S. G. J. DE GROOT De Kapasely of verstelbare Handkoffers BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA RECHTZAKEN. partieels vertneteriDg relatief duurder ia, dan een algeheels verbetering. IntuBechen ie heit vraagstuk van de ver betering van den Haarlemmerweg sedert de indiening van de motie van den heer .Van Stralen'feitelijk in een nieuw stadium gekomen door den aankoop van Groenoord en het voornemen, om de achterliggende terreinen ten deele tot marktterrein te bestemmen. Onder deze omstandigheden me enen B. en W. te moeten voorstellen aan de motie van den heer Van Stralen voors hands geen verder gevolg te geven en de kwestie van de verbetering en de verbree ding van den Haarlemmerweg voorloopig te laten rusten, totdat zij te zijner tijd als een onderdeel van het vraagstuk der toe gangewegen naar het nieuwe marktterrein opnieuw overwogen en tot een definitieve oplossing kan worden gebracht. RECLAME. Noordelnde 11 - Ltlden - Telif. 706 Ontvangen t 3216 WIJZIGING DER ONGEVALLENWET EN VAN DE LAND- EN TUINBOUWONGEVALLENWET. Gelijkstelling van bepaalds beroepsziekten met ongevallen Diverse andere wijzigingen De rechtspraak bij de Raden van Beroep. Ingediend is een wetsontwerp lot wijziging der Ongevallenwet 1921 en tot wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. De voorgestelde wijziging van de Ongeval lenwet vindt in hoofdzaak haar aanleiding in de bedoeling om deze aan te vullen met een regeling betreffende de gelijkstelling van bepaalde beroepsziekten met ongevallen. Van de geboden gelegenheid is echter tevens gebruik gemaakt om verschillende wijzigin gen aan te brengen, waarvan de wensche- lijkheid in de practijk ié gebleken en om voorts de wet aan te vullen met een regeling voor werkgevers, die gemoedsbezwaren heb ben tegen de verzekering, zooals deze rege ling reeds bestaat voor de onder de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 vallende werkgevers. De voorgestelde gelijkstelling van bepaalde beroepsziekten met ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking, sluit zich onmiddellijk aan bij, en vormt de nood zakelijke aanvulling op het bij de Staten- Generaal ingediende wetsvoorstel nopens voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende schade loosstelling voor beroepsziekten, aangeno men door de Zevende Internationale Arbeids- conferentie, gehouden te Genève van 19 Mei tot 10 Juni 1925. Verwacht wordt dat de laslenvermeerde- rlng van geringe beteekenis zal zijn. Het wetsontwerp tot wijziging der Land en Tuinbouwongevallenwet beoogt in de eerste plaats, in aansluiting aan het ontwerp tot wijziging der Ongevallenwet, de gelijk stelling van bepaalde beroepsziekten met ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking. Wanneer echter bij het onderhavige wetsontwerp onder de met onge vallen gelijk te stellen beroepsziekten van de ziekten, genoemd in het ontwerp-verdrag, aangenomen door de zevende Internationale ATbeidsconferentie, alleen miltvuur wordt genoemd, is dat hieraan toe te schrijven, dat alleen die ziekte voor de land- en tuinbouw bedrijven van practisch belang is. De overige in dat ontwerp-verdrag genoemde beroepsziekten zijn voor bedoelde bedrijven van geen beteekenis. Wel zijn echter een aantal beroepsziekten geroemd, welke in het bijzonder in de land- en tuinbouwbedrijven voorkomen. Daarnevens worden verschillende andere wijzigingen en aanvullingen