De afsluiting en legging der Zuiderzee. BINNENLAND. Tusschen het vroegere eiland Wieringen en de Friesche kust een afstand van ongeveer 30 K.M. lengte is thans een ■werk in uitvoering, zoo groot en grootsch, dat men de groote beteekenis daarvan voor ons land eerst eenigszins kan begrijpen, wanneer men ter plaatse geweest is, wan neer men dit werk heeft zien groeien. En terugkomende van een bezoek aan de Zui derzeewerken, zooals kortweg de werken tot afsluiting en drooglegging de-r Zuider zee" genoemd worden, begrijpt men, wan neer men stil overdenkt wat men gezien heeft, nog beter den omvang van het enorme werk. Daar, tusschen Den Oever aan de Oostkust van Wieringen en Zurig aan de Friesche kust, waar sterke getij- stroomen gaan en waar een briesje slechts reeds een flinken golfslag veroorzaakt, waar het bij stormweer levensgevaarlijk is te varen, daar laten Nederlandsche inge nieurs naar de reeds van 1891 dateerende plannen van dr. 0. Lely, gewapend met de uitkomsten van door Nederlandsche geleer den ingestelde onderzoekingen, 'nnieuw stuk Nederland uit den bo dem der zee verrijzen. Het is voor de directie der Zuiderzee werken ondoenlijk alle belangstellende Ne. derlanders in de gelegenheid te stellen eens te komen kijken. De ingenieurs zijn er niet aldus de hoofdingenieur De Blocq van Kuffeler dezer dagen bij een bezoek van een aantal journalisten, daar toe uitgenoodigd door de directie der Zui derzeewerken, om hen in de gelegenheid te stellen het Nederlandsche volk in te lichten omtrent den stand der werken om dagelijks gezelschappen rond te leiden langs hetgeen reeds tot stand is gebracht, doch om de werken uit te voeren." Slechts bezoeken van binnen- en buitenlandsche technici (er i« veel belangstelling in het buitenland) kunnen nu en dan worden toe gestaan. Wat sinds 1920, toen de werken aanvin gen met het maken van den onderbouw voor den afsluitdijk van het Amsteldiep, tot nu toe is verricht, hebben wij bij ons bezoek kunnen waarnemen. Reeds de wer ken, die nabij Ewijcksluis zijn tot stand gebracht, waarbij er zijn, die een tij (Ir karakter dragen om de scheepvaart niet te stremmen het verbindingskanaal tus schen de Van Ewijcksvaart en het nieuwe kanaal langs de kust van Ewijcksluis naa** Den Helder en om de afwatering van de Noord-Hollandsohe polders niet onmo gelijk te maken, zijn van grooten omvang. Het zoo even genoemde kanaal naar Den Helder, dat 25 M. breed is en tot stand gekomen is door buiten den ouden zeedijk een nieuwen zeedijk te maken, met de sluizen bij Ewijcksluis voor afwatering en scheepvaart en de schutsluis bij De Kooy voor de verbinding met het Noord-Hol- landscK Kanaal, zijn definitieve werken. Tijdelijk is, evenals het verbindingekanaal, de verbindingsdam, die gelegd is van den ouden zeedijk naar den nieuwen met aan sluiting op den afsluitdijk van het Amstel diep. In de plaats van dezen dam komen, wanneer de Wieringermeerpolder zal zijn drooggelegd en door het maken van een kanaal de afwatering en scheepvaart van Noord-Holland zullen zijD geregeld, twee bruggen, één voor het spoorweg- en één voor het gewone verkeer. Over den bijna 2V6 K.M. langen en on geveer 30 M. breeden afsluitdijk, waarover na de voltooiing van den gTooten dijk tus schen Wieringen en de Friesche kust, ook het spoorwegverkeer zal worden geleid met aansluiting te Anna Paulowna, bereikt, men het uit zijn betrekkelijk isolement ver loste vroegere eiland Wieringen. Aan het einde van dezen dijk ziet men reeds de uitholling, bestemd voor den toekomstigen spoorweg. Het hier uitgegraven keileem is gebruikt voor de versterking en ophooging van den Noordelijken dijk van Wieringen tegen de in verioand met de afsluiting ver wachte hoogere waterstanden. Bij het maken van den afsluitdijk, door het Amsteldiep, aldus vertelde ons de hoofdingenieur De Blocq van Kuffeler, zijn ervaringen opgedaan, die van