r AGENDA.7 X BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. „Tn den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering „Leidsche Kunstkring voor allen". 8 1/4 uur. Oud-HortuszlchtJaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur. „Zomerzorg": Tuinleest. Halfnegen. Vrijdag. Oegstgeest (Ii-ehê)Concert, ten bate van de stormramp.. 8uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogeoroerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van S tot 1 uur kinder- en [amilie-matinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (ScalaJ: Bouwmeesters revue „Nou nog mooier!" 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juni a s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telef. B23. Ten nadeele van den brandslotfenhan- delaar H. heett men in den afgeloopen nacht gepoogd door vernietiging van een W .C.- raampje en inklimming geld of goederen te ontvreemden in een kantoortje van den heer H. aan den Haagweg. Er werd echter niels gevonden en de ongenoode gasten moesten onverrichter zake aftrekken. Van de dader(s) geen spoor. O. te Valkenburg heeft aangifte gedaan van de vermissing van eenig gereedschap uit een in aanbouw zijnd huis aan den Rijnsburgerweg. De slagersknecht H. Z. trof gisteren het ongeluk bij het schoonmaken van een elecirisch aangedreven vleeschmolen twee vingers af te knellen. Hij heeft zich naar het Elisabeth-gesticht begeven ter behan deling. Uit Nijmegen is naar hier overgebracht de minderjarige jongen P. J. G. die was weg- gcloopen. Aan hel Hoofdbureau van Politie, Zonneveldlstraat is le bevragen een dames- rijwiel dat onbeheerd is gevonden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbondsraad en ter arbeidsconferentie. In de gisteren gehouden zitting van den Volkenbondsraad heeft de Tsjecho-Slowa- kijsche minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, verslag uitgebracht over de werk zaamheden der voorbereidende ontwape ningsconferentie. ITij wees op de noodzake lijkheid van opschorting van de tweede le zing van de onlwerp-conventie tot den herfst van dit jaar. opdat de regecringen de tot dusverre bereikte resultaten der voorberei dende ontwapeningscommissie grondig zul len kunnen besludeeren. Hierdoor zou dan de atmosfeer aanmerkelijk opklaren. Boncour-sprak de hoop uit, dat men het in November eens zou worden over een de finitieve regeling van de ontwapenings- quaestie. Sfcresemann zeide, dat het rapport der commissie het heele vraagstuk der ontwa pening geen stap verder tot de oplossing had gebracht, terwijl ook Vanderveldc zijn teleurstelling over het rapport niet kon ver bergen. Wolderams de Lilhauensche premier gaf de verzekering, dat zijne regeeering zoo spoe dig mogelijk den normalen toestand zal her stellen in het Mepielgebied. De verkiezingen voor den Landdag zullen in ieder geval voor het einde van September plaats hebben. Het geschil over het kiesrecht is voorloopig zoo opgelost, dal de Lithauers. die in Memel verblijven ook stemmen mogen. Later kan dit punt nog gewijzigd worden. Lithauon wil de autonomie van het Memelgebied vol ledig organisèeren en het directorium op democratische wijze samenstellen. Slresemann. die de Memelqueslie bij den Raad aanhangig had gemaakt, verklaarde daérop zich tevreden met wat Woldemaras had gezegd en achtte verdere bespreking van het vraagstuk overbodig. Hij drong al leen nog aan op spoedige verwezelijking. Chamberlain sprak er zijn vreugde over uit. dat die queslie geregeld was. De Volkenbondsraad heeft tenslotte den gewezen Duilsche Minister van binnenlahd- sche zaken dr. Külz benoemd