EERSTE KAMER. innam: geen belangen van bepaalde groepen der bevolking of van bepaalde streken des lands, hebben haar aandacht boven die van anderen. Haar doel: bevordering van nij verheid en handel, wordt gedragen door de overtuiging, dat de belangen van deze do belangen van het gehéele volk zijn en dat door deze te bevorderen de welvaart van het geheele volk vermeerderd wordt. „Zoo rijn", aldus besluit dr. Postuina zrjn herdenkingsrede „de sociale en nationale overwegingen, die in 1777 aan leiding gaven tot de stichting van den Oeconomischen Tak, nog steeds de drijf veer van de Mij. van 1927 bij haar streven naar het doel, dat zij zich stelt: vermeer dering der volkswelvaart". Een vorstelijk geschenk aan de jubileerende Maatschappij Door den voorzitter van het departement Haarlem, jhr. F. Tediiig van Berkhout Jr. is daarop een toespraak gehouden, waarin in het licht werd gesteld, dat de Maat schappij steeds het particulier initiatief heeft bevorderd, welk beginsel tenslotte gezegepraald heeft en waaraan nijverheid en handel hun tegenwoordigen bloei, de staat zijn middelen en de werkman zijn in ons land in vergelijking met andere landen zoo gelukkig bestaan te danken heeft. Herinnerende aan de gedwongen verhui zing uit het Paviljoen, welk landsgebouw weer voor een overheidslichaam werd op- geëischt, stelt 6pr. met vreugde vast, dat ook nu weer het particulier initiatief alle hierdoor ontstane moeilijkheden heeft over wonnen. Een plan rijpte in veler brein tegelijker tijd, maar 6pr. meent toch wel het eerst in dat van den heer G. S. de Clercq, die ook hier weer den fctoot heeft gegever^ tot iets goeds voor de Maatschappij, een plan ora ter gedachtenis van dit jubileum een huis- vestingsfonds te stichten om met behulp daarvan zoo mogelijk een eigen huis te bekostigen. En dank zij de vele giften, kon reeds een flink huis op het Nassauplein worden aan gekocht, waarvan de benedenverdieping ruime plaats biedt voor het secretariaat en de administratie, terwijl de Oud-Holland- 'sche Kamer, die eens een sieraad was van het Kunstnijverheid Museum in het Pavil joen, naar het nieuwe huis is overgebracht en een waardige omgeving zal vormen voor de vergaderingen van het Hoofdbestuur. Moge ook in dit huis de welvaart van ons voïk bevorderd worden en moge het eens aan een daar vergaderend Hoofdbe stuur gegeven zijn door alle doelen van ons volk erkend te zien, dat volkswelvaart alleen verkregen kan worden door het la ten van zoo groot mogelijke vrijheid aan het particulier initiatief. In onzen strijd ojn dat beginsel hopen wij steeds te mogen rekenen op den steun en de levendige belangstelling van allen, die in het economisch leven van ons land een grpote rol spelen. Met deze wenschen draagt spr. hierbij namens do gezamenlijke schenkers den voorzitter voor de Maatschappij over het huisvestingsfonds, dat de aanzienlijke groote van f 68.000 heeft bereikt, een be drag, dat een welsprekend getuigenis af legt van de liefde en de waardeering der leden en van de levenskracht, die nog steeds het deel is van de oude Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. BOOMPLANTDAGEN. Ter bestrijding van de baldadigheid. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft het navolgende aan de ge meentebesturen geschreven: Reeds meermalen werd de aandacht der regeering gevestigd op het groote nut van boomplantdagen. Het organiseeren dezer da gen geschiedt met de bedoeling de school jeugd in nauwer aanraking te brengen met de natuur en meer liefde voor de natuur en vooral voor het bosch aan te kweeken. Het zelf geplante boompje wekt niet alleen de aandacht der kinderen voor de verdere ont wikkeling er van, maar ook hunne belang stelling voor hetgeen er verder om hem heen groeit en bloeit, waardoor