AGENDA. UIT ONZE STAATSMACHINE Reclame-aanbieding van een groote partij Spiegels, Schilderstukken enz, Zie Etalage. Van ouds bekende airesLijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmerstraat 62 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. BUITENLAND. Zaterdag. Nulsgebouw: Openbare protestvergade ring legen de voorstellen van B. en W. in zake het bewaarschool-onderwijs. 8 uur n.m. Zondag. Jeruêl (Groenesteeg 16): Samenkomst te 10 uur voorm; Radiodienst te kwart over zes. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst-te 8 uur.. Volkshuis: Tentoonstelling van de flora In en om Leiden. Van halfdrie tot halfvijf. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 8): Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Volkshuis: Tentoonstelling van de flora in ien om Leiden. Van 79 uur. Vrije Evang. Gem.: Openlucht-bijeen-^ komst molen „De Valk". 8 uur» Zomerzorg: Tuinfeest, 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Raarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Bouwmeesters revue „Kou nog mooier 1" 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telef. 523. De Geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond acht uur tot Maandagmorgen acht uur waargenomen door dr. Hovens Greve, de Jager, Janssens en Poortman. Te< Oeg9tgcest, wordt deze dienst waar genomen door dr. Timmermans, Tel. 390. RECLAME. Oegstgcestsche Apotheek P. H.C Vlietsta Brands, Apotheker. De KempeDaerstraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7085 Het programma voor het parkconcert op Dinsdag 21 Juni, 8 uur, luidt: No. 1. „Tiroler Holzhacker", marsch, Wagner; 2. Ouverture „Anacreon", Cheru- bini; 3. „Esludianlina", wals, Waldteufel; 4. Fanlaisie „Die keusche Suzanna", Gil bert; 5. „Mod Paris", foxtrot, Boijer6. Dollar-wals, Fall; 7. „k la Kermesse", marsch, Geijp. Bij den winkelier B. in de Kaiserstraat vervoegden zich gistermiddag omstreeks 3 uur een tot nu toe onbekend gebleven man, naar schatting 45 jaar oud en van een armoedig voorkomen, die beweerde reclame- Teiziger te zijn en Forster's Nierpillen te koop aanbood. Hij zeide over een week een reclamekast te zullen doen bezorgen voor dit geneesmiddel en vertelde, dat ook een andore winkelier, wiens naam hij noemde, poeders had gekocht, die ook de heer B. van hem kocht tegen den prijs van acht voor f 2.40. De poeders, die in een rood papiertje, waarop de naam dr. Vorster gestempeld slaat, blijken in geen geval echte Forsters- pocders te zijn. De politie $telt een onderzoek in. Men zij ïntusschen voorzichtig! Aan het politieposlhuis Haven mcldd* zich gisteravond een twaalfjarige jongen. J. B. genaamd, die door uitglijden op de Sche- luwbrug een bloedende hoofdwonde had ge kregen Na te zijn verbonden kon de jongen naar huis gaan. De politie heeft aangehouden G. B koopman zonder vaste woonplaats, die ge signaleerd stond voor f 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. J. v. G., eveneens koopman en bewoner van een woonwagen, stond gesignaleerd wegens een legoed van f 3 boete of 3 daecn, maar betaalde de boete en kon naar huis gaan. Een kleine aanrijding fusschen een vrachtauto en een kinderwagen op de Hooi gracht bij de Nieuwstraat had alleen be schadiging van den kinderwagen ten gevolge De zwarte Lakenvolder koe, die gis teren van de Veemarkt alhier werd vermist, is teruggevonden. BELASTING VAN NIET BINNEN HET RIJK WONENDE NEDERLANDERS. Reeds in de troonrede van 1926 werd dit ontwerp van wet aangekondigd, waardoor de mogelijkheid geschapen zou worden om kapitaalsvlucht te voorkomen en in het bui tenland wonende Nederlanders belasting te doen betalen ten bate van de Nederland- sche schatkist Het spreekt vanzelf, dat deze materie een buitengewoon moeilijke is en