Stel prijs op - zondheid en rook een betere sigaret CHIEF WHIP—de sigaret met de garantie voor - verheid! W. BROUWER, Horloger AGENDA. HAARLEMMERSTR. 23 Groo'st gesorteerd Magazijn van UURWERKEN BUITENLAND. Leidsche Begratenis-Cnderneminp VISSCHEBIJ-BEB1CHTEN, Zaterdag. Kon. Mil. InvalidenhuisJaar!, alg. verg N.V. „De Leidsche Sleepstoomboótmaat- achappij." 4 uur nam. l'Cmon: Uitvoering Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap. 8 uur. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 10 uur voorin. en halfzeven nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur. I Volksgebouw: Concert. 8 uur nam. Maandag. r In den Vergulden Turk: Jaarvergadering iVereen. tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Leiden en Omstreken. 9 u. Musi* Sacrum: Alg. ledenvergadering. [Kam. halfnegon. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt van Vrijdag 27 tot en met Zondag 29 Mei a.s. door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Viachmavkt 8, Tel. 552 waarge nomen. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door do doctoren: De Graaff, Janssens, Seret en De Jager. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H.C Vlietstx Brands, Apotheker. De KempeDaerstra&t 4. Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7085 RECLAME. 3356 Aangenomen: Naar Lexmond: A. Os kam, te St.-Annaland. Bedankt: Voor 's Grevelduin Capelle: G. V. Koolhaas, to Oud-BeyerlandVoor Exloürmond: A. Kardolus, te Suameer. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Alrakerk: J. W. van lol, te Scharrendyke. Aangenomen: Naar Bellingwolde en NieuwerschansE. de Jong Szn., cand. te Rotterdam; Naar Broek op Langendijk: J. H. Donner, te Molenaarsgraaf. Bedankt: Voor Njj verdalJ. J. Bouw man, te Urk; Voor Ternaard: E. de Jong Szn., cand. te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amsterdam-OostH. Vis ser te Leeuwarden. NEDERL. JONGELINGSVERBOND. Te Enschedé is de vergadering gehou den van het Nederlandsch Jongelingsver bond. Aanwezig woreD 400 afgevaardig den, vertegenwoordigende 175 afdeetingen. Uit het verhandelde bleek, dat het Ver bond 17.780 leden telt verdeeld over 659 afdcelingen, terwijl het Verbond 12000 jon gens bereikt. Een huishoudelijk reglement werd op deze vergadering aanvaard en er werd bepa-ald, d>at de volgende jaarlijksche vergadering to Amsterdam zal worden ge houden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren jhr. mr. W. C. Quarles van Uffovd, H. Veldman, mr. P. J. Idenburg, J. Lens en da. C. B. Koolhaas. Gekozen zijn de bee ren C. Duvekot en J van Dringen. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. Onder voorzitterschap van prof. dr. T. Hoekstra, uit Kampen, werd te Utrecht de jaarlijksche algemeeue vergadering ge houden van het Gereformeerd School vel band. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aan tal aangesloten scholeD op gelijke hoogl.o is gebleven: 341. In totaal zijn 1616 onder wijzers (essen), hoofden inbegrepen, aan gesloten met ten keerlingental van 50.654 Aangenomen werd eeD voorstel van de Commissie van Uitvoering om haar te machtigen het tekort op de rekening van het Leerstoelfonds om te slnan over de scholen en wel per onderwijzer, met uit zondering van die scholen, die reeds haar bijdrage aan don penningmeester toezon den. Na langdurige discussie werden de con fceptstatuten behoudens een enkele wijzi ging goedgekeurd In verband met een tekort van f 1773 op bet orgaan werd door verschillende spre kers over het voorstel Amsterdam tot op heffing in zijn huddigen vorm, het woord gevoerd. Tenslotte veveenigde men zich met een voorstel van den voorzitter, waar in aan de Commissie van Uitvoering op dracht wordt gegeven tegen 1928 met vaRt omlijnde plannen ten deze te komen. In de middagvergadering werd bespro ken het