No. 20639 DINSDAG 28 JUNI Anno 1927 BERICHT. STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ,0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Zie voor onzen Vacantiefoto-wed- strijd ons blad van Zaterdag j.l. DE DIRECTIE. DE ZONSVERDUISTERING. De agenda voor 1927 bevat de mededce- ling dat op 29 Juni een zonsverduistering zal plaats hebben, die zichtbaar is. Er staat zelfs bij vermeld, dat de zonsverduistering totaal is. Dit alles is niet precies juist. Want de zonsverduistering zal in ons land evenmin geheel zichtbaar zijn als zij naar onze waarnemingen totaal zal zijn. "Vandaar dat de Nederlandsche expeditie, bestaande uit prof. Pannekoek (Amsterdam) dr. Minnaert (Utrecht) en twee assistenten, waarbij zich eenige liefhebbers hebben aangesloten, een kamp heeft betrokken te Gellivare in Lapland, nabij Lulea. De eclips duurt daar 41 sec., en de zon staat 34 gr. hoog. De voornaamste instrumenten waar mede de expeditie is uitgerust, zijn: de groote spectrograaf van Cooke (met drie prisma's en autocollimatie), waarmede men het spectrum van corona en chromosfeer hoopt te bestudeeren, en de spectograaf met vloeistofprisme, voor het fotografeeren van coronaringen in verschillende deelen van het spectrum. Wie in ons land iets van de zonsverduis tering wil zien, moet in den komenden nacht vroeg opstaan. Want reeds een uur na zonsopkomst, om 5 uur 44 minuten be gint de verduistering. Zij eindigt om 7 uur 38 minuten. De grootste fase valt op 6 uur 39 min.: dan is nog maar 8 pet. van de zonsmiddel- lijn onbedekt, en men zal dan een smalle zonnesikkel zien, die met de horens naar boven staat. Wie de zonsverduistering van begin tot einde wil waarnemen, raden wij aan zich om 5 uur 44 min. gereed te houden. Hij zal dan om te beginnen zien dat van rechts boven een kleine deuk in de zonneschijf komt.de maan begint haar aan te vre ten. Deze deuk neemt snel in omvang toe. Bij het begin van de verduistering staat de zon nog laag boven den Oostelijken hori zon. het is dus nog eigenlijk niet ten volle dag Men zal opmerken dat het licht snel ver zwakt. Naar mate de maan zich verder over de zonneschijf voortbeweegt, en de sikkel van de zon steeds dunner, neemt ook het licht hoe langer hoe vlugger af. Men lette er ook op hoe snel de sikkel schijnt Ie draaien vlak voor en vlak na de grootste phase. Er vóór zijn de hoorns naar rechts gericht, gedurende het oogenblik van groot ste verduistering zijn zij naar bet Noorden (d.i. iets naar links boven gerichO en direct na de grootste phase als de maan zich naar links weer verwijdert, zijn de hoorns van den sikkel naar links gericht Tijdens de zonsverduistering zal het don ker zijn en het landschap zal iets spook achtigs krijgen. Wie de zonsverduistering gaat waar nemen verzuime niet de oogen te wapenen met een zeer donker glas. Men kan gekleurd glas gebruiken of een stuk met roet donker gemaakt glas en ook een dichte fotografi sche plaat is zeer goed voor het doel ge schikt. Naar gemeld wordt, zullen heden, morgen en Donderdag van tien minuten voor vijf tot tien minuten voor negen des voormid dags door de Philips' korte-golfzender morse seinen worden uitgezonden op een golf lengte van 30.2 meter, teneinde den onder zoekers in de gelegenheid te stellen, na te gaan welken invloed de zonsverduistering heeft op het radio-verkeer. EINDEXAMENS STEDELIJK GYMNASIUM. Voor de eerste groep werden voor diploma A 11 candidaten geëxamineerd, waarvan 1 werd afgewezen. Geslaagd zijn Jacoba de Boer, Anna Bruining, Hilb Adr. Goelhart, Marg. de Graaff, Willem Kern, Anna van Rijnbach. Maria Aug. Sobels, A. H. F van Weelderen en G. M de Wijs. Met 1 candidaal wordt het examen voort gezet. HET 6e REGIMENT V. A. Wij vernemen, dat het 6de Regiment Veldartillerie, dat Zaterdag uit de Kamp van Oldebroek is teruggekeerd, op Maandag 11 Juli een vijfdaagsche marsch in de rich ting Hilversum zal miken. De manschappen, worden onderweg inge kwartierd en men hoopt op Vrijdag 15 Juli weer te Leiden