AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. KERK- EN SCHOpLNIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. Kon. Mil. InvalidenhuisJaarl. alg. verg. K".V. „De Leidsche Sleepstoombootmaat- schappij." 4 uur nam. TUnion: Uitvoering Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap. 8 uur. Zondag. „Jcruel" (Groenesteeg 16): 10 en 6.30 uur bijeenkomst. Volksgebouw.: Concert. 8 uur nam. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt van Vrijdag 27 tot en met Zondag 29 Mei a.9. door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 652 waarge nomen. OUDERAVOND. Woensdagavond j.l. hield de oudercom- misaie van de Opleidingsschool voor U.L.O. Mairesiiigel B, eon ouderavond in de gym nastiekzaal van de school. Door eenige dame* wa« met veel smaak aan de zaal een gezellig aanzien gegeven door het plaatson van bloemen op de verschillende tafeltje». Toen het hoofd van de school de heer vë d. aan, die dezen avond leidde, om 8 uur de vergadering met een hartelijk woord van welkom opende, moest hij tot zijn leed. wezen constat eer en dat de opkomst niet zooals andere overweldigend groot, maar zelfs zeer matig was. De heer Van der Laan richtte hierna het woord tot den heer Koelma, voorzitter der commissie, die, doordat hij de stad ver laat om in Haarlem te gaan wonen, zijn functie moet neerleggen. Spr. stipte in 't kort de verschillende belangrijke werk zaamheden aan welke de heer Koelnia voor de 6chool heeft verricht als voorzit ter der Oudercommissie, en bracht hem hieiwoor namens alle ouders hartelijk dank. De heer Koelma wae zeer gevoelig voor den dank hem hier gebracht, maar het was volgens hem voor een groot gedeelte het werk van den heer v. d. Laan en de mede werking van de overige commissie led en, die het mogelijk maakte om de verschil lende verbeteringen in te voeren op deze school. Verder dankte hij alle ouders voor hot groote vertrouwen in hem gesteld en hoopte dat de commissie steeds deselfde prettige medewerking mocht blijven on dervinden. Hierna volgde de bestuursverkiezing ter vervanging van de functie van den heer Koelma. Mot bijna algemeene stemmen werd do heer Tweehuizen benoemd, die do benoeming aanvaardde. Na nog eenoge mededeelingen van huis- houdelijken aard, word gepauzeerd, waar van door do verschillende ouders een ruim gebruik gemaakt werd om met het onder wijzend peraoneel van gedachten te wis selen. Na de pn/uze wer daan de rondvraag be gonnen, waarbij dc tongen nog eens extra los kwamon en do aanwezigen steeds door den voorzitter konden worden tevreden ge steld, zoodnt de aangename discussies nog eenigen tijd in beslag namens en het toch nog bijna 10 uur was toen de voorzitter deze wel niet druk bezochte, maar toch gezelliger oudea-avond met een hartelijk woord van dank sloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Indisch recht de heer J. Maks (Katwijk a. Zee); idem wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie de heer W. Ploeg (Leiden): idem hoofdvak scheikunde de heer R. Dikshoorn (Leiden)voor het voorbereidend kerkelijk examen de heeren M. Bons(Leiden), D. L. Rook (Oegstgeest), P. Brakmanv (Leiden) en A.Dönszelman (Leiden). Bevorderd is tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „De biologie van den pancreasloozei. hond", de heer H. Schouten, geboren te Pernis. Bevorderd is tot doctor in de letteren pt» wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „De opkomst van de vroedschap in enkele Hol- landsche sleden", mej. E. A M. Eibrink Jansen, geboren te 's-Gravenhage. Woensdag slaagde (e 's-Gravenhage voo^ het machinisten-examen voorloopig diploma machinist ter Koopvaardij de heer H. J. W. Huisken, leerling van den machi- nisteneursus, verbonden aan de Ambachts school alhier. Het centraal stembureau heeft heden officieel de uitslag der jongste raadsverkie zing vastgesteld