Dik in orde - est de beste voor Uw óezondheid! ONRECHTMATIG BEZIT VIRGINIA No. 20637 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Juni Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. ARDATH- LONDON FEUILLETON. OFFICIEELE BERICHTEN. By Ivon. besluit zijn benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad mr. 8. E. J. M. van Lier, thans officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo; tot officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo mr. -H. F. Wolfson, thans sub stituut-officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam; tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. J. A. Rijkens, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te 's-Gra- venhage; is op zijn verzoek eervol ontslagen mr. J. A. Vermeer, als burgemeester van Pulten. Dr. J. BüTTIKOFER f Te Bern is in den ouderdom van 76 jaar overleden de oud-directeur der Rotterdam- sche Diergaarde dr. J. Büttikofer. Dr. Büttikofer was dadelijk na zijn af treden als directeur der Diergaarde naar zijn vaderland teruggekeerd en had zich t9 Bern gevestigd. Hy was ongeveer 45 jaren onafgebroken in ons land werkzaam. Op dierkundig gebied was dr. Büttikofer speciaal kenner van apen en vogels. In Leiden was hem als conservator de zorg voor de vogels toevertrouwd. Hij was jaren lang voorzitter der Nederlandsche Ornithologische Vereeniging. SCHATTINGSCCMMISSIËN VOOR DE INKOMSTENBELASTINGEN. Bij Kon. besluit van 14 dezer is bepaald: Er worden ingesteld schattingscomnvssiën voor de inkomstenbelasting, voor gedeelten lan gemeenten als omschreven is in een tls bijlage bij dit besluit gevoegden staat. Aan de niet ambtelijke leden van een schattingscommissie wordt, voor eiken dag, waarop zij haar vergaderingen bijwonen, een presentiegeld toegekend, afhankelijk van het aantal inwoners der gemeente, welke stand plaats is der commissie. Het presentiegeld bedraagt: f5, indien de gemeente minder dan 20.000 inwoners telt; f5.50, indien de gemeente 20.000 of meer, doch minder dan 50.000 inwoners telt; f6, indien de gemeente 50.000 of meer inwoners telt. Het getal inwoners van een gemeen?© wordt bepaald naar den toestand by den aanvang van het kalenderjaar, waarin do vergadering is gehouden. Het bedrag van het presentiegeld wordt voor elk lid der schattingscommissie vast gesteld door den directeur der directe be lastingen, in wiens directie de standplaats der commsisie is gelegen, aan de hand van de presentielijsten, die hem door den voor zitter der commissie worden toegezonden. De vaststelling geschiedt na afloop van het kalenderjaar. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Mei 1927. DE BOOMEN LANGS DEN WEG DEN HAAG—HAAGSCHE SCHOUW. De verbetering van den weg en het natnnrschoon. Op de vragen van den heer Polak betref fende het vellen van boomen langs den Rijksstraatweg van 's-Gravenhage naar de Haagsche Schouw, heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, het vol gende geantwoord: Het is onjuist, dat alle boomen langs den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Haag sche Schouw van het Boschhek lot de Raap horst zullen worden geveld. De verharding van dezen weg is tusschen de hoornen nauw ingesloten en verbreeding er van, welke in het belang van een veilig verkeer dringend noodig is. kan niet wor den tot stand gebracht zonder een deel van de wegbeplanting op te offeren. Omtrent het vellen der boomen is het advies van het Staalsboschbeheer ingewon nen. Van die zijde wordt dat vellen uit een oogpunt van natuurschoon uiteraard, even als door den ondergeleekende. betreurd en werd geraden, daartoe niet over te gaan voordat vast zoude staan, dat een andere oplossing niet mogelijk was. Na deugdelijk onderzoek is opruiming der boomen in het vcrkeersbelang noodzakelijk gebleken, tn die opruiming zal nog meer boomen moeten omvatten dan thans zijn geveld. Inlusschen zal het natuurschoon zij het in anderen vorm nog in ruime mate te bewonderen blijven en behoeft het aanzien van den weg door verwijdering van deze beplanting niet geschaad te worden. De ondergeleekende meent, dat na voren- gaande inlichtingen beantwoording der ver dere vragen overbodig is. doch