AGENDA. BUITENLAND. Zaterdag. Stadsgehoorzaal- Tentoonstelling werk Jubileumprijsvraag M. S. G. 28 uur. Sladszaal (foyer): Licfdadigheidsuitvoe- ring ten bate der stormramp-slachtoffprs door „The Popular Jazz" en „Euterpe". Half- negen nam. Zondag. jerucl, Groeneslcegj 40 en 61/» uur. Br. de Jong vap„Gouda. Leger des ITr-ils (Langebrug 40: Dienst 10 uur en 8 uur. Bloemenfeest. Stadsevangelisatie Morschweg 59. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling werk Jubileumprijsvraag M. S. G. 125 uur. Vrije Evangelische Gem. (Midd.gracht 3): Dienst 's morgens en 's avonds. R ij s w ij k, Wielerbaan, 2 uur. Dinsdag. Stadsevangelisatie, Morschweg 59. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Juni a.s. tot en met Zondag 26 Juni waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Do geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt va nZaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren: Kors, Mulder, Rassers cn Van Voorthuyscn. Tc Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr„ Varekamp, tel. 191C. RECLAME. Oegstgecstsche Apotheek P. H.C Vlietsta. Brands, Apotheker. De Kempenaerstraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondag® dienst. 7083 3 Oclobermarkt, zoowel inzake standplaats als marktgeld, zich de vrijheid veroorlooft hel navolgende le uwer kennis te brengen; dat allereerst door ons wordl betreurd, dat bovengemelde voorstellen zijn inge diend, zonder dat tevoren belanghebbende zijn gehoord; dat het helaas ons onmogelijk was vóór uwe vergadering van 20 Juni eventueels adressen lot u le richten, waar toch eerst Donderdagavond 16 Juni de dagbladen de voorstellen bevatten en geen gelegenheid was in dien zeer korten, voor dc marktkoop lieden zoo drukken lijd, deze in vergadering te bespreken; dat niettemin met vreugde is geconsta teerd dal boven vermelde voorstellen tot de vergadering van 27 Juni zijn aangehouden en wij alsnog in de gelegenheid zijn onze wenschen kenbaar te maken. Betreffende de nu voorgestelde verplaat sing der marki noemen wij bijaldien uw raad overwegende bezwaren heeft tegen de huidige, plaals, dat o. i. in geen geval de Beestenmarkt cn le Binnenvcslgracht als geschikt terrein kan worden aangemerkt; dat naar onze meening bij onverhoopte ver andering van standplaats, beschikbaar ge steld moet worden een gedeelte van het Se hu Iters veld nabij den ingang aan den Rijnsburgcrsingel; dat f bij toewijzing dezer plaatsen aller eerst aan de Leidsche ingezetenen de voor keur moet worden gegeven, en bij meerdere aanvraag dan plaats desnoods bij loling worden bepaald, wie in aanmerking komen. Ten aanzien van de voorstellen lot ver hooging der marklgelden verzoeken wij u deze niet te aanvaarden. De redenen die tol deze verhooging zouden moeten leiden, zijn ens onbekend en verzoeken wij u, dal de Leideriaars die op den 3 Ocloberfeestdag gaarne iels willen verdienen,,niet door zeer hooge marklgelden daarin bemoeilijkt wor den; weshalve wij u verzoeken dc ouden prijs tc handhaven. MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. Gisteravond verzamelden zich in den Foyer der Stadsgehoorzaal ter bijwoning van de 142ste algemeene vergadering van het Ge nootschap „Mathesis wScientiarum Genitrix", met dc- leden van het bestuur, directeur en leeraren, gedelegeerden van het Koninkl. Instituut van Ingenieurs bij de gehouden electro-technische examens, de directeur van de Ambachtsschool, de heer Kuyntjes, en voorts eenige leden en belangstellenden. Na lezing der notulen door den secretaris, mr. Sypkens, en na goedkeuring van de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, ir. J. M. Rademaker, werden tol bestuursleden herbenoemd de heeren ir. J. M. C. Rademaker, met 37, en ir. A. M.Touw, met 