als door ons in ons blad van Woensdag aangegeven. Het harmonie-gezelschap Crescendo" directeur de heer D. van Wouw, heeft gis teren deelgenomen aan het nationaal con cours te Gouda, en wel in de vierde af deeling Harmonie, waarin het den tweeden prijs wist te winnen Het dam es-zangkoor ,,Euphonia". diri gent dezelfde, dat het vorige jaar den eeroten prijs in de vierde afdeeling won, gaf van haar vooruitgang blijk, door thans in de derde afdeeling beslag te leggeft op den eersten prijs en komt derhalve na haai slechts 1^-jarig bestaan uit in de tweede afdeeling. Bij het gisferan gehouden concours van den Zuid-IIollandscheD Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, heeft het mu ziekgezelschap „P. C L directeur M. Bolderdijk, een eersten prijs behaald in de 2de afd en eveneens een eersten prijs in den ma rsch wed strijd. De schietoefeningen van militairen met groot verlof, die zich aangesloten heb ben bij de „R V. L", uit de verschillende gemeenten, behoorende tot het detache ment Leiden, zullen op morgén Zaterdag- nam om 4 uur op de mil fhietbmpn <c Katwijk, wederom g*i)r»ud» worden Kven- als bij de eerste schietoefening op Zater dag 14 Mei j.l., zullen moTgen door den Commandant wederom prijzen kunnen wor den uitgereikt, daartoe in staat gesteld door giften, voor dit doel ontvangen van verscheidene instellingen te dezer stede en begunstigers der B V. L. Aan deze oefeningen, welke gedurende de zomermaandenom de veertien dagen gehouden zullen worden, is tevens een doorloopemde wedstrijd verbonden, waar voor speciale prijzen, ook van de Natio nale Commissie der B.Y.L. beschikbaar zijn gesteld. Op Donderdag 2 Juni a s. in tie Pie- terskeric 's avonds te acht ure zal een wij- dingadienst worden gettiouden onder leiding van dr. J. Riemens, predikant alhier. Als organist zal daaibij fungeeren de heer Henny Schouten, musicus te Den Haag, terwijl als sopraan-soliste zingen zal mej. M. M. Wéaterman Holstijn, uit Apeldoorn. De toegang tot deze gods dienstoefening ie vrij; bij den uitgang wordt een gchaaïcoïïeete gehouden voor de restauratie der Martekerk. Aan de Steenstraal 22, bij de Vee markt, heeft mej. Joh. Witte een zaak ge opend in comestibles, fruit en conserven. Woensdagavond is de zaak geopend. Een bezoek aan dezen nieuwen Fruit- en Con- servenhandel heeft ons de overtuiging ge schonken dat hier voor den gastronoom voel valt te genieten. Voor wie in het Aca demisch Ziekenhuis gaat bezoeken, en voor een patiënt vruchten of iels dergelijks wil meenemen beteekent de vestiging van dez9 zaak vlak bij het Ziekenhuis een groot ge mak. Men heeft er keus uit alle soorlen versch fruit en verschillende fabrikaten conserven, groenten, enz. Ook bonbons en chocolade kan men in dezen nieuwen win kel vinden. In den afgeloopen nacht heeft op de Kijfgracht alhier een „Kijfpartij" plaats ge had waarbij J. B. den dertigjarigen J. v. H. heeft gestoken. J. v. II. werd in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen, terwijl tegen J. B. door de politie proces-verbaal is opge maakt. De heer A. J. van der Lijke, Oude Singel 14, tel. 889 verzoekt dengene, die het bordje „Reddingsladder L. R. B." van Oud- Hortuszicht medenam. dit aan zijn adres terug te bezorgen. De vermiste hfftik van de brug Slachthuis is wederom op haar plaats teruggekomen. Abusievelijk werd bij ons een gift van f 4 bezorgd voor het Drentsche Veenkind, Wij hebben deze doorgezonden naar d9 commissie daarvoor, die deze dankbaar aan vaardde, hopende op meerdere „nako mertjes". Het aarotal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 25 Mei 1927, bedroeg in totaal543, tegen 438 op 27 Mei 1926. I.Tmuiden, 27 Mei 1927. VISCHPRIJZEN. 51 Tarbot, per KG f 1.10—0.75. 10 Griet per kist van 50 K.G. f 37—13. 3422 Ton gen per K.G. f 1.851.30. 10 Zetschol p. kist van 50 K.G. f 2516. 557 Kleine Schol f 16—3. 