wenscht al leen nog op te merken, dat hier noch elders eenigerlei aanleiding beslaat, om den Rijks waterstaat bij den arbeid der wegenverbe- tcring grof vandalisme te verwijten. Waar aan den eenen kant met klem op zeer snelle uilvoering van de verbetering der wegen wordt aangedrongen, wordt het voortvarend streven, om die verbetering spoedig lot 6land te brengen, niet in de hand gewerkt, wanneer zoo daartoe naar de mcening van natuurbcwonderaars ten onrechte aan de beplanting langs den weg wordt geraakt op de hieraangehaalde, niet geheel rede lijke wijze drang wordt uitgeoefend om die beplantingen te behouden. DE PRIJSVERLAGING DER PASPOORTEN. Naar vernomen wordt, zal de nieuwe regeling voor de paspoorten vermoedelijk toch 1 Juli a.s. in werking treden. AMSTERDAM—BATAVIA v.v. DOOR DE LUCHT. Een Rcuter-lelegram d.d. gisteren meldt de behouden aankomst van de H.N.A.D.P. te Allahabad, aan de oevers van de Ganges. De vliegers hadden na aankomst le Allaha bad circa 9100 K.M. afgelegd. Zij hebben thans nog ruim 5700 K.M. voor den boeg. De volgende etappe, AllahabadCalcutta is 770 K.M. groot. DE VERLAGING VAN HET BRIEFPORT. In verband met de reeds gemelde verla ging van het briefport met ingang van 1 Juli a.s. (van 10 lot 7lh cent voor brie ven van ten hoogste 20 gr. in het binnen- landsch verkeer, in het verkeer met Suri name en Curacao en in hel grensverkeer met Duilschland en België) zijn van Maan dag a.s. af op de postkantoren nieuwe ta rieftabellen en taricfbockjcs verkrijgbaar tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent per exemplaar. Voorts wordt de gelegenheid geopend om gedurende Juli a.s. de bij het publiek voor handen zijnde postzegels van 10 cent in le wisselen legen zegels van lxb cent lot een gelijke totaalwaarde, eventueel mei verre kening van een overschietend bedrag in geld of in zegels. KEURLOONEN BIJ UITVOER VAN LEVEND VEE. Op vragen van het Kamerlid Leenslra, betreffende vermindering van de keur- loonen bij den uilvoer van levend vee heeft minister Kan geantwoord dat hem vóór het inkomen der vragen, verzoeken bereikten om, zooveel zulks van lvem afhangt, te be vorderen, dat de kosien, verbonden aan de toelating tot uilvoer van vee, in verband met het veearlsenijkundig onderzoek, wor den verminderd. Dit had hem aanleiding gegeven, bereids den belanghebbenden organisaties om in lichtingen te vragen. Bevestigen de antwoorden de verzoeken, dan zal hij gaarne nader overwegen, op welke wijze. o.a. door de kosten der mond en klauwzeer-seruminspuitingen gelijk te stellen met die voor binnenlandsche aan wending. de algemeene kosien verlaagd kunnen worden. Indien reeds ten gevolge hiervan de uilvoer van vee kan worden bevorderd, zal hem dit buitengewoon ver heugen. Mocht de bedoeling van de vragen zijn, om niet slechts de kosten van de inspui tingen. maar ook die der keurlooïien te ver lagen dan merkt hij op, dat de wisselval ligheid der uit de keurloonen van voor uit voer bestemd vee voortvloeiende inkomsten een groot bezwaar vormt tegen een nauw keurig met den kostprijs overeenkomende berekening der betreffende tarieven. DE RADIO-ZENDER VOOR INDIË. Een terrein te Hnizen gehuurd. In de gisteren te Hilversum gehouden bestuursvergadering van Stad en Lande van Gooiland kwam, volgens het „Iibld." in behandeling een verzoek namens een op te richten N V gericht door de Ned. Sein- toestellenfabriek, om een terrein van A II.A. le mogen huren op het Harde van de Meent bij Huizen, voor het plaatsen van een radiozender. De voorzitter zei. dat deze zender was bestemd voor de radiolelefonische verbin ding met Indië. Achter den aanvrager slon- den, zoo was hem uit anderen hoofde be kend, de firma Philips le Eindhoven en o.m. de Ned. Handelmaatschappij. Uit de vergadering werd gevraagd, of het samenbrengen van verschillende uilzend stations geen schade zou doen aan de ont vangst voor bezitters van kleine toestellen, en of Stad en Lande wel mocht medewer ken aan verhuring van een Iweede terrein, waardoor het eerste zou worden gehinderd. De voorzitter had omtrent de mogelijk heid van hinder geruststellende mcdedce- lingen ontvangen van den heer Dubois, directeur der N. S F. De zeer korte golven van den Indië-zender zouden geen invloed op de onlvangst van de lange-golven zen ders hebben. Bovendien gaf het toezicht van den Minister van Waterstaat voldoende waarborg. De verhuring voor den lijd van vijf jaar voor f 500 's jaars werd goedge keurd, daarna zou voor de optiejaren de huur op f 750 worden gesteld, met liet recht van herschatting der huurwaarde. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID an HANDEL Op de vergadering te Haarlem kwam ook aan de orde een bespreking over het ontwerp van wet betreffende de belasting voor niet binnen het Rijk wonende Ne derlanders. Mr. Von Baumhauer betoogde, dat het wetsontwerp in strijd is met elk begrip van internationaal fiscaal recht. Het is z.i. alleen gebaseerd op een beslissing van het Aracnkaansche Supreme Court van 1921, hetwelk weer spoedig veranderen kan. Ver der moet in aanmerking worden genomen, dat vele Nederlanders in het buitenland vertoeven, terwille van hun gezondheid. Spr. noemde het ontwerp buitengewoon onpractisch. Laten wij liever, zeide spr., onze belastingwetgeving zoo maken, dat de menschcn; die het land zijn uitgegaan, weer graag hier terugkomen I Mr. Roosegaarde, Bisschop uit Londen, noemde de voorgestelde belasting een be lasting op de loyaliteit der Nederlandei s. Nederland zal er vele burgers door ver liezen. Bovendien zullen zeer veel moei lijkheden bij de inning worden ondervon den. De consul zal de belastinggaarder worden. Dit zal de verhouding tusschen hem en de in het buitenland vertoevende Nederlanders zeer zeker niet beter maken Een zeer gevaarlijk punt van het ontwerp is nog het suc-essierecht. Dubbele, in en kele gevallen driedubbele, heffing van die rechten zal plaats hebben I De heer Cuépin betoogde dat aanneming van het betreffende wetsontwerp de tal rijke Nederlanders, over den gehcelën aard bol verspreid, en die dagelijksche propa gandisten zijn voor Nederland in den vreemde, van hun vaderland zal ver vreemden Men zal hen gaan onderwerpen aan de controle van Nederlandsche belas tingambtenaren. Welke rechtsgrond is daarvoor aanwezig ÏWat de Minister wil doen, aldus spr., is ongrondwettig. Het wetsontwerp strijdt tegen het rechtsgevoel van iederen Nederlander. De voorzitter merkte vervolgens op, dat juist Nederlanders in het buitenland zich het gemakkelijkst aan de betaling der be lasting zullen kunnen onttrekken. Het ge- heele Consulaire Corps zal misschien een gehaat corps worden. Aan het hoofdbestuur werd na de dis cussie opgedragen de geuite bezwaren ken baar fco maken ter plaatse waar dit öe- hoort en voorts alles te doen om te ma ken dat het ontwerp wordt verworpen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren prof. ir D. Dresden, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, ir. A. Plate, algemeen voorzitter RECLAME. 6355 van de Schecpvaart-Verecniging „Zuid" te Rotterdam en mr. A. C. Josephus Jitla, secretaris van den Hoogen Raad van Ar beid te 's-Gravenhage. Tot lid van verdienste werden benoemd de heeren C. S. de Clercq, algemeen &e- cretaris-penningmeester dei Maatschappij van 1899 tot 1927, Ph van Ommeren, te Wassenaar, oud-lid van het hoofdbestuur, P. Smidt van Gelder, oud-industrieel te Versoix en oud-lid van het hoofdbestuur, F. C. Stoop, voorzitter der Ned. Kamer van Koophandel te Londen en dr. F. E. Posthuma, voorzitter der Mij. Voorts werden benoemd tot eerc-lid de heeren Sir Henry Deterding, directeur der Kon. Maatschappij tot Exploitatie \an Fe- troieumbronnen in Ned-Indië te Londen, A. H. G Fokker, directeur der N V. Ned. Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, H. J H. Gelderman, oud-industrieel te Oldcn- zaal en oud-lid van 't hoofdbestuur, L. van Heek te Lonneker, industrieel, voorzitter van het departement Enschedé, prof. II. A. Lorentz, secretaris van de Ilollandsche Maatschappij der Werenschappen te Haar lem, J. Muysken, directeur der Ncd. Fa brieken van Werktuigen en Spoorwcgmate- rieel, genaamd „Werkspoor" te Amsterdam, A. F. Philips, directeur der N.V. Philips' Glocilampenfablieken te Eindhoven en dr< F. G. Waller, gedelegeerd commissaris van de Ncd. Gist- .en Spiritusfabrieken te Delft, algemeen voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche werkgevers. In de vacature Reeringh moest voorzien, worden door de depai tementen. Daarvoor kwam thans het departement Heerlen m aanmerking, dat pro» Van Iterson aan wees. In de plaats van dr. Posthuma werd als voorzitter aangewezen mr. C. H. Gué- pin en als secretaris in de plaats van den heer C. S. de Clercq mr. J. Bicrens do Ifaan Jr. te Bloemendaal. Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eerste deel. 18611863. 1) HOOFDSTUK I. De processie. Het was een schitterende zorr.ersche dag, toen den 12den Augustus 1861 de zon op ging boven de vlakten van Litauen. Over de uitgestrekte boschmcerassen zweefden lichte revels als dunne sluiers, die door de stra lende zon weldra waren opgeslorpt en een zomersche rust lag over het landschap. Maar in de aan de rivier geiegen stad Kcwno bereidde men zich niet op rust voor. IToewel de dag pas was aangebroken, krioelde het in de stad van een wonderlijk onrustige 9chare en uit elke straat. die naar het ruime plein in het centrum der stad veerde, stroomden de mensehen in feest gewaad samen. De witte kleedij der vrou wen stak vroolijk af tegen de donkere lange jassen en de met bloemen versierde hoofd dekselsder mannen Maar om de lippen dier steeds talrijker schare, uitgedost als ging z»j ter bruiloft, speefde geen enkel glimlachje, terwijl er uit de oogen een andere glans blonk dan door het vooruitzicht van een feest wordt opgewekt Ernstig zwijgend schreden zii allen naar het plein en op den hoek van de straal gekomen keek ieder haast instinctmatig naar den zuidkant van het plein. Hier werd het helle zonlicht weerkaatst door blanke wapenen en blin kend paardeluig Een sotnie kozakken stond er in twee geleden geschaard over den weg, welke naar de rivier leidde. Aan hun hoold stond met getrokken zwaard een plompe norsche kapitein. In een zijstraat was een talrijke schare ruiters opgesteld, waarvan de lansen in het zonlicht schillerden. Hel waren ulanen, die daar als reserve waren samengebracht voor het geval van nood. Een generaal met talrijke decoraties op de borst reed gevolgd door ettelijke adjudanten, voor de troep heen en weer. en trok in af wachting van wat er zou gebeuren zenuw achtig aan zijn grijze, borstelige snór. Iedere nieuw aangekomene kon met een oogopslag zien. hoe de toestand was. maar geen ongerustheid. zelfs geen verbazing was op eenig gelaat te lezen, terwijl mannen en vrouwen gezamenlijk met opeen geperste lippen en het hoofd omhoog optrokken naar de verweerde kerk, van waar gedempte orgeltonen naar builen drongen. Waarom zouden zij zich ook verbazen? Reeds weken tevoren hadden de Russische autoriteiten uitdrukkelijk de voorgenomen manifestatie verboden. De 12de Augustus is de herinneringsdag aan de vereeniging van het hertogdom Litauen met het ko ninkrijk Polen, een vereeniging. welke drie eeuwen lang trouw was in ecre gehouden, en die dag was een dag van beleekenis in de geschiedboeken van het land Het was- een uitverkoren dag om aan de Poolsche broeders het bewijs te geven, dat bij den ko menden strijd een strijd waarin binnen kort het gansche land gewikkeld zou wor den, hel hart van Litauen aan hun zijde was. Reeds toen het eerste bloed le War scbau werd vergoten, was dit voor Litauen een algemeene dag van rouw. Het waren rouwgewaden, welke deze in het wit ge- kleede vrouwen heden voor één dag had den aTgelegd. Grootsch was de plechtigheid, welke was ontworpen. Na den kerkdienst zou een pro cessie de rivier de Niemen oversteken en aan de overzijde een zusterprocessie ont moeten. welke uil het koninkrijk was opge trokken. De officieele mededeeling. dat in dien men zou beproeven een optocht le vor men. daar zonder genade op gevuurd zou worden, had enkel ten gevolge, dat men des te vaster besloot de plechtigheid door te zet ten. Niemand twijfelde er aan. of de bedrei ging zou verwezenlijkt worden, maar nie mand dacht aan wijken. Geen kalmer volk in Europa, dan de Lilauers, maar ook geen koppiger. Reeds dagen tevoren was elke biechistoel belegerd geworden door dichte drommen En wanneer al die mannen en vrouwen, die zelfs uil naburige plaatsen daar waren