BINNENLAND. Hij acht daarom totale afschaffing zonder meer ongewenscht. De heer WILBRINK is tegenstander van een gem. huurverordening. In het voorstel- Van Stralen ziet spr., om met den heer Ver- wey te spreken, onverdraagzaamheid, on- rechtvaardigheid en onoprechtheid, want het is terug te brengen tot een verschil in principe, al deed de heer v. Stralen alle moeite dit te ontkennen. Hij wil toch de gemeente den weg opdringen, die de S, D. A. P. gaarne ziet gevolgd en al heet het dan tijdelijk, hij ziet daarin een gevaar: het breidelen van het particulier initiatief en een onder curateele stellen van de over heid langzaam aan, maar toch. En daaraan wil spr. niet meehelpen. De heer HEEMSKERK: en gas en elektri citeit danl De heer WILBRINK; dat is heel wat an ders en staat hierbuiten. De heer v. ECK: niet zoo dogmatisch. De heer WILBRINK: u is ook dogmatisch. Spr. citeert een schrijven van den heer v. Eek. Al zou het niet noodzakelijk zijn, moest de S. D. A. P. toch komen met deze voor stellen, dat is principe (tal van ontkennin gen). In iedere huurverhooging ziet men woeker etc.; men denkt niet aan de econo mische waarde van een perceel etc. Men vraagt een verordening, uitgaande van de stelling: de huurders kunnen het niet be talen totaal verkeerd, want alleen mag gel den de economische waarde. De heer v. STRALEN: neen, de kostprijs. De heer WILBRINK: dat is juist ver keerd. Alleen geldt de huidige economische waarde. De loonen van thans zijn ook niet meer de loonen van voor den oorlog: over het al gemeen zijn ze z. i. meer dan verdubbeld. Mogen de verhuurders echter geen reke ning houden met de veranderde omstandig heden? Ook zij moeien meer trekken, wil len ze uitkomen. Een tijd van opheffing komt nooit als men niet de economische waarde van het oogenblik als maatstaf neemt. Anders doet het parL initiatief niets, kan het niets doen. (Door een interruptie: verhoog de loonen dan, ontspint zich een debat over de vraag of voor de arbeiders is te bouwen door de particulieren. De heer W. zegt, dat de bouwmaterialen slechts tot 60 pCt. hooger zijn dan vroeger, doch toch kan niets ge bouwd, omdat het arbeidsloon een 300 pCt. duurder is. Geroep; de opzetjes. Vraag de vakvereenigingen etc.). De VOORZITTER verzoekt niet te inter- rumpeeren. De heer WILBRINK zet dan nader uiteen hoe alleen dan te bouwen is, wanneer de loonen ook in overeenstemming zijn met <le economische waarde. Hij wil aan de loonen niet tornen, doch dan komt men er ook niet uit, gelijk hij zcide. Laat de huurcommissie zal men zeggen daarmede dan rekening houden, doch daarvoor worden geen normen vastgelegd. Voorbeelden van willekeur van deze commissie zijn er ook wel. Tegenover de citaten van den heer Van Stralen van B. en W. van Amsterdam zou hij citaten kunnen stellen van de wethou ders Ter Haar en Vos, ook uit Amsterdam. Hij ziet niet in, waarom de huiseigenaar alleen niet rechtmatig gebruik kan maken van de veranderde tijden. Vele voorbeelden-v. Stralen zijn een ge volg van overvragen om het gewilde te bereiken (wanneer daarover wordt geïnter rumpeerd) zegt de heer W., dat de S. D. A. P. daarvan toch ook niel vies is). Wat sleutel geld betreft (De heer GROE- NEVELD: vele huurders bieden dat zelf, dat is de consequentie van uw systeem!) De heer WILMER: dat is toch de econo mische wot van vraag en aanbod. De heer WILBRINK zegt, dat dit laatste hier niets mee te maken heeft. Hij wil wel zeggen, dat hij er voor heeft bedankt. (Tal van in'lerrupties, w. o.: wat een schat van een huisbaas!) De VOORZITTER dringt krachtig aan op stilte. De vorige sprekers hebben toch ook rustig kunnen uitspreken. Mevr. v. ITALLIE: ja, maar hij gaat