SMIT S CROQUETTEN No. 20634 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Juni Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BIJ AL DAT BROOD Steenstraat 49, Tel. 485 SPORT. LAND- EN TUINBOUW. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. v. J. Neyman en P. M. Verhaar. Alida Johanna, d. v. iW. G. Disaeldorp en C. v. d. Berg. Antonins Eimericus, z. v. E. Koek en J. Loos. Gehuwd: Anthonius Johannes Hogeboom, jm„ 26 j. en Maria van Hameren, jd„ 22 j. Dirk van Nieuwkoop, jm„ 28 j. en Jansje van Heek, jd„ 26 j. BODECRAVEN. Onder leiding van den burgemeester is een klein comité gevormd, uit vooraan staande personen van de verschillende ge zindten, tot het organiseeren van een col lecte voor de getroffenen door den laatsten cycloon. Volgende week zal de collecte langs de huizen worden gehouden. Door de aanneming van het wetsont werp aangaande het Middenstandscrediet, en de daarop aanstonds volgende vereeni- ging der Middenstandsbanken, zullen ook de beiie plaatselijke banken, de Alg. Ccntr. Bankvereen. v. d. Middenstand en de Cenlr. Boaz-Bank worden vereenigd. Naar wij ver nemen zal hel gevolg zijn dat de nieuwe bank zal worden ondergebracht in het ge bouw van de Boaz-Bank, terwijl den direc teur van dio bank, den heer J. H. v. d. Vlist, de directie van de nieuwe bank zal worden toegewezen. HAZERSWOÜDE. Door de manslidmaten der Geref. Kerk is uit het door den kerkeraad gefor meerde tweetal als diaken gekozen de heer TV. Slootweg. WADDINXVEEN. De heer G H. Bakker, technisch ambtenaar aan de bedrijven alhier is als zoodanig benoemd' aan de gemeentebedrij ven te Winschoten. Onvoorziene gebeurtenissen daarge laten zal de opening van het zwembad alhier 2 Juli a.s. officieel plaats hebben. Door B. en W. is in vereeniging met schoolhoofden een feestcommissie gevormd met het doel den schoolkinderen op 31 Aug. a.s. ter gelegenheid van II. M.'s verjaardag en schoolfeest te bereiden. RECLAME. Üoorzilten I IS Stukloopen irUnUL 3767 HAARLEMMERMEER. Bij den heer B„ te Hoofddorp geraakte door het smelten van een theelichtje een tafel in brand. De in de kamer zich be vindende kinderen liepen ijlings naar buiten om hulp te halen. Een der buren begaf zich direct naar binnen en slaagde er nog intjjds in het vuur met emmers water te blusscheu. HILLEGOM. Raadsagesda. Precies een week na de vorige zitting is de raad wederom bijeen geroepen, in hoofdzaak voor afdoening der zaken be treffende de zweminrichting, welke verle den week naar de commissie voor de op- richling van een zweminrichting zijn g». renvoyeerd. Punt 1 der agenda luidt: Vaststelling ver ordeningen gemeentelijke zweminrichting. De uren van openstelling zijn voor de vrouwen gewijzigd en verbeterd; bovendien is de Zaterdagmiddag beslemd voor school gaande jongens en Woensdagmiddag voor schoolgaande meisjes. Voor schoolgaande kinderen wordt een tarief voorgesteld van 5 cent per bad. De leden der commissie voor de inrich ting worden benoemd door en uit den Raad. Het personeel wordt benoemd door B, en W. in overleg met de commissie. Deze benoe ming kan geschieden met een proeftijd van één seizoen. Voorts staat er op de agenda: Benoeming leden commissie voor de gemeentelijke vergoeding boventallige onderwijzers aan bijzondere scholen voor U. L. O. Ie weten van de