behandelen, evenals het wetsontwerp betrefende ijzer en staal en vermoedelijk ook andere kwesties. VEREENIGDE STATEN. Borah praat weer eens Uit stel aan Sacco en Vanzetti. Af en toe houdt Borah redevoeringen, waarin hij zijn standpunt uiteenzet. Zoo valt er nu weer een te vermelden, waarin hij o.a. zeide: „Wij helpen Europa niet als wij het zijn schulden kwijtschelden of geld leenen. Wij helpen de oorlogsstokers van Europa". De jongsle gebeurtenissen nagaand, con stateerde hij. dat in Europa die elementen van tweedracht leven, we'lke het tijdperk, dat onmiddellijk aan den wereldoorlog voor afging, karakteriseerden. Hij voerde daar toe als voorbeelden aan: de rede van Musso lini, die om een leger van 5 millioen man vroeg, de breuk tusschen Engeland en Rus land, de moord op'dcn Russischen gezant te Warschau, de executies in Rusland en de rede van Poincaré te Lunéville. 4 De gouverneur van Massachusetts he'eft 30 dagen uitstel verleend aan Sacco en Van zetti. Een zelfde uitstel is verleend aan Celesli- no Madeiros, die ook teT dood veroordeeld is wegens moord. BUITENLANDSCH GEMENGD. BLOEDIG GEVECHT. Te Vuccamorte, in Brazilië, heeft een hevig gevecht plaats gevonden tusschen politie en roovers. In een gevecht, dat drie dagen duurde, zijn acht politiemannen en acht roovers omgekomen. De rest van de rooverbende kon de vlucht nemen. TREINMOORD. Gistermorgen werd te Parijs in een eer- ste-klas-coupé van den sneltrein uit Cher bourg het lijk gevonden van den majoor der artillerie Sauvalle, die drie revolver schoten in de hartstreek bleek te hebben. Kort nadat deze ontdekking was gedaan, werd de chef van het St. Lazare-station te Parijs opgebeld door de gendarmerie te Bernay, die hem mededeelde, dat er op de spoorlijn daar in de buurt een man ge vonden was, die geblesseerd was en een revolver bij zich had, waarop enkele ko gels ontbraken. Deze man bleek Follain te heeten. Natuurlijk werd er tusschen het vinden van het lijk in den coupé en het aantref fen van den man op de spoorbaan verband gelegd en het heeft dan ook net lang ge duurd of het onderzoek wees uit, dat Fol lain den moord op majoor Sauvalle, dien hij, naar zijn eigen bekentenis had willen bcrooven, heeft gepleegd. UIT DE VLIEGWERELD. Byrd onderweg. Omtrent Byrd's vertrek wordt nog go- meld, dat het besluit daartoe zeer plotse ling genomen werd. Even voor het vertrek ontstond er groote verwarring, toen Byrd's onverwacht besluit bekend werd gemaakt. Het bleek toen. dat Byrd en de drie leden zijner bemanning zich reeds in het geheim aan boord van het vliegtuig hadden be geven. Het was juist 5 uur 24 m. u. Amerikaan- sche tijd, (10 uur 44 Amsterdamsche tijd) toen de wielen van de ^America" den vasten grond verlieten. De motoren van het groote vliegtuig waren gedurende bijna een half uur voor- gewarmd. Toen schoot de „America" plot seling, als uit een catapult, naar voren, snelde het korte hellende loopvlak af, taxi'de ongeveer twee derde van de lengte van het vliegveld eD verhief zich vervol gens gelijkmatig in den grijzen morgen nevel. Spoedig daarna was het vliegtuig aan den Ooatelijken gezichtseinder ver dwenen. Even voor het vertrek van de „America" bleek nog, dat er zich een verstekeling aan boord bevond, zekere Kenkade, een bekwaam automobiel-monteur. Byrd c.s. hebben echter nog kans gezien om vóór het definitieve vertrek den verstekeling te loozen. De „America" is geheel gevuld met brandstof, n.l. 240 L. olie, 80 L. voor eiken