groote be teekenis zijn bij de nog uit te voeren wer ken. Gebleken is in de eerste plaats, dat de gekozen werkwijze juist is en dat men er op deze wijze binnen den vastgestelden tijd vrij zeker in zal slagen den grooten afsluitdijk te leggen. Daarbij zijn zeer waarschijnlijk geen groot-ere moeilijkheden te overwinnen dan reeds thans bij de af sluiting van het Amsteldiep zijn overwon nen. Nog belangrijker is het feit, dat ge constateerd kon worden, dat de bereke ningen van prof. Lorentz inzake de ver wachte veranderingen in de waterstanden ten opzichte van de afsluiting van het Amsteldiep juist zijn gebleken. Hierdoor toch heeft men de zekerheid dat de vast gestelde hoogte van den afsluitdijk vol doende zal zijn om ook de stormvloeden te weerstaan. Met deze zekerheid en met volle ver trouwen in eigen kunnen zijn do hoofd ingenieurs onder leiding van den diricteur- generaal dr. ir H. fortman en bijgestaan door hun ingenieurs, thans, nadat van 1921 tot 1925 de werkzaamheden in verband met den slechten financieelen toestand van 's rijks schatkist slechts langzaam konden worden voortgezet, thans met kracht aan het werk getogen. Aan den Oostkant van Wieringen, waar te Den Ooever om de vroegere visschers- haven heeD een groote werkhaven is ge bouwd, is net. werk thans in vollen gang Daar rijden de zandtreintjes in de dezer dagen, na drie weken malen drooggekomen ongeveer 30 H.A. beslaande sluisput af en aan, daar staan zes pompen op den 3.2 K.M. langen (tijdelijkenringdijk van de sluis put, waarbinnen talrijke kranen het zand Een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Een groot en grootsch werk. Wat gereed en wat in nitvoering is. De groote economische beteekenis. verzetten, heimachines reeds de sluiswan- den heien, zwaartedrukproeven worden ge nomen om te onderzoeken of de sluizen direct op de ongeveer 8 M. dikke keileem- laag kunnen worden gebouwd of dat er ge heid zal moeten worden. Daar, in de sluis put, den eersten drooggelegden Zuiderzee bodem, komen drie groepen sluizen voor de afwatering, elk van vijf sluizen ter breedte van 12 M. en een schutsluis voor schepen tot 2000 ton. Op 6 M. beneden den waterspiegel zijn ongeveer vierhonderd arbeiders thans bezig met deze sluiswerken en alles wat er mede in verband staat. Over een tweetal jaren hoopt men de sluizen gereed te hebben. Ziet men hier de sluisput gereed, aan de Friesche kust, waar de werkzaamheden pas in het begin van dit jaar zijn aangevangen, is zij nog in wording, is zij groeiende." Op het Kornwerderzand, 4 K.M. van de Friesche kust, waar twee groepen, elk van vijf uitwateringssluizen ter breedte van 12 M. en twee schutsluizen voor schepen tot 600 eai 2000 ton komen, ziet men hoe de dijken in zee ontstaan. Zoolang de werkzaamheden onder den zeespiegel ge schieden, wordt keileem dat op korten afstand uit den zeebodem opgedelfd wordt door onderlossers of klepschouwen op de vastgestelde plaatsen gestort. De ge- heele lading wordt tegelijk door het weg trekken van den scheepsbodem van een onderlosser of klepschouw op den zeebodem gestort. Zoodra komt de dijk aan de op pervlakte, waardoor deze wijze van wer ken niet meer kan worden voortgezet, dan nemen de kranen met knijpers de taak over grijpen de keileem uit de schuiten en laten de zware vracht op de juist plaats vallen. Tegelijkertijd wordt achter dezen keileem- dam het zandlichaam van den dijk gespo ten. Zoo groeit het dijklichaam van dezen ringdijk der sluisput, zoo zal de groote ai- sluitdijk gaan groeien. Op het keileem komt vervolgens vlechtwerk en na twee lagen puin zetten de steenzetters de vele tien duizenden zware basaltsteencn als glooiing op hun plaats. Dit alles gaat vlug, vlugger dan men denktzoolang het mooi weer is en geen stormen het water met kracht tegen het nog onbeschutte of niet voldoende be schermde dijklichaam doen beuken. Ge beurt dit, dan gaat er