SPORT. LAND- EN TUINBOUW. UIT ONZE STAATSMACHINE. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Vrijheidsbond 1084, de St. Geref. 300, de S. D. A. P. 624, en de R. K. 1295 stemmen. Gekozen zijn; van de A. R. fractie de heeren G. M. Herngreen, A. Noomen, B. van 't Riet en A. den Ouden-, C. H. partij de heeren Joh. v. Leeuwen, W. J. Spreij, M. Meijer, J. H. Ruting en C. Koren-, van den Vrijheidsbond de heeren P. v. Dijk. D. ten Cate Brouwer en W. J. den Hertog, de S. D. A. P N. de Wolf; de St. Geref. partij de heer G. Bergshoef en van de R.-K. partij de heeren Joh. Vlasman, H. G. Veltman en J. F. G. Ranke. De Chr. Gem. Zangvereen. „Hosanna" alhier behaalde gisteren op het te Muiden gehouden zang- en muziekconcours een der den prijs met 250 punten in de eere-afdee- ling. Op de Prins Hendrikstraat had een motorongeval plaats. Uit de Oranjestraat kwam een motorrijder met duo, juist op het moment dat een auto passeerde. Om een botsing te voorkomen friaakte de motorrij der zijn bocht zoo groot mogelijk, doch bij deze manoeuvre reed hij tegen een boom, met" het gevolg dat zijn duorijder er afviel. Met een gebroken been werd hij opgenomen. Na voorloopig door dr de G. te zijn behan deld. werd hij per auto-brancard naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Woensdag j.l. werd het „Groene Kruisje" weder ten verkoop aangeboden. De opbrengst daarvan was f 440.38. BODEGRAVEN. De Gemeenteraadsverkiezingen. Uitgebracht werden 2611 stemmen, waarvan 2555 geldige stemmen, als volgt verdeeld C.-IL 506, R.-K. 622, Ant.-Rev. 796, Ge meentebelang 359, S.D.A.P. 183, Staatlc. Geref. Partij 152. Gekozen zijn 2 C.-H. (3), 2 R.-K. (2), 4 A.-D. (4), 2 Gemeentebelang (2), 1 S.D. A.$. (0). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven tezamen de oude samenstelling weer. Van de zittende raadsleden keeren met weer de heeren: L. Hortensius, A. Ver- 1-ooy, W. Boer, Kelfken9. NieuwgekozenJ. de Mars, Ph, Jonge- neel, P. H. Oldemans, A. de Vos. BOSKOOP. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad, luidt als volgt: Gekozen fcgh: 2 Chr.-Hist.: A. Njjhof en P. Loef Az.4 Anti-Rev.: Q. Guldemond, J. J. Grootendorst, D. Mesman Wz. en Com. J. v. d. Wolf Jacz.; 1 Soc.-Dem.: P. D. Noest; 3 V.-B.: J. v. Gelderen, W. C. van Kleef en W. de Ruyter; 3 R.-K.: A. Brand Pzn., A. Th. Houdyk en H. A. Boekraad. Iii den raad is geen wijziging gebracht. Te Maarssen behaalde do muziekver- eeniging Concordia", directeur de heer J. H. A. Ripken alhier, in de derde afdee- ling twee tweede prijzen voor den, concert en marsoli-wedstrijd. HAZERSWOUDE. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de Hazerswoudsche Droog makerij. is tot voorzitter herkozen, de heer Mr. C. S. van Dobben de Bruyn van Bode graven en het bestuurslid de heer D. Bui tenhuis. In de vacature, ontslaan door het bedanken van den heer PI. Groen Lzn., werd als bestuurslid gekozen, de heer Jac. Bol. Voorts werd besloten over te gaan tot het bouwen van een nieuwe sluis aan de West- vaart. De omslag werd daarna vastgesteld op f 16 per H A. In de plaats van den heer A. J. Dek ker. die de gemeente verlaat is tot brand meester benoemd, de heer W. J. Dekker, en in de plaats van den heer A. Heesterman, aan wien op 'zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag werd verleend de heer P. J. Bogaard3 en- tol diens plaatsvervanger de heer C. A. van der Wiel. