UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ling, dat de minister bij de Staatsbegrooting voor 1928 met de voorstellen der commissie kan rekening houden, kan derhalve niet ge daan worden. VERNIETIGING VAN FORENSEN AANSLAGEN. Een actie tegen den staat ingesteld. De tijdens het bewind van minister Co- lijn herhaaldelijk besproken en gecriti- eeerde ambtshalve vernietiging van foren senaanslagen, welke niet de instemming hadden van genoemden minister van finan ciën, wordt dezer dagen, naar het Weekbl. voor Gemeentebel. meldt, voor den bur gerlijken rechter gebracht. De gemeente Wormer, die eerder doch tevergeefs beproefd had zich recht te verschaffen door het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, heeft thans den staat tegen 28 Juni a.s. gedagvaard voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag, om zich te hooren veroordeelen tot vergoeding aan de gemeente van de door de onrechtmatige vernietiging geleden schade. Zij vordert te dien einde van den staat een bedrag van ruim f 178.000. Als raadsman van de gemeente Wormer treedt mr. M. OppeniheimeT op. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rethter- plaatsvervanger in de rechtbank te Amster dam mr. F. L. Neppérus, plaatsvervangend voorzitter van don Raad van Beroep (0.) te Amsterdam, tot kantonrechler-plaatsver- vanger in het kanton Maastriccht mr. E. A. Schoon, advocaat en procureur te Maastricht idem te Venlo mr. E. J H. A. Janssen, advo caat en procureur te Venlo; is bepaald, dat door niet-vervulling van één der twee thans bestaande vacatures van Commissaris van Politie te Amsterdam het aantal van deze Commissarissen van politie zal bedragen zestien en is benoed tot com missaris van politie te Amsterdam J. Reyinga, thans hoofdinspecteur van politie aldaar; is benoemd tot rector-magnificus der Landbouwhoogeschool te Wapeningen de hoogleeraar aan die onderwijsinstelling Ir. J. W. Dieperink. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN BARON GEVERS. Naar het Zwitsersche Telegraafagenschap verneemt, is het bericht, dat de vroegere Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, te Interlaken ernstig ziek zou zijn geworden, onjuist. Baron Gevers heeft slechts een lichten aanval van verkoudheid te verduren, €ïi is reeds weder aan de beterhand. DE STORMRAMP. Het Nalionaal-Steuncomité Stormramp 1927 heeft bij benadering de schade kunnen vaststellen, door den cycloon veroorzaakt. Dit is voor de verschillende provinciën te zamen f 1.800.000 Gebleken is dat de tot nog toe ontvangen giften slechts voldoende zijn om een deel der kosten te dekken. HERDENDING DR. BüTTIKOFER. Gisteren is in het Sociëteitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde, waarvan de vlaggen halfstok hingen, de overleden oud- directeur dr. Bültikofer herdacht. In tegenwoordigheid van verschillende bestuursleden hield de tegenwoordige direc teur, dr. K. Kuiper, een rede. waarin hij de beteekënis van den overledene schetste voor de wetenschap. Spr. herinnerde aan de vele verbeteringen die hij in de Dier gaarde heeft aangebracht. De voorzitter, de heer R. V. Rossem, heeft daarna enkele woorden van hulde gewyd aan de nagedachtenis van dr. Büttikofer. DE STUDENTENFEESTEN TE AMSTERDAM. Gisteren hebben de studentenfeesten te Amsterdam ter gelegenheid van het 59ste lustrum van het Amsterdamsch Studenten corps, een aanvang genomen. In de aula der Universiteit waar de ont vangst der reünisten plaats vond, heeft de rector van den lllustrissimus Senatus Stu- diosorum Amstelodamensium, jhr. J. P. A. van Lennep, de feesten met een rede ge opend, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het Amsterdamsch Stu dentenkorps