INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK. No. 20618 DONDERDAG 2 JUNI Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH gj DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij Vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.i8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN KI Wederom is het Oostelijk deel van ons land door de natuurkrachten zwaar bezocht. Wederom hebben vele landgenooten have en goed ver loren bij een ramp, die het gebeuren te Borculo in Aug. 1925 nog in om vang overtreft. In 1925 is over het Nederlandsche volk spontaan en geestdriftig gegaan een geest van weldadigheidszin, ge tuigend van het zich één voelen met de zoo zwaar getroffenen van den zelfden stam. Zal nu de stem des bloeds minder spreken bij deze nieuwe rampspoed? Wij gelooven het niet. Datzelfde saamhoorigheidsgevoel zal ook nu ongetwijfeld er toe leiden, dat men zijn penningske wil offeren tot steun en hulpverleening. Evenals na de ramp van Borculo zullen wij ook thans gaarne giften voor dit doel in ontvangst nemen, om ze af te dragen ter bevoegder plaatse, na in ons blad daarvan ver antwoording te hebben afgelegd. DE DIRECTIE. Wij ontvingen reeds: L. D. 150.—. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat zijn be sluit van heden, waarbij de heer M. H. de lieede wordt benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad, ter inzage voor een ieder ter Secretarie der gemeente (Kamer X) is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Leiden, 2 Juni 1927. HET STORMRAMP-COMITE. Hei Dageljjksch Bestuur van het voor malige Stormramp- en Watersnood-Comité zal reeds morgenmiddag bijeenkomen tot bel nemen van maatregelen tot leniging van den nood van de geteisterde bevolking in den Achterhoek. AFSCHEID P. H. VAN THIEL Sr. Gistermiddag omstreeks half vijf had ten huize van den heer P. II. van Thiel Sr., De Kempenaerstraat, Oegstgeest, aan ivien naar wij eerder mededeelden per 31 Mei eervol ontslag is verleend als arrondis sementsdeurwaarder bij de Rechtbank te 's Gravenhage, een intieme huldiging plaats Ier gelegenheid van zijn afscheid, waarbij eenige advocaten te Leiden uitdrukking heb ben gegeven aan de waardeering die zij die met hem hebben gewerkt, algemeen voor hem koesteren. Aanwezig waren o.a. mr. E. C. Wiersma, mr. P. E. Briët, mr. Annie W. Labohm, mr. Van Roy, mr. Van der Tas, mr, Baak, mr. Sormani. Bij monde van mr. E. C. Wiersma v'erd de scheidende deurwaarder toege sproken. Mr. Wiersma verklaarde dat de heer Van Thiel zich in zijn werk steeds had doen bennen als iemand die de vier voornaam ste gunstige eigenschappen van een deur- Kaarder ten volle bezat. Spr. roemde zijn Emote vakkennis, zijn ijver en zijn accura tesse. maar bovenal zijn groote betrouw baarheid. die door zijn opdrachtgevers altijd Zeer werd op prijs gesteld Namens de aan- K'zige advocaten en ook namens eenige collega's die verhinderd waren te komen, b°°d spr. den heer Van Thiel een fraaien Wandelstok met zilveren knop aan, waarop JP een plaatje zijn gegraveerd de data van ambtsaanvaarding en van de ambtsneer- le2ging. Geroerd heeft de heer Van Thiel voor deze mldiging die hij naar hij zeide buitenge nen waardeerde, bedankt en hij zeide aarbij met nadruk een groot deel van den I over te dragen aan zijn echtgenoole. die 'jm altoos en vooral in vroeger dagen zoo ^*8 had terzijde gestaan. Daarmede was de korte doch hartelijke P'echtigheid ten einde. BOERENLEENBANKEN. fn „Zomerlust" vergaderde de ring van Boerenleenbanken in de Bloembollenstreek, welke zijn aangesloten bij de Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Bij ontstentenis van den voorzitter den heer Th. Jonkheer te Hillegom werd de ver gadering gepresideerd door den heer J. Bis schop te Beverwijk. De Centrale Bank werd vertegenwoordigd door den Hoofdinspecteur den lieer Visser. Na een kort openingswoord werden de vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer Krusernan doet als pen ningmeester rekening en verantwoording en werd met dank voor de accurate wijze, waarop een en ander is geadministreerd ge- déchargeerd. Als lid van het bestuur van den ring moest aftreden de heer Krusernan. Met