KODAK? JOH. GEIJTENBEEK Onweer en regen teisteren ons land. WENSCHTUEEN GEMENGD NIEUWS. ^nootschappen, het verbod van de oligarch! eche clausule voor nog op te richten naaml. vennootschappen) concludeert het hoofdbe- etuux, dat de definitieve aanneming van dit ontwerp een ramp voor het Nederlandsche bedrijfsleven zou Zijn, zoodat ook bij de Eer ste Kamer krachtig op verwerping aange drongen moet worden. Gistermiddag werd ten stadhuize te Deventer door den burgemeester Jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga een tommissie geïnstalleerd, welke lot taak zal hebben te onderzoeken en te adviseeren om trent een mogelijke oplossing van het vraag stuk betreffende het maken van een vaste brug over den IJsel bij Deventer. RECLAME. De verschillende modellen zullen U gaarne getoond worden bij den Kodak-Specialist BREESTRAAT 79 - TELEF. 1851 4683 ERNSTIGE SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. Ten gevolge van broeiing van copra. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is in «de Amsterdamsche haven gearriveerd het Duitsche 6toomvrachtschip „Essen" van de Deutsch-Auetr&liBche Damfschiffahrt Ge selschaft, welk schip ook voor passagiers* vervoer is ingericht. Het nam ligplaats aan het etablissement van W. Müller en Co. aan de Sumatrakade. In de middaguren waren de lossings werkzaamheden in vollen gang. Nadat o.m. dit ruim 3 hetwelk zich tusschen de commandobrug en den schoorsteen van het 6chip bevindt gedurende een uur la ding was gelost, kringelden plotseling rookwolken uit het ruim naar boven, het geen op de aanwezigheid van vuur wees. Onmiddellijk waarschuwden enkele bazen, die op de „Essen" aan het werk waren, de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Te ruim halfvijf bestond het uitgerukte materieel uit de drijvende stoombrandspuit Jason", welke langszij van de Essen meerde, een motorspuit van de hoofd wacht De Ruyterkade en een pertoneel- wagen van de centrale aan de Achter gracht. Hoofdbrandmeester Förch, nam de leiding der blusschingswerkzaamheden op •zich. De brand had toen het karakter van een middenbrand aangenomen en liet zich zeer ernstig aanzien. Vuur viel er echter vrij wel niet te constateere«n. "VVel kronkelden dichte rookwolken, die laag boven het wa ter bleven hangen, uit ruim 3. Eenige brandwachts, die met gasmaskers in dit ruim afdaalden, moesten ten. gevolge van de dichte rook onverrichterzake terugkee- ren. Evenwel wiet men met vrijwel abso lute zekerheid, dat de brand ontstaan moest zijn door broeiing in een lading co pra, welke zich in het onderste deel van ruim 3 bevond. Hoofdbrandmeester Förch zag al dadelijk in, dat alleen dooT verdrinking van het vuur de brand overmeesterd zou kunnen worden en daartoe Het hij van de motor- spuit af op de kade en van de „Jason" af een groot aantal slangen in ruim 3 bren gen, welke een zee van water in 't ruim uitstortten. Ook de brandblusschingfiinetal* latie aan boord werd in werking gesteld. Na ruim een uur blusschen maakte de De „Essen", die eerst 24 graden slagzij Ook moesten slangen worden uitgelegd in het naast ruim 3 gelegen bagageruim en in ruim 2, uit welke bergplaatsen ook rook wolken begonnen op te stijgen. Te kwart over zes verminderden de dichte rookwol ken eenigszins, doch te kwart voor zeven werden zij weer zwaarder, zoödat hooid- brandmeester Förch nog een tweetal motor- epuiten deed aanrukken. De buitenhuid van de Essen, ter hoogte van de commandobrug, was door de enorme hitte eenigszins uitgezet, terwijl de verf geblakerd werd. Hij werd geregeld