13 Bot f 14—2. 55 Schar f 7—3.50. 132 Vleeten per stuk f 1.830.85. 2 Kleine roode Poon p. kist van 50 K.G. f 3835. 21 Pieterman en Poontjes f 147. 10 Gróote Schel visch f 2912; 26 Middel Schelv. f 18 10. 65 Kleinmiddel Schelv. f 115.70. 183 Kleine Schelv. f 9—3.20. 27 Kabeljauw p. kist van 125 K.G f 26—15. 333 Gullen p. kist v. 50 K.G. f 6—1.50 53 Lengen p. stuk f 1—0.55. 3 Heilbot p. K.G. f 1.20. 56 Wij ting p. kist van 50 K.G- f 3.402.80. 2265 Koolvisc-h per stuk f0.130.10. 7 Makreel p. kist van 50 K.G. f 135.50. Er zijn 12 stoomtrcilors binnengekomen. HET ZENDINGSFEEST OP „OUD-POELGEEST". Op het rustig gelegen schoone landgoed „Oud Poelgeest", werd het 17e Zendings feest gehouden van de „Vereeniging tot be vordering der Zendingszaak voor Leiden en Omstreken" (Hulpvereeniging van het N. Z. G.). De Chr. Harmonie-Vereeniging „Athalia" verleende hierbij haar medewerking onder leiding van den heer H. v. d. Veld. Het koude weer was zeker oorzaak dat de opkomst, er waren circa 1200 bezoekers, niet zoo groot was als vorige jaren. Omstreeks halflwee zette de muziek dit feest in met het spelen van „Garde d'Hon- neur" van Aug. Eenhaus, terwijl de bezoe kers zich schaarden om het spreekgestoelte. Onder de bezoekers merkten wij op: Jonkvrouwe Willink van Bennebroek, mi nister Koningsberger en ds. Jansen Schoon hoven. Bij den aanvang verzocht ds. H. J. Pun- selie, Ned.-Herv. predikant te Leiden, de aanwezigen te zingen „de Lofzang", waarna spr voorging in gebed. Waarde gaslvrouwe en vrienden, zoo be gon ds P. zijn openingsrede, wij zijn hier te zamen gekomen om het 17e Zendings- feest te vieren. Dank brengen wij thans al len aan de hier tegenwoordige eigenaresse van dit schoone landgoed voor deze 17de beschikbaarstelling. Uit naam van de aan- wijzige zendingsvrienden juichen wij U van harte toe „Dat 's Heeren zegen op U daal" Reeds 16 keeren opende prof. van Nes dit feest op een wijze zooals geen ander vermag te doen. Helaas moest hij ditmaal om gezondheidsredenen dit nu aan een an der overlaten. Hopen wij dat hij door zijn kwaal niet genoodzaakt zal zijn het heer lijke zendingswerk wat hem zoo bijzonder lief is, te moeien opgeven. Dat God hem mor sterken dezen zwaren last te dragen er ic n ook voor ons moge sparen. Spr. herinnerde de aanwezigen aan de Hemelvaart, welke weg voor den Christus ook niet een weg zonder distelen en door nen is geweest. In gedachten den Grooten Meester ziende heengaan naar het Hemel rijk, wordt ons achterblijyenden een groot offer op de schouders gelegd, om te bren gen aan Gods Koninkrijk. God geve U allen dat gij met vreugde het overwonnen licht moogt uitdragen onder alle volkeren. Dan eerst zal het ons gemakkelijk vallen het groote offer aan Zijn voeten te kunnen brengen. Spr. wenschte dan allen een goe den en gezegenden middag en een oprecht Zendingsfeest. Na het gemeenschappelijk zingen van „De gemeente des Heeren en haar verwach ting" beklom het spreekgestoelte zendeling A. J. de Neef, van Nieuw-Guinea, die sprat over: Verleden, Heden, Toekomst van het zendingswerk op Oostelijk Nieuw-Guinea. Het werk, zoo begon spr., dat wij in dit af gelegen O. Nieuw-Guinea verrichten, zou den wij ook kunnen noemen „Zendingswerk in rust", doch bij goed inzien is dit in den waren zin des woords „Pionierswerk". Nog dikwijls denk ik aan dien eersten dag toen ik met mijn vrouw in 1920 in het binnen land van Nieuw-Guinea aankwam. Spr. me moreerde dan één der eerste ondervindingen uit die dagen. Op den eersten zendingspost waar wij aankwamen vierden wij het eerste H. Avondmaal in Indië. Daar kwamen de bruine papoea's van verschillende stammen als eerste Christenen bijeen en zaten daar als broeders te zamen aan den H. Disch. Voor dien tijd leefden die stammen voort durend onderling in vreeselijkcn haat Dit was het eerste wonder, door ons onder