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand: GeborenADtje Hendrica, D. v. P. M. van der Voort eD G. van Egmond. Ondertrouwd: A. Goudkuil jm. 20 j. en L. de Jong jdL 18 jaar. De heer E. S Bersma, hoofd der Chr school aan den Rijndijk, is in gelijke be trekking benoemd aan de met September te openen Eduard Gerdessehool, Linden- gracht, uitgaande van de vereeniging tot Heil des Volks, te Amsterdam. LEIDERDORP. Ingelanden van den Stadspolder heb ben de rekening over 1926 vastgesteld in ontvangsten op f 1540.43%, uit uiagaaf op f 1057 26% saldo f483.17. De omslag over 1927 is bepaald op f 8 per H A. Tot be stuurslid is gekozen de heer J. Roelofs. LEIMUIDEN. Gemeenteraadsverkiezingen. Uitgebracht 761 stemmen. Van onwaarde 7. Geldige stemmen 754. Kiesdeeler 107 5/7 De stemmen waren verdeeld als volgt. Lijst 1 (R.K.) J. A. Bernard 335, H. J. Visser 1, W. Koot Nzn. 3, W. P. Straathof 5. P. H. v. d Kamp 10. In'totaal op Lijst 1 uitge bracht 354 stemmen. Lijst 2. (Prot. Groepen) J. van Dam 281, J. de Rijk Lzn. 45, H. Heenk 41, P. Riet 12, J. de Raadt 2. C. J. Kooy 5. Ph. Muys 5, KI. Ruvterman 2. A. de Loon 3, Adr. Treur 2, K. Duyser 2 In totaal óp lijst 2 uitgebracht 400 stemmen. De nieuwe raad zal zijn samengesteld als volgt: J. A. Bernard (R.-K.), II. J. Visser (R.-K.), W. Koot Nzn. (R.-K.), J. v. Dam (A R P. Rietdijk (A.R.), J. de Rijk Lzn. (C.H.), II. Ilccnk .(V.B.) De oude raad be staat uit dezelfde personen. RIJPWETERING. In het café van den heer P. Zoete melk alhieT had de openbare grasverpach ting plaats van de grasbermen toebehooren- de aan de gemeente Alkemade. Er was inge schreven als volgt: perceel I weg Oude- Wetering naar Nieuwe-Wetering voor f 1 aan J. Cozijn perceel II weg achter de Nieu we-Wetering tot aan de Ringvaart aan A. van Haastregt van f 72, perceel III weg Nieuwe-Wetering naar Rijpwetering-Hoog- made voor f 18 aan Johannes Vaneman, perceel V weg Rijpwetering Oud-Ade voor f 66 aan J. Vaneman voornoemd, allen wo nende binnen deze gemeent, perc. VI weg Oud-Ade tot de Lange of Weesbrug voor f 26 aan B. Verbrugge te Haarlemmermeer en perceel VII weg vanaf laatstgenoemde brug tot aan den Zijldijk aan D. van der Poel voor f 12 wonende te Oud-Ade. De muziekvereeniging Onderling Ge noegen", directeur de heer M. Bolderdijk uit Ledden, behaalde op het op Hemel vaartsdag te Ridderkerk gehouden natio naal concours in de 2de afdeeling een tweeden prijs en w den marschwedstrijd een eersten prijs. WADDINXVEEN. De gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de alhier gehouden raads verkiezingen luidt als volgt: Uitgebracht zijn op de Christ. Hist. Unie 800 stemmen; R.K. Staatspartij 429 st.; Staatk Geref. Partij 254 s.; S. D. A. P. 449 st.; Vrijheidsbond 178 st.; Vrijz.-Democraten 217 st. en Anti-Revol. Partij 302 stemmen. Van onwaarde waren 49 stemmen. De namen der gekozenen zijn: J. G. Herfst Joh. Visser, T. A. van der Hee, Adr. Both en A. Vis allen Chr. Historisch; J. Kleiweg en Th. Zoelhoutmaar, R.-Ka"Lh.; P. van den Berg. Staalk. Geref.; C. J. Fafiani en C. Tol S. D.A. P.; M. Hijkoop, Vrijheidsbond; G. van Lange. Vrijz.-Democr.; J. van Tol Anti Rev. Partij. Volgens de oude sajnenstelling bestond de raad uit 4 linksche en 9 rechtsche leden, zoodat de verhouding hetzelfde is gebleven. WOTTBRTTRGE Onder leiding van den dijkgraaf, den heer Mooren, vergaderden de Ingelanden van den Veenderpolder, alhier ia de Oude Rechtkarner. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De penningmeester deed verslag van zijn gehouden beheer over 1926. De ontvangsten waren f3527.05; de uilgaven {3118.31%. batig slot derhalve f 408.73%. De penningmeester werd na góed keuring der rekening gedechargeerd. De begrooting was voor 1927 in ont- ontv. en uitg. vastgesteld op f 14547.641/2. Voor do kosten der verbeterde bemaling zal een leening worden gesloten van f9000. Verschillende deelen van den windmolen zullen te koop wordon aangeboden. Onder leiding van den heer M. Kroes Mzn. vergaderden de ingelanden van den Oudendijkschenpolder alhier in hotel'Gulde mond. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De rekening over 1926 wa9 nagezien en in orde bevonden, aan ink. f 11.892.08 1/2 en aan uitgaven f7922.63, batig saldo f 3969.45. De begrooting wordt vastgesteld voor 1927 aan inkomsten en uitgaven op f 10.552.41 1/2 en de omslag per H A. bepaald op f4.50. Besloten werd na eenige besprekingen een gedeelte van den Oudendijkschenweg te he- schoeien. ook werd het bestuur gemachtigd tot verhuring der landen in den Piaspolder en van de Oude Molenwerf. ZEILEN. DE LANDENWEDSTRIJD TE GENT. Nederland tweede. Te Gent is gisteren een landen wedstrijd in 12-voetsjollen gehouden tusschen Bel gië, Frankrijk en Nederland. Ons land was vertegenwoordigd door W. de Vries Lentsch met K. F. Putters als bemanning. De uitslag was: 1. België; 2. Nederland; 3. Frankrijk. PLUIMVEE. ALS DE KUIKENS ER ZIJN. Jonggeboren kuikens hebben, als alle andere dieren, niets anders noodig dan warmte. Dat weten de lezers van deze rubriek nu al lang. Maar de moeder mag er niet bij te kort komen. Eer dat alle kuikens,van het broedsel er zijn, kan het gebeuren dat de broedhen in tweemaal vier-en-lwinlig uren niet van het nest kan. Daarom houden wij haar, hetzij in de holle hand, hetzij bijv. in een theekopje wat eten voor, als geweekt brood, dan heeft ze eten en drinken tegelijk. We zorgen dat er niets tusschen het hooi valt, want dat zou aan leiding kunnen geven tot het lokken der onder haar zittende kuikens en de bru taalste er van zou er misschien van gaan profiteeren, wat heelemaal niet dienstig is en dat alles maar onrust in het gezelschap zou veroorzaken. Van het warme nest zoo ineens op een kouden bodem kan niet aangenaam zijn voor de diertjes. Eenige voorbereiding is dus noodig. Vopraf bepalen wij de plaats waar wij wenschen dat de kloek met de kuikens zal komen te zitten. Nu komt de metalen tentoonstellingskooi keurig te pas. Wij hadclen die aan eiken liefhebber als een onmisbaar meubel aanbevolen. We zetten dus de kooi juist op de door ons uit verkoren plek. Hebben we nog geen exem plaar. dan kan een eigengemaakt bodem loos hokje, overal hout, alleen aan den voorkant met latjes of ijzeren tralies dienst doen. Kuikens worden nooit ergens anders geplaatst dan op een totaal regenvrije, goed beschutte plaats, op een bodem van uiterst droog zuiver zand, liefst nauwkeurig ge zeefd. Daar sommige hennen wat woelig worden als ze zoo opeens op een geheel ander iets komen dan het nest waarup. ze zoo lang zaten, is het goed eenige sprietjes hooi uit te spreiden, wat geleidelijker over gang geeft. Wij nemen nu het gesloten broedhokje op, plaatsen het vlak naast de kooi en zetten de hen bedaard over, terwijl we on middellijk een of twee warme eieren onder haar, stoppen. Zoodra ze zich nu daarop neer gaat zetten, brengen wij een kuiken onder haar en laten we de anderen volgen. Rustig en zoo kalm als maar mogelijk is moet dat alles in zijn werk gaan. Het kan bij vollen dag, maar misschien beter nog in de schemering gebeuren. Alles hangt hier at van het karakter der hen en van de handigheid onzerzijds. Zells, nu nog -komen we niet met voer, alleen, zetten we, onder bereik der kloek het drinken in een der vele praktische in den handelzijnde, bakjes. Een uurtje later beginnen we met een weinig te voeren. Welk yoer? Dat, wordt ons heel wat gemakkelijker gemaakt dan in vroeger jaren, toen men uitsluitend was aangewezen op het zelf bereiden van eivoer, beslaande uit zeer hardgekookt ei, nauwkeurig vermengd met beschuit of broodkruim. Tegenwoordig leggen vele fa brikanten zich toe op het maken van we-! tenschappelijk samengesteld opfokvoer, in overeenstemming met den leeftijd van de' kuikens. Wij hebben de keus uit vele mer ken. Maar wat wel eens over het hoofd wordt gezien is, dat men hetbpfokvoer.goed moet bewaren vóór het gebruik, want al vaak is het gebeurd, dat. een voeder werd' afgekeurd, dat heel goed van kwaliteit was afgeleverd, maar dat door te lang, te voch tig en verkeerd bewarën, schadelijk werkte op de nog zoo teere organen der jonge dieren. Dat was dus