het staat van te voren reeds vast, dat dit ontwerp, wanneer het wet geworden zal zijn. tol allerlei onaangenaamheden en niet minder lot moeilijkheden aanleiding zal geven. Gelijk onze gewoonte is bij de be sprekingen van aanhangige ontwerpen van wet of wat dies meeT zij. onthouden we ons j van criliek, geven alleen den inhoud en de I toelichting daarop zoo beknopt een objec tief mogelijk weer. Sedert de samenstelling van de wet op de Inkomstenbelasting 1914, waarbij de be lastingplicht vastgekoppeld werd aan de inwoning en niet aan de nationaliteit, zijn de omstandigheden in de wereld in ver schillend opzicht zeer veranderd. Zoo heeft ook het vraagstuk der belastingen een in ternationaal aspect gekregen, meer dan te voren, hetgeen bewezen kan worden uit het feit, dat de Volkenbond zich het vraagstuk der dubbele belasting en van het zich ont trekken aan de belastingplicht heeft aange trokken. De opzet van verschillende natio nale belastingwetgevingen leidt niet zelden tot een dubbele belasting van dezelfde in komens of gedeelten daarvan. Dit is een bezwaar, dat uit de wereld geholpen moet worden. Daaraan wil de Volkenbond medewerken, aan de andere zijde bevorde rende een rechtmatige verdeeling van de lasten van den wederopbouw over allen. Zoo gaat de nationaliteit een grootere plaats in bet belastingstelsel innemen dan tot dus ver. Nieuw is dit echter niet. Amerika heeft het reeds lang. Aan de Income-tax zijn ook onderworpen de niet in de Vereenigde Staten wonende Amerikaansche burgers we gens hun inkomsten uit vermogen, ook al bevinden zich de bronnen dier inkomsten buiten Amerika. Toch bevat de wet op de Income-tax bepalingen ter voorkoming van dubbele belasting. Onze minister van Financiën wil een des betreffende regeling uitsluitend toepasselijk verklaren op Nederlanders, welke het Rijk metterwoon verlaten hebben. Voor die Ne derlanders, die nimmer hier te lande ge woond hebben, ontbreekt volgens den mi nister wegens het nooit bestaan hebben van de nauwe betrekking van het wonen in het land reden o mhen belasting aan Nederland te doen betalen. Een andere vraag, die zich opdoet, is deze: moet de Nederlander, die ons land heeft verlaten, ook in ons land belastings subject blijven, indien hij dat in het buiten land ook is? De minister is van het onbil lijke daarvan overtuigd en komt daarom met een nadere regeling. Immers de ook in het buitenland aangeslagen Nederlander mag van den Nederlandschen aanslag aftrekken het bedrag, dat hij reeds in^het land zijner inwoning aan belasting betaalt. Deze a'ftrek betreft echter niet het bedrag, dat de Neder lander in het vreemde land zou hebben te betalen .indien hij er niet woonde, bijvoor beeld wegens onroerend goed. dat hij in dat land bezit. De Nederlander zonder vaste woonplaats zal op die wijze de Nederland- sehc belasting ten volle betalen en de ove- betalen het verschil in belasting bij. Op deze regeling komen echter enkele uitzonderingen. Allereerst de Nederlanders die zich gevestigd hebben in één der over- zeesche gewesten van ons rijk, dan dege- nen» die wegens de uitoefening van een bedrijf of beroep genoodzaakt zijn in een vreemd land te wonen Hun inkomen toch, dat uit bediijf of beroep hun toe komt, zal samenvallen met de economische positie van dat land, waarvan weer het bela>sbingst>cl&el een onderdeel uitmaakt. In vele gevallen zou het niet billijk wezen, dat inkomen te treffen naar een in een ander economisch mifóeu geldenden belas tingregel. Verder zullen vrijgesteld zijn degenen, dae ter zake van 's lands dienst in het buitenland vertoeven als de diploma, tieke ambtenaren en de Nederlanders- consuls. Deze belasting zal niet alleen gaan over hot inkomen of het vermogen, maar ook de aan deze belastingen verwante