INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. No. 20626 MAANDAG 13 JUNI Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetlen. UIT PF Rl INSTEEK. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 ,0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN Wij ontvingen nog van: Mej. B. K. f 1.50; opbrengst collecte bal avond 11 Juni Instituut W. F. van Wijk f7.58; H. S. M. f9; fam. D. H. f 1.50, dr. L. C. B. 19.60. In totaal ontvingen wij f 1170.17. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan J. M. Jansen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een boekbinderij in het perceel Oude Rijn No. 90, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie H. No. 3422. Leiden. 11 Juni 1927. 4360 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE HEER P. STAPEL GAAT HEEN. Naar wij vernemen heeft de commissa ris van politie, de heer P. Stapel, het voor nemen te kennen gegeven een dezer dagen wegens gezondheidsredenen aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn betrekking te verzoeken. DE HEER P. STAPEL Ongetwijfeld zullen talrijk velen dit be sluit met leedwezen vernemen, daar de heer Stapel, die 1 September van het vorige jaar zijn zilveren jubileum als commissa ris van politie herdacht, zich niet alleen in de politioneele kringen, maar ook daarbui ten bemind heeft weten te maken door zijn rechtschapenheid, zijn strikte eerlijkheid en groote humaniteit. DE INVAL BIJ DE INDONESIËRS. Naar wij vernemen, is een der Indonesiërs die een deserteur bleek te zijn, thans door de politie in bewaring gesteld. Over het te den Haag gebeurde wordt nog gemeld De subsituut-officier van justitie, mr. En- epr, de rechter van instructie jhr- mr. Cal- koen en twee inspecteurs van politie stel den een onderzoek in, in de perceelen Adel- heidstraat 121. Charlotte de Bourbon plein 18 en Schenkstraat 118. Daar werden in beslag genomen een zeur groot aantal papieren, correspondentie en andere bescheiden, die in de Javaansche taal waren gesteld. Wij vernemen, dat er ook een aantal Brownings in beslag geno den zijn Velen van de Indische studenten 'iepen met geladen revolvers in hun zak. Zij zijn ondervraagd, doch er is nog niemand gearresteerd, omdat uit het onderzoek van de bescheiden nog blijken moet. of er termen zijn, een strafrechtelijke vervolging in te bellen. Dit onderzoek zal echter nog ge- rrimen tijd vorderen De justitie heeft reeds ^nige deskundigen benoemd om zich met dat onderzoek te belasten Noch omtrent het complot, noch omtrent sporen, die tot de ontdekking geleid heb- ben wenschen justitie en politie eenige jnededeeling te doen zoolang niet de abso lute zekerheid bestaat dat al hetgeen van de bedoelingen der samensmelers vermoed Wordt, gebleken is. juist te zijn Worden die vermoedens uit de in beslas j Gnomen stukken bevestigd, dan is men van keening, dat men hier met een belangrijke I fcnienzwering Ie doen heeft, waarvan de I ontdekking zal leiden tot beveiliging tegen communistische uitspattingen hier ter lande maar hoofdzakelijk in onze overzeesche be zittingen. De vraag is, in hoeverre er verband be staat tusschen de sovjet-regeering en het ontdekt complot. In den Haag moet naar wij vernamen zegt het „Vad." een sovjet agent zijn, die de communistische propa- ganda-actie regelt. In verband met zijn werkzaamheid wordt al eenigen tijd gepost voor de woning van den gezant. In hoeverre deze agent iels met het ontdekte complot uitstaande heeft zal uitgemaakt moeten wor den. Verder wordt uit den Haag nog gemeld- De vereeniging geeft een eigen orgaan uit, dat in brochure-vorm om de twee maanden verschijnt, n.l. „Indonesia Merdeka". (De onafhankelijkheid van Indië). Blijkens het laatst verschenen nummer, dat van April, van het orgaan der Indone sische Vereeniging, waarvan de versprei ding in Indië sinds lang is verboden be stond het bestuur toen uit drie Minangka- bauers, een Javaan en een Menadonees. De bestuursleden waren gewezen studenten. Enkelen hunner hielden in Parijs verblijf. Er zijn onder de bestuursleden uitgespro ken communisten. De namen der leden van de vereeniging worden