vonden Wij konden daar echter niet blijven en moesten verder naar Oostelijk Nieuw Gui nea Wij. bewoners van het beschaafde Hol land kunnen ons de toestanden van daar niet indenken. Die Papoea's zijn nog geheel tuw en on- beschaafd en gaan bijna geheel ongekleed. Hun zedelijkheid grenst aan het dierlijke. Toch ben ik blijde en dankbaar dat ik dit werk heb mogen aanvaarden. Bij aankomst waren de menschen zeer vriendelijk, maar toen wij hen nader leerden kennen ontdek ten wij bij hen een groot egoi9me. Tot een ieder die iels gevoelt voor Communisme, zou ik zeggen: gaat mede naar Oost-Nieuw- Guinea. Daar vindt men het ware commu nisme. Alles is daar gratis te krijgen. De inlan ders gaan maar naar het bosch en nemen daar voor dagen, ja weken tegelijk sago mede voor de hunnen. Dit i9 één van de hoofdschotels. De vrouw doet het werk, de man leeft alleen voor zijn genoegen. Het zijn daar nog geheel natuurmenschen Schoon en rijk is de natuur, doch midden in dit schoone land zit de mensch als de- moon, als de kreupele mensch. De papoea's leven gezamenlijk hun leven, zij behouwen hun tuin en eten daaiuit. Het jonge meisje wordt, als het geboren is, ver kocht aan de ouders van een jongetje van een naburige stam en uitgeleverd als het huwbaar is op 12-jarigen leeftijd. Tot dien tijd blijft de gelegenheid ffpengesteld om de betaling te voldoen. Met zwakke kind wordt geheel achter gesteld bij de gezonde kinderen en vaak ontdoen de ouders zich van den zwakkeling. Ziedaar een klein voorbeeld van hun egoisrne. Het bijgeloof werd ons duidelijk voorge steld. Onrust huist er bij die menschen, een zekere vrees voor de hen omringende gees ten. Als een Papoea sterft, wordt zijn ziel beschouwd te verhuizen naar het schim menrijk. Ziedaar, zoo zeide spr. de schoone poort en de arme kreupelen. De prediking van den zendeling brengt nog zoo weinig rust, waar van spr. enkele schetsen geeft. In den be ginne wordt de Zendeling aangezien voor eeen onwelend dom wezen dat zelf9 de taal niet kent. Spr. haalt dan enkele voorbeelden aan van verschillende doorleefde momenten waaruit duidelijk bleek welk een moeilijk werk den Zendeling wacht bij zijnen arbeid. Komende tot de toekomst zegt spr. Het geloof zegt ons reeds dat er eene toekomst is, doch zoo er geen goed zaad gezaaid wor de. is er zeker geen goede toekomst te wach ten. Er moet door allen medegewerkt worden aan den opbouw van de grondvesten op Oos telijk Nieuw Guinea. Laat nog heden ge merkt worden door de Zendelingen op O.-N.G dat er vandaag Zendingsfeest wordt gevierd op het landgoed „Oud-Poelgeest", zoo eindigde deze spreker die door de me nigte met groote aandacht werd gevolgd. Gezongen werd dan „Zekerheid des ge- loof9". Ds. J. C. Koningsberger, Ned.-Herv. Predik, te Amsterdam had tot onderwerp ge kozen: De Zending als levensuiting der ge meente" Spr. begon met op to merken dat het te betreuren is, dat de spreekbeurten op Zendingsfeesten meestentijds vervuld, wor den door predikanten. Zoo even is ons allen weer bewezen dat dit werk zoo doeltreffen der kan gedaan worden door den Zendeling die uit eigen ervaring weet te spreken. Spr. beschouwt dan Zendingswerk als ge meentelijke grootheid, als ware uiting der gemeente. De Zending dient beschouwd te worden als beschaving en cultuur die bij de andere bevolking van ons wereldrond moet worden ingedragen. Laat ons allen mede werken om die menschen daar het geestelijk leven in te brengen. Spr. komt dan tot de jongste Tndische onlusten. In ons land wordt er veel gedacht en ge sproken over het steunen van de Zending waardoor vele verkeerde elementen worden herschapen en hij vettigt de aandacht op de „Samaritaansche vrouw bij de bron". Een spontane uiting komt hiermede naar voren. De getuigenis van deze vrouw heeft een groot succes voor het ware geloof in Christus Als eerste periode van de