PAPIEREN ROZEN No. 20627 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 Juni Tweede Blad Anno 1927 De „blijde incomste" van den Katwijkschen Burgemeester. FEUILLETON. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Een enthousiaste ontvangst. nieuwen burgemeester gistermiddag bg het Groot Badhotel gebracht werd. In de Raadszaal. Do Raadzaal zag er zeldzaam keurig uit. Overal mooie frissche palmen, een prachtige bloemenmand voor den zetel van den voor zitter en bloemstukken, bloemvazen en ge vulde Wrijfschalen op de tafels, waaromheen de raadsleden, in het zwart, geschaard zaten. Er was, wat de publieke tribune betrof, met de ruimte gewoekerd, en voor de fa milie en de vrienden en kennissen en voor aanstaande personen uit de beide Katwijken en van elders, waren plaatsen gereserveerd, de notabelen van de dorpen, de predikanten, de Roomsch-Katholieke geestelijke, de no taris, de doctoren, de keurings-veearts, de heer Van Gruting, enkele burgemeesters van omliggende gemeenten, waaronder ook die van s-G raven San de, mr. J. Brunt Jr., en verschillende personen uit Leiden, zooals de heer en mevr. ds. Groot Enzerink, de heer Filippo, gemeente-ontvanger, vertegenwoor digsters van den Cbr. Vrouwenbond, waarvan mevr. Schokking presidente is, en vele an deren, was een plaats naast de ieestcommissie ingeruimd. De pers was een goede plaats gegeven midden in de Raadzaal. Dat alles zoo'n kalm verloop had en ieder zonder moeite zijn plaats kreeg, was voor een groot deel te danken aan de even accurate als vriendelijke bode Lagermaat, die ook bij de installatie van den ambts voorganger van dr. Schokking zijn goede diensten bewees. Aan het eind der zitting werd met alge- meene stemmen de nieuwe burgemeester als opvolger van zijn ambtsvoorganger tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd. Nadat deze daarop de vergadering met dankgebed had gesloten, had de Huldiging in den tuin. achter de Raadzaal plaats. Daar stonden de leerlingen van alle scholen uit Katwijk aan den Rijn en tal van plaatselijke ver- eenigingen gereed om den burgevader te begroeten. Het hoofd der Christelijke school, de heer Raadsveld, hield een frissche vrien delijke welkomstspeech en stelde den bur gemeester aan de toekomst van Katwijk voor. Een zegenbede werd door de kinderen gezongen, gevolgd door het Wilhelmus en andere feestliederen, waarna de met oran jekleuren versierde jeugd op verzoek van het hoofd der gemeente een „Leve de Ko ningin'1 aanhief. Daarop zong op werkelijk verdienstelijke wijze een zangvereenigmg eenige liederen, waarna de festiviteiten in Katwijk aan den Rijn eindigden met een druk bezochte receptie in de kamer van den burgemees ter, waarbij ververschingen werden aange boden. De oud-burgemeester de heer De Waal Malefijt, was de eerste die zijn opvolger geluk wenschte. Te Katwijk-aan-Zee Was te Katwijk aan den Rijn de huldi ging met enthousiasme begonnen, te Kat wijk aan Zee werd zij niet minder hartelijk voortgezet. Reeds bij het begin der Adrianastraat wachtte het hooggeachte echtpaar een aar dige attentie. De gymnastiekvereeniging „Hercules" bestaande uit meisjes, jongens, dames en heeien, bracht het hooge paar den sportgroet, om daarna m den optocht mede te marcheeren, onder commando van haar instructeur, den heer Renee. Doch al vorens op stap te gaan, gaf het dochtertje van het raadslid Parlevliet, mevr. Schok king een keurig bloemstuk, wat dankbaar aanvaard werd Toen ging de tocht, onder steeds groeiende belangstelling door de Adriana- en Aiinastraat naar dc Voor straat. Op het hooge trottoir en de stoep van de pastorie van ds. Voorsteegh, stond het stampvol menschen. Wilhelmina Voorsteegh bood een prachtig bouquet bloemen aan en mevr. Voorsteegh begroette even den burgemeester en zijn echtgenoote als oude bekenden. Weer ging de tocht verder tot aan de Louwestraat. Hier werd linksaf geslagen en deze straat geheel doorgereden. Aan het einde daarvan, vlak bij de Oude Kerk was Een foto van de zanghulde, welke den Aan de Sandtlaan. De installatie van den nieuwen burge meester van