algemeene stemmen werd hij als zoodanig herkozen. Hierna bracht de vertegenwoordiger van den ring in den Centralen ring verslag uit van de gehouden Centrale ringvergadering te Utrecht. Uit een en ander blijkt dat de .stand, zoowel der locale banken als die der Centrale Bank gunstig kan worden ge noemd. Aangesloten zijn 719 boerenleen banken. De balans der Centrale Bank sloot met een bedrag van ruim 63 millioen. De winst over dit jaar bedroeg f 384 100.49 waardoor de reserve steeg tot bijna drie millioen gulden. Over de houdine der Neder landsche Bank tegenover de Raiffeisenban- ken heeft een onderhoud plaats gehad met den minister. Gestreefd zal worden naar het recht om samen te kunnen werken voor het landbouwcredietwezen. De liquiditeit der Centrale Bank kan op minstens 80 pet. worden gesteld, wat uitstekend kan worden genoemd* Opgericht is thans een grondkapi- taalbank, die onder leiding starat van het bestuur der Centrale voor het verstrekken van vaste credieten aan coöperatieve veree- nigingen en daar reeds belangrijke bedragen zijn toegezegd, wordt verwacht dat deze goed zal slagen. Op een voorstel om de dispensatiegrens voor het verleenen van hypotheken te verruimen werd niet inge gaan en bleef die dus bepaald op drie mille. Den afgevaardigde werd dank gebracht voor het uitgebracht verslag. Hierna werd de agenda der te houden algemeene jaarver gadering, die 10 Juni te Utrecht zal worden gehouden, behandeld. Met de daarin voor komende punten kon de vergadering zich vereenigen. Voor het jaar 1927 werd opnieuw als af gevaardigde en vertegenwoordiger van den ring in den Centrölcn ring met algemeene stemmen gekozen de heer Tj. Kuvners (e Leiden, die zich bereid verklaarde deze functie opnieuw te aanvaarden. Als plaatsvervanger zal optreden de heer W. van der Laan te Voorhout. Bij de rondvraag werd gesproken over het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en Utrecht om van de Boerenleen banken eene garantie te vragen, wanneer meer dan één gulden per inwoner door ge meentebesturen bij de Raffeisenbanken wordt belegd. De soliditeit van de Raffeisen banken is zoo algemeen erkend, dat ver moed wordt, dat andere factoren tot deze houding aanleiding geven. De Centrale Bank en de ringvertegen- woordiger zal in deze nog trachten te doen wat mogelijk is. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met dank voor de opkomst geslo ten. CHR ZANGVEREENIGING „ZANG ZIJ ONZE LEUS". Bij gelegenheid van het op Hemelvaarts dag j.l. te Voorschoten gehouden concours van Chr. Zangvereenigingen behaalde de Chr. Zangvereeniging „Zang Zij Onze Leus", alhier een eerste prijs in de afdeeling Uit muntendheid, benevens een eereprijs voor het hoogst aantal punlen der aangesloten Ringvereenigingen, gelijk gemeld. Ter eere van deze onderscheiding hield de vereeni- ging gisteravond in haar repetitielokaal, ge bouw „Patrimonium", eene feestvergadenng op bescheiden voet geschoeid en in intieme kring. De voorzitter liet vooral uitkomen dat het behaalde succes te danken was aan d? uitmuntende leiding van hun directeur, den heer A. Teljeur uit 's-Gravenhage, die in weerwil van zijne afwezigheid gedurende een 6-tal weken, tengevolge eener ernstige val, toch de vereeniging omhoog had ge bracht, daartoe bijgestaan door den heer Al. Kouprie. alhier, oud-leerling van den heer Teljeur, die de leiding gedurende de gezegde 6 weken in handen had, hetgeen goede vruchten heeft opgeleverd. Doch ook aan de taaie volharding van de leden, die steeds hun eenmaal gekozen devies voor oogen hebben gehouden Zang Zij Onze Leus. en trouw aan de Zeeuwsche 9preuk: „Al worstelend omhoog". Immers werd begon nen met de 4de of laagste afdëeling en steeds studeerende trapsgewijze omhoog ge klommen tot den eerste 'prijs in de afdeeling Uilmundheid. In aanmerkin? nemende dat de grootste helft der ledpn bestaat uit ngesehooldf krachten, is het een verheugend feit. dat zij de zang tot zoo'n hooge trap van ontwikke ling hebben mogen brengen en dat is ge vierd. HET KINDERFEEST VAN DE FIRMA VAN FLOETEN. Hel is een gelukkige en tevens verölan dige gedachte van de welbekende firma B S. van Kloeten geweest om de reclame