tot voorzitter van de begin Juli te Genéve bijeenkomende internationale conferentie tot slichting van een wereldbond, die de hulpverleening bij groote natuurrampen internationaal zal or- ganiseeren. Daarnevens had de tweede Locarno bij eenkomst plaats. De gedelegeerden van Frankrijk. Duitsch- lend Engeland, Italië. Japan en België zijn opnieuw bijeen geweest. Het volgende com muniqué is daarna uitgegeven: De leden der conferentie van 6 Dec. heb ben hun toenmalige werk voortgezet en de vraagstukken, welke toen niet opgelost werden, verder besproken. Voor enkele dier kwesties heeft men vastgesteld hoe ver men thans met de oplossing gevorderd is; en voor andere heeft men nagegaan ho9 de oplossingen zoo spoedig mogelijk zouden kunnen toegepast worden. Alle deelnemers aan de conferentie stel den vast, dat de politiek van Locarno, web ke reeds zeer goede resultaten heeft opge leverd, nog steeds moet gevolgd worden. Erg veel wijzer wordt men niet uit dit communiqué hetgeen als gewoon is te be stempelen. Natuurlijk doen allerlei geruch ten de ronden, doch waar zij in niets nog bevestiging vinden, achten wij het beter, hierop niet in te gaan. De arbeids-conferentie heeft met 97 tegen 7 stemmen de conventie over de ziektever zekering goedgekeurd. DUITSCHLAND. Nederlaag der regeering. Bij de bespreking van het wetsontwerp tot verhooging van het posttarief waren de leden der regeeringspartij Diet voltallig aanwezig. Een sociaal-democratische motie, waarin de minister wordt uitgenoodigd zijn wetsontwerp terug te nemen werd met 175 stemmen tegen 173 stemmen goedgekeurd. FRANKRIJK. Betaling aan Amerika. Poincaré heeft in de financieele Senaats commissie medegedeeld, dat Frankrijk gis teren 10 millioen dollar betaald heeft aan Amerika. ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis Labour onverzoenlijk De Iersch'e impasse. In het Lagerhuis heeft Locker Lampson, in antwoord op vragen van labour-afgevaar- digden gezegd, dat do Engelsche regeering niets kan doen om de betrekkingen met Kusland te verbeteren, aangezien het woord nu aan Rusland is, als de partij, die door baar voortdurend gestook en gekuip tegen Engeland de Engelsche regeering heeft gedwongen de betrekkingen af te breken. Engeland is niet wraakgierig gezind en zoodra de sovjet-regeering met goed ge documenteerde voorstellen aankomt, zal de Engelsche regeering ze nauwgezet over wegen. Bij een volgende vraag, of het waar is, dat de 20 door de Gee-pee-oe geëxcuteerde Russen meerendeels Engelsche spionnen waren, antwoordde Locker Lampson met verheffing van stem: „De Engelsche missie in Rusland heeft er geen spionnen op na gehouden". Buchanan, labour-lid voor een van de Glasgowsche districten, riep hardop bjj deze woorden: „Welk een leugen!" De Speaker sprdhg toen verontwaardigd op en eischte, dat Buchanan deze woorden zou intrekken. Buchanan zei, dat hij weigerde, een leugen iets anders dan een leugen te noemen, en werd toen voor den duur van de vergadering uitgesloten. Hij pakte zijn paperen bijeen en verliet, wel langzaam, maar zonder verdere opmerkingen, do zaal. Slechts enkele zijner partjjgenooten betuig den hem bijval. In antwoord op een vraag omtrent China verklaarde Locker Lampson, dat de mari tieme overheden- gezamenlijk met den Brit sehen gezant toestemming gegeven hebben, dat Britsche onderdaden, waaronder ook eenige vrouwen, gedurende de zomermaanden naar IJankau mogen terugkeeren, mits zij vprblijf houden binnen bet Britsche gedeelte. Dit geldt ook voor Woehoe en Kioekiang, waar hun verbljjf echter beperkt zal blijven tot de onmiddellijke