AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Stadsevangelisatie, Morschweg 59. 8 uur. Jeruel, Groenesteeg: Bijbelbespreking. 8 uur. Woensdag. Jeruel: Openluchtsamenkomst a. d. Mo len Lammermarkt. 71/» uur. Bij ong. weer jn de zaal. Dagelijks. „Casino-biöscöop", Hoogerroerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- fcn Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Bouwmeesters revue >,Nou nog mooier l" 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juni tot en met Zondag 3 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, telef. 552. danige verwondingen op, dat hij spoedig overleed. Een auto, waarin de Zwolsche families Reinders en Derksema gebeten waren, is Zaterdagmiddag te Santen bij Wezel (Duitschland) over den kop geslagen, waardoor de heer J. Reinders lid van de firma Reinders Co. Oliefabrieken, op slag gedood werd. Mevrouw Rein ders verkeert in hoogst ernstigen toestand men vreest voor haar leven. De heer J. Derksema, hoofdcommissaris van politie, bekwam evenals zijn vrouw ernstige doch niet direct gevaarlijke verwondingen. Er werd te Santen met een flinken gang gereden toen plotseling een wielrijder dwars den hellenden weg overstak. Door het krachtige remmen is de auto over den kop geslagen. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Te Sittard is een 21/fc-jarig kindje in een ketel kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Het 4-jarig zoontje van den heer Val kenburg aan den Ldngeweg te Leerdam I's tijdens afwezigheid van de ouders door het spelen met lucifers in brand geraakt. Met brandwonden overdekt werd het naar het ziekenhuis vervoerd, waar het is over leden. VAN EEN STEIGER GEVALLEN De werkman W v. d. E. uit Zegge, werk zaam bij den kerkbouw te Bosschenhoofd, is van een 5 meter hoogen steiger geval len, waardoor hij beide polsen brak en in wendige kneuzingen opliep. Hij is per auto naar het ziekenhuis te Oudenbosch over gebracht. WINDHOOS TE WEST-KAPELLE. Vrijdagmiddag trok een windhoos van het Westen naar het Oosten langs den Noord kant van de Zuidstraat te Westkapelle; bij den vuurtoren ging zij naar het Noor den langs de hofstede van den heer IL Gijsouw. Vele bewoners van de woningen, waar langs de hoos passeerde Irregen het idee, dat de daken zouden instorten, ge lukkig bleef 't bij materieel e schade aan schoorsteen en, daken enz. Planken werden opgenomen en over de huizen geslingerd. Plotseling werden hevige vuurstralen ge volgd door een ontploffing in de lucht waargenomen, vermoedelijk ontstaan door een vuurbal. Persoonlijke ongelukken kwa men er met bij voor. De hoos werd verge zeld en gevolgd door ongekende hevige regenbuien, DOODELÏJK MIJNONGEVAL. De gehuwde 32-jarige ondergrondsche bankwerker J. A Zehnhoff, wonende te Kerkrad©, werd, naar de ,,L. K." meldt, doodelijk gewond in een der tusschen- schachten der Domaniale mijn. De ongelukkige laat een weduwe en een kind achter. ONWEER. De bliksem heft Vrijdagavond twee wo ningen van de Woningbouwvereniging in de Steenkamplaan in Ter Neuzen getroffen. Een groot deel van het dak van de woning van den Bloemist Broekhoven werd vernield. NED. SCHIP IN DE DEENSCHE WATEREN GEZONKEN. De ,,Berlingske Tidende" te Kopenhagen deelt mede. dat vastgesteld is, dat een tusschen Lyoe en Avernakoe gezonken schip de Astra' 'uit Groningen is. Drie lijken zijn aan land gespoeld. Het lijk van den kapitein Harm de Boer is geïdentifi ceerd. De Astra" was een 130 a 135 ton groote tjalk. Deze was geladen met zout, op weg van Lübeck naar Fredericia. Het schip ligt op een diepte van ongeveer