ook op de interrupties in. De heer WTLBRINK wil niet ontkennen, dat er kwade huiseigenaren" zijn, doch daar om mag men toch niet generaliseeren. Hij zou wel eens willen weten, waarin de crisistoestanden nog beslaan. Hij kan dat niet zien en daarom is hij tegen een gem. verordening. Hierop schorsing. AVONDZITTING. De heer SCHONEVELD zegt te behoo- ren tot degenen, die zich met het prae- odvies van B. en W. niet kunnen ver eenigen. Cri6iswetten moeten verdwijnen, doch in dezen is de tijd voor zich terugtrekken der overheid nog niet gekomen. Principieele bedenkingen behooren dan ook nu nog niet te zwaar te worden genomen. Het is moeilijk aan te geven in welke richting de oplossing moet worden gezocht, maar voorstanders van de vérordening be schouwen de huiseigenaren daarom nog niet als dieren. De huurwetten z\jn tactisch op een on juist oogenblik opgeheven. Vermoedelijk waren zij op den duur wel uitgestorven. Een socialisatie-poging ziet spr. niet in deze kwestie, waarin de politiek te onpas is gebracht, meent hij. Voorkomen lijkt hem beter, dan het zoover te laten komen, dat er geen helpen meer aan is. Het voorstel-Van Stralen lijkt hem op het oogenblik het meest rationeel. Parti culieren en woningbouwverenigingen kun nen blijkbaar in woningen tot f6 niet voorzien. Ieder geval zal op zichzelf beoordeeld moeten worden, meent hij, in groote trekken verklarend, hoe hij zich de verordening denkt, uitschakelend 4 categorieën, n.i. dienstwoningen, gemeentewoningen, wonin gen, gebouwd met gemeente-subsidie en woningen, gebouwd na 1919. De heer v. HAMEL wijst er op, dat .vele gemeenten van oordeel waren, dat de gemeente van deze kwestie moest afblijven, nu de regeering zich heeft teruggetrokken en spr. is het daarmee eens. Vermoedelijk zal een verordening ook vernietigd worden, crisisomstandigheden hebben opgehouden en dan moeten ook de crisismaatregelen ver dwijnen. Hij zal dus gaarne meegaan met B. en W. Wethouder SPLINTER zal niet ingaan op het juridische gedeelte, dit overlatend aan den voorzitter. Twee vragen komen naar voren: lo. is een huurverordening noodig; 2o. is deze wenschelijk? Noodig is de huurverordening niet. De crisis is voor rijk en gemeente voorbij, en waar er geen woningnood meer is, ver valt iedere reden. Dat er geen woningnood meer is, geeft de woningtelling aan met duidelijke cijfers, die zeer serieus zijn op gemaakt. Hij aanvaardt dit rapport vol ledig. Op het moment van opneming ston den die woningen leeg en wanneer ze later bewoond waren, dan zijn andere weer leeg geworden, zoodat men in een cirkel kan ronddraaien. (Geroep: Ze zijn toch niet te vinden). Wil men toch een verandering, dan is het los van de crisis, hetgeen echter niet op den weg der gemeente ligt. Niemand kan wiskundig uitmaken, welke huurreserve er is of welke wordt gewenscht. De percentages hier zijn echter vrij hoog, naar hij nader uiteenzet, en voor Leiden ruim voldoende, èn volgens den directenr van bouw- en woningtoezicht èn volgens prof. Methorst van het bureau der statistiek. Voor den oorlog was er ook geen groöter overschot aan goedkoope woningen. Toch een huurverordening instellen op dit oogenblik wil zeggen voor eeuwig. Het vlot bewonen van nieuwe huizen als in Tuin8tad\vijk is te verklaren daaruit, dat men liever in nieuwe dan in oude huizen woent. En na de verschuiving staan elders meer huizen leeg. Met huurverhooging zal het ook niet zoo hard loopen, door bestaande huurschuld oninbare huurpenningen en meerdere onder houdskosten van de huurders. Vele menschen zijn in een woningbouw vereniging, die daar feitelijk niet thuis hooren. Spr. geeft eenige cqfers, ook van Do Eendracht. De heer DUBBELDEMAN: Van welk bouwblok? Zeker uit de 3 Oct.