DE RAMP IN DEN GEUERSCHEN ACHTERHOEK IN BEELD No. 20619 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Juni Tweede Blad Anno 1927 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Foto W. Bleu ré. Lelden. In ons Blad van gisteren waren wij nog in staat onze eigen indrukken weer te geven van de ontzettende ramp, welke Oostelijk Nederland en in het bijzonder den Gelder- schen Achterhoek heeft geteisterd. Thans nu wij weer ver verwijderd van het tooneel der verwoestingen achter onze redactietafel zitten en ons de fotoJs, welke de heer W. Bleuzé vervaardigde, onder de oogen komen, is het als verkeeren wij op nieuw te midden der puinhoopen, die kort te voren het met hard werken verworven bezit der bevolking vormden. j Al hetgeen door jaren langen arbeid met noesten vlijt was bereikt, werd in slechts" enkele oogenblikken onherstelbaar ver woest. Is het wonder, dat de arme menschen totaal verslagen rondom hun vroegere eigendommen doolden en schier niet schei den konden van de plek, waar zij zoovele jaren in vreedzame, nooit verstoorde rust hadden gewoond? Beter dan onze woorden vermogen te doen, geven nevenstaande foto's een beeld van de ontzaglijke verwoesting, welke er is aangericht. Op vrijwel alle foto's ziet men zware brokken muur, dikke balken en bin ten, dakpannen en forsche boomen over den grond verspreid. Wat men evenwel niet kan zien is de grilligheid, waarmede de stormwind heeft gewoed. Hier is een huis totaal van den aardbodem weggevaagd, terwijl van een 15 Meter verderop gelegen boerderij slechts eenige dakpannen zijn afgewaaid. Eigenlijk is deze stormwind geen cycloon geweest maar een tornado. Een tornado is een zuiverder en heviger atmosferisch ver schijnsel dan de cycloon. Zij bestaat in hoofdzaak uit een sterk opstijgenden lucht stroom, die zich in de hoogere luchtlagen van water ontlast en door stadig nieuwen toevoer onderhouden wordende, over de aarde voortschrijdt. Het best bekend zijn de Noord-Ameri- kaansche tornado's, die op pl.m. den 40sten breedtegraad bij de Rocky Mountains en., het Allighany-gebergte voorkomen. Gewoonlijk blijven zij tot een ruimte van 13000 Meter (gem. 330 M.) beperkt en bewegen zich voort met een snelheid van Pl.m. 15 M. per seconde. De opstijgende luchtstroom is zoo krach- tig, dat de zwaarste voorwerpen somtijds in de lucht worden meegevoerd en ver buiten het centrum worden weggeslingerd. Klaarblijkelijk hebben deze tornado's een zeer sprekende overeenkomst met de tro pische cyclonen en kan men ze tot op zekere hoogte als cyclonen in het klein aanmerken. Zij verraden haar nadering doot- een zwarte wolk, die snel in grootte toeneemt en zich van boven trechtervormig verwijdt. Onze eerste foto toont een burgerwoon huis te Neede, dat oogenschijnlijk slechts „licht" alles is betrekkelijk! bescha digd werd. De voorkant van het dak is ge heel uitgerukt, maar het typische van het Bevalis, dat ook de vloer van de eerste verdieping finaal verdwenen was, terwijl de verbindingsdeuren en tusschenmuren daar entegen intact bleven. De tweede foto brengt ons op den weg hisschen Ruurlo en Groenlo, die, zooals onze kiek duidelijk te zien geeft, als weg totaal onbruikbaar was door de zware eikenboomen, die over een lengte van circa meter zonder uitzondering zijn geveld. Zelfs voor voetgangers was de weg ontoe gankelijk Men ziet hoe door de inwoners onmiddellijk met het opruimingswerk een aanvang gemaakt werd. De volgende opname toont ons het sta tions emplacement te Neede, waar de tor oado hevig woedde. Een zware goederen wagen, wegende 18000 K.G. weïd opgeno- I "ten van de linkerzijde van het emplact- ^nt (op onze foto niet zichtbaar), over de 1 la&dkade heen over een afstand van plm* 12 meter door den storm meegevoerd en daar onderstboven weer neergesmakt. Op den achtergrond ziet men duidelijk de ge halveerde schoorsteen van do textielfabriek der firma TeTweeme en. Zn. Geheel rechts de weverij van genoemde fabriek waarvan een zijmuur gedeeltelijk werd weggeslagen. Bovendien dekt geen enkele dakpan deze afdeeling. Daarvoor de goederenloods, die eveneens geheel vernield werd en waarvan de goederen in chaotische wanorde tot ver in acn omtrek verspreid liggen. Vervolgens een oveirzLoht&foto van eeimge vernielde huizen te Neede, genomen vanaf de brokstukken van een andere woningw Men lette vooral op het huis op den voor grond, waarvan de eerste verdieping in stukken en brokken tot op grooten afstand gevonden werd. Bijzonder interessant is de opname van een stevige boertenwoonplaatB, waarvan' eveneens het dak werd afgerukt. Een zware berkenboom zorgde er voor, dat ook van de opstaande zijmuren nog weinig heel bleef. De daarop volgende kiek geeft eveneens een goed beeld van de ontzettende kracht, waarmede de tornado heeft huisgehouden, De stevige steenen muur werd geheel weg- gezogen, het dak honderd meter verderop neergesmakt. De bewoners van dit huis, dia de ramp zagen naderen, snelden allen naar buiten en wierpen zich met het gezicht voorover op een grasveldje achter de woning. Verscheidene hunner werden min of rneer ernstig door het vallend gesteente gekwetst. Onze laatste foto tenslotte geeft een kijkje op den weg van Neede naar Haaks bergen, waar de boomen eveneens als rietjes afknapten en dwars over den weg neerploften. Van harte hopen wij, dat het aanschou wen van deze foto's er toe moge bijdragen, dat alle lezers spontaan de hand in den zak zullen stoppen en onze arme landgenooten in oostelijk Nederland met een zoo groot mogelijke gift zullen verblijden. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hindeloopen (Fr.): A. Hoe. kers, cand. te Elburg; Te Hedel: C. van der Wal, te Rijnsaterwoude; Te Gouderak: S, Goverts. te Oldebroek. Bedankt: Voor Putten: J. Bus, te Aalburg; Voor Dkksland: J. H. van Paddenburgh, te Elspeet. GEREF. GEMEENTES. Tweetal: Te Tzum: G. H. de Jonge, te Lutjegast; en E. H. Woldring. te Komhora, Beroepen: Te Neede-Rekken (GId.): J, Wiepkema, cand. te Bedum. Aangenomen: Naar Franeker: J. D. Wie. lenga, te Hoofddorp.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5