Als U een sigaret met mondstuk prefereert Chief Whip is ook verkrijgbaar met en goud kurk AGENDA. BUITENLAND. Zaterdag. Schuttersveld; Voorstelling circus Amar. 8 uur nam. Zondag. Jeruël. Groenesteeg 16, voorm. 10 uur en nam. 67*. Leger des Heils, Langebrug 4, voorm. 10 u., nam. 37», 77» en 10 uur. Schuttersveld; Voorstelling circus Amar. 8 uur nam. Stads-Evangelisatie, Morschweg 69, nam. 8 uur. VolksgebouwTuinconcert door de arbei- der»-muziekvereeniging „Nieuw Leven". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht, voor middag 10 u. en nam. 7 uur. Rijswijk, Wielerbaan, nam. 1 uur, kampioenschappen van Nederland, Maandag. Schuttersveld; Voorstelling circus Amar. 8 uur nam. Dinsdag. Pielerskerk: A Capella-concert „Sursum Corda". Soliste mevr. Noordewier. 8 uur, namiddag. Schuttersveld; Voorstelling circus Amar. 8 uur nam. Donderdag. ,,Tn den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering „Leidsche Kunstkring voor allen". 8 1/4 uurt Dagelijks. Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zalerdag3 matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Bouwmeesters revue „Nou nog mooibr!" 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 7 Juni tot en met Zondag 12 Juni waargenomen door de apotheken der H.H. G. H. Blanken. Hooge woerd 171, telefoon 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telefoon 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Schreuder, Starck en Veldhuvzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H .C Vlïetsta Brands, Apotheker. De Kempen aerstraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondag» dienst. 7085 door de politie doch kwamen later weer Ihyis. Het huis werd echter bewaakt. Naar wij van niet officieele doch o. i. ver trouwbare zijde vernamen, stond deze inval annex huiszoeking in verband hiermede dat deze jongemannen contact hebben met verboden communistische organisaties in de Koloniën. Er werden dan ook een groot aan tal schrifturen, boeken, brochures en brie ven in beslag genomen. Het onderzoek daar van zal nader moeten uitmaken of wij in derdaad te doen hebben met een verlakking van communistische of bolsjewistische pro paganda in Indië. Wij hadden het genoegen later een aan tal dezer Indonesiërs persoonlijk te spreken, die erkenden, dat deze inval in verband stond met politieke tendenzen. Ze maakten zich echter volstrekt niet ongerust en ver klaarden niet te hebben gedaan wat een in val wettigde. Verder beklaagden zij er zich over dat de deur was geforceerd. Het lag niet in hun bedoeling deze gesloten te hou den. Zij wisten trouwens niets van der\ in val af. Degene die gewoonlijk opendeed was bo ven dit leverde het oponthoud op. Zij zouden er zeer prijs op stellen dat wij in het „Leidsch Dagblad" meedeelden dat deze geschiedenis niet in verband stond met opiumsmokkelarij. Daarvoor zouden zij zich schamen. Den vorigen dag was juist een piano in een kist verzonden. Dit had vermoedelijk aanleiding tot deze veronder stelling gegeven. Nader vernemen wij nog dat geen der Indonesiërs uit het huis aan de Wasstraat door de politie is in arrest gehouden, of schoon wij meenen te weten dal een van de aanwezigen in dit perceel gesignaleerd stond wegens desertie uil het leger. Ook in Den Haag heeft de justitie gisteren Invallen gedaan in huizen waar Indone siërs verblijven, n.l. ih een huis'aan het Charlotte de Bourbonpleia 19 en in een wo ning in de Emmastraat 21. Ook omtrent het resultaat van deze inval len valt nog niets te melden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen Romaansche taal mej. J. F. van Konijnen burg (Leiden). Voor het examen voor apothekersassisten ten waren opgeroepen 4 candidates Ge slaagd zjjn: mej. E. E. F. Haan, geboren te Roermond, en de heer F. J. H. Kasten, geboren te Stettin. Bij Kon Besluit is bepaald. dat <Io I vacature van not-avie ojnyi'gpvallen door het overlijden van den heer J. J. ter Laag Czn. aJhier, niet zal worden vei void. I Men deelt ons mede dat op de open- bare