wel eens weer wat verloren. Op deze „stormschade" is even wel gerekend. Vier zandmolens, twee keileemmolens en twee persmolens werken aan deze put, die men tegen het einde van dit jaar eveneens gereed hoopt te hebben. Evenals het kei leem wordt ook het zand op korten af stand uit den zeebodem gehaald. Tien tallen sleepbooten voeren de schuiten met materiaal regelmatig aan. Als de sluizen in de putten gereed zijn, zal de groote afsluitdijk gelegd worden. Wanneer zooals de berekening is over acht jaar dit al'leB gereed zal zijn, dan zal de afwatering van de Zuiderzee dan IJssetmeer geheeten geschieden door de. afwatermgssluizen, dan zal het zilte nat van de Zuiderzee brak en later zoet water worden door den toevoer van het IJselwater (1/9 van het Rijnwater), van de beekjeB langs de Zuiderzeekust en door het regenwater. De totale kosten van de afsluiting der Zuiderzee worden geraamd op 90 millioen gulden. De te bereiken voordeelen door het veranderen van het zout in zoet water, door de betere afwatering voor de omlig gende provincies, door het vervallen v^n het onderhoud der tegenwoordige Zuider zeedijken, door de mogelijkheid in droge zomers zoet water uit het IJselmeer in de polders te laten, enz. worden geraamd op een kapitaalswaarde van 120 h 150 mil lioen gulden. De afsluiting van de Zuiderzee ia dan ook op zichzelf, zonder de drooglegging van de vier ontworpen Zuiderzee-poiders, economisch verantwoord en afsluiting en drooglegging zijn ook financieel ge scheiden gehouden, zoodat de koston van de afsluiting in de toekomst niet zullen drukken op het nieuwe uit den bodem der zee te verrijzen gedeelte van Nederland. Tegelijk met de afsluiting der Zuiderzee wordt de eerste polder (Wieringermeerpol der) drooggelegd. Reeds is met de werk zaamheden een aanvang gemaakt. Over ongeveer zeven jaar zal hierdoor ongeveer 20.000 H.A. cultuurgrond meer in ons land beschikbaar zijn, welke grond volgens de berekeningen van de staatscommissie-Lo- vink zeven jaar daarna een normale op brengst zal opleveren. Ter bestudeering van de beste wijze van cultiveering worat thans een proefpoldertje van 40 H.A. nabij Andijk aangelegd, dat binnen korten tijd gereed zal komen. De kosten van de aan te leggen polders borden geraamd op ongeveer 454 millioen gulden, waartegenover een geschatte op brengst kapitaal waarde) staat van 510 millioen gulden. Op het oogenblik zijn bij de Zuiderzee werken bijna 2000 arbeidskrachten te werk gesteld. Zij komen uit alle deelen van ons land. Voor het steenzetten, een vak, dat men niet zoo 'spoedig leert, zijn in ons land geen voldoende arbeidskrachten. Reeds zijn eenige Italianen te werk gesteld en zullen spoedig waarschijnlijk eenige Span jaarden volgen. Een groot en grootsch werk wordt daar verricht, in mooi en in stormweer. Binnen afzienbaren tijd zal een vruchtbare provin cie aan ons land zijn toegevoegd, niet door oorlogsgeweld, doch als resultaat van ken nis van Nederlandsche geleerden en Ne derlandsche ingenieurs, gepaard gaande met energie en volharding, een vredeswerk ons land waardige SAMENVOEGING VAN VLIEGDIENSTEN. Het rapport dei commissie Samenvoeging niet uitvoerbaar De financieele gevolgen voor Indië. Aan het thans verschenen rapport van de commissie, ingesteld door den minister van Marine a. i. en van Oorlog, om van advies te dienen in zake de samenvoeging der vliegdiensten, is het volgende ont leend De aan de commissie verleende opdracht was gegrond op de overweging, dat de ge volgen onder de oogen moeten worden ge zien van het besluit om de watervliegtuigen uit de oorlogsformatie in Nederland to doen vervallen. Advies werd verlangd omtrent de navol gende pimten: le. Op welke wijze zou een samenvoe ging (geheel of gedeeltelijk) van den Ma- rine Luchtvaartdienst en van de Lucht- vaartafdeeling moeten worden tot stand gebracht om bij behoud van de volledige ontwikkelingsmogelijkheid