en sprak van dé door de histo rie geweven banden, welke tusschen korps en universiteit bestaan. Onder het gehoor bevonden zich de rec tor-magnificus prof. H. Brugmans. de hoog leeraren. het college van curatoren, mr. dr. W. F. van Leeuwen, mr. J. Kruseman en dr. C. C. Delprnt. Voorls de secretaris van den Academischon Senaat prof. J. H. Scholte, de loco-burgemeester, de heer F. M. Wibaut; de wethouder van onderwijs, de heer Ed. Polak; de voorzitter der reunie-commissie, jhr mr. D. E van Lennep, en ten slotte de ieden dezer commissie. Namens de reünisten beantwoordde jhr. mr. D. E. van Lennep. de vader van den rector, op geestige wijze het door zijn zoon gesproken openingswoord, waarbij hij op merkte. dat er deze week geen vaders en geen zonen zullen zijn. maar slechts stu denten. Na afloop van deze plechtigheid ontving de Academische Senaat in liet klein audito rium de reünisten en de leden van het Am sterdamsch Studentenkorps. Hierna trok de stoet naar het sociëteitsgebouw van het korps, waar receptie was. VEREEN. VAN STAATSBURGERESSEN. De Vereeniging van Staatsburgeressen hield te Haarlem haar jaarvergadering on der voorzitterschap van mevr. D. van der HoeveBakker. Als plaats van de volgende jaarvergade ring werd Arnhem aangewezen. Besloten werd geen wintervergadering te houden. Bij de bespreking van het verslag van den Intern. Vrouwenraad uitgebracht door mevr. C Mulder van der Graaf—De Bruin, merkte de voorzitter op. dat het wensche- lijk is gebleken den afgevaardigden in het vervolg geen bindend mandaat mee te geven Het verslag werd goedgekeurd en even eens het verslag van de secretaresse mevr. Cohen TervaertIsraëJs. De rekening en het verslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. Mulder van der GraafDé' Bruin, verwierven evenzoo de goedkeuring van de vergadering. Medegedeeld werd nog. dat de Vrouwen raad in 1928 zijn vergadering te Delft zal houden. Nadat een uitvoerige discussie was ge voerd over de vraag of de leden een giro nummer mogen nemen zonder mannelijke sanctie, bracht mej. Rosa Manus verslag uit over de handelingen van het Nat. Co mité voor Intern. Belangen. Daarin werd o.m. medegedeeld, dat op 17, 18 en 19 No vember te Amsterdam de studie-conferentie zal worden gehouden van den Intern We reldbond. De conferentie, die te Praag is voorbereid, wordt georganiseerd door den Intern. Bond voor den Vrede. Het Intern. Comité van vrouwelijke po litie. Waarvan mej. Manus voorzitster is, zal in November eveneens -te Amsterdam een vergadering houden. Besloten werd. dat afgevaardigden zul len zijn het hoofdbestuur en het nalionait comité. Tot slot werden eenige inleidingen ge houden. VRIJZ. DEMOCRATISCHE STATENLEDEN. De Vereeniging van Vrijz. Dem. Staten leden hield haar jaarlijksche bijeenkomst in Hotel Terminus te Utrecht, onder leiding van den heer Th. M. Ketelaar. Tot bestuursledenwerden herkozen Th. M. Ketelaar. Asterdam, voorzilter; J. van den Brink, Baarn secretaris en Jac. Welleman, Krabbendijke. penningmeester. A ervolgens hield de heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten van N.-Holland, een inlei ding over de voorgestelde wijzigingen in do Provinciale Wet. COMMISSARISSEN VAN POLITIE. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. L. van Beu&ekoirt, commissaris van politie te Hilversum, werd te Utrecht de 44ste algemeen e vergadering gehouden van de Broederschap van Commissarissen Politie in Nederland. Als plaatsvervangcnd-bestuurslid was 1 Mei j.l. wegens het verlaten van den po litiedienst afgetreden, de heer C. van As- peren, commissaris van politie te Amster dam, thans werd in zijn plaats gekozen de heer H. J. Versteeg, commissaris van po litie te Amsterdam. De aftredende secre taris, de heer C. Ch Walraven, commissa ris van politie te Alkmaar, werd als zoo danig herkozen. Verder werden verschillende vereehigings en politiezaken behandeld en werd als plaats voor de volgende algemeene ver gadering vastgesteld, Arnhem. In dezelfde zaal werd daarna, onder lei ding van het bestuur der Broederschap van Commissarissen van Politie gehouden een vergadering voor alle commissarissen van politie in Nederland,' waarbij toen ook niet-leden aanwezig waren. In deze vergadering, die druk bezocht was door commissarissen uit alle oorden des lands werden verschillende belangrijke onderwerpen behandeld in politioneel of justitieel belang en werd o.a. uitvoerig be sproken de toepassing van eenige bepa lingen uit het Nieuwe Wetboek van Straf vordering. Vooral ook werd naar voren gebracht het groote algemeen belang, om meer en meer te komen tot zooveel moge lijk gelijke uitvoering van verkeersvoor- scbriften in de verschillende deelen en plaatsen van ons 'and Een tweetal commissies werd benoemd, die prae-advies zullen uitbrengen over en kele bijzondere onderwerpen, die vervoR gens op de vergadering die in 1928 gehou den zal worden, alsdan weder behandeld zullen worden. SCHADE VOOR DE FRIESCHE VISSCHERSVLOOT. Men meldt uit Lemmer dat de visschers- vloot zwaar heeft geleden van den storm der vorige week. Zeer vele netten zijn ver nield; de schade over de Zuidkust van. Friesland wordt geschat op f 45.000. Nu aan de station® geen doorgaande plaatsbewijzen meer worden afgegeven, aangezien dit nu door het) treinpersoneel geschiedt, zullen de bureau's voor door gaande plaatsbewijzen ingaande 1 Juli wor den gesloten. Te Groningen is een staking uitgebro ken op de scheepswerf en timmerfabriek van de firma Koster. Zij omvat 80 man De werknemers vragen de volgende verbeterin gen; een loonsverhooging van 10 pCt. voor de loonen boven 40 cent per uur en van 15 pCt voor die beneden 40 cent per uur, voorts drie vacantiedagen per jaar en een meet soepele toepassing van de beslaande boeteregelingen. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid zal Don- de'rdag niet plaats hebben en die van den minister van Justitie Vrijdag niet. UIT NED. OOST-INDIE. LEVENSLANG EN ANDERE ZWARE STRAFFEN. De moord te Siloengkang. PADANG, 27 Juni. (Aneta). De Land raad alhier veroordeelde wegens den moord op den wegopzichter Leurs te Siloeng kang, tijdens de onlusten op Sumatra's Westkust, in Januari j.l., een beklaagde tot levenslang, twee tot twintig en vijf tot vijftien jaar gevangenisstraf. ALPHEN. Gemeenteraad. De tariefsverlaging van den electrischen stroom goedge keurd. Een rooilijnkweestie. Vragen van den heer BergshoeÜ over voetbal op Zondag. Voorzitter de burgemeester dr. H. J. Lo- vink. i\a de opening met gebed deelt de voor zitter mede dat de heer P. v. Dijk wegens ongesteldheid en de heer T. Ramke wegens uiLstedigiieid verhinderd waren aanwezig te zijn. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. Van Ged. Stalen zijn verschillende raads besluiten goedgekeurd terug ontvangen. Van datzelfde college werd bericht, dat de be slissing op een raadsbesluit tot onderhand- sehe aanbesteding voor de bestrating der De Ruyterstraat was verdaagd. De uitkeeringen ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 hebben bedragen in Febr. f 1276.20, Maart f G01.29, April 348.03 en Mei f226 16. Procesverb. van kasopname bij den gem.