40 stemmen, terwijl in de plaats van de heeren ir. P. Hoogenboom en M. van Wamelen, die aftraden en niet herkiesbaar waren, werden benoemd prof. dr. W. v. d. Woude. met 40, en de heer W. v. d. Laan, met 33 steramen. ftfet de benoemden stonden als no. 2 op da voordracht de heeren A. J. Monhemius, ir, W. J. Modder, jhr. ir. A. C. v. Weiier en P. A. Hibma, die resp. 1, 1, 3 cn 5 stemmen verkregen.' Na afloop der huishoudelijke werkzaam heden, werden de leerlingen binnengelaten, terwijl ook de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen aan de bestuurstafel plaats nam. Do voorzitter, ir. A. M. Touw, hield daarop de gebruikelijke rede, welke hij aanving met den burgemeester, die dezen avond voor het eerst gast van het Genootschap was, hartelijk welkom te heefen op deze by een komst. (Applaus). Met een gevoel van bevrediging zag het bestuur op het achter hem liggende school jaar terug. Vooral ook door het feit, dat het Genootschap thans, na ruim 140 jaar. kan beschikken over een eigen schoolgebouw. Als wij nu het gebouw van M.iS.G. aan de Pieterskerkgracht betreden, dan doen wij dat met een gevoel van on afhankelijkheid, zeide spr., wy zyn in eigen huis. Het gebouw is niet modern, doch de plannen voor een verbouwing liggen gereed en zullen tot uitvoering komen als de geld middelen daartoe aanwezig zijn. 't Is te vreezen. dat dit nog wel geruimen tijd op zich zal laten wachten. Het budget van het nijverheidsonderwijs heeft op de Staatsbe- grooting een zoo belangrijke plaats inge nomen. dat er eer aan bezuiniging dan aan uitbreiding der uitgaven moet worden ge dacht. Na een en ander over het gebouw, de lokaien en het meubilair te hebben gezegd, deelde spr. mede, dat het Genootschap thans telt 5 leden van verdienste, 4 buitengewone en 326 gewone leden. In het corps leeraren had de volgende mutatie plaats: Met ingang van 15 Febr. 1926 werd aan den heer G. H. Meerburg! op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Hij werd opgevolgd door den heer F. van Teutem. Op Januari 1927 bedroeg het aantal leerlingen aan de dagschool 28 en aan de avondschool 380, tegen resp. 20 en 3S6t op 1 Januari 1926. Voor het eindexamen van de dagschool slaagden 9 candidaten, aan het eindexamen vyfde klasse van den avondcursus slaag den van de 54 candidaten 34, voor beschrij vende meetkunde en perspectief slaagden 17 leerlingen en voor bouwkunde 3. Toegelaten werden 24 leerlingen, 12 deden met goed gevolg eindexamen. Er werden door verschillende leeraren onderscheidene excursies gehouden, waar onder ook eenige naar het buitenland. Deze excursies, die aan de leeraren veel tijd en zorg kosten, dragen veel bij tot de alge meene ontwikkeling der leerlingen. Ook dit jaar mocht bet bestuur weder een aantal waardevolle geschenken, dienstbaar aan het onderwijs, van verschillende firma's ontvangen. In het voorjaar van 1926 werden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den electro-teehnischen cursus, twee jubi leum prijsvragen uitgeschreven, uitsluitend voor leerlingen van dezen cursus. De keuze der prijsvragen werd vrijgelaten. Er kwamen twee antwoorden. Prijsvraag A luidde: Ontwerp van een. boven-, resp. ondergrondscb. net eener kleine gemeente. Prijsvraag B was: Ontwerp van een electrische voorzien'ng van een landgoed. Het eindoordeel van de jury, bestaande uit de heeren prof. E. Feldmann, ir. N. 51. II. Doppler, H. Lohr, A. J. Roelofsz en ir. J D. Tours, waaraan van het bestuur was toegevoegd de heer ir. J. M. Rademaker, terwijl d-e heer Blom, leeraar in electro- tcchnielc, met adviseerende stem in de jury zitting had, was, dat voor een eersten prijs geen van beide antwoorden in aanmerking kwam, terwijl aan den anderen kant de tweede prijs niet de juiste