AGENDA. BINNENLAND. Het Wereldmerk N.V. Gal. v.h. J. J. POLLMANN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. rxtti Woensdag. Bestuurskamer Woningbouwver. „De Een dracht" (Kooipark): Zitting van het advies bureau voor tuinbouwaangelegenheden. 89 uur nam. „Jeruël" (Groenesteeg)- Openlucht-bijeen komst bij den molen „De Valk". Halfacht. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Samenkomst. V oorschoten TGeb. Chr. Belan gen): Bazaar ten bate der Ned.-Herv. Kerk. Van 2J/j5 en 711 uur nam. Donderdag. ,,Tn den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering „Leidsche Kunstkring voor allen". 8 1/4 uur. Oud-Hortus zicht: Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur. „Zomerzorg": Tuinfeest. Halfnegen. De avond-, nacht en. Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer O. B. Duyster, Nieuwe-Eijn 18, tclef. 523. Het afscheid van de piloten Geysendorffer en Scholten was harteljjk, doch het duurde kort. Lachend als altjjd wuifde Scholten zijn vrouw en kinderen vanuit zijn bestuurders- zitplaats toe en het ronken van den Jupiter- niotor belette hem het teere stemmetje van zijn dochtertje te hooren, dat pappie, honderd keer wel, „goeie reis" toeriep. Scholten en Geysendorffer richtten het 'oog naar de jagers, die uit Soesterberg waren gekomen en die om Schiphol cirkelden juist op het moment van den start. Dat moment en die oogenblikken voor den start waren beteekenisvol en zeker hebben allen, die het hebben meegemaakt, dit gevoeld. Wjj zjjn big dezen start te hebben bijgewoond. Even na de HNADP startte een andere K.L.M.-machine, de HNADG., aan boord waarvan negen belangstellenden de Indië- vliegers begeleidden op hun korten vlucht boven Amsterdam, waarvan zij na tien mi nuten nog eenmaal boven Schiphol terug keerden. En terwijl de heer Van Lear Black en zijn knecht ieder uit een raampje van de cabine e'en Amerikaansch vlaggetje deden wapperen, staarden de aanwezigen op het Amsterdamsche vliegveld de HNADP nog eenmaal na. Tot over vijf weken dacht men. En dat zullen wel vooral de bloedverwanten van de beide piloten en van den werktuigkundige Weber die zich allen kranig hielden, hebben gedacht. Tot over vijf weken.dan hoopt Neder land in deze drie» K.L.M. employé's, drie nieuwe luchthelden, wier namen onuit- wischbaar zullen worden geschreven in de geschiedkundige annalen van de luchtvaart, na behouden terugkomst in te halen. DE INDISCHE MILITAIREN IN DE RESIDENTIE. Delilé voor de Koninklijke Familie. Met den trein van 12.52 is het deta chement inlandsche militairen, die te Am sterdam hebben deelgenomen aan de Van Heutsz-plechtigheid, gistermiddag uit Nijme gen aan het S. S.-station te Den Haag aan gekomen tot het brengen van een défilé voor de Koningin. Ter begroeting waren aanwezig de luit.- ko). Van Goch, als vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog, en de kolonel Fostma, plaatselijk commandant, vergezeld van zijn luit.-ndjudant, terwjjl met den trein uit Nijmegen waren meegekomen de luit.-koi, Camman, commandant der inlandsche reserve en diens adjudant, le luit. De Vos en de kapt. der koloniale reserve Eisma, algemeen geleider. De commandant van het eerste detachement was de le luit. Jordans, onder wiens bevel de bruine militairen onder trom geroffel afmarcheerden om langs het plein en bet Buitenhof naar Huis Ten Bosch te gaan. Te 3 uur werd het detachement door do Koningin ontvangen. Met II. M. namen I'rins Hendrik en Prinses Juliana deel aan deze ontvapgst. De 40 manschappen stonden eenigen tijd voor de aankomst van de Kon. familie op het voorplein voor het Huis Ten Bosch opgesteld en brachten het militaire saluut aan de Koningin, Prins en Prinses, toen deze met groot gevolg het voorplein opreden. De Koningin inspecteerde het detachement, dat daarna defileerde voorbij het Huis Ten Bosch, op welks breede bordes de vorstelijke personen met de genoodigden hadden plaats genomen. Daarna had binnenshuis de ont vangst plaats, waarbij de inlandsche militairen onthaald werden en een souvenir aan het Huis Ten Bosch medekregen. De manschap pen van het detachement werden ten slotte in de gelegenheid gesteld de prachtige zalen en den uitgestrekten tuin van het Huis Ten Bosch te bezichtigen. Te 6.46 uur vertrok het detachement van de Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage naar Amsterdam, waar het tot en met 19 dezer verblijf zal houden. NEDERLANDSCHE BANKETBAKKERS- VEREENIGING. De Nederlandsche Banketbakkersvereeni- g.ng hield te Haarlem haar algemeene ver gadering. onder leiding van den heer W. G'. van Breda, uit Helder. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat hij tot zijn leedwezen zijn taak als voorzitter moest neerleggen. Namens het comité voor de huldiging sprak de heer Van Til nit Den Haag, woorden van hulde tot den heer Van Breda. Den heer Van Breda werd vervolgens het eere-voorzitterschap van de vereeniging aangeboden. Het jaarverslag van den seoretaris en dat van den penningmeester werdeD goed gekeurd. Een telegram van hnlde werd ge zonden aan H. M. de Koningin, x Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heer J. VV. Deenik, uit Sneek, en \V. G. van Veen, uit Utrecht. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den voorzitter als hoofdbestuurslid werd gekozen de heer Berkhoff, te Amsterdam. Tot lid van het bestuur van de vakschool werd benoemd de heer A. Biihrmann, te Amsterdam. Men besloot lid te worden van de Alg. Ned, Ver. voor Vreemdelingenverkeer tegen de contributie van f50. Een voorstel van de afd. Zeeland tot het verbinden van een rechtskundig adviseur aan de vereeniging werd aangehouden tot de volgende verga dering. De zaak van het concept-reglement voor de tentoonstelling werd commisoriaal gemaakt. Een commissie ran drie leden zal met het hoofdbestuur het concept-reglement en de ingediende amendementen nagaan en daarna nadere voorstellen indienen. HET ONDERWIJS OMTRENT DE OVERZEESCHE GEWESTEN Een motie van de Vereen. ,,Oost en West". De jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging „Oost en West" is in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam gehoudeu Na een korte hoofdbestuursvergadering vooraf, opende de voorzitter, de heer R. Zuyderhoff, deze bijeenkomst met een inlei ding, waarin hij de wenschelijkheid betoogde om bvj de Regeering aan te dringen op een afdoende verbetering van het onderwijs op de scholen van lager-, middelbaar- en u. 1. onderwijs omtrent de overzeesche ge westen. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Van der Wall Bake, voorzitter der afd. Amsterdam, de vergadering voor deze* wtnsch in een motie te belichamen, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. De motie luidt aldus: De Vereeniging O. en W„ in algemeene vergadering te Amsterdam bijeen-, overwegende, dat het onderwijs zoowel op de lagere scholen als op die der middel bare en u. 1. onderwijs aan de jeugd in Nederland, in het algemeen niet voldoende rekening houdt met de groote beteekenis van de overzeesche deelen van het Rijk in zijn geheel, overwegende dat daardoor, afgescheiden van andere nadeelen, de ban den tusschen Nederland en de overzeesche gewesten niet zoodanig versterkt worden als mogelijk en noodig is; noodigt het hoofdbestuur nit de Regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk afdoend» verbetering aan te brengen. De vrij uitvoerige agenda werd vervolgens vlot doch zakelijk afgewerkt, waarna een rondgang gemaakt werd door het Koloniaal Instituut. Een schitterende demonstratie „Indië in kleuren", door den heer Tanilo Adam, besloot tenslotte de jaarvergadering. In den ouderdom van bijna 50 jaar is te Brussel plotseling overleden de heer H. S. de Roode, sinds 1923 directeur van Gemeente Werken te Rotterdam. UIT NED. OOST-INDIE. VERZET OP CELEBES. Een bestnnrs-assistent en een agent zwaar gewond Drie rebellen neergelegd. MAKASSAR, 14 Juni. (Aneta). Zondag j.l. verzamelden zich onder leiding van den communist Ali en de talismanverkoopster Jfcasse, welke beiden recidivist zjjn, in kan ton Tellang in het Soppengsche (afd. Boni) een 40-tal in het wit gekleede lieden, welke deels roode vlaggen, deels blanke wapens droegen. Ali viel bij aankomst der politie een der agenten met een stok aan, waarop een vechtpartij volgde. De