INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. No. 20633 DINSDAG 21 JUNI Anno 1927 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Rapport der commissie Rulgers, Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN Wij ontvingen nog van: Gestort door Directie Zomerzorg door medewerking Kwartet, collecte en 5 pCt. verkoop toegangsbewijzen f 90.23W. S. M. f 1, v. V. fl en Met z'n vijven f5.50. In totaal ontvingen wij f 1627.33. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van J. C. van Schie, om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het bewer ken van vleesch in het perceel Haarlem merstraat No. 218, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie H. No. 889, is ver daagd. ,A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juni 1927. 4723 EEN VERKEERSVERBETERING NABIJ DE MORSCHPCORT. Eenigen tijd geleden nam, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de gemeente raad een voorstel van B. en W. aan, orn de Morschpoort te verbreeden en een verkeers weg ten noorden der Morschpoort aan tp leggen, waaraan de behoefte reeds lang werd gevoeld. Met belangstelling hebben wij de uitvoe ring van dit werk gevolgd en nu het zoo ver gevorderd is, dat alle verkeer er weer ■geregeld kan plaats hebben, blijkt duidelijk, hoe goed B en W. deden met dit voorstel te komen en hoe juist het van den Raai was gezien het aan te nemen. Er is hier inderdaad een zeer groole ver betering tot stand gekomen, iie het rijdend en wandelend publiek veel meer veiligheid biedt dan bij den vroegeren toesland. De bovenbouw der ophaalbrug is geheel vernieuwd in eikenhout- de hameipoort heeft thans een wijdte van 1.50 M., d. k 1.50 M. breeder dan die der oude brug. Een ver- breoding die voor het verkeer groote betee- kenis heeft. De klap is eveneens van die breedte en heeft een zijdek van 3 M. breedte met wederzijdsche trottoirs va^n 0.75 M. welke laatste vooral de wandelaars te stade komen. De balans is naar evenredigheid ook zoo veel breeder geworden en moest nu door het meerdere gewicht wan de klap, van een z.g. spanwerk worden voorzien. Terecht is de vorm der oude brug, die zich geheel aansloot bij de Morschpoort, zoo veel mogelijk gevolgd, zoodat ook deze brug weer geheel in het kader van het schilder achtige milieu^der oude poort past. Aan het vaste gedeelte der brug is een vleugel gebouwd, die vanaf den. benoorden de Morschpoort gemaakten verkeersweg, een mooie toegang tot de klap der brug geeft. Deze verkeersweg is 6 M. breed en door flauwe hellingen en vloeiende bochten jn verbinding gebracht met Boerhaveslraat en Morschstraat Behalve het inheien van enkele palen en het opstellen der nieuwe brug, hetwelk ten genoege van Gemeentewerken door den aannemer Zitman geschiedde, is het gehee'e werk dooT den dienst van Gemeentewerken in eigen beheer uitgevoerd. Een woord .van hulde komt dezen Dienst toe voor zijne mooie prestaties in zoo'n be trekkelijk korten tijd en dit te meer, omdat bet werk zoodanig werd uitgevoerd, dat slechts twee dagen eer overhaalpont in dienst behoefde te worden gesteld. Waar zoo dikwijls critipk op Gemeentewerken wordt uitgeoefend, mag ook hieraan wel eens worden herinnerd. De omwonenden, met wien we bij de be zichtiging van het werk spraken waren ook vol lof over de vlugge wijze van werken en bleken zeer ingenomen met de daardoor ontstane verbetering. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Zooals wij gisteren mededeelden, herdacht heden de heer P. Neuleboom den dag, waar op hij voor 25 laar als lantaarn werkman bij de Stedelijke Lichtfabrieken in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris, die bij zijn chefs uitstekend staat aangeschreven om zijn nauwgezette plichtsvervulling, ont vangen door den directeur, ir. van Klinken berg, die hem van harte gelukwenschle mst dit jubileum, in het kort zijn verdiensten schetste en tenslotte onder aanbieding van de gebruikelijke gratificatie den wensch uit sprak, dat Neuleboom ook in de komende jaren met denzelfden ijver zijn dienst zou" verrichten als tot dusverre. Daarna werd hij ontvangen in de werk kamer van den verlichtingsdienst, waar na mens het personeel, waartoe ook de oud collega's behooren, de inspecteur van de straatverlichting uiting gaf aan de gevoelens van achting en sympathie, welke het perso neel algemeen jegens den jubilaris koeslert.' Als tastbaar bewijs daarvan bood spr. een tweetal schilderstukken in lijst aan. De jubilaris dankte allen voor de hem ge brachte hulde en noodigde wederkeerig tot een bezoek uit, aan welke uilnoodiging druk gehoor werd gegeven. DE INVALLEN BIJ INDONESIËRS. In aansluiting op de berichten in eenige bladen die wij gisteren overnamen met de bemerking erbij, dat zij onjuist waren, ver nemen wij thans, dat een Indonesiër die Zondag van Roosendaal naar Den Haag reisde op verzoek van de recherche even is meegegaan naar het Hoofdbureau van Poli tie aldaar waar men hem ondervraagd heelt en gefouilleerd. Daar dit onderzoek geen aanleiding was om de Indonesiër te arres teeren kon hij terstond zijns weegs gaan. In dit verband lijkt het niet onbelangrijk te vermelden dat de Provinciale Noord-Bra- bantsche Courant van gisteren een bericht bevatte volgens hetwelk de secretaris der Indonesische Vereeniging Raden Soebikuo te Roosendaal zou zijn gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. Wij laten deze medpdeeling voor rekening van het Bra- bantsche blad. AANBESTEDING. Door de Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht „Endegeest" werd hedenvoormiddag op het Raadhuis aanbe steed: Perceel 1: liet verbouwen en uit breiden van een waschhuis, en Perceel flet uitbreiden van paviljoen E voor onrus tige mannen en paviljoen E1 voor "onrus tige vrouwen, beide perceelen op hel terrein van genoemd gesticht. Ingekomen waren 22 inschrijvingen, waarvan sommige alleen in massa, an deren in massa en perceelsgewijs en weer anderen enkel perceelsgewijs. In massa: G. A. v. d. Loo, Rotterdam, 1117.965; Van der Velde De Jong, Oegst- geest f 107.900; II. F. Moerenherg, Oister- wijk f 106.200; Firma Marselis en Heems kerk f 101.300; Firma J. Mol Mierens Co., Breda, f98.730; Kloosterboer, Leembrug en Ilettema, Broek in Waterland, f96.900; Firma Koert Van der Wal, Rijnsburg en Noordwijk f96.300; L. Raaymakers, Wouw (N. BI 196.000; W. Oudshoorn Zoon f 96.000; G. en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaa,! f 93.9*41Jao. van 't Riet f91.547; Firma Slagmolen en Van Rossum, Utrecht, f 90.718; N.V. Mabuwert, Rotter dam, f87.128; Dirk Kaay, Ede, f83.000. In perceelen: Firma Van Duyn en Vink, Noordwijk, I (44.361, II f65.253; G. A. v. d. Loo, Rotterdam, I 142.391, II f76.541; Th. Barten, I f41.800, II f62.000; Firma J. Kloots. I f 42:287, II f61.621-, G. Ilensema, Haren (Gr). II f62.776; H Jelging, Am sterdam, I f36.787; W. Oudshoorn en Zn., I f36 736. II f60.273, J. v. d. Blij, I f38.985; A. J. de Later en P. J. Meyers, I f35 600. II f61 700. Waar de plaatsnaam niet is vermeld is dit Leiden. Aan de Gemeentelijke Kweekschool zijn van de eerste groep geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames H. F. Kaalebos, A. Hiemstra, G. J. Kloots, M. H C Monlanus, N. Paals en M. P. Ie Poole. Afgewezen geen. De