geheim gehouden. De Indonesische Vereeniging, oorspron kelijk door Indische studenten opgericht, is zegt de „N. R. Ct." de laatste jaren geheel in extremistische richting afgedwaald. In 1924 bleek dit ten duidelijkste bij de verschijning van het „Gedenkboek" dezer organisatie, en de anti-Nederlandsche propaganda is gere geld voortgezet in het orgaan der vereeni ging. De uitingen in dit orgaan werden den taatsten tijd steeds erger en er zijn ook an dere aanwijzingen, dat de vereeniging steeds nauwer betrekkingen met het communisme onderhield, hetgeen met het oog op recente gebeurtenissen in Indië zeker de volle aan dacht van de overheid verdiende. Voorzitter van de Indonisische Vereen, is de Mirangkabauer Mohammed Hatla. Van de in Nederland studeerende Indische studenten is nog slechts, een uiterst klein por centage lid van de Indonesische Vereeniging 80 pet. is thans lid van het geheel buiten de politiek staande en volkomen loyale Indone sisch Verbond van Jongeren-organisaties. In herinnering worde gebracht, dat de verschijning van bovengenoemd gedenk boek der Indonesische Vereeniging indertijd aanleiding heeft gegeven tot een Kamerdebat waarvan het gevolg is geweest de aflegging van een regeeringsverklaring op 16 Decem ber 1924, blijkens welke vportaan geen per sonen in Indische staatsdienst zullen wor den opgenomen, die ontoelaatbare politieke propaganda voeren. Aan deze verklaring wordt ook streng de hand gehouden, en mede in verband hiermede wordt ook de laatste jaren een gestreng toezicht uitgeoefend op de gedragingen der Indische studenten. Het verblijf te Parijs van leden der Indo nesische Vereeniging behoeft niet te ver wonderen. als men weet, dat daar sinds ge- ruimen tijd een verzamelplaats is van extre mistische elementen uit koloniale landen. De Indonesische Vereeniging is dit jaar te Brussel vertegenwoordigd geweest op het z g. congres tegen koloniale onderdrukking, waar zij zich overeenkomstig den inhoud van haar orgaan eveneens in sterk anti-Nederland- schen zin geuit heeft. Omtrent de wijze, waarop de „Indonesia Merdika", die in het Hollandsch en het Ma- leisch gedrukt, zesmaal per jaar op onregel matige tijden verschijnt, wordt verspreid, weet „Het Volk" mee te doelen, dat het blad dat er goed verzorgd uitziet, wordt gedrukt bij een clandestiene drukkerij in Den Haag. Het administratie-adres was tot voor korten tijd gevestigd Charlotte de Bourbonplein 18, Den Haag, doch sinds Maart is het cor respondentie-adres Postbox 25, Leiden. Men is reeds aan den vijfden jaargang bezig. De oplaag bedraagt 450 a 500 exemplaren. Het blad wordt in een volledig gesloten kruis band verzonden. Men heeft desondanks wel eens exemplaren uit de postzakken te Sa- bang gehaald. Vroeger werd het blad ook wel volgens de meermalen toegepaste me thode in dagbladen verzonden. Bijna de geheele oplaag werd door den drukker naar Leiden geëxpedieerd en van daar verzonden. Slechts enkele exemplaren werden aan Haagsche adressen bezorgd In Februari was het bestuur van de „Der- himpoenan Indonesia", nadat het bestuur op 17 Januari 1926 was afgetreden, als volgt samengesteld: Voorzitter Mohammed I-Iatta., secretaris A. Madjid. penningmeester Aboetari, commissarissen Darsono en mr. Soenario. Het blad wordt gevuld door intel- lectueele Inlanders, meest studenten en jonge meesters in de rechten. Het heeft ook medewerkers in Engelsch-Indië. De hoofdpersoon van het complot zou Hatta zijn, wiens ouders in Padang wonen. Door de ramp, die indertijd Padang ge teisterd heeft, werd het bezit van de fami lie bijna geheel verwoest, zoodat zij in slechten doen kwam Hatta zeide toen aan zijn hospita in de Adelheidslraat te Den Haag. dat hij uit Indië geen geld meer ont ving. Merkwaardig is het daarom, dat Hatta toch steeds, hoewel hij altijd met nadruk zeide, arm te zijn, geregeld het geld. dat hij leende van zijn hospita, met de huur van zijn kamer iedere maand terug betaalde. Een maand geleden is Hatta, dit zeide hij J tenminste, naar Zwitserland gegaan, voor zijn gezondheid. In dien tusschentijd echter is hij herhaaldelijk in Leiden gezien. „KENNIS