belooning moest wórden geacht voor het zeer goede werk, zoodat voor dc beste beantwoording aan den heer P. M. Vleugels te Monster werd toegekend f 350 en aan C. van der Hoogt te Leiden een bedrag van f 250. Deze laatste is werkzaam aan de Leidsche Licht fabrieken. De voorzitter dankte de jury voor hun belangeloos verricht werk, wijdde vervol gens een woord van dank aan den direc teur on de leeraren en leeraressen voor de toewijding en ijver waarmede zij hun taak steeds vervullen, wensehte de ontslagen leerlingen succes op hun verderen- levens weg en besloot zijn herhaaldelijk door ap plaus onderbroken en aan het slot luid tocgejuichto rede met een opwekking tot. de leerlingen, waarvan aan twee, de hee ren H. J. Marselis uit Leiden en P Meyers uit Sassenheini wegens bekroond boetseer- en handteekenwerk een extra diploma kon worden toegekend. Hierna werden aar. de heeren Vleugels en Van der Hoogt de jubileumprijzen, ver gezeld van een diploma, uitgereikt, waarbij de voorzitter zeer waarde eren de woorden tót deze jongelui richtte en hen aanmoe digde verder op dezen weg voort te gaan. Hierop werden aan de geslaagde leer lingen met een vriendelijk en bemoedigend woord, waarvan de heer Touw het geheim zoo goed kent, de diploma s uitgereikt en een bijzonder woord gewijd aan de jonge lui Marselis en Van der Hoogt, wier werk op de tentoonstelling in de groote Stads- zaal een eereplaats inneemt. Namens alle leerlingen bracht een dei- met diploma ontslagen leerlingen, de oud leerling Koene dank aan het bestuur, di recteur en leeraren voor het* genoten on derwijs. Wat hem zelf betrof voelde hij zich verplicht in het bijzonder te danken de leeraren de heeren Blom, Van Teutem en Van der Hoogt aan wie hij vooral veel te danken heeft. Hiermede was het officiecle gedeelte af- geloopen, doch de secretaiis mr. Sypkens, voelde zich verplicht om namens het be stuur directeur en leeraren nog een woord van dank te brengen aan den voorzitter, die gedurende' drie jaar op zoo uitnemende wijze zijn taak als voorzitter vervulde en wensehte hem geluk met de bestendiging van zijn mandaat. (Luid applaus). De heer Touw zeide ook voor de volgen de drie jaar zijn best te zullen doen. Hierna vroeg do b urgente ster, mr. Van de Sande Bakhuyzen nog het woord, om dank te betuigen vóór de tot hem gerichte uitnooddging. Een blik richtend op het in de zaal aanwezige vaandel, zag hij dat het Genootschap reeds in 1785 werd opgericht en sprak er zijn voldoening over uit dat het kleine zaadje uit die dagen is opge groeid tot den krachtigen boom van thans M.S.G. is niet enkel een Leidsche vereeni- ging, het Genootschap is in geheel Neder land en ook in het buitenland bekend. Zijn leerlingen worden dikwijls voorgetrokken en uitgekozen boven anderen, en velen hun ner hebben zich daardoor een goede posi tie kunnen verwerven iD de maatschappij. Het Genootschap is hem ook daarom zoo sympathiek, omdat daarin het particulier initiatief zoo krachtig tot uiting is geko men Waar het in ziin macht ligt wil hij het streven van het Genootschap gaarne steunen cn zijn belangen in het gemeente bestuur bevorderen. (Luid applaus). Hierna sloot de voorzitter de vergade ring en begaf men zich naar de groote zaal waar de teekeningen en werkstukken der leerlingen waren tentoongesteld, een eerbiedwaardige collectie, waarmede op uit nemende wijze de groote beteekenis van het door het Genootschap verstrekte on- dcrwij's wordt gedemonstreerd. De tentoonstelling is ook hedenavond nog voor belangstellenden te bezichtigen. Laten velen er een kijkje nemen. Zij zullen zich over het bezoek niet beklagen. INVALLEN BIJ INDONESISCHE STUDENTEN. Kort na den inval der juslilié ten huize van de Indonesische studenten is naar aan leiding