zij eerbied voor de natuur leeren krijgen. Er mag dan ook verwacht worden, dat langs dezen weg veel zal worden bereikt ten opzichte van het te gengaan van baldadigheden. Zij zullen lee ren het natuurschoon op prijs le stellen en meer vertrouwd raken met het planten- en dierenleven, hetgeen een veredelenden in vloed heeft en waardoor hun leven wordt verrijkt. De boomplantdagen hebben dan ook een groote opvoedkundige beteekenis, die nog zal toenemen, indien het onderwij zend personeel de indrukken, die op een boomplantdag wórden verkregen, bij de kin deren verdiept. Een beroep op het onderwijzend perso neel zal m. i. niet zonder uitwerking blij ven. Waar de slaat zelf bosschen heeft en overal, waar met financieelen steun van den staat bosschen worden aangelegd, is hot houden van boomplantdagen in de laat ste jaren zooveel mogelijk bevorderd. Maar veel meer zou kunnen worden bereikt, wan neer de gemeentebesturen deze aangelegen heid waar mogelijk tor hand zouden willen nemen. Groote kosten zijn daaraan niet verbon den, omdat de planldagen op eenvoudige wijze kunnen worden gehouden. De minister zou het zeer op prijsstellen indien de gemeentebesturen, overtuigd van de opvoedkundige beteekenis, het houden van boomplantdagen zooveel mogelijk wil len helpen bevorderen. De directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht en de Centrale vereeniging van school- en werktuinen (adres den heer K. Dilling, Avenue Concordia 17 b, Rotterdam) zijn bereid, op verzoek advies voor het hou den van boomplantdagen te verstrekken. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. In vervolg op de algemeene vei-ring is gisteren het congres der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten gehouden in de groote Gemeentelijke Concertzaal Haarlem. Behandeld werden de praeadviezen van mr. M .11. de Boer, wethouder van Utrecht en van den heer F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam, waarin zij de volgende vragen behandelen: „Aan welke eischen heeft het beheer van gemeentebedrijven te voldoen? Is het prac- tisch uitvoerbaar en is het wenschelijk, om de leveringen van gemeentebedrijven aan alle categorieën van verbruikers uit te voe ren tegen kostenden prijs? Indien niet ge leverd wordt tegen kostenden prijs, is het dan wenschelijk de door de gemeentebedrij ven te maken winsten jaarlijks aan te wen den als gewone inkomsten der gemeente?" Conclusies-De Boer. De heer De Boer was tot de volgende conclusies gekomen: A. Het beheer van gemeentebedrijven heeft te voldoen aan de volgende eischen: a. Aan de bedrijfsdirectie behoort onder voortdurende controle van en in voortdu rend overleg met B. en W. de grootst moge lijke vrijheid van handelen te worden ge laten, welke bestaanbaar is bij de bijzon dere positie van de gemeente en de wette lijke bepalingen van administratie en comptabiliteit. h. Het geldelijk beheer behoort afge scheiden van de overige gemeentelijke geld middelen te worden gevoerd, terwijl een commercieele boekhouding dient te worden gehouden. c. De gemeente behoort geen gemeente bedrijven op te richten, uitsluitend met het doel de gemeentelijke inkomsten te ver sterken. 'd. Het beheer dient zich naar dezelfde regelen te richten, waarnaar ook het par ticulier bedrijf zich richt; het moet zich echter onthouden van kunstmatige prijs opdrijving en prijsdrukking. B. Het is noch practisch uitvoerbaar, noch wenschelijk om de leveringen aan alle categorieën van verbruikers uit te voeren tegen kostenden prijs. C. De te maken winsten behooren jaar lijks te worden aangewend als gewone in komsten der gemeente. Conclnsles-Wibant. Do heer Wibaut was tot de slotsom ge komen dat: het administratieve beheer overzichtelijk moet zijn; aan het technisch beheer de mate van