-straat? De WETHOUDER: Ook, niet allemaal. De heer DUBBELDEMANO zoo, hui zen, zonder steun gebouwd. Gaan ze daar uit, dan krjjgen ze voor meer geld minder ruimte. De WETHOUDER geeft nog meer voor beelden van menschen, die te laag wonen in percentage. De heer v. STRALEN: Welk percentage verwoont u in uw woning De WETHOUDER: Dat gaat u niet aan. (Daverend gelach). In ieder geval in verhouding niet als de hier bedoelden, die zelfs soms nog niet eens betalen terwijl ze radio hebben etc. Gaan deze menschen wonen boven f 6, dan wordt er wel gebouwd; door parti culieren ook, kan hij verzekeren. Daar ligt z.i. een mooi veld voor de S.D.A.P. De heer KOOISTRA: Zeker, om de menschen uit de woningen te jagen! De WETHOUDER noemt het aantal ge vallen, door de huurcommissie behandeld (265) al zeer miniem in verhouding tot het totaal aantal verhuringen (ruim 12000) Dat de verhuurders 6oms meer vragen, is een kwestie van tactiek. Hoewel verhooging met 50 pCt. mogelijk was, is dit in vele gevallen nog niet eens in werking getreden, Spr. wijst nog even op diverse redenen tot huurverhooging als volkomen gerecht vaardigd. Tegenover de genoemde gevallen in di verse andere steden, stelt spr. andere. Zelfs van denzelfden wethouder uit Utrecht, door den heer v. Stralen geci teerd. De heer DUBBELDEMAN: Dat is dan een andere Smulders. De heer SPENDEL: Neen hoor, dezelfde De heer DUBBELDEMAN: Dan heeft hij twee monden. De WETHOUDER komt dan ook tot Delft, Zwolle, waar ingrijpen evenmin ge- wenscht geoordeeld werd; precies zoo te Schiedam, Leeuwarden, 's-Hertogenbosch. De heer BAART: Noem Haarlem ook eens. De WETHOUDER oordeelt, dat het niet leeg-staan van vereenigingswoningen nog niets zegt, er kunnen particuliere open zijn. Trouwens, er hebben er ook wel de gelijk leeg gestaan van de bouwvereeüi- gingen, spr. geeft cijfers In doorsnee zijn het huizen van boven de f4. De huurwetten hebben veel belemmerin gen opgeleverd ten aanzien van het on derhoud van woningen, de opschuiving etc. Het advies der huurcommissie was 2 om 2. Twee voor opheffing der huurwetten, twee er tegen. 3 Aug. 1925 oordeelde de huurcommissie opheffing van zich zelf nog ongewenscht, oordeelde echter te kunnen worden be perkt tot huren van f 5 maximum! En nu, 2 jaar later, stelt de heer v. Stralen f 6 voor. Spr. citeert nog eenage uitlatingen dezer commissie. Dat een gem. huurverordening ook niet wenschelijk is, bepleit spr. door er op te wijzen, dat een huuropzeggingswet zal ont breken, zoodat practisch effect is uitge sloten, dat deze nieuwbouw belet en on billijkheden zou scheppen. Op 1 Juni j.l. had spr. volgens een be rekening een overschot van 164 woningen. Spr. stelt het volste vertrouwen in het bestuur van den verhuurdersbond en de op schrift gezette toezeggingen, al gullen enkele gevallen van huuropdrijving ver moedelijk niet zijn te voorkomen. Spr. wijst er nog op, dat in Den Haag de vrijz.- dem. meehielpen een gcm. verordening te verwerpen, hier zijn ze er voor. (Geroep: Jawel, maar het betreft hier plaatselijke Toestanden.) Het voorstel Heemskerk ca at no;* verder dan dat van den heer v. Strajen Beide dra gen een tijdelijk karakter. Hoe lang is dal? Tegenover de daling van inkomsten na 1921 (iets in 't algemeen) staat een verla ging van het niveau van het levensonder houd met 29 pet. Hij hoopt van harte, dat de raad in het belang der gemeente de verordening zal wei geren. De heer v. STRALEN kan niet alles voor bij laten gaan, wat de wethouder zei. Hij bestrijdt nogmaals het staatje van de onbe woonde huizen. Zelfs huizen, nog niet ge reed, zijn meegeteld, terwijl er massa's ge gadigden voor