van. het feit dat deze studenten weinig of geen post ontvingen, althans niet veel meer dan couranten of drukwerk, het vermoeden gerezen dat deze door de justi tie werd opgehouden voor censuur. Deze veronderstelling blijkt juist te zijn. De bedoelde studenten ontvingen dezer dagen brieven, die bicken geopend te zijn op bevel der Justitie cn daarna, voorzien van een stempel aan hen werden door gezonden. DE NIEUWE KLINIEK VOOR VERLOS KUNDE EN VROUWENZIEKTEN. De verwachting, dat dc nieuwe kliniek voor Verloskunde en Vrouwenziekten nog dit jaar in gebruik zal worden genomen, schijnt ijdel le zijn. De keuken is nog niet gereed en dc in gebruik neming van dc nieuwe kliniek zal daardoor eerst legen begin 1928 te wachten zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. De Kamer zal vergaderen op Woensdag 29 Juni a.s., des namiddags 2.30 uur. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mededeelingen; 4. Ingekomen stukken; (5 is teruggenomen; 6. Verzoek aan de Ka mer van Koophandel van den l'older Nieuwkoop en Noorden om deze te steunen bij zijn plan om de Gras- en Rietlanden in de Nieuwkoopsche plassen met stadsvuil op te hoogen, waardoor geschikte gronden voor Tuinbouw en Industrie beschikbaar zullen komen en de gebrekkige vaartver binding naar Nieuwkoop zeer zal worden verbeterd; 7. Weg en spoorweg Alphen Gouda; 8. Omschakeling van telefoonge sprekken op een ander nummer en Yörarï- rufssystem; 9. Herziening Handelsregister wet en Handelsregisterreglement; 10. Ambtshalve doorhaling van ingeschreven handelszaken; 11. Huishoudelijke vergade-, ding, a. Koudekerksche brug, b. Leidsche Trekvaart; 12. Sluiting. NED. VEREEN. VAN PIOENENKWEEKERS EN -HANDELAREN. De Ncderl. Verceniging van Pioenen- kweekers en -Handelaren heeft in Zomer- zorg onder voorzitterschap van den lieer L. van Leeuwen, uit Sassenlieim, haar jaar vergadering gehouden.... Aftredend als bestuurslid waf en dc hee ren L. van Leeuwen, uit Sassenheiin; G. Kooy, uil Boskoop; S. II. Schorlinghuis, uit Boskoop en A. Warnaar Jr., uil Sassenheiin. De heer L. v. Leeuwen meende voor de functie van voorzitter,.te moeten bedanken vanwege zijn leeftijd. De heer S. II. Schorlinghuis stelde -zich eveneens niet meer herkiesbaar. Op voorstel van den heer Boekce werd de lieer van Leeuwen onder applaus, van de vergadering tot Eerc-voorzitter benoemd. Bij eerste stemming werd als voorzitter gekozen de heer A. Warnaar Jr., uit Sas senheiin, die evenwel zijn benoeming niet aannam wegens overdrukke werkzaam heden. Bij tweede stemming werd gekozen de heer J. v. Leeuwen Lz., (e Sassenheiin. De heeren A. Warnaar Jr. en G. Kooy uit Boskoop werden als bestuurslid her kozen. In plaats van den heer S. II. Schor linghuis werd gekozen de lieer Brand, uit Boskoop. Uit hel verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over hel afgelóo- pen jaar bedroegen f 179.89, de uitgaven f 104.15, zoodal er een batig saldo is van 1 375.74. HET ROODE KRUIS. Hel bestuur der afdecling Leiden van hel „Nederlandsche Roode Kruis" verzoekt ons de aandacht van onze lezers, te willen ves tigen op de Roode Kruis-poslzegels, die op alle postkantoren in Nederland ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van het ..Nederlandsche Roode Kruis" verkrijgbaar zijn gesteld tot 31 Juli a.s.. terwijl zij voor verzending gebruikt mogen worden tot en met 31 December a s. Het bedrag van de. overwaarde der ver kochte postzegels komt na aftrek van de aanmaakkosten in de kas van hel Neder landsche Roode Kruis, ten behoeve van zijn omvangrijken arbeid en van zijn acties in Nederland. Het bestuur verwacht dal velen door aanschaffing dezer zQgels aan dit doel wil len meewerken. Bovendien wijst het bestuur ons op een album met photo's van de