zelfstandigheid moet worden gelaten die de aard van het bedrijf eischt; het beheer niet commercieel mag zijn in den zin van gericht te zijn op de grootst mogelijke winst; het beheer er op gericht moet zijn om het bedrijf in de grootst mogelijke mate dienstig te doen zijn aan de gemeente als geheel, als gemeenschapsorgaan; de prijzenpolitiek moet beheerscht wor den door hot beginsel dat alle verbruikers van dezelfde soort worden bediend tegen gelijke prijzen. De heer Wibaut achtte voorts levering van gemeentebedrijven aan alle categorieën van verbruikers tegen don kostenden prijs uitvoerbaar noch wenschelijk. De laatste vraag beantwoordde de Am- sterdamsche wethouder bevestigend. Hierna had een geanimeerde gedachten- vrisseling plaats. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN ELECTROTECHNISCHE WERKGEVERS. Herdenking van het 20-jarig bestaan. De Nederlandsche Vereeniging van Elec- tro-technische Werkgevers herdacht giste ren haar twintig jarig bestaan in een gecom bineerde algemeene feestvergadering in het Americain Hotel te Amsterdam. De voorzitter de heer G, W. van Seven- ier herinnerde bij de opening de oprichters van de vereeniging de heeren Govert Groe- neveld en Ir. W. Huygens, bracht hulde aan de medewerkers, de afdeelingsbesluren, en heette de nieuwe afdeelingen en leden wel kom, constateerde dat de vereeniging in bloei is toegenomen en (hans een zoodanige plaats inneemt, dat er met hare wenschen wordt rekening gehouden. Tal van belangstellenden uit technischen kring, afgevaardigden van zuster-vereeni- gingen en sociale vereenigingen waren het Bestuur komen complimenteeren. Brieven en telegrammen van gelukwensch waren ingekomen. De heer Ir. W. Huygens, directeur van de Siemens Halske Werke, sprak een feest rede uit. Des avonds had een feestdiner plaats in het hotel Americain. NEDERLAND TER INTERNATIONLE RADIO-CONFERENTIE. Naar vernomen wordt, zal Nederland op de a.s. Internationale Radio-Conferentie Washington worden vertegenwoordigd door de hoeren G. J. Hofker, inspecteur der Pos terijen eh Telegrafie in Algemeenen dienst als hoofd der delegatie; J. A. Bland Van dén Berg. inspecteur bij den dienst der Kust en Scheeps-radio-telegrafie, plaatsvervan gend hoofd der delegatie; kapitein-luitenant ter zee J. C. M. Warnsinck, chef van den Radio-dienst der Marine te Amsterdam; E. F. W. Völter, ingenieur der Telegrafie en W. Kruijt, Hoofdcommies der Posterijen en Telegrafie. De delegatie hoopt 21 September per s.9. „Nieuw-Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika te vertrekken. Behalve deze delegatie za.l er ook nog een delegatie voor Nederland9oth-Indië tegelij kertijd met do Nederlandsche afvaardiging naar de conferentie gaan. DE INVOER VAN NEDERLANDSCH VEE VOOR PARIJS TOEGESTAAN. Naar Havas meldt, is bij besluit van den minister van landbouw de invoer van rund vee uit Nederland, bestemd voor de slacht huizen te Parijs, toegestaan. BACON EN HAM VOOR IERLAND. De wnd directeur-generaal van den Landbouw, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, ten aanzien van den invoer van bacon en ham uit Nederland in den Ierschen Vrijstaat dezelfde voorschriften zullen gelden als ten opzichte van dien invoer in Groot-Britlannië. In afwachting van de aanvaarding van het Nederlandsche baconstempel, zal bacon en ham, niet directe bestemming voor d^n Ierschen Vrijstaat, mits overeenkomstig de Brilsche voorschriften gestempeld, thans reeds aldaar ten invoer worden toegelaten. AMSTERDAM—BATAVIA v.v. DOOR DE LUCHT. Nadat er twee dagen begrijpelijke span ning heeft geheerscht over de reis van de H. N. A. D. P., die na Dinsdagmorgen uit Bagdad te zijn vertrokken, denzelfden mor gen wegens een motordefect weer naar'het vliegveld van Bagdad terugkeerde, brengen de