twaalf Meter water. De bouten bevonden zich nog op de luiken Uit nog eenige andere omstan digheden leidt men af, dat het vaartuig Waarschijnlijk lek gestooten en daarna ge zonken is. Ten opzichte van het lot van de overige leden der bemanning tast men tot nog toe nog in het onzekere. Ook over hun identiteit, staat nog niets vast. Waarschijn lijk zijn het Duitschers geweest. ,,Kijk, Tom, daar is de hoek, waar jij vroeger altijd op mij hebt gewacht." Inderdaad. En daar staat alwéér een idoot te wachten." VISCHPRLJZEN. IJ MUI DEN, 27 Juni 1927. Tarbot per K.G. f 1.05f 0.75, Griet per kist van 50 K.G. f36f 17, Tongen per K.G. f2.40f 1.70, Groote Schol per kist v. 50 K.G. f 38, Middelschol per kist van 50 K.G. f 31, Zetschol per kist van 50 K.G. f 36 f 25, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 23f 4.40, Schar per kist van 50 K.G. f 8.50f 4.40, Tongschar per kist van 50 K.G. f42f21, Roggen per 20 stuks f20 f 17, Vleeten per stuk f 3.70f 1.43, Kleine roode Poon p. kist van 50 K.G. f37f31, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 15f 2.90, Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f30f24, Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f21.50—f 16, Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 14 f 10.50, Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 12f4.20, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 45f 27, Gullen per kist van 50 K.G. f 10f 3.50, Lengen per stuk f 1.15, Heilbot per K.G. f 1.60f 1, Wijting per kist van 50 K.G. f5f3.70, Koolvisch per stuk f 0.56f 0.47, Makreel per kist van 50 K.G. 1 f7—f 14. Aangekomen 27 stoomtrawlers èn de log gers: KW 166 met f805, KW 36 met f 667, KW 45 met f 659, KW 74 met f 450, KW 19 met plm. f380, KW 143 met plm. f690, KW 60 met plm. f535, KW 170 met plm. f409, KW 59 met plm. f457, KW. 55 met plm. f 441. Van de haringvisscherij kwam binnen de logger KW 82 met 13 last pekelharing die aan de markt te IJmuiden bleven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie Italië en Znid-Slavië. Een Engelsch blad meldt, dat de beraad. 6la.gingen inzake de vlootverhoudingen te Genève geheel zijn vastgeloopen, daar mi nister Bridgeman een beraadslaging over de Linieschepen eischte en de Amerikaan- sche afgevaardigde Gibson dit volstrekt weigerde. De Amerikaansche en Japanscbe afgevaardigden zullen nu naar hun regee ringen om instructies seinen. Hoewel dit laatste juist is, is de eerste conclusie toch te boud. Vastgeloopen is men nog niet, al verkeert men ongetwijfeld in moeilijkbeden Minister Bridgemau's standpunt is, dat de beperking der lichtere schepen van de verhouding der linieschepen moet afhangen Hij zeide, dat de Britache delegatie niet kan t.erugkceren zondeT in de gelegenheid t-e zijn gesteld over de verhoudingen der zware oorlogsschepen te spreken. Gibson moet hebben gezegd, dat de Vereenighe Staten na 1931 wellicht zelfs nog grootere schepen zouden moeten bouwen dan van 35.000 ton. In ieder geval moet Amerika rekening houden met het hestaan van sche pen als de „Hood" en de Rodney", de Britsche super dreadnoughts. Gibson zeide nog, dat de hepalingen der conventie van Washington door de confe rentie niet opnieuw in bespreking kunnen worden gebracht, indien de beide andere onderteekenaars, Frankrijk en Italië niet eveneens aan de onderhandelingen deel nemen. De veronderstellingen aangaande de ver andering van handelsschepen in oorlogs schepen wordt dooT vlootexperten niet ern stig genomen. Lord Jèllicoe karakteriseerde deze ge dachte onlangs als „een landrottenidee". En hij voegde er aan toe: „Een bewapend handelsschip van groote tonnenmaat, uit gerust met kanonnen en bemand met re serve-personeel zou niet op kunnen tegen den kleinsten en onbeduidendsten kruiser. Iedere goeduitgeraste en deugdelijk ge bouwde kruiser zou in staat zijn een onbe grensd aantal van zulke schepen voor zijn rekening te nemen." Nu het Alban-ecsch-Joegoslavische con flict als geëindigd is te beschouwen, schijnt ook tusschen Joegoslavië en Italië ontspan ning te zijn ingetreden. Do Joegoslavische gezant te Rome heeft voor het eerst na het sluiten van het verdrag van Tirana weer een bezoek aan Mussolini gebracht, zoodat bet rcchtstreeksch contact blijkbaar hervat is. De Griekscbe regeenng heeft aan de 1e- geeringen van de overige Balkanstaten, met uitzondering van Turkije, voorgesteld een conferentie van politieprefecten van alle Balkanstaten bijeen te roepen, om maatregelen teT bestrijding van de bolsje wistische excessen op het Balkan-schier eiland vast te stollen. Deze démarche van de Grieksche regeering zou, naar verluidt, door Engeland gesteund worden. FRANKRIJK. Dandet, Delest en Sémard in vrijheid Een kostelijke streek Steun uit Moskon. Een kostelijke mystificatie heeft Zaterdag te Parijs plaats gehad, waarover heel Frank rijk en terecht plezier heeft. Een kostelijke streek is uitgehaald. Daudet is vrij en met hem Delest, de administrateur van zjjn blad, en Sémard, de secretaris van de communistische partij. En los gekomen! 's Middags werd de directeur van de Santé-gevangenis opgebeld door iemand, die voorgaf Albert Sarraut, de minister van binnenlandsche zaken te zijn. Deze mystificateur zeide, dat de minis terraad zooeven besloten had de drie vrjj te laten. Hij voegde erbij: „Daar wij elke betooging willen vermijden, moet dit onverwijld geschieden. Eerst moeten Daudet en Delest op vrije voeten worden gesteld; een bewijsstuk is overbodig, evenals Girardin een week geleden zonder schriftelijke mach tiging uit de hechtenis ontslagen is. Over een half uur zult u me verslag doen." Tot zoover de telefonische boodschap. De directeur van "de gevangenis wantrouwde ze, dies telefoneerde hij dadelijk weer naar het departement van binnenlandsche zaken. De minister was afwezig, maar iemand, die zich uitgaf voor den secretaris van zijn kabinet bevestigde de opdracht en dekte den directeur met zijn verantwoordelijkheid. Zelfs drong hij op spoed aan. De directeur waarschuwde toen Daudet en Delest onder het déjeuner en verzocht hun voort te maken. Een uur fater stapten ze in de auto, die men voor hen gehaald had. En ook de communist verdween! Hoe het mogelijk is, dat een der camelots zich in het ministerie bevond en daar den directeur, toen deze nadere inlichtingen vroeg, de opmerking toevoegde, dat hij wat moest voortmaken, omdat de pers al lucht van de zaak had gekregen, is nog een raadsel. De drie gelukkigen dankten den directeur hartelijk voor de in deze 13 dagen genoten gastvrijheid. Daudet en Delest werden opgewacht door een aantal camelots, die hun vertelden, hoe de vork in den steel zat en hen met groote snelheid naar een „onbekende bestemming buiten Parijs" brachten. Da regeering is woedend en met reden. Want geheel Frankrijk lacht haar uit en niets is zoo ergerlijk als belachelijk te worden gemaakt. De prefect van politie, die door den directeur van de Santé op de hoogte was gesteld van de vrijlating en geen bevestiging kreeg van het z.g. besluit van den minister raad, moest minister Sarraut wegroepen van de begraafplaats van Montmartre, waar hij een monument aan 't onthullen was. Er had terstond een