Humor uit het Buitenland. NIEUWS UIT BELGIE. Mijn indrukken uit Amerika. Dominó, tot ouderlingen,,Ik zal vandaag spreken over spilzucht. Het zal misschien aanbeveling verdienen, de collecte vóór de preek te houden." (Passing SfoowJL Deugdzaam meisje, tot haar broertje dat gestra.fi is om dat hij jam snoepte ,,Wel, het is heelemal je eigen schuld. Zei je geweten Je dan niet, dat iemand het zou kunnen zien (Punch). fcLieve, dat mee is niet erg schoon." „Maar man, dat begrijp ik niet Ik heb er Dog net de 2eep mee gesneden." {Humorist). Zij: „Zeg, heb je gehoord dat de ouwe heer van *t Veld zijn geheugen beelemaal kwijt Hij„Wat een pech. En nou he "k em net de vorigs week dat tientje terug gegeven dat ik van em geleend had." (Humorist). „Ik hou Diet van die feestdagen. Je voelt je zoo ge woon. al6 niemand verder ook werkt." (Lohdon Opinion). Dader van den aanslag was een uitge weken Rus, die met opzet zijn daad pleeg de. De juist uit Londen verdreven Russi sche gezant Rosengolz, die bij Wojkow stond, werd geheel ongemoeid gelaten. Het gold alleen Wojkow, dien men als een der intellectueel verantwoordelijk te stellen leiders kan beschouwen voor den laffen moord -op de tsarenfamilie in de buurt van Jekaterinenburg. Als wraak voor deze moordpartij beging de dader zijn daad van vergelding. De nuchtere verstandsredenee- ring is daarmee aanwezig in voldoende mote volgens de oude leer vanoog om oog en tand om tand. Maar, zooals reeds ge zegd, daarmee is men er niet. In onzen tijd gelden andere hoogere regelen van moraal en zedelijkheid en daarmee is de politiek© moord ten eenen male in strijd. De tijd van het eigen-rechter-zijn is, ge lukkig, voorbij. En zooals altijd, draagt deze moord geen sympathie aan voor de partij die er voor verantwoordelijk is te stellen Zelfs bena deelt deze daad betrokken partij en brengt zij vele onschuldigen in ongelegenheid. In de eerste plaats wordt thans in Polen op getreden tegen de Russische emigranten als noodwendig gevolg van de ongelegen heid, waarin dit Land zoo onverwacht is gebracht, ook al gaat het niet aan Polen de schuld te geven van het gebeuren. Woj kow zelf. die feitelijk Polen was opgedron. gen en bij het corps diplomatique weinig was gezien, dank zij zijn aandeel aan den tsarenmoord, had toch voor een scherpe bewaking bedankt, hoewel deze hem was aangeboden. Niettemin heeft de Poolsche regeering alles gedaan, wat zij vermocht, om het den sovjets naar den zin te maken: betui gingen van leedwezen, eerbewijs aan den dcode, toezegging van zware straf voor den pleger van den moord, schadevergoe ding voor de weduwe etc. Een eerste Rus sische nota, die weinig toeschietelijk klonk, werd zeer rustig beantwoord. Groote verwikkelingen zien wij daarom niet voortkomen uit deze onverwachte ver troebeling der verhoudingen. De sovjets stellen Engeland thans direct verantwoordelijk. Het is eenvoudig een zet van afweer in den strijd tegen Groot-Brit- tannië en dan wel geheel berekend voor binnenlandsch gebruik. In 't buitenland begrijpt ieder, dat Engeland, trots de breuk met de sovjets, trots al het antago nisme, geen politieke moorden als strijd wapen accepteert. De Engelsch-Russische verkoeling is door een en ander nog verder onder nul gedaald. De strijd neemt er een nog meer verbit terd aanzien door aan Ook op den Balkan zijn scherpere ver houdingen ingetreden door een halve breuk tusschen Zuid-Slavië en Albanië als gevolg van de arrestatie van een tolk van het Zuid-Slavisch