klaar stónden; 1700 staan ingeschreven voor de Stichting, waarvan er enkele honderden wel een woning zullen hebben, doch.er ügt nog al een verschil tus- schen deze cijfersl Sommige menschen be talen zelfs drie dubbele contributie: een be wijs hoe naar een woning wordt gesnakt. Vraag ook den bouwvereenigingsbesturen maar eens. De heer HUURMAN: dat zegt niets, er zijn altijd menschen, die graag verhuizen willen. De heer v. STRALEN vindt ook niet goed, dat velen percentagegewijs te goedkoop wo nen, doch hoe dat tegen te gaan? Juist so cialisatie zou daar kunnen baten, maar die wil men niet Er staat echter dit tegenover, dat velen te duur wonen. Straks zal de gemeente voor de werkloo- zen huren kunnen betalen, wanneer wordt opgeslagen. Dat er veel huurschuld is, is logisch, ge zien het niel-kunnen betalen. En uit nood biedt men sleutelgeld zelf aan, dat doet men niet voor zijn pleizier. Ook de huurcommissie heeft wel verhoo ging toegestaan, waar dit billijk was en zij zou dit blijven doen. De 7 gevallen van fraude op de 19 heeft de wethouder maar niet aangevoerd. Nu wordt veel gevraagd, om wat te krij gen, straks neemt men eenvoudig veel. Be talen of er uit, wordt de leus. Zeker, ook onder de huiseigenaren zijn enkele philantropen, die nog niet tot de 60 pet. zijn gegaan, b.v. de heer Sijtsma heeft nog een paar van die huisjes De heer HUURMAN: hebben ze je zoo overgehaald te teekenen, om je goedheid uit te bazuinen? De heer v. STRALEN: doch een statistiek onder de huiseigenaren is opgegeven moe ten worden door tegenwerking. Dat zegt hem wel iéts. Spr. komt nu tol de huurcommissie die inderdaad 2 om 2 staat. De voorz. reikhalsde reeds lang naar opheffing der crisiswellen en heeft het rapport opgesteld, zoodat zelfs de heer Creighton, spr.'s medestander, de afwijkende meening der andere helft deed opnemen van het slot om verkeerde indruk ken te voorkomen. Nieuw-bouw zal z. i. geenszins belem merd worden door een gem. verordening, die hij derhalve ten zeerste blijft aanbevelen. De VOORZITTER wil zijn oordeel geven. De raad moet zich losmaken van de sug gestie, dat er gevaar dreigt, waardoor men bevooroordeeld wordt en de groote lijn uit het oog verliesl. De raad moet ruimer blik hebben dan het volk,: dat zijn wenschen ontwikkelt naar het eigen belang. De raad moet zich daarboven kunnen verheffen en zich niet schamen voor een loslaten zelfs van eenmaal aangenomen houding zoo anders handelen tenslotte beter lijkt. De zaak kan uit verschillend oogpunt worden bezien doch hoe deze ook wordt bezien, hoofdzaak is, dat ieder een woning heeft. De voorgeslagen maatregel toont een on billijkheid tegenover een deel der bevol king. waarvan men de vrijheid aan banden wil leggen, ten aanzien van eigen bezit nog wel. Is dit noodzakelijk in 't algemeen belang? Spr. valt het moeilijk dit te' erkennen daar niet is aangetoond de waarschijnlijkheid van huuropdrijving. Waarom moet wel geaccep teerd worden verhooging van tal van an dere dingen als suiker, etc., mede door de re'eders. niet van huurverhooging? De bond van huiseigenaren ontkent bo vendien, dat algemeen verhoogd zal worden. Verdient de huiseigenaar zooveel meer min achting? Dat de huren hoog zijn. komt door de prijzen van materiaal en werkkrachten, zelfs zoo. dat bouw voor particulieren niet meer loonend is in vele gevallen. De prijzen van nieuwe en oude woningen moeten dichter bij elkaar komen dat is on vermijdelijk. De loonen in de bouwvakken zijn 100 pCt. hooger dan in 1917 de huren nog lang niet. Hij wil niet zeggen, dat de loonen te hoog zijn, doch waarom de verhuurders dan zoo aan banden gelegd? Waren de huurwetten zoo goed, dat uit komst in