thpns ontvangen telegrammen nieuwen moed. Reuter seinde gisteren uit Bagdad: De Fokker Vila II. N. A. D. P. is, nadat de noodzakelijke herstellingen waren verricht, hedenmorgen van Bagdad vertrokken. En hedenmorgen om negen uur meldde Anela dat het vliegtuig, volgens bij de K. L. M. ontvangen bericht, gisteren na een vlucht van negen uur te Bender-Abbas is aangekomen. Alles wel aan boord! Na een vrijwillig oponthoud van een dag (Maandag) en een gedwongen verblijf van een tweeden dag (Dinsdag) is do H. N. A. D. P. met zijn moedige bemanning Geysen- dorffer, Scholte, Wober en zijn passagiers de heeren Van I<acr Black en diens be diende een etappe verder gekomen op hun groote luchtreis. En zij naderen daarmede dichter het keerpunt Batavia. De hitte te Bagdad schijnt 9chier ondra gelijk te zijn geweest, maar passagiers en bemanning hebben de hitte verdragen en hun dorst hebben zij gelescht met bier, dat zij hij hun vertrek uit Amsterdam in vol doende hoeveelheid hadden meegenomen. AMSTERDAM—MALMö BINNEN VIER UUR. Anela verneemt d.d. 22 Juni: Gisteren heeft het K. L. M.-vliegtuig, be stuurd door den vlieger Smirnof, met 7 pas sagiers en een groote lading goederen aan boord, het trajeot Amsterdam—Malmö af gelegd in 3 uur 58 minuten, hetgeen op deze route een record beteekonl. De tusschenlandingen in Hamburg en Kopenhagen zijn in dezen recordtijd inbe grepen. WERKTIJDENBESLUIT 1923. De banketbakkerijen. Naar w\j vernemen, zegt het „Vad." heeft een deputatie van het Hoofdbestuur der Ned Banketbakkersvereeniging onlangs een onderhoud gehad met den Directeur-Gene raal van den Arbeid over een verschil in uitlegging van het desbetreffende besluit by dezen en bij de Districtshoofden. De oorspronkelijke uitlegging zal wel gehand haafd blijven. In zake een regeling voor de seizoensbedrijven en aangaande het verieenen van facïiiteiteax voor het schoonmaken van de werkplaats (1 uur), werd geen resultaat bereikt. Gesproken werd voorts over de concurrentie van sommige restaurants op Zondag. Gegevens werden overgelegd, waar uit het afleveren en thuisbezorgen van banketbakkerswaren kan blijken. De toezeg ging werd verkregen, dat hiertegen maat regelen genomen zullen worden. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. In de laatstgehouden vergadering van het .hoofdbestuur der Nederlandsche Reis- vereeniging zijn de heeren L. J. van Zwijn- dregt le 's-Gravenhage (secretaris) en W. G. H. Fèvre te Utrecht als leden van het dage- lijksche bestuur herkozen. Uit de mededeelingen van den voorzitter, 'mr. M. J. v. d. Flier, bleek,, dat het aantal inschrijvers voor diverse reizen 'enorm is, Op één dag werden 302 deelnemers inge schreven. Thans reeds is het aantal aanmel dingen 3785 hooger dan verleden jaar. Besloten is filialen of correspondentschap pen van het Centraal Bureau op le richten ie Menton, Parijs eir ie Genua. Ónderhande lingen worden nog gevoerd over een verte genwoordiging te Luzern. Tot leden (uit het hoofdbestuur) van een commissie, welke In opdracht van de alge meene vergadering, onlangs to Leeuwarden gehouden, een onderzoek zal instellen naar de salariöering en de rechtspositie van het personeel der Nederlandsche Reisvereeni- ging, werden benoemd de heeren W. F. Bre mer Sr. te Haarlem, J. van Eltinger te 's-Gravenhage en J. A. Landstra te Leeuwar den. BOND VAN EDELMETAAL- VEREENIGINGEN. Onder leiding van den heer Carel J. A. Begeer is gisteren te Utrecht de algemeene vergadering van den Bond van Edejmetaal- Vereenigingen gehouden. In de eerste zitting heeft de bondssecre- taris, de heer W. van Rossum du Chattel, uit Voorburg, het verslag over het honds jaar 19261927 uitgebracht. Dit liet een weinig rooskleuriger^ klank hooren. Er is achteruitgang en deze moet aan verschillende