- ontvanger. Kas en bescheiden werden in orde bevonden. Mededceling dat de opbrengst van de col lecte in deze gemeente voor de getroffenen bij den stormramp f 4181.83 was, welk be drag aan het betrokken comité zal worden overgemaakt. Het resultaat van het drinkwater-onder zoek was als altijd zeer bevredigend. De heer Koren had in de vorige vergade ring gewezen op de vervuilde sloot aan den Prinsenlaan. Inderdaad bleek dat een ge meenteriool hierop uitloosde en zijn hierom trent maatregelen getroffen. Mededeeling van Ged. Staten dat de ge meente in de kosten voor den keuringsdienst van waren teveel heeft betaald f9716 welk bedrag in mindering zal worden gebracht bij een volgende afrekening. Ingekomen stukken. Verzoek van mej. P. Hofman om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan de Raadhuisstraat. Dit wordt eervol verleend op een door B. en W. nader te bepalen da- lum. Mededeeling van den heer H. v. Arkel dat dat hij bedankt als lid van de le commissie tot wering van schoolverzuim. Verzoek van de Vereeniging tot bevorde ring van lager en meer uitgebreid Chr. on derwijs om beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een nieuwe school. Uit het adres, hetwelk door den secr. wordt voorgelezen blijkt dat het in het voornemen van het bestuur ligt deze school aan de Goeman Borgesiusstraat te laten verrijzen. Op voorstel van den voorzitter wordt dit adres in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Eert aanvraag van het bestuur van de Bijz. School aan de Hooftstraat om beschik baarstelling van een crediet voor verhar ding van een gedeelte speelplaats, wordt eveneens gerenvoyeerd naar het Dag. be stuur. Een wijziging in de begrooling van het Algemeen Armbestuur over 1926 wordt goedgekeurd. Rekening en jaarverslag van de water- en lichtbcdrijven wordt doorgezonden aan de desbetreffende commissie ter naziening. De begrooting over 1927 van het Algem. Armbestuur wordt z. h. s. goedgekeurd. Een adres van den R.K. Politiebond St. Michael" te 's Hertogenbosch om subsi die over 1928 uit de gemeentekas, zal bij de begrooling worden behandeld. Een verzoek van hel hoofd van de Open bare Lagere school aan de Raadhuisstraat om ingevolge art. 56 al. 2 van de onderwijs wet voor den tijd van 1 jaar een leerkracht aan te stellen wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van C. J. v. d. Bosch en ande ren, vertegenwoordigende de commissie uit de Middenslandsbonden ter bestudeering van de rooilijnkwestie, waarin zij den raad verzoeken de behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling der rooilijnen nog uit te stellen. De tijd tusschen de be kendmaking van het voorstel en de raads vergadering was te kort om zich voldoende omtrent deze voor alle ingezetenen zeer be langrijke en ingrijpende aangelegenheden le oriënleeren. De voorzitter zou hel op prijs stellen dat dil verzoek werd ingewilligd. Een reden temeer om dit verzoek in te willigen achtte de voorzitter, omdat in een plaatselijk blad was vermeld dat bij de ge projecteerde rooilijnen, dit punt voorloopig een maand aan te houden. De heer Bergshoeff vraagt of het niet wenschelijk is dat de gemeente-architect op een bepaalden datumN len raadsleden de situatie voorlicht. Dit vindt instemming bij de raadschap en wordt een tijdstip daarvoor vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling ex art. 19 der L. O. wel 1920 met de gemeente Woubrugge, wordt aangenomen. Voorstel van B. en AV. tot het verleenen van subsidie voor hel jaar 1927 aan de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose wordt z. h. st. goedgekeurd. De subsidie blijft gesteld tot een maxi- maximum van f 1500. Een redactie-wijziging in de verordening voor de openbare lagere scholen en het on derwijzend personeel dier scholen wordt z. h. st. aangenomen. Wijziging der instructie van den binnen vader en moeder van het wees- en armhuis. Goedgekeurd. Voorstel van B en W. tot