gezant-schap in Tirana. Zuid Slavië eischte onmiddellijke invrijheidstel ling in een zeer scherp gestelde nota. Alba nië verklaarde zich bereid, mits de nota werd teruggenomen, wat de scherpste pas sages betreft. Dit weigerde Zuid-Slavië en de tolk bleef gevangen. Gevolg: de Zuid- Slavische gezant vertrok met de gansche delegatie. Waar echter Albanië zijn verte genwoordiger in Belgrado handhaafde, is de breuk maar half, gelijk gezegd. Het is echter zoo al erg genoeg. Direct zijn de mogendheden toegescho ten, om bemiddelend op te treden en deze bemiddeling is thans in vollen gang. Men voelt, dat erger moet worden voorkomen, daar anders herhaling van 1914 dreigt. Voor ons is de vraag in dit conflict, dat niet vrij is van opblazen van weerszijden, of de bemiddeling er in zal slagen om een oplossing te vinden inzake het Ita- liaansch-Alfoameesch verdrag van Tirana. Dat is o.i, toch de kneep, waarom het gaat. Zoolang dat verdrag niet openlijk is teruggebracht tot een verdrag van vriend schap en niets meer, kan Zuid-Slavië zich niet veilig voelen. Om dat gedaan te krij gen, zou een brengen van de heele affaire voor den Volkenbond Zuid-Slavië zeer aan genaam zijn, doch Italië denkt daar niet aan en Engeland steunt Italië. Of Zuid- Slavië al wordt het gesteund door Frank rijk, daartegen op zal kunnen tornen We gelooven het niet. En daarom voor zien wij een schijn-bijleggen van 't jongste conflict, dat echter in wezen blijft bestaan en opnieuw in een of anderen vorm zal opduiken, wanneer een van beide partijen daarin voordeel ziet RECLAME. Hardnekkige verstopping, dikkedarm- katarrh, bloedopstoppingen, opgeblazenheid, gele ader9, pijn in de heup worden door het gebruik van natuurlijk „Franz-Josef'-bitter- water, 's ochtends en 's avonds telkens een klein glas, weggenomen. De grootste medi sche specialiteiten attesteeren dat het „Franz-Josef'-water zelfs bij prikkelbaar heid van den darm pijnloos werkt. Overal verkrijgbaar. 3970 (Van onzen hijzonderen correspondent). DE „COLUMBUS VAN DE LUCHT'. EEN OPLICHTER VAN NAAM. DE GESCHIEDENIS VAN EEN ARCHIEF. Brussel. 30 Mei 1927. De wereld staat in bewondering voor het stoute stuk van den Oceaanvliever Lindbergh die de elementen overwon, aoor, in één sprong, de oude wereld met de nieuwe te verbinden. De wereld, dat is een beetje Brussel. Als er te Parijs, te Londen, te New-York en in de andere groote sleden spanning was om het verloop te kennen van de waaghalzerij, die, na het jammerlijk einde wie twijfelt er nog aan, dat dit avontuur reeds een einde heeft gehad? van Nun- gesser en Coli een zoo tragische beteeke- nis kreeg, te Brussel was dit niet minder. Zelden heeft op de redactiekantoren de tele foonbei zoovele malen gerinkeld, om nieuws gierige „lezers" te bevredigen, en toen de voor de gebouwen der bladen samengestroom de menigte door middel van lichttelegrammen vernam, dat de ..Columbus" van de lucht Cherbourg was gepasseerd, was het een gejuich, dat iedereen te pakken had. We woonden het, philosophisch, bij, van achter een raam. En de geestdrift was nog grooter toen korten tijd nadien het bericht kwam van de behouden aankomst te Parijs. Eerst toen ging de Brusselaar met gerust ge moed slapen. Men weet hoe „als het te Parijs regent, het te Brussel druppelt", zooals de volks mond hier ter stede zegt, en nadien in de Par. bladen, die in de Belgische hoofd stad in speciale edities werden verkocht, de enthousiaste verslagen had gelezen van de