Prov. Gron. Crt. verneemt, dat voor de vervulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van prof. Krabbe, in welke vacature, naar men weet, prof. mi. R. Kranenburg, uit Amsterdam, is benoemd, voordien prof. Van der Pott, uit Groningen, was aangezocht. Onder de Nederlandsche gedelegeerden die deel zullen nemen aan de feesten ter gelegenheid van den 500sten verjaardag der Leuvensche Universiteit op 2-9 en.30 dezer, bevinden zich de Leidsche hoogleeraren prof. dr. W. H. Keesom en prof. mr. E. M. Meyers. Het uitvoerend comité deelt nader mede, dat er op Maandag 27 Juni a.s., 's middag van 1—3 uur, gelegenheid zal zijn Zuster Ferdinanda te complimenteeren in het 'St.-Elisabethgesticht aan de Hooi gracht (ingang oud-bouw, no. 21) en ver trouwt. dat hiervan een ruim gebruik zal worden gemaakt, gezieD de groote instem- biing en de daadwerkelijke gevolggeving, waarmede zóóvelen de werkzaamheden van hei uitvoerend comité zijn tegemoet getreden. De wethouder van onderwijs, de heer J. B. Meynen, is verhinderd morgen Woens dagmiddag zijn gewone spreekuur te houden. De leden van de Nederl. Anthropolo- gïsche Vereeniging maken op Zaterdag a.s. een excursie naar Wageningen. waar onder leiding van prof. J. van Baren een geologi sche wandeling wordt gemaakt en waar om halfvijl 's middags wordt vergaderd. Morgenavond zal de tooneelvereeniging „D.V.V." in café „lUnion", met medewer king van het Solanus-kwartet een liefdadig heidsuitvoering ten bate van de slachtoffers der stormramp geven. Opgevoerd wordt: „De Vadervloek". Gistermiddag omstreeks vijf uur viel mej. J. B., wonende in de Kloksteeg, van de trap, tengevolge .waarvan zij een van haar polsen brak, die in het Diaconessèn- hnis werd gezet, waarna mej. J. B. weer naar haar woning kon wandelen. P. J. T., die gistermiddag met zijn auto op de Vischmarkt achteruit wilde rijden, raakte door samenloop van omstandig heden een transformatorkastje. dat daar staat opgesteld Door de aanrijding werd het kastje beschadigd. De heer P. J. T. ver klaarde zich terstond bereid de kosten van herstel te betalen. W. V., een tienjarig kind, geraakte gisteren tijdens het spelen in de De Ge- nestetstraat met de beentjes in een ijzeren hek. Het kind bezeerde het linker dijbeen, dal in het Ziekenhuis werd verbonden Daarna kon het weer naar huis gaan. Mevrouw de J. werd gistermiddag op de Breestraat door een passeerende trarr. aangereden, tengevolge waarvan zij viel en na even bewusteloos te zijn geweest in het Postkantoor werd binnengedragen. Daar bleek bij onderzoek dat mevr. De J. een niet ernstige bloeduitstorting en een niet ernstige buil van den val had overgehouden. Per auto is mevr. De J. even later naar haar woning gegaan. Aan het Hoofdbureau van Politic, Zonneveldstraat, is gedeponeerd een rijwiel, dat onbeheerd is gevonden in de Korevaar- straat alhier. De Slscrt no. 117 bevat de gewijzigde statuten der N.V. Meelfabriek „de Rijn", voorheen firma wed. T. J. Bots, alhier. Openb. en Bijz. voorbereid H.O. en M.O. Hel verslag is thans verschenen van dc Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 16 Januari 1925 (commissie-Rutgers). aan welke was opgedragen te overwegen, in hoe ver de regeering, met inachtneming van dti grenzen die de openbare kas stelt; a. nor male ontwikkeling van het openbaar, zoo wel als van het bijzonder voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs ook in de toekomst kan mogelijk maken; b. een rede lijk verband kan bevorderen tusschen de salarissen van het personeel van het M O. aan Rijksscholen, he'l personeel van het voorbereidend hooger- en middelbaar onder wijs van