levensuiting be paalt spr. zich dan bij het boek der Han delingen. dit in verband brengende met het Zendingsveld. De tweede periode besprekende wijst spr. op de groote bezwaren verbonden aan den Zendingsarbeid. Als derde periode noemt spr. het welbe wuste voorwaart? "-ran. De Zending heeft dc laatste jaren i-chocfte aan Zendings krach ten ondervonden. Het bouwen van de voorbereidingsscholen tot vorming van Zen delingen vragen om steun en hulp, opdat voorzien kan worden aan de opeenvolgende aanvragen om Zendelingen. De tijd van be zinning moet voorbij zijn. Er moet aange pakt worden, want als wij het niet doen, zegt spr., doen anderen het. Als de hulp- vragenden niet door ons bereikt worden, zullen zij door Moskou vervolgd worden, waardoor ook voor ons de gevolgen ontzet tend zullen zijn. Vervolgens kwam spr. op het middel om ons te maken tot ware Zendingsvrienden. Vormt Zendingstringen in uw omgeving. Dit is opbouwend. Op de Zendingsschool met haar groote bibliotheek i9 men gaarne be reid tot medewerking. Zending is een le vensuiting van de gemeente, welke door God ons op de schouders is gelegd, zoo ein digde deze spreker. Na het zingen van „Der Heidenen toe komst" trad de pauze in, waarna werd ge zongen Lied No. 3 vers 1 en 2, waarna Zen deling A. Kooistra, met verlof van Midden- Celebes, optrad met het onderwerp: „Onder de menschen van Midden-Celebes". Het is niét gemakkelijk, zoo begon spr., het gehoor te boeien voor de Zending. Spr. herinnerde zijn gehoor aan de „snel- tochten" van vroeger. Hoe menigmaal is het gebeurd, dat de inlandsche vrouw zich naar de beek begaf om water te halen en huis en have achterliet en bij haar terugkeer stuitte op een afdeeling strijdlustigen. Om niet gedood te worden, moest zulk een vrouw haar vingers in het kokende water doen en er zonder brandwonden afkomen, anders was haar lot, dat binnen enkele mi nuten haar hoofd tot overwinning wero medegevoerd. Vele dergelijke gevallen deden zich voor in Midden-Celebee. Dit nu is alles uit. Aan die toestanden is een einde gemaakt Het land wordt ontgonnen en bezaaid en ter zijner tijd beoogst. De mannen, die voorheen niets deden, moeten thans zorgen voor de opbrengsri van de te vorderen belastingen. Als de mannen en ook wel vrouwen zin gende hun arbeid verrichten, is het voor ons, blanken, een aandoenlijk gezicht Men denkt dan: Wat zijn die menschen geluk kig. Dit is echter de buitenzijde; maar ziet men naar het innerlijke dan komt men tot een andere gevolgtrekking. Nood en vrees heerschen alom. Vooral komt dit uit bij ziekten. Dan- wordt nog de priesteres ge haald, die de patiënt bezoekt met haar be- noodigdheden, welke getuigen van het groote bijgeloof. Hiertoe haalt spr. eenige voorbeelden aan van verschillenden aard. Merkwaardig is het, dat een zoo groote vooruitgang bespeurd wordt door den invloed van het Evangelie. Hoe is deze verandering ont staan Dit is gekomen door den grooten invloed, welke van den Zendeling tot heden uitging. Wanneer er eenmaal één hoofd was die het Evangelie iets genegen was, d<an volgden er langzaam aan meerderen zijner ondergeschikten, waaruit blijkt, dat de leiders van de daar levende volksstam men. krachtdadig kunnen medewerkenn. De zedelijke toestand laat nog veel te wenschen. over Het Christendom leert hun het verkeerde inzien en eerst dan gaan hun oogen open. Iedea*e Hollander die iet-s voor zijn ge meente verricht, weet wel hoeveel tegen-, kantingen worden ondervonden. Oneindig veel sterker is de tegenstand in het duiste re Oelebe-9. Er is echter reeds zeer veel bereikt in die enkele jaren. Spr. denkt dan aan enkele plaatsen waar in zoo grooten getale menschen te zameui komen om on derricht te ontvangen in de leer van Christus. God heeft dit gedaan door mid del van Zijn dienaren. Eendeels was die arbeid gemakkelijk doordat dit gedeelte van onze