kabinetsraad plaats, waar men trachtte een oplossing van het mysterie te vinden. Dat de camelots ook den communist Sé mard in vrijheid hebben gesteld is gedeel telijk geschied, omdat zij de „opdracht" daardoor geloofwaardiger dachten te maken; anderzijds geschiedde dit uit sportiviteit Het onoplosbare mysterie is echter, zoo als reeds gezegd, hoe de camelots er in konden slagen de telefonische inlichtingen, die de gevangenisdirecteur inwon bjj den Kabinetschef van minister Sarraut op hel ministerie, door een hunner kameraden te do6n beantwoorden. De telefoonbeamble aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken is bereid onder eede te verklaren, dat hij den directeur direct heeft verbonden met de kamer van den chef. Dit geeft de regeering eon onbehaaglijk gevoel. Een andere kwestie, waarover de re geering zich het hoofd breekt is, wat zjj moet doen met de vrijgelatenen De „Humanité" deelt mede, dat Semard zich ter beschikking van de autoriteiten stelt, indien zij dat wenschen. Daudet en Delest echter zjjn verdwenen. Moet de regeering hen nu opnieuw arres teeren of hen de vrijheid laten behouden? Er zijn juridische experts, die beweren, dat do vrijlating technisch geldig was, zoo dat der rogeering niets anders overblijft dan weer geheel van voren af aan een vervolging in te stellen, indien zij hen xveer wil gevangen zetten. Dit zou dwaas zijn, maar hel wordt niet minder dwaas, als de regeering de drie personen, die door den directeur der gevangenis zelf in vrijheid zijn gesteld, uitnoodigd om hun cellen weer te gaan bewonen. Het allerdwaaste zou zijn om de drie, nu zij eenmaal op deze ver rassende wijze de vrijheid hebben gekregen, gratie te schenken. De bladen melden nader, dat vijftien ca melots du roy aan het plan hebben deel genomen. Een begaf zich naar het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, wist zich in een der vertrekken te installeeren en.belde De Santé on, terwijl de veertien anderen het ministerie van Binnenlandsche Zaken bleven opbellen en zoodoende de liinen blokkeerden. De directeur Catry vroeg nog waarom ook de communist vrijgelaten moest worden, doch de pseudo-kabinetschef, waarvoor de samelot zich uitgaf, zeide op hoogen toon: „Dat zijn niet uw zaken, maar die van dé regeering, later krijgt u naderen uitleg, voor het oogénblik is deze order voldoende." Toen Catry daarop het ministerie opbel de, was het duidelijk, dat hij slechls ver binding kon krijgen met het eene toestel, waaraan zich de camelot bevond, daar alle vndere lijnen nog sleeds geblokkeerd wer den. De ..chel" was natuurlijk versloord en antwoordde Catry: „Ik heb u zoo juist tele fonisch instructies gegeven, maakt u toch voort, anders krijg ik last met den minister, het nieuws is reeds bij de bladen bekend en wij krijgen zeker moeilijkheden." Intusschen wordt gemeld, dat de direc teur der gevangenis van zijn ambt is ont heven en dat een disciplinair onderzoek is ingesteld. Bovendien is een aanklacht inge diend tegen „Onbekenden", om vast te stel len, wie in het complot de hand hebben gehad. De zaak zal morgen aanleiding geven tot een uitvoerig debat in de Kamer. In weer wil van het feit, dat Zaterdag in allerijl een kabinetsraad bijeengeroepen is, heeft de re geering nog geen officieele mededeeling ge publiceerd, omtrent heigeen zij thans denkt te doen. Van Daudet zelf heeft men fot dusver nog geen spoor kunnen ontdekken. Men denkt aan een verschijnen te Per- pignan, waar een groote betooging der Ac tion francaise zou plaats hebben en waar Daudet gezegd had te zullen verschijnen, doch men heeft hem daar niet gezien. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Pa- rijsche politie bewijzen in handen gekregen, dat de Fransche communistische partij steungelden ontvangt uit Moskou. Bij een Fransche communiste, mevrouw Girnod, zijn brieven gevonden, waarin een verantwoording van de in de laatste drie maanden gezonden sommen wordt gevraagd en waaruit blijkt, dal zij belast was mei de uitbetaling van de steungelden van Moskou aan de communistische partij en aan de actieve agenten van de revolutionnaire be weging in Frankrijk. ENGELAND. Spaansch bezoek Los- v an-Moskon-beweging. De koning van Spanje is te Londen aan gekomen, door de Kon. Familie hartelijk begroet. Hij blijft een paar weken. De resolutie, die het bestuur van de ar beiderspartij en de algemeene raad der vakvereenigingen in gecombineerde verga dering hebben aangenomen, waarbij de Russische terechtstellingen worden afge keurd, zal waarschijnlijk leiden tot een de finitieve en openlijke breuk tusschen deze lichamen en de Russische vakvereenigings- leiders. Deze resolutie is toe te juichen als een bewijs, dat de arbeiderspartij en meer nog de Britsche vakvereenigingen niet door dik en dun de Russische politiek in Engeland steunen en zich los maken van wat de „Star" noemt de Bolsjewisatie der Engelsche arbeiderspartij. RUSLAND. Zinovjef en Trolzky uitgezet De exeenties. Het presidium van de controle-commis sie der communistische partij besloot aan het plenum van het executief comité, dat waarschijnlijk midden Juli ter voorbereiding van het eerstvolgende partijcongres zal bij eenkomen, de uitsluiting van Zinowjef en Trotzky uit hel centrale comité der partij voor te stellen. Aan de goedkeuring van het plenum valt natuurlijk niet le twijfelen; zij heeft dan ook slechts formeele beteekenis. 't Moet zoover komen Wat de gevol gen zullen zijn? Volgens berichten uit Riga zouden te Kief en fe Krasnojarsk nieuwe executies hebben plaats gehad, doch uit Moskou wordt dit ontkend. Riga is als nieuws-bron niet erg geloofwaardig 1 De president van het Internationale Roode-Kruis-Comilé, Gustave Ador, heeft tot de radenregeering een telegram gericht, waarin hij verklaart, dat hel comité met diepe bezorgdljeid kennis heeft genomen van de berichten over de Russische sum miere executies. Krachtens de internatio nale Roode-Kruis-conventies, die vergel dingsmaatregelen veroordeelen en bescher ming voorschrijven voor gevangenen en gijzelaars, doet het Comité een beroep op de zedelijke verantwoordelijkheid der raden regeering om een einde te maken aan du maatregelen, die indruischen tegen recht vaardigheid en redelijkheid. UIT CHINA. HONGKONG, 27 Juni (Reuter). Uit goede bron verluidt dat wegens het ontslaan door de Britsche Stoomvaart-Maatschappij van een aantal zeelieden, de algemeene vakbond te Kanton en motie heeft aangenomen tot het boycotten der Britsche vaartuigen, die den Britschen stoomvaartdienst Honkong Kanton onderhouden. Te Shameen. de vreem delinge'nwijk van Kanten meent men te we ten dat in de afge'.oopen week zeven ver dacht communisten werden aangehouden en terecht gesteld. SJANGHAI, 27 Juni. (Reuter). Volgens een draadloos bericht uit Hankau wordt op de communistische regeeringsconferentie besproken het ultimatum van Tsjang Kai Sjok, de gematigde commandant dor Zuide lijken, die in Nanking een tegenregeering heeft gevormd. In hel ultimatum wordt ge- eischt de ontbinding van alle vakvereeni gingen, bet wegzenden van twintig Russi sche raadgevers, en van eenige andere Chi- neesche communisten. INDRUKKEN UIT AMERIKA OVER DE