lagere scholen A en B aan de Lange brug alhier, onder de leerlingen f 39.62$ is gecollecteerd voor de slachtoffers van de stormramp. De muziekvereeniging T. e<n D. bracht gisteravond gekleed in uniform en het vaandel voorop, den jubilaris L. J. van Weeren, een serenade aaD diens woning Alexanderstraat 20, juist toen deze en fa milie bijeen waren. Ook de heer en mevr. Zaalberg, alsmede het geheele kantoorper soneel waren aanwezig. Vele bloemstuk ken, cadeaux en andere blijken van atten tie waren in den loop van den dag nog ingekomen, onder andeTen ook een felici tatie van onzen burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Dat een en ander veel menschen op de been bracht, behoeft geen betoog. Nadat de muzikanten eenige ververschingen gebruikt hadden en een schoonzoon van den jubilaris hen bedankt had, werd weer met volle muziek afgemar cheerd. Het spreekt vanzelf dat zoo'n dag onvergetelijk ib voor den persoon in kwestie. De opbrengsten van de N.Z.H.T.M. op de lijnen ScheveningenLeidenKat wijkNoordwijk (incl. stadslijn Leiden) hebben in Mei 1927 bedragen f 125.505 (vo rig jaar f 133.105), per dag K M. in Mei 1927 f 99.23 tegenover f 105.24 in Mei 1926. Op de lijn LeidenHeemstede bedroegen deze cijfers f 9271 (f 15.264) en f 12.31 f20.26), Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 14 Juni, 8 uur, luidt: No. 1. Julianamarsch, Gegp; no. 2. Ouver ture „Die lustige Weiber von Windsor", Nicoïai; no. 3. „POr et 1'Argent", Wals, Lehar; no. 4. Fantaisie „Oberon", Gegp; no. 5. „Barcelona", Evans; 6. „Espana", Waldteufel"; no. 7. „Kreutzritter", marsch, Sc u sa. In de Haarlemmerstraat 108 in het x.g. „pakhuis van Van Nelle" heeft een winkelier die lang geen onbekende meer is in Leiden, de heer M. Regeer vandaag een prachtige zaak in meubelen geopend. De heer Regeer zet zijn zaken die hij reeds 25 jaar heeft gedreven in de Janvossen- steeg, voort in het speciaal voor hetv doel keurig en practisch verbouwde huis aan de Haarlemmerstraat, waar hij een uitge breide keuze meubelen in voorraad houdt. Wat er staat is bovenal degelijk, maar toch ook smaakvol en geschikt voor ieder inte rieur. Zonder twijfel zal de heer Regeer o«b in zijn nieuwe winkel op zakelijk succes mogen rekenen. De fa. J. van Pijn (Janvossensteeg) ver zorgde zeer netjes de eïectrische installa tie, terwijl de fa. M. Laaken (Jeruzalem- hof) de inwendige verbouwing op keurige wijze verzorgde. De patisserie van den heer M. A. H. van Noort, Doezastraat 1921, heeft een verandering ondergaan die tevens een groote verfraaiing en verbetering betreft. Alle kasten en laden zijn nieuw geworden en het geheel is op een wijze gemoderni seerd, zooals wij in nog niet veel zaken aantroffen. Kasten en laden zijn gemaakt van. maesief Slavonisch eikenhout, door werkt met Caramandel. Uit hygiënisch oog punt is deze restauratie mede een grooie verbetering. Het werk werd uitgevoerd naar een ontwerp van den heer L. Ginjaar alhier en uitgevoerd door stadgenooten die tezamen een subliem stukje werk hebben geleverd. De réede goed bekende zaak dezer firma heeft met deze verbouwing nog zeer in aanzien gewonnen. Een ware prestatie was het voor firma en personeel dat tijdeDS de verbouwing het bedrijf gewoon doorging Gistermiddag is op de veemarkt een koe onbeheerd blijven staan. Het dier is vanwege de politie geschut Aan de Oude-Vest is een rijwiel, dat door den eigenaar aan de deur was neer gezet, ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. t Gisternamiddag is de vierjarige R. O., wonende aan de Uiterstegracht, in den Ouden Rijn gevallen. De 24-jarige W. van Welzen sprong geheel gekleed te wa ter en bracht het kind, dat reeds zinkende was, wedeT aan de huilende moeder terug. Van morgen passeerde een schipper met zijn vaartuig de Utrechtsche brug, toen een kind van het schip in het water viel. Zooals een goed vader betaamt sprong de vader het kind na en haalde het we der op het schip terug. Als een bijzonder heid kan worden vermeld dat de man zijn pijpje in den mond hield en een extra teugje nam, toen hij het kind op het droge had. Gisteren viel in een perceel aan de Pieterskerkgracht de 3-jarige O. K al spe lende van een drie Meter hooge trap. Het kind werd met een lichte hersenschudding opgenomen. In de Hoefstraat werd gistermiddag de 23-jarige H P toen hij door de straat liep, aangereden door een auto, bestuurd door J. O. H. P. had slechts licflite ontvellingen. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de ruimte om elkaar te passeeren te klein bleek. Aan het postkantoor Leiden en wjjk- kantoren werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd 196.592.63, en terugbetaald f 129.746.04. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f33.153.4i. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 66. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schoven nominaal f5600, en afgeschreven i' '"O" Derhalve meer in- dan afgeschreven f3300. Het aantal nieuw uitgegeven staats- öcbuldbpekjes bedroeg 1. RECLAME. 635 J DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsch-Russische strijd Het Balkanconflict De internat, arbeidsconferentie. De beweringen van de sovjet-regeering in verband met de terechtstelling in Rusland van 2 gewezen vorsten en 18 andere per soonlijkheden hebben den bevoegden krin gen te Londen 'n verklaring ontlokt, waar in verbazing wordt uitgesproken over de beschuldiging van spionnage voor rekening der Britsche missie, welke tegen enkele terechtgestelde Russen is ingebracht. De Britsche autoriteiten ontkennen ca- tegorisch dat dergelijke spionnage heeft plaats gehad en wijzen er opnieuw op, dat Engeland bij het verbreken der betrek kingen door geen enkel geheim motief ge dreven werd. De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt" te Moskou seint, dat de onder- teekende proclamatie aan de Russische bevolking, waarin wordt gewezen op de actie van de Engelscbe regeering en haar agenten in de sovjet-unie, in diplomatieke kringen der sovjet-hoofdstad heel wat op schudding heeft v.eTwekt, meer zelfs nog dan dc moord op den gezant te Warschau. De dwaaste geruchten doen thans de. ron de; zoo is sprake van het landen van En gelscbe troepen aan de Moermarfn-kust en van aanslagen op bekende leden van de 60vjet-rcgeering. Onmiddellijk bij de pro clamatie vond de mededeeling plaats van de executie van 20 leden van de anti-re volutionaire organisatie. Aan deze mede deeling is een bericht toegevoegd, waarin Engeland herhaaldelijk sciierp wordt aan gevallen. De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt" acht de breuk tusschen Enge land en de sovjet-unie thans volkomen en verwacht ook een meer agressieve ontwik keling van het conflict. Rusland zal met de scherpste middelen, zonder echter oor log te voeren tege© Engeland, optreden. De breuk tusschen Zuid-Slavie en Alba nië is thans volledig, daar nu ook de Al- ba/neesche delegatie opdracht heeft gekre gen met het. geheele personeel Belgrado te verlaten. Ter internat, arbeidsconferentie heeft Albert Thomas op welsprekende wijze alle sprekers beantwoord De commissie van zestig leden, die de ontwerpconventie ziekteverzekering behan delde, heeft met vier en dertig tegen nul stemmen de conventie in haar geheel goed gekeurd. De werkgeverstroep onthield zich van stemmen, evenals eenige regeeringsgedele- geerden, omdat de conventie geheel op den grondslag der verplichte verzekering berust. Monseigneur Nolens heeft in de voltal lige zitting bij de bespreking van het tweede gedeelte van het jaarrapport van directeur Thomas opgemerkt, dat eenige staten, die de Washingtonsche achturen- dagconventie onvoorwaardelijk geratifi ceerd hebben, zelf erkennen dat zij hun wetgeving nog niet geheel aan de conven tie hebben kunnen aanpassen. MgT. Nolens achtte het voorts onwaar schijnlijk, dat de voorwaarden van voor waardelijk geratificeerd hebbende staten, inderdaad vervuld zullen worden. Onder deze omstandigheden meent mgr. Nolens, dat het oogenblik voor