De Achterhoek opnieuw door een cycloon geteisterd. EIGEN INDRUKKEN. No. 20618 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Juni Tweede Blad Anno 1927 Een ramp, erger dan Borculo - Vijf dooden en tallooze gewonden Honderden boerderijen zijn verwoest, wegen versperd en telefoonverbindingen verbroken. Op den tienden Augustus 1925, werd het Oosten van ons land door een geweldige Stormramp geteisterd, en als de dag vrtn gisteren heugt ons nog de telefonische tij dingHet dorp Borculo is weggevaagd 1 Een huivering ging er door het ganscne land en begaan als men was met het droe vig lot der tallooze slachtoffers aldaar, die in één klap van huis en have waren beroofd, werd er alieiwege een krachtige actie ingezet tot steun en tot het bijeen brengen van de noodige gelden voor den wederopbouw Het vlotte, het vlotte zelfs wonderwel en zóó was reeds ongeveer een jaar later het leed zoo goed als hersteld, waren de ruines opgeruimd en nieuwe woningen ter plaatse verrezen, terwijl een behoorlijke schadevergoeding kon worden vorsrokt. Heliaas! Nog is hei tweede jaar na dien dag der'verschrikking niet verstreken of een nieuwe ramp heeft den Achterhoek op vreeselijke wijze geteisterd. Een ramp, zóó veel erger nog dan toen, omdat zij thans tal van menschenleven6 heeft opgeëischt. Hoe groot de omvang is kan op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet met zekerheid worden gezegd, doch vast staat nu reeds dat een hernieuwe steun- actie, waartoe het Roode Kruis bereids het initiatief heeft genomen, meer dan ooit noodig zal zijn. De cycloon die zich voortbewoog in de richting Zuid-West naar Noord-Oost heeft het ergste gewoed te Milligen Lichten voorde, Groenlo, Needc en de streek ten OoSven van Almelo naar Tubbergen. Uit Neede vernemen wij dat een cycloon tegen 4 uur het dorp naderde ever een breedte van circa 500 meter en een 20-tal huizen ge heel verwoestte. Ook de grooto textiel-fa- briek der firma Ter Weeme werd vcrniem. Daar vielen vele gewonden. Op het sta tion, waarvan de kap is weggewaaid en waar een machineloods verwoest werd, vluchtten de arbeiders onder de treinen maar de wagens gingen aan het rollen en waarschijnlijk is zoodoende een 12-jarig meisje van de familie Z. onder den trein geraakt en gedood. Verder zijn er nog ii> zwaar en 200 lichtgewonden, die allen door spoedig verschenen medische hulp binnen een uur verbonden waren. De zwaargewon den zijn naar Enschedé vervoerd. Uit Deventer kwam de commissaris van politie, de heer Van Tricht, spoedig ter plaatse, terwijl ook dokter Offeriiaus aan het hoofd van een Roode-Kruis-brigade arriveerde. Aan den burgemeester van Deventer werd verzocht om nachtleger en loodsen. Naar wij vernemen is reeds een houten hulpschool op vrachtauto's geladen en Dog gisteravond naar Neede gebracht. Zij biedt ruimte voor zes gezinnen. De weg van Neede naar Eibergen is versperd, Hoe de omgeving van Groenlo werd geteisterd. De speéiale verslaggever van het Pers bureau Vaz Dias, die zich reeds Woensdag avond le Groenloo bevond, telefoneerde tegen middernacht: Groenlo, het welvarende stadje in dc-n Achterhoek, is er beter afgekomen dan Bor culo in Augustus 1925. De cycloon ging eigenlijk langs Groenloo zelf heen. Wij spraken hedenavond een inwoner van Groenloo, die zich tegen vier uur Woens dagmiddag op slraat bevond en ons het vol gende verhaal deed' „Wij hebben hier, evenals vele bewoners van hel platteland in de omgeving van Groenloo, den wervel storm zien aankomen In de verte zagen wij een rosen gloed die zich met groote snel heid in allerlei vreemde bewegingen door het luchtruim voortplantte. In Groenloo dacht men dat er een hevige brand in zui delijke richting van de stad woedde. De brandspuiten werden dan ook naar builen gehaald. In Groenloo werd niet veel van de ramp gemerkt. Hel werd even iets donkerder, doch niet onrustbarend. Er vielen gedurende en kele minuten wat regendruppels en hagel stenen en daarna was het mooi zomer weer. Hel