een paar jaar is te verwachten? Integendeel, de huizenbouw zal niet herle ven voor er weer volkomen vrijheid is. Socialisatie is vooralsnog uitgesloten, zie uitingen van parlijgenooten van den heer v. Stralen zelf. Nog een voorwaarde van de onbillijkheid tegenover de huiseigenaren die vervuld moet zijn voor men deze invoert, is dat de deug delijkheid vast moet staan evenals het effect. Spr. is echter overtuigd, dat een gem. huurverordening niet zal worden goedge keurd daar de minister meent, dat dwang niet langer mag worden gehandhaafd ge'let hoe slechts een 16-tal gemeenten nog op handhaving prijs stelden. En dan, een huur opzeggingswet is voor de gemeente niet mo gelijk en zonder deze is een huurverorde ning niets^Het rijk moest zich destijds ook haasten de huuropzeggingswet te stellen, naast de huurwet. Juist de 7 op de 19 gevallen van de heer v. Stralen bewijst hoever men in ontduiking toen al ging Hoe zal dat nu worden? Wat geeft het een huurder het pleit te winnen, doch dan zich de huur te zien opge zegd? Praetisehe uilvoering der verordening lijkt hem ook niet mogelijk. Noch B. en W.. noch de raad zal alles voldoende kunnen beoordeelen terwijl een commissie geen ver antwoordelijkheid zal hebben, daar ze niet kan beslisssen. En dan de samenstelling van die commissie. De raad is niet onpartij dig, gezien de wording etc.. waar partijbe lang heerscht, klassebelang soms enz. Moet die dan beslissen in rechtskwesties? Het is wel een zeer slecht lichaam daarvoor. Spr. is vast overtuigd, dat een verordti- ning niet gewenscht is en niet uitvoerbaar. Angst is een slechte raadgeefster doch hij deelt die vrees niet. Zeker, er bestaat nog geen ideale toe stand op het gebied der volkshuisvesting, doch dat is niet de schuld der huiseigena ren. Meer schuld hebben z.i. de huurders die beneden hun stand wonen en die er toe zouden kunnen voeren nooit meer steun te geven aan bouwvereenigingen. Hij ontraadt ten sterkste de moties Van Stralen en Heemskerk in het stadsbelang. De heer SCHONEVELD wil nog even er op wijzen, hoe is ontstaan de valsche ver houding tusschen vele inkomens en de hu ren. In 1914, '16 en '16 was er wel een goede verhouding, doch door de inmiddels ontstane inkomens van kinderen etc. is deze veelal verbroken. Voor een juist over zicht had men ook moeten nagaan, hoe dit was bij particuliere huizen-verhuring en dat is verzuimd. STEMMINGEN. Na eenige discussie over de vraag, welk voorstel het eerst in stemming zal worden gebracht, komt in stemming het voorstel- Heemskerk. Dit wordt aangenomen met 1615 stemmen. Voor de S. D. A. P., de vrijz.-dem., dem. en de heeren Eerdmans, v. Tol, Heemskerk en Eikerbout. De heer v. STRALEN trekt daarop zijn voorstel in. INTERPELLATIE GROENEVELD. De heer GROENEVELD herinnert er aan, dat de winkeliers der Janvossensteeg in 1926 een adres aan den raad hebben ge richt over trottoirverbetering en betere straatverlichting. B. en W. praeadviseerden nader onderzoek wanneer de Volmolen gracht was gedempt en de brug in gebruik genomen. Het college bleek meegaande, wilden een motie en die is gekomen en vrij wel unaniem aanvaard; toevallig was het de zijne. Maar hij merkt er nog niets van al is alles gereed. Aan den heer Heemskerk zei de wethou der, dat op de begrooting voor 1928 gelden zouden worden uitgetrokken, hetgeen te vens als praeadvies gold. Spr. heeft bezwaar tegen zoo'n praead vies en hij kan er ook geen genoegen mee nemen. Zijn motie is toch niets voor niets aangenomen. Zoo blijft de zaak nog een jaar lang liggen en dat acht hij voor deze winkelstraat ongewenscht. Hij dringt der halve aan op uitvoering dit jaar. Wethouder SPLINTER erkent, dat de