verde- digings- en successiebelasting, benevens het daarmede verbonden recht van schen king zullen onder de bepalingen dezer wet vallen. Aldus zullen de Diet binnen het. Rijk wonende Nederlanders voor de inkomsten, de vermogens- en de verdedigingsbelastin gen belastingplichtig zijn naar de regelen, geldende voor de belasting van hier te lando wonende natuurlijke personen. Zij of bij hun overlijden hun erfgenamen heb ben naar dezelfde beginselen als die per sonen recht op ontheffing. De belastbare som wordt behoudens tegenbewijs geacht niet lager te wezen dan de hoogste der belastbare sommen, waarnaar de belas tingplichtige over het belastingjaar, waar in hij het Rijk metterwoon verlaten heeft en over de daaraan voorafgaande twee belastingjaren aangeslagen is. Deze bepa ling is getroffen, omdat verwacht kan worden, dat de medewerking van den be lastingplichtige wel niet steeds even grif te verkrijgen zal zijn. De belasting wordt verminderd met het bedrag, dat de be lastingplichtige aantoont ten bate van vreemden Staat in een gelijksoortige be lasting te moeten bijdragen Nalatenschap pen en schenkingen van door deze wet be doelde personen worden betrokken in de rechten van successie of van schenking op den voet als had de overledene of schen ker ten dage van het overlijden of de schenking binnen het Rijk gewoond. Ook hier geldt voor don aftrek dezelfde regel als bij de andere belastingen. Natuurlijk zullen de respectievelijke be- lasting wetten bepalingen bevatten, die met het oog op de buiten Nederland wonende Nederlanders zullen moeten vervangen, aangevuld of gewijzigd worden, zoo voor de verzending van oproepingen en mede- i deelingen, de vertegenwoordiging door ge machtigden enz. Een en ander zal even tueel geschieden door middel van alge- mecne maatregelen van bestuur. De strafmaatregelen, zonder welke e«o belastingwet niet denkbaar is, worden ge regeld iD de artt. 511. Extra-maatregelen zijn naast de bevoegdheid tot verhaal op het vermogen noodig. De Haagsche Recht bank zal bevoegd verklaard worden om kennis te nemen van de strafbaar gestelde feiteD, waarop de Nederlandsche Strafwet toepasselijk is. De belastingovertreders zul len dus dat zal wel regel worden bij verstek veroordeeld worden Bovendien worden ten behoeve van personen, die lan ger dan twee jaar in gebreke zijn gebleven aan hun verplichtingen te voldoen, door de diplomatieke en consulaire ambtenaren geen handelingen meer verricht, die uit sluitend de behartiging hunner belangen op het oog hebben, worden door ambte naren van den burgerlijken stand geener lei uittreksel of verklaring meer afgege ven en door ministerieele departementen, autoriteiten, colleges en ambtenaren geen gunsten meer verleend. De toepassing van den boycot (anders kan men het moeilijk noemen) door diplomatieke en consulaire ambtenaren woTdt eerst toegepast, nadat de betrokkene door den minister mededee- ling van het voornemen daartoe is gedaan. We ontveinzen ons niet, dat aan deze wet kwade zijden zijn. Het doel van dit onderwerp ie natuurlijk kapitaal- en be- lastingvlucht te voorkomen Maar er zijn ook heel wat kleine kapitalistjes, menschen met een niet groot pensioen, die om het dure leven in Nederland of het voor hun gezondheid schadelijk klimaat wel genood, zaakt zijn een billijker of gezonder heen komen te zoeken. Ook zij zullen door deze wet getroffen worden. Misschien ware voor zulke gevallen een nadere regeling te treffen. Nederland kan naar tweeërlei beni'euwd wezeneerstens of de Kamers met dit voorstel mee zullen gaan en dan, welke houding de .Uitwonenden" daartegen zul len aannemen. DE POSTRAAD. Ingediend is een ontwerp van wet tot ïnsttiling van een Postraad voor het Btaats- bedrijt van de Postergen, de Telegrafie en