voorgesteld, waarvan de twee belangrijkste zijn: ten eer ste de voorgestelde wijziging van art. 90 der wet, ten doel hebbende de commissies van scheidslieden op te heffen en de recht spraak in eersten aanleg bij de beslaande Raden van Beroep fe brengen. Het tweede meer Belangrijke voorstel be treft de uitbreiding van het begrip arbeider in den zin der wet. In de land- en tuinbouw bedrijven komt veelvuldig voor, dat de on dernemer aan een of meer personen het ver richten van bepaalde'werkzaamheden (pit ten, rooien enz.) uitbesteedt, welke personen het werk persoonlijk verrichten en daarvoor in het bedrag, waarlegen het werk is uitbe steed, een belooning ontvangen, welke niet pleegt te gaan boven het loon, dat in de streek, waar het werk wordt verricht, door loonarbeiders gemeenlijk wordt verdiend. Juridisch mogen die personen niet kunnen worden beschouwd krachtens arbeidsover eenkomst werkzaam te zijn, in werkelijk heid echter zijn zij loonarbeiders en niet zelfstandige aannemers. Het voorgestelde nieuwe artikel la bedoelt deze personen onder de verzekering te doen vallen. DE VERKIEZINGEN IN DE GROOTE STEDEN. Een vergelijking met 1923. Te Amsterdam heeft de gemeenteraads verkiezing den volgenden uilslag opgele verd: 1923 1927 Vrijheidsbond 4 5 R. K. Staatspartij 8 7 S. D. A. P. 16 15 Vrijz. Dem. Bond 3 3 Christ. Hist. Unie 4 4 Herv. Ger. Staatspartij 3 3 Comm. Partij Holland 4 2 Idem Wijnkoop 0 2 Idem Kitsz (N. A. S.) 0 1 Middenstanders 3 3 De Vrijheidsbond en de Commun. Partij Kitsz, hebben dus elk een zetel gewonnen, de R.-Katholieken en de S. D. A. P. elk een zetel verloren. De vier zetels welke ie Communisten tot dusver bezet hadden, zijn tusschen de beide ricrtingen verdeeld. Te Rotterdam! 1023 1927 S. D. A. P. 16 16 Comm. Partij r. Burink 2 2 Idem Holland 0 0 Vrijheidsbond 4 5 Vrijz. Dem. Bond 8 2 Christ. Hist. Unie 4 4 R.-K. Staatspartij 8 8 Anti-Rev. Partij 7 7 Rapalje Partij 1 0 Staatk. Geref. Partij 0 1 45 45 De Vrijheidsbond en de Staatkundig Geref. Partij hebben dus elk een zetel go- wonnen, de Vrijz. Dem. en de Rapalje- partij er elk een verloren. 4é 45 Te Den Haag: 1923 1927 Vrijheidsbond 7 7 Bond voor Handels - en Bedrijfsbelangen 1 1 R.-K. Staatspartij 10 ïcr Anti-Rev. Partij 4 Herv. Ger. Staatspartij 2 2 S. D. A. P. 13 14 Christ. Hist. Unis 4 4 Communistische Partij 1 1 Vrijz.-Dem. Bond 2 2 46 45 De S. D. A. P. heeft dus 1 zetel veroverd op de Anti-Rev. Verder is de verhouding der partijen ongewijzigd gebleven. Te Utrechts 1923 1027 R.-K. 10 10 R. K. V. P 1 1 A.-R. 6 5 S 4 V. B 7 5 2 3 S. D. A. P, tiaaa-H 11 11 89 89 VERGADERING VAN RIJKSPERSONEEL. Groole ledenwinst. Te 's-Gravenhage kwam het algemeens be- stunr van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rqjka dienst in ver gadering bjjeen. De voorzitter, de heer F. Perdok Hz., wees er in zijn openingsrede op, dat de Centrale thans meer dan 7200 rijksambten- naren telt, vertegenwoordigd in 32 aange sloten organisaties. De ledenwinst voor 1926 bedroeg 460 leden. Hierna werd het beleid van het dage- ljjksch bestuur goedgekeurd. Het bestuur, bestaande uit de heeren F. Perdok Hzn., voorzitter; P. A. Ravelli, 2e voorzitter; J. J. Faro, secretaris-penning meester; H. P. Baak, 2e secretaris-penning meester; H. G. W. Munnik; H. Groeneveld en F. J. A. Schattenberg, leden, werd bjj acclamatie herkozen. Als hoofdredacteur van het orgaan De Centrale werd bij