duurde evenwel niet lang of de mare van de vreeselijke ramp, die de omgeving geteisterd heeft, drong tot dil stadje door. Epnige inwoners van Lievelde. spoedig ge volgd door ingezetenen van Bellrum, kwa aien overhaast naar Groenloo gehold om hulp te halen Dp menschen waren totaal van streek en zij konden 9lechls mededee- len. dat er van de beide buurtschappen Lievelde en Beltrum niets was heel geble ven. Zij jammerden, dal er dooden en ge wonden wareD en vroegen om hulp De drie doctoren uit Groenloo. dr. Je Dreef. dr. Wentholt en dr. Sicheren spoed en zich per auto naar de buurtschappen Lievelde en Beltrum om hulp le verleenen °ok de burgemeester van Groenloo. de heer Kraakman, spoedde zich per auto naar het terrein van de ramp. terwijl voertuigen met verbandmiddelen gezonden werden om de noodige geneeskundige hulp te verleenen". Vast staat, dat te Beltrum twee personen °ni het leven zijn gekomen, nl. de timmer roan Baak en de 20-jarige arbeider Spijk'3 Verder werden van één gezin niet minder tan zeven personen door het instorten van hun huis gewond. Zij zijn met de vele an dere gewonden naar het ziekenhuis le Groenloo overgebracht. De toestand van eenigen der gewonden, is zeer ernstig en men vreest, dat er nog meer slachtoffers ie betreuren zullen zijn. Een andere inwoner van Groenloo deelde ons mede, dat hij den wervelstorm had zien naderen uit de richting van het station LichtenvoordeGroenloo, op ongeveer 20 minuten afstands van laatstgenoemde plaats. Het station heeft weinig schade geleden, doch een in de nabijheid staand seinhuisje is totaal verwoest. Ook hier in de omgeving zijn eenige gewonden. In het vrije veld zijn nagenoeg alle boer derijen, die gelegen waren in de strook, die door don wervelstorm werd bestreken, ver woest. Zelfs de sterkste van steen opge trokken boerderijen bleken niet bestand le gen de kracht van den orkaan. De bekende groote boerderij „Tesink", eigenaar de heer Brincke, een der sterkste uit de omgeving, is geheel in puin gestort. Het spreekt vanzelf, dat andere, minder slerk opgetrokken boerderijen, hetzelfde lot ondergingen. Dat het aantal dooden en gewonden niel nog veel grooler is, is voornamelijk het ge volg van het feit, dat men door de ervaring, opgedaan bij de ramp van Borculo in 1925, beier wist wat men te doen had. Velen heb ben den wervelstorm in de verte zien aan komen en zijn gevlucht uit hun huizen, het vrije veld in Toen zij later bij hun wonin gen terugkeerden, bleken vele daarvan in puihoopen veranderd te zijn. Bij Lobith en Milligen. Kapitein Mustert, commandant van de compagnie Torpedisten, die bezig is een wrak op te ruimen in den Rijn tusschen Lobith en Millingen, meldt aan het Pers bureau Vaz Dias het volgende; Woensdagmiddag om drie uur moesten wy plotseling onze werkzaamheden staker.. Fel flitsten de bliksemstralen door de lucht en hagelsteenen zoo groot als knikkers vielen neer. De wind stak hevig op en de lucht verduisterde. Onze duiker is gelukkig juist uit den zwaren stroom opgehaald. De lading is geplaatst, doch wij kunnen niet verder; het wordt te gevaarlyk. De kracht van den winU neemt toe. De manschappen krygen order laag in de vaartuigen te gaan zitten. Daar zien wy plotseling enkele honderden meiers benedenstrooms van ons een zwerm zwarte voorwerpen door de lucht vliegen. Hei zyu de luiken van een afvarende Rijn aak. Nabij den steiger van Millingen kan een lange opvarende sleep van negen sche pen zich niet meer klaar houden en waait dwars door de rivier. Een der schippers wyst naar boven en zegt: „Een windhoos, kapitein. Kijk, die wolken dwarrelen en kringelen." Wij kijken angstig toe en be seffen het gevaar. De steenfabriek nabij Millingen verdwijnt dan in een rose stofwolk. Wy denken aan brand, want de bliksemstralen schieten lood recht naar beneden. Van een opvarend zeil schip, dat zijn tuigage niet snel genoeg bergen kan, slaan de zeilen uit de tijken. In Millingen blykt later van een aantal huizen de daken te