R.K. Martinus en de Chr. Burger school. Verzoek N. Brussee alhier, om hem af wijking van de rooilijn foe te staan, voor de plaatsing van een hek voor zijn per ceel aan de Leidsche slraaf. De tijd van bollenrooien is weer aan- gevangen. Hier en daar is het land al ontbloot van het gewas. Het druk gerij met bollen in manden naar de schuren vangt aan, het schoonmaken en pellen van bollen geeft aan honderden arbeid. Dt> groote drukte slaat dus te wachten. En hoe staat het nu met de werkloos heid? De vorige week stonden bij de Ar beidsbemiddeling 66 arbeidskrachten inge schreven waarvan 58 land- en tuinbouw- arbeiders. Deze week 61 arbeidskrachten,, waarvan 52 land- en "tuinbouwarbeiders. Er hapert dus wal aan. Werkloosheid in hel hartje van de seizoendrukle is een on gezonde loesland. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het seizoen zet voor den Tuinbouw famelijk goed in Maandag zijn de veilingen der Tuinhouwver. Katwijk en Omstreken weer begonnen, voornamelijk met de pro. duclen vroege aardappelen en bospeen. En beide producten gingen er bij den handel zeer goed in, aanmerkelijk beter dan vorig jaar, vooral wat de vroege aardappelen be treft Deze gingen de eers'é dagen ongeveer 7b% duurder dan in 1926, En vroege bos peen is dit voorjaar buitengewoon veel uit gezaaid. veel meer dan zulks lot heden ooit gebeurde. Echter voor dit product is men voor een zeer groot deel op export aan gewezen zoodat gehoopt wordt dat de be kende Katwijksche peen in nog grootere hoeveelheden voor buitenland zal worden gekocht dat zulks tot heden het geval was KATWIJK-AAN-ZEE. Doordat in onze gemeente geen maxi mum snelheid voor motorrijwielen en auto's voorgeschreven is, jagen sommige bestuur ders van die vervoermiddelen met zulk een vaart door onze drukke straten, dat het een wonder mag heeten, dat ze hun roeke loosheid niet met den dood bekoopen. Het is dan ook meermalen maar op 't kantje af, vooral als drukke zijstraten moeten ge passeerd. Met het oog op het dagelijks aangroeiend vreemdekingenbezoek, was Let zeer ge- wenseht, dat wat voorzichtiger werd ge reden. Bij de Noord-Zuid Holl. Tram is thans voor arbeiders, vooral in 't bloembollenbe- drijf een verlaagd tarief ingevoerd. Voor f 2.30 per week kan men zelfs tot Lisse en terug reizen. ,,Het Nederlandsche Roode Kruis," wat hier te Katwijk zoo goed als onbekend is, doordat hier het „Groene Kruis" is in- geburgerd, doet in onze gemeente toch een zeer goed werk, waarop we even de aan- dacht willen vestigen Sedert een paar jaar exploiteerde dit lichaam een paar villa's nabij den Tol aan den Nieuwen Duinweg, die deD naam van „Kinderheim" droegen. Daarin werden dan ieder keer voor eeni- ge weken, soms voor enkele maanden, kin deren verpleegd uit die rijken, die door den grooten oorlog duchtig geleden heb ben. Voornamelijk uit Duitschland en Oosten- rijk-HongaTije kwamen de kinderen aan, om dan later weer, in goede conditie terug te keeren. Deze goede arbeid vond bij het bestuur i van „Het Roode Kruis" zulk een bijval, dat het besloot met dezen arbeid voort te blijven gaan. Was het „Kinderheim" tot begin dezer maand gehuurd, thans is dit verplaatst naar de in eigendom overgegane villa „Harko" aan den weg tusschen den Tol eo Katwijk a. d. Rijn. Mevrouw Brand zwaait daar evenals in het „Kinderheim" i den scepter, zeer tot genoegen van het bestuur van „Het Ronde Kruis", hetwelk een flink bedrag beschikbaar heeft gesteld voor dit goede doel. Thans zijn er ongeveer 40 kinderen, van Nederlandsche ouders te Berlijn wonende, die in „Harko" een rustig en gezellig te huis vinden. NOORDWIJKF.RHOrT. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilba. D. v. A Immerzeel en A. Zandbergen. Jacobus, Z. v. P. v. d. Klugt en J. v. Amsterdam Johannes, Z. v N. J. Schouten en J. de Groot. Anna, D v. G. C. v. Steyn en W. Hoog werf. Johannes, Z. v. P. v. d. Berg en M. Geerlings. Overleden: Johannes Tuynman 63 j., v. Amsterdam (St.-Bavo). Johan August Bechtle, 61 j. v. Amsterdam (St.-Bavo). Johannes Langeveld 10 m. Cornells Hoogkamer 8 m. GehuwdJ. de Wit 26 j. en P M. Bouw. meester, 28 j. Theodorus Dobbe 40 j. en Johanna Heemskerk 33 j. Toen de heer B. (Zilk) per fiets des avonds elf uur, huiswaarts keerde, ont- moette hij een auto, welke vlak bij hem stopte. Er stapten vier mannen uit. die hem onverhoeds aanvielen, geld eischten, en toen hij dit niet gaf, hem afranselden. Op zijn hulpgeroep stopte spoedig een pas- seerende personen-auto, waarop de bandie ten ijlings de vlucht namen. RIJNSBURO. Muziekuitvoering. In het lokaal „Flora" werd gisteravond een muziekuitvoering gegeven door de Harmonie-vereeniging „Wilhelmina direc teur de heer W. J. Smolders, alhier, en het Mandoline-gezelschap „O.M.E.C, direc teur de heer A. Jordaans van Oude-Wetering. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter van „Wilhelmina", den heer P. van Delft Czn„ werd de uitvoering met eenige nnmmer van de Harmonie geopend. Het niet te talrijke publiek volgde met groote aandacht de uitvoering van de ver schillende nummers, die de aandacht dan ook ten volle waard waren. Geldt dit in de eerste plaats om „Wil helmina", dat zijn sporen alhier reeds ver diend heeft, ook wat „O.M.E.C. bracht, was welverzorgd en af. Vee: succes behaalde „Wilhelmina °A- weder met „Cornelius" (marsch) van Men delssohn, en „La Fete Triomphale" (Fantasie) van Van Dam. Vaa de verschillende man doline-nummers zullen vooral die na de pauze gegeven zijn, o.a. „Concert Wals van K. H. Moed, en „Dans la Neige" (ballet d'ea- fants) wel het meest gewaardeerd zijn. De uitvoering bad een uitstekend en vlot verloop en tot het laatst toe werd mot aandacht geluisterd. De heer Kralt, namens „flora" uitte zon tevredenheid over het ordelijk verloop, wat voor het bestuur van „flora" wellicht aan leiding zal zijn terug te komen op zijn besluit om de zaal niet meer voor dergelijke doeleinden beschikbaar te stellen. Namens alle aanwezigen, die door applaus daarmede hun instemming te kennen gaven, dankte spr. beide vereenigingen voor het ten gehoore gebrachte, en wenschte hij hen geluk met het behaalde succes. Ten slotte dankte de heer Smolders het bestuur van „Flora" nog voor zijn wil- willendheid, waarna om 11 uur besloten werd met „Concours de Montuel", van Langlois, uitgevoerd door „Wilhelmina". Schietwedstrijd Rijnsburgsche Bnrgerwacht. Er was gisteren iets bijzonders (e beleven aan de schietbanen le Kalwijk-aan-Zee. Ge cantine aldaar had een ietwat ieestelijk aan zien gekregen, doordal de dienstdoend» kampwachter de zaal heel aardig mei vlag gen en bloemen versierd