Kat\v\jk, waarvan wij gisteren het zakelijk gedeelte, namelijk de installatie telt, hebben medegedeeld, is ailerhartelykst geweest. Het was de bevolking aan te zien, dat zij er prat op gaat, weder een hoog geplaatst man, ex-minister en kamerlid, aan het hoofd der gemeente te hebben. Uit de gesprekken, die we hier en daar opvingen, werd ons dit duidelijk. Beide dorpen waren in feesttooi. Bijna van alle gebouwen woei de vlag en moeder Natuur werkte tot een opgewekte vrool\jke stemming mee. Het was een echte „bigde incomste", zooals men alleen in landelijke gemeenten een ambtsdrager kan bereiden. De spontaniteit sprak uit elk nummer van het feestprogram. Te half twee had bij de grens van de gemeente, aan de Sandtlaan, de ontvangst van den nieuwen burgemeester met zgn echtgenoote en verdere familie plaats. De tram, die daar op ongeveer denzelfden tjjd arriveerde en voor deze gelegenheid ook vlagde, had een aantal ingezetenen, vrienden en vereerders van dr. Schokking meege bracht, die hier uitstapten om van de ont vangst getuige te zijn. Niet minder dan 7 rijtuigen vormden de stoet. Vooraf gyig een rijtuig, waarin het hoofd der politie had plaats genomen. Daarop volgde dat, waariD het bestuur der feestcommissie had plaatsgenomen, behalve de voorzitter ds. I. Voorsteegh, die, nadat hij met een kort woord dr. Schokking uit naam van de gan- eche gemeente had verwelkomd, mede bij Qezen in het rijtuig, plaats nam. Daarachter reed de familie van den bur gemeester in een apart rijtuig. Achtereenvolgens kwamen nu rijtuigen met het Dagel. Bestuur van de gemeente met den secretaris en de leden van den Ge meenteraad, over twee rjjtuigen verdeeld. Voor het Gemeentehuis werd de stoet 'door talloos velen opgewacht. De stemming was warm, zonder uitgelatenheid evenwel. Toejuichingen werdeD schaarsch gehoord. Zooiets ligt niet in den aard van de Kat- wrjksche bevolking, inzonderheid niet van die uit Katwijk a. d. Rijn. P De Roman van een Gircnsmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). il) Toen de deur weer openging, om den be zoeker binnen te laten, zat ze in een kleine, coquette damesfauteuill met een blauw kus ten achter haar blonde hoofd. Ze voelde zich op end' op „grande dame". Haar moe- fer stond bij den schoorsteen en voelde zich blijkbaar minder op haar gemak. Mr. Sherny, mevrouw; diende het ka mermeisje aan. Sherny kwam binnen met den hoed in de tand. Hij keek de beide dames ongegeneerd ^n en boog overdreven diep. Daarop *endde hij zich tot Lilian: Miss Fane? Ja U komt van mr. Briton? Lilian bekeek haar bezoeker met studie. herinnerde zich niet ooit tevoren zoo'n temeen sujet van dichtbij te hebben gezien. 2e rilde van afschuw. Ja, van mr. Briton Maar.voor ten zeer intieme aangelegenheid. Hij keek even naar mrs. Fane. Moedermr Sherny wil mij alleen jTeken Lilians stem klonk zoo gedeci- taerd dat haar moeder wel wist dat alle te genwerpingen nutteloos zouden zijn. Toen ze de kamer uit was ging Sherny, zonder uitnoodiging af te wachten, zitten en legde zijn ouden hoed op een tafel tusschen een paar zilveren ornamenten. Een poovere vertooning! Kijkt u eens, miss Fane, zaken zijn za ken. Zijn bescheiden onderdanigheid had plaats gemaakt voor zelfverzekerde bruta liteit. Ik ben bij u gekomen omdat mr. Briton me niet wil ontvangen U hebt mis schien wel eens van afpersing gehoord, nietwaar? zei hij grinnikend. mr. Briton heeft me eens 200 pond gegeven om mijn mond te houden. Dat was voordat mr. Querne stierf. Ik ben een arme man, miss Fane, en voor nog eens 200 pond was hij van me af geweest maar hij beantwoordde mijn brief zelfs met en daarom kom ik bij u. U bent van plan om met hem te trouwen.neen. u hoeft niet zoo kwaad te kijken mijn bezoek betreft alleen maar een zakelijke aangelegenheid. Ziet u eens. zei hij plotse ling met een gemeenen blik. ik raad u aan om mij niet tot uw vijand te maken. Er was iets dreigend in zijn houding gekomen. Lilian was te beleedigd om zich bang te voelen. Maar ze brandde van nieuwsgierig heid om te welen te komen wat die man te vertellen kon hebben. Wat