een onbillijk vonnis. Als dan bovendien niet nauwkeurig vol gens gebruiksaanwijzing het bedoelde voer aangemaakt wordt, loopt alles mis. Nog ge makkelijker wordt het den liefhebher ge maakt met de droogvoeder-methode, die bij velen veld wint, maar ook weer bij anderen niet getapt is. In ieder geval weinig vocht! Alles moet een korrelige, los uiteenvallende massa blijven. Even vochtig, bleef ons op den duur het best bevallen. Ook fijne boek- weilgrutjes bij te voeren als inleiding voor het kuikenzaad en voor de latere graan- voedering behoort tot de oude, beproefde manieren. Maar met dat alles zijn we nog niet klaar, want hoe rijker en afwisselen der men het menu der kuikens maakt, hoe meer versnaperingen er aan toegevoegd worden des te steviger zullen de kuikens worden, des te voorspoediger hun groei. Er komt bij den opfok van pluimvee heel wat kijken. Veel hangt ook af van ons eind doel, veel van het ras. Het zal natuurlijk een groot verschil maken of het te doen Is om goede legsters- dan wel om zware bout te verkrijgen. Ook is de voederwijze van krielen anders dan. die van zware rassen, bij welke laatste eöA zVaar beeödergestel- 'vereischt wordt, iets wat juist bij de krielen wordt vermeden, omdat de. diertjes te groot en te zwaar zouden worden, zcodat ze geen aanspraak meer kunnen maken op den naam van dwergras. In hoofdzaak moet daarom het voeder van kuikens van zware rassen meer kalkhoudend zijn. Een zeer voornaam aandeel in de ont wikkeling tot krachtige en vooral lokwaar dige dieren komt toe aan het groenvoer. Een ander belangrijk punt is de plaats ruimte, die men hun geeft. Een kuiken groeit niet alleen van hel voer, maar van de zuivere hicht bij veel lichaamsbeweging liefst in directe zon, In April en Mei werkt de natuur zoo heerlijk mee, omdat dan zooveel jong groen aanwezig is. Een krachtvoer hij uitnemend heid, is zuiver, zeer fijn geknipt gras. Brand netels, klaver, paardebloem aljes even best, maar ranonkels of boterbloemen deugen niet. Als die tusschen het gras groeien haalt men blad en bloemen er even tus schen uit. Nu basta, met onze beuzelige nietigheden! Maar die wijs is, handelt over eenkomstig. HET ZEVENDE LEERJAAR. Momenteel liggen ter beoordeeling van de Tweede Kamer twee voorstellen, welke de invoering van het zevende leerjaar bedoelen. Er is een wetsontwerp der regeering en een initiatief-voorstel van den heer Albarda c.s. Schijnbaar beoogen beide voorstellen het zelfde. Er is echter onderscheid.. Bij de be handeling van de Staatsbegrooting is een motie-Suring aangenomen, waarbij de ur gentie van het verplichte zevende leerjaar en de invoering van den zevenjarigen leer plicht werd uitgesproken. Minister de Geer had de aanneming dezer motie ontraden. De regeering toch was voornemens in deze ma terie zelf voorstellen in te dienen, waardoor successievelijk aan de wenschen der Kamer zou worden voldaan. Dit geschiedde door een ontwerp op de verplichtstelling van het zevende leerjaar aan de lagere scholen, dat bij aanneming in dit jaar nog in werking zal treden en voorts door de indiening later van een ontwerp op den zevenjarigen leer plicht. die in 1928 zou gaan werken. Het initiatiefvoorstel bedoelt beide tegelijk en wel in dit jaar nog in te voeren. Hel is onze bedoeling hier het regeerings- voorstel te bespreken. Feitelijk' moet van twee voorstellen gesproken worden Het eer ste bedoelt wijziging te brengen in enkele artikelen der Lager-Onderwijswet (arlt 56, 97 en 203); het tweede doet hetzeltde ten op zichte van de Leerplichtwet (art. 3). De be- d&eling is, dal door de eerste wijziging met September 1927 de datum, waarop aan de meeste scholen het nieuwe leerjaar begint overal, waar dit nog niet het geval is. het zevenjarige leerplan moet worden ingevoerd, behalve dan aan de scholen, waaraan vol gens art 3 der L.O -wet