had: zelfs de „Juliana"-bloemen ontbraken niet. Op de latei in het midden der zaal, ston de keurig gerangschikt een groot aantal voorwerpen die als prijzen mooslen dienst doen, bij den te houden wedstrijd van de Rijnsburgsche Burgerwacht. Deze wedstrijd had het volgend verloop: 1. C. van Klaveren met 96 punten; 2. G. Vos 95 p.. 3. H. van Ravensbergen mei 91 p., 4. T. Heemskerk met 91 p.; 5. C. van Delft met 90 p.; 6. W. van Rossum met 89 p.; 7. J. Kromhout met 87 p.; 8. TV. van Rootselaar mei 87 p.; 9. if. J. Grimbergen met 86 p.; 10. C. Haasnoot met 85 p.; It. L. van Egmond mei 85 p.; 12. Pa-van Ilerson met 86 p.; 13. M. Grimbergpa.mel £1 p.; 11. Joh. v. d. Gugten mei 83 p 15. A. v. d MilJ met 83 p.; 16. P. van Egmond met 82 p.; 17. W. Oudwatcr met 82 p.; 18 D. van Rhijn met 82 p.; 19. A. H. de Monnee met 81 p.; 20. C. van Vliet Wzn. mei 81 p.; 21. L. Driebergen met 78 p.; 22. Joh. Otidwa- ter met 76 p.23. C. van der Gugten mei 71 p.; 21. W. de Mooij met 73 p.; 25 C. van Vliet Jr. met 69 p.; 26. Adr. den Heijsr met 53 p. Alle deelnemers verschoten elk 10 patro nen op de baan Burgerwacht 10 in vrije houding. Sergeant Schoulen, kampwachter, reikte aan alle prijswinnaars hun prijs uil, met een kort opwekkend woord en richtle lot de heeren H. J. Grimbergen en C. Haasnoot, resp. voorzitter en commissaris der Rijns burgsche B. W. een extra woord van dank voor hun vele bemoeiingen voor dezen wed strijd. Hierna bleef men nog een poosje gezetlig bijeen. Niettegenstaande het zich steeds uit breidend gebruik van automobielen, weet toch de aloude paardenmarkt zich alhier te handhaven. De aanvoer, bestaande uit 100 paarden, was nog grooter dan vorig; jaar, wat daardoor ook meerdere levendigheid meebracht. Er was nogal animo tot koopen, waardoor de markt tot laat in den namiddag duntde. VALKENBURG. Voor een zeer talrijk opgekomen pu bliek, ook uit omliggende genieenten, gaf do harmonie van Noordwijkerhout „Jeanne d'Arc" een concert ter eere' van het jubi leum van „Valkenburg's Harmonie". Er is volop genoten, want er is een mooi concert gegeven. Zuiver en beschaafd werden een aantal nummers ten gehoore gebracht, die met een hartelijk applaus beloond werden. VOORHOUT. Diefstal van bloembollen. Bij den gemeenteveldwachter alhier is aangifte gedaan, dat in den Boekhorstpolder drie bedden bloembollen (dure soorten) zijn gerooid en ontvreemd. Po veldwachter is de daders reeds op het spoor en stelt een nauwgezet onderzoek in. VOORSCHOTEN. Geboren: Willem, Z. van TV. Segaar en C. H. Verhaar. Adriana Antonia Sandra, D. van L. S. de Bode en C._ van Keppel. Anna Maria, D .van Joh. Belt en A. M. van Tienen. Overleden: H. M. Nouwens 17 j'. WARMOND. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donderdag a s., des nam. te 7 uur in oprtïbare verga dering bijeen ter behandeling "van do vol gende agenda: Ingekomen stukken. Onderzoek der ge loofsbrieven. Wijziging der verordening op het waterleidingsbedrijf. Aanvulling der bouwverordening met betrekking tot de drinkwatervoorziening. R|g^H*fcr haven aangelegenheid Openbare straatverlichting TVat verder ter tafel zal worden gebracht. Rondvraag. Burgerlijke Stand. Geboren i Geerlruida Margaretha Helena, D. van J. Chr. v. d. Berg en M. G. Kerk vliet Johannes Bernardus Maria. Z. van C. J. A. Meskers