factoren worden toege schreven. In de eerste plaats hangt de achteruitgang van den omzet samen mot de steeds meer tot uitdrukking komende ver mindering van den algemeenen welstand, mede veroorzaakt door de te' hooge levens- kosten in Nederland, de te zware belas tingen en de hindernissen aan een econo- mische voortbrenging in den weg gelegd: Verder de buitensporig lipoge belasting, welke in Nederland in het bijzonder van gouden en zilveren wepken wordt geheven. Voorts de oneerlijke mededinging van fabri katen van onedel metaal, welke hier te lande onder de benamingen „goud" en „zilver" kunnen wordon le koop aange boden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. In het daarop gevolgde bondscongres heeft de heer Mandcrsloot verslag uitge bracht betreffende den toestand van de vak school te Schoonhoven. Het batig saldo van het vakschoolfonds bedroeg op 1 Januari 1926 f 631. Directeur en leeraren doen hun werk met groote toewijding. Hoewel het aantal leerlingen iets verminderde, geeft de toestand toch reden tot een optimistische beoordeeling. Ook dit verslag werd goedgekeurd. De heeren Jo B. Citroen te Amsterdam en W. van Rossum du Chattel te Voorburg brachten daarna praeadvies uit over het vraagstuk „uitverkoopen", welk deel der vergadering evenwel een huishoudelijk karakter droeg. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Te Amsterdam heeft de Nederlandsche Blindenbond zfjn bondsdag gehouden. De voornaamste gebeurtenis was de landelijke demonstratie van de blinden voor staats- blindenzorg en leerplicht voor het blinde kind. Doeken met suggestieve opschriften werden in den stoet meegedragen. Gisteren is officieel te Den Haag geopend het Indisch openluchtfeest op „Arendsdorp". Minister Koningsberger hield de openingsrede. (Zitting van gisteren). VOORZITTERS DER AFDEELINGEN. De VOORZITTER deelt mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren Haffmans, De Vos v. Steenwjjk, v. Lanscbot, Janssen en v. d. Hoeven, REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat de centrale afdeeliog besloten heelt, op Woensdag van de volgende week een aantal wetsontwerpen in da afdeelingen te onder zoeken, o. a. het defensie-ontwerp, dat be treffende de collectieve arbeidsovereenkomst, de comptabiliteitswet, wijziging 1. o.-wet, (zevende leerjaar), het ontwerp betreffonde da centrale middenstandscredietbank, en dat aangaande het subsidie aan de K.L.M. H9t zal gewenscht zjjn, dat met 1 September de wijziging der l.o.-wet in staat van ge wijsde zal zjjn en dat liet laatstgenoemde ontwerp dienzelfden dag zal kunnen worden afgehandeld. De lieer DE GIJSELAAR (C.-H.) wijst op de uitgebreidheid van de materie, die de centrale afdeeling nog wenscht te behandelen vóór de vacantia. Er zijn onderwerpen bij, die nauwkeurige studie vereischen en vóór a.s. Woensdag onmogelijk goed voorbereid kunnen zjjn. Daarom stelt hij voor, de ontwerpen be treffende de defensie, de collectieve arbeids overeenkomst en de centrale middenstands credietbank na het reces te behandelen in de afdeelingen. Voorts stelt hij voor, het ontwerp tot wijziging der L.O.-wet ook na het reces te behandelen. Het eerste voorstel-De Gijselaar wordt aangenomen met 20 tegen II steromen. De Minister van Onderwijs, de heer WAS ZINK, zegt het in hooge mate te betreuren als het tweede voorstel-De Gijselaar wordt aangenomen. Tussohen verplichtstelling van de zevende klas en verplichting van het zevende leerjaar voor de leerlingen moet eenigen tijd verloopen. De invoering van het verplichte zevende leerjaar is gesteld op 31 Aug. 1927 en wanneer de Kamer het ontwerp niet be handelt vóór het reces, zal het terug moe ten naar de Tweede Kamer. Do heer DE GIJSELAAR trekt zijn voor stel in. VERSCHILLENDE ONTWERPEN. Aan de orde zijn de volgende wetsont werpen 1. Wijziging van de Zegelwet 1927 en van de Wet op de Kanselarijrechten. 