nabijheid van den river- oever. K Britsche troepen zijn gezonden naar Tientsin en Peking overeenkomstig het be sluit, dat genomen is door Groot-Brittannië en de andere mogendheden met de Chinee- scho regeering in September 190L. Op een vraag of alle mogendheden, 'die belang hebben in het verre Oosten thans eeu politiek van non-interventie in Zuid- Ckineesche zaken zullen volgen, verklaarde Locker Lampson, dat hij hieromtrent geen inlichtingen kon geven, hoewel deze politiek door de Britsche regeering wordt gevolgd vcor zoover het mogelijk is. In antwoord op een vraag of de kwestie die tusschen Albanië en Joego Slavic is gerezen, voor den Volkenbond zal worden gebracht, zeide Locker Lampson, dat Chain* berlain, die thans te Genève vertoeft, zonder twijfel zijn best zal doen, om een bevredigen* de oplossing te vinden. De kosten voor Engeland voor vlootver- sterking in de Chineesche wateren bedragen 240.000 p. st. De laatste dag der debatten in het Lager huis over het wetsontwerp op de vakver- eenigingen in derde lezing was gewjjd aan een bespreking van middelen tot het ver beteren van de procedure tot verzoening. De regeering bood aan een onderzoek te dezer zake in te stellen, doch de woordvoerders der Arbeiderspartij verklaarden, dat zij geen deel aan dit onderzoek zouden nemen, tenzij het onderhavige wetsontwerp werd inge trokken. O'Brien, een der drie nog levende vete ranen van do Iersche nationalistische poli tiek, heeft in de Dublinsche pers een urief gepubliceerd, waarin hij betoogt, datde uitspraak van het kiezerscorps bij de jongste algemeen© verkiezingen de heele kwestie van de verdragen van 1921 en 1925 weder aan de orde hééft gesteld, die thans, meent hij, moeten worden herzien in het licht van den eisch des lands tot werkelijke onaf hankelijkheid. O'Brien schrijft: Of het nieuwe ministerie door Cosgrave wojdt gevormd, voorwaardelijk of onvoorwaardelijk, dan wel door De Valera, er zullen direct kwesties van de uiterste constitutioneele kiesehheid rijzen, die ons recht zullen raken tot het kiezen van en het verstrekken van instructies aan onze eigen vertegenwoordigers zonder inmenging van buitenaf." O'Brien verwerpt de veronderstelling, dat dergelijke contro versen tot oorlog met Engeland zouden lei den, doch hjj stelt voor, dat vooral de Dail op 23 Juni bijeenkomt, een vertrouwelijke conferentie van alle Iersche partijleiders den heelen toestand onder het oog zal zien. Te dien einde geeft hij in overweging, de officieele opening van den Dail voor den duur van één maand uit te stellen* ITALIË. Belasting- en hnnrverlagino, Op voorstel van Mussolini heeft de mi nisterraad in principe besloten tot een be langrijke belastingvermindering en den minister van financiën verzocht, de moda liteiten van dien maatregel te bestudeeren, De Kabinetsraad heeft voorts besloten tot verlaging der buren met 15 pCt. voor de huizen met 5 kamers en 10 pCt. voor die met 8 kamers, een en ander met in gang van 1 Juli. De regeering heeft de huurwetten opgeheven, maar de huiseige naren schijnen niet geneigd te zijn reke ning te houden met de algemeen© vermin dering van den levensstandaard. ALBANIË. Italianen vermoord. Naar de bladen melden zou de bevolking van het Noord-Albaneesehe dorpje Pouki 4 Italiaansche ingenieurs van den wegen aanleg vermoord hebben. Dat zou nieuwe strubbelingen tengevol ge kunnen hebben! ZUID-SLA VIE. Parlements-ontbinding. De koning heeft het besluit ondertee kend, waarbij de Skoepsjina ontbonden wordt en nieuwe verkiezingen worden uit geschreven tegen 11 Oct. In het kabinet 6chijnt ook oneenigheid te