en V. C. Meerleveld Cornelis, Z. van A. J. Romeijnders en A de Ilijk Johannes Adrianus. Z. van A. G. v. Bohemen en P. F. v. d. Maarel. Overleden: Willem Zwetsloot 74 j., echt genoot van A. Mooijekind Johanna Maria Meijer 81 j„ echlgenoole van Matthijs van Dam. Gehuwd: Jacobus Petrus de Haas 32 j. en Maria Johanna van Haastrecht 31 j Pelrus Johannes van der Horst 27 j. en Joanna Mathilda Maria ClabbeTs 28 j. Dirk van Slaveren 49 j. en Margarelha van Tongeren 3t j. Johannes Chrisiianus Heemskerk 31 j. en Cornelia Paulina Kraan 28 j. Abraham Star 25 j en Harmina Du- rnlhea Johanna van der Slruijs 21 j. Pelrus Johannes van der Voort 28 j en Clasina Adriana Elisabeth van den Berg 23 jaar. Gevestigd: D. Haunert, uit Duilschland FI Steins, uit Duilschland N L. J. Mathot uit Utrecht C. G. M van Niekerk uit Zwnmtnerdam G. de Nier en gezin, uit Eindhoven W Hens!, uil Wageningpn J Schoonderwaldt en gezin, uil 's-Graven- hage C. A. E. v. d. Berg, uit Leiderdorp Th. Joh. van Zeil, uit Alkemade M J P. A. Ruijgrók, uit 's-Gravenhage A G van Dongen, uit Terheijden M. Chr van Rijn. uit Sassenheim C. Braak, uit Roo- zcndaal en Nispen A, C. M. Versluyv, uil Voorhout T. Monster,, uit Dordrecht P. C. Verlaan, uit Alkemnde Q J. Duivenvoorden, uil Wassenaar E. G Sie. bert, uit Duilschland G J. Clabbers, uil 's-GraVenhage J. M. M. Clabbers, uit 's-Gravenhage M E. Schrier, uit 's-Gra- venhage II. C. Hakkerborg. uil Leiden Q. Onderwater, uit Zoclerwoude Jac. Schoneveld, uit Leiden A. II. M. v. d. Hoeven, uit Voorschoten III. J. de Vries, en gez., uit Amslerdam. Vertrokken: W. J. M. Maas, naar Haar lem A. M. van Schie. naar Alkemade J. J. van Schie, naar Stompwijk P. J. TVijnnobel en gez., naar Leiden C A. E. v. d. Berg, naar Alphen A v. d. Burg en gcz„ naar Leiden A. Verhoeven en gez., naar Leiden. Donderdagavond zal Warmond'* Fanfare een muziekuitvoering geven op de Baan. Een goed verzorgd programma is toe gezegd. Vertrouwd mag worden, dat liet TV'armondsch publiek, zooals wjj steeds bij de uitvoeringen gewoon zijn. in grooten getale aanwezig zal zijn. Voor het examen L. O, slaagde in Den Haag onze plaatsgenoot de heer'M. D. Bergman. WASSENAAR. De aanleg en hét graven van 1200 meter kanaal ten dienste van de Leidsche Puinwatermaatschappij, in dé duinen onder deze gemeente, is na aanbesteding, gegund aan de „Amsterdamsche Ballnstmaat- schappij", te Amsterdam. ZOETERWOUDE. Bewaakte overweg opgeheven. Door de Nederlandsche Spoorwegen is thans definitief besloten met ingang van 1 Juli a.s. tot opheffing van den bownaklen overweg op de lijn LeidenWoerden in de Wcipoort alhier. RECLAME. van vandaag, behooren LAAT ZE U THUIS BEZOItGli.V 4761 WATERPOLO. LEIDSCHE ZWEMCLUB. Gisteravond zijn in de zweminrichting aan den Hooge-Rijndijk een tweelal polo- wedslrijden gespeeld. In den eerslen tusschen L. Z. C. IV en De Zijl II ging de polojeugd le water. Die van de L. Z. C. bleek over net genoeg meer schotvaardigheid en haltechniek te be schikken om de overwinning te behalen. De uilslag wds 8—1, nadat de rust was in gegaan met een 20 voorsprong der L. Z. C.-ers. Daarna kregen wij te zien een versterkt 1 L. Z. C. III tegen het eersle zevental van De Zijl. Een aardige wedslrijd, door L. Z. C. ver diend gewonnen Over het algemeen viel de ploeg van „De Zijl", die verleden jaar aan liet eind van het seizoen een aardig spel speelde, haar legen. De L. Z. C.