bestuurs-assistent en één agent werden licht gewond en één agent van politie werd zwaar gewond. Drie rebellen werden neergelegd. Toen de gezag hebber en de assistent-resident op het terrein waar dit geschiedde, aankwamen, was de rust weer hersteld en waren de verzets lieden gevlucht naar hun eigen kampongs. Twaalf opstandelingen, waaronder de leider Ali, die zwaar gewond was en Ibasse, wer den opgevat. Ali werd in het bezit gevonden van communistische lectuur, geheime cor respondentie en een roode vlag, waarin een draak. Onmiddellijk zijn ploegen daarheen ge dirigeerd, Alles is rustig. NIEUWE DOODVONNISSEN. MENES, 14 Juni. (Aneta). De moor denaar van den wedana te Menes is ver oordeeld tot de doodstraf. LABOEAN, 14 Juni. (Aneta). De Land raad alhier veroordeelde wegens moord, begaan in den nacht, waarin de onlusten uitbraken, één beklaagde ter dood. één tot levenslang, één tot twintig en één tot vijf tien jaar gevangenisstraf. RECLAME. Tegen Fabrieksprijzen met J korting bij hoeveelheid NIEUWE RIJN 1 3794 III Ji DE ALGEMEENE TOESTAND. Ter Volkenbondsraadzitting en arbeidsconierentie Het Saar gebied ontruimd. Gistermorgen is de Raad van den Volken bond weer onder voorzitterschap van Cham berlain bijeengekomen. De Raad hield een korte openbare zitting. Stresemann bracht rapport uit over de in den herfst te Genève te houden internatio nale conferentie tot afschaffing van de in- en uitvoerverboden. De Raad besloot den datum der conferen tie definitief vast te stellen op '17 October 1927. Briand hield een referaat over een brief van Albert Thomas, waarin wordt voorge steld een commissie in het leven te roepen ter bestudeering van de vraagstukken in verband staande met intellectueelen arbeid. Het initiatief tol de vorming dezer commis sie is van Italiaansche zijde genomen. Op voorstel van Briand werd zonder discussie besloten twee leden van de Internationale Commissie voor intellectueele samenwer king aan deze commissie toe te voegen. Of Memel op de agenda zal komen, wordt eerst heden beslist. De mogelijk bestaat, dat tusschen Duitsch- land en Lithauen overeenstemming wordt bereikt, waardoor inmenging van den Vol kenbond overbodig wordt. De ministerpresident van Lithauen. Wol- demiras, bracht toch opnieuw een bezoek aan den Duitschen minister van buitenland se he zaken Stresemann. Chamberlain stelde voor, jaarlijks drio inplaats van vier raadszittingen te houden, wegens de moeilijkheid voor de ministers van buitenlandsche zaken om zoo dikwijls hun lan<i te verlaten, maar de Raad heeft met algemeene stemmen besloten, dat de Raad, in de vergadering van September te kiezen, deze kwestie zal uilmaken. De financieele Volkenbondscommissie heeft zich uitgesproken voor het verstrek ken van een leening van negen millioen pond sterling aan Griekenland. Tot zoover het officieele gedeelte. Daarbuiten om zijn natuurlijk weer tal van conferenties gehouden. Allereerst een Locarno-bijeenkomst! De Fransche, Engel- eche, Duitsche en Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken, alsmede de Italiaan sche gedelegeerde in den Volkenbondsraad en Isji als lid van den Raad van Gezanten, zijn in de Kamers der Engelsche delegatie bijeengekomen ter bespreking van den al- gemeenen toestand. Heden zal er een nieuwe bijeenkomst plaats vinden. Alle aanwezigen zijn het er over eens. dat de besprekingen zeer nuttig en zeer vriendschappelijk zijn geweest. Voor hedenavond zal er echter niets worden medegedeeld. In welingelichte kringen wordt beweerd, dat Chamberlain. Briand en Stresemann ook de quaeslie of Duilschland in de commis sie der koloniale mandaten zitting dient te nem*n. besproken hebben. Chamberlain heeft zich tegen dien wensch van Duitsch- land verzet, vooral met het oog op de stem- j ming in de dominions. Men is er echter van overtuigd, dat de Duitschers dit desideratum niet zullen op geven en er weldra opnieuw mee zullen vonr den dag komen. Verder hebben nog een reeks onderonsjes plaats gehad. Daar de amendementen van den Belgi schen arbeidersgedelegeerde Mertens ter in ternat. arbeidsconferenlie verworpen wer den. weigerden alle arbeidersgedelegeerden