vergunning verleend is met een zesjarig leerplan te volstaand Dat mag volgens artikel 3 alinea 2 der L.O.wet daar geschieden, waar volgens de Kroon de gelegenheid om aansluitend lager onderwijs in het zevende leerjaar Ie ontvangen in-.vol- doende mate op andere wijze aanwezig is of waar-bijzondere omstandigheden daartoe de aan 'de Kroon aanleiding kunnen geven om vergunning te verleenen, dat het onderwijs aan één of meer bepaalde scholen minder dan zeven achtereenvolgende leerjaren om- Vat. De toestand met het oog op het zevende leerjaar is eenigszins gunstiger dan men denken zou. Immers den 15 Oct. 1926 be stond op 4968 scholen het zevende leerjaar en op 1733 niet. Maar dait de gelegenheid be slaat, wil nog niet zeggen, dat van deze ge legenheid gebruik gemaakt wordt, omdat het verplichte zevende leerjaar is ingevoerd, zou voldoende plaatsruimte wezen, wanneer er algemeen gebruik van gemaakt werd. Op andere scholen bestaat wel de plaatsruimte, maar is het zevende leerjaar niet ingevoerd. Op 568 scholen zou ruimte tekort komen, Wanneer algemeen aan dat leerjaar deelge nomen zou worden. Dat is 8.5 pet. der scho len. De voorgestelde wijziging van art. 203 dor L.O. wet zal tengevolge hebben, wan neer ze althans tot wet verheven wordt, dat voor deze scholen gezorgd zal moeten wor den voor meer ruimte en als dit noodig is ook voor de aanstelling- van meerdere leer krachten. Wat de leerkrachten betreft, deze zijn er meer dan genoeg. Immers op één va- cante plaats zijn er tientallen wachtgelders of betrekkinglooze 1. o. acte-bezitters. Do regeering meent, dat de wijziging niet lan ger uitgesteld mag worden. De kosten we- gens uitbreiding der lokaliteiten zouden vóór 1930 toch komen, zoodat de financieele be zwaren feitelijk hierop neerkomen, dat de leening voor schoolbouw iets vroeger geslo ten en de renten en aflossingen iels eerder beginnen te loopen. We krijgen, volgens dit voorstel, dus niet het verplichte zevende •leerjaar, maar de verplichting der gemeen tebesturen en schoolbesturen om voor de gelegenheid tót het ontvangen van onderwijs in dat leerjaar te zorgen. Daardoor wordt naar het oordeel van den minister een brug gevormd lot de invoering van het verplichte zevende leerjaar. Waar dus door deze wijzigingen althans ten deele voorzien wordt in den wensch naar een zevende leerjaar, daar is ook nog re kening gehouden met de wenschelijkheid het overcompleet aan onderwijzers te bestrij den. Allereerst wordt getracht zooveel moge lijk wachtgelders weer in actieven dienst te plaatsen. Het benoemingsrecht van gemeen teraden en schoolbesturen wil de minister niet aantasten door de benoeming van wachtgelders verplichtend voor te schrijven. Maar drang daarop uitoefenen wil hij wèl, in dier voege, dat hij in gevallen, waarin venvacht mocht worden, dat een wachtgel der benoemd zou worden, indien dit niet geschiedt de rijksvergoeding voor den be noemde in zal kunnen houden. Door middel van hetgeen voorgesteld werd 19 het wetsontwerp tot wijziging van artikel S3, der Arbeidswet 1919, onlangs door ons besproken, zal eventueel die mogelijk heid geopend worden om jongens reeds vóór hun veertiende jaar ook vakopleiding te doen genieten buiten het ambachts- of nijver heidsonderwijs. mits onder zulke voorwaar den. dat aan behoorlijke paedagogische eischen wordt voldaan. Waar dus eenerzijds de leeftijd om aan den arbeid te gaan wordt verlaagd, daar wórdt door de thans voorge stelde wijziging van het derde Lid van arti kel 3 der Leerplichtwet (lezing 1924) be reikt. dat de leerverplichting nimmer eindi gen kan voordat de leerling den twaalfja rigen leeftijd bereikt heeft en de klasse, waarin hij bij het bereiken van dien. leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. Duidelijk is. dat daardoor practisch wordt bereikt, dat het leegloopen vooral van jeug dige