Kruschen Sa/is PAPIEREN ROZEN PUROL Hoe staat U 's morgens op No. 20609 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Mel Derde Blad Anno 1927 RADIO-PROGRAMMA U Buitenl. Weekoverzicnt. FEUILLETON. UIT RUSLAND. was deze nieuwe valuta niet het werk van Sokolnikow zelf, maar van den liberaal Koetier, een man, die vroeger hooldamnte- naar van de oude regeering geweest, maar Sokolnikow heeft naar de raadgevingen van Koetier geluisterd, hij heeft den liberaal in slaat gesteld het werk te verrichten en hij dekte met zijn naam alles wat Koctler deed. Sokolnikow begreep al spoedig, dat het tegenwoordige economische regime in Rusland niet deugt, dat er zeer vérgaande concessies noodig zijn om een débacle te voorkomen. Hij is ook iemand, die den moed heeft zjjn overtuiging te verkondigen, zelfs wanneer hy weet, dat de meerderheid van zijn partij tegen hem is.Op het congres van 1925 te Moskou verklaarde Sokolnikow rond uit. dat de bewering, als zou 't economisch regime van de Sovjet-Unie communistisch ziin. boerenbedrog is. Hij ontkende toen te recht, dat het economisch stelsel van Stalin niets met het socialisme uitstaande had. Sokolnikow eischte de afschaffing van het gehate handelsmonopolie, de invoering van voldoende fabrikaten uit het buitenland, het zorgen voor de opvoering ran de rendabili teit van den landbouw. In het algemeen was Sokolnikow steeds een voorstander van een toenadering tot de boeren en van de afschaffing van alle maatregelen, die de ontwikkeling van den landbouw belemmeren. Hjj was er steeds van overtuigd (en vol komen terecht), dat de welstand van Rusland alleen van den welstand der boeren afhangt. Deze stellingen werden toen veroordeeld, Sokolnikow werd afgezet en sindsdien was het hem verboden zijn denkbeelden in woord of geschrift te verkondigen. Hij werd dood gezwegen. Nu moest hij echter de redder in den nood zijn. De West-Europeesche staatslieden (om van het publiek niet te spréken) weten vrijwel niets van de ontwikkeling van Rusland af, z(j kennen de verschillende stroomingen in de bolsjewistische partij niet en scheren alle bolsjewiki over één kam. Het is daarom begrijpelijk, dat de redevoering van den gematigden Sokolnikow op de conferentie een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. Velen dachten b\j zich zelf: Als de bolsje wiki zóó redeneeren, dan valt met hen te praten. Dat Sokolnikow een witte raaf is, dat hij in Rusland geen recht§ heeft zijn meeningen te verkondigen, dat wisten zeer weinigen op de conferentie. Weliswaar beeft Sokolnikow eenige adjudanten gekregen, die de opdracht hebben op hem te letten, maar die adjudanten zijn zulke nulliteiten, dat hun geklets geen indruk maakte. Zoo bijv. heeft niemand eenige notitie genomen van de redevoering van den beruchten Chintsjoek, den man, die de Russische coöperaties geheel heeft geruïneerd. De positie van Sokolnikow ter conferentie was zeer moeilijk en delicaat. Hij kon na tuurlijk op de conferentie de waarheid over den economischen toestand van Rusland niet vertellen, want dan zou elke kans om cre- dieten te krijgen, voorgoed verloren zijn en zijn missie was juist, een gunstige stemming te wekken en den bodem voor te bereiden voor het sluiten van een leening. Hij kon echter evenmin ter conferentie din gen zeggen, die in flagrante tegenspraak zouden zijn met hetgeen h\j steeds in Rus land heeft verkondigd, want het gevaar be staat altijd, dat op de conferentie iemand zou zijn, die deze vroegere uitlatingen van Sokolnikow kent. Bovendien zou Stalin c.s. bij een volgende botsing met Sokolnikow de uitlatingen van Sokolnikow ter conferentie, tegen hem uitspelen. Hjj heeft zich beperkt tot het geven van een algemeen overzicht, waarbij hij op zeer kunstige wijze alles ver meed, wat hem zou dwingen de puntjes op de i's te zetten. In dit opzicht was zijn redevoering een meesterstuk. Sokolnikow streefde er naar, de kapitalisten van het Weston te overtuigen, dat de sovjet-regeering volkomen betrouwbaar is, dat bet aan haar geleende