terug te zijn. DE RIJTOER VAN DE VERPLEEGDEN IN HET GEREF. MINNEHUIS. De oudjes uit het Minnehuis hebben' het wel getroffen met het weer. Want al had het den geheelen morgen gisteren gedreigd en zelfs nu en dan geregend, toen het naar den middag liep werd het weer best. En gelukkig maar, want de verpleegden hadden zich zoo verheugd op het ritje dat zij.bij goed weer alleen natuurlijk, 's middags zou den gaan maken. Het weer werd goed. En de rijtoer kon dus doorgaan. Om drie uur, het was toen ongewoon druk in de smalle Kaarsenma kersstraat, kwamen de rijtuigen. Er werd druk gevlagd en de ingang van het Minne huis was prachtig versierd. Stuk voor stuk werden de oudjes ia de koetsen geholpen. Eerst de vrouwtjes, daarna de mannen. Het was de moeite waard de uitdrukking te be studeeren van de gezichten der verpleegden. Er waren er wier gezichten straalden van vreugde over deze onverwachte verrassing, er waren er die vreugde-dronken en daar door zenuwachtig waren en als vorsten za ten te buigen, terwijl de rijtuigen wachtten om gelijk te vertrekken. Maar er waren er ook, die gelaten en onbewogen in hun rij tuig zalen, strak voor zich uit 9tarende en weinig beseffend van hetgeen zij onderweg voor „nieuws" te zien kregen. In open rijtuigen vertrokken de verpleeg den om half vier onder enorme belangstel ling van het publiek van af de stichting door de verschillende stadswijken. In hoofd zaak werden de nieuwe aan den buitenrand van de stad gelegen wijken bezocht. Voorop en achteraan reden auto's met bestuurderen van de stichting en ook „Vader en Moeder" reden natuurlijk mede. Zeer hebben regenten en verpleegden deze aanbieding op prijs gesteld. Te ruim 6 uur kwamen allen weer behouden in hunne stichting terug. Een onvergetelijke middag is het voor de ouden van dagen uit deze stichting geweest en de heer Koreman die de verpleegden dezen rijtoer aanbood, kan er zeker van zijn, dat hij ze een ongekend genoegen heeft bereid. Zoo is dit jubileum op zeer luisterrijke wijze ingeluid. Daarop werd door H.H. Regenten van bovengenoemde inrichting officieel in ont vangst genomen het cadeau van de bewo ners der Kaarsenmakersstraat, bestaande in een prachtige tuinvaas bezet met bloemen. Zeer erkentelijk was het bestuur voor déze hulde. Den voorzitter der Diaconie gaf in gevoelvolle woorden uiting aan zijn gevoe lens van dankbaarheid. Namens de bewo ners der Kaarsenmakersstraat antwoordde de heer Mantange. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 84 6. VOLKSTUINTJES ONDERLING BELANG. Zaterdag van 3 tot 9 uur zal er voor belangstellenden gelegenheid zijn tot be zichtiging van de Volkstuinen der Vereeni- ging Onderling Belang. De tuintjes zijn te bereiken vanaf de Os- en Paardenlaan. AANBESTEDINGEN. Ten Stadhuize werd hedenmorgen door B. en W. der gemeente Leiden aanbesteed: Het uitvoeren van slootdemping, riolee- nngs- en bestratingswerken op een terrein benoorden de Wasstraat. Ingekomen waren 17 biljetten, t.w. van de fa. W. Stichter Pzn., te Bergambacht, 127.459 S. Staal, alhier, f25.900; J. F. van Akker, Amsterdam, f22.950; Lambert Niemeyer, Hattem, f22.472; Bax Steen- kist, Haarlem, f21.588; W. Visser, Wasse naar, f21.282; fa. Hoonhout Brouwer, Haarlem, f20.750; W. J. Boltje, Nije-Haske, f20.750; R. Massaar, alhier, f20.690; J. Warnaar, alhier, f19.990; Marcellis Heemskerk, alhier, f 19.729L. P. v. d. Geer R. F. Stuyfzand, alhier, f19.198; W de Jong, Amersfoort, f 17.800; J. M. Dekker, Rotterdam, f16.900; C. Verwater, te Made, f16.333; P. v. Oort, Raamsdonk, f16.130; A. Timmermans, Dordrecht, f 15.998. Voor de aanbesteding van perceel I: Het maken van een boordvoorziening aan den Lage-Rjjndijk met bgbehoorende werken; perceel II: Het heien van perkoeppalen en het trekken en heien van meerpalen, werden 10 biljetten ingeleverd; t.w. van de firma Hoonhout Brouwer, te Haarlem, perceol 1 70 M., f5000, 90 M. f6300, perceel II f 1500, combinatie perceelen I en II 70 M. f6300, I en II 90 M. f7500; fa. De Later