-ploeg speel de beier samen en school beter, twee fac toren, die den grondslag voor de overwin ning vormden. Voor de rust brachten P. Smink en Boom den «land op 20. Na rust waren hol Smink en Munting, die er 40 van maakten DE ZIJL. Het eerste zevental van De Zijl speelt deze week de volgende wedstrijden Donderdagnam. 8 uur: De Zijl IG. Z. C. II uil Gouda (res. Ie kl.); Zaterdagnam. 8 uur: De Zijl IS. Z. C I uit Schiedam. Deze laatste wedslrijd is voor de 3de klasse competilie. Tot nu toe heeft De Zijl veel met ziekte onder haar spelers le kampen gehad, doch voor deze wedstrijden zal zij weer volledig kunnen uitkomen mei de volgende spelers: doel Peeters, achter Arbouw, W. Snoeker, Horst, voor C. Snoeker, Kramp en v. d. Mark. De Zijl is in de competitie ingedeeld met de vereenigingen: Z. I. A. N. I, Den Haag; S. Z. C. I, Schiedam: Juliana I, Bergen-op- Zoom: de Merwedel, Dordrecht en D. Z. C. I, Dordecht, dus wel een groot pro gramma, WIELRENNEN. DE TOUR DE PRANCE. Martin wint de derde étappe. Pelisiier leidt in het algemeen klassement. De derde étappe van de Tour de France van Le Havre naar Caen, d. i. 225 K.M., werd gewonnen door den Belg Martin in 7 u. 21 min. 5 sec.; tweede werd zijn land genoot van Slembrouek in denzelfden tijd. 3 Le Drogo, 7 u. 23 m. 19 s.; 4 IIuol: 5. Pelissier; 6. Cuvelier, die allen denzollden tijd hadden. Hel algemeen klassement luidt: 1. Fr. Pelissier. 16 uur 47 min. 4 sec.; 2 Ledrogo, 3 Cuvelier (zelfde lijd); 4. Huot 16 56,30; 5 Van Slembrouek 18 56 37. 6. Martin 16.58 25; 7. Pccorte 17.0132: 8. De- waele 17 1201: 9 Frantz (zelfde tijd); 10, Vervaecke 17.14.13. OLYMPISCH NIEUWS. HET VOETBALTOURNOOl EN DE OLYMPISCHE SPELEN. In verband mei hel groote belang, dat de a.s. Olympische Spelen hebben hij het tol stand komen van het voetbal(ournooi, heeft de voorzitter van het N. O C. niet enkele leden van het Comité 1928 te Parijs een onderhoud gehad met den voorzitter van hel Internationaal Olympisch Comité. Te vens werd contact gezocht met den voor zitter van de F. I F. A. Nadere bespre kingen zullen thans hieromtrent worden gevoerd BOKSEN. DE MATCH DEMPSEY—SHARKET. Dempsoy's manager Tex Richard heeft medegedeeld, dat de match tusschen Dempsey en Sharkey plaats zal vinden op 21 Juli in het Yankee Stadion Ic New-York. De winnaar zal, naar de „Tel." meldt, op 10 September te Chicago den strijd moe ten aanbinden tegen Gene Tunncy om hel wereldkampioenschap. SCHAKEN. EEN RECORD-SIMULTAANSEANCE. De sehaakmeesler Maroczy heelt dezer dagen een nieuw record op zijn naam ge vestigd door voor 82 borden simultaan te spelen. Het record bedroeg lot dusverre 54. In dezen strijd, welke acht uur achtereen duurde, won Maroczy 60 partijen; 20 ein digden remise én slechts 2 partijen werden verloren. - PLUIMVEE. ZELFSTANDIG, Er zijn kloeken die met dezelfde toewij ding haar kuikens meer dan zes weken lang verzorgen, maar het komt ook voov dal reeds met ruim drie weken de klhck weer gaat leggen en dan is het meeslal gedaan met al haar moederlijke zorgen en treedt er min of meer een zekere lastige vijandelijk heid legen haar kleinen op Er zijn daaren tegen weer voorbeelden, dat een kloek bijna eiken dag haar ei