campagne ter gelegenheid van haar dertig jarig beslaan te besluiten met een gratis- voorstelling aan de Leidsehe jeugd. Geluk kig, omdat de firma moeilijk een dankbaar der publiek kon vinden, dan de schare kleuters, welke gistermiddag ter Stadszaal opgetrokken wasverstandig, omdat de toe komst nu eenmaal aan de jeugd behoort en het derhalve van een goeden zakenblik ge tuigt, wanneer men tracht het opkomende geslacht voor zich te winnen. En dat de firma in dit opzicht volkomen is geslaagd, is o. i. aan geen twijfel onder hevig; een ieder die de blije gezichtjes heeft gezien, zal onze meening deelen en beamen, dat er gisteren naar hartelust genofen is van het uitgebreide programma, dat de hier ter stede eveneens welbekende kindervriend Henri Nolles den kleinen voorzette. De poppenkastvertoonir het buikspre ken. de levende hands- wbeelden en last not least de humoris .^che goocheltoe ren, dat alles tezamen heeft het uit circa 1000 kinderen bestaande publiek een aller- gcnoeglijksten middag bezorgd, waaraan velen stellig met dankbaarheid jegens de firma van Kloeten zullen terugdenken. Hopen wij voor de firma van Kloeten, dat de jeugd zich harer ook in meer zakelijk op zicht zal gedenken. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandsche Conslructiewerkplaatsen. zijn de balans en wingt- en verliesrekening ov3r het afgelooppn boekjaar goedgekeurd. Besloten werd geen dividend uit te keeren en het winstsaldo voor afschrijving te be stemmen. Tot commissaris word gekozen de heer Ir. M. C. E. Bongaerts en als mede-directeur werd benoemd de heer J. E. Colin. Gistermiddag had op den hoek Brce- straatKort-Rapenburg alhier een aanrijding plaats tusschen een motorwielrijdster, mej. S., uit Den Haag, en een wielrijder N. de J., alhier. Tersoonlgke ongelukken had den niet plaats, ondanks het feit, dat beide voertuigen omsloegen en de opziltenden op do straat terechtkwamen. Het rjjwiel was echter vrij ernstig beschadigd. De aan rijding werd veroorzaakt doordat geen van twee aan hef signaal „stoppen!" van den verkeersagent gevolg gaf. Er is van het geval prr es-verbaal opgemaakt en een nader onderzoek zal worden ingesteld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de Engelsch-Russische breuk De militaire con trole in Bulgarije Coolid- ge's ontwapeningsplan. Rosengolz, de Russische charge d'affaires te Londen, heeft Chamberlain medege deeld, dat hij met het personeel van het gezantschap, alsmede Kinsjoek en de staf van de handelsdelegatie morgen uit Londen zullen vertrekken. De Russische commissaris voor buiten- landsche zaken Tsjitsjerm zal bij zijn ver blijf te Berlijn niet alleen met Stresemann en rijkskanselier Mars besprekingen voe ren, maar ook met verschillende vooraan staande Russische diplomaten. Aan deze besprekingen zullen waarschijnlijk deelne men de zaakgelastigde Rosengolz uit Lon den, verder de Berlijnsche sovjetgezant Krestinski, de vertegenwoordigers van Rus land op de economische wereldconferen tie te Genève en vermoedelijk ook de Pa- rijsche gezant Rakotski en de vertegen woordiger van Ruslano te Rome. Het bestuur van dc communistische partij heeft een oproep gepubliceerd, waann ge zegd wordt, dat de breuk tusschen Enge land en Sovjet-Rusland ontegenzeggelijk een oorlogsdaad is, welke aan de Unie van Sovjetrepublieken worden opgedrongen. Ondanks deze pogingen zullen wij, aldus de oproep, den vrede handhaven. Het manifest roept verder alle leden van de Darbij en alle arbeiders op, speciale aan dacht te schenken aan de vraagstukken t versterking vai de economische verdeth- gingsmaoht van Rusland. De Ge»zantenrand heeft besloten de mi litaire controle-commissie in Bulgarije op 30 Juni te ontbinden Coolidge heeft het plan ter beperking van de bewapening ter zee, zooals het door de Amerókaansche delegatie voor de con ferentie van Genève is opgemaakt, goed gekeurd. Bijzonderheden ontbreken echter. ENGELAND. Verklaring over Egypte Li- berale overwinnina Cook weer op 't oorlogspad. Chamberlain heeft in hel Lagerhuis ge zegd. dat de Wafd in Egypte er lang naar gestreefd hebben het leger tot een instru ment der partij te maken. Dit is echter van groot belang voor