gemeentescholen en het personeel van het voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs aan bijzondere scholen. Het verslag vangt aan met een aantal statische gegevens over de uitbreiding van het bijzonder- en het openbaar middelbaar en het voorbereidend hooger onderwijs se dert 1900 Het gaat daarna nader in op de hoven weergegeven vragen. Bij hel overwegen van de eerste vraag is de commissie lot het besluit gekomen, dat het niet mogelijk is een stelsel te ont werpen, waarin de groei van het voorbe reidend hooger- en middelbaar onderwijs in een bepaalde verhouding kan worden gebracht tol de maatschappelijke behoefte van personen, die zulk onderwijs hebben ge noten. Daarmede kan echter niet worden volstaan. De vraag is met die conclusie nog niet beantwoord. Het is niet de vraag of de1 regeering een normale ontwikkeling van het voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs kan verzekeren, doch in hoeverre zij zoodanige ontwikkeling kan mogelijk maken. Dc commissie heeft overwogen op welke maatregelen der regeering in dit verband bet oog moei worden geslagen en nagegaan, of er aanleiding bestaat tot bepaalde' wijzi gingen. Het stichten van bijzondere inrichtingen. De commissie heeft zich o.m. de vraag ge steld of de bestaande subsidieregelingen hel stichten van bijzondere gymnasia en H. B.-scholen te gemakkelijk makett en of er aanleiding zou kunnen zijn, zwaarder lasten te laten komen voor rekening van he'n, die bijzondere scholen oprichten en en in stand houden. liet komt de commissie "echter voor, dat er geen aanleiding is de financieele moei lijkheden voor bijzondere scholen te ver zwaren. ten einde een ongewenschte uit breiding dier scholen te voorkomen. De offers zijn reeds belangrijk genoeg om fetug te houden van lichtvaardige school stichting. Dp commissie betoogd dan, dat, gezien de 9nelle toeneming van gemeente lijke en bijzondpre instellingen in de jaren 'n 1915 lol 19; Mm gevolge van de weige ring van subsidie, het onvermijdelijk is, dat het Rijk zich eenig toezicht voorbe houdt op de' vermeerdering van het aantal te subsideeren scholen Terugkeer tot het onbeperkt verleenen van subsidie aan scholen acht dei commissie uitgesloten. De vraag is of ook het slichten van ge meentelijke scholen, waarvoor geen rijks subsidie verlangd wordt, onderworpen moet worden aan de goedkeuring der regeering. De commissie oordeelt gee"n aanleiding aanwezig om .medezeggenschap te geven aan de regeering over het stichten van nieuwe gemeentelijke scholen voor voorbereidend hooger en midd. onderwijs, wanneer die ge heel voor rekening der gemeente komen. De commissie is niet van meening, dat de wet van 28 Juli 1921 zonder meet in stand behoort te blijven. H.B.S. en Gymnasia na 6 Oct. 1921 geopend. Wanneer do bevoegdheid van de regeering om uit te' maken of een bijzonder geval aanwezig is. waarin een uitzondering kan gemaakt worden op het voorschrift, dat voor H.B.S. of gymnasia, na 6 October 1921 ge opend, geen subsidie uit s'Rijks schatkist verleend wordt, blijvend in de wetgeving wordt opgenomen, acht de commissie zooveel mogelijk waarborgen noodzakelijk, dat bij gebruikmaking van die bevoegdheid wille keur zal zijn uitgesloten. Zoodanige waarborgen meent zij te vinden le. in het aangeven, in algemeene ter men, van de factoren waarvan de beslis sing afhankelijk moet zijn; de re'geering zal hebben te beslissen of, gelet op de ver hooging der rijksuitgaven daaraan verbon den. de behoefte aan de' school voldoende is gebleken; 2e in het voorschrift dat het advies van den Onderwijsraad moet worden inge wonnen; 3e in de verplichting een