dr Meyers, alhier, perc. I 70 M. f 4800, 90 M. f6000; N.V. Abtul, te Made, perc. I 90 M. f6535; I en II f5535; T. J. L. Zitman, alhier, 1 f 4289, I 90 M. f 5479, 11 f650, S. Staal, Leiden, (twee biljetten) I 70 M. f4020, 190 M. f5040, II f725; J. C. v. Evert, I 70 M. f 5040,1 90 M. f6440. II f667; J. P. Straathof, Leiden, I 70 M. f4900, 90 M. f6300, II 1574; Timmerman, Leiden, I 70 M. f 4135, 1 90 M f4995; E. Luline, Woubrugge, 1 70 M f3900, 1 90 M. f5050, II f710. WREED. Op de Oosldwarsgrachl woont de 28- jarige J. A. R samen met een vrouw, moe der van een tweejarig kindje De buren_ hadden herhaaldelijk bemerkl. dat R dit Kindje mishandelde. Zij waarschuwden do politie. Een rechercheur nam zijn intrek bij een der buren en kwam tot de ervaring, dat de klachten der buren geenszins over dreven waren. Hij was in staat een geval van mishandeling te constateeren, toen de man het kindje nogal hardhandig sloeg. R. werd medegenomen naar het politiebureau, waar hij toegaf de kleine herhaaldelijk te hebben geslagen. Als motief daarvan gaf hij op. dat het kind dikwijls zeer lastig was. Nadat de kleine naar het Academisch Zie kenhuis was gebracht en daar was onder zocht, bleek, dat er tengevolge van de ondergane mishandelingen op verschillende» plaatsen bloeduitstortingen hadden plaats gehad. R. is, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, voorloopig op vrije voeten gesteld. Bevorderd is tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar hier ter stede en voor zitter van de Pharmacopae-commissie. Vrijdag 1 Juli a.s. hoopt onze stadge noot, de heer N. van Weizen, filiaalhouder der Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers, Breestraat 85, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar aan deze firma verbonden is. De wachtmeesters J. van Benten en O. G. van Veer, van het 6de reg. veld artillerie alhier, zullen deelnemen aan den op 5. 6, 7 en 8 Juli a.s. te Nijmegen te houden vierdaagschcn afstandmarsch, ge organiseerd door den N. B. v L. O. Genoemde onderofficieren liepen dit par cours reeds eerder: dit jaar komen zij uit in de afdeeling „athletiek", zijnde 55 K.M. te rekenen binnen een tijd van 11 uur. 1 Juli hoopt onze stadgenoot, de heer J. de Haas Jr., den dag te herdenken, waar op hij vijf-en-twinlig jaar geleden in dienst trad bij de firma Jan Zuurdeeg en Zoon, alhier. Naar wij vernemen is het huis met tuin van den heer Neuteboom achter de Nicolaas Beetsstraat (Haagweg), aangekocht door het R.K. kerkbestuur voor den bouw van een R.K. bewaarschool. In de Zondag-j.!. te Amsterdam gehou den jaarlijksche vergadering van de Cen trale Commissie tot de Zaken van hel Ned. Israëlieliscb Kerkgenootschap werd een ver zoek van de gemeente Leiden om subsidie van het kerkgenootschap tot onderhoud van een zich in die gemeente bevindende oude begraafplaats, waar voornamelijk Israël, overledenen in het Academisch ziekenhuis uit verschillende gemeenten begraven wa ren, met op 2 na algemeene stemmen afge wezen. Hét verzoek werd ondersteund door den heer A. H Edersheim (Den Haag) op grond van finanlieele onmacht der gemeente Lei den Spr. stelde voor f 300 voor dit doel be schikbaar te stellen. Gisteravond werd de politie alhier uit Alphen telefonisch gewaarschuwd, dat zich eenige personen in den trein bevonden, die het den passagiers lastig maakten door te bedelen. Bij aankomst van den trein hield de politie twee personen aan, W. S. en W. H. genaamd, die naar het bureau aan de Zonneveldtstraat werden gebracht. Een hunner bleek gesignaleerd te staan in het Alg. Politieblad tot betaling van f 2 boete. Nadat deze betaald was, werden beide mannen op vrije voeten gesteld. Op het terrein van de Melkinrichting De Landbouw is een kinderwagen ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een deken uit een schuit. Op den Xieuwe-Rijn is gistermiddag een man onwel geworden. Hij is met de auto van den Eersten Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. NED HERV KERK. Bedankt: Voor Oudenhoorn (toez.): E Reezer, te Hoogland: voor O. L. Vrou wenparochie K Engelsma, te Zwartsluis. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Koog-ZaandijkL v. der Zanden, cand te Putten: te Deventer: J. Hettinga, te Wyckelte Bergum: J. H. Meuleman, te Hijkérsmilde. Bedankt: Voor Dokkura: A. H. Hil bers, te Enschede, voor Hilversum: J. Wijmenga, te Charlois CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te ZaandamH C. Binéc, te Marmerwoude, en L. de Rruyne, te Zwolle. DOOPSGEZ GEMEENTE. Aangenomen: Naai Veendam: j. Wuite, cand te 's-Gravenhage. Bedankt: Voo» Edam: J. Wuite, cand. te 's-Gravenhage. Ds. S. KALMA. f Te Voorthuizen is, 87 jaar oud, overleden de em. pred. ds. S. Kalma. Na eerst eeni gen tijd de Chr.-Geref. Keik te hebben gediend, werd ds. K. in 1870 Ned.-Herv. predikant te Losdorp; daarna stond hij achtereenvolgens te Cubaard, Barneveld, Sneek, Zevenbergen, IJlst, Maassluis en Hoogeloon; in 1921 ontving hij zijn eme ritaat. BOND VAN NEDERL. SCHOOLHOOFDEN. Te Amsterdam is een druk bezochte al gemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche Schoolhoofden. De commissie, destijds benoemd tot het uitbrengen van een rapport aan de regee- ringscommissie-Rutgers had nog enkele voorstellen geformuleerd, welke het hoofd bestuur nu in deze vergadering aan de orde stolde. De algemeene rapporteur dier commissie, de he£r F. Nieuwenhuizcn, uit Den Haag, heeft deze voorstellen, welke de doorwerking der democratische school organisatie beoogen, verdedigt, waarna de vergadering ze met enkele wijzigingen heeft aangenomen. Deze voorstellen zullen niet aan de regecringscommissie worden doorgezonden, doch zullen-als leidraad gel den voor de verdere propaganda voor de democratische 6chool. Met algemeene 6temmen werd besloten aan het Troelst-ra-Oord te Beekbergen een. eenvoudig geschenk aan te bieden. De vergadering aanvaardde voorts en kele reglementswijzigingen. Met algemeene stemmen werd ten slotte de volgende motie aangenomen: ,,De Bond van Nederlandsche School hoofden, in algemeene vergadering bijeen te Amsterdam op 26 Juni 1927, spreekt met groot leedwezen uit, dat het publiek rechtelijk gewaarborgd salaris door een ministerieel besluit, bekrachtigd door den Hoogen Raad, niet-gewaarborgd salaris is gewordenspreekt als zijn besliste meening uit, dat het gewaarborgd salaris der ou derwijzers binnen korten tijd dient te wor den hersteldgaat over tot de orde van den dag en besluit deze motie te publi- ceeren." VEREEN HOOFDEN VAN SCHOLEN Bij enkele candidaatstelling zijn verko zen tot leden van het hoofdbestuur van de vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland: A. J. van Goethem te Am sterdam; M. A. Vlugter te Rotterdam en D. Tjalsma te Arnhem. ONGEVALLEN. In de Boorlaan nabij het Haagsche Bosch is gistermorgen even vóór 9 uur de 14- jarige scholier J. van D. uit de Laan van Nieuw-Oost-Indië in Den Haag, die per fiets den weg zou oversteken, door een personenauto van een Amsterdamschen koopman oven-eden. De jongen werd met schedelbreuk en gebroken onderbeen opge- genomenper auto van den eerste-hulp- dienst is hij in zeer ernstigen toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis overge bracht. Gistermiddag was hij nog buiten bewustzijn. In Rhenov (gemeente Beesd) is in een griend, waarin hij aan het wieden was de 26-jarige ongehuwde Dirk Kusters ver dronken gevonden. Men vermoedt dat hij door een toeval is getroffen. Te Wageningen is door een electrische tram naar Rhenen in de Nude overreden en gedood de 81-jarige C van Silfhout. Te Nieuw Amsterdam kwam de slager Bos met zijn been onder een vallend paard. Het. lichaamsdeel werd geheel versplin terd. UiT DE DORPSGEMEENSCHAP GESTOOTEN. Men schrijft uit Ierseke dat het gansche dorp Zaterdagavond in rep en roer was. R verdacht van den moord op Bierste ker, huisvader yan lien kinderen, moest voor de gramschap zijner dorpsgenooten op de vlucht. R., die den vorigen Dinsdag wegens ge brek aan bewijs uit de