met een straal afgekoeld. Te 8 uur liet de brand zich weer erger aanzien. Ex werden nu aan bakboordzijde gaten gebrand in den scheepswand, waar door het vuur meer direct kon worden bestreden. De „Essen", doe eerst 24 graden slagzij maakte, kwam allengs weer in normale po sitie. Enorme hoeveelheden water werden in het schip gestort dooT 4 motorspuiten, de „Jason" en de „Jan v. d. Heyden tezamen 25 stralen voortbrengende. De hitte was echter zoo geweldig, dat veel water verdampte voor het 't vuur kon be reiken. Na middernacht was de toestand nog onveranderd en werd het bhisschingswerk voortgezet. OOK GEEN VEILIGE BERGPLAATS. Een 16-jarige loopknecht, in dienst bij een firma in de Rozenburgstraat te Amsterdam zette Donderdag zijn fiets tegen het winkel raam van een drogist in de Molenstraat, waar hij een boodschap zou doen. Achterop zijn fiets had in een papier f 2700 aan bank papief gebonden, welk bedrag hij aan een bank moest afdragen. De patroon deed bij de politie aangifte dat een karretjesdief er met fiets en geld was vandoor gegaan, terwijl zijn bediende bin nen was. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Ambtenaren der accijnzen hebben in een perceel aan de Van Geenstraat in Den Haag, bewoond door A. K., een geheime distilleerderij ontdekt. Op den zolder von den zij een complete distilleerderij, be staande uit twee distilleerketels en een glazen koelinrichting. Hiermee vervaardig de K. alcohol en verschillende likeuren e.d., die door de ambtenaren in beslag ge nomen zijn. Verder zijn eenige potten met gistende grondstoffen gevonden. TRAMONGELUK. Gisteravond omstreeks 7 uur zijn een paard en wagen ter hoogte van den tol op den straatweg tusschen Naarden en Iluizen onder de Gooische motortram ge raakt. Het paard wae op slag dood. De voerman, de 23-jarige landbouwer Mole naar, uit Huizen, is zeer ernstig verwond naar de Majellastichting te Bussum ver voerd. Een jongetje, dat ook op den wa gen zat, is er ongedeerd afgekomen. De tram is zwaar beschadigd. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN. Te Heemstede/ is een negenjarig meisje door een autobus overreden. Zij werd daarbij ernstig gewond en moest naar de Maria- slichting te Haarlem worden overgebracht. Haar toestand i9 zorgerlijk. DROEVIG ONGEVAL OP DE WAAL. Gistermiddag omstreeks halfzes, toen een stoomboot stroomopwaarts de Nijmeegsche veerpont aan den Lentschen kant naderde, wilde do veerknecht Degen zioh met een roeibootje naar de stoomboot begeven, om daar een lid van het personeel af te halen. De veerman kon echter niet in de boot komen. Hij bleef aan de pont hangen. De roeiboot dreef toen onder zijn voeten weg. Onmiddellijk daarop botste de stoomboot tegen de veerpont, met het noodlottig ge volg, diat Degen tusschen beide vaartuigen bekneld raakte. Hij was helaas op slag dood. De man, gehuwd, was ongeveer 35 jaar oud en vader van drie kinderen. H«j woonde te Nijmegen. EEN WERVELWIND. Gistermiddag omstreeks 4 uur w&é er boven Terwinselen, gemeente KerkTade, een wervelwind. Vier pijlers op den in aanbouw zijnden watertoren werden onge veer 1.20 meter uit het lood geslagen. De schade wordt op f 2000 geraamd. De arbeiders die op den toren, welke circa 35 M. hoog is, werkzaam waren, kon den zich slechts met de grootste moeite redden. De storm nam zulk .een massa Stof op van de briketfabriek, dat personen die in de omgeving werkzaam waren, niets meer konden zien en zich in grooten angst aan elkander vastklemden. Do wervelwind heeft slechts enkele minuten gewoed. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. BRANDEN. Te Dieren is brand uitgebroken in een complex arbeiderswoningen aan den Molen weg. Enkele woonvertrekken brandden uit, terwjjl andere vrjj veel waterschade kregen, Het vuur werd met een slang op de water leiding gebluscht. Der politie kwam hot geval verdacht voor. Zij stelde een uitge breid onderzoek iu. De bewoonster werd aan een streng verhoor onderworpen, maar tot nog toe ontkent zij alle schuld. Zij is in arrest gesteld. Eigenaardig was, dat op drie plaatsen tegelijk het vuur woedde en een scherpe petroleumlucht waargenomen werd. De be woners hadden de woning in huurkoop. Het perceel hadden zij verzekerd. Te St.-Willebrord (N.-B.) is het woonhuis met kruidenierswinkel van M. Broere geheel afgebrand. Te Berlikum (Fr.) is de rijwielwerkplaats van E. S. de Haan uitgebranA Doordat bus kruit en eenig vuurwerk in voorraad was, hadden zware ontploffingen plaats. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de hofstede De Tweel, te Kallenbroek, onder Barneveld, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De hofstede, toebehooren<ta aan den heer G. H. Cremers, te Hilversum, was bewoond door de familie Van Dijkhuizen. Slechts weinig kon worden gered. VERDRONKEN. Donderdagavond verdronk bij het zwem men in het zijkananal naar de Axelsche Sassing de 23-jarigei J. Lucieer uit Sluiskil. INBRAKEN. Donderdagmiddag, terwijl de bewoners een middagslaapje hielden, is bij den heer W. v. d. Bosch, te Walderveen. raadslid der gemeente Ede, ingebroken en f 600 gestolen. Mager persoon: Waarom loopt die hond zoo achter m\j? Straatjongen: Hij denkt zeker, dat er een been voor hem zal afvallen. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. Firma A. HILLEN. Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel Heerenstraat 2, Fa.A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J H. WITTENBURG, Haarlemmerstraat 2. A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74. Een ramp In de hoofdstad Vijf dooden en vele ernstige gewonden Ook elders eenige slachtoffers en zeer veel schade Een wolkbreu't boven v'ele plaatsen. Boven een groot deel van ons land heeft gisteren een buitengewoon fel onweer ge woed, dat gepaard ging met hevigen regen val, en niet alleen enorme schade heeft aangericht, maar helaas ook meerdere men- schenlevens heeft opgeëischt. Merkwaardig was het daarbg, dat de bui in tweeën ge splitst schijnt te zjjn geweest, met het voor ons, Leidenaars, gelukkige gevolg, dat de twee deelen Noordelgk en Zuidelijk langs ons trokken en de Sleutelstad vrijwel met rust lieten. Wel regende het eenige oogen- blikken en hoorde men het gerommel van den donder, doch daarbij bleef het ook. Nog beter kwam Den Haag er af, waar men van dat allee niets beeft gemerkt. Te Amsterdam. Het ergst woedde het onweer te Amster dam, waar niet minder dan vjjf dooden te betreuren vallen, gelgk wij gisteravond nog konden bulletineeren. Omstreeks éen uur is de bliksem namelijk ingeslagen in een eleva tor, staande in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappg, aan de overzijde van 't IJ, tegenover de stad, met bet gevolg, dat een aantal van de daaronder schuilende werklieden gedood of gewond werd. Het was de elevator No. 32 van de Graansilo. Hij móest worden gerepareerd e& schoongemaakt, en hiermede was een ploeg van 40 man bezig. Toen de bui op baar hevigst was, de regen begon neer te stroo men, zochten zij een toevlucht onder den elevator, alleen, zooals het in zulke gevalle», gaat, denkend aan den regen, het nat worden, en niet aan