de opgestelde vragenlijst goed te keuren. Ook de arbeidgevers slemden fegen. De quaeslie zal dus niet op de agenda komen van de volgende conferentie, zoo er ten minste geen oplossing meer gevonden wordt door de be trekken commissies. Op grond van het besluit, op 12 Maart 1927 in den Volkenbond9raad genomen, is het Saargebied thans volkomen ontruimd door het Fransche leger. Er is nu echter een spoorweg-garde van 800 man voor in de plaats gekomen. FRANKRIJK. Dandet's gevangenneming - Regeeringsoverwinning. Aan de beide gevangenen, Daudet ©n Delest is een .regime de faveur" toegekend, en men heeft ze juist cellen in het gewone gedeelte van de Santé aangewezen, daar het politiek regiem dat uit wettelijk oogpunt trouwens moeilijk toe te passen zou zijn, hen in contact zou hebben gebracht met d9 vele gearresteerde communisten. Zij kunnen ontvangen, wie zij willen en een groote male van vrijheid is hun gelaten. Zoo ontving Daudet reeds eenige familie leden en geestverwanten. Alvorens naar de „Santé" te rijden had de heer Chiappe, prefect van politie, den chauffeur een omrit bevolen om Daudet m slaat te stellen mevT. Daudet te groeten en haar persoonlijk van de wending van zaken op de hoogte le stellen. Plan schijnt te zijn Daudet bij het groote feest van 14 Juli a.s. te gratieeren. Nadat Painlevé namens de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, ver wierp de Kamer met 353 tegen 160 stem men het socialistisch voorstel van Renaudel betreffende de organisatie der nationale ver dediging. ENGELAND. De verkiezingsuitslag in Ierland. Mc Donald hersteld. Uit de metaalnijverheid. Thans zijn alle uitslagen der verkiezingen in Ierland bekend, behalve twee van de uni versiteiten. Gekozen zijn: Regeeringspartij 45, Republikeinen 44, Arbeiders 22, Onaf- hankelijken 12. Boeren 11, anderen 13. In de oude Dail waren er 60 volgelingen van Cosgrave; de republikeinen, die in 1923 ook ten getale van 44 gekozen werden, had den geen zitting in de vergadering genomen. De Valera zal waarschijnlijk thans wel zitting nemen in de Dail, zoodat de regete- rings-coalitie uit meer dan 75 leden zal moe ten bestaan om een sterk bewind mogelijk te maken. Of het mogelijk zal zijn zulk een coalitie te vormen, valt nog niet te voorzien. De arbeiders zijn steeds zeer felle tegenstan ders geweest van Cosgrave en de boereta hebben voor de verkiezing reeds alle samen werking geweigerd. De onafhankelijken zijn meestal Engelsch-gezinden. Ramsay Macdonald is gehctel hersteld. Hij heeft in een brief aan de partij medegedeeld, dat hij tegen het einde dezer maand zijn werkzaamheden zal hervatten. De vertegenwoordigers van dertig vakver- eenigingen uit de metaalnijverheid, vooral machinebankwerkers, hebben gisteren nader geconfereerd met de patroons. Deze boden een loonsverhooging van 2 shilling per week aan bij de gewone arbeidsvoorwaarden of 21/» shilling onder bepaalde voorwaarden van overwerk en pensioenkortingen. De be sturen der vakvereenigingen besloten hun leden na advies van het hoofdbestuur van den metaalbewerkersbond ingewonnen te hebben, in Juli hoofdelijk over het eerste voorstel te laten stemmen. Als het aangeno men wordt zal de verhooging reeds op 1 Augustus ingaan. RUSLAND. Toenemende onrust. Volgens den correspondent van de Times te Riga hebben de 20 terechtstellingen zonder proces op last van de Gee-pee-oe in de sovjet-unie zelf ook zulk oen slechten indruk gemaakt, dat de sovjet-regeering het noodig geacht heeft „uitleggingen" te geven. De pers blijft verder zeer heftig tegen Engeland stoken en schroomt niet daarover velerlei verzinsels uit te strooien. De nervositeit in Rusland neemt voort durend toe en men gelooft, dat er nog meer doodvonnissen en arrestaties zullen volgen. De G. P. Oe. heeft bekend gemaakt, dat, als er nog meer aanslagen op sovjet-auto riteiten zullen worden gepleegd, zij vijfen twintig gijzelaars van de anlibolsjewieken zal laten doodschieten. In het land der Kirgiezen hebben ernstige botsingen tusschen de bevolking en de roode troepen plaats gehad. De slaat van beleg is over het geheele Kirgiezenlerrito- rium uitgesproken. Het verluidt, dat de regeering ook voor nemens zou zijn, den staat van beleg te Moskou en Leningrad af te kondigen. Ook enkele reserve-lichtingen zouden op geroepen zijn. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Ligue franpaise, onder voorzitterschap van Alapetile, in een harer laatste zittingen de volgende motie aangenomen: Overwegende, dat een regeering, die nor male diplomatieke betrekkingen met de be schaafde volken wenscht te onderhouden, den plicht heeft, de elementaire beginselen van het recht na te leven; overwegende, dat in geen enkel land ter wereld een politieke moord voldoende reden is, om met bloedige repressailles te treffen personen, die beslist onverantwoordelijk zijn voor dien moord; protesteert de Fransche liga met veront waardiging tegen de niet te verontschul digen misdaad, bedreven door de sovjet- regeering door deze terechtstellingen van tegenstanders van het sovjet-regime. yEREENIGDE STATEN. Rede van Coolidge. Coolidge heeft te Hammond, in Indiana, een redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat het voornaamste doel van den groolen oorlog geweest is le beslissen of de autocratische of de republikeinsche regee- ringsvorm zou gelden voor de groote landen der wereld, of zelfregeering of autocratie de overhand zou behouden. De zege is ten slotte aan de zijde des volks gebleven. Er is een groote stap voorwaarts gedaan tot een krachtige vestiging van de volkssouvereini- teit. De president vestigde den nadruk op het democratisch opvoedingsstelsel in Amerika, waar wetenschap en kunst niet voorbehou den zijn aan een veronderstelde aristocra tie, maar aan het heele volk. Al is echter de regeeringsvorm van de Ver. Staten gezond en de rechtspraak uitmuntend, toch heer- schen er nog teveel geweld en misdaad. Men late zich echter niet ontmoedigen. Vernuft, moed en vastheid van karakter zijn ons erf deel en het teeken van het beeld van God. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Geheimzinnige seinen, in den vorm van vuurpijlen, zijn Zondag omstreeks 8 uur om de drie minuten waargenomen door bosch wachters aan de Saguenay in de provincie Quebec in Canada. Uit de seinen zou men kunnen opmaken, dat zij verzonden kunnen zijn door Nungesser en Coli. De vuurpijlen zijn n.l. waargenomen door vier menschen in de bergen in een streek, waar het uiterst onwaarschijnlijk is, dat zich andere menschen zouden bevinden dan eenige In- diaansche vallenzetters. De vuurpijlen wa ren van een modern soort. Men acht het mogelijk, dat Nungesser en Coli na een noodlanding in de afgelegen bosschen den weg bijster zijn geraakt. De regeering van Quebec heeft alle boschwachters telegra fisch opgedragen de groot-ste waakzaam heid in acht te nemen. 't Zou haast te mooi zijn...;.; De vlieger kapitein Kingsford Smith is van plan in elf dageD een rondvlucht om Australië te doen. Vroeger heeft de vlieger Goble dit circuit reeds in 22 dagen afge legd. Peletier d'Oisy is gisteren te Le Bourget opgestegen voor zijn vlucht naar Karachi, maar reeds na 3 K.M en nog in het zicht van het vliegveld vertoonde de motor een gebrek en de vlieger was genoodzaakt tot een uiterst gewaagde^ noodlanding. In de laatste seconde zijn „rivolo" en zijn met gezel uit het vliegtuig gesprongen van een' paar meter hoogte en veilig op den grond gekomen. De machine vloog dadelijk daar op in brand en daar er 5000 liter benzine' aan boord waren, viel er natuurlijk aan. blussching niet te denken, ofschoon een auto met bhischmidelen binnen 10 minuten uit Le Bourget aanwezig was. De oorzaak is nog onopgehelderd. GROOTE PETROLEUMBRAND BIJ BAKOE* D.ï „Paris Midi" meldt uit Berljjn: Lu Riga wordt gemeld, dat onbekenden brand zouden hebben gesticht in de petro- leumputten van Bakoe. 