acclamatie herbenoemd de heer F. Perdok Hzn. De vaste mede werkers H. P. Baak, J. J. Faro eo H. G. W. Munnik werden eveneen3 zonder stem ming herbenoemd. Het jaarverslag van het bestuur van het Inkoop- en Reductie-bureau werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het bestuur werd opgedragen er naar te streven, dat de volgende verbeteringen in het Wachtgeldenbesluit voor het Rijks personeel worden aangebracht: a. art. 1, laatste lid van dit besluit, worde zoodanig gewijzigd, dat 5 dienstjaren in tijdelijk dienstverband recht geven op wachtgeld en dat daarbij ook meetellen eventueele dienstjaren in vast dienstverband doorgebracht; b. bij overgangsbepalingen der wachtgeld regeling zóó te wijzigen, dat, evenals het op wachtgeld gesteld militaire personeel, ook jiet burgerlijk personeel kan kiezen tusschen: I. afstand van de voordeelen van her plaatsing in particulieren dienst en dan uitschakeling der vermindering na 5 en 10 jaar; II. behoud van de voordeelen van her plaatsing in particulieren dienst en dan toe passing der vermindering na B en 10 jaar. Verder werd nog besloten er voor te ijveren, dat aan gepensioneerde ambtenaren de pensioenen vroeger worden uitbetaald en dat er door de Regeering maatregelen wor den genomen, dat de datnm van het ontslag en de uitbetaling van het eerste pensioen zoo dicht mogelijk bij elkaar liggen en dat in gevallen, waar dit niet mogelijk is, een voorschot op het pensioen kan worden ver leend. Mr. BARM SMEENGE GEHULDIGD. Zeer groote belangstelling. In de groote zaal van de Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft Woensdag wegens het feit, dat hij den 75-jarigen leef tijd heeft bereikt, de huldiging plaats ge had van mr. Harm Smeenge. In de groote ruimte, waar een drietal ta fels een' schat van fraaie bloemstukken torste, was tegen halfvier een groote schare belangstellenden en vrienden bijeengeko men. Zoo waren er oud-minister dr. Lely, mr. G. A. Boon van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond, generaal L. F. Duymaer van Twist, de Amsterdamsche wethouders Jan ter Haar en dr. I. H. J. Vos, het raads lid Th. Ketelaar, mr. Coninck Westenberg, president van de rechtbank te Amsterdam, mr. G. Vissering, verschillende leden der rechterlijke macht, van het parket en van de balie, den heer Joachimsthal, secretaris van het Harm Smeenge-fonds, Van der Hurk, Kamerlid mevr. Katz-Geesink, mr. H. J. Siivergieter-Hoogstad, administrateur bij het departement van Waterstaat, die na mens den minister was gekomen, den heer C., G.,Vattier Kraane, mr. C. H, Guépin, den heer G. B. C. Dunlop, en voorts leden van de Kamer van Koophandel »n vertegenwoor digers uit de kringen der binnenvaart. Later kwam ook de burgemeester de heer W. de VlugL Te halfvier betrad de heer Smeenge, ver gezeld van enkele familieleden, de zaal, en onmiddellijk daarop nam de eerste spr., mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank, het woord. Spr. herinnerde er aan. dat de heer Smeenge, met immer frissche kracht is blijven werken voor hetgeen hij rechtvaardig, nuttig en billijk achtte en gaf vervolgens een zeer uitvoerig overzicht van het leven van den jubilaris. Namens den minister van Waterstaat sprak mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, die wees op de groote verdiensten van Harm Smeenge, vooral met betrekking tot het departement. De heer Tabak herinnerde er aan wat de heer