zijn. De minister van financiën is af getreden. POLEN. Het proces-Kowerda, Gisteren is het proces begonnen tegen Kowerda, den dader van den moord op Wojkow. Uit de mededeelingen en verkla ringen bleek, dat de beklaagde op 26 Juni 1907 was geboren. Op een vraag van den voorzitter der rechtbank erkende hij den moord op Wojkow gepleegd t-e hebben, maar verklaarde zich onschuldig aan alles wat hem verder nog ten laste gelegd wordt. Toen de voorzitter hem 'vroeg of hij bereid was nadere mededeelingen te. doen over zijn daad, antwoordde Kowerda als volgt Toen ik op het station kwam, zag ik Wojkow staan praten met een mij onbe kenden man; ik haalde mijn revolver te voorschijn en schoot op den gezant; deze keerde zich om en begon op mij te schieten, waarop ik al mijn patronen op hem af schoot. Wojkow schoot nog steeds toen ik reeds wegvluchtte. Ik was ongeveer tien schreden ver toen Wojkow ophield met schieten; danT bleef ik staan en stak mijn armen omhoog. Ik heb Wojkow gedood om alles wat het bolsjewisme aan Rusland m«J- daan heeft. Na deze verklaring begon het getuigen verhoor. Daarbij was ook Rosengolz, de vroegere Russische gezant te..Jionden, die met Woj kow stond te praten, toen de laatste werd gedood. RUSLAND. Nieuwe terechtstellingen, Wederom zijn te Moskou 28 voormalige tsaristische officieren gearresteerd en ge fusilleerd. Onder de op last der Russische Tsjeka eerst gedoode 20 officieren, was oo"k de Finsche generaal Elvengren. lntusschen erneemt de Daily Mail" uit Helsingfors, dat volgens de betrouwbare berichten uit Moskou de generaal eerst- eenige dagen la ter en na een afschuwelijke marteling ter dood werd gebracht. Hij werd namelijk naar den doodenkelder van de gevangenis gevoerd en daar aan een lijk vastgeketend. Zoo liet men hem vijf dagen liggen. De generaal werd krankzinnig en eerst toen doodgeschoten. In antwoord op een Finsch protest tegen de terechtstelling van Eh-engren, heeft do Russische regeering een nota naar Hel singfors gezonden, welke volgens een Cen tral News-bericht als volgt zou luiden ,De sovjet-regeering kan noch zal de inmenging van welke regeering ook aan aarden in de kwestie van de terechtstel lingen welke geschied zijn als represailles voor den moord op den sovjet-vertegen woordiger te Warschau. Zij, die zich op sovjet-gebied begeven, moeten weten, dat zij niet langer be schermd zijn door de wetten van hun eigen land, en het sovjet-wetboek veroorlooft terechtstellingen zonder proces, op last van de politie. BRAZILIË. Nieuwe onlusten. Naar de bladen melden, is in Menohay uit Zuid-Brazilic een nieuwe militaire op stand uilgebroken. Bij de botsingen tusschen de revolutionairen zouden vijftig man ge dood zijn. De Portugeesche politie te Lissabon arres teerde aan boord van de „Elcantara" twee Spanjaarden, die voornemens waren een aanslag le plegen op Bernard es, president van de Braziliaansche republiek. CHINA. De Zuidelijken aan het plunderen Een com promis mogelijk? De Zuidelijke troepen van Tsjang kai sjek zijn Sjantoeng binnengerukt. Volgens een verklaring uit Japansche bron vermeesterden de troepen van Tsjang kai sjek Haitsjau, de havenstad van noord. Kiangsoc. De stad werd door de binnen rukkende en aftrekkende troepen geplun derd. De Japansche vrouwen en kinderen waren van te voren uit de stad verwijderd, doch de mannen namen de vlucht na ge tuigen te zijn geweest van schrikkelijke tooneelen. De Zuidelijken plunderden het Japan sche vluchtelingenschap, de „Kabaimoe- roe." De Japansche consul generaal te Sjanghai protesteerde bij het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken en vroeg om bescherming der in Haitsjau ach tergebleven Japanners,. Verder verluidt, dat de onderhandelin gen tusschen Tsjang kai sjek, rTsjang tso lin en Yen sji sjan, den gouverneur van Sjansi, een gunstig verloop nemen en dat een compromis mogelijk 6chijnt. Afwachten maar BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. In aansluiting aan ons bericht van gis teren inzake het vermeende spoor van Nungesser en Colï wordt nu gemeld, dat beide levend gevonden zouden zijn, echter op grooten afstand van de plaats waar de vuurpijlen zijn gezien. Het klinkt daarom zeer ongeloofwaardig en officieele bevesti ging is zeer gewenscht. Dr. Eckener, de directeur-generaal van de Zeppelin-werf te Friedrichshafen, die twee jaar geleden de Z. R. 3 naar Amerika heeft geloodst, heeft in een onderhoud met Central News meegedeeld dat hij het vol gend jaar twee groote tochten met de Z. 127, het luchtschip dat thans in aanbouw is, denkt te doen. In de eerste plaats een tocht naar Panama en terug en daarna een reis om de wereld, die hij in 300 uur hoopt te volbrengen. De Z. 127 zal naar schatting 14.500 K.M. aan één stuk kunnen afleggen. NOODWEER. Over een groot deel van Frankrijk heeft gisteren een hevig onweer gewoed, dat, met zijn stortregens veel schade aan den land bouw heeft toegebracht. In een deel van Champagne is, volgens een bericht uit Reims, de wijnoogst zwaar geteisterd; in het Lozère-departement heeft de bliksem op den Pérertel, bij het dorp St. Etienne- Vallée-Francaise een kudde schapen getrof fen en tweehonderd dieren gedood. De her der is zoo geschrokken, dat men voor 's mans verstand*vreest.^ Ook te Hugoux bij Jaujac in Ardèche is de bliksem in een kudde schapen geslagen. Hier kwamen dertig dieren om. Het her dertje bleef ongedeerd. Gisteren heeft boven Niesky en omstre ken in Ober Lausitz een cycloon gewoed, die met zwaren hagelslag gepaard ging. Er vielen hagelkorrels ter grootte van hazel noten. Er is groote schade aangericht aan de boomgaarden en de veldvruchten. Bij een overweg werd een vrouw door den cycloon opgenomen en voor een goederen trein geworpen die haar overreed en doodde. EEN KWAADAARDIGE HAAN. In Glares, in Zwitserland, speelde een kindje van twee en een half jaar in een speeltuin van een café. In den tuin was ook een kippenhok. Het kind hield zich met de handjes aan het ijzergaas vast en keek door de openingen naar de kippen. Dit kon een haan niet velen en hij pikte het kind dus danig in hel gezicht, dat het een oog verloor De vader eischte nu van den eigenaar van de kippen 5000 fr. schadevergoeding op grond van de bepaling in het Zwitserschê Verbintcnisrecht, dat de eigenaar aanspra kelijk stelt voor de schade door zijn dieren veroorzaakt, tenzij de benadeelde niet vol doende voorzichtigheid in acht nam. De rechtbank verklaarde' dat wanneer er beter op hel kind gelet zou zijn, er geen ongeluk zou zijn gebeurd. De rechter in beroep ech ter veroordeelde den eigenaar van den haan tot 2500 fr. schadevergoeding, welk vonnis het Rundcsgericht in Lausanne bevestigde. Beide rechtscolleges waren van oordeel dat de eigenaar er voor had moeten zorgen dat de haan. die als een kwaadaardig dier bekend stond, geen kwaad kon doen. EEN LEEUW ONTSNAPT. Te Birmingham ontsnapte Maandagavond op een kermis een driejarige Afrikaansche leeuw uit zijn kooi op het moment dat de leeuwentemmer de kooi zou betreden. Toen de ontsnapping plaats had. waren een twee duizend personen op de kermis aanwezig, In een paar minuten lijds was er niemand meer op het terrein aanwezig, behalve de circusknechlen en -eenige anderen, die po gingen in het werk stelden, den leeuw weer op le vangen. De leeuw sprong over een hek op een aangrenzend kerkhof, achter volgd door do knechten en den temmer, die gewapend waren met planken, stukken hout en een net.. Zij dreven het dier in een hoek van het kerkhof, waar zij het in be dwang hielden, totdat de kooi kwam, waar het werd ingedreven. Degenen, die aan de jacht op den leeuw deelnamen, kwamen er met een paar krabben van liet dier af. ln tusschen werd een meisje in het gedrang van het vluchtende publiek onder den voet geloopen en vielen enkele vrouwen in zwijm. PARIJS—NEW YORK MET 5 AMERIK. CENTEN OP ZAK. ParijsNew-York met 5 Amerikaansche centen op zak! Dat is toch wel een record. Een 13-jarige Amerikaansche jongen heeft het hem geleverd. De jongen moest en zou Parijs zien, waar twee van zijn zusters stu- deeren. Daarom stapte hij op den dag van het vertrek van de Paris uit New-York aan boord van het schip. Aan iemand, die hem vroeg of hij alleen was, zei de knaap, dat zijn moeder ongesteld in haar hut lag en dal hij aan dek was gekomen om kennissen goeden dag te wuiven. Spoedig daarop wist hij een leege derde klas toerislenhut le vin den, waar hij zich verborg Toen het 24 uur later was, kwam hij weer te voorschijn. Het schip was toen in volle zee en den kapitein bleef niet veel over dan den jeugdigen ver stekeling maar als kosteloos passagier te accepteeren. Toen het schip echter te Havre was aangekomen, deelde de kapitein den knaap mee, dat hij hem weer terug moest nemen Den volgenden dag stond de kapi tein Herbert Avram, zoo heet de jongen, toe de stad in le gaan. Herbert, die met vijf centen van huis was gegaan, had aan boord an passagiers met wie hij bevriend ge raakt was. een paar dollars gekreeen. net genoeg voor een kaartje naar Parijs. Daar werd hij aan het station St. Lazarus opge pakt door de gendarmen, die hem zijn pas poort vroegen. Zijn zusters werden le hulp geroepen en Herbert mocht zonder paspoort te Parijs blijven, waar zijn zusters hem hebben rondgeleid. De lichtstad oefende ook op het kleine Amerikaantje zijn bekoring uit, zoodat Herbert parmantig verklaarde maar te zullen blijven. Dat vonden de pas- poortheeren toch niet goed en Herbert zit nu weer aan boord van de Paris, die hem ook weer gratis terug zal brengen naar zijn vaderland. Evenals Lindbergh echter heeft de jeugdige volgeling van Lavarède, aldus de „N. R. Ct.'\ lang niet genoeg van Parijs gezien en evenals de vlieger heeft de kleine broekeman verklaard, dat hij „zeker terug zal komen". RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. 861 AUTO-TRANSPORT Aalmurkl 16 CREMATIE 4508 RONDOM DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. GENEVE, 16 Juni. (Belg. Tel. Ag.)'. De vertegenwoordigers der zes mogendheden, welke het communiqué opstelden, ver plichten zich, zich aan dit document te houden. Briand, wiens linkeroog ontstoken is, verontschuldigde zich tegenover de pers vertegenwoordigers, maar liet de verklaring afleggen, dat de bijeenkomst van heden avond zal worden gevolgd door geen enkele andere en dat deze in een uitstekende atmosfeer was verloopen, terwijl de kwestie der vervroegde ontruiming van het Rijnland niet werd te berde gebracht. Hij liet ook verklaren dat alle kwesties, welke nog hangende waren sinds de laatste bijeen komst, geregeld werden, terwijl de kwestie inzake de versterkingen aan de Duitsche oostgrens spoedig zal zijn opgelost. De ge ruchten aangaande een anli-sovjelbond en zelfs die betreffende het bijeenroepen eener speciale conferentie ter bespreking van de