knapen, die voor den handwerksstand bestemd zijn, van hun 12e tot hun 14e jaar tot een minimum wordt beperkt. Geheel zal dit dit eerst verdwijnen, wanneer het ver plichte zevende leerjaar zal zijn ingevoerd, hetgeen ook de bedoeling der regeering is, alleen niet op zoo korten termijn als door de heeren Albarda c.s. in hun initiatief-wets voorstel wordt nagestreefd. De moreele be zwaren tegen het ontbreken van het zeven de leerjaar in. bedoelde bespreking van art.; 88 der Arbeidswet door ons behandeld wor den echter door de ingediende voorstéllen tot wijziging der Arbeidswet, Lager-Onder- wijs- en Leerplichtwet voor een groot dee- ondervangen. Terwijl aangenomen mag worden, dat waar het zevende leerjaar met ingang van September a.s. weer zal worden ingevoerd, het oveTgroote deel der ouders hun kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, daarvan zal doen profiteeren. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. I. Teleologie en causaliteit. Vitaminen. Het een en twintigste Nederlandsch Na- tuur- en Geneeskundig Congres, te Amster dam gehouden, kan als een jubileum be schouwd worden. Het was immers in 1887, dus veertig jaar geleden, dat het eerste con gres. eveneens te Amsterdam, onder voorzit terschap van prof. Stokvis, gehouden werd. De magistrale rede over „Nationaliteit en weienschap", waarmede deze het congres opende, is "nog niel vergeten en nog steeds de moeite waard om te worden gelezen en genoten. De bedoeling van de oprichters was om de verschillende beoefenaren van alle moge lijke vakken van natuurwetenschappelijken aard samen te brengen. Wanneer gezegd mag worden, dat het ook ditmaal een ge slaagd congres is gebleken, dan plek dit zon der twijfel voor ie levensvatbaarheid der onderneming. Toch schijnt het mij de vraag, of in alle opzichten aan de bedoeling der stichters is beantwoord. De grootste betee- kenis moeten wij hierin zoeken, dat de v- neeskunde officieel werd erkend al» een na tuurwetenschap. Juist in dien tijd heerschtr een strooming om het empirische, specula- tieve en aprioristische element in de ge, neeskunde zooveel mogetijk op den achter, grond te schuiven. Objectief onderzoek, toe. passing van natuur- en scheikundige pro. cessen op het leven van den gezonden zoo. wel als -van den zieken mensch moesten dea doorslag geven. Men wilde ook de genees- kunst aan vaste physische wetten binden Ongetwijfeld kunnen in die richting groote vorderingen gebbekt worden. Maar van de hoop, om op den duur alles op wijze te kunnen verklaren, is niet veel recht gekomen. Integendeel, thans meer dan veertig jaar geleden, wordt aan metaphysi. sche inzichten waarde toegekend. Maar strijd tusschen heide opvattingen is nog lang niet ten einde. Hoe door dil geschil de gees ten wakker gehouden worden bleek duidelijk uit de voordracht, met welke dr. Ariëns Kap. pers het congTes opende. Algemeen werd treurd dat de eigenlijke voorzitter, prof. Burger, door ongesteldheid verhinderd was de leiding op zich te nemen. Hij zou gespro. ken hebben over „Teleologisch denken in geneeskunde", een onderwerp dat het noemde vraagstuk zeker zou hebben aange. roerd. De leer der doelmatigheid rn de tuur is altijd een onderwerp, dat gioole langstelling trekt. Maar het is een moeilijk vraagstuk, vooral voor hen, die voor alles een slotfelijke verklaring wenschen te geven. Wij zullen hopen, dat er zich spoedig gelegenheid zal voordoen, waarbij prof. Bur ger zijn inzichten te dezer zake zal bekeni maken. In zijn plaats sprak dr. Ariëns Kap, pers „Over een psychische wet in den bouw der hersenen". Op geen gebied dan dat hersénphysiologie tiert de strijd over dea anatomischen grondslag weliger. Misschiea niet geheel juist, maar zeker het eenv digst, kunnen wij dit zoo uitdrukken, dientengevolge de geleerden, die zich met studie der hersenen en hün functie