referaat van den heer J. Bredeveld Uit Leiden, getiteld: ,,HoofdJijnon der Pae dagogiek van dr Herman Bavinck met cri RECLAME. BEGRAFENIS-ONDERNEMING W. V. 1NGEN SSII'NAU - L'_ IDZi. Sfnalwijhstraat 2, TeL'oon 975 3359 tisohe beschouwing", dat reeds in brochu revorm is uitgekomen. Over dit referaat werd ohet woord gevoerd door de heeren Jonkman uit Am sterdam, Oldenhuie, prof Waterink en prof. Hoekstra. Na beantwoording door den heer Brede veld, werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. RECLAME. Congesties van het bloed, hartbeklem- ming, kortademigheid, angstgevoel, prikkel baarheid der zenuwen, migraine, zwaar moedigheid, slapeloosheid, kunnen door het gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef"- biüerwater spoedig worden weggenomen. Langs wetenschappelijken weg is geconsta teerd, dat het „Franz-Josef'-water bij ver stoppingstoestanden van eiken aard met het beste gevolg wordt aangewend. 3299 DE ALGEMEENE TOESTAND. Da breuk mal Rusland Verzei uit Midden-Amerika. De Britsche uota inzake het afbreken der betrekkingen met sovjet-Rusland is overhandigd. Over tien dagen zullen de Russen Engeland moeten hebben verlaten, de Engelschen Rusland. Misschien zal Canada nog eenigszins ge duld oefenen: Zuid-Afrika doet echter niet mee. Hertzog deelde toch mede, dat hij er voorloopig niet aan denkt den bestaanden toestand te wjjzigen. Duitschland heeft besloten te voldoen aan het Russische verzoek, om voortaan de Rus sische belangen in Engeland te vertegen woordigen, hetgeen ongetwijfeld Duitschland's diplomatieke taak te Londen er niet ge makkelijker op zal maken. Van Russische zijde blijft men het voor stellen alsof alle handel met Engeland nu is afgeloopen. Frankrijk zal het Engelscho voorbeeld nog niet volgen, dat bleek duidelijk uit een debat in do Kamer naar aanleiding van een in- terpellatie-Cachin over de anti-communisti sche rede, door minister Sarraut in Algiers destijds gehouden. Verbazen zal' het niet, dal tilerlei ge ruchtmakende berichten de wereld worden in- geslingerd. Zoo bij v., dat Roemenië bezig is te mobiliseeren etc. Men hechte daaraan vooreerst nog maar geen waarde. Midden-Amerika gaat zich verzetten tegen do „protectie" van den groeten broer. Uit Washington wordt n.l. gemeld, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Cosia Rica, Guatemala, Honduras en San Salvador, die op een conferentie to San Salvador bij een zjjn, het er met elkaar over zijn eens geworden, dat de regeling der Nicaragua'sche aangelegenheden door den Amerikaan Stimp- son een schending is van het Centraal Ame- rikaansch verdrag van 1923, 't welk ge wapende inmenging in Centraal-Amerikaan- sche staten verbiedt. En dit Centraat-Ame- rikaansche verdrag was nog wel op instigatie van de Ver. Staten zeif in het leven ge komen. Guatemala en Honduras weigeren vooreerst president Diaz van Nicaragua te erkennen. DUITSCHLAND. Het congres der S. D. A. P. Op het socialistisch congres in Kiel is uitvoerig gedebatteerd over de vraag, of de socialisten principieel bereid moeten zijn een coalitie te sluiten. De motie van I de oppositie, die legen een coalitie was, werd verworpen met 255 stemmen tegen 83. de motie van het partijbestuur werd daarentegen aanvaard. Deze motie zegt, dat de sociaal-democratie tot de regeerings- coalilie kan toetreden, indien blijkt dat het noodzakelijk is in het belang van de arbei dersklasse. ter vermijding van reactionaire gevaren. II. Muller is herkozen als voorzitter der partij. Er is besloten een telegram te zenden aan den Ameriknanschen gezant te Berlijn om herziening van het proces Sacco en Vanzetti. Het congres is gesloten. ENGELAND. De nota aan den sovjet gezant overhandigd De vakvereenigingswet Cri sis in Nieuw-Znid-Wales. „namberlain heeft na het volum van hel Lagerhuis de volgende