afwijzende be schikking te moliveeren; 4e in de bepaling, dat bij de medcdeeling van de afwijzende beslissing het advies van den Onderwijsraad ter kennis van den aan vrager gebracht wordt. Met betrekking tot de tweede vraag gec'lf de commissie een uitvoerig exposé van de vraagpunten, welke zij terzake heeft opge steld en van haar antwoord daarop, om daarna-haar conclusie over het geheele haar voorgelegde vraagstuk ongeveer als volgt samen 4e vallen: a. Aan art. 36 bis der Middelbaar Onder wijswet worde een derde en een vierde lid toegevoegd, luidende: Subsidies voor schole'n waarvoor nog geen rijkssubsidie, wegens uitbreiding van scholen, kunnen slechl9 verleend worden, indien op verzoek van het gemcenlebesluur ha ingewonnen advies van den Onderwijs raad bij K. B. bepaald is. dat in verhouding tot de daaraan verbonden verhanging der Rijksuitgaven de behoefte van de1 school of aan de uitbreiding voldoende gebleken is. Toelating van leerlingen. Aan art. 45 bis der Middelbaar-Onderwijs wet cn art. 8 bis en 168 der Hooger-Onder- wijswet worde een overeenkomstige1 bepa ling toegevoegd. In het besluit van 25 Juni 1926 (Staats blad 316), lot vaststelling van de toelating tot de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, vervalle de verplichting, in art. VI opgenomen, op grond van een schrifte lijke verklaring van het hoofd eener lagere school een leerling tot de hoogere burger school toe te' laten. Voorts wordt voorgesteld: art. 6 3er H.O.- wet vervalle. Krachtens art. 6 der H.O.- wet i9 elke gemee'nle boven 10.000 zielen verplicht een gymnasium op te richten of in stand te houden. De regeling van het schoolgeld voor de Rijks Hoogere Burgerscholen, worde in dier voe'ge,herzien; dat het minimum schoolgeld verhoogd en vrijstelling van schoolgeld slechts verleend wordt voor leerlingen die van bijzondere begaafdheid blijk geven. Het minimum aantal-leerlingen dat recht geeft op subsidie-' voor een bijzonder gym nasium of hoogere burgerschool, wordt ver hoogd tot Jbet getal, opgenomen in het ont- wprp van wet tot regeling van het voor bereidend hooger en algemeen vormend middelbaar ondeTwijs,aanhangig gemaakt bij de Tweede Kamer. Art. 15 der Hooger-Onderwijswet verval le. Krachtens art. 15 der II.O.-wet is de salarieering der- leeraren aan gem. gym nasia ondeTworpen aan de goedkeuring van Ged Staten. In art. 36 bis der Middelbaar-Onderwijs wet en art. 8 bis der Hooger-Onderwijswet wordei als voorwaarde van subsideering yan gemeentelijke hoogere burgerscholen en gymnasia uitdrukkelijk vermeld, dat de be zoldiging van den directeur, de le'eraren en de beambten geregeld wordt onder goed- kuring van den minister. Aan he't vierde lid van art. 45 ter der Middelbaar-Onderwijswet en aan .het eerste lid van art 1(58 sexies der Hooger-Onder wijswet worde toegevoegd, dat de1 aldaar gevorderde goedkeuring der hezoldigingsre- geling van bijzondere scholen niet geweigerd wordt, indien die regeling overeenkomt met die der bezoldiging aan hoogere burger scholen of gymnasia van het Rijk of van de gemeen le, "waar de school gevestigd is. Salarissen en pensioenen. In het eerste lid van art. 45 ten vijfde der Middelbaar-Onderwijswet, onder a, en in het eerste lid van art. 168 bis der Ilooger- BINNENLAND. Het Bewaarschoolonderwijs in den Leid- schen Raad. (Gen^enteraad van Leiden. 