IS MACHT* OVER 1926. Aan het in boekvorm verschenen verslag over 1926 van het Genootschap „Kennis is Macht" en van de Middelbare Handels avondschool van het Genootschap, samen gesteld door den secretaris, den heer A. W. Vink, is het volgende ontleend: Den 4den Maart had het Genootschap 50 jaar bestaan en dit feit werd door bestuur, leeraren, leerlingen, oud-leerlingen en leden feestelijk herdacht. Op 8 April boden de leerlingen het bestuur o.m. een feestavond aan. Voor de Handelsavondschool is het jaar 1926 ook van groote beteekenis geweest. Het jaar begon met een aantal leerlingen van 359 (v. j. 108) en eindigde op 31 December met 370 (v. j. 121). Het aantal nieuwe leerlingen bedroeg 121. Aan bet eind-examen namen deel 1-17 leer lingen, waarvan 93 d. i. 63 pet., slaagden. De Minister van Ondenvys, K. en W. hechtte zijn goedkeuring aan een aanvulling van de boekenlijst uit het leerplan. Een vrij groot aantal der geslaagden legde met goed gevolg examens af bjj verschillende Vereenigingen, zooals de Federatie en de Vereeniging van Leeraren, welke diploma's bij het zoeken van een betrekking van bij zondere waarde zijn. De leeraren, onder leiding van den direc teur, den heer A. J. J. Verbrugge, vei- richten hun taak met lust en ^jver. De rekening sloot dit jaar in ontvangst en uitgaaf op f 25.233.35, met een batig saldo van 2.285.27. De schoolgelden bedroe gen circa f 10.000, de pensioenbijdragen f 1125.53, en aan subsidies werd ontvangen: van het Rijk f 6426, van de gemeente Leiden f5150 en van de provincie f1278. Aan salarissen werd uitgegeven circa f 17.000. Het aantal leden van het Genootschap bedraagt 47; het aantal donateurs 3S, waaronder ook bankinstellingen, handels firma's enz., die daarin hun waardeering te kennen geven voor hetgeen het Genoot schap voor de opleiding van wel-onderlegde en bruikbare kantoorbedienden doet 1 LEIDSCH STUDENTENCORPS. Vrijdagavond heeft het Leidsch Studen tencorps vergaderd onder voorzitterschap van den heer jhr. G. J. A. de Ranitz. O.m. werd behandeld de bekrachtiging van hel besluit, op de Algemeene Senaten vergadering van 20 Mei genomen, om de be sturen van het Wageningsche en Rotterdam- sche Studentencorps met adviseerende stem tot die vergadering toe te laten. Nadat de praeses Collegium de vele argu menten die vóór en tegen dit besluit op de A S. V. zijn aangebracht, uitvoerig had uit eengezet, volgde een uitgebreide discussie, waaruit bleek, dat het overgroote meeren- dcel der leden het met de meening van hel Collegium eens was, dat de halfgerechtig- heid van deze corpora nog niet geacht wor den op d&t peil te staan, dat ze zich geheel kunnen aanpassen bij de traditie en geest in de Algemeene Senaten Vergadering, zoo dat algeheele erkenning, ook niet gewenscht zou zijn. Bovendien was de vergadering van oordeel, dat versterking van de A. S. V. in gepnen deele noodig is. Ten slotte onthield de vergadering met op één na algemeene stemmen haar bekrachti ging aan het besluit. CIRCUS AMAR. Na een jaar is het Circus Amar hier ter stede teruggekeerd en heeft weer stand plaats genomen op het Schuttersveld, dat van de komst der eerste circuswagens af heeft gestaan in de groote belangstelling der jeugd, voor wie, evenals voor vele „grooten" een circus nog altijd een bijzon dere aantrekkelijkheid oefent. Zoo'n opbouw van een circus, vooral als er „wilde dieren" zijn, blijft een evenement. Zaterdagavond is de openingsvoorstelling gegeven. Het circus had een goede repu tatie verworven en daarom verwonderde het ons geenszins, dat de ruime tent vrij wel geheel was bezet. Nadat het uitnemend orkest den lijd had bekort, werd mooi op tijd begonnen met een zeer afwisselend program. Natuurlijk ontbreken niet de num mers van paardendressuur Die hooren in een circus thuis en kunnen niet worden gemist De heer Depessamier vertoont zijn in vrijheid afgericht paard en voorts berijdt hij in hoogeschool het prachtige dier „Gouden Droom", een lust voor de oogen. Ook zijn dresuur van een zestiental edele dieren is keurig. Uit den aard der zaak levert paardendressuur geen „nieuws" meer op, het