Russische problemen, zijn ongegrond. Wij meenen echter dat'men le Genève de ge zichtspunten inzake het handhaven van den vrede in Europa nader tot elkaar heeft willen brengen en dat men dé middelen heeft bestudeerd om alle slaten, Rusland inbegrepen, te overtuigen, dat men daar voor moet samenwerken. GENEVE, 16 Juni. (Zwitsersch Tel. Ag.). Briand die gisteren wegens een oogontste king zijn hotel niet verliet, vertrekt heden avond of morgen naar Parijs. Paul Boncour, die Frankrijk in de jongste raadszittingen vertegenwoordigde, zal hem vervangen. PARIJS, 16 Juni. (V. D.) De Fransche ochtendbladen bespreken het resultaat van de onderhandelingen, die te Geneve tus schen de vertegenwoordigers der groote mo gendheden hebben plaats gehad. De „Petit Parisien" constateer!, dat Duitschland er in toegeslemd heeft dal een onderzoek door geallieerde deskundigen zal plaals hebben naar de slechting van de Duitsche vestingen in het Oosten welk on derzoek niet opvallend zal geschieden. Voorts stelt hel blad vast, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Slrese mann toegezegd heeft ook aan de andere cischen van den Raad van Ambassadeurs te zullen voldoen. Slresemann heeft de ver plichting op zich genomen, de wellen inzake den uitvoer van oorlogsmateriaal zoo spoe dig mogelijk door het Duitsche parlement doen aannemen. |n de kwestie der "vermindering van de sterkte der polil'e en de verbouwing der ka zernes hebben de vertegenwoordigers der ge allieerden Slresemann de verzekering gege ven dat het niet in de bedoeling ligt de het vorige jaar opgeheven militaire controle weer in hel leven te roepen. Het blad meent, dat het gisteren gepubli ceerde communiqué vrij duidelijk laat zien, dat er geen sprake is geweest van onderhan delingen over een vroegeren ontruiming van het Rijnland. De Duilsche minister van bui tenlandsche zaken is er van overtuigd, dal het lijdslip daarvoor op het oogenblik niet geschikt is. Een andere meening uit Sauerwein in de „Matin". Hq is van oordeel, dat nog geen •overeenstemming bereikt is. Stresemann iou uitdrukkelijk hebben geëischt, dat men hem een zekere bewegingsvrijheid zou laten, op- dai hjj na zijn terugkeer in Berlijn het initiatief zou kunnen nemen. Dit initiatief, merkt Sauerwein op, zou zeker leiden tot de inwilliging van de eischen van den Raad van ambassadeurs inzake het onderzoek in het Oosten door geallieerde deskundigera. Met betrekking tot de Russische kwestie meent de correspondent van de „Petit Pari sien" te Genève te kunnen verzekeren, dat de ministers slechts een enkele maal over Rusland gesproken hebben. Hierbij werd vast gesteld, dat er geen onmiddellijk gevaar voor Polen bestaat. De berichten over het bijeen roepen van een internationale conferentie ter bespreking van het Rdssische vraagstuk of een gemeenschappelijk optreden tegen de sovjet-propaganda zqn fantasie. Van het ves tigen van een eenheidsfront of het tot stand brengen van offensieve of defensieve maat regelen tegen Moskou, is ook in de talrijke onderlinge besprekingen tusschen de minis ters van buitenlandsche zaken geen sprake geweest. Elke minister heeft slechts zqn collega's over de houding van zqn regeering tegenover Rusland ingelicht. Slechts op één punt waren alle ministers het eens, n.l. in de veroordeeling van de bolsjewistische propaganda buiten de Russische grens. DE ARBEIDSCONFERENTIE. GENEVE. 16 .Juni. (Belg. Tel. Ag.O. De h tcrnationale arbeidsconferentie heeft fei telijk haar werkzaamheden beëindigd door te besluiten op de agenda der volgende

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2