2e blad). De overschrijdingssom van het Politie bureau te Leiden door den Raad gevoteerd, (Gemeenteraad van Leiden, 2e blad). Rapport van de ataatscommissie-Rntgers inzake het voorbereidend H. O. en M. O. (le blad). BUITENLAND. De opening van de maritieme ontwape ningsconferentie te Genève. (Buitenl. en Tel., le blad). De voornemens tol hervorming van het Engelsche Hoogerhuis. (Buitenl., le blad). Een Pauselijke allocntie. (Buitenl., le bl.) Onderwijswet onder a, worde de bepaling opgenomen, dat voorzoover nie't bij de goedkeuring der salarisregeling door den minister anders bepaald is de kosten wan jaarwedden en pensioenbijdragen al daar bedoeld, slechts in aanmerking komen, voorzoover zij niet overtreffen het totaal bedrag, dat bij inachtneming der Rijksrege ling zou uitbetaald zijn. In de Middelbaar-Onderwijswet en in de Hooger-Onderwijswet worde de bepaling op genomen. dat een gemeente, welke voor*edn. hoogere burgerschool of een gymnasium een salarisregeling toepast, van de Rijksrege'line afwijkend* verplicht is aan bijzondere hoo gere burgerscholen, of gymnasia aldaar, door he't rijk gesubsidieerd, voor welke even eens een salarisregeling geldt, van de Rijks regelingafwijkend e'en jaarlijksche subsidie te verleenen, gelijk aan het verschil tusschen het totaal der salarissen ingevolge de re- ,,r bijzondere school toegepast, en het totaal bedrag hetwelk voor de be paling van het Rijkssubsidie in aanmerking genomen wordt. Deze bepaling worde aldu9 geformuleerd, dat zij ook pensioensbijdra gen, kindertoeslagen en andere toelagen om vatte. Hoewel niet alle' leden zich vereenigden met alle onderdeelen van het verslag, heb ben nochlhans alleen de heere'n Ir. J. W. Albarda, Mr. Dr. van Doorninck, Dr. J. P. Fockema Andreae en Dr. S. S. Hoogstra ge bruik gemaakt van de bevoegdheid, van hun afwijkende gevoc-'len9 bij een afzonder lijke nota le doen blijken. In minder gnnstige positie? De nola van de' leden Hoogstra, Van Doorninck en Fockema Andreae betreft de tweede vraag der opdracht. Zij wijzen er op, dat onder den bestaanden regel vijf groole gemeenten zich door prijsgeven van het rijkssubsidie hebben losgemaakt van de van de rijksregeling op het punt van de salarieering van de leeraren, de splitsing der klassen en het aan leeraren op te' dragen aantal lesuren. Mochten vele gemeenten dit voorbeeld volgen, dan komr-'n volgens de steller^ der nota de rijksscholen en de bij zondere inrichtingen in zulk een ongun stige positie, dat er van eerlijke concurren tie getn sprake kan zijn. In afwijking van het voorstel der com missie meenen zij, dat de eenige billijke en in het belang van het onderwijs meest wenschelijke oplossing is gelegen in een uni- fónne regeling voor alle 9cholen. De heer Van Doorninck bepleit in een andere afzonderlijke nota opheffing van de gemeentelijke vrijheid om tot stichting en inrichting van scholen naar eigen inzicht over te gaan, wanneer die scholen geheel ■voor rekening van de gemeenten komen. Hij bepleit, dat met uitsluiting van an dere openbare lichamen het Rijk de be hoeften bepaalt in verhouding tot de be schikbare middelen M*t uitzondering van de Rijksscholen zal het midd. onderwijs en voorbcr. hooger onderwijs uitsluitend zijn in handen van schoolverenigingen en wel, hetzij openbare (d.z verenigingen door het gemeentebestuur ingesteld en van zijnentwege bestuurd), hetzij bijzondere. Beide groepen krijgen haar inkomsten, be halve uit schoolgelden en eigen particu liere bijdragen, uitsluitend uit 's Rijks kas en met inachtneming van het beginsel der gelijkstelling wordt het maximum percen tage der rijksbijdrage aldus bepaald, dat zonder de rijksscholen te benadeelen en zonder de voorziening in de behoefte door een te laag rijksaandeel te zeer te drukken er anderzijds tegen wordt gewaakt, dat door een te sterke afwenteling der kosten

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1