nota tot Rosengolz, den zaakgelastigde van sovjet-Rusland ge richt. De jongste huiszoeking van de politie in de bureaux van de Arcos Ltd. en van de Russische handelsdelegatie hebben over tuigend bewezen, dat vandaar uit zoowel militaire spionnage als revolutionnaire werkzaamheid over het geheete Engelscho rijk werd geleid en bestuurd. Er werd geen merkbare afscheiding tussehen de bureaux of functies van de leden der handelsdele gatie en van het personeel van de Arcos geconstateerd en het is gebleken, dat deze heide organisaties betrokken waren bij tegen Engeland gerichte spionnage en propaganda. Doch de zaak is hiermede niet ten einde. Uw regeering en u zelf zullen kennis heb ben genomen van de verklaringen die Dins dag j I. door den eersten minister in het Lagerhuis zijn afgelegd. Ik wil er u aan herinneren, dat uw eigen telegram, waarin u om materiaal verzoekt om u in staat te stellen de polilieko campneno in dit land tegen de Engelsche regeering te steunen, verzonden is bjnnen enkele weken na do waarschuwing, tot uwe regeering gericht in mijn nota van 23 Februari j.h, waarin be paalde gevallen van anti-Engetsche propa ganda werden aangehaald en waarin ver zucht werd daaraan een einde te maken. D- Ingelsrhe regeering had gehoopt, dat du _-.vjel-regeering van de gelegenheid, welke haar in overeenstemming met do be palingen van art. 13 der handelsovereen komst geboden werd, gebruik zou hebben RECLAME. 6555 gemaakt om in de tekortkomingen te voor zien. De sovjel-regcering heeft dit niet ge daan Integendeel heeft de sovjet-regeering haar vijandelijkheden voortgezet evenals de revolutionnaire propaganda, gevoerd door haar hondgenooten, de Russische commu nistische partij en de derde internationale, zoowel in het Vcreenigde Koninkrijk als in de Engelsche overzeesche gebieden, wat haar hoogtepunt vond in het misbruik van de diplomatieke voorrechten, gebleken door uw pogingen om zich te mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van dit land Er zijn. zooals ik u in mijn nota van 23 Februari j I. waarschuwde, ten slotte gren zen voor het geduld van de Engelsche re geering en van de openbare meening in Engeland, en deze grens is thans bereikt. In verband met de hoven-meegedeelde feiten moet de Engelsche regeering zich thans in overeenstemming met de voor waarden van alinea 3 van artikel 13 der handelsovereenkomst van 10 Maart 1921, Z'eh als ontslagen beschouwen vnn de ver plichtingen van de overeenkomst. De voorrechten van do overeenkomst, aan Khinchak en zijn medewerkers verleend zijn dientengevolge in overeenstemming met de overeenkomst opgeheven en ik moet thans hun verwijdering uit Engeland vragen. IToewel de Engelschfe regeering om de boven vermelde redenen verplicht is dezen slap te doen, wensrht zij zich niet te mengen in den gewonen loop van den rerht- matigen handel tussehen Engeland en Rus land en zal daarom geen belemmeringen in den weg leggen aan den zuiveren han del tussehen de heide landen. Zij zal geen bezwaar maken tegen het voortzetten van de rechtmatige handelstransacties van de Arcos op dezelfde voorwaarden, die voor andere handelsorganisaties in Engeland gelden en daarom is zij bereid om aan een redelijk aantal Russische bedienden van de Arcos, wier namen u zullen worden meege deeld, toe te staan in Engeland te blijven, mits zij zich gedragen naar de wetten van het land en hun werkzaamheid bepalen tot den reehtmatigen handel. De Engelsche regeering kan echter niet dulden, dal een bevoorrechte organisatie in Engeland bestaat, die onder het mom van vreedzamen handel spionnage oefent en intriges voort tegen het land, waar zij ge vestigd is. Ten slotte heeft de regeering besloten dat zij niet langer de diplomatieke heirek kingen kan onderhouden met een regeering, die zulk een staat van zaken toelaat