van het lucht* wapen te geraken tot een meer econo misch bedrijf; 2e. Hoe zal daarbij zijn te voldoen aan eischen in verband met de 'behoefte der Marine in Indië; en 3e. Welke zijn de financieele gevolgen der voorstellen. De commissie moest zich stellen op het standpunt dat de voorgenomen vereeniging van de departementen van Marine en van Oorlog tot stand komt en daarbij tevens aangeven in hoeverre wijzjiging noodig is in haar voorstellen, zoolang die vereeni ging nog geen voldongen feit is. Wat de behoefte der vloot in Indië aan gaat, moest woTden aangenomen, dat er naar zal worden gestreefd zooveel mogelijk in Indië de aldaar benoodigde zee vliegers en zeewaarnemers op te leiden. Ter beantwoording der gestelde vraag punten, concludeert de commissde ten aan zien van vraag 1 Een samenvoeging (geheel of gedeelte lijk) in den eigenlijken zin van- het woord, acht de commissie niet uitvoerbaar. Óm tot een meer economisch bedrijf te geraken is noodig opheffing van den M. L. D. hier te lande en handhaving van de L. V. A., met opdracht aan laatstgenoemde van de taak welke tot nu toe door den M.L.D. verricht werd ten opzichte van de Nederlandsche defensie. Zij acht deze opheffing van den M.L.D. in Indië behaive voor het ontvangen van enkele eventueel van Nederlandsche Staatsorganen verlangde secundaire hulp diensten geheel onafhankelijk is van den Hollandschen luchtvaartdienst. Wat vraag 2 betreft, zegt de eommissia het volgende: Het antwoord ligt in hoofd zaak reeds besloten in het antwoord op vraag 1. Uiteraard zal de L.V.A. de assis tentie verleenen, die van haar verlangd zal worden en waartoe zij in staat is. Als zoo danig zijn niet te rekenen het opleiden van vliegers en het als stelsel over en weer laten dienen van vliegdienstpersoneel. De financieele gevolgen voor Indië zijn dezerzijds niet te beoordeelen. Ten einde de financieele gevolgen voor Nederland van de opheffing van den M.L. D. en het uitbreiden van de L.V.A. te kun nen ramen heeft de commissie twee bere keningen gemaakt, a. van de kosten van een nieuwe L.V.A., welke hetzelfde rendement ten opzichte van de Nederlandsche defen sie zal hebben als de nu aanwezige vlieg diensten samen, b. van de vermindering in kosten, welke door het organiseeren van deze nieuwe L.V Al. kan ontstaan tegen over hetgeen thans wordt uitgegeven. In een der bijlagen van het rapport ie hiertoe een organisatieplan voot de nieuwe L.V.A. ontworpen, dat in hoofdzaak neer komt op het in dienst blijven van ,,De Kooy", naast het vliegkamp te Soester- berg, op uitbreiding van het aantal leer- iingvliegers jaarlijks met 12 en dat dien tengevolge het technisch bedrijf circa 2500 vlieguren meer te behandelen zal krijgen. De vermeerdering van exploitatiekosten voor de L.V.A. wordt op f 338 650 geraamd. De exploitatiekosten .van de nieuwe L. V.A. 'worden dan in totaal geraamd op f 1.850.000, terwijl de totale exploitatiekos ten met inbegrip van marine land- en zee- vliegbedrijf ov°r 1925 bedroegen f 2.S54.S92, zoodat een vermindering van exploitatie kosten wordt geraamd ten bedrage van f 1.004.892. Daarbij is nog op te tellen bet bedrag dat niet meer besteed behoeft te worden voor de aanschaffing van nieuwe zeevlieg tuigen. Deze vermindering rond een millioen gulden in exploitatieuitgaven vindt haar oorzaak eensdeels in de afschaffing van het zeevliegbedrijf (f 600.000) en ander deels f 400.000) in hoofdzaak in de bijzon dere omstandigheid, dat de organisatie van het technisch bedrijf der L.V.A. in de laat ste jaren gaandeweg zoodanig verbeterd is, dat een meerdere belasting met 2500 vlieguren thans nog geen vermeerdering van personeel behoeft mede te brengen. Omtrent de vraag, in hoeverre een wij ziging in de voorstellen noodig is, zoolang de voorgenomen vereeniging der departe menten van Marine en Oorlog nog geen voldongen feit is, zegt de commissie: De