Teieionie. De instelling van raden als deze (we bezitten zoo ook reeds een mijnraadj berust op artikel 78 van de Grondwet, dat luidt: „De instelling van vaste colleges van advies en bgstand aan de regeering geschiedt krachtens de wet, die tevens regelen inhoudt omtrent hun benoeming, samenstelling, werk- wgzo en bevoegdheid." Het onderhavige wetsontwerp bevat niet meer dan vijf artikelen. Later zal bg Kon. Besluit de regeling der werkzaamheden, het reglement van orde, het aantal leden, enz., worden geregeld. Toch wil het ons voor komen, dat, waar door degenen, die veel vuldig van den post-, telegraaf- en telefoon dienst gebruik moeten maken, vaak over dezen dienst geklaagd wordt, dit onderwerp de belangstelling van velen hebben zal, om dat het bedoeit een schakel te vormen tus- schen het publiek en den dienst. Aan de hand van de Memorie van Toelichting lich ten wij ook onze lezers in. Wat met de oprichting van den Postraad bedoeld wordt, behoeft weinig betoog. Up overeenkomstige wgze als de Mgnraad, die zijn groote doelmatigheid bg het directie- beheer der mijnen afdoende bewezen heeft, zal ook de Postraad met welken naam het in het leven te roepen college kort en duidelijk kan worden aangeduid de Re geering van advies hebben te dienen en binnen zekere grenzen, welke door den aard van dit Staatsbedrijf worden aangegeven, toezicht daarop hebben uit te oefenen. Van de resultaten van een en ander zal aan den Minister worden kennis gegeven. Het wordt dus een college van bgstand en advies, gelijk ook in de meeste gemeenten van eenige be- leekenis commissies van bgstand en advies beslaan (zoo ook voor de gemeentebedrijven, de financiën, enz.). Nu behoort de instelling van colleges als de Postraad volgens do Grondwet te geschieden volgens de wet. Waar echter een organieke wet ter uitvoering van bedoeld artikel der Grondwet nog ontbreekt, komt de regeering met dit bgzondere wets voorstel, dat het noodige bevat om aan het Grondwettelijk vereischte te voldoen. Het Staatsbedrijf der Posterijen, der Tele grafie en der Telefonie is in de laatste jaren niet zelden in opspraak geweest, denken we even aan den Postchèque- en Girodienst- misère. Ook nu nog komen telkens klachten, dat het bedrijf niet economisch genoeg wordt gevoerd, dat de eischen van de praktijk niet steeds worden opgevolgd, enz. Ook het personeel van dit Staatsbedrijf is nog niet tevreden met de regeling zijner positie, enz. enz. Op sichzelf reeds redenen genoeg om een lichaam in het leven te roepen, dat buiten het bedrijf staande den mi nister van advies dienen kan, hetzij des gevraagd of uit eigener beweging, alle zaken de Postergen, Telegrafie en Telefonie betreffende. Dit ontwerp van wet komt niet uit de lucht vallen. Immers sedert de organisatie en de daarin te brengen verbeteringen een een onderwerp geworden zijn van bgzondere studie en ook van bespreking in de Staten- Generaal, hebben steeds de verschillende plannen tot reorganisatie de instelling van een college van toezicht en advies op den voorgrond gesteld. Nu de beslissing omtrent den bestuursvorm genomen werd, is de tweede stap, welke gedaan moet worden, de instelling van deze commissie. De taak van deze commissie is, volgens art. II van het ontwerp, tweeërlei: allereerst advies geven aan den Minister en dan toe zicht houden op de gestie van het bedrijf, dit laatste echter in het bijzonder wat be treft de maatschappelijke functie, welke dit bedrijf heeft te vervullen. Dit is zeer juist gezien. Immers dit Staatsbedrijf is zoo nauw verbonden met de belangen V3n het publiek, met die van handel en verkeer, deze zijn zoozeer op de verdiensten van dit bedrijf aangewezen, dat, naar het gevoelen van Minister Van de Vegte, niets mag worden verzuimd wat een juiste