voorloopige hechte nis is ontslagen was voor den kerkeraad der Ger. gemeente geroepen en ging daar heen gevolgd door enkele personen. Dezen wachtten vóór de kerk zijn terugkomst af. Als een loopend vuurtje ging dit door het dorp en weldra was de menigte daar tot 600 700 menschen aangegroeid. Dadelijk na zijn terugkomst uit de ver gadering werd er gejouwd en geroepen: „Slaat hem dood! Steekt hem dood!" Inmiddels waren ook de burgemeester en gemeente- en rijkspolitie ter plaatse ge komen. Deze konden slechts met de grootste moeite verhinderen, dat R. aangepakt werd. R. vluchtte in de buurt bij een zwager van hem in huis. Onderwijl groeide de me nigte nog steed* aan De politie besloot R. naar zijn eigen woning Ie brengen. Dit ging slechts met de grootste moeite, waarbij de bejaarde burgemeester nog bijna onder den voet werd geloopen. Nu en dan vloog er een BINNENLAND. De Leidsche Gemeenteraad beslnit tot het instellen van een gemeentel, hnnrveiorde- ning. (Gemeenteraad 2e blad). De vliegtocht naar IndiS. (Binnenland, 2e blad). De paspoortregeling. (Binnenl., 2e blad). De financieele verhouding tnsschen Rijk en gemeenten. ("Binnenland, 2e blad). Bestuursvergadering van den A. N. W. B. (Sport, 2e blad). BUITENLAND. Ten maritieme conferentie. (Buitenl. Ie blad). Poincaré's begroeting voor 1928. (Buitenl. Ie blad). Een nederlaag der Zuid-Afrik, regeering inzake de vlagwet. (Buitenl. Ie blad). steen door de lucht, maar R. bereikte on gedeerd zijn woning. Nog lang bleef de menigte daar staan. Toen eindelijk 's nachts alles rustig was heeft de politie R., die niet durfde blijven, per auto naar Brabant ge bracht, waar zijn vader woont. EEN AAP. Onlangs ontvluchtte tijdens het verblijf van het circus Amar te Haarlem een aap uit deze inrichting. Zondagmorgen werd deze aap door een agent gevonden op het grasveld aan de Zaanenlaan in Noord- Haarlem. De aap had gedurende zijn ver blijf in de vrije natuur zoo weinig de circus- gewoonten verleerd, dat hij voor den man in uniform het saluut maakte. Hij ging ge willig mee en werd voorloopig in het die- renasyl Fauna onder dak gebracht. VOOR DE TWEEDE MAAL ONTVLUCHT. De Duitscher V., die te Lochem destijds op verschillende plaatsen inbraken pleegde, is voor de tweede maal uit een kliniek te Utrecht, waar hij nog altijd werd verpleegd tengevolge van een oude schotwond, ont vlucht. i DE HAGELSLAG TE ASTEN. De door den jongsten hagelslag te Asten veroorzaakte schade wordt op f 50.000 ge raamd. DROEVIG EINDE VAN EEN BRUILOFT. Een droevig einde had de bruiloft bij den landbouwer L., te Beerze (O.) Bij het naar huis terugkeeren van de bruidspartij, wilde men onderweg even stoppen met de autobus, om eenige gasten in te laten. De vader van den bruidegom opende daar toe het portier, voordat de bus stilstond. Hij viel er uit en verwondde zich zoo, dat hij na korten tijd overleed. BRANDEN. Gisteravond negen uur brak een hevige brand uit in een der fabrieksgebouwen van de Lympf te Leuewarden. In dit gebouw was gevestigd de kuiperij en bewaarplaats van verf, een werkplaats van de timmerlie den en een opslagplaats van kisten met melkpoeder. Met zes stralen had de brand weer na een uur het vuur gebluscht Het. gebouw brandde gedeeltelijk uit. Oorzaak onbekend Verzekering op beurspolis dekt de schade. Zondagnacht is te Borne de boerderij van den landbouwer Weghoist afgebrand. Te Wychen is afgebrand de woning van P. H. Verzekering dekt de schade. Te Peize is het café Hendriks in vlam men opgegaan. De oorzaak is het spelen van kinderen met een brandend petroleum stel, terwijl de moeder afwezig was. VERDRONKEN. Aan de Pottebakkersrijge te Groningen is verdronken de 34-jarige A. 6. te Kost- verloren. De man was gehuwd en 'vader van drie kinderen. Jonge huisvrouw: Watl Een rijks daalder voor een kip I Dat is schandelijk duur Wat kost een ei Koopvrouw: Een dubbeltje, mevrouwI Jonge huisvrouw Nou dan 1 Koet dat beetje broeien dan f2.40?

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1