het gevaar, waaraan zij zich blootstelden onder dit hoog opstekend ijzeren gevaarte, terwijl het onweder op zijn hevigst was. Op een oogenblik zag men een sterk blauw licht, Onmiddellijk gevolgd door een vreeselijken slag. En toen het weer stil was geworden lag een groot gedeelte van de ploeg op den grond uitgestrekt. Dadelijk werd de Gemeentelijke Genees kundige Dienst gewaarschuwd, en al spoe dig verscheen op het terrein dr. II. Kinder man, leider van het controle meldingsbureau, met een ambulance-boot en een zieken-auto. Het geneeskundig onderzoek wees uit, dat 6 van de werklieden gedood waren. Een klein uur is men bezig geweest met po gingen om de levensgeesten op te wekken, maar het mocht niet baten. Het leven waa gevloden. Aangenomen moet worden, dai allen direct gedood zyn door den electri- sohen stroom, die door hun lichamen ging. Verwondingen hadden de slachtoffers zoo goed als niet bekomen. De namen der gedooden zijn: P. H. P. Otto, W. E. Vonk, -Couvée, F, de Vos en Kaamsdonk, allen lasschers. Nog zes anderen bleken zwaar getroffen te zijn. 3 werden por motorboot naar het Binnen-Gasthuis ver voerd en 2 per arabulancewagen naar het Wilbelmina-Gasthuïk. Geen van hen verkeert op het oogenblik in levensgevaar, maar hun toestand is ernstig, tengevolge van de 6chokwerking. Ze zjjn niet geblesseerd, maar geven den in druk van dronken menschen. Het is nu nog niet te zeggen in hoeverre de gevolgen blijvend zullen zgn. De een herstelt zich hier van sneller dan de ander. Een zesde zwaar getroffene een dokmeester is naai zijn eigen woning vervoerd, en wordt daar verpleegd. De dooden zijn met drie ziekenauto's na3i het Binnen-Gasthui8 vervoerd. Natuurlijk heerschte er op het terrein van de Droogdokmaatschappfj, maar ook daar buiten, in de omgeving een aantal werklieden woont hier aan de overzijde van het IJ groote verslagenheid. Voor de gesloten poort van de maatschappij ver drong zich een aantal vrouwen en meisjes, doodelijk ongerust over hun familieleden;- klagend en schreiend somwijlen. Het was een tafereel, dat even herinnerde aan de afbeeldingen betreffende een mijn-ongeluk. Zoo spoedig mogelijk werden zij op de hoogte gesteld van de namen der getroffenen. De namen der arbeiders, welke tengevolge van het ongeluk zwaar gewond werden, zrja ais volgt: Van Tiewaarder, Libert, E. Grave- maker, G. Bergen en Sloofe. Merkwaardig genoeg is de elevator zelf niet beschadigd. Her verhaal van een ooggetuige. Hoe de ramp zich afspeelde, vertelde dok- meester Mewe aan de „Tel." Om twaalf uur gaan we eten, zei hg, en komen dan om half één terug. Juist toen ik teruggekomen was, om halféén dus we nemen die middagpauze maar erg kort met liet oog op het werk ging ik naai dok drie. Het begon ontzettend te regenen »n ik zen tegen de jongens, die aan het werk waren, dat ze maar even moesten gaan schuilen. Zelf wou ik even naar huis faan om een regenjas te halen en passeerde us op mijn weg het vlaknaastgelegen dok 1. Ik zag daar *?n aantal mannen sta3n, waaronder dokmeester Jansen van dok 1. Zij stonden onder het afdakje, dat ge vormd wordt door het oploopende gedeelte van den kiel van den elevator, die in dat dok staat. Ik ging zoo wat in 't midden staan bij dokmeester Jansen en had links van me vijf werklieden staan en aan de rechter hand dokmeester Jansen met nóg vier man. Wij stonden met elkander te praten over de snelheid van het licht. Jansen dacht, dat het onweer zoowat boven Zaandam zou zijn en ik zei: Je vergist je en dat is ook gemakkelijk om je een paar kilometer te ver gissen. „Nou