Engeland in verband m?t de verdediging van het kanaal van Suez en met de verplichting tot bescherming dar vreemdelingen Wij kunnen niet toestaan dat onze taak bemoeilijkt wordt door een Egyptisch leger, dat onder invloed zou staan van een aan Engeland vijandige organisatie. De aanbeveling van het Egyptische leger- comité zou het leger inderdaad geheel on der politieke invloed stellen. Chamberlain zeide verder, dat hij een nota aan de Egyptische regeering gezonden had en dat Engeland bereid is over een vriendschappelijk accoord te onderhandelen. Wij moeten echter, zoo ging hij voort, vast houden aan de waarborgen, die het ver leden ons als onmisbaar heeft leeren ken nen. Er wordt thans reeds onderhandeid, de oorlogsschepen zijn naar Egypte alleen om de politieke hartstochten aldaar lot voor zichtigheid Ie vermanen. Het Egyptische kabinet is na een lang durige zitting met het ontwerp-antwoord op de Engelsche nola gereedgekomen. Het zou in verzoeningsgezinden geest gesteld zijn. Bij de tusschentijd9che verkiezing te Bos- worlh, gevolg van het ontslag van een con servatief Lagerhuislid, is de liberale candi- daat Edge met 11891 stemmen gekozen. De arbeider kreeg 11710 stemmen en de con servatieve candidaat 7680. Cook, de secretaris van de mijnwerkers- bond, voorspelt een ernstige crisis in hel Engelsche steenkolenbedrijf in het komen Ie najaar. De huidige toestand, zeide hij, is on voldoende. Hel gehcele vraagstuk van onze organisalie zoowel als de positie in de mij nen moet ter conferentie van mijnwerkers- gedelegeerden (die heden te Londen samen komt) worden besproken. In alle mijnwer kersdistricten is door prijsverlaging, onbe perkte productie en concurrentie thans het loon tot een minimum gedaald. Het is zoo onhoudbaar, dat de na de staking noodge dwongen aangenomen arbeidsvoorwaarden onmogelijk kunnen worden gehandhaafd. Voorts zeide hij, dat nu het aftreden van Frank Hodges als secretaris van den inter nationalen mijnwerkersbond een feit is ge worden, de Engelsche mijnwerkers zullen voorstellen, het verzoek van de Russische mijnwerkers om in den internationalen bond te worden opgenomen, in te willigen. De Engelsche mijnwerkers, zeide hij/ wen- schen een voor ieder openstaande inter nationale voor de mijnwerkers in de ge- heele wereld. SPANJE. De plannen over de Nationale Vergadering. De regeering heeft eenige nadere inlich tingen verstrekt over haar plannen met de nationale vergadering, die tegen 13 October bijeen geroepen wordt. Uit die inlichtingen blijkt o.m. dat de vergadering slechts advi- seerend zal zijn en ongeveer 300 leden zal lellen. De leden worden benoemd door den koning. De vergadering zal rapport uitbrengen over de wetsontwerpen, die de regeering haar voorlegt. Zij zal ook een onderzoek moeten instellen naar het werk der adminis tratie diensten in de laatste tien jaar. Haar belangrijkste taak zal zijn een wet te ma ken betreffende de verkiezing van het eerste parlementaire organisme, dat de nieuwe grondwet en alle andere wetsontwerpen, die door de regeering en de nationale vergade ring zijn goedgekeurd, op haar beurt zal moeten goedkeuren. Omtrent het kiesstelsel aldus de offi- cieele medeelingen is tot nog toe niets be kend; het zal echler zoodanig zijn. dat alle vrouwen en mannen, die daartoe bevoegd zijn, in volkomen vrijheid hun stem zullen kunnen uitbrengen Er zullen vooreerst geen gemeentelijke of provinciale verkiezingen gehouden worden, want deze moeten dan volgens de nieuwe grondwet plaats hebben, dus nadat het eerste parlement die grond wet zal hebben goedgekeurd. ITALIË. Verlaging der huren en strijd tegen de dnnrte. Varjdaag zouden de bésluiten van de ver eeniging van Italiaansche huiseigenaars van kracht worden, waarbij de huren van arbeiderswoningen met 10 procent verlaagd worden, voorzoover zij niet reeds het mini mum van het viervoudige bedrag van voor den oorlog bereikt hebben. Ook de andere huren moeten met ongeveer 10 procent ver laagd worden, behalve die. welke sinds 1924 geenerlei verhooging hebben ondergaan. Het schijnt echter, dat verscheidene huiseige naars zich niet aan het besluit der vereeni ging willen storen. De regeering heeft