wijziging van het tarief op de levering van electricileit. Zooals wij reeds vermeldden betreft deze wijziging een verlaging van de tarieven voor den electrischen stroom bij klein verbruik van 2 ets per K. W. U. Ter toelichting wordt opgemerkt dat de financieele resultaten bij het electriciteits- bedrijf over 1926 en de verwachtingen voor 1927 van dien aard zijn dat deze stroom- prijsverlagin? kan worden voorgesteld. De gedachte uitbreidingen van het kabel net zullen naar de meening van de Commis sie hierdoor ook geen slagnatie ondervinden omdat de door de verlaging te verwachten mindere ontvangsten door vermeerderde stroomverkoop spoedig zullen zijn ingehaald. De heer den Hertog betwijfelt toch deze toelichting. Eerst de minder rendabele wij ken aansluiten en dan toezien of de prijs verlaagd kan worden. De heer van 't Riet deelt de meening van den heer den Hertog. De voorzilter legt er den nadruk op dat door de verlaging der tarieven het aantal aansluitingen en het verbruik zal toenemen. Waar verlaging van de prijs mogelijk is, moet het ook gedaan worden. De heer den Hertog blijft op zijn stand punt; als de prijs voor het centrum wordt verlaagd zullen de minder rendabele wijken nog grooter tekort opleveren. De heer Ilemgreen geeft nog. als lid van de commissie voor de lichtbedrijven. de ver zekering dat deze verlaging de kabeluit- breiding niet zal vertragen. De heer van 't Riet vestigt de aandacht op het aantal aansluitingen dat men bij eventueelen kabelaanleg in Aarlanderveen zou krijgen Z. i. zou het bijna rentegevend zijn. Het voorstel B. en W. wordt tenslotte met 132 stemmen aangenomen. Tegen de hee- ren den Hertog en v. 't Riet. Bij het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening betreffende de levering van water door de hoogdrukbronwaterleiding dezer gemeente, hamert de heer den Hertog op art. 6 waar de kosten van aansluiting voor de eerste 6 Meter op f 25 zijn gesteld bij een buiswijdte van 13 m.M. Elke meter meer kost f 1.50. dus. redeneert spr. aan e'lke aan sluiting zit f 16 winst. „Als er zes man een dag aan zit te prutsen, aldus de heer den Hertog heeft hij voor de gemeente f 16 ver diend en hij krijgt misschien f 5, er wordt daar veel te groote winst op gemaakt. Eenige discussie ontstaat over dit punt. terwijl ten slotte het voorstel van B. en W. ongewijzigd wordt goedgekeurd. Een crediet van f200 wordt beschikbaar gesteld voor de electrificalie van de straat verlichting langs den Vrouwegeestpoldcr. Voorstel van B. en W. tol het vaststellen der uitkeering ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan bijzondere scholen over het jaar 1924 en verrekening over de jaren 1922 tot en met 1924. Aangenomen. Besloten wordt tot verkoop van een perceel grond ter grootte van 625 M2 gelegen aan de Zaalbergstraat aan den heer K. Tolk qq. voor den prijs van f 6 per M2. De noodwoning Aarkade no 8 wordt ver huurd voor den prijs van f 2.75 per week aan mej. M. H. G. Anspach. Voorstel van B. en \V. tot verhuring van een perceel weiland aan J. de Jong alhier wordt goedgekeurd. Eenige wijzigingen in de gemeentebegroo- tingen 1926 en 1927 worden door den secre taris voorgelezen is aldus goedgekeurd. Evenzoo een wijziging van de begrooting voor de gasfabriek over 1926. Besloten wordt de kasgeldleening met de Coöp. Boerenleenbank Alphen a. d. Rijn en* Omstreken nog te verlengen. De drie aftredende leden van het Alge meen armbestuur, de heeren L. Gesman. J. W. v. Muiswinkel en P. Baane worden alle herkozen. Bij de rondvraag brengt de heer Bergs hoeff het punt „voetballen op Zondag" ter sprake. Na hetgeen de heer Herngreen er reeds overgezegd had en de toezegging van den voorzitter