verhouding tusschen den gebruiker van dezen dienst en" den dienst zelf tot stand brengen en bevorderen kan. Deze ministerieele overwegingen wor den vanuit twee gezichtspunten nader be argumenteerd. Eenerzgds zgn toch de be hoeften en de eischen van de gebruikers vermeerderd en door de economische om standigheden van na den oorlog gecompli ceerder gewordenaan de andere zijde staat het streven op den voorgrond om, genood zaakt tot bezuiniging en efficiency, den dienst meer bedrjjfmatig uit te oefenen. Waar dus de Postraad de schakel zal moe ten wezen tusschen de gebruikers en den dienst, daar spreekt het vanzelf, dat be paald is in art. I, dat de leden van dezen RECLAME. 767a Ook voor het om ijsten van plaatwerk, foto'6, alles gaat weg tegen ongekende lage prgzen raad geen ambtenaren van het bedrgf mogen wezen. Waar toezicht en voorlichting, waar noodig, verlangd wordt, moet natuurlijk bg de keuze voor de leden wier aantal in deze wet niet genoemd wordt, maar dat bij Kon. Besluit geregeld zal worden, met de eischen van dat toezicht en die voorlichting rekening gehouden worden. Van de leden zal gevraagd moeten worden bijzondere kennis en ontwik keling, die voor de beoordeeling van do onderdeelen van het bedrijf worden vereischt. Ofschoon dus geen ambtenaren lid van dezen raad zullen mogen zijn, doen zich toch tal van vragen voor, die samen zullen hangen met de belangen van groote groepen amb tenaren of rijkswerklieden. De Minister ver zekert echter, dat ook bg de benoemingen rekening gehouden zal worden, dat zeer deskundige belichting dezer vraagstukken verzekerd is. Vandaar, dat het in de be doeling ligt om één of meer leden te be noemen, die bijzondere ervaring hebben ten aanzien van de behartiging van personeels belangen. Van de instelling van dezen raad ver wacht de Minister nog een ander resultaat. Het kan niet ontkend worden, dat in de laatste jaren bij het publiek een groote mate van wantrouwen in dezen dienst ge groeid is. De werkzaamheden en de be- viudiDgen van den Postraad zullen echter jaarlijks gepubliceerd worden, waardoor liet publiek inzage verleend wordt in den ga Dg van zaken in het bedrijf. Betreffende de vergoeding van diensten en kosten ligt het in de bedoeling den leden geen vast salaris toe te kennen, doch even als den leden van den Mijnraad hun ver goeding van reis- en verblijfkosten en vacatie- gelei te verstrekken. Alleen de secretaris krijgst vast salaris. Ziehier het voornaamste uit het wets ontwerp en de memorie van toelichting daarop. Wg voor ons twijfelen niet, of een instelling van den Postraad met een inder daad ruime volmacht zal èn den dienst èn het gebruikmakend publiek ten goede kom?n. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. II. De theorie van Bolk over menschwording. Niet minder belangstelling dan de rede van dr. Ariens Kappers, waarover ik in mijn vorigen brief schreef, ondervond die van prof. Bolk in de slotzitting over „den biologischen grondslag der menschwording". Voorwaar geen nieuw probleem. Maar ecu, dat altijd door de geesten bezig heeft ge houden en aanleiding heeft gegeven tot veel strgd. Steeds zoekt de mensch naar de oplossing van deze beide raadselen: waar komt hij vandaan en waar gaat hij naar toe? De ouderen der tegenwoordige gene ratie hebben zelf nog naklanken gehoord zan den heftigen strijd over Darwin's theorie, dat het menschengeslacht zou zijn ontstaan uit lager georganiseerde wezens en dat de directe voorouders gezocht moeten worden onder de primaten, de slaartlooze apen. Daar moest men tegen op komen. Het werd als een persoonlijke beleediging be schouwd, dat men zoo maar een gorilla of chimpanzee tot zijn familie zou moeten rekenen. En of grappenmakers al beweerden, dat *er onder de menschen nog