beantwoording dezer vraag roert terug naar de kwestie der gedeelde ver antwoordelijkheid en de mogelijkheid van het op den achtergrond geraken van de belangen van eeD der deelen der weer macht. In hoeverre deze bezwaren kunnen wor den ondervangen wanneer de beide depar tementen gescheiden blijven, wordt be- heerscht door de vraag of en op welken voet de beide departementshoofden in dit opzicht tot overeenstemming zullen kunnen komen nopens de wederzijdsche bevoegd heden. De commissie meent hieromtrent be zwaarlijk advies te kunnen dienen. Indien zoo eindigt de commissie haar rapport bij het ter zake te voeren over leg deze bezwaren worden overwonnen, dan blijft het vorenstaande van kracht. HET LUCHTVAARTVERKEER. De Holland-Indië-vluchten. Een gesprek met den heer Plesman. In zijn eenvoudige rustige werkkamer te Den Haag hebben wij gistermiddag een kort onderhoud gehad met den directeur-generaal van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij den heer Plesman. Wij wilden den heer Ples man eenige vragen stellen over de vlucht, die de piloten der K. L. M. Geysendorffer en Scholte, vergezeld van een werktuigkundige van die maatschappij met den Amerikaan den heer van Lear Black morgen zullen be ginnen, toen de telefoonbei rinkelde en de stationschef van Schiphol zich meldde. Of de piloten morgen even naar Londen willen gaan, om den heer Van Lear Black te halen hoorden wij den heer Plesman vragen. En uit zijn antwoordnog beter, be grepen wij dat de vogel al gevlogen was. Inderdaad. De moedige piloten, die over weinige uren voor een reis van bijna vijf weken van huis worden gehaald, hadden reeds het luchtruim gekozen en waren naar Londen vertrokken, om hun passagier, waar mede zij heden, om circa half één op Schip hol hopen terug te keeren, af te halen. Het telefoontje was afgeloopen. En toen, heel even dus konden wij den heer Plesman iets vragen. Uw verwachtingen? Wat de piloten en hun machine betref fen, hoog gespannen, ook wat de te volgen wijze van reizen aangaatl lederen dag een afstand gelijk aan LondenKopenhagen via AmsterdamHamburg. Dat is niets te veel gevergd van bestuurders of van den motor. Voldoende, ruimschoots voldoende tijd om te rusten en om de machine na te zien en toch snel. Ongekend snel. Zonder pech, veroor zaakt door atmosferische verrassingen ma ken de menschen met de HN.A.D.P., een Fokker F Vila, die stukken en stukken beter is dan de machine van Van der Hoop c.9., een goede kans op welslagen. En welslagen van deze reis zou een enorme beteekenis hebben voor het practisch nut van de lucht vaart, voor het luchtverkeer, ten dienste van de zakenwereld. Weer gaat de telefoonweer Is Schip hol aan het toestel. En wij hooren den heer Plesman instrueereneen eenvoudige lunchvoor een man of acht tot tien. op snelle bediening zal meer worden gelet dan op goede stoffeering. Dat is het wat den arbeid van onze pio niers voor het luchtverkeer, de K.L.M. ken merkt.... snelle bediening. Maar snel en goed tegelijk. Dat de K. L. M. zijn passagiers 9nel en goed kan vervoeren, hoopt zij den heer Van Lear Black ook met zijn voorgenomen vlucht AmsterdamBatavia v.v. te bewijzen. De K. L. M. en haar wakkere staf zal ook op deze vlucht voor zoover zij het in haar macht heeft, haar passagiers tevreden stellen. Nederland mag fier zijn op deze maat schappij, op haar directie en op haar verant woordelijke dienstuitvoerdersde piloten, die naam hebben gemaakt in den korten tijd dat er van luchtverkeer sprake is. Wij vernemen nog dat de vlucht niet te halfvier maar halfnegen van Schiphol zal aanvangen, Wat de vlucht van luitenant Koppen naar Indië betreft, verneemt de „Avondpost", dat deze op 1 October zal aanvangen. Als passagiers gaan mee de vlieger-ser geant Fryns, en de hoofdwerktuigkundige van de Fokker-fabriek, de heer Ettenraa. Het plan is om in tien dagen naar Indië te vliegen, vgf dagen