Smeenge is geweest voor de Vereent ging voor Vakopleiding. Hierna spraken twee vertegenwoordigers van de schippers- vereeniging „Schuttevaer" en van den Nederlandschen Bond van Leeraren bij het Nijverheidsonderwijs. De heer Gariet, melkboer, een Drent, was de volgende spr., die bij ontstentenis van den commissaris der Koningin in Drente, die verhinderd was, de groeten van de Amsterdamsche Drentenaren offi cieus overbracht en een geit beschikbaar stelde voor „Witteveen". Mr. G. A. Boon huldigde den jarige namens het hoofdbe stuur van den Vrijheidsbond. Mej. mr. Frida Katz tracht naar voren, wat de heer Smeenge voor de vrouwen heeft gedaan, die thans haar taak als waarnemend grif fier bij de rechterlijke macht vervullen kunnen. De rector van het Stedelijk Gym nasium herdacht ten slotte den tijd, dat mr. Smeenge lid was van het Groningsch Stu dentencorps. Hierna was het woord aan den jarige zelf, die elk der sprekers afzonderlijk op geestige wijze dankte. Hij zei o.m. blij te zijn, dat niemand was- opgestaan om hem er op te wijzen en te verwijten, dat hij door te veel hooi op zijn vork te nemen, niet al'es heeft vollooid. Ook wijdde mr. Smesn- ge eenige woorden aan zijn overleden en diep betreurde echtgenoote. Velen der aanwezigen maakten hierna gebruik om den jarige de hand te drukken. Van Z. K H. Prins Hendrik was een fe- licitat'e-telegram ingekomen. De Prins be tuigde ri zijn leedwezen in, dat hij verhin derd was om mr. Smeenge persoonlijk te komen gelukwenschen. NEDERLAND EN DE EXPORT NAAR INDIE. Het percentage daalt. Door de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", „De Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonsteliingsbelangen" en de „Ver eeniging Ned.-Ind. Jaarbeurs" wordt tegen woordig een levendige actie gevoerd voor vermeerdering van den export naar Neder- landsch-Oost-Indië. In het blad van nummer twee der genoemde vereenigingen vinden wij nu een staatje, waaruit bljjkt, dat per centsgewijze de geheele invoer vanuit Ne derland in Ned. Oost-Indië de laatste jaren terug is geloopen. Ziehier de interessante cijfers! 1913 33.2 pet 1921 25 pet 1922 22.6 pet 1923 20.9 pet 1924 19.5 pet Deze verlaging van invoer komt voor namelijk ten goede aan Japan en de Vor- eenigde Staten van Amerika. Wil Neder land zich op den duur in de Indische import handhaven eif nog niet verder terrein ver liezen, zoo dienen de Nederlandsche fabri kanten zich in meerdere mate dan tot nu toe het geval is geweest, naar het groote afzetgebied Ned. Oost-Indië te richten. In de eerste plaats kan vermeerdering van Ned. import in Indië in de hand worden gewerkt door de vraag van den Ned. Ind. consument naar Nederlandsche fabrikaten en in de tweede plaats door meerdere activi teit der Ned. fabrikanten. DE „GELUK-INNING" BIJ DE OPENBARE BEDRIJVEN. Het bestuur van de Groep Bedrijfsamb- tenaren van de VereenigiDg van ambtena ren bij de gemeentetfinanciën, gemeentebe drijven en -diensten heeft een commissie gevormd, bestaande uit de heeren A. M. J. Kruiseink, J. de Wit, Hilversum, secr. W. van Diemen, 's-GravenhageA. Klomp Stiedrecht; G. F. Wille, Amsterdam, leden. Deze commissie zal een onderzoek doen en daarvan een rapport samenstellen met betrekking tot de resultaten met de z.g. „gelijk inning" (meteropneming met gelijk, tijdige geldinning) bij de licht-bedrijven, eventueel ook de waterleidingen, in Ne derland verkregen. De commissie