is het wel bij Verschuere," zei Jansen. Dat is honderd vijftig meter verder, lk gaf hem gelijk, want het was zicht baar, dat de bui steeds meer over oüs heen dreef. Terwijl we zoo staan te praten voel ik een tikje op mijn pet. Ik denk, er zal ia dat weer toch niemand boven op den elevator staan, die me iets op mijn pet gooit. En ik neem hem af, om te kijken wat 'er op ligt. Onderwijl draai ik me naar Jansen en vil zeggen „wat gek, het was net of er iets op mijn pet viel en het is niets. Ik had echter tegelijk ook licht gezien. Met dat ik zoo tegen Jansen praat en naar hem kijk, zie ik, dat hij langzaam achterover zijgt. En de anderen ook. Ze waren juist in de beweging van het ter aarde glijden. Hoogst verbaasd kijk ik naar rechts en zie de anderen eveneens op den grond vallen en zich uitstrekken ja, of ze gingen gtapen. Er was een andere man, die op het ge zicht van dezen toestand bijna stond te dansen van schrik en beroerdigheid en ik zei tegen hem: ga jij nou maar een beetje in den regen wandelen, want ik dacht ik moet een dokter hebben. Onderweg ston den natuurlijk overal menschen te schuilen, maar niemand was zich bewust van wat er gebeurd was, en dus stuurde ik ze er heen en zei: Daar zijn een heeleboel menschen bewusteloos geslagen en ga ze helpen. Wij belden den Geneeskundigen Dienst op en al dio menschen, dooden en gewonden, wer den in het kantoor gedragen, waar de eerste hulp verleend werd. Dokmeester Jansen kwam al gauw bij, maar hij herkende me niet en deed net als iemand, die goed dronken is. Dr. Van Rijn zei, dat Jansen zoo obstinaat werd en naar huis wou: Laat hem maar gaan, als hij loopen wilals hij maar naar huis gaat. En ik nam hem dus ondei zijn arm en bracht hem weg. Onderweg zei Jansen: „Hoe kom ik aan die klompen," want ze hadden hem zijn sokken en schoenen uitgetrokken, 0111 zijn voetzolen met borstels te bewerken, precies als bij een drenkeling. Nou, ik vertelde, dat ze van mij w^ren. Toen hij bij huis kwam, wilde hij alleen verder gaan, omdat hij zich geneerde zoo bij den arm gehouden te worden, in het gezicht van al die men schen, die overal stonden. Ik hoor, dat hij nou al een heeleboel beter is. Het merkwaardige is, dat ik precies tus schen die twee groepen heb ingestaan en dat niemand zich herinnert wat er gebeurd is of een indruk heeft gekregen wat er precies heeft plaats gegrepen. Jansen herinnerde zich langzamerhand, dat wij in den aanvang gesproken hadden over het onweer en den afstand, dien het licht aflegt. Eigenaardig is, dat geen der gewonden of dooden brandwonden of schroeiplekken in de kleeren vertoont. Enkelen hadden wel hoofdwonden, maar ik veronderstel, dat dat gekomen is van den val. De menschen, die aan mijn rechterkant gestaan hebben, zgn er het beste afgekomen. ,0 In andere plaatsen. Te Rotterdam stonden vele straten ten gevolge van een wolkbreuk, in een oog wenk blank. Terwijl er een groote duister nis heerschte, ging de regen over in een dichte hagelbui. Er vielen hagelsteenen ter groote van duiveneieren. Het verkeer stond voor een wijle stil. Zelfs de groote verkeerswegen waren als het ware schoon geveegd. Alleen de trams bleven met de lichten aan, den dienst onderhouden en ca en dan zag men een autobus door de groote plassen zwoegeh. Het noodweer duurde ongeveer een kwartier. Toen bedaarde de bui. Tijdens het onweer is de bliksem ge- slagen in een paal van het elecfcrische net aan den Nieuwen Binnenweg, terwijl in een huis aan de Leuvehaven kortsluiting veroorzaakt werd. Te Alphen aan den Rijn werd do beton- fabriek