bezig, houden, in twee kampen zijn verdeeld: zuivere neurologen, die voor alle verrichtrn gen een anatomische basis aannemen en psychologen, die ook met andere oorzakej rekening willen houden. De belangwekkende rede van dr. Ariëns Kappers leent zich niet goed voor een kort overzicht. Ik wil er alleen van zeggen het een goed bedoelde poging was om beid» stroomingen tot elkaar te brengen, wat best moge blijken uit het door hemzelf hoofdpunt genoemde samenvallen van doelmatigheid in de natuur met de oorzake lijkheid, op grond waarvan hij er niet aaa twijfelt of eens zullen teleologische en eau. sale opvattingen in een beide omvatterds conceptie samenvallen. Voorwaar een schoon denkbeeld, maar in den grond toch niet v anders dan toekomstmuziek. In elk gevat was deze voordracht in zoo- verre goed gekozen, als zij voor alle deel. nemers van het congres iets belangrijks vatte. Want het groote bezwaar blijkt langer hoe meer, dat het niet gelukt, om voor de zoo veel uiteenloopende leden van groot geheel een belangengemeenschap vinden. Met uitzondering misschien vaa biologen en geneeskundigen, wiskundigen, geologen, geografen te weinig punten vai aanrayng om met goed gevolg samen werken. Behalve bij een viertal voordrach ten in de algemeene vergaderingen, vallen de leden dan ook in de secties, nog weer onder-sectie9 verdeeld, in groepen uiteen, die geheel afzonderlijk werken en van eikair zoo goed als niets bespeuren. En wanneer men dan in de algemeen! vergadering al een vrij groote menigte aan treft, in de aldeelingen bemerkt men spoedig, dat het bezoek veel te gering is verhouding tot al degenen, welke men verwachten mocht. Het is voornamelijk gelegenheid geworden, waar de onderzoekers hun werk kunnen toonen. In de verhanie- lingen wordt hun studie dan gepubliceerd kan zoo vruchten dragen. Van wederzijdschs bevruchting der verschillende studievakken is niet veel te bespeuren. In de onderafdeeling voor tropische neeskunde werd gesproken over het dool Jansen en Donath verkregen zuivere vita mine B. In de laatste jaren is zooveel over vitaminen, geschreven en gesproken, iedereen thans wel weet, dat er bijzondere stoften in het voedsel moeten aanwezig rijn anders ontstaan stoornissen in den groei in het normale levensproces. Men wist dat deze stoffen bestaan, wist dat er ver9chill lende soorten zijn. A. B. enz., maar niemand kon precies zeggen, hoe die stoffen eT uitzie gen en hoe ze waren samengesteld. Het dus wel een belangrijke stap vooruit, dat slof thans bekend is geworden. Het is wel een historische toevalligheid dat juist op dit congres, veertig jaar na het eerste, deze mededeeling werd gedaan. Toen het eerste congres werd gehouden, waren juist een paar onderzoekers uit Indië terug gekomen en algemeen werd aangenomen, dat door hen ontdekt was, waaraan de beri beri, een van de ernstigste afwijkingen welke bij gebrek aan vitaminen in het voed sel ontslaan, was toe te schrijven. Het zon een infectie-ziekte zijn en het bederfweren de middel sublimaat zou redding moeien brengen. De onderzoekers werden gedurende het congres gehuldigd en bejubeld en nie mand schonk aandacht aan de toen ju® verschenen brochure van Van Dieren, di» meende, dat de oorzaak beslist in hei voed sel gezocht moest worden. De historie heelt Van Dieren in het gelijk gesteld. Van de in fectie-theorie is niets overgebleven. Wf» werd bewezen dat rijst, zoodanig toebereid, dat de vitaminen er uit verdwenen, als uit sluitend voedsel gebruikt, berri-berri veroor zaakte'. En thans is de stof, zoo noodig voor den mensch, door de studie van Jansen en Donath gevonden. Van Dieren zag het hej loofde land in de verte, Jansen en Donath hebben de toegangspoorten geopend I H. A. S. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE IS"» J-i

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10