heeft reeds baar werk zaamheden aangevangen. DE GRONDPARTIJ. Onlangs is door de leden der Grondpartij met zeer groote meerderheid bij referen dum beslist, dat de partij baar taak, de be. strijding van het grondmonopolie, zou over dragen aan een vereeniging, opdat voort aan bet lidmaatschap een er politieke partij niemand zou behoeven te weerhou den, zich bij hen aan te sluiten. De nieuwe vereeniging ia thans gecon stitueerd onder den naam van „Bond tot hervorming van den Grondeigendom". Voorzitter van den Bond is de heer ir. D de CJercq te Zandvoort, vioe-voorzitter de heer A. Sevenster, landbouwer te Wier (Frieland), secretaris de heer P. J. A. Kleobiad te Naarden, penningmeester de heer A. Prakken te Amsterdam. PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Te.Arnhem is onder voorzitterschap van den heer J. Augusleyn de algemeene verga dering gehouden van den Proteslantsch Christelijker! Bond van Spoor- en Tramweg personeel, Bij acclamatie werd besloten om een tele gram van hulde te zenden aan H. M. d» Koningin. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer Ruppert, vertegenwoordiger van het Chr. Nat. Vakverbond. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd door de afd. Zwolle be zwaar gemaakt tegen het gevoerde beleid inzake de samenwerking met de moderne organisatie en St. Raphael betreffende uit breiding van de Zondagsrust. De voorzitter verklaarde dat de leiding wat dit punt betreft bij den Pereoneelsraad berustte. Bepaald werd dat de algemeene vergade ring in 1928 in verband met het 25-jarig be staan van den Bond te Utrecht zal worden gehouden. Langdurig werd gediscussieerd over een voorstel van Amsterdam, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, dat bezol digde bestuurders van het Chr. Nationaal Vakverbond geen deel uitmaken van offi- eieele bestuurslichamen zooals Eerste en Tweede Kamer, gemeenteraden, enz. Door het hoofdbestuur was afwijzend praeadvies op dit voorstel uitgebracht. Het voorstel-Amsteidam werd ten slotte verworpen met 139 tegen 44 stemmen. Aangenomen werd een voorslel-Amersfoort om aan het hoofdbestuur op te dragen zich in verbinding te stellen met het Chr. Nat. Vakverbond ter overweging van de mogelijk heid tot oprichting van een Prot. Chr. Her stellingsoord. HERINNERING AAN DEN WATERSNOOD. Onthulling van een monument hij Nijmegen. In Wyehen bij Nijmegen, op de plaat* waar H. M. de Koningin tijdens den wa tersnood van het vorige jaar, welke heel het Rijk van Nijmegen en Maaa en Waal trof, het eerst de overstroomde gebieden bezocht en daar, met Prine Hendrik, blijk gaf van haar gevoelen® met de zoo zwaar getroffenen, is Woensdag door den Prins, in tegenwoordigheid van eenige ministers en vele andere autoriteiten een herinne ringsmonument onthuld. DR monument staat in de buurtschap Alverna, nabij het bekende Franciscaner klooster, waar H. M. de Koningin het eerst de boot betrad, waarin zij nou varen door de overstroomde gebieden. Het initiatief tot oprichting van dit her- denkingsteeken ging uit van do burgerij van Wyehen. op aansporing van den bur gemeester jhr. H. L. J. M. van Rijcke- vorssel. Na de ontlhuDing zelde Z. K. H. Prins Hendrik, dat dit monument tevens getuige nis zal mogen afleggen van de liefdadig heid van Nederiand tegenover hen, die in nood verkeeren. Minister Lambooy sprak tenslotte namens de regeering. Hij herdacht de hulp, door civiele en militaire