ontvangst, die Lindbergh was ten deel i gevallen, kon het niet anders, of het hart van al diegenen, die in de groote stad steeds gereed zijn om van een spektakel te ge- j nieten, moest overloopen van verlangen, om het ook te beleven 1 Aan dit verlangen is voldaan, want Albert I, de Koning, is een sportieve vorst, die zich speciaal met het vliegwezen bezig hondt, met de moeste belangstelling alle prestaties op dit gebied volgt en de invitaties, die hij van uit het paleis te Brussel tot den held van den dag richtte, was heelemaal wat men van hem kon verwachten. En het volk kreeg tevens„Brood en spe len", naar de Romeinsche leuze! De ontvangst van den vlieger op het vliegvelt te Evere-bjj-Brussel, waar de men- schen opeengepakt stonden, is intusschen tegengevallen, of liever, minder goed ge slaagd. Men wou aan den dag een feest stemming geven en van 's midtjags cir- ktlden vliegtuigen boven de stad, die af en toe even kwamen rusten op het vlieg veld. Er waren eendekkers bij, die gele ken op Lindbergh's toestel. Het werd drie uurEen toestel landdeWas het Lind bergh?Neen, een valsch alarm. Ministers en andere officieelen stonden op heete kolen. Sommigep keken vertoorndAnderen ston den verveeld te kijkenEn als Lindbergh er eindelijk was wist men het eigenlijk niet„Une affaire ratée!De warme ontvangst, die den held ten deel is gevallen bij zjjn verder bezoek, aan het graf van den Onbekenden Soldaat, den Koning, de Amerikaansche ambassade, in de American Club, enz. men heeft daarvan wellicht kennis heeft hem zeker alles vergoed. De flegmatieke, meer beteuterd, eigenljjk eenigszins slungelachtig en slinksch uitziende, overigens knappe vlieger, met ongelooflijk lange beenen, heeft veel sympathieke har ten veroverd. Zijn portret is een handels artikel geworden op de boulevards, dat goed afzet schijnt te vinden, en wie zou het kuDnen zeggen! zijn glimlachend wezen zal, na zijn romantisch vertrek, dat nog een ontroerende hulde was aan de Ameri kaansche gesneuvelden, te Waregem, het West-Vlaamsche dorpje, waar juist 364 graven van Amerikanen werden ingewijd, en waar hjj een bloemstuk als hulde vallea liet tusschen de kruisen, zijn glimlachend wezen, zeggen we, zal in menig jong vrou welijk hart misschien nog wat meer hebben doen ontbranden! Was Valentino ook nien ds Prins van over den Oceaan uit het sprookje, voor vele jonge dames? De menigte eischt een martelaar of een held, wat wellicht hetzelfde is, omdat bewondering een massa-behoefte schijnt als da zucht naar een heldhaftig dictator! Moed is trouwens een bewonderenswaardige deugd. Maar er zjjn soorten, en nu wij u toch over dit onderwerp schrijven, kunnen wij niet nalaten te vertellen over een held van een ander soort, die dezer dagen weer is op gedoken: voor de Luiksche rechtbank. De Belgische bladen hebben er niet veel over geschreven, maar wij herinneren er ons boeiende bijzonderheden over, uit eea vroe ger proces, die zeer zeker bet verhalen waard zijn: Deze held moed heeft hij, en durf in even groote mate is Otto de Beney, alias Stephan Otto. Zijn oorsprong is duister. Hij zelf en ook anderen beweren dat zijn afkomst nobel iï en men spreekt dan van Leopold II, den tweeden Belgischen Koning, die de bekende roman tische verhouding had met barones de Vaughan. Een vergeten zoon. Neen, zegt men voor de rechtbank, zonder meer, maar de zoon van een vrouw, die zelf een leven vol avonturen heeft gekend Zijn geboorte waseen ongeval in haar dwaas bestaan. Toen de