aardbodem ia omgeven door een bergketen. Moeilijk echter, door do on wetendheid in taal en gewoontem, voor den vreemdeling. De liefde, alleen de liefde van den Zendeling heeft in dezen veel hel pen bereiken. Doch dank aan God, die hun tot dien zwaren arbeid kracht geeft. Veel angst en zorg ia er nog in de harten der inlanders, doch de wetenschap dat alles is in de hand Gods, doet ons Zen delingen blijven aibeiden. Help gij ons dan daaraan mede, eindigde deze spreker. Het laatste vers van Lied No. 3 werd gezongen, waarna sprak ds. J. Douma, Ger. pred. te Den Haag, over het onder werp: „Beek en Vis-schers." Ds. D. sprak naar aanleiding van Eze- chiël 47, de woorden „En het zal leven, alles waarhenen deze beek zal komen -, ook zal het geschieden dat er vrsschors aan de zelve zullen staan." Bij den arbeid oonder de JodenzendiDg gaat het. dat het werk en de daad is- van den Heere God, zoo begon spr. God is het ook waard, en ons is het een roeping, het zendingswerk ter hand te ne men en uit te voeren. Wij leven in een land waar het Christen dom reeds meer dan 1000 jaren is verkon digd en nog ziet men. vooral in de steden zooveel verkeerds. Wij moesten ons scha men voor God. en bedenken: wat doen wij nog een bitter beetje. Zijn rede vervolgende, bepaalde spr. zich bij zijn gekozen tekst woorden, de aanwezigen wijzend op de groo te diepte van den levensbron van Christus. Zoo sprekende kwam spr. tot hetgeen God zeide tot Israël over dc wateren welke vlie ten naar het voorste Galilea. uitkomende in de Doode Zee. „Daar zal het water gezond worden en zal het geschieden dat het we melt van visch waarvoor vele handen zullen tekort komen". Deze woorden werden in verband gebracht met het onbekende en onwetende Indië, al waar de zendelingen gebruikt worden ter verspreiding van het Woord Gods. De oogst is groot, laat ons dan zorgdragen dat hij binnengehaald wordt, vóór het bederf hem kan bereiken. Het laatste vers van No. 10 werd gezon gen en kwam aan het woord ds. H. Mondt. Ned -Herv pred. te Leiderdorp. Het komt niet aan op ons doen. maar op ins zijn. begon deze spreker zijn slotrede, hij wees de aanwe: gen op M verband tus- 8chen een huwelijksinzegening en een zen dingsfeest. Oogenschijnlijk staan beide niet met elkander in verband, doch spr. wijst ons op de blijdschap en de vooruitzichten van beide, waarvan spr. in zijn rede de duidelijke uillegging gaf. De gemeente van Christus bedenke zich in beide, er is voor het zen- dingswerk zooveel te doen. De medicijn meester heeft de kennis van noode tot ge nezing der zieken. Welnu, er is zulk een medicijnmeester die medelijden heeft met Zijn volk. Hij heeft geen opwekking noodig, doch de zending heeft wel een opwekking noodig en (evens vreugde. Dat dit ons allen duidelijk zij. Spr. eindigde met dankgebed, waarna het Zendingsfeest besloten werd met het zingen van Lied 4 vera 1, „Zekerheid des geloofs", DE ALGEMEENE TOESTAND. De brenk tusschen Engeland es de Sovjete. Gelijk te voorzien was, heeft het En> gelsche Lagerhuis het afbreken der betrek, kicgen met de sovjets goedgekeurd. Labour had het niet aangedurfd om een motie van wantrouwen in te dienen, volstond met een nader onderzoek te vragen, hetgeen natuur lijk werd afgewezen. Canada besloot eveneens de handelsover eenkomst met sovjet-Rusland te verbreken. De Russische handelsdelegatie mag bljjreii bestaan als particulier lichaam, doch krjjgt getn officieel karakter. De voorgenomen aankoop van drieduizend Canadeesche paar- den door de sovjet-regeering is geannuleerd. De premier King verklaarde nog, dat, al wjjzen de in zijn bezit zijnde bewijs stukken niet op spionnage of op propaganda tot omverwerping der regeering, van dn zj;de der sovjet-missie te Montreal, niette min zekere bepalingen van de handelsover eenkomst geschonden zjjn, n.l. met betrek king tot de verplichting