hoogste schijnt daarin toch reeds lang bereikt, doch het getoonde is van prima hoedanigheid. De acrobatiek, die eveneens een niet w; missen gedeelte uitmaakt van een circus- program. is vertegenwoordigd door at Aslrals. die gewaagd „luchtwerk" ten beste geven, waarbij af en tot zoo heerlijk is te griezelen van bewondering voor den tot uiting komenden moed en durf en verder door de handacrobaten de Albertini's, die keurig werk verrichten. Moeten wij hier eigenlijk ook niet bij- r**en°n de jockey Courtalt die op hef on gezadelde paard salto's uitvoert vooruit en achteruit alsof het niets is, die met salto springt over een man of tien-twaalf, een kleinigheid Sahab-Sara verandert voor uw oogen ge woon water in den drank, dien gij zelf be geert. 't Is om jaloersch te worden zelf zoo'n tapkast te zijn! Men kan proeven, dat de gemaakte dranken echt zijn- Dan enkele clown-nummers, ook niet bepaald nieuw, dan toch aardig, vooral het trio Fernando. Het slot voor de pauze is een kijkje in sprookjesland: de heer Ancillotti laat u zien zijn lichtfonteinen. Duizenden M. 3 water worden in grilligen vorm de lucht inge spoten, beschenen door prachtig, wisse lend kleurlicht. Het is een ware oogen- weelde, die telkens en telkens daverend applaus deed opgaan. Ilet is in één woord schitterend. Na de pauze komen de gebroeders Amar zelf in actie, nadat de oudste voor de pauze nog eenige fraaie proeven van dressuur met een tweetal reuzen-olifanten heeft ge demonstreerd. Tijgers, leeuwen, ijsberen en bruine beren getuigen achtereenvolgens van het overwicht van den mensch, die hen dwingt tot het afleggen van allerlei toeren. Het zijn alle zonder uitzondering zeer fraaie nummers en men moet de on verschrokkenheid der gebroeders Amar be wonderen of men wil of niet. Het is weer een goede voorstelling, die het circus Amar alle eer aandoet en zijn goede reputatie volkomen bevestigt. Van de gelegenheid om de menagerie te zien wordt een druk gebruik gemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer R. P. R. van Riemsdijk (Leiden). In de vorige week zijn de examens voor onderwjjzer(es) aan de Gemeentelijke Kweek school begonnen. Ie groep. Geëxamineerd werden zes oan- didaten: Geslaagd de heeren W. F. Louwrier, W. H. van der Nat, J. M. Snijders, J. Verhoeven en P. de Vrind. Afgewezen één. Geslaagd is voor het examen nijver heidsonderwijs (akle N IV), de heer B. H. J. Heydemann en voor de akte L. O. de heer P. J. M. Balsieben, beiden alhier woon achtig. Niet de heer Kolderman, maar de heer Kelderman is geslaagd voor het eindexamen electrotechniek van M. S. G. Zaterdagmiddag j.l. was aan de Am bachtsschool alhier de laatste les van den cursus is autogeen lasschen, uitgaande van den Bond voor Smedenpatroons in Neder land. Nadat aan elk der deelnemers een eind examen was afgenomen door een Commissie, bestaande uit de heeren Rozenschoon en Huf, hoofdbestuursleden van bovengonoem- den Bond, bijgestaan door een achttal be stuursleden van den Bond, kon aan 16 van hen het diploma, van den cursus met vrucht te hebben doorloopen, worden uitgereikt. De heer Rozenschoon, voorzitter van den Bond, sprak hierbij zijn voldoening uit over de bereikte resultaten; er was ijverig ge werkt. Hij wees er de deelnemers op, dat op den cursus alleen de grondbeginselen zjjn geleerd met de daarbjj behoorende theore tische kennis. Men moet nu zelf in de practjjk nog de routine van het lasschen krijgen. Daarna bedankte een der deelnemers voor het genoten onderricht. De directeur der Ambachtsschool sprak aan het eind van dezen zoo nuttigen cursus zijn groote tevredenheid uit over hetgeen bereikt is en zegde zijn medewerking toe, wanneer men later weer een 'dergelijken cursus zou willen geven. De heer v. d. Voet, voorzitter van de afdeeling Leiden, dankte daarna het Hoofd bestuur voor hun bemoeiingen, inzake het onderwijs in autogeen lasschen hier ter ste^e. Het wegens slecht weer uitgestelde tuinfeest in „Zomerzorg" is thans bepaald op Donderdag a.s. Er wordt hard, heel hard gewerkt om het feest te doen slagen. En naar men ons van de plannen en van de manier, waarop die