autoriteiten verleend en hoopte, dat dit monument naast eeu hulde aan H. M. de Koningin, steeds een blijk zal blijven van de energie en ware menschenliefde, welke het Nedeilandsche volk bezit, DE FLORES NAAR SJANGHAI7 Hel departement van Marine meldt, dat een dagbladbericht, volgens hetwelk het te Soerabaja gestationneerde oorlogsschip Flores bevel zou hebben gekregen naar Sjanghai te vertrekken, niet juist is. Hr. Ms. Flores moet gereed gehouden worden om naar de Chineesche wateren te worden gezonden, indien dit eventueel noo- dig mocht blijken. OFFICJEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter te Leeuwarden mr. J. F. van Beeck Calkoen, kantonrechter-plaatsvervanger te Utrecht; tot president der rechtbank te Middelburg mr. G. F. baron Uioe Schwartzenbergen Hohenlansberg, thans vice-president; zijn op verzoek eervol ontslagen met dank F. A. van Se'ers als kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Schagen, en J. P, Dudok van Heel als lid van den Voogdij raad Amsterdam II. UIT NED. OOST-INDIë. ERNSTIG ONGELUK. BATAVIA, 25 Mei. (Aneta.) De heer H. Keitel, employé van Coldenberg en Co. te Medan, die in de Atjehtram tusschen Bi- reuen en Lho Seumawe uit het raam keek, is met zijn hoofd tegen een ijzeren brug geslagen en gedood. RECLAME. dat: JirCf'P's jVmandelfjespudding mat grafts Grtnadlne-saaa Een heerlijke delicatesse I A Een voortdurende attractie Ut i dat: f&rCT'P's Sprookjes-pudding met Sprookjes-boekjes. ft* Sprookje s-b" sJe s, met die heerlijke Sprookjes-Saus. E«n tucces op Uw tafel fa. dat: JIJPs T{omapudding •maakt ais rooml dat: wi) tee* fraaie kunst-gravures beschikbaar stellen. PuddJngfabriek A f. POLAK. Groningen. VOOR ZATERDAG 28 MEI. Hilversum (1050 M.) 12.00: Politieber, 12.352.00: Lunchmuziek door het trio J. CastrellL 6.007.45: Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep, 7.45: Politieber. 10.30: Persber. 8.30: V.A.R.A.-avond. Symphoniecoucert d. de Haarlemsche Orkestvereeniging, ter go. legenheid van het 3e Ned. Esperanto Congres te Haarlem. 1. Symphonie no. 5 (e-kl. t.) op. 64, Tschaikowsky. 2. „Zarahayda", Le- gendo-Swendsen. W. Knikker, vioolsolo. 3, Letzter Früling (voor strijkinstrumenten), Grieg. 4. „Finlandia", Tondichtung, Sibelius. 10.35: Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Een uurtje film-muriek. Or kest o. 1. v. Hugo de Groot. Aan het orgel J. Jong. Daventry (1600 M.) 8.20: Daventry- octet en solisten (contra-alt, bariton, piano). 6.35: Kinderuurtje. 6.20: Orkwt- concert. 6.50: Tijdsein, woerber., nieuws. 7.05: Orkestconcert. 7.20: Lezing door Sir Oliver Lodge: The telepathy test. 7.35: De sonates van Beethoven. 7.46: LezingLawn Tennis. 8.05„Eric Coatra". concert, o. 1. v. den componist. H. Nash, tenor. 9.20: Weerber., nieuws. 9.40: Lezing: Writers of today, mr. Ridge. 9.55: Wedstrjjd om het amateur-kampioen schap golf. 10.05: „The Gang", con cert-party. Vroolrjke muziek en zang. 10.5012.20: Dansmuziek van het Savoy- Hotel. Twee Jazzband's. Parijs „Radio-Paris" (1760 M.) 10.50 11.20: Concert 12.502.10: Orkest concert. 5.055.55: Goncert. Orkest en solisten. 8.5011.30: Galaconcert L. Kartun, pianist L'Allegria Napolitana, Napolit. zanger. Mile. Llobères en M. Gniard, zang. Mr. Roussarie, declamatie. Mile. Dha- maris, zang. Orkest en jazzband. Langenberg (469 M.) 12.502.60; Kamermuziek. Harp-terzett. R. Neukirchner. fluit. P. Huber, harp. H. Ingnaschack, sopr. 4.505.20: Sport-uitzending. 