te Batavia te blgven en dan weer terug naar Holland, zoodat, indien alles meeloopt, luit. Koppen op 25 October a.s. weder in Holland zou moeten z\jn. Thans ztfn alle benoodigde gelden bijeen. Naar „Aneta" verneemt zal de K.L.M. Woensdag 15 Juni een dubbeldaagschen dienst aanvangen van AiriSterdam en Rotter dam naar Londen en terug. De ochtenddienst en middagdienst zal in beide richtingen uit gevoerd worden met passagiers, post en goederen. Ochtenddienst: Vertrek Amsterdam 8. uur, Rotterdam 8.50 uur. Middagdienst: Vertrek Amsterdam 16. uur, Rotterdam 16.45 uur. Ochtenddienst: Vertrek Londen 8.nur. Middagdienst: Vertrek Londen 16.uur. NA DE STORMRAMP. Het herstelwerk. Nadat gistermiddag ten gemeentehuize te Neede een plechtige raadszitting was ge houden waarin de gebeurtenis op den lsten Juni werd herdacht, kwamen bijeen ir. Kuysten, inspecteur voor de Volkshuisves ting, onder wiens leiding de opbouw van woningen in de geteisterde streek van Gel derland zal plaats vinden, en verschillende- technici. Daar zijn de voorloopige maatrege len besproken, die den opbouw noodzake lijkerwijze moeten voorafgaan. Met voldoe ning werd daar ook door den burgemeester van Neede, den heer S. K. Haitsma Muiier geconstateerd, dat verschillende eigenaren van woningen tal van moeilijkheden ten spijt zijn overgegaan tot herbouw van het geen totaal en tot herstel van hetgeen ge deeltelijk is te gronde gegaan. In groote lijnen werd op deze bijeenkomst het plan tot herbouw vastgesteld, een .plan waarbij reke ning werd gehouden met het tewerkstellen van hen, die thans door het stilliggen van hun normale werkzaamheden zijn getroffen. In dit verband zij er op gewezen, dat niet alleen de arbeiders der textielfabriek van de firma Ter Weeme te Neede zwaar zijn getroffen, maar ook de firma zelf. Volgens nadere taxatie is genoemde fabriek een schade toegebracht van totaal f 360.000, inbegrepen een bedrag van f80.000 schade ontstaan door vernieling der machines. Door de niet getroffenen in Neede is ruim f7500 bijeengebracht ten bate van de slachtoffers. Het hoofdbestuur van het Ned. Roede Kruis deelt mede dat het in de week van 511 Juni IJ. aan giften voor .de' slacht offers van de cycloonramp een bedrag yan f32.192.46 heeft ontvangen. De collecte te Den Haag heeft meer dan f 70.000 opgebracht, die te Utrecht ongeveer f 10.000. Nader vernemen wij: Een zekere Withag afkomstig uit Beltrura, doch die zich onlangs in Groenlo had gei vestigd, is gisteren na-ar het krankzinnigen gesticht te Venray overgebracht. Door het meemaken van den cycloon, het zien van de dooden en gewonden, waren de zenuwen van den man zeer geschokt. Aanvankelijk hoopte men, dat de zenuwen van hem weer tot bedaren zouden komen en de zinnen terug zouden keeren, doch te vergeefs. De geneesheeren vreesden voor erger en acht ten daarom overbrenging naar het kranke zinnigengesticht te Venray noodzakelijk. Gisteravond is in het St Vincentiusgask huis te Groenlo overleden vrouw Roerdink, die zwaar gewond was bij de stormramp^ Het is dezelfde vrouw die door H. M. de Ko ningin tijdens Haar bezoek aan Groenlo zoo! hartelijk was toegesproken en wien H. M. de groeten overbracht aan haar zoon in Winterswijk. Deze wordt daar nog verpleegd, terwijl de tweede zoon en haar man in het gasthuis nog steeds worden verpleegd. Dit i9 nu reeds het negende slachtoffer en het zesde slachtoffer uit de buurtschap Beltrum. DE NEDERLANDSCHE ORDEN. B. K. B. is met ingang van 1 Juli aan den gepensionneerden luitenant-generaal, oud-commandant van het leger in Ned.