motie-Groeneveld is aangenomen; van B. en W. is toen direct gezegd, dat er geen bezwaar was, zoo niet al te veel spoed werd noodig geoordeeld. Hij zegt echter toe, dat aan den wensch' van den heer G. zal voldaan worden en zoo spoedig mogelijk praeadvies zal worden uitgebracht. De heer GROENEVELD dringt dan toch aan op spoed; anders noemt hij het lijdelijk verzet. INTERPELLATIE-VAN STRALEN. De heer v. STRALEN wijst er op, hoe 25 Oct. 1926 een verordening tot stand kwam betreffende het tarief van bijdragen inzake ziekenhuisverpleging vanwege de gemeente, waarin opgenomen de bepaling, dat bene den zekere grens de kosten geheel voor ge meente-rekening komen. Er hebben zich echter een paar gevallen voorgedaan, die bewijzen, dat practisch de oude regeling wordt toegepast, door de inkomens van fa milieleden mee te rekenen. Spr. kan daar mee niet accoord gaan. B. en W. moeten zich aan de bepalingen houden, meent hij, al is het andere makkelijker. Het beroep op B en W. is afgewezen zonder eenige motiveering. Hij vraagt toezegging van toepassing der verordening, gelijk deze is aangenomen. Wethouder MEYNEN zal daarop in een volgende zitting na onderzoek antwoorden, waarvoor hij geen gelegenheid meer had. RONDVRAAG. De heer BERGERS klaagt, dat aan de overdekte varkensmarkt de goten niet in orde zijn. De heer DUBBELDEMAN vraagt hoe staat het met de woningbeurs. Z. i. iels van veel belang. Wethouder SPLINTER zegt, dat da stuk ken in circulatie bij de C. v. F. zijn. Hierop ruim elf uren gaat de raad over in geheime zitting. AMSTERDAM—BATAVIA V.V. DOOR DE LUCHT. Te Bangkok gearriveerd. De H-NADP is volgens een van de vlie gers zelf bij de K.L.M. ontvangen telegram gistermiddag behouden te Bangkok aange komen. Het weer gedurende de vlucht was slecht. Aan hoord is alles wel. De H-NADP vertrekt heden van Bangkok naar Sengora. Deze etappe is 865 K.M. lang. In de thans atgelegde etappes hebben de vliegers afgelegd: Afstand Dagtrajecten in K.M. Datum 1. AmsterdamBudapest 1350 15/6 2. BudapestKonstantin. 1460 16/6 3. KonstantinopelAleppo 1070 19/6 4. AleppoBagdad 800 20/5 5. BagdadBender Abbas 1590 22/6 6. Bender AbbasKarachi 1180 23/6*) 7. Karachi-Ambala (Delhi) 1200 23/6*) 8. AmbalaAlahabad 820 24/6 9. AlahabadCalcutta 770 25/6 10. CalcuttaRangoon 1350 26/6 11. RangoonBangkok 790 27/6 Nog af te leggen trajecten: 12. BangkokSengora 865 13. SengoraSingapore 750 14. SingaporeBatavia 1200 Indien de vliegers heden te Sengora lan den hebben zij dus nog slechts twee dag reizen te maken en kunnen zij als alles RECLAME. 4891 vlot verloopt reeds Donderdag, dus na; een reis van zestien dagen van Amsterdam te Batavia zijn aangekomen. De zesde en zevende etappe werden zonder landing te Ambala op één dag ge vlogen. DE PASPOORTENREGELINQ. Ministerieele voorschriften. De minister van binnenlandsche 'zaken heeft thans in een aanschrijving aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat ook voortaan geen onderscheid wordt gemaakt, ter zake van de heffing van leges, tusschen paspoorten, welke voor één dan wel die voor meer personen bestemd zijn, In beide gevallen is zoowel bij eerste uit. gifle als bij verlenging slechts f 1.leges verschuldigd. Tot de afgifte van een gratis, paspoort mag slechts worden overgegaan in geval van zeer klaarblijkelijk onver, mogen van den aanvrager, bijvoorbeeld ln, djen deze armlastig is. Bij de berekening der kosten van pas. poorten, welke op of na 1 Juli worden af. gevoerd, moet, gelijk al gemeld, het nieuwe tarief worden gevolgd, ook al werden deze paspoorten vóór 1 Juli aangevraagd. Werd door den aanvrager een hooger bedrag vooruit betaald, dan zal hem het meerdere moeten worden