legt en toch de volle zorgen aan haar kuikens blijft geven. In ieder geval hebben wij er attent op te zijn of niet nu en dan vooral ten tijde der voe dering aan de kuiken» een paar flinke, nijdige snavelstooten worden uitgedeeld, niet de gewone correctioneele, maar echt valsche en gevoelige. Dan is het oogenblik gekomen de kloek weg le nemen. Door gaans zullen dan de moederlooze kuikens klagend le keer gaan, vooral tegen den tijd dat ze gewoon waren onder moeders vleu gelen in het welbekende gereserveerde hoekje den nacht tegemoet le gaan. Gebeurt de scheiding tijdens warm weer, dan zul len de kuikens weinig en slechts kort rea- geeren op hun veTlies, want hun klagen is niels anders dan het onaangename gevoel van kou. Veel hangt er ook van af of de jonge dieren al flink in de veeren zillen of niet. De middelzware zijn veel later beve derd dan de lichtere rassen. Wanneer de kuikens alleen slaan, zullen ze tegen den avond hetzelfde plekje opzoe ken. waar ze met moeder den nacht door brachten. TVe hebben er nu op te letten of deze plek_wel geschikt is, rustig en veilig vooral droog, los van grond, zoodat ze niet op planken of steenen moeien overnachten. Ook moei gewaakt worden tegen het zitten op smalle slokken, randen van plan ken enz., omdat zulks vooral bij do zwaar dere rassen mede kan werken lot het ver groeien en indeuken van hel borstbeen. Toch js hel ook weer niet goed. vooral bij warm weer het opeenhoopen, als het ware tot een kluit, gedurende den nacht lang voort te zetten. De kwaliteit van den siaap- stok, namelijk breed, plat zonder scherpe kanten in aanmerking genomen, zal de re gelmatige en zindelijke bevedering op den stok, bevorderen; het opeenhoopen daar entegen is er niet bevorderlijk voor. Een voorwaarde is ook dat de slaapplek rein is, vrij van parasieten, mest, steentjes enz ■waarom het aanbeveling verdien! nu en dan wat (abakszand er op te strooien. Noodzakelijk is het niet, maar toch altijd beter om de haantjes van de hennetjes ge scheiden le houden. De ontwikkeling der eerslen schijnt er door (e worden bevorderd. Veel hangt hierbij af van het ras, want in de vroegrijpheid is veel verschil. Zoo zullen de middelzware en zware rassen veel later geslachts rijp zijn dan de lichtere en de dwergen. Het kraaien der haantjes houdt hiermede verband. Wie echter voor do scheiding geen/goede ruime gelegenheid dis ponibel heeft,"zal ondervinden dat het beter is maar lot co-educatie over te gaan, dan ze een bekrompen ruimte te geven, daar zelfstandige kuikens in de allereerste plaats behoefte hebben aan veel beweging, die immers in een nauw hokje niet te vinden is. Wat de voedering betreft is het goed langs een geleidelijken weg over te gaan tot de graanmengsels en tot de ochtend- voer-soorlen, die voor de volwassenen hoen- drs in gebruik zijn. De groen voedering blijft onveranderd doorgaan De voederlij den worden ook van lieverlede minder in aantal, maar alles waA men hierin veran derd. mag slechts geleidelijk gebeuren. De oogmerken zijn aan de jonge dieren een krachtig lichaam te verschaffen, want slechts goed ontwikkelde jonge hanen en hennen kunnen productief worden. RECLAME. H. P. H.KEEREWEER BEGRAFENISSEN T'.I. B6I AUTO-TRANSPORT e if. CREMATIE 4762

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9