voor geheim was Roric 200 pond waard geweest? Zou dat misschien den sleutel geven tot zijn zonder ling gedrag van nu? Ik weet niet wat u bedoelt, zei Lilian uit de hoogte. Hoe durft u hier met een dergelijke afpersingspoging bij mij te komen Ik zal de politie laten opbellen, ik zal Ze deed een slap in de richting van de bel Maar Sherny was opgestaan en greep haar slanken pols met zijn dikke vingers Dat zult u niet doen U zult eerst naar mij luisteren. Ik ben bereid eerlijk spel met u le spelen als u mij eerlijk behandeit. U bent een vrouw van de wereld, miss Fane, u weet wel dat mannen geen engelen zijn.... Wat is mijn geheim waard? Kom.u bent rijk.u bent verliefd op den jongen Briton Ze trok haar pols los uit zijn greep; ze was doodsbleek geworden. Wat hebt u me te vertellen? hijgde ze. Zeg het me.direct. ik wil het weten Sherny glimlachte voldaan. Hij had het pleit gewonnen; hij had met succes op haar nieuwsgierigheid en jaloezie gespeculeerd. De rest was nu heel eenvoudig, dacht hij, terwijl hij terugging naar zijn sloel. Tweehonderd pond is mijn prijs, zei hij onverstoorbaar. Ze stampte op den grond; tranen van woede sprongen haar in de oogen. Weet u dat ik u kan laten vervolgen wegens afpersing. Ik weet dat u dat niet zult doen. klonk het droog Het was een nieuwe sensatie voor Lilian om op deze manier aangepakt le worden. Ze had Shernev wel in zijn schoftig gezicht kunnen slaan en toch, ze was er zich be wust van dat ze, het koste wat het wilde, het duistere hoofdstuk uit Rodericks leven zou kennen Ze dwong zich tot kalmte. Ik zal u vijf- lig pond geven. Tweehonderd is mijn prijs. Sherny lachte hatelijk. Honderd Pardonik sprak van tweehonderd. Lilian kon zich niel meer beheerschen. ze snikte van woede. Vertel het me Hij wees naar het schrijfbureau bij het raam. Betalen bij aflevering, zei hij mei kwaad aaidigen humor. een eerepoort opgericht, voorstellende vele onderdeelen de haringvisscherij betreffen de, geflankeerd door een viertal visschers in oud-Katwijksche kleederdracht, met de traditioncele „kees" achter de kiezen. Nog meer menschen waren intusschen op de been gekomen, zoodat de politie te paard die den optocht escorteerde, hier even han delend op moest treden. Langs de Oude Kerk ging het naar de Blommersstraat en Scheveningerstraat, om door de W. Beukclszn.straat weer op den Zuid-boulevard terug t-e komen, om zoo naar het Badhotel „De Zwaan weer op de Voorstraat en daar linksaf de Badstraat op te gaan. i Hier was het Jaantje Vooijs, die mevr. Schokking een bloemstuk offreerde, wat met eenige woorden van dank werd aan vaard. Verder ging de tocht over Sluisweg en verschillende stralen daaraan grenzende, om dan door de Jan Tooropstraat langs Je E. A. Borger- en Burgerdijkslraat den Noorö- j boulevard te bereiken. Aan het einde der Jan Tooropstraat stonden de kinderen van de school van den heer den Dikken, die den nieuwen burgemeester een ovatie brachten. Bij de woning van wethouder Kruyt schonken de beide Lydia's (Verloop en Kruyt) ook een bloemstuk hetwelk mevr. Schokking met eenige vriendelijke woorden van dank in ontvangst nam. Bij de villa's van H. M. Prins Juliana i keerde de stoet en ging men op het einddoel j „Het Groot Badhotel en Paviljoen" af. De prachtige terrassen waren in een om- i mezien door eenige duizenden menschen, klein en groot, bezet. Langs de taluds was hel een menschenkluwen en zoo ver het oog zien kon zag men menschen. Toen zongen daar bij het gerestaureerde Paviljoen de beide Chr. Zangverenigingen „Halleluja" en „Excelsior", onder leiding van den heer de Rook 3 coupletten van het Wilhelmus en nog een paar liederen, waar na de schoolkinderen (zeker een paar dui zend) „Dat 's Ileeren zegen op U daal", den nieuwen burgervader en zijne echtgenoote toezongen. Namens Halleluja, boden de jongedames Mijntje van Duyn en Johanna Hoek bloe men aan. De jongedame Jaantje van Schie en de jongeheer C. Schoneveld van „Excel sior" vereerden den burgemeester en zijne echtgenoote een keurig gedrapeerd vaatje nieuwe haring en een prachtige bloe menmand, die onder