zyn afgeslagen. In het bijzonder blijkt dc openbare school te heb ben geleden. Dank zij het krhnig optreden van het hoofd der school, den heer Boog, kwamen geen persoonlyke ongelukken voor. Op het mo ment lan den storm bevonden zich alle kinaeren in school en wilden er uit. De zware boomen op de binnenplaats van üe school werden ontworteld ea vernield. De stukken vlogen naar alle kanten. De hoofd onderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond begon te kraken, wilde hij de kinderen onder de banken bergen. Toen ging de storm lig gen en hadden geen verdere ongevallen plaats. Bij den loswal te Millingen werd een houten opslagplaats van den heer Gast huizen, waarin een drietal jongens schuil plaats hadden gezocht tegen het noodweer, in de rivier geworpen. Een der jongens kon zich bijtyds uit de loods verwijderen. De beide anderen vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstukken van de loodc redden. De windhoos verplaatste zich in Noord- Oostelijke richting en passeerde de rivier loodrecht. Uit Hengelo en Almelo. Uit Hengelo wordt geseind dat de dorpen Liefelde cn Bcltruin grootendcels zijn ver woest. De wegen naar Borculo en Ruurlo zijn over een afstand van eenige honderden me ters met afgeknapte boomen versperd, zoo dat het geheele verkeer gestremd is. Ver scheidene boerderijen zijn verwoest. Te Driene, Deldenerbroek, Backenhagen zijn in twee minuten lijds 14 boerderijen omgewaaid of zwaar beschadigd. Te Hengevelde zijn tien boerderijen groo- lendeels verwoest. Ook Eibergen heeft schade geleden. In de buurt van Deventer zijn Harfsen en de buurtschappen Zuidloo, Onder-Bathinen. ge teisterd Verscheidene boerderijen te Harfsen stortten in. Er zijn. voor zoover bekend, drie gewonden Te Bathmen deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het landschap ziet er uit als in Borculo in 1925 Overal versperren zware boomen. die als rietjes afgeknapt zijn, de wegen. Verschillende te lefoon- en telegraafverbindingen zijn ge stoord. In de buurtschap Aveest is nagenoeg geen enkel huis blijven staan, terwijl eveneens Olden en Upsel ernstig hebben geleden. De telefonische verbinding met verschei dene plaatsen in het Oosten was gister avond gebroken. Bij Almelo woedde de hevige windhoos even buiten de kom van deze gemeente. Zij ging van den Oude Deldensclievveg over Bavenkel in de richting van Geeslercn. Aan den Bavenkel weg zijn 20 boerderijen geheel of gedeeltelijk verwoest Twee dames wer den door vallend puin gewond. De wacht post 7 werd geheel vernield. De boerderij Konijnenbelt in dc Gravenallée is in puin geslagen. Bij Zevenaar. Bij Zevenaar zijn de buurtschappen Ooy en Engelveld geteisterd. Van een tiental Doerenwoningen werden de daken afgerukt. Enkele muren scheurden en bezweken. Een kersenboomgaard werd grootendeels ver nield. Verscheidene boomen werden met wortel en al uit den grond gerukt. 4 Een oproep om sienn. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zendt den volgenden oproep: CYCLOON! Evenals bij den stormramp in 1925 en bij den watersnood in 1926 het geval was, doet het Nederlandsche Roode Kruis thans weer een beroep op het Nederlandsche volk, ten einde den nood der slachtoffers te kunnen lenigen Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 'sGra- venhage, neemt gaarne de gelden per post wissel of per giro, no._22120, onder vermel ding ..Cycloonramp", in ontvangst. Bedenkt dat snelle hulp dubbele hulp is! Autoriteiten en militairen naar de geteisterde streken. Hedenmorgen zijn Z. K. II. Prins Hendrik, vergezeld van den eersten onder-voorzitter van het Ned. Roode Kruis, jhr. H. Roöll, be nevens minister Kan naar den Achterhoek vertrokken. Uit lal yan plaatsen werd al gisteravond om hulp van militairen, doctoren en ver pleegsters gevraagd. In verband daarmede zijn tal van doctoren derwaarts gereisd, ter wijl de Iransportcolónnes van het Roode Kruis le Deventer en Hengelo gereed wor den gehouden. Verder is ook militaire hulp