van de firma Van Dijk door den bliksem getroffen. Een gedeelte van den gevel van een loods werd weggeslagen, terwijl bij de broodfabriek der firma D. de schoorsteen van het dak sloeg. Verder werd bij verschillende particuliere huizen het electriech licht onklaar. De landbouwer V. had een schadepostje, daar een zijner koeion door den bliksem werd getroffen. Ook Boskoop werd door onweer en slag regens geteisterd. Op de begraafplaats moest een groote boom het ontgelden. In het Gooi is het tweemaal zwaar weer geweest. Eerst barstte een zware onweers bui los vooral boven Hilversum. Verschei dene straten stonden in den tijd van 5 mi nuten geheel blank. Op verschillende plaat sen is de Groest, een der hoofdstraten, verzakt. Tegen drie uur barstte wederom een on weer los; toen dreef de bui meer over La ren en Blaricum. Te Laren is de bliksem geslagen in de villa van mr. Oldeweldt. Het rieten dak en de bovenverdieping brandden geheel af. Uit de benedenverdie ping heeft men tal van schilderijen, anti quiteiten en de groote verzameling boeken kunnen redden. Daarvan heeft echter veel geleden door den regen die echter mee heeft geholpen aan d© blusschmg van den brand De familie was afwezig. Verzekering dekt de schade. Een dei dienstmeisjes zogfc een geweldigen schok door een der armen te hebben gevoeld, maar zij is ongedeerd ge bleven. Te Blaricum is de bliksem geslagen in een villa, die echter van een bliksemaf leider waa voorzien, waardoor er geen schade is aangericht. Ook is de bliksem geslagen in een boschje aan den Hilversum- schen weg bij Laren, waar een aantal ar beiders aanwezig was. Dit geval liep zon der ongelukken af. Op de Hilversumsche Meent is een twee dekker geland. Voordat de politie er was, was hij al weer opgestegen. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel ongeveer eeD kwartier op den grond is geweest, niemand kon echter zeggen waarom. Men had twee inzittenden gezien De Hilversumsche po litie vermoedt, dat de landing in verband heeft gestaan met het opkomen van een nieuwe bui, die echter langs de Meent is afgedreven. Te Baarn viel een herige plasregen, dia het water in enkele straten in een mini mum van tijd van tot 1 M. deed etijgen- Met den regen vielen kolosale hagelstee nen, sommige ter grootte van een duivenei. In de huizen en in de scholen was het zóó donker, dat de lampen moesten worden aangestoken. Het onweer was niet van de lucht. Enkele boomen werden getroffen en voorts sloeg de bliksem op verschillende telefooD leidingen. Te Amersfoort sloeg de bliksem in een tuin bij Frisia, zonder echter 6chade aan te richten. Er vielen zeer groote hagel steenen, die aan de gewassen in tuinen en op akkers zeer veel schade hebben aan gericht. Utrecht was gistermiddag geruimen tijd vrijwel in duisternis gehuld en het felle lichten en de harde donderslagen deden vreezen, dat het met zonder ongevallen zou afloopen. Lang hield de bui, die sicti in een geweldigen regenval ontlastte aan In den N. Legpolder bij Nieuwer-Amstel werden een zeug met vier biggen gedood. Op den Amsteldijk-Zuid werden twee hon den, voor een groentenwagen getroffen. De groenteboer, de op den wagen zat, bleef wonder boven wonder, ongedeerd. In den Middelpolder werd een schoorsteen van een in aanbouw zijnd huis afgeslagen en een gedeelte van het dak vernield. Bij Uithoorn is een watermolen getroffen en geheel uitgebrand. De molenaar kon zich met zijn gezin nog tijdig redden. Te Vinkeveen vielen hagelsteenen ter grootte van 4 a 5 c.M. in doorsnee. Van tal van woningen zijn de ruiten