cycloonramp uit gegeven door de uilgevers W. Stemplier cn Zn., te Deventer, waarvan hel batig saldo zal worden beschikbaar gesteld voor de leni ging van den nood der slachtoffers van de .geteisterde gebieden. De brulo-verkoopprijs is gesteld op 50 ct. per stuk. De aanschaffing van dit album wordt door liet bestuur warm aanbevolen. Aanvragen worden gaarne in ontvangst genomen door: den voorzitter, dr J G. M. Timmermans, Brecslraat 8; den secretaris, mr. M. B. Vos. Doezaslraal 13 of den pen ningmeester, den heer G. Gerlings. Brec slraat 19. KINDERTRANSPORTEN UIT OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Evenals vorige jaren zal er ook weer door het laten loopen van een vacanlielrein Wee- nenHolland, en terug, gelegenheid beslaan om voor de zomcrvacanlie Oostenrijksche pleegkinderen nog eens terug le laten komen. De aankomst vindt half Juli plaats, en hel vertrek 12 September. Ongeveer denzelfden tijd komt er ook weer een Ilongaarsch kindertransport aan, en bestaat er tevens gelegenheid om aan wezige Hongaarsche kinderen le laten ver trekken. Wie van een dezer gelegenheden nog ge bruik wil maken, wende zich spoedig tot den heer D. M. van Nes. Vreewijkstraat 8, alhier tel. 2152), bij wicn men nadere in lichtingen kan verkrijgen. DE BIOSCOPEN. Hel Lnxoi-theater brengt deze week twee hoofdfilms van zeer verschillend genre. Bij de eerste „De Boemelbaron", vervalt men vrijwel van de cene lachbui in de andere en zulks in een dergelijke snelle op eenvolging, dat men nagenoeg aan één stuk door zit te schudden van den lach. Wie derhalve deze weck zich eens terdege amu seeren wil, verzuime niet een bezoek te brengen aan het theater aan den Stations weg. mits men dan een flinke dosis tragiek in het tweede hoofdnummer „Het vliegend trapeziumnummer" op den koop toe nemen wil. Deze film vertoont in velerlei opzicht een treffende overeenkomst met „Variété", waarin Emil Jannings zoo voortreffelijk do hoofdrol vervulde. Ook hier nemen wc een kijkje in het circusleven met zijn schrille tegenstellingen van lief en leed en ook hier brengt een versmade liefde van oender vrouwelijke artisten in letterlijken bin een beroemd lucht-acrobaat ten val. Hel uitstekende spel van de hoofdperso nen maakt, dat het publiek tot aan de laatste acte het gebeuren op liet witte doek in angstige spanning meeleeft. Het voorprogramma brengt behalve oen dol-komische twec-aclcr „TJs cn zand" een zeer interessant Journaal, dat o m. de storm ramp in den Gclderschen Achterhoek cn de geestdriftige ontvangst van Lindbergh le Parijs in Jieeld brengt. Het Casino-theater brengt na het ITol- landsch Nieuws, waarin o.a. de plechtige bijzetting van bol stoffelijk overschot van Generaal Van ïleulsz le Amsterdam op liet doek komt. als eerste hoofdfilm „De Ope rette-Prins". In de hoofdrollen Greta Nissen cn Wallace Beery. Deze film wordt vlot r.n aardig gespeeld. Vooral liet geestige spel van Ilaoul als Prins van Coino valt bijzonder op. Na dc pauze krijgen we als ?de hoofd film „New-York na 12 uur". Ronald Bon'ly, een zoon van een fabrikant uit een klein sladjc van Amerika, vraagt aan zijn vader verlof naar-New-York (e mogen gaan. wat hora geweigerd wordt. Door een toeval komt hij er toch terecht, met Corrie Reed, een jonge actrice. In New-York wordl hij echter verliefd op "Meg, een telefoonjuffrouw van ziin hotel. ïn een nachtkroeg ontmoet hij Meg in gezelschap van twee mannen, waar mee hij ruzie krijgt, en door wie hij de zaal uitgegooid wordt. Hij neemt Meg mede en brengt haar thuis. Op zijn terugtocht wordb liij door twee individuen, waarin hij de twee mannen herkent, waarmede Meg in do nachtkroeg was, gedwongen een auto te volgen, waarin een dame zit, welke kost bare juweelen draagt. Zij wordt