der soyjet-regeering zich te onthouden van vijandige daden or ondernemingen, alsmede van officieels pro paganda buiten de grenzen der sovjet-repu blieken tegen de instellingen van het Brit- sehe rijk. De Russen waren reeds begonnen f.ch voor vertrek uit Londen gereed te maken. Zji voorzagen de goedkeuring ook wel. llikoyan, de sovjet-volkscommissaris voor handel, heeft verklaard, dat Baldwin zich vergist, wanneer hjj meent, dat, na het ver dwijnen van de handelsorganismen, der sov jet-unie hun werkzaamheid zal vervuld wor den door bemiddelende Engelsche firma's. Het volkscommissariaat van handel staakt alle handelsoperaties met Engeland. Weldra zal de werkzaamheid der sovjetrorganisatioa in Engeland zich beperken tot het alwikkelon van de loopende zaken. Die organisaties heb ben instructie gekregen hun financieele ea handelsverplichtingen stipt na te komen. Ge schillen zullen opgelost worden door crediet- instellingen van Europeesche landen, die normale betrekkingen met de sovjet-Unie onderhouden. De ontvangst van machinerieën en andere goederen zal op het grondgebied van de sovjet-Unie geschieden, in plaats van op Britsch grondgebied. Rusland is dus van plan om Engeland zoo veel mogelijk te boycotten. Of dit in de practjjk voor de sovjets mogeljjk zal zijn- Geruchten uit Riga, alsof de Russen er legers gereed houden, verwijze men kalm naar bei rjjk der fabelen. Die koker is genoegzaam bekend I Bjj die fabelen rekene men eveneens de bekende es-ist-nicht-wahr- bericiiten uit Moskou over de echtheid der gevonden documenten. Tsjitserin, de Russische volkscommissaris voor buitenl. zaken, is uit Parijs naar Frank furt vertrokken. Bereikt heelt hij vermoede lijk niets. Ook al is de geneigdheid in Frank rijk om het Engelsche voorbeeld te volgen niet erg groot. Ook Duilschland is van plan onzijdig te blijven, gelijk moeilijk anders was te ver wachten. De heele Duitsche pers uit zich in dien geest. Alleen het „Berl. Tageblalt" meent, dat Duitschland in het troebele water nog wel eens kon gaan visschen. In Amerika keurt men het Engelsche op treden goed, zich gelukkig prijzend, nooit aan erkenning der sovjets te hebben willen meedoen. ENGELAND. Het Lagerhuis keurt het albreken der betrekkilleen met de sovjets goed. in een witboek zijn 16 documenten gepu bliceerd die in de Arcos-gebouwon zijn go- vonden en door Baldwin zijn besproken. De besprekingen naar aanleiding van het besluit der regeering om de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-regeering té verbreken, werden gisteren ingeleid door Clynes (Labour), die een resolutie in diende, waariD gevraagd wordt allereerst het rapport af te wachten van een spe ciale commissie van onderzoek. Sir Austen Chamberlain, de Minister van Buiteniendsc^e Zaken, maakte mel ding van het beeruit van de Canadeesche regeering om eveneens haar handelsover eenkomst met Sovjet-Rusland te beëindi gen. De Russische buitenlandeche handel i9 gebleken een politiek instruiflent re zijn. Overigens is het drijven van handel niet afhankelijk van een handelsverdrag of een diplomatieke vertegenwoordiging. De Vereengde Staten hebben nagenoeg evenveel handel op Sovjet-Rusland gedre ven als Engeland, doch nimmer zijn rij bereid geweest over te gaan tot diploma tieke erkenning der sovjet-regeering of een handelsdelegatie toe te laten Voor wettig handelsverkeer zal do regeering alle mo gelijke faciliteiten toestaan. De A R.CO S. kan zijn gang gaan, maar de Russische vertegenwoordigers zullen geeD bijzondere privileges genieten. Zij zijn onderworpen aan de wetten van het land, waarin rij vertoeven. De regecring is niet bereid een speciale commissie van onderzoek in to stellen, maar wil het Huis vragen om een beuijs van vertrouwen en goedkeuring- Uiteraard zijn der regeering tal van 'a* 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2