gezonden. Naar Neede en Lichtenvoorde zijn elk 30 man genietroepen vertrokken. Nader berichten uit Groenlo. Uit Groenlo werd heuenraorgen aan het Persbureau Vaz Dias gemeld: De storm ramp die gistermiddag deze omgeving ge teisterd heeft, blijkt inderdaad veel ern stiger te zijn dan die in Augustus 1925 te Borculo. Slechts eenige minuten woedde de wervelstorm en in dien korten tijd wer den tientallen en tientallen huizen tc/t een puinhoop gemaakt. In den afgeioopen nacht heeft men den Ruurloschen weg, die gisteren door de om vergeworpen boomen totaal versperd was, zoo goed mogelijk vrijgemaakt. Bij de hulpverleening in het üonp Beltrura en andere buurtschappen in de omgeving, moesten deze buurtschappen Langs eén om weg bereikt worden. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met mevrouw Kraakman, de cchtgenoote van den burgemeester van Groenlo. Zij verklaarde zelf den wervelstorm te heb ben zien aankomen, en zeide o.m.het is een barre toestand, veel erger dan twee jaar geleden. Er zijn ook veel meer doo den en gewonden Het aantal huizen dat ingestort is, lijkt niet zoo groot, omdat zij verspreid liggen, maar het aantal is zeker grooter. In 1925 waren de menschen verstomd van den schrik. Dit is thans niet het ge val. Maar de aanblik van het vervoer der lijken heeft 'een diepen indruk gemaakt. V D. meldt verder, dat hedenmorgen de telefonische verbindingen met verschil lende plaatsen in den achterhoek nog ver- broken waren. Er is in den afgeioopen nacht hard gewerkt om de verbindingen zoo goed mogelijk weer te herstellen, doch hedenmorgen waren o a. Tubbergen, Neede en Lichtenvoorde, de plaatsen in welker omgeving de stormramp ernstig heeft ge woed, per telefoon nog onbereikbaar. Men hoopt, wanneer hedenmorgen de Genie troepen zullen ziin aangekomen, spoedig de verbindingen te hebben hersteld. Een tocht per anto. Hedenmorgen maakte een verslaggever van voornoemd bureau een autotocht om rustig te kunnen nagaan wat er waar is van de berichten omtrent het onheil dat de cycloon in den Aehtei^hoek zou hebben te weeggebracht. Hii seint het volgende: Wij konden vaststellen dat gelukkig het aantal dooden niet zoo groot is als aan vankelijk werd gemeld Tot dusver staat vast dat overleden ziio vijf personen n l. de 13-jange Anna Wilhelmrna Zandwijk, Onze eigen verslaggever naar de plaats van de ramp. Kort nadat gisteravond de droeve mare van de catastrophe in den Gelderschen Achterhoek tot onze stad was doorgedrongen, hebben wy per auto de reis naar de ge teisterde streken adnvaard, teineinde met eigen oogen de aangerichte verwoestingen te aanschouwen. En inderdaad is dit vol strekt noodzakelijk, wil men in staat zyn zich een goed denkbeeld te vormen van den omvang van de ramp. Weinig hadden wij kunnen vermoeden, toen wij in den donkeren nacht de boomen langs ons zagen wegglijden, dat de stormramp van Borculo van 1925 nog slechts een voorspel was, vergeleken bij de geweldige tragedie, welke gistermiddag de rust in de vriendelijke Geldersche dorp jes op zoo wreede wijze heeft verstoord. Voort snorden wij door de nachtelijke stilte. Over Utrecht, Amersfoort en Apeldoorn ging de tocht naar Zutphen, waar de meest ver ontrustende geruchten betreflende het aantal dooden en gewonden de ronde deden. Maar verder Oostwaarts ging het over V orden en Ruurlo naar Borculo, waar de nieuw opgetrokken huizen nog slechts gewagen van het leed, dat hier voor twee jaar ge leden werd. Tot hier toe was nog niets te bespeuren wat er op leek, dat wij de zwaar getroffen streek naderden. Onderweg lusschen Borculo en Neede be gon hel: groole waterplassen op den weg duidden op een overmaligen regenval en even verder toen de toren van Neede in de grauwe ochtendschemering voor onze oogen opdoemde, wezen reeds enkele afgeknapte boomtakken en telefoondraden er op dat hier groole natuurkrachten aan het werk ge weest waren, docli dit alles was nog niets, vergeleken bij het schouwspel dat ons wacht te op den weg van