moeder trouwde met een rijken burger was Otto te veel. Hij werd, voorzien van geld, de wereld ingestuurd. En hier begint het romantische leven van den ge- heimzinnigen held, die steeds geregeld op nieuw van zich doet spreken. Nog heel jong kwam hij terecht in de redactie van „La Meuse", te Luik, waar hij enkele weken bleef. Toen de oorlog losbrak was hij veertien jaar. Hij nam dienst als vrijwilliger, werd gekwetst bij het begin van de vijandelijkheden te Rocourt, en werd door den Koning zelf geluk gewenscht te Duffel. Hij was de „Mascotte" van zijn regiment, drong door de Duitsche linies om te bespieden, werd door de Duitschers ter dood veroordeeld, ontsnapte en kreeg, einde 1915, bij Koninklijk besluit, den titel van.... „soldaat" op 14-jarigen leeftijd. Toen ver richtte hij ongehoorde daden van helden moed, verloste majoor Lefevre uit doods gevaar en keerde triomfantelijk terug in de Belgische linies met paarden van de Duitsche ublanen. De vroegtijdige glorie van den jongen soldaat bracht zjjn hoofd in de war. De vrouwen waren dol op hem. Zekeren dag maakte Otto kennis met Gaby Deslys, de beroemde film-artiste, die zes jaar geleden is gestorven. Zij was voor hem, naar men zegt, de fatale .meter". Die vrouw werd de oorzaak van al het kwaad. Zij beheerschta Otto volkomen, die gaandeweg zelf nu in de „demi-monde" terecht kwam, naar Parijs trok, cocaïne begon te snuiven en alleen nog een gedachte had: geld te bemachtigen. Toen begon zijn leven vanheldhatlige aftroggelarijen. In Italië deed hij zich door gaan als prins Karei van België. Te Keulen decoreerde hij generaal Allen. Te Konstan- tinopel werd lip ontvangen door den gezant van België! Telkens speelde hij uitstekend zjjn rol. Hij had daarna nog een avontuur met een Engelschen dominee, maar deze wist invloed ten goede op hém te krijgen. Otto nam dienst in het Vreemdelingenlegioen om de Riffijnen te bevechten. Minister Ber- ryer had hem warm aanbevolen en gewezen op zijn goede voornemens. Otto werd ge vangen door de Riffijnen, ontvluchtte en keerde terug naar België waar hij toen in handen viel van de politie. Wat er sinds dien met hem nog is ge beurd kan een boek vullen, enzou waar: schpnlijk niet worden geloofd! De laatste geschiedenis, die wjj van hem vernamen, en waarvoor hij thans terecht staat, is typisch: hij had te Berlijn een streek uit gehaald in diplomatieke kringen en geraakte ir. de gevangenis. Den dag waarop nij deze verliet, noodigde hij den gevangenisbestnur- der op een smulpartij uit. Een lid van de Amerikaansche missie zat mede aan tafel, en geraakte, net als de gevangenisbestuur der, onder den invloed van den drank. En Stephan slaagde er toen in een belangrijke geldsom te „ontleenen", stond op, en liet beide mannen met de rekening achter I Aan de grens kregen twee „Webels" hem in de gaten. Otto SDrak een Engelsche generaal aan en deelJe hem mede, dat de Duitschers gevaarlijke bespieders waren. En gelsche soldaten maakten de Duitschers ge vangen en Stephan stapteover de grens. Te Verviers vermaakte hij zich in intimiteit, om het zoo te noemen. Te Luik beminde bij de vrouwen en verteerde grof geld. Aangehouden, protesteerde hij tegen het feit, dat men hem een oplichter noemt: „Ik ben," zoo verklaarde bij, „een zon derling, een poetsenmaker, een meneer, die het geld haalt bij hen, die het bezitten en geboren zijn omgeschoren te wor den. En die lieden ontdek ik zonder moeite!" Intusschen zit de man, die Amerikaansche generaals