bewijzen van groote harlelijkheid door het echtpaar werden aan vaard. De spontane huldiging door de „Zeeërs" aan hun nieuwen burgemeester gebracht, was hiermede op straat geëindigd. In het Paviljoen dat keurig van bloemen was voor zien en met palmen getooid, nam de burge meester met echtgenoote en zoons plaats. Nadat de thee was rondgediend sprak ds. Voorsteegh den burgemeester ongeveer als volgt toe: „Het comité heeft thans zijn dankbare laak volbracht en mag met vreugde op dezen tocht terug zien, omdat Katwijk ge toond heeft uw benoeming te waardeeren. Het is voor ons een groote eer U als bur gemeester van Katwijk le mogen begroeten, temeer waar wij uw buitengewoon sym pathieke karaktereigenschappen van nabij kennen. Wij weten ook dat U in vele zaken H. M. onze Koningin hebt mogen dienen en in moeilijke oogenblikken raad hebt mogen geven. Uw vrienden die U kennen, weten, dat gij altijd in 't geweer zijt, gekomen om een goede zaak te dienen. Wij weten ook en U hebt dit zelf reeds kunnen constateeren dat er in Katwijk heel veel harten voor U kloppen en al zijn de omstandigheden op economisch gebied nu niet zoo bemoedigend, met een man als U aan het hoofd der gemeente, gaan we hoop vol de toekomst tegemoet. Gij zijt tot ons gekomen onder Gods lei ding en gunst en met Gods woord en ver wacht den zegen van God Het is een gelukkig feit en een gelukkig oogenblik dat wij u hier mogen begroeten, omdat gij zijt een nauwgezet, consciëntieus mensch met groote gaven door God toege rust en wij welen dat gij voor Katwijk zult zijn een echter burgervader in lief en leed. Hij stond naast haar terwijl ze mei beve rige letters de cheque invulde; zijn tronie straalde van voldoening, niet alleen omdat hij de tweede maal ook weer zoo'n snel suc ces had gehad, maar hij had ook nog een troefje voor later in petto. Hij vloeide de cheque zorgvuldig af, vouw de ze en stak ze in zijn schunnige porte feuille. Vertel het me nu. sprak Lilian heesch. Ik was voogd, begon Sherney op zijn temerigen, huichelachtigen toon. over een aardig meisje;... ze was het glans- nummer van mijn circus. Ik ben namelijk circus-eigenaar. Zes weken gelden, miss Fane, speelden we in Bedmund en mr. Bri ton kwam naar de voorstelling kijken Hij Z3g Rosalie. U weet hoe mannen zijn. Hij was een beetje gecharmeerd enfin.. Weer kwam de gemeene grijnslach. Lilian had het gevoel alsof haar keel werd dichtgeknepen. Hij maakte haar zoo'n beetje het hof en zij nam het helaas ernstig op. dat is in het kort de heele kwestie, miss Fane. Niet zoo iels buitengewoons, heelemaal niet. Maar toen ze merkle dal zijn bedoelingen niet ernstig waren, dat hij haar voor de mal had gehouden, trok ze zich het zoo aan dat ze zich op een avond mei opzet van het tra pezium liet vallen. Lilian huiverde even. U bedoelt. ze is dood? vroeg ze met blepke lippen. Shernev antwoordde niet. maar zijn zwij gen was welsprekend, heigeen ook de bedoe ling er van was. Lilian bleef voor zich uit staren. Wal had ze gehoord? Niets dat ze niet ook van eiken man onder haar kennissen had kunnen ver wachten. Maar in haar grenzenlooze ijdei- Hartelijk welkom! heet ik u uit naam van het Comité en wij bidden u Gods besten ze gen op uw arbeid toe. Mevrouw Schokking! Ook u hartelijk wcl- koml Uit vele harten rijst de zegenbede dat gij uw echtgenoot nog lang trouw moogt steunen. Dat ge dat zult doen bewijst, dat u door een bezoek dezer dagen bij een feest vierend oud paartje het hart van het volk voor u geheel hebt ingenomen. Gods zegen ruste ook in rijke mate op u, Katwijk ten zegen. De burgemeester antwoordde hierop onge* veer aldus: „Was het mij door allerlei oorzaken die tot dankbaarheid stemmen reeds vreemd te moede op dit oogenblik gevoel ik dit nog sterker. Ik dank u hartelijk voor uwe waar- deerende woorden en ook het comité mijn oprechten dank. Ik kom niet als een totaal onbekende in uw midden, hoewel ik nooit aan Katwijk gedacht had om daar ooit bur gemeester te worden. Mijn grootste wenscht in deze is, dat wij wederkecrig elkaar ver trouwen mogen schenken en dat er bij do moeilijke