en aanmoedigt. De bestaande betrekkingen tus sehen de beide regeeringen zijn hierbij ge schorst, en ik heb u en uw medewerkers te verzoeken het land binnen tien'dagen te verlaten. Ik heb onzen vertegenwoordiger te Moskou opdracht gegeven met zijn staf Rusland te verlaten, en het zou mij aange naam zijn indien ge uwe regeering zoudt willen vragen hem, den heer Preston te Le ningrad en den heer Paton te Wladiwostock de noodige faciliteiten te verschaffen voor hun vertrek. Er zullen regelingen worden getroffen, welke spoedig te uwer kennis zul len worden gebracht, voor hot vertrek van u zeif, uw medewerkers en de Russische loden der handelsdelegatie. In het Lagerhuis is de behandeling van het wetsontwerp op de vakvereenigingen voortgezet. Art. 4 werd aangenomen met 228 tegen 103 stemmen, nadat sir Douglas Hogg een amendement aan de wet had toe gevoegd. lang, de eerste minister in Nieuw Zuid- Wales uit de arbeiderspartij, had mot zijn collega's geschil gekregen over de bezoldi ging van een ambtenaar.. Alleen minister Wilüs steunde hem. Hij heeft thans het ministerie hervormd. Alleen Willis is er in gebleven. Het parle ment wordt nu ontbonden en in Augustus zal een algemeene verkiezing gehouden worden. De diepere oorzaak van het geschil zetelt in een verdeeldheid onder de arbeiderspartij RECLAME. over de vraag, of de regeering haar leiding zal ontvangen van de partij in het parle ment dan wel van de vakbeweging. TSJECHO-SLOWAKIJE. Masarijk weer president. Gisteren heeft de presidentsverkiezing plaats gehad. President Masarijk kreeg 274 van de 430 stemmen, dus ^ets meer dan de benoodigde 3/5; 54 stemmen werden uitgebracht op den communistischen senator Sturz, 102 stemmen waren blanco, n.l. van de Diütsch. nationale Socialisten, een gedeelte der Slovaaksche Volkspartij, de Nationaal-de- mocraten en de Hongaarsche socialisten. Onmiddellijk na bekendwording van den uitslag werd Masarijk door den voorzitter van de beide Kamers van de burcht ge haald en werd hij opnieuw als president beëedigd. auto-transporten, crematie H. P. H. «EEREWEER TELEFOON abl - LEIDEN 4050 Masarijk. Voor de eerste maal is thans gebruik gemaakt van de uitzonderingsbepalingen, welke de grondwet den eeisten president als bewijs van dankbaarheid voor zijn stich- tingswerk heeft ingeruimd. Niemand kan meer dan tweemaal aehtoT elkander geko zen worden. Hij, die gedurende twee op elkander volgende verkiezingsperioden president is geweest, kan niet eerder weer tot pre-sident gekozen, dan wanneer sinds de Laatste per ode zeven jaren zijn ver streken. Deze beide bepalingen nu zijn op den eersten president niet van toepas sing en van deze uitzondering heeft mon gebruik gemaakt. Masarijk is toch voor de derde maal ge kozen, al was de tweede verkiezing eigen lijk een formalteit om aan de letter van de wet te voldoen. De eerste maal werd Masaryk gekozen in de historische vergadering in Novtm ber 1918. He<t was toen Kramar, die nu een der felste tegenstanders van Masarijk is en slechts op het laatste oogenblik van een eigen tegencandidatuur afzag, die als minister-president de Nationale Vergade ring voorstelde, de nationale bevrijding te bezegelen door Masarijk tot president te benoemen. De verkiezing geschiedde toen bij acclamatie. Nu bepaalde de grondwet wel, dat de verkiezingsperiode ingaat met den dag waarop de eed wordt afgelegd, doch men oordeelde het niettemin wen- 6chelijk, nogmaals een verkiezing te doen houden, toen een regeering gekozen waa, toen du8 do wettelijke Nationale Verga dering de plaats van de Revolutionaire had ingenomen. Twee dagen, nadat de eerste haar conefitueerende bijeenkomst had ge houden, had Masarijk's tweede ver kiezing plaats. GRIEKENLAND. Koninkrijk of republiek. Volgens berichlen uit Athene hebben er in de Kamer bij de debatten over