dat een en ander zijn aandacht zou hebben, had spr. verwacht dat B. en W. (welks meerderheid principieel tegen Zon dagsvoetbal is) deze wedstrijden niet meer zou toestaan. In een uitvoerig relaas dringt spr. aan op lol-siand-koming van een veror dening welke deze spelen verbiedt. De voorzitter antwoordt hierop dat de ver gun ningeH voor deze spelen reeds zeer zijn bepeTkt. Een speciale verordening is niet noodig daar de Zondagswet de beoordeeling overlaat aan het plaatselijk bestuur. Uit een slaat die alle leden binnen enkele dagen zul len ontvangen zult u zien dat een belang rijke beperking wordt betracht. In Juli en Augustus wordt er zelfs in 't geheel niet ge speeld! Indien u zich hiermede niet kunt vereenigingen, hebt u de bevoegdheid een voorstel in te dienen, doch uit het overzicht zal er blijken dat er reeds veel op dat ter rein gedaan is. De heer v. 't Riet wijst er op dat zich in Aarlanderveen enkele typhusgevallen zich voordoen en het eigenaardige geval doet zich voor dat het juist gezinnen betreft die niet bij de waterleiding zijn aangesloten en het drinkwater uit een sloot of waterput betrekken. Spr. vraagt of men niet tot aan sluiting verplicht kan worden. Is dit het ge val dan acht spr. het wenschelijk hierom trent maatregelen le treffen. De voorz. zegt toe de zaak te' onderzoeken. De heer Veltman vraagt tenslotte of B. en W. zich nu met de commissie voor de rooilijn-kwestie zullen verslaan. Het antwoord van den voorzitter is ont kennend; van onzen kant is geen ander voorstel te wachten. De raad heeft na een maand te beslissen. Niemand meer het woord verlangend, wordt de vergadering gesloten en gaat de raad over in zitting met gesloten deuren. BOSKOOP. Afscheid-ds. Fernhout. Zondagavond oam de J. G. Fernhout, Geref. predikant alhier, afscheid van zijn gemeente, wegen-s vertrek naar Bandoeug (Ned. Oost-Indië). Zijneerw. sprak naar aanleiding van Coll. 2, 6, 7, over Paulus vermaning om in Christus te wandelen. Hierbij werden de volgende vragen behan deld: 1. Wat er onder te verstaan; 2. Welk richtsnoer daarbij te nemen3. Welke voorwaarden daaraan verbonden zijn. Na de predikatie richtte Zijneerw. zich achtereenvolgens in het bijzonder tot zijn Gemeente, kerkeraad, catechisanten, col lega's ds. Gispen en ds. Veder, burge meester en opvoeders der jeugd in scho len, Zondagsscholen knapen-, meisjes- en jengel ings vereenigingen De heer H. Koelman* sprak namens Ge meente en kerkeraad hartelijke woorden van dank, afscheid en hopelijk tot weer ziens, terwijl de Gemeente op zijn verzoek Ps. 121 4 steande den vertrekkenden leeraar toezong. Ds Gispen van Hazers- woude sprak namens de classis zijn ambt genoot toe, daarbij vooral latende uitko men, dat dit nu een® niet was, omdat net nu eenmaaJ zoo hoorde, doch juist omdat ds. Fernhout in gehoel zijn persoon en op treden zoo zeer de hoogachting en bewon dering zijner collega's wegdroeg. Hierna sprak burgemeester Colijn die wees op het groote verschil tusschen 19 eeuwen geleden en thans. Toen vroeg Europa aan Azië om het evangelie en ge willig voldeed Paulus hieraan. Nu roept Azië aan Europa om troost des Woords, waaraan om Christus wil voldaan moet worden. Geroerd dankte ds. Fernhout sprekers en Gemeente en wenschte hen nogmaals des Heeren zegen toe. Afscheid-ds. Houtgas!. Zondagmorgen nam ds. L. B. Houtgast Remonstrantsch predikant alhier, afscheid van zijn Gemeente. De aanwezigen waren zeer geroerd door de hartelijke en mooi ge kozen woorden, welke de scheidende leeraar bij deze gelegenheid naar aanleiding van 1 Cor. 420 gekozen had. Niet in woorden maar in kracht ligt. het Koninkrijk Gods. De heer J. van Groos dankte Zijneerw. namens de