Ncedc naar Haaksbergen. Daar was de weg als bezaaid met dakpan nen en keien, groote forsche boomen waren als riethalmen afgeknapt en lagen dwars over den weg zoodat er voor dc auto geen doorkomen aan was. Groole stukken grond waren door de boomwortels mede omhoog gewerkt cn staken als om hulp smcekend omhoog. En de woningen.... Er was over een afstand van circa 10 minuten gaan geen enkele intact gebleven. De daken van de meeste waren finaal afgerukt en sommige meiers ver weggeslagen. Zijmuren waren geheel ingedrukt zoodat regen en wind vrij spel hadden in de woonkamer. Een boertje wiens huis door de cycloon vrijwel geheel was weggemaaid, verleide ons, dat hij gistermiddag een zwarle wolk had waargenomen, die trechtervormig naar beneden uillicp cn met geweldige snelheid naderde. Een oogenblik later was alles in donker gehuld. Een ontzaggelijk geloei werd gehoord, waarlusschen door de regen fel neerstroomde en groote brokken steen cn boomtakken door het luchtruim vlogen. Drie minuten, die een eeuwigheid sche nen le duren, hield het helsch lawaai aan. Toen was het angstig stil en slechts de al- gchecle verwoesting wees er op, dat hier ccn cycloon had gewoed. In Neede werden, naar de burgemeester ons meedeelde, drie personen gedood en zeer velen ernstig door 't vallend gesteente en de balken getroffen. Tn één gezin werd de gansche familie onder de puinhoopen bedolven. De moeder bleek beide beenen gebroken te hebben, een dochtertje werd gedood en ccn ander zeer zwaar gewond. Opvallend is de volkomen apathie, waar mede alle getroffenen in hun lot berusten. Men hoort geen geklaag, geen gemor. De arme menschen, die zich zoo plotseling van hun have zien beroofd loopen versufd rond te scharrelen over en tusschen de ruïnes van wat eens hun woonstee was. Een boertje zeide met een soort galgen humor, die ons door de ziel sneed, terwijl hij op twee doode kippen wees, welke onder de muren van zijn geheel verwoeste woning waren verpletterd: „Ten minste nog twee kippen om soep van te koken." In 't algemeen hebben de slachtoffers een rotsvast vertrouwen in dc liefdatlig- he-idszin hunner landgenoten. Mogen de zen zich dit vertrouwen in alle opzichten waardig toonen. Een tweede centrum van chaos troffen wij aan in do omgeving van het station Neede. Hier was een hooge schoorsteen van de textielfabriek dor firma Ter Weeme als een stroohalm door midden gebroken. Het bovenstuk was boven op het fabrieks- dak terecht gekomen, waardoor dit groo tendeels werd vernield. Wonder boven won der, zonder persoonlijke ongevallen te ver oorzaken. Een tweetal loodsen zijn hier verder in elkaar gewaaid, een timmerman die op de 2de verdieping werkzaam was, werd dour den stormwind opgenomen cn een eind ver. der weer neergesmakt en voor dood opge nomen. Een zware goederenwagen werd als een veertje in de lucht geblazen en over den breeden rijweg heen op een nabijgelegen emplacement weer ondersteboven neerge kwakt. Een aantal goederenwagens werden als spcclgoedwagens in elkaar gesehoven. Een houten noodwoning is totaal van den aardbodem weggevaagd. Een meisje, dat zich in deze woning bevond, werd door den luchtdruk op de rails gesmeten en door een los geraakten goederenwagen oven-eden. Overal heerscht ellende Woorden zijn niet bij machte den toestand zuiver weer te geven. Het is alsof een enorme tank over deze streek, is gerold, alles wat in haar weg stond vernietigend en vertrap pend. Het op eenigen afstand gelegen dorpje Beltrum biedt geheel 't zelfde beeld Overal zware boomtoppen op de wegen; kale stom pen die in de lucht steken; dakpannen tot op honderden meters van de boerderijen verspreid, het le veld staande gewas overal plat neergeslagen. Ook hier zijn. voor zoover was na te gaan, drie menschenlevens te betreuren. In de gemeente Eibergen bedraagt het aantal dooden volgens ons verstrekte opga ven vier. Een Werkman werd over een af stand van meer dan 200 M. door de luelit meegenomen en toen terneder geworpen: dood. De weg van Ruurlo naar Groenlo is over een lengte van 300 M. geheel versperd door zware eiken, die een goed beeld geven van dc geweldige windkracht. In Lievelde cn Lichtenvoorde heerschen dezelfde toestanden, als hierboven beschre ven. Overal heerscht verslagenheid, overal hetzelfde beeld van absolute vernieling. Het is intens zielig het (e zien. De meeste gewonden zijn naar Almelo cn Enschedé gebracht. Onze photograaf. de heer Bleuzé heeft vele photo's genomen, waarvan wij onze lezers morgen de reproducties zullen kun nen doen zien. uit Neede, de timmerman Wonneester uit Eibergen, die te Nccde werd gedood, de 38-jarige Jan Pape, die dood in een weide onder Eibergen werd gevonden, de 45-ja- rige Bernard Brinke. d:e een vrouw en 4 kinderen achterlaat, uit Eibergen, cn de 20-jarige landbouwersknecht Jan Gerard Piekes, uit de buurtschap Bcltrum onder de gemeente Eibergen. In en om Lichtenvoorde. Een onzer correspondenten heeft een be zoek gebracht aan Lichtenvoorde en Lie velde. De burgemeester, de heer v. d. Laar deelde hem het volgende mede: Nadat de wervelstorm eenige malen om den kerktoren had gecirkeld, zonder dezen evenwel te treffen, ging hij achter Huls hof s Vereenigde Fabrieken langs, over eenige huizen, waarvan de daken werden afgerukt en neergesmeten. Hierna trok de wervelstorm over het tot de gemeente Lich tenvoorde behoorende gehucht Lievelde, waar hy ontzettend heeft huisgehouden. Het eerst werd hier een huis getroffen waarin zich 5 personen bevonden. Een hevig gekraak werd gehoord en van het huis bleef niet veel meer dan een puinhoop over. Wemder boven wonder werd hier niemand ernstig gewond. Dertig boerderijen, w. o. eenige pas ge bouwde, werden door den cycloon verwoest Zij vielen als kaartenhuizen in elkaar In totaal zijn te Lievelde 70 woningen verwoest. Groote boomen knapten als lucifershoutjes af en kwamen boven op de huizen terecht. Van de groote eikenlaan bleef niet veel over, alle boomen zijn hier gevallen. Wat De Bildt zegt Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut le De Bildt zendt ons het volgende bericht: Om althans een voorloopig antwoord :e geven op de vele vragen orn inlichting be- i treffende den stormramp in den Gelder schen Achterhoek *n Twente kan worden bericht, dat een gebied van betrekkelijk la gen luchtdruk zich gisteren boven ons land bevond. De lucht was zwak en plaatselijk sterk verschillend. IIier.cn daar kwam het reeds in den voor middag lot plaatselijke onweersbuien Do regenbui die te De Bildt onder onweer om 3 u 30 m. losbrak had hel karakter van een zwaar tropisch onweer. In een kwartier lijds viel 16 mm regen, waarvan 10 mm. in zes minuten. Hel temperatuurverschil van Z O. nanr N.W. was groot, terwijl de ochtendlempcra- luur over het groolsle gedeelle van Dene marken beneden 10 gr. C. was, was zij in Duitschland boven 20 gr. C. Kort voor het overtrekken van de bui werd te Soeslerbcrg 'n vliegtuigwaarneming verricht. De atmosfeer was zeer warm en vochtig, met een gem. femperaluurafname van 6.3 graden per 1000 reter. Te Den Helder was de atmosfeer lol 1000 M. hoogte vijf graden G kouder. Op 3000 M. bedroeg het verschil niet meer dan graad Te Soesterherg reikte de be wolking van 600—1000 M en van 3000— 3300 M., waarbij de vlieger opgaf noy hoo- gere wolken gezien te hebben Te Den Hel der raakte de vhegtuigbestuurder eerst op 3200 M. in dichte wolken, die hem honger vliegen beletten. Weliswaar was dus de temperatuur-afname weinig boven de ge middelde, doch zif was zoo regelmatig. ?nt opstijgende bewegingen eenmaal ingeleid tot op groote hoogte konden worden voort gezet zonder belemmering te ontmoeten. leder die omtrent bet verschunset eege- vens kan verstrekken, zoo mogelijk met overlegging van registratiegegevens wordt dringend verzocht dez" met nauwkeurige tijdsopgaven aan den hoofdrlireeteu» van het Koninklijk Mot- .lo gisch Instituut te De Bildt te doen toe komen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5