2. Goedkeuring van de op 19 Juni 1926 te Parijs tusschen de Nederlandsche regee ring voor Nederland en voor Nederlandsch- Indië eenerzijds en de Regeoringan van van Groot-Brittannië en Noord-leriand en van Indië anderzijds gesloten overeenkomst ■mei bijlage en protocol nopens het beheer van het quarantainestation te Kamaran, als mede van de in art. 14 der overeenkomst bedoelde notawisseling. 3. Verhooging van het Vile hoofdstuk B. der Staatsbegrooting voor 1926 (uit- keering aan de Handelsvennootschap onder de ilrma Jac. Smits Co. en anderen. 4. Verbooging van het eerste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1926 (kosten werkzaamheden Kon. Paleis te Amsterdam). 5. Goedkeuring van den ondershandsehon verkoop aan de N.V. Limburgsohe Tramweg Maatschappij, gevo6tigd te Roermond, van eemge strookjes grond onder Heerlen en K6rkrade. 6. Goedkeuring van den ondershandschen verkoop van een deel van den tuin, be- heorende bij het post- en telegraafgebouw te Venlo, aan de gemeente Venlo. 7. Goedkeuring van den ondershandsohen verkoop aan de provincie Noord-Holland van de voormalige linie- of inundatiekado onder Ouder-Amstel. 8. Naturalisatie van W. Beate en 19 anderen; A. C. H. Bergemann, weduwe van II. A. Kampman en 21 anderen (2 ont werpen). 9. Onteigening met toepassing van de wet van 27 Maart 1915 van eigendommen, erfdienstbaarheden of andere zakelijke rech ten, noodig voor verbreeding van de Slot- laan te Zeist. 10. Overneming in beheer en onderhoud bij Tiet Rijk van een bjj den polder Wal cheren in beheer en onderhoud zijnd ge deelte zeedijk met rijshoofd bij de buiten haven te Vlissingen. 11. Begrooting van Curacao 1927, PASPOORTEN. Bij ontwerp sub 1, betoogt de heer VAN EMBDEN (V. D.), waarom hel zoo lang ge duurd heeft, eer het ontwerp werd inge diend. Voorts vraagt hij. wanneer de wet zal worden ingevoerd. De heer BEELAERST VAN BLOKLAND, minister van BuitenlandscJie Zaken, deelt mede. dat ons'land aan den spits staat op dit gebied, daar nog geen enkel land zulke voor zieningen heeft getroilen. De minister ver wacht, dat deze wet vóór 15 Juli in werking zal kunnen treden, naar spr. hoopt, op 8 Juli. De ontwerpen 13 worden aangenomen. Bij ontwerp sub 4 zegt de heer VAN EMB- "DEN (V.D.) dat hij dezer dagen het Kon. Paleis te Amsterdam heeft bezocht. Het bleek hem dat het binnenwerk schromelijk verwaarloosd wordt. De toestand is heel erg. Spr. vraagt, of oj het inwendig herstel zal moeten wachten op een uitwendige re stauratie en of het tempo niet wat versneld kan worden. De heer POLAK (S.D.A.P.) sluit zich hier bij aan. Hij wijst er op, dat het Kon. Paleis in Amsterdam 51/52 van het jaar onbe woond staat. Zulk een huis, moet snel In verval geraken. Het Paleis wordt nog steeds bestemd voor een doel, waarvoor het vroeger nooit js bestemd geweest. Het is het oude raadhuis van Amsterdam en nu de Amster- damsche vroedschap tegenwoordig niet is gehuisvest op een haar waardige) wijze, dringt spr. er op aan, dat de regeering zal be vorderen, dat het gebouw weer zijn oude be stemming krijgt en weer de zetel der vroed schap zal worden. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, wenscht over de beslemming,van het gebouw niet te spreken, omdat in de stukken hierover niet is gesproken. Del re stauratie zal hij zooveel mogelijk bespoedi gen. Ook zal hij nagaan of tegelijk met de buitenrestauratie, iels aan het mwendigel kan worden gedaan. De- ontwerpen 47 worde1!! zonder stem ming aangenomen. NATURALISATIE. De heer GIJSELAAR (C.H.) handhaaft zijn bezwaren te'gen naturalisatie op groote schaal. Het is hem opgevallen, dat zoovele Duitsche dames en heeren wenschen Neder landers te worden. Is dat omdat zij zoo graag de nieuwe belasting betalen of omdat de re geering zooveel aandacht wijdt aan in het buitenland wonende Nederlanders. De heer HERMANS (S.D.A.P.) begrijpt de bezwaren van den heer De Gijselaar niet. Spr. is or trotsch op, dat zoowelen naar de t'er slreven, lid le worden van onze natie. Dikwijls duurt hot veel te lang, eer de zaak in orde is. zelfs als alle stukken er reeds zijn. Spr. dringt in die gevallen op bespoe diging aan. De ontwerpen 8, 9 en 10 worden zonder stemming aangenomen. DE BEGROOTING CURACAO OVER 1927. De gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Aan de orde is de begrooling van Cura sao over 1927. De heer DE JONG (R. K.) verheugt zich over den beteren economischen toestand van Curapao, Echter gaat het onderwijs on rustbarend achteruit ten -gevolge van slechte betaling van het personeel. De ge lijkstelling laat ook nog steeds op zich wach ten. Er zijn nog meer factoren, die van in vloed zijn. Zoo is bij het bijzonder onderwijs het aantal leerlingen per klas grooter dan bij het openbaar onderwijs. Spr. dringt op spoedige gelijkstelling aan. lljj meent, dat een beroep op den linancieelen toestand niet meer kan opgaan, nu die toestand betel is dan ooit. De heer ANEMA (A. R.) bespreekt even eens de kwestie der financieele gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs. In 1926 zeide de minisler in zijn m. v. a, aan de Tweede Kamer, dat hij eerst eens wilde aanzien of do verbetering der finan cieele positie van Curacao zich zou consoli- deeren. Thans is opnieuw de urgentie van doze zaak onder de aandacht van den minis ler gebracht. Er is ook reeds op gewezen, dal de wet de iinancieele gelijkstelling niet afhankelijk stelt van den economischen toe stand. De minister heeft nu een beroep go- daan op Jiet eersle lid van art. 80 van het Regecringsreglement, waarin z. i. verband wordt gelegd tusschen den sland der midde len en nieuwe onderwijsuilgavén. Naar sprekers meening is deze echter een ver keerde interpretatie van het betreffende ar tikel. Het artikel (och heelt betrekking tot de globale som, die voor het onderwijs wordt vastgesteld. En volgens de nieuwe redactie moet de regecring die gelden gelijkelijk ver doelen tusschen openbaar en bijzonder onder ijs. Aanvaardt men deze laatste interpol- latie, dan is de .-financieele gelijkstelling een gebiedend voorschrift. De MINISTER VAN KOLONIËN de heer KONINGSBERGER, zegt, dat men niet een te gunstig beeld moet hebben van de haven van Willemstad, waar hoofdzakelijk beurt- verkeer plaats heeft. Ook van den gelde- lijken toestand, waarin Curapao verkeert, mag men geen overdreven voorstelling heb ben, fn de naaste toekómsl giet spr. vele uit gaven, die het moederland zich ten bate van Curapao zal moeten getroosten. Spr. heelt uit Curapao nooit een klacht verno men over vertraagde doorvoering van de financieele gelijkstelling op onderwijsgebied. Reeds eergisteren had de minister een on derhoud met den dezer dagen hier te lande aangekomen gouverneur van Curapao. Deze deelde in een vluchtig onderhoud reeds mede, dat op Curapao in de betrokken krin gen de financieele gelijkstelling allerminst als een ideaal wordt beschouwd. De argu menten daarvpor heeft spr. nog niet kunnen doorgronden Streng logisch geredeneerd is de redeneering van den heer Anema de juiste. Spr. zal dan ook gaarne medewerken om tot financieele gelijkstelling te komen. Hij wenscht echter eerst te onderzoeken de moeilijkheden, die worden ondervonden, waar de gouverneur van Curapao meende, dat op die gelijkstelling geen prijs wordt ge steld. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen. De vergadering wórdt verdaagd tot Dins dag. B 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6