den beheersraad van het internationaal arbeidsbureau is aangebroken om ernstig te overwegen of niet een herziening der Washingtonsche achturenconventie aanbeveling verdient- De conferentie heeft voorts nog een mo tie goedgekeurd, waarin de Amerikaan- sche regoering verzocht wordt herziening te bevelen van het proces Sacco en Van- zetti. DUITSCHLAND. Stresemann de vrije Rand. Bljjkens een officieus© mededeeling heeft de Duitsche Kabinetsraad op voorstel van Stresemann besloten de Duitsche delegatie naar de vergader!: van 'den Volkenbonds raad geen bindend i.iandaat mee te gevea, doch haar de vr\je hand te laten. Voorts heeft de kabinetsraad er den nadruk op gelegd, dat de rjjksregeering, de verwezenlijking der aanbevelingen van de oeconomische wereldconferentie zoo i krachtig mogelijk dient te bevorderen. Een andere zaak, die is besproken, be treft de koloniale mandaten. Eenigen tijd geleder, is gezinspeeld op een voorstel om Duitschland zitting te geven in de mandaaU- cómmissie van den Volkenbond. De Vossi- sche zegt, dat Engeland, Frankrijk en Japan I daarover reeds zijn gepolst, doch alle drie een ko§l afwijzende houding hebben aan genomen. FRANKRIJK. De regeering Poincaré ver zwakt Daudet. Wij hebben gisteren onder de telegrammen nog vermeld, dat de Kamer het lucifers monopolie heeft geweigerd. Poincaré had de afstemming met nadruk ontraden. Voor de financieele genezing wilde hij twee milliard frank, door de Zweedsche maatschappij als voorschot in het uitzicht gesteld, liefst niet missen. Na het bekend worden van de uiting der stemming zei roincaré, naar de linker zij gewend: Ik hoop, dat u dit resultaat niet spoedig zult betreuren. De socialist Moutet en de radicaal Malvy voorzitter van de financieele commissie, heb ben het ontwerp den genadeslag toegebracht. De positie der regeering is stellig door de stemming verzwakt. Men hoede zich echter voor verdergaande conclusies. Verder is gisteren de interpellatie-Cachin over de houding der regeering tegen de communisten behandeld. Barthou zette met meer succes dan Sarraut de vorige week tliteen, dat de regeering tegenover het com munisme haar plicht had gedaan. Daarin vond Blum aanleiding in een uitvoerige rede het socialisme boven het communisme aan te prjjzen en te betoogen, dat men er niet komt met vervolgingen, doch slechts met de invoering van steeds ingrijpender democra tische hervormingen. Poincaré antwoordde toen weer, dat men der regeering niet verwijten mag, daaraan niet te denken, nu zij in den Senaat een Bociale verzekeringswet verdedigt en van den gunstigen financieelen toestand gebruik maakt om de pensioenen te verhoogen. Het was alles zeer theoretisch en vele argumen ten wezen erop, hoe sterk de verkiezingen van het volgend jaar haar invloed reeds doen gevoelen. Tenslotte werden er drie moties ingediend. Poincaré verklaarde genoegen te nemen met de motie Cazals, waarin de verklaring der regeering werd goedgekeurd en vertrouwen uitgesproken in haar beleid ter bescherming van de republikeinsche wetten en de veilig heid van het vaderland en ter bevordering van den democratischen en socialen vooruit gang. De motie werd met 370 tegen 148 stemmen goedgekeurd. In moeilijker omstandigheden dan de aan vallen der socialisten en communisten in de Kamer, brengt de regeering de houding van Léon Daudet, die verre van zich, zoo als hem was aangezegd, aan te melden, om zijn v\jf maanden gevangenisstraf te onder gaan, zich duurzaam verschanst heeft in de bureaux der „Action Fran<;aise", waar van de toegangen versperd zijn en door een groot aantal gewapende aanhangers wor den bewaakt. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de regeering onder deze omstandigheden zou willen beproeven de arrestatie met geweld door te zetten, hetgeen bloedvergieten zou veroorzaken en daarmee martelaars maken. Maar dit geval blijft daarom een tiiet min der bedenkelijk voorbeeld en geeft de uiterste linkerzijde weer aanleiding tot het verwijt, dat rechtsche veroordeelden veel minder krachtig worden aangepakt dan linksche. De mees; bekende schrijvers hebben in een adres om gratie bjj den president van de republiek geprotesteerd. Men beoordeelt het algemeen als een groote onhandigheid van Barthou niet te hebber voorkomen, dat de zaak-Daudet weer op het tapijt kwam. POLEN. Na den moord op den sovjetgezant. Onder groot eerbetoon is het lijk van den vermoorden gezant Wojkow naar het sta tion te Warschau vervoerd; 50.000 personen hebben langs hel praalbed gedefileerd. De arrestaties onder de Russische monar chisten in Polen worden voortgezet. Een groot gedeelte der gearresteerden is echter wegens gebrek aan bewijs wee" vrijgelaten. De politieke gevangenen te Warschau en in de provincie hebben tegen de Poolsche maatregelen geprotesteerd. ROEMENIE. Tegen de afgetreden regeering. De ministerraad heeft bepaald, dat alle wetten, aangenomen onder de voormalige regeering zonder overleg met het parlement, niet zullen worden afgekondigd. De uitgaven, welke den laatsten tijd in de ministeries der afgetreden regeering zijn ge daan, zullen worden gecontroleerd Er loopen n.l. geruchten over gepleegde fraude. CHINA. Gruwelijke toestanden te Hankan. Te Hankau komen steeds treinen met ge wonden aan. 't Vervoer geschiedt hoofdza kelijk in beestenwagens; velen zijn niet eens verbonden en moeten uren lang op de eerste hulp wachten. De ziekenhuizen in de vreemdelingenwijken zijn overvol; in de Chineesche ziekenhuizen is de toestand af schuwelijk. Er is gebrek aan genees- en ver bandmiddelen en aan artsen, daar alle bui- tenlandsche artsen uit de stad verjaagd zijn. SPANJE. De Nationale Vergadering. Primo de Rivera heeft medegedeeld, dat de nationale vergadering tegen 13 October zal bijeengeroepen worden. Zij zal verschil lende afdeelingen omvatten, die zullen sa menwerken aan de oplossing der groote vraagstukken van het nationaal herstel. BUITENLANDSCH GEMENGD. FAMILIEDRAMA'». Te Lézéville in het departement Haute Marne heeft een landbouwer, die zenuw ziek is, zijn vrouw gewurgd en zijn beide dochters van 17 en van 14 jaar, die te bed lagen, met een geweer doodgeschoten. Ver volgens begaf hij zich naar een politiebureau waar hij zich gevangen gaf. Te Londen heeft een zekere mrs. Keens, haar 18 maanden oud dochtertje met een revolver doodgeschoten en daarna zichzelf van het leven beroofd. Vóór de moeder de vreeselijke daad pleeg de, had zij de kamer, waar het drama vol trokken werd, volop met bloemen versierd; zelfs het bed, waarop het kind rustte, was met bloemen getooid. Men zegt, dat de vrouw haar kind zeer liefhad, doch dat zij bang was, dat de kleine die den laatsten tijd sukkelde, nooit sterk en gezond zou zijn. EEN HEIDEBRAND BIJ ALTWALD. Een heidebrand bij Altwald in het Hanno- versche i9 met vereende krachten door brandweer, politie, rijksweer en particulie ren gebluscht. Totaal zijn ongeveer 800 H A. heide verbrand. JEUGDIGE MOORDENAAR. In Hausleiten, een dorp in de buurt van Weenen. sloeg een 16-jarige knecht den 63- jarigen boer. bij wien hij in dienst was. met een bijl dood. De moordenaar had sedert begin April op een gelegenheid, om zijn misdrijf te vol voeren, gewacht. Toentertijd had de boer den knecht, die feitelijk geheel het huisge zin commandeerde, eens gezegd: „Houd nu je mond maar; ik weet zélf wel wat ik te doen heb!" En uit wraak daarover sloeg de misdadiger den ouden boer dood. (Msbde.) BRAND IN EEN ARTILLERIEPARK. Te Miramos, in het departement Mond van de Rhóne, is een felle brand in het artille riepark uitgebroken. Vier loodsen, grooten- deels gevuld met dekens en militaire klee ding en de woning van den administrateur zijn een prooi der vlammen geworden. Dd schade bedraagt meer dan een millioen francs. TREIN ONTSPOORD. Een trein, die paarden vervoerde naar de wedrennen van Winnepeg in Canada i* ontspoord. Het spoor was opgebroken in de buurt van Alberta. Twee menschen en 15 renpaarden zijn gedood. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2