geld in veiligheid is, dat met haar le spreken valt. Hij verklaarde tevens, dat de sovjet-regeering geen vijand van het kapitalistische regime is, dat het bestaan van het sovjet-regime geen uitdaging voor de overige landen beteekende, dat een vreed zame samenwerking tusschen het bolsjewis tische Rusland en de kapitalistische wereld mogelijk en wenschelijk is. Dat waren on gehoorde dingen voor een communist. In Rusland zullen deze woorden, voorzoover zij Er zijn menschen, die altijd met het ver keerde been uit bed stappen. Als ze aan het ontbijt komen met een gezicht als drie dagen slecht weer, zien de huisgenooten al dade lijk hoe laat het is. Zulke menschen kunnen nu eenmaal niet nalaten op alles en iedereen wat aan te merken, hebben moeite om 's mor gens iets naar binnen te krijgen, brengen het geheele huis in rep en roer, slaan de deur hard achter zich dicht als ze uit gaan en brengen ieder uit zijn humeur. Ze zijn een last voor zich zelf en anderen en ae weten het. En toch is dit alles niets anders dan een questie van het onvoldoend functioneeren der inwendige organen. De goede manier om 's morgens op te staan is de Kruschen-gewoontedat is: een flesch Kruschen-zout bij de hand en dan een tikje er van in Uw eerste kop thee, zooveel als op een cent gaat. Hoewel ge er niets van proeft, bevat deze kleine dosis de zes onmisbare zouten die ons lichaam noodig heeft, zóódanig samen gesteld, dat lever en nieren er door worden aangespoord hun functies naar behooren te verrichten. Ge moet echter Kruschen-zout niet maar zoo nu en dan eens gebruikenneemt dagelijks een kleine dosis en als de flesch leeg is, koopt dan een nieuwe. Het kost niet meer dan één cent per dag en hiervoor koopt ge een goede gezondheid en een zonnig humeur. Inderdaad Kruschen-zout leert U de juisto manier om den dag te beginnen. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Vraagt Uw huisarts! PRIJS i.6o PER FLACON. GEZONDHEID VOOR ÉÉN CENT PER DAG Fabrikanten E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester, En-eland. Importeur: ROWNTREE HANDELSMIJ, KEIZERSGRACHT 124. AMSTERDAM. door de censuur zullen doorgelaten worden, een deprimeerenden indruk op de starre communisten maken. De vraag rijst nu: is deze houding van de sovjet-regeering echt of gehuicheld? Wij bedoelen daarmede niet de houding van Sokolnikow, maar van Stalin, den dictator. De belangrijke verklaring van Sokolnikow over de mogelijkheid van collaboratie tus schen het communisme en het kapitalisme is natuurlijk te Moskou besproken en goed gekeurd. Maar zullen de bolsjewiki zich ge dragen volgens de beloften van Sokolnikow of is dat slechts een der vele slimmigheidjes van de bolsjewiki? Voorloopig is deze vraag niet te beantwoorden, omdat de bolsjewisti sche leiders hun eigenlijke bedoelingen steeds geheim houden. Wij gelooven echter, dat, althans op het oogenblik, de stemming in Rusland gedwongen is vérgaande concessies too te staan. In Rusland wint de oppositie in de partij niet den dag veld en algemeen wordt Sokolnikow als de man beschouwd, die een uitkomst kan aanwijzen. De groep van Stalin, die nu het bewind over het land voert, is zich bewust van de gevaren van deze stemming, maar zij riet geen kans om de stemming te wijzigen. H6t is nu reeds zoover gekomen, dat de oppositiemannen, die tot nu toe geen pro paganda voor hun denkbeelden mochten voe ren, in de gelegenheid werden gesteld in h6t bolsjewistische tijdschrift „Bolsjewiek" vernietigende critiek uit te oefenen op het gedrag en de politiek van de sovjet-Fegee- ring, vooral op het gedrag van den „eco nomischen dictator" Mikojan, een der ad judanten van Stalin. Natuurlijk zal Stalin, zoodra de toestand voor hem wat gunstiger wordt, de oppositie weer in een hoek dringen en haar den mond snoeren, maar ongedaan maken hetgeen de officieele vertegenwoordiger van de sov jet-regeering ter conferentie heeft verklaard, zal hij niet meer kunnen. De naaste toe komst zal aantoonen of de verklaring van Sokolnikow en Osinsky