plannen worden uitgewerkt, vep teld heeft, lijdt het geen twijfel of het za« een schitterend, grootscb feest worden Don derdag. De tachtig militairen studeeren hard en een generale repetitie van alle medewer kers aan het feest is bepaald op Woensdag, teneinde een vlot verloop aan het schitte rende, kostbare en welverzorgde programma te garandeeren. Men is reeds bezig een grooten dansvloer te leggen en de verlich ting met electrische lampen en vetpotjes is zoo goed els gereed. De schijn werpers van de Marine zijn reeds aangeko men. De voorverkoop der programma's begint reeds morgen. Het zal stellig een bijzonder mooi feest worden in Zomerzorg „Handelsbelangen" No. 1981 zal de credileurenlijst bavatten in het faillisement J. M J. Witte h/o den naam „Witte's Fa brieken van Vruchtenproducten, Boom- gaardsteeg. Leiden. Zij telt 32 namen met een totaal bedrag aan vorderingen van f 1750,16 De baten zijn nog niet volledig bekend. BINNENLAND. Installatie van mr. dr. J. Schokking als burgemeester van Katwijk (2e blad). Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake de overeenkomst met de Rob aver en betreffende de Centrale Middenstands-Cre- dietbank (Binnenland, 2e blad). De datnm der algemeene invoering van het zevende leerjaar is verschoven (Binnen land, 2e blad). Woensdag begint de vliegtocht naar IndiS (Binnenland, 2e blad). Weer een slachtoffer van een onbewaakten overweg (Gemengd, 2e blad). Een spoorwegongeval in Friesland (Gc-i mengd, 2e blad). BUITENLAND. Rnsland bereidt zich voor ten oorlog (Bui tenland, le blad). Een sovjet-nota tot Polen gericht (Buiten* land, le blad). Onderhandelingen tnsschen Frankrijk en de V. St. over een verdrag van „eenwige vrede". (Buitenl.. le blad). De Iersche verkiezingen brengen een ne- derlaag voor de regeering Cosgrave (Buitenl, en Tel., le blad). Lindbergh onder geweldig enthonsiasme le Washington gearriveerd. (Buitenl. le bl.), Dandet is gearresteerd! (Tel. le blad). Op verzoek van de politie alhier is te Rotterdam aangehouden de dienstbode A, E. uil Leiden, die zich schuldig had ge maakt aan ontvreemding van eenige zilve ren voorwerpjes ten nadeele van den heer H. alhier. C. de B. die op den Rijnsburgersingel uit een rijdende auto sprong is door die zelfde auto aangereden. Hij kneusde zijn rechterarm inwendig. C. K. uit Oegstgeest heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van mishandeling door P. uit Leiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een auto en een tram van de N. Z. H. T. M. met elkander in botsing gekomen, ten gevolge waarvan zoowel voor de auto als voor de tram eenige materieele schade ont stond. Iemand die gisteravond nog laat het was al half één in café Spoorzicht aan den Stationsweg een verfrissching wilde gaan gebruiken liep in z'n enthousiasme door een spiegelruit van dit café. De ruit brak natuurlijk, maar de late be zoeker kwam er zonder schrammen af. De commissaris van politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens in handelsrelatie te tre den met Willem Vermeulen, geboren te Bodegraven 14 Maart 1895, van beroep koopman, wonende te Leiden. Lammer markt No. 5. Hedenmorgen is een begin van brand ontslaan in een vernikkelinrichting in de Koppenhinksteeg nabij de Hooigracht. Door personeel was het vuur spoedig gebluscht, zoodat de brandweer, die kort na het uit breken van den brand ter plaatse verscheen, geen dienst meer behoefde t# verrichten. Het brandje was ontslaan tengevolge van het achteloos wegwerpen van een branden den lucifer. De schade is zeer gering. Nog zij vermeld, dat de nieuwe instal latie bij de firma M. A M. v. Noort in de Douzastraat is geleverd door de firma J. Schoonderganp Mare, alhier In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 198 vol wassenen en 5 kinderen, in totaal 203 per- ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Bevallen: T. den Ouden, geb. Verkaik, z. Th. v. Donk, geb. Hoogteyling, z. M. B. Graafland, geb. Kruit, d. A Biarken. geb. Bjjland, z. N. Krap, gef>. v. d. Zwam, z. E. J. v. Frankfort, geb. Redegeld, z.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1