5.50— 6.50: Orkestconcert 8.209.35: Kamer muziek. 11.3512.20: Dansmuziek. laeg- lio-kapel. Königswusterhausen (1250 M.) 3.20— 8.05: Lezingen en lessen. 8.50: Concert in Frankfhrt Orkest, koor en solisten. Hamburg (394.7 M.) 12.50—3.10: Orkestconcert. 4.35—5.20: Scènes nit „Oberon", van Weber. 6.207.10: Vroo- ijjk concert. 8.2012.10: Populair Orkest- concert Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20: Dans muziek. 6.20: Engelsche las. 7.60: Nieuwsber. 8.20: Orkestconcert 9.6010.50: Dansmuziek. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Woensdagmiddag stonden voor Mr. Klein o.a. terecht C. J. 0., slager te Leiden, die in zjjn koelcel in het slachthuis een voorvoet van buitenlandsch rundvleesch aan wezig had gehad, zonder daarvoor het ver schuldigde te hebben betaald. Verd. zeide liet vleesch te hebben betrokken van get. Zandvoort en gemeend te hebben, dat deze het verschuldigde had betaald. Get Zand voort bevestigde, dat get. dit niet had kunnen weten. De ambtenaar hield rekening met de goede trouw van verd. en eischte slechts f 1 of 1 dag. Toen op den Tweeden Paaschdag heel Nederland was uitgetrokken voor een bezoek aan de bloembollenstreek, had K. T., uit Scfceveningen, door onvoorzichtigheid Haagsche familie O., die eveneens in een auto uit was, aangereden. Uit bet getui genverhoor kwam vast te staan, dat T„ die niet was verschenen, op een zeker oogen- blik, toen de heele autofile weer eens stil stond, toch was doorgereden en zoodoende de auto van 0. had aangereden. De ambt. van het O. M. eischte f10 of 5 dg. Daarna hadden zich nog twee tram-be stuurders te verantwoorden. De eerste, H. C. v. d. B., te Leiden, wagenbestuurder van de N.Z.H.T.M., die ter hoogte van de Korenbrugsteeg een auto had aangereden. Vast kwam te staan, dat verd. had kunnen stoppen, toen de auto op de rails stond. Het O. M. vroeg f3. of 1 dg. G. C„ te Leiden, had, eèu stadstram besturende, even voorbij de halte bjj Ger- zon een man met een radiotoestel en een loudspeaker beladen, finaal van de sokken gewerkt. Eenige getuigen kwamen deze zaak op luisteren, waarvan de eene helft den tram bestuurder schuld toekende, de andere helft niet. Na dat uitgebreide getuigenverhoor eischte de ambtenaar ook in deze za3k £3 of 1 dag. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Haagsche Hof heeft het volgends arrest gewezen: Met vernietiging van een vonnis van den Haagsche politierechter, die f 15 boete had opgelegd, veroordeelde het Hof den metaal bewerker Y. la L., te Leiden, wegens mis handeling tot 8 dagen gevangenisstraf. Het Hof heeft bevestigd het vonnis van den Haagschen politierechter, waarbij C. v, d. H„ huisvrouw H. W. O., te Leiden, wegens eenvoudige beleediging is veroor deeld tot f20 boete subs. 10 dagen hech tenis. DE ONTROUWE POLITIEMAN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld den gewezen agent-majoor van politie te Dor drecht, die door .de rechtbank aldaar wegens verschillende feiten van diefstal aldaar we gens verschillende feiten van diefstal, onder verzwarende omstandigheden was veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. DE DOODSLAG TE NOORDWIJKERHOty De bekende doodslag-kwestie te Noord* wijkerhout zal nogmaals in behandeling komen, en wel in cassatie-beroep voor het het gerechtshof te Amsterdam. 2-2 I

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6