daar om aan de plaatselijke autoriteiten verzocht haar mee te deelen in hoeverre aan de be sluiten van de vereeniging gevolg is gege ven. Blijken de ingekomen antwoorden on bevredigend te zijn, dan is zij voornemens in te grijpen Ook ten aanzien van den verderen strijd tegen de duurte blijven de regeering en de fascistische organisaties waakzaam. Fascis tische patroeljes. ter controleering van de verlaging van de winkelprijzen blijven ac tief Winkeliers, die nalatig blijven, worden zelfs met sluiting van hun winkels bedreigd De industrieelen in het Noorden hebben besloten de prijzen van levensmiddelen in hun magazijnen, die niet alleen aan het fabripkspersoneel doch ook aan anderen leveren, met 30 percent te verlagen. Voorts hebben dezer dagen de burgemees ters van de groote steden te Rome vergaderd I BINNENLAND. De toespraak van H. M. de Koningin tot Oost-Indië (Binnenl. 3e blad). Een nienwe stormramp treft den Gelder- schen Achterhoek zeer zwaar (2e blad). Vergadering van den Znid-Hollandschen Bond van Veehandelaren (Landbouw 2e bl.) Doodelijk ongeval te Lisse (Gem. berich ten 2e blad). v Nederland derde in den wedstrijd op degen ter echermwedstrijden te Den Haag (Sport le blad). De inschrijvingen voor de Roei- en Zeil wedstrijden van Hollandia (Sport 3e blad). De eisch inzake de valsche Portngeesche bankbiljetten (Rechtz. le blad). BUITENLAND. Chamberlain over de Egyptische aangele genheid (Buitenl. le blad). De liberalen behalen een overwinning bij een tnsschentijdsche verkiezing in Enge land (Buitenl. le blad). Ook groote stormschade in België en Dnitschland (Buitenl. Ie blad). De nederlaag der Noordelijken in China bevestigd (Buitenl. le blad). om over een verlaging van de electriciteits- en tramtarieven te spreken. Te Turijn hebben de doctoren hun ta rieven voor minder draagkrachtigen met 10 procent verlaagd. ZUID-SLA VIE. Ecnses angeboden. •De bladen vernemen, dat de Zuid-Slavische regeering aan den Italiaanschen gezant te Belgrado haar groote leedwezen heeft uit gesproken over de anti-Italiaansche betoo gingen in Dalmatië. en hem heeft medege deeld. dat er strenge maatregelen genomen zijn ten opzichte van de politie en dat de ar restaties gehandhaafd zijn. BULGARIJE. De verkiezingsuitslag. Volgens de thans bekende uitslagen van de Kamerverkiezingen zullen er in de nieuwe Kamer 170 leden zijn van de re- geeringspartij, 11 onafhankel\jken en 92 cppositioneelen. GRIEKENLAND. De grondwet gereed Volksstemming gevraagd De Kamer heeft de laatste artikelen van de grondwet thans aangenomen en aldus zijn taak als constituante volbracht. De grondwet zal spoedig openbaar gemaakt worden. De plaatselijke commandant van Athene en de commandant van het tweede regiment te Athene, die vervangen zijn, hebben zon der incidenten hun commando's overgegeven aan hun opvolgers. Alle berichten bevestigen dat de regeering den toestand meester is. Het heet, dat Venizelos in de politiek is teruggekeerd en een volksstemming eischt over het vraagstuk republiek of monarchie. LITHAUEN. Ter dood veroGrdweld. De krijgsraad te Kowno heeft generaal Kleszynski, den voormaligen chef van dep. generalen staf, wegens spionnage ten bate van sovjet-Rusland ter dood veroordeeld. In verband met het ontdekken van de spionnage en de communistische centrale zjjn nog tallooze andere lieden gearresteerd, o.a. een sociaal-democratisch afgevaardigde. RUSLAND. Tegen Trotzky. Het dagelijksch bestuur der communis tische internationale heeft een nota aan genomen, waarin de uitsluiting gevraagd wordt van Trotzky voor 't geval hij zijn oppositie-actie niet wil staken. Er is een beroep tot het wereldproleta- riaat gericht, waarin sympathie gevraagd wordt voor de nationalisten in China en steun voor Rusland in het conflict-tusschen Londen en Moskou. MEXICO. Boycot tegen de V. St. Als represaille voor hetgeei beschouwd word als een embargo door de Vereenigde Staten op goederen, door de verschillende Mexicaansche regeeringsdiensten in de Vereenigde Saten gekocht, heeft president Calles aan Mexicaansche openbare dien sten last gegeven Amerikaansche goederen te boycotten.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1