beroofd, Ronald bewusteloos geslagen cn de twee boeven welen te ontkomen, doch Ronald wordt gevangen genomen. Dan brengt Meg de gewenschle oplossing cn Ronald wit naar zijn geboorteplaats terug.... met Meg, wat dan ook geschiedt. Het muzikale gedeelte van hel programma was óok nu weer uitstekend verzorgd; de door den solo-violist Ion gohooro gebrachte „Aria uit de Favorite" van Doniztlc, oogstte veel bijval. In liet City-theater boeit de hoofdfilm voor de pauze het oog van den toeschou wer volkomen. „Vergelen" is oen uitste kende film, waarin niet slechts aangrijpend spel wordt vertoond door de twee hoofd personen, die elkander in geluk vinden, doch waarin levens een korten doch hevi- gen strijd tuss'clien medeminnaars op voor beeldige en volkomen faire wijze wordt uit- gebokst. „Vergeten" is een drama, waarvan hel scenario boeiend is en lang niet onwaar schijnlijk, zooals zoovele drama's die ver filmd worden. En waar het spel cn de regie van de film minstens even goed zijn als het scenario, ligt hel voor dc hand. dat deze- rolprent de aandacht van den bioscooplief hebber volkomen verdient. Het is een drama juist dramatisch genoeg voor wie van dit soort houdt en voor wie er minder op ge steld is eveneens geschikt, omdat men niet teveel van het goede krijgt. Ook de hoofdfilm na de pauze „ITel groote Spoorwegongeluk", een Barnstijn Standaardfilm, blijkt een drama le zijn. Een Wild-West-drama, waarin o.a. IL B. War ner cn Will Wal ling hoofdrollen vertolken. Het verhaal is boeiend. Op liet hoofdbureau van de spoorweg maatschappij le New-York maakte men zich zeer ongerust over de vele ongelukken in liet Westen en zond men „S:ille Smifïi", hekend om zijn voorzichtigheid, volharding cn moed, waardoor hij één der vertrouwens mannen der maatschappij was, naar de plek des onheils. Hel was een gevaarlijke taak, die men hem had opgedragen, maar meer dan eensontsnapte hij met groot gevaar aan den dood. Zijn grootste tegenstander was Sinclair, een ruwe onbezonnen kerel, die met zijn aanhangers de ontsporingen op touw zette. Sinclair's vrouw had veel (e lijden van zijn ruwheden, en was ten slot le van hem gescheiden Zij had vroeger in haar jeugd „Stille Smith" reeds gekend, en thans zag zij hem weer. Sinclair zag zich nu legcnover zijn vrocgeren mededin ger geplaatst en om zich te wreken stak hii een brug in brand, die de verbinding vorm de met het Oosten. Onmiddellijk herstel was gebodén, maar daartoe was de toestem ming noodig van Elsie Anderson (Lilian Rich) over wier hoeve de ingenieur moest gaan De ingenieur moest de bende van Sinclair in e<m hinderlaag lokken, om hem te laten redden door „Stille .Smith", die men dan gelijktijdig kon dooden. Éénoog, de beruchte treinbandiet, was de aanvoerder van een nieuwen treinroof bij paal 1808 en terwijl Sinclair, Erikson en „Stille Smilh" achterna zat om hem in den val te lokken, werd er in den nacht heel wat kruit ver schoten. Iloe het drama eindigt en of Ma rion ten slotte toch nog „haar" Stille kreeg, verklappen wij niet. Wie nieuwsgierig is, ga eens naar den afloop in het Citv-thea'ler kijken. Heden slaagde voor het eindexamen met diploma aan de Rijks Zuivelschool te Bolsward, onze stadgenoot de heer J. K. Kraijcr. Mej. G. Zwarts, uil Leiden, slaagde te Den Haag voor dc akte L. O. Door den heer K. Sijlsma zijn bij den Raad op het voorstel van B. en W. inzake het instellen van een 3 Octobermarkt een tweclal amendementen ingediend. Jn de eerste plaals om bij wijze van proef deze markt te plaatsen op een gedeelte van het Schuttersveld nabij den ingang aan den Rijnsburgerweg en voorls om het le heffen staangeld te bepalen f 0.50 per M2. (Door B. en W. wordt f 1 voorgesteld). Het gemeenteraadslid, de heer J. J. v. Stralen, heeft