de consti tutie hevige tooneelen tussehen de leiders der royalisten en der republikeinsche partij plaats gehad. De royalisten verlieten ten slotte de Kamer. De republikeinen hebben hun aangeboden terstond een volksstemming te doen houden LITHAUEN. Russische chantage. We hebben melding gemaakt van de ar- S3ej£?u"G-OA&ionkiin Jbü^- chinski, chef van den generalen staf val Lithauen, beschuldigd van het overhand;, gen van geheime documenten van het thausche departement van oorlog aan i lid van het Sovjet-gezantschap te Kowno De generaal heeft thans een volledige 1 kentenis afgelegd, waarbij hij erkende dat hij meer dan een jaar lang maandelijki f 750 van de bolsjewisten had ontvangen De generaal verklaarde ook, hoe hij tot het verrichten van spionnagedienst was gekomen. De bolsjewisten hadden nameliji ontdekt-, dat zijn moeder in Petrograd woonde en nu bedreigden zij hem, dat 2 haar zouden arresteeren en in de beruchte Tsjeka-gevangenis opsluiten, tenzij hij ziel tot spionnagediensten wilde leenen. Van het geld dat hij ontving stuurde hij maai delijks f 500 aan zijn moeder. CHINA. Hankau en Nanking 't weer eens! Er verluidt, dat Hankau en Nanking het weer eens zij»n geworden en weer tezamen zich tegen de Noordelijken zullen wenden Tsjang-kai-sjek had Hankau echter de eisch gesteld, den Russen hun congé te gs ven, waarin Hankau zou hebben tcege stemd. Borodin en de andere Russen mc* ten Hankau reeds verlaten hebben, Of juist isIn ieder geval blijkt er dat de berichten over Borodin's vluc: voorbarig waren. RECLAME. WAARSCHUWINGEN VAN NIERZWAKTE Doffe pijn in den rug na inspanning, scherpe steken, als gij u na bukken opnchl is dikwijls het eerste verschijnsel van ern stige nierzwakte. Spoedig daarna kunne: urinestoornissen. hoofdpijn, een afgemat ge voel. duizeligheid, zenuwachtigheid, bari kloppingen, kortademigheid, vermagering e krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u. dat uw niere: verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloo zulke waarschuwingen nietI Kom de niere: zonder uitstel te hulp met het middel, zij noodig hebben. Begin onmiddellijk het gebruik van Foster's Rugpijn Niere Pillen, het specifieke middel voor zwakt nieren en blaas. Dit bevordert de pod werking der nieren, en beschermt u tege: rheumatiek, lendepijn, ischias en urin: stoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen vsi Holland getuigden hoe terdege Foster's Fu pijn Nieren Pillen werken. Het middel i gegarandeerd zuiver, en het is zoodan: samengesteld, dat de nieren de juiste hu! ontvangen, waardoor zij weder flink el krachtig werken Daarom behaalden F°5 ter's Pillen ook zulke goede en duurznmi resultaten. Verkrijgbaar fin glasverpakking met C?a- etiket let hier vooral op) bij apotheke- en drogisten f 1 75 per flacon. 82 dr. IJMUIDEN. 28 Mei 132' VISCHPRUZEN. 73 Tarbot per K.G. f 1.200.65; 20 Gri per kist van 50 K.G. (43—19; 6671 Toül« per K.G. 121.35; 16 Zetschol per kist v" 50 K.G. f34—19; 809 Kleine Schol per kir van 50 K.G. f 14.50—2 90; 1 Bot per W van 50 K.G. 17; 102 Schar per kist vat - K.G. f64; 3 Roggen per 20 sluks f 1+7® I Groote roode Poon p. kist van 50 KJ"- (39; 1 Middel roode Poon per kisl van K.G. f35; 1 Kleine roode Poon per kist 50 K.G. f34; 18 Pieterman en Poontjes Dj* kist van 50 K.G. f 10.50—4.10; 3 Gn» Schelvisch per kist van 50 K.G. II Middel Schelvisch per kist van 50 K f 1611; 25 Kleinmiddel Schelvisch P van 50 K.G. f 15—10; 55 Kleine Schelmse per kist van 50 K.G. f 1.50f4: 29 jauw per kisl van 125 K.G. f27—1" Gullen per kist van 50 K.G. f 52 20_ Wijting per kist van 50 K.G. (3 80— 26 Makreel per kist van 60 K.G. f U ,t Binnengekomen zijn 13 stoomtrawlers de loggers KW 55 met f 185: KW 12" f202; KW. 137 mei f200; KW. t f264 besomming.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2