ingesla gen. De tuinders hebben zeer veel schade geleden, doordat meer dan een vijfde deei van het totaal aantal door hen gebruikte glasplaten werd vernield. Te Wilnis bleef van de broeikassen der tuinders zoo goed als geen enkele ruit heel. Er waren er bij wie 400 600 ruiten wer den verbrijzeld, terwijl de te velde staande gewassen groote schade leden. De totale schade loopt in de duizenden. De groente- handelaar Albers werd door den bliksem gedood. Te Aalten werd de rijwielhandelaar R., terwijl hij per fiets naar huis reed, door het hemelvuur gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Doetinchem is de bliksem geslagen in hotel Boogman. Een gedeelte van het dak is vernield. In een aangrenzend huis zijn alle lichtpunten van het electrisch licht stukgeslagen. Brand is niet veroorzaakt. Te Woudrichem brandde de boerderij van gez. Daim aan den Ouden Dijk geheel uit. Te IJzendoorn is de groote graanschuur van den molenaar J. Augustinus afgebrand. Alles was verzekerd. Te Hengelo werden in korten tijd de rui ten van ongeveer 100 huizen door den hagel vernield, vooral van die waarvan de gevels naar de Westzijde gekeerd zijn. o.a. werden van het St. Anthoniu9 Gesticht en de openbare lagere school aan het Hassel- der Voetpad alle ruiten totaal verbrijzeld. Er vielen hagelsteenen als duiveneieren zoo groot. In een minimum van tijd waren verschillende straten gedeeltelijk onder water geloopen. Boomen en tuinvruchten leden aanzienlijke schade. Te Roermond is de bliksem geslagen in een hooiruiter te Posterholt bij Roermond, waaronder twee personen gevlucht waren; de 54-jarige Th. Zeegers, vader van zes kinderen, werd op slag gedood, de 50-jarige Ridderbex werd met zware brandwonden overdekt gevonden. Bij Borculo i9 de landbouwschuur van Hilhorst afgebrand. Ongelukken deden zich niet voor; wel is een koe. eigendom van den landbouwer Bettink, in de weide gedood. Te Weelerveen (Gr.) sloeg de bliksem in een arbeidersbehuizing van de aardappel meelfabriek „Weslerwolde". De bewoner, J. Bodde, kreeg bij het naar buiten gaan een zwaren steen op het hoofd, waardoor hij ernstig werd gewond. Het huis bekwam geen schade. Wat het Meteorologisch Instituut zegt. De filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met. Inst. 'te Amsterdam deelt het volgende mede: Te 12 uur gistermiddag liep de wind van Z. Z. W. naar W. N. W., waardoor een vrij sterke afkoeling ontstond, welke gun stig was voor onweervorming. Tusschen 12 uur 40 min. en 13.45 uur viel 30 m.M. water, hetgeen voor het korte tijdsverloop een buitengewone hoeveel heid is. De dampspanning was gisterochtend zeer hoog en bereikte te 11 u. 45 17.7 m.M., een bedrag, dat, sinds de waarnemingen in 1923 in den Hortus begonnen, slechts éénmaal is overtroffen, n.l. tijdens de hittegolf in dat jaar met 18.3. De temperatuur daalde tus schen 12 u. en 1.30 u. van 27 gr. C. tot 20 gr. C. LICHTINGEN BRIEVENBUS PERRON H.S.M. Op werkdagen: Richting: 'Amsterdam Rotterdam Utrecht *3.15 v.m. *3.15 v.m. 5.15 v.m. 7.20 v.m. 7.v.m. 13.25 n.m. 10.30 v.m. 9.40 v.m. 15.55 n.m. 12.10 n.m. 10.40 v.m. 20.10 n.m. 13.25 n.m. 12.50 n.m. 15.30 n.m. 13.25 n.m. 15.55 n.m. 16 20 n.m. 17.n.m. 16.35 n.m. 17.45 n.m. 17 n.m. 19.35 n m. 22.20 n.m. 23 15 n.m. Des Maandags en daags na een feest dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3.15 v.m. 3.15 v.m. 23.45 n.m. 22.n.m. STATION HEERENSINGEL. Bus aan den trein niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.23 16.24 en 18.46 n.m. 2—3 1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6