volgende vraag ingezonden: Ondergeleekende verzoekt den Raad ver lof aan B. en W. inlichtingen (e mogen vragen in verband met de uitvoering en toe passing door B. en W. van de Verordening, regelende het tarief van bijdragen, (e vol doen wegens Ziekcnhuisverpleging van wege de gemeente Leiden. Woensdag 29 Juni wordt in het Ste delijk Museum de Lakenhal, een tentoon stelling geopend van oud tin. Hel 6c Regiment'Veldartillerie dat ge durende eenigon lijd voor oefeningen in de kamp van Oldobroek is geweest komt heden middag te Leiden terug. Het programma voor het Tarkconcert op Dinsdag 23 Juni, 8 uur luidt: No. 1. Alle Kamaraden", marsch, Teike; no 2 Ouverture „Der Haideschacht", Hol- stcin r.o. 3. „Atmospberie", wals, Gung'l; no. 4. Balletmuziek uit dc opera „Fausl" Gounod; no. 5. „Anno movo vila movo", Coscelti; nn. 0. „Ghèro amie", wals, Mus- grave; no. 7. Schutterijmarsch, Geijp. Wij verwijzen naar een publicatie voorkomend in dit blad, betreffende de in schrijving van leerlingen voor de openbare scholen. Toen gistermiddag de politie zekeren K. wilde verbaliseeren wegens een over treding der Politieverordening veroorzaakte hel publiek, dat op de Boommarkt aan wezig was de politie dusdanigen overlast dat zij zieh genoodzaakt zag een charge uit le voeren en K. onder hevig ver-zet mede le nemen naar het Hoofdbureau aan dc Zon nevel distraat. -De politie heeft gisteren rijwielen in beslag eenomen van F, G. d W en H. F. 1'. Zij waren niet voorzien van een be lastingplaatje. Aan het politiebureau Zonnevcldt- straat is le bevragen.... een lam. De 14-jarige L. K. heeft gisteravond op een voetbalveld zijn rechterbeen gebro ken. Per brancard is dc jongen op medisch advies naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapenings-conferentie. Dc uitvoerende commissie der Coolidge-. conferentie, gisteren in een besloten zitting bijeengekomen zonder de Fransche en Ilaliaansche toehoorders, besloot Bridge- man le verzoeken de functie waar le nemen van voorzitter der uitvoerende com missie Zij besloot eveneens den vloolraad le verzoeken groepen te vormen om van technisch standpunt de kwestie van de be perking der kruisers, torpedobooten erf duik- booten te bestudeeren. Uit Japansche kringen verluidt, dat er een basis van besprekingen is vastgesteld tus- schen de Japansche en Amenkaansche ge delegeerden. De Amerikanen gaven een toelichting van enkele Amerikaansche be- perkingsvoorstellcn, die duister waren. Tegen de Engelsche voorstellen moet gfoot bezwaar zijn. DUITSCHLAND. Het debat over Stresemann's rede gesloten. In den Rijksdag is gisteren het debat over dc buitenlandsche politiek besloten. De de mocraten verklaarden, dal zij. ondanks hun oppositioneele houding, de buitenlandsche politiek der regeermg zouden ondersteunen, zoolang zij in den togenwoordigen geest gevoerd wordt. Zij gaven den wensch te kennen, dat ook Riisland deel zal nemen aan de ontwapeningsconferentie en lot dui Aolkenbond zal toetreden. De economische vereeniging verklaarde zich tegen de buitenlandsche politiek der regeering. De sprekers van beide Volksche groepen richtten scherpe aanvallen tegen de Duitsch-nationalen„ aan wie zij verlooche ning van hun vroegere beginselen verwelen. De communistische motie van wantrou wen tegen Stresemann werd verworpen, tegen de stemmen der communisten en Voelkischen. Verworpen werd ook het voorstel der communisten, dat zich tegen de deelneming van Duitschland aan de koloniale man- daalscommissie verklaart. Een voorstel van de democraten en sbciaal-democraten tot verlenging van dc wet tot' schorsing der processen over dc vroegere vorstelijke vermogens werd naar dc juridische commissie verwezen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2