omstandigheden waarin Katwijk thans verkeert, met eendracht gestreden en misschien geworsteld zal moeten worden. Mijnheer de voorzitter, gij gaat Katwijk verlaten en ik hoop dat gij in uw nieuwo gemeente even hartelijk ontvangen wordt als mij dit hier te beurt viel cn dat men u daar even genegen zal wezen als velen u hier zijn. Ik besluit met den wensch dat in vervul* ling ga, wat gij hier hebt gesproken, en breng het comité hartelijk dank voor heU geen het deed om ons de ontvangst zoo aan genaam te maken dat zij onze verwachting verre overtrof. De bevolking van Katwijk dank ik ook hartelijk voor de bewijzen van sympathie welke zij ten toon spreidde. Na deze toespraken had de receptie plaats waaraan een zeer groot aantal dames en hecren deelnam. Onder de corporaties wa ren o.m. ds. Rutgers met het kerkbestuur, het bestuur der Oranjevereeniging, besturen van verschillende andere vereenigingen enz. Ook dr. H. Schokking, broeder van den burgemeester en de heer J. M. Krijger Jr., lid van de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raal waren aanwezig. Het „inhalen" was hiermede afgeloopen. Vermelden we nog dat aan den oproep om te vlaggen allerwege gevolg was gegeven en tijdens den rit door het dorp hier en daar ovaties aan den burgemeester werden ge bracht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Goutum: H. Stolk, lei Brielsch Nieuwland. Bedankt: voor Haarlem: A. K. Str&alsma, te Zandvoort. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Deventer: B. J. Ileltinga, tel Wijckel en C. J. de Kruyter, te Hasselt. Beroepen: Te Meliskerke en te Smilde: L v. d. Zanden, cand. te Pulten (Geld te Boskoop: Tj. Petersen, te Wolvega; te ITij* laard: G. G. Berkouwer, cand. te 's Graven* hage; te Wommels: C. J. de Kruyter, te Has* selt. Aangenomen: naar Meppel: Y. K. Vellenga; te Oosterzee. Bedankt: voor Warffum: G. de Jager, tq Doornspijk. j EVANGELISCH-LUTHERSCHE SYNODE. Gisteren is de Evang.-Luth. Synode in haar 114e vergadering te Amsterdam bijeen gekomen. De eerste en de tweede secretaris, ds. Grottendieck en ds. Schutte, werden bij acclamatie herkozen, evenals het lid der syn. commissie mr. H. Westermann. Als plaatsvervangende leden der syn. commis sie werden aangewezen de heeren ds. Schutte en Moes; tot leden der commissie van rapport over de werkzaamheden der Syn. commissie over 1927-'28 de heeren ds. Hoevers, Muls en Sepmeijer. Als leden der commissie tot nazien van de rekening werden aangewezen de hecren Poolman, J. F. Westermann en Besanger. heid had ze gedacht dat zij de eenige vrouw was die ooit indruk op Roderick Briton had gemaakt; het gaf haar een schok te hooren dat zij zich vergist had en al was het meisje nu dood haar vinnige jaloezie was toch opgewekt. Ze dwong zich om weer te spreken. En wat verder? Of is dat alles? Woedend stond ze eensklaps op. Hoe durft u hier komen en mij geld afpersen voor zoo'n verhaaltje. U zult het huis niet veria- ten. Ik zal de politie laten waarschuwen... Sherney bewoog zich niet; zijn hatelijke grijns werd alleen iets breeder. Het is niet alles. Gaat u nog even zit ten. Ik ontdekte la'er, ging hij voort, dat mr, Briton en mijn pupil. hij wachlte even en haalde diep adem. blijkbaar om meer in druk te maken. .getrouwd waren. Er was iets triomfantelijks in zijn stem. Getrouwd? Het was om medelijden met Lilian le krij gen zoo verslagen en doodsbleek als ze daar zat. Al haar natuurlijke gracie en aange leerde waardigheid waren verdwenen, er was slechls een verechrikte. jaloersehe, ge martelde vrouw. Sherney bekeek haar nieuwsgierig en vroeg zich af wat zij toch in een jongen aii die Brilon kon zien. Ze was een vrouw voor een vorst, vond hij. Plotseling sprong ze op: Ik geloaf er niets van ik geloof er niets van het i9 een gemeene leugen die u hebt bedacht om mij geld af te zetten Het is absoluut waar Ze zijn getrouwd in de kerk te Bedmund Ik heb hel trouw register zelf gezien Ik heb den koster ge sproken. die getuige geweest is. Er is geen twijfel aan. (Wordt vervolgd). J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5