zoo veie apen rondloopen, en meer ernstigen be toogden, dat het verschil tusschen de hoog ste en laagste menschenrassen veel grooter is dan tusschen de laagste menschen en de hocgstontwikkelde apen, het moest heel lang duren vóórdat men zich kon vereenigen met het denkbeeld, dat inderdaad door evolutie eerst langzamerhand de mensch, zooais wij dien kennen, was ontstaan. Langen tgd heeft de leer van Darwin en van Haeckel leiding gegeven aan het biologisch onderzoek. De strijd om het be staan, waarbij de sterkste exemplaren over- heerschten en overbleven wanneer de zwak keren waren ondergegaan, moest voeren tot ophooping van de beste eigenschappen dier sterken, welke door overerving bij het na geslacht werden teruggevonden, daarbij ge holpen door de teeltkeus, waardoor eveneens aan de overgeërfde eigenschap een zekere richting verbonden werd. Zeer ter sned9 wees Bolk er op, dat deze theorie, eens met zooveel vuur verdedigd, in den loop der jaren aanmerkelijk verslapt is en vele aanhangers heeft verloren. Hij wees er bg op de tegenstelling, bijv. bg Haeckel, die eeuwige, groote wetten aannam, volgens welke alles plaats had enf deze leer van het ontstaan der soorten, waarbij feitelgk zeer veel aan het toeval werd overgelaten. Verder vestigde hij er de aandacht op, dat de evolutie en het ontstaan der soorten twee geheel verschillende dingen zgn, welke maar al te veel met elkaar verward zgn. Op het voetspoor van Naegeli hebben verschil lende onderzoekers steeds meer waarde ge hecht aan de inwerking van een inwendige kracht. Het vraagstuk werd te veel van den morphologischen kant bekeken, dat wil zeg gen, dat de grootste aandacht gewijd werd aan den vorm en aan de wjjzigingen, welke die vorm onderging. In plaats daarvan is het noodig, meer op de functie te gaan letten. Een van de voornaamste onderdeelen V3n Bolk's theorie is nu deze, dat de stof wisseling van het organisme een verandering onderging met het merkwaardig resultaat, dat a'le levensprocessen vertraagd werden. Op dien grond noemt hg zelf zijn theorie de retardatietheorie der menschwording. Die vei '-aging gaat in vele gevallen zoo ver, dat de eigenschappen geen hooger stadium bereiken dan dat der ongeboren vrucht. Eigenaardig drukt hg dit donkbeeld uit, door het verloop van het menschelgk leven te vergelijken met de vertooning van een vertraagde film. Geen ander wezen komt zoo onontwikkeld ter wereld als de mensch, bij geen ander duurt het zoo lang, eer het bewustzijn ontwaakt, eer de afhankelijkheid van zgn ouders kan overgaan in een zelf standig bestaan. De groeiperiode na de ge boorte duurt 20 jaar, de bloeitijd duurt eveneens lang en wanneer, met name bg de vrouw, het geslachtrgpe tijdperk achter den rug is, zoodat het biologische motief voor het individueele bestaan vervallen is, volgt een involutieperiode, welke zich nog over 30 k 40 jaren kan uitstrekken. Als gevolg van deze verlangzaming moe ten moeder en kind lang blgven samenleven, zelfs kan de tweede generatie reeds ontstaan voordat de eerste volgroeid is. Men kan dit beschouwen als de grondslag van het familie leven. Vooral opvallend is, dat de geslachte lijke ontwikkeling zooveel vroeger tot stand komt, dan die van het gebeele organisme, -waardoor moeilijke paeaagogische vraag stukken rgzen. Vele eigenschappen komen in het geheel niet tot volkomen ontwikkeling. Volgens Bolk blijft de ontwikkeling van den schedel bg den mensch op een bepaald tijdstip stil staan, terwijl zij bij apen nog verder voort schrijdt. Zoo beteekenen ook de weinige beharing van het lichaam, de minder pig- raentvorming in de huid, het blijven bestaan van naden in den schedel, de vorm van het bekken, dat bij den mensch niet verder komt dan tot een onvolledige ontwikkeling. Hieruit