30.000 poed petro leum staan in brand. Er zjjn verscheidene slachtoffers. De pogingen om den brand te blusschen zijn mislukt. Er hebben arres taties plaats gehad. AUTO TE WATER GEREDEN. Op den straatweg naar Antibes stortte een auto van een brug in de rivier. De beide inzittenden werden gedood. Een voor bijganger, die juist de brug passeerde, werd raedegesleurd en kwam eveneens om het leven. BRANDEN. Een brand op het terrein van de Pembroke Lumber Company te Pembroke in Ontario heeft tusschen de vjjf- en zes millioen hout vernield. Eenige uren lang heeft er gevaar bestaan voor een schade van millioenen dol lar, doch ten slotte is de schade beperkt tot naar schatting een kwart millioen. De schade wordt geheel door assurantie gedekt. Volgens een bericht uit Moskou is in da stad l'oegatsjef door onbekende oorzaak een enorme brand uitgebroken. Zeshonderd hui zen zijn verbrand; 25 personen zijn in de vlammen omgekomen. In een kindertehuis verbrandden 18 kinderen. De schade wordt geschat op drie millioen roebel. DIJKBREUK. i Docr een djjkdoorbraak in het dorpje Kroeffelbach in Zwaben zjjn zes boeren woningen ondergeloopen en is een schaapsstal ingestort, waarbij van 100 schapen er 7Q gestikt of verdronken zijn. De oogst op tte velden heeft groote schade geleden. ACHTERVOLGING VAN ONTSNAPTE GEVANGENEN. Volgens een bericht uit Joliet (Illinois) zijn 5 gevangenen, die eenige maanden ge leden bij een poging om uit te breken een oppasser van de gevangenis hadden vermoord en daarom ter dood veroordeeld waren, op nieuw uit de gevangenis ontsnapt. Zjj dwon gen een politie-ambtenaar hen met een autoi te vervoeren. De auto werd echter dooi! het personeel van de gevangenis achter volgd, dat vuur gaf, zoodat 2 der ontsnapten gedood werden. Twee andere werden gepakt, terwjjl de vjjfde wist te ontkomen. UIT DE VOLKENBONDSSTAD. PARIJS, 15 Juni. (V. D.) De mede werker van de „Petit Parisien" te Genève Marcel Rav meldt: De bezettingstroepen in het Rjjnland zul len met ongeveer twaalfduizend man ver minderd worden. Twee derde gedeelte daar van zullen Fransche en een derde ^gedeelte Belgische troepen zijn. De Duitsche minister van buitenl. zaken, Stresemann, wenscht met definitieve toezeggingen hieromtrent naar Berlijn terug te keeren. Volgens denzelfden correspondent zoa Stresemann het initiatief genomen hebben voor een bespreking over de R?ussische kwestie. Het is evenwel onjuist, dat Strese- marn gesproken heeft van een Russisch gevaar. Stresemann zou uitsluitend ten doel hebben in verband met de verhouding tus schen Engeland en Rusland, te voorkomen, dat de toestand nog meer gespannen zou worden, hetgeen voor Europa nadeelig zou zjjn. De officieuse „Petit Parisien" bevestigt, dat Stresemann in de gisteren gehouden zes mogendheden conferentie te Genève, in beginsel een geaLlieerde revisie van de vernietigde Duitsche onderkomens aan de Oostgrens goedgekeurd heeft. Stresemann heeft nochtans verklaard, dat de tegen stand zijner regeering toegeschreven moet worden aan vrees voor verlenging der con trole, voor geval dat de verrichte vernie tigingen, tegen alle verwachting in, niet voldoende geacht zouden worden. Op grond van de hem gedane verzekeringen heeft de Rijksminister van buitenlandsche zaken tenslotte toch het beginsel van een geal lieerd onderzoek erkend. Thans gaat het er nog slechts om het over de procedure eener zoodanige controle eens te worden.t Blijkens de uitlatingen van Briand zou het te verwachten zijn dat deze overeenstem ming heden nog tot stand komt en wel in een nieuwe bespreking waaraan wellicht ook Zaleski en Benesj zullen deelnemen. De Berlijnsche correspondent van de „Echo de Paris" wijdt een artikel aan den toenemenden druk op de Duitsche delega tie, van welke men verlangt dat zij haar onzijdigheid in 't RussischEn^elsch con flict zal opgeven. Chamberlain zou in het bijzonder de belofte van Stresemann willen verkrijgen, dat Duitschland een einde maakt aan het verleenen van eredieten aan Sovjet-Rusland. Hierop is het dat het be staan van het Sovjet-regime gegrond is.- FINANCIEELE CONFERENTIE. NEW-YORK, 15 Juni. (Reuter). Men deelt mede dat in het begin van de vol gende maand Strong, de gouverneuT van de General Reserve Bank te New-York een onderhoud zal hebben met Norman, de gouverneur van de Bank van Engeland. Schacht de gouverneur van de Duitsche Rijksbank en Rist, de tweede gouverneur van de Bank van Frankrijk. Naar bevoeg de personen der Federal Reserve Bank 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2