samengekomen, en waarvan velen den nacht onder den bloolen hemel hadden doorgebracht, met zulk een onver schilligheid naar de troepen keken, kwam dit. omdat zij allen gekomen waren na zich op den dood voorbereid te hebben. Met elke minuut werd de menigte, welke zich tegenover de kerk verdrong grooter. Geen twintigste deel er van had binnen de kerk plaats kunnen vinden. Intusschen was er voor d^ gendarmes, die onvermoeid rond- patrouilleerden, geen aanleiding om hande lend op le treden. Weldra werd het door een beweging, even rustig als tol nog toe dc schare was geweest, aan de toeschouwer? duidelijk dat hel kritieke oogenblik nabij was. Op de treden van de kerk verdeelde de menigte zich als gehoorzamend aan een be vel. dat inlusschen niet was gegeven, naar links en rechts, een breeden weg openla lend. De gendarmes keken schuin naar hun aanvoerder te paard, die recht tegenover de kerkdeur stond en onafgebroken er heen staarde Ongeduldig wendde de kozakken- kapitein zijn oogen naar den generaal, Ier- wijl zijn hand zijn sabel wal steviger om klemde Wanneer zou het bevel om le char geeren worden gegeven? Zijn ruigharig paardje schudde zijn manen alsof het even als zijn baas er naar verlangde op de me nigte in le rennen. Maar blijkbaar was de generaal het nog niet met zich zelf eens. Een charge scheen hem overbodig. Onge twijfeld was die haag van kozakken, ook ai bleven zij werkeloos, voldoende om een menigte legen te houden, welke enkel met gebedeboeken en rozekransen gewapend was. Dus bleef hij rustig op zijn paard zit ten, terwijl de eerste processicgangers met afgemeten schreden de trappen van de kerk afdaalden Aan het hoofd er van schreed een grool oude boer met een lio'ufen kruis in zijn vereelde handen geklemd; vlak achter hem liepen een aantal paren jonge meisjes in witte mocselinen kleedij en met een krans van witte bloemen om het hoofd ffet waren voor een deel boerenkinderen, maar ook dochters van adelliike families zag men daartusschen. wanf naar deze gevaarlijke eerepost was met vuur gedongen. Op haar volgden de banierdragers, en daarna een talrijke schare koorknapen m roode gewa den mei witte overkleeden. die klokjes heten bengelen en wierookvaten zwaaiden. De op tocht werd beslolen door een groep pries ters in met goud beslikte gewaden Even rustig en afgemeten alsof men te doen had met een goed voorbereiden tocht, zonder een oogenblik van verwarring of onrust, sloot de dichte menschenmassa zich daarbij aan. met roode en blauwe banieren welke fladderden in de lichte bries, met rinkelen de schellen en wierookvaten, die hun geu rige rookwolken deden opstijgen in de klare lucht. De drager van het kruis schreed lang zaam maar recht toe op den muur van sol daten af, welke den weg naar de rivier ver-< sperden, zonder een oogenblik te aarzelen, alsof hij de militairen niel zag. en achter hem aan kwamen de in het wit geklec-de meisjes eveneens zonder een oogenblik te aarzelen. De ineengedrongen, somber uitziende ka pitein keek met nog doordringender blik naar den generaal, maar deze deed nog niets .anders als aan zijn snor draaien. Al wat hij op eigen gezag kon doen. was de ge lederen nog nauwer doen opsluiten, en dit was spoedig geschied, zoodat de harige flan ken der paarden elkander raakten. Én toch naderde de oude man met het kruis steeds alsoT zij daar niet stonden en de dichtaan- cengesloien processie volgde hem getrouw. De generaal kon. van verbazing zijn oogen niet gelooven, toen hij zag. hoe h-t kruis aan het hoofd van den stoet, het eersic gelid der Kozakken bereikte en zich schijn baar onbelemmerd verder voortbewoog. Tus schen de dicht bij elkaar slaande paarden baande de oude boer zich kalm een pad en door de aldus ontstane ruimte verdrongen zich de meisjes. Weldra werd de doorgang wijder, toen de wilde paardjes. opgeschrikt door d<' vaandels, klokjes en witte kleuren, schichtig ter zijde weken m in een soort van paniek de achter hen geschaarde die ren terug drongen, zoodnf op hun beurt las tiger le houden waren. Toen hij zag. dat de gelederen verbroken werden kon de gene raal geen oogenblik langer aanzelen. /■Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5