- Indië, W. Boetje, op zgn verzoek .eervol ontslag verleend als kanselier der Neder landsche Orden, met dankbetuiging voor da vele door hem in die betrekking bewezen diensten en is als zoodanig benoemd "de gepensionneerde vice-admiraal I. v. d. Bosch. NEDERL. AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Te Scheveningen heeft Zaterdag de Bond van Ned. Amateur-Fotograf en-Vereenigingea zgn vyfde jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. J. W. Frowein, uit Arnhem. De aftredende bestuursleden werden bq acclamatie herkozen, terwgl in een bestaande vacature voorzien werd, door de verkiezing van mevr. E. Hooyer Dubois, uit Arnhem. Nadat het jaarverslag van het secretariaat en het financieele verslag van den pen ningmeester uitgebracht waren, en de reke ning en verantwoording door een commissie nagezien en in uitstekende orde bevondea was, werd na behandeling van enkele huis houdelijke zaken deze vergadering gesloten. De middag was bestemd voor den achtsten landdag, waaraan een vrij groot aantal leden deelnam. Na de lunch werd met een drietal wagens een schitterende tocht gemaakt dooc Den fiaag, Wassenaar, enz. naar Megendel. Hier werd een foto-excursie in de duinen gemaakt, waarna de terugtocht aanvaard werd. Na op de Pier te hebben thee ge dronken, vereenigde het gezelschap zich aan een diner in Hotel Zeerust, terwtjl daarna uit de „Eindhovensche Speeldoos", een tooneelclub uit de Eindhovensche A.F.V., een parodistische-fotografische klucht opvoerde. Het eerste lustrum van den Bond mag zeet geslaagd genoemd worden. VERGADERING VAN ARBEIDERS IN HET BAKKERSBEDRIJF, ENZ. Onder voorzitterschap van den heer A, Hillebregt, uit Amsterdam, is gisteren t« Utrecht de 28ste algemeens vergadering van den Algem. Nederl. Bond van arbeiders (sters) in het bakkers-, chocolade- en suiker- bewerkingsbedrgf begonnen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het beleid van het bondsbestuur en de jaarverslagen. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1926 4315, op 1 Janoari j.I, 4136 en thans 4230. De ontvangsten over 1926 bedroegen f 137.501, de uitgaven f98.S15, zoodat er een saldo was van f 38.686, waardoor het kapitaal van den Bood steeg tot f400.767 en het bondsvermogea met inbegrip van de fondsen tot f527.438. Ten slotte werden het beleid van het bondsbestuur en de jaarverslagen goedge keurd. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN-ORGANISATIE. De Vrijzinnig-Democratische Jongeren Or ganisatie heeft Zondag 1.1. te Utrecht haat jaarlijksche - vergadering gehouden, waarin het lid der Tweede Kamer mr. A. M. Joekes een lezing heeft gehouden over: „Krachten en stroomingen in de Indische samenleving". Na deze lezing werd de huishoudelijke ver gadering gehouden, waarin o. a. een voorstel van de af deeling Haarlem, tot het vieren van het lustrum der organisatie in October 1928, werd aangenomen. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat het volgende bestuur gekozen werd: J. J« Klaasesz, voorzitter; J. van Doorn, secre taris J. F. Heroma, penningmeester; me£ A. Heysman en de heeren M. J. v. Zuiden, J. Gerdingh en H. D. Heukers, leden. TELLEN VAN REIZIGERS. Om de bezetting der reizigerstreinen der Nederlandsche Spoorwegen gedurende de Zomerdienst 1927 te kunnen nagaan., moet op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juni a.9. door het treinpersoneel het aantal reizigers per klasse worden geteld van eiken trein bij vertrek van de stations der Ned. Spoorwegen. IIARTIS"-TREINEN EN BOOTTOCHTEN DOOR DE R0TTERD. HAVENS. De Nederlandsche Spoorwegen zullen in de maanden Juli, Augustus en September goedkoope ,,Arfis"-treinen laten loopennaar Amsterdam G S. Het heenreisgedeelte van het plaatsbewijs van den goedkoopen trein geeft recht op een gratis bezoek aan „Artis' Ook zullen goedkoope treinen loopen van hier naar Rotterdam D.P., waarvan met het heenreisgedeelie gratis een boottocht door de Rotterdamsche havens kan gemaakt worden, Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen de heer J. F. van de Ven, als bur gemeester van Nislelrode. De audiëntie van den minister vafl Koloniën zal Vrijdag niet plaats jiebb'^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6