MARITIEME CONFERENTIE. WASHINGTON, 26 Juni (Reuter). Aan het slot der eerste week van de maritieme conferentie te Genève schijnt men er le Washington officieel het meeste waarde aan te hechten, dat Japan, evenals Frank rijk, wel bereid zouden zijn met de Ver- eonigde Stalen te onderhandelen over een verdrag tot het afschaffen van den oorlog tusschen beide landen. Het was waar schijnlijk slechts een toevallig samentref fen, dat Matsudaire, de Japansche gezant, heden op het departement van buitenland- sche zaken werd ontboden en dat kort daarop door Kellogg werd verklaard, dat er hij dit bezoek niet werd gesproken over een dusdanig vredesverdrag. Trouwens hij voeg de erbij, dat geen mededeeling was ontvan gen, dat Japan een dergelijk voorstel zou doen. De betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zijn even vriend schappelijk als tusschen Frankrijk en de Vereenigde Stalen. Er zijn echler aanwij zingen, dat sommige hooge ambtenaren in Amerika eenigszins ongerust zijn over pu blicaties In Europa van verschillende ver klaringen betreffende de Britsche maritieme voorstellen, die Engelands suprematie ter zee opvorderen. Een hoog ambtenaar ver klaarde, dat Amerika niet wil en ook niet kan aanvaarden dan pariteit met Engeland in iedere scheepsklasse. Tevens wordt ver klaard, dat de Brilsehe delpgatie te Washington toestemde in gelijkheid der beide landen, wat betreft alle seheeps- klassen. EEN NIEUW BEVEL TOT ARRESTATIE VAN DAUDET. PARIJS. 27 Juni. De Minister van Justitie Barthou heeft een nieuw bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen Leon Daudet en Delest. De communist Semard moet zich binnen tieb dagen weerbij den directeur der gevan genis aanmelden Van socialistische zijde ie een interpellatie aangekondigd over de invrijheidstelling van Daudet. Waarschijnlijk zal deze interpella tie reeds morgdn in de Kamer behandeld .worden. PARIJS, 27 Juni (V.D.) Volgens de bladen wordt in kringen der Action Francaise ver klaard, dat Daudet Parijs verlaten heeft en zich in veiligheid bevindt. De regeering heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat Daudet de grens pas seert. Zijn vrienden verklaren evenwel, dat hij zulks niet voornemens is. het royalistisch orgaan publiceert een artikel, geleekend Leon Daudet. HET VERZEKERINGSWEZEN IN TURKIJE. ANGORA, 26 Juni (Belg. Tel. Ag.) Da kamer heeft het wetsontwerp inzake de her verzekering aangenomen waarbij aan alle, zoowel binnen- als buitenlamdsche verzeke ringsmaatschappijen de verplichting wordt opgelegd bij wijze van herverzekering, de helft der ontvangen premieö voor operaties in Turkije fe storten in een herverzeke ringskas. Tevens zal met ingang van 1 Sep tember een algemeene controle worden ingeu voerd op verzekeringsmaatschappijen. BRAND IN EEN PETROLEUMTERREIN. LONGBEACHT (California), 27 Juni. (Reu ter). Op de olieterreinen van Alamitos Heights is brand ontstaan, waardoor vijf petroleumputten en de bovengrondsche in stallatie der overige werden verwoest. De schade wordt op een millioen dollar ge raamd. Het vuur is nu gedoofd, BIRD NOG STEEDS NIET VERTROKKEN. NEW-YORK, 27 Juni (Reuter). Wederom stormt en plasregent het evenals gisteren, zoodat ook nu, evenals toen, Byrd gedwon- gc'n is zijn vlucht naar Parijs uit te stellen. Dit is des te meer te bejammeren, daar het tusschen New-York en Newfoundland is op geklaard en als Byrd kon starten zou hij tot daar de wind mee hebben. DE HERTOG EN HERTOGIN VAN YORK IN ENGELAND TERUGGEKEERD. LONDEN, 27 Juni (Reuter). De Hertog en de Hertogin van York zijn vanmorgen te Portsmouth