teruggegeven. De vóór dien dag uitgereikte gezegelde paspoorten be. hooren niet te worden teruggenomen, ook al heeft belanghebbende van zijn paspoort nog geen gebruik gemaakt of kunnen maken. Collectiece paspoorten mogen voortaan alleen worden afgegeven aan het hoofd van een gezin met diens echtgenoote en kin. deren beneden vijftien jaar. Een weduwe' of gescheiden echtgenoole kan eveneens met haar kinderen voor een collectief pas. poort in aanmerking komen. De paspoorten worden voortaan steeds voor twee jaar afgegeven en eveneens voor, twee jaar verlengd; paspoorten voor vreein. delingen en gunstpassen slechts voor één jaar. Aangezien het signalement in den tijd van twee jaar aanmerkelijk kan verande ren, hetgeen zich o.a. veelal bij jeugdige personen zal voordoen, wordt het gewenscht geacht, dat er bij de verlenging van een paspoort, goed op wordt gelet of het portret nog voldoende gelijkenis verloont ei. de verzoeker nog beantwoordt aan het signale ment. EEN AMBTENARENWET IN VOORBEREIDING. Er wordt voorbereid een ontwerp-Amb- tenarenwet, waaronder zullen vallen „per sonen, werkzaam bij diensten en bedrijven, beheerd door of vanwege het openbaar gezag, uitgezomerd zij, met wie een bur gerlijke arbeidsovereenkomst is gesloten". Onder deze wet, aldus het „Hbld.", zullen niet vallen ministers, leden van den ltaad van State, ambtenaren, wettelijk voor hun leven aangesteld, en militairen. Er worden Ambtenarengerechten ingesteld, die dezelfde standplaats en hetzelfde rechts- gebied zullen hebben als de Raden van Beroep, bedoeld in art, 1 der Beroeps wet; do Centrale Raad van Beroep te Utrecht treedt ten aanzien van de Ambtenarenge rechten als beroepscollege op. De Centrale Raad van Beroep oordeelt evenwel in eersten en eenigen aanleg over besluiten, in ad ministratief beroep genomen. De benoeming van de leden van het Ambtenarengerecht geschiedt door Ged. Staten. Benoembaar daartoe zijn 25-jarige in het Rijk geves tigde Nederlanders, die geen ambtenaar zjjn of zijn geweest en wonen binnen het ressort van het desbetreffende Ambtenarengerecht. De leden van de Ambtenarengerechten kunnen door den Centralen Raad van Be roep, bij met redenen omkleede beschikking, worden geschorst en ontslagen. Ieder Amb tenarengerecht bestaat uit een voorzitter en twee leden; de leden krijgen vergoeding van tijdverzuim en reiskosten. De ambtenaar, nagelaten betrekking of rechthebbende, die door eenig besluit, handeling of weigering, rechtstreeks in zijn belang wordt getroffen, krijgt de bevoegdheid tot het instellen van beroep; als de beroepstermijn, 30 dagen, is verstreken, kan de Minister van Justitie beroep instellen in het belang der wet. Partijen procedeeren in persoon of bij gemachtigde, de terechtzittingen zijn open baar. Ten behoeve van den Staat wordt van den klager, die bij een Ambtenaren gerecht een beroep instelt of een verzoek om herziening indient, een griffierecht ge- heven van Ï5, voor een beroep of een hooger beroep bij den Centralen Raad zijn die kosten f25. Onvermogenden zullen van het betalen van die kosten zijn vrijgesteld. DE FINANCIEELS VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTE. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Lovink omtrent het tijdstip van verschijnen van het verslag der Staatscom. missie betreffende de regeling der finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten antwoordde de minister van Fi nanciën: Hel juiste oogenblik, waarop het verslag der Staatscommissie zal worden in gediend, is aan de regeering onbekend, Evenzeer in hoever haar adviezen ten volle zullen kunnen worden gevolgd. De mededce. 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6