maakt Bolk de gevolgtrekking, dat het ontstaan der eigenschappen, waardoor de mensch zich van andere wezens onder scheidt, een geheel ander probleem is dan dat der afstamming. Wij moeten immers aannemen, dat bgv. de apen in de genoemde eigenschappen een hoogere ontwikkeling bereiken. Zoodoende zouden wij dus de vorm- wording van den mensch gaan leeren be grijpen. Maar over de afstamming tasten wrj nog geheel in het duister -en de verwant schap tusschen mensch en mensch-apen blgft voorioopig onbekend. De entdekking der endokrinestoffen, d.w.z. de producten van bepaalde klieren, zooals schildklier, bijnier, bersen-aanhangsel, welkü wij thans weten, dat grooten invloed op onze stofwisseling uitoefenen, beschouwt Bolk als een grooten steun voor zgn theorie. Het is wel waarschijnlijk, en Bolk zelf verwacht het ook, dat zijn theorie niet maar voetstoots door ieder aanvaard zal wor den. Maar tegenover de vroeger gangbare meeningen, die ook bij het groote publiek bekend zgn, maakt zij zulk eeQ opzien barend onderscheid, dat de kennisneming er van, ook in de niet-medische wereld, alleszins gerechtvaardigd mag beeten. Wanneer op het eigenlijke congres-leven, zocals ik in mijn vorigen brief betoogde, dan ook al een en ander aan te merken is, do heide meer uitvoerig door mij weer gegeven verhandelingen stempelen het in elk geval tot een belangwekkende gebeurtenis. En als het congres ook niet anders deed, dan aan dergelgke onderzoekers gelegenheid te geven, de uitkomsten van hun onderzoek en studie in ruimer kring bekend te maken, dan zou daardoor reeds komen vast te staan, dat het van groot wetenschappelijk en maatschappelijk belang is. H. A. S. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferenties te Genève Het Balkan-conflict. De Volkenbondsraad heeft gisteren de slotzitting der 45ste bijeenkomst gehou den. Nog werd goedkeuring gehecht aan het rapport van de fmancieele commissie, alsook aan een voorstel van Vandervelde, waarin den secretaris-generaal van den Volkenbond wordt verzocht, aan alle-regee- ringen het rapport toe te zenden van ae technische experten, betreffende de kwes ties van dubbele belasting en kapitaal- vlucht, teneinde het advies der regeeriogen in. te winnen, en in 1928 een algemeene vergadering van docr de regeeringen be noemde experten bijeen te roepen, ter be spreking van bedoeld rapport. Nog werd een voorstel aangenomen, ook van Vandervelde, waarin de regeeringen worden uitgenoodigd, 24 Augustus a.s. de directeuren van haai persbureau te zen den naar de conferentie der persexperten. Maandag begint te Genève weer een nieuwe conferentie, de z.g. dneraogendhe- den-conferentie inzake ontwapening ter zee, waaraan Frankrijk en Italië tenslotte toch nog als toehoorder zullen deelnemen. Gibson, de Amerikaansche gedelegeerde, heeft medegedeeld, dat het plan, hetwei< de gedelegeerden bij de conferentie zullen indienen een algemeen karakter heeft tu geenszins een eng karakter zal hebben. Amerika wil niet verder gaan dan de toe passing van het groote beginsel der confe rentie van Washington op andere dan groote vlagschepen. Gibson voegde daar aan toe, dat hij vol hoop was. Iedereen, zoo zeide hij, wenscht een ernstig resul taat en Engeland en Japan geven blijk van ie groote belangstelling voor de conferen tie, dan dat een mislukking nog mogelijk zou zijn. 't Is wel zeer optimistisch De „Petit Parisien' verneemt uit Ge nève, dat het geschil tusschen Albanië en Joego Slavië tot een oplossing zou geko men zijn. Albanië zou den gearresteerden tolk vrij lateD en Joego-Slavië zou in de nota aan deD Volkenbond den zin schrap pen, waardoor Albanië zich gekwetst ge- voelt. Dit zou een concessie van Joego Slavie 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2