aangekomen terug van hun Australische reis, die zes maanden heeft ge duurd. De bevolking bereidde het vorstelijk paar een hartelijke ontvangst. AMSTERDAM—BATAVIA V. V. DOOR DE LUCHT. RANGOON, 27 Juni (Reuter). De Neder- landsche vliegers met Van Lear Black zijn vanochtend 6.35 per H-NADP vertrokken naar Bangkok. BARON GEVERS ERNSTIG ZIEK. Een der Berlijnsche middagbladen meldt, dat de pas afgetreden Nederlandsche gezant te Berlijn, Baron Gevers, korten tijd na zijn aankomst te Interlaken ernstig onge steld is geworden. Het bericht wordt door het Nederlandsche gezantschap te Berlijn bevestigd. De toestand van Baron Gevers moet zeer ernstig zijn. JAARVERSLAG SPOORWEGEN. Aan het jaarverslag der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Hol landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij is het volgende ontleend: Als gevolg van de op 1 Juli doorgevoerde tariefsverlaging werd voor 1926 een tekort voorzien. De rekening sluit echter, zonder eenige bijbetaling door den Staat, dank zij bet sterk gestegen vervoer van mijnproduc- ten in verband met de staking in de Engel sche kolenmijnen. Zelfs kon nog een bedrag terzijde gelegd worden, ter verleening van ondersteuning aan behoeftig, in vroeger ja-t ren gepensionneerd oud spoorwegpersoneel, en een met het oog op nog te regelen schade vergoeding en over 'n vorig jaar wenschelijke storting in de algemeene reservefondsen ge daan worden. Voor den dienst zette het jaar slecht in. De overstrooming in het zuiden des lands spaarde ook de spoorwegen niet. De verdedi ging van weg en werken tegen het opdrin gende water, de omlegging van het door het onbruikbaar worden van geheele baanvak ken gestoorde verkeer en de uitvoering van den dienst op de tengevolge van die omleg ging overbelaste baanvakken stelden bijzon dere eischen. Daaraan werd het zij met waardeering voor de toewijding van het per soneel erkend zoo goed mogelijk voldaan. Den 9<)en September had op den spoorweg AmsterdamRotterdam een ernstig ongeluk plaats, dat helaas 4 mensc hen levens kostte. Hc-t maakte algemeen diepen indruk en deed, vooral toen het betrekkelijk spoedig ge volgd werd door een drietal andere, zij het ook in aard en gevolgen minder ern stige, ongevallen, ongerustheid ontstaan voor de veiligheid op onze spoorwegen, ten on rechte. Deze is niet minder verzekerd dan vroeger en heeft zeker niet, zooals getracht is bjj het publiek ingang te doen vinden, geleden door de in de laatste jaren door gevoerde bezuinigingsmaatregelen. Het per soneel is in niet mindere mate dan voor heen, zoowel in aantal als in kunde, vol komen voor zjjn taak berekend, al maakt wel eens iemand een fout, welke een ongeval veroorzaakt, de spoorwegen verkeeren in goeden, eer beteren dan slechteren staat dan vroeger en een toestand van den weg, als die, welke het ongeluk van 9 September ten gevolge had, was uitzondering en zal zich niet meer voordoenhet materieel voldoet aan de technische eischen, welke daaraan gesteld mogen worden, en wordt by voortduring met zorg onderhouden. Ten aanzien van de veiligheid kunnen onze spoorwegen dan ook nog steeds elke ver gelijking met de buitenlandsche spoorwegen best doorstaan. De opbrengsten uit het reizigersvervoer zetten de in 1922 aangevangen dalende be weging voort, in het tweede halfjaar onder den invloed der tariefsverlaging in een ver sneld tempo. In de eerste zes maanden bedroeg de vermindering f 351.023.24 of on geveer 1 pCfc., in de laatste zes maanden f 2,575.317.38 of ongeveer 6 pCt. Deze ma- 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2