motor, en 5900 L. benzine. Behalve den voedselvoorraad zijn er noodrations aan boord, welke voldoende worden geacht voor een maand. Vermoedelijk zal Byrd eenigen mist, re genbuien en laaghangende wolken ontmoe ten, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat hij groote gebieden met slecht weer op zijn weg zal ontmoeten. Er schijnen geen vooruitzichten te bestaan dat de weersom standigheden gunstiger zullen worden dan zij thans zijn, maar, liever dan in het on eindige te wachten, besloot Byrd daarom tbans te vertrekken. 200 brieven heeft hij bij zich, w.o. ook eenige voor Hindenburg, den Duitschen rijkspresident. Byrd's vliegtocht is ongetwijfeld weten schappelijk de best voorbereide der Oceaan vluchten en vormt in dit opzicht een vol komen tegenstelling met den tocht van lucky Lindberg" die alleen met zijn aard- inductie-compas gewapend, meer met het instinct van een trekvogel, dan met behulp van ingewikkelde instrumenten feilloos zijn doel bereikte. Byrd's vliegtuig daarentegen is met alle navigatie-instrumenten uitgerust. Hij heeib zelfs aangekondigd, dat hij onderweg de lucht stroomingen en de windsterkte boven den Atlantischen Oceaan wil meten. Als de voornemens, die bij de voorbereiding der vlucht werden medegedeeld, uitgevoerd worden, zal de „America", die van een draadlooze installatie is voorzien tijdens den geheelen duur der vlucht een eigen roepteeken W. T. W. uitzenden, en wel elke zes minuten op een golf van 690 M. De draagkracht van den zender, die op 690 M. golflengte met een capaciteit van 150 Watt werkt, bedraagt bij daglicht 250 tot 600 mijl; bij nacht ia de draagkracht daarentegen veel grooter. Tot dusver heeft hij geregeld' geseind. Zoo heeft hij aan Wanamaker, die den vlic^r tocht financiert, getelegrafeerd, dat alles wel aan boord is, doch dat de wind hem veel last bezorgt. Het laatste bericht over hem was, toen hij 1100 K.M. van New-York was verwij derd. Het vliegtuig is een Fokker-ééndekker, gemerkt N.X. 206, met 1 zware en 2 lichte motoren van 200 P.K Behalve de hoofd- tank, die 800 gallons benzine bevat, zijn er 4 vleugeltanks van 95 gallons elk. De snelheid van het toestel heeft Byrd bere kend op 90 mijl per uur, waarvan het er 15 zou inkorten echter, indien één der mo toren onklaar werd De hoeveelheid ben zine die hij mee heeft is berekend voor 50 vlieguren. Als alles goed gaaf, kan hij' hedenavond of hedennacht te Parijs arriveeren. Honolulu bereikt. Maitiand en Hegenberger zijn gisteren om 6.22 u. te Honoloeloe geland. Zij genie ten de eer de eersten te zijn van een ge slaagde vlucht te maken van 2400 mijl tusschen San Francisco en Honoloeloe in 25 uur 43 minuten. Nog een plan. Capt. Courtney, die een vlucht hoopt te maken \an Engeland naar New-York en terug, bracht zijn Dornier Walmachine gisteren van Friedrichshafen naar Calshot, 'n non-stopvlucht van 800 mijlen. Hij werd vergezeld door zijn vrouw, een navigator en een mecanicien. Courtney zal volgende maand te Valentia (Ierland.) starten. Van daar vliegt hij naar New Foundland (af stand 1820 mijlen).. Na een landing aldaar om brandstof in te nemen, vliegt hij ver der naar New-York. Hij is van plan ook in twee étappes naar Engeland terug te keeren. IJMUIDEN, 30 Juni 1927. VISCHPRIJZEN. 