Gemeente voor al hetgeen hij daarvoor gedaan had, en wenschte hem in zijn nieuwe gemeente Alkmaar evenveel kracht als hij voor de gemeenten Boskoop en Waddinxveen gegeven heeft. De heer J. J. Koster alhier is geslaagd voor het notarieel examen, 2de gedeelte. De heer H J. Heijmans Jr. alhier, par ticulier klerk ten kantore van den Rijks ontvanger, slaagde dezer dagen voor het examen Rijksklerk der belastingen. LEIDERDORP. Volksbibliotheek. In „Irene" vergaderde het bestuur der Volksbibliotheek onder voorzitterschap van den heer D. de Haas. Door den secretaris, den heer C. Veefkind, werd een uitvoerig verslag gegeven over 1926. Hieruit bleek, dat in 1926 waren ter lezing uitgegeven 2652 boeken. Vervolgens werd besloten om de boekenkast aan een grondig onderzoek te onderwerpen en nieuwe boeken te koopen en tevens nieuwe catalogi le laten drukken. Het bestuur zal maatregelen treffen, opdat in het vervolg boeken, welke ter lezing worden afgestaan op den vastgestelden tijd weder teruggebracht worden. Na afloop der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Gisteravond is nabij de kalkovens een motorrijder uit Utrecht, die met te groote vaart reed, tegen een aldaar stilstaande auto gereden, met het gevolg, dat hij aan hoofd en handen ernslige bloedende ver wondingen opliep. Zijn kleeren waren bo vendien op verschillende plaatsen gescheurd WADDINXVEEN. Zaterdagnacht is ingebroken bij den heer Van der Weerdt, wonende aan den Rijweg alhier. Eenige postzegels en siga ren w-orden vermist. De brandkast was on aangeroerd.. Van de(n) dader(s) geen spoor. RECLAME. H. P. H. KEEREWEÉR BEGRAFENISSEN t<=i. eei AUTO-TRANSPORT Aalm.rVt 16 CREMATIE 4762 AALSMEER. Hoewel de weersomstandigheden voor den export van snijbloemen zeer gunstig kunnen worden geacht, immers van warmte is over het algemeen niets te bespeuren, gaan er nu maar weinig bloemen meer over de grenzen. Het buitenland heeft thans zelve bloemen genoeg, om in de behoefte te voorzien, en kan ze bovendien voor lageren prijs aanbieden dan de plaatselijke exporteurs hier. Want al moge het ver voer per bloem dan niet zooveel bedragen, het blijft altijd nog een groot verschil uilmaken of ze van verre dan wel uit de omgeving betrokken kunnen worden. Hel is natuurlijk niet prettig voor onze rozentrekkers, dat door den bijna stilstaan- den export hun product niet veel opbrengt, doch daar is voor het oogenblik niets aan te doen. Bq de zich nog steeds snel uit breidende cultuur zal daarom tevens moeten moeten worden uitgezien naar verruiming van afzetgebied, vooral om gedurende den zomer nog een behoorlijken prijs voor de rozen te krijgen. Voor den wintertijd heeft de bloemist niet zoo bevreesd te zijn, daar de vraag naar snijbloemen dan vrijwel tegen het aanbod opweegt. Voor den tuinbouw Is deze koude, winderige zomer, wat verschillende volle- gronds-culturen betreft, tot nu toe niet voordeelig. De seringen, welke zoo goed als uitgegroeid zijn, hebben maar matige takken gemaakt, terwijl er veel is krom- gev^aaid. Van de onder deze ongunstige omstandigheden te verwachten bloem-vor- ming valt nog niets te zeggen. De chry santen lijden ook veel door het koude, natte weer en blijven achterlijk in den groei. Ze zullen dit najaar over het al gemeen wat later zijn dan andere jaren. Voor de tuinders, die zich op de teelt van fruit, inzonderheid aardbeien, nog gedeel telijk toeleggen, is het ditmaal al bijzonder slecht; geen groot beschot en lage prijzen. De voor enkele weken uitgeplante boonen staan nog vrijwel hetzelfde als toen ze gepoot werden of zijn weggekwijnd. Augur ken, vroeger hier een der hoofdculturen, 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7