met eereteekens versierde, die, als secretaris van generaal Wrangel, tot de gezantschappen toegang kreeg en zich bp hel cevol» van Abd-EI-Krim vertoonde thans in de gevangenis. Hij komt 'èr natuurlijk weer uit. Want dat is het zonderlinge van zijn geschiedenis: nooit blijft hij Voor goed onder water en de buitengewone toegevend heid te zijnen opzichte is als normaal ge worden, al worden allerlei geruchten in de wereld gestuurd. De aard van dit verhaal brengt ons tot een ander, dat hier thans ook veel ophef maakt, vooral in Vlaamsche kringen, nml. hot lot van het archief. Men weet, hoe tijdens den oorlog, het Vlaamsche activisme ontstond, hoe, na den oorlog, de leiders en deelnemers aan de beweging werden vervolgd en gestraft door het Belgische gerecht. Sedert jaren is een amnestie-actie voor die veroordeelde Vlamingen aan den gang en thans eindelijk zal een voorstel tot amnestie-verleening in het Belgische parlement in behandeling komen. Maar de anli-Vlaamschgezinden hebben een offensief ingezet tegen amnestie-verleening en thans wordt de oorlogs-atmosfeer opnieuw ge schapen door bet afdrukken van Vlaamsch- activistische documenten uit den oorlogstijd, die afkomstig zijn uit een archief, (lat door de Duitschers bij hun vertrek, in 1918 werd meegenomen! Men heeft beweerd, dat het valsche documenten waren. Niets be wijst het tegendeel en als men weet, hoe uitgebreid de internationale handel is in valscbe documenten, dan zou zulks maar weinig kunnen verbazen, vooral in het licht van den Vlamingenhaat, die velen bier be zielt, en die alle middelen goed maakt. Hoe is echter dit archief in Belgische han den geraakt? De Duitschers hebben het tegen „kwitantie" aan een uitgeweken Vla ming afgeleverd, na flllS. V^n dit oogenblik af eeraak l nien het spoor bijster 1 De zaak is zeer geheimzinnig en dan ook in groote mate onbetrouwbaar. Maar valsch of echt, het gebruik er van zal ongetwijfeld de amnestie buitengewoon be moeilijken. MARC. DE C. door Dr. NEIL VAN AKEN. New-York, 15 Mei. Kennismaking met de Amerikaan sche vrouw. Wat zij voor heeft boven de Europeesche vrouwen. Geld, sport, gerieflijkheid, zijde, zalven en poeders. Welke schoon heid door den Amerikaan op prijs gesteld wordt. Hoe de pas gelande Enropeesche zich aanpast aan de nienwe eischen. Het is niet moeilijk, zelfs niet voor hen, die geen lang verblijf in Amerika achter den rug hebben, om het groote onderscheid te zien tusschen de Europeesche en do Amerikaansche vrouw. De verschillen zijn vele en groot. En het is met een zekere aar-> zcling, dat ik dit delicate onderwerp be« spreken ga, omdat ik me bewust ben, hoe-t zeer op dit terrein de meeningen uiteenloo- pen, zelfs wat de onderlinge Europeesche verschillen en waardeeringen betreft. Vooral ten opzichte van de kwestie de vrouw, mag men wel zeggen: „zooveel hoofden, zooveel zinnen". Van vrouwelijke zijde zou mij bo vendien het verwijt kunnen treffen, dat partijdig ben, een blaam, dien ik niel gaarno aanvaard. Doch het is een onderwerp, dat ik moeilijk onaangeroerd kan laten, omdat het betrekking heeft op een zeer groot deel der Amerikaanschp bevolking, op den Ame rikaan zelf, op zijn levensinzichten, zijn huisgezin, zijn liefde, zijn kinderen en <iq f- Vrouw, die er genoeg van heeft„Waarom je vandaag die groen en geel gestreepte scarf om gedaan heb. be grijp ik niet Ik kan werke" k niet z'cn waar je gezicht begint" (Humorist),

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10