55 Tarbot per K.G. f 1.25f 1; 7 Griet per kist van 50 K.G. [50127; 4387 Tongen per K.G. 12.80f 1.55; 1 Groote Schol per kist van 50 K.G. f 46f40; 1 Middelschol per kist van 50 K.G. f46; 19 Zeischol per kist van 50 K.G. f 31f 29; 609 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 20f 580 Schar per kist van 50 K.G. f 11.5013.20; 35 Vleeten per stuk f 1.75f 1.28: 4 Kleine roode Poon per kist van 50 K.G. 145138; 43 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 17.50f 5.50; 9 Groote Schelvisch p. kist van 50 K.G, f35—f26; 20 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. (25f22; 69 Kleinmiddel Schelvisch p. kist van 50 K.G. f 18.50f 16; 253 Kleine Schelvisch p. kist van 50 K.G. f 13.5019; 11 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 77f 42; 173 Gullen per kist van 125 K.G. f 23f 6.50; 8 Lengen per stuk f 1.12; 55 Wijting per kist van 50 K.G. [5—14.20; 5 Kooivisch per stuk f 0.20; 11 Makreel per kist van 50 K.G. f 15—(4 90. Aangekomen 12 stoomtrawlers en de log ger: KW 12 met f707 besomming. Praai-rapport Hr. Ms. Vnlcanus. 27 Juni: tusschen 60 gr. 6' Nbr. en 0 gr. 22' Wl. en 59 gr. 40' Nbr. en 0 gr. 18' WI. KW 137. 11 dagen, 1 kantje; KW 28, 11 dagen, 5 kantjes: KW 37, 18 dagen. 58 kantjes: KW 68. 14 dagen, 40 kantjes; KW 69. 14 dagen, 43 kantjes. 28-Juni: tusschen 59 gr. 36' Nbr. en 0 gr, 17' Wl. en 59 gr. 1' Nbr. en 0 gr. 15' Wl. KW 38, verkend; KW 131, 5 weken, 7 last; KW 97, 5 weken, 4 last, DE TENTOONSTELLING VAN TIN IN DE LAKENHAL. Bij zijn rede over de geschiedenis van het tin bij de opening van bovengenoemde ten toonstelling zeide mr. dr. Overvoorde o.a.: Deze tentoonstelling beoogt allerminst- een volledig overzicht te geven van alles wat op het gebied van oud tin bijeen te brengen ware Daartoe zoude een langer voorbereiding vereischt zijn en meer tijd, dan wij hier zoo spoedig na de hulde van onzen onvergele-» lijken tinschilder Floris Verster, beschik baar konden stellen. Ik wenschte slechts in ruimer kring de aandacht te vestigen op de werken in dit bescheiden metaal, die een vast bestanddeel vormden in het Huisgezin onzer 17de eeuwsche voorouders, doch dié verdreven werden door het porcelein en aardewerk in de 17de en in het bijzonder door het glaswerk in de 18de eeuw, dat bil het gebruik in vele opzichten den voorrang verdiende. De eenvoudige voorwerpen van dagelijksch gebruik, die door hun schoone vormen en hun snaaksche lichtspiegelingen de stillevensehilders als Ileda, de Heem, Kalf e. a. zoozeer bekoorden, geraakten hierdoor echter uit het oog en uit hel hart en thans, nu de verzamelaar het weder meer op waarde beginnen te schatten, blijkt hoe moeilijk het is om nog eerste klasse tin-» werk bijeen te brengen. Het gebruik van tin voert terug tot den tijd van Hellas en Rome en tot de woningen der paaldorpen. In onze landen vindt men het in de letter kunde reeds bij Jacob van Maerlant ver meld en in de offieieele stukken in de stads rekeningen van Dordrecht uit 1284/5. Het werd in de l&de eeuw meer algemeen, vooral na de aanvoer van tin uit Oost-» Azië. De gemakkelijke bewerking, de goed koopte en het glanzend aanzien van het nieuwe tin en de eenvoudig aan te brengen versiering verschaften het tin spoedig bur gerrecht in alle landen. Het verving de hou ten borden en kommen der middeleeuwen en werd voornamelijk gebezigd voor voor werpen van dagelijksch gebruik, doch ook: voor kerkelijk doel bij armere kerkjes, waar de middelen ontbraken voor het aanschaf fen van gouden en zilveren kerksieraden. Bij den Katholieken eeredienst was tin meer uitzondering, doch bij de avondmaalsbekers en kannen der Hervormden bleef het lan gen tijd regel en is het ook thans nog veel vuldig gebruikt ten plattelande. De tintechniek leidde in verschillende streken tot gelijke bewerking, waarnaast ook oude vormen dikwijls bij de opeenvolgende geslachten van tinnegieters in gebruik ble ven. Het daleeren en het bepalen van de plaats van herkomst is daardoor dikwijls onzeker. Ik heb daarom gemeend naast het Hollandsch werk ook het buitenlandsche werk te moeten toonen, zooveel mogelijk met aangeving van de herkomst, ten einde ook een punt van vergelijking le geven van de hoogte van ontwikkeling hier en in den vreemde. In het algemeen was de Hollander minder geneigd tot uitvoerige versiering en zocht hij zijn kracht in de schoonheid der welgekozen vormen. Ook het siertin, dat niet tot dagelijksch gebruik was bestemd, was hier niet onbe kend, al vond het vervaardigen van het zgn. edel tin hier geen of weinig toepassing. Het procédé was eenvoudig. De blokken tin werden gesmolten onder toevoeging van lood, koper en antimonium, soms, ook van zink en bismuth, waarbij het overdadig ge-, bruik van het goedkoopere lood tot onge- wensehe praktijken leidde, daar te veel loodgehalle de hardheid van het tin ont neemt, de glans bederft en gevaar voor den gebruiker op kan leveren. Men trachtte dit laler te keeren door het invoeren van kwa liteitsmerken, zooals hamer X, roos, Engel of 4 schildjes, die echter door de gieters zeif werden ingeslagen en dus slecht9 een be perkten waarborg gaven. Daarnaast kent men de meesterleekens en de stadswa pentjes als aanwijzing van de plaats van herkomst. De alliage voor fijn.tinwerk was 10 pet. lood. doch bij grof vaatwerk werd sóms wel lot 40 pet. lood gebruikt. De juiste keuze van de aliage was het geheim van den meester. Het gesmolten tin werd met ijzeren lepels in de tinvormen gegoten, die uit losse stuk ken bestonden, die na het afkoelen van een genomen werden. Elk gielstuk werd daarna op de bank afgedraaid en zoo noodig afge schrapt, gepolijst en versierd. De vormen waren gewoonlijk van brons of klokspijs, soms van gips, zand of 9teen. De goede af werking der vormen was uit den aard van het groolsle belang. Na het gieten werden de losse stukken met blaaspijp of bout aan een gesoldeerd en konden de. voorwerpen worden versierd door het ingraveeren vail lijnen of voorstellingen, het insteken of in^ beitelen en het zigzag graveeren, het in slaan van slempels, en het k jour uitsteken, voor zooverre dit niet in den vorm geschied de. Zeldzamer zijn het etsen, het in relief gieten, zooals bij het edeltin, het inleggen of incruslreeren met ander metaal en het versieren met drijfwerk. Oudere voorwer pen zijn soms gehamerd. In het laatst dep 18de eeuw begon men ook het tin te schil deren of le lakken, waardoor het karakter van het werk werd miskend. Bij de inrichting der tentoonstelling heb ik getracht een overzicht le geven van de verschillende wijzen van bewerking en de hoofdvormen, waarin het tin zich eene plaats veroverde in de samenleving. Door te toonen, hoe het tin een grooten rol gespeeld heeft in het leven onzer voor ouders, en hoe tijdens den bloei van het handwerk de eenvoudige .vakman door werklust en toewijding ook voor hiet schijn baar nietigste voorwerp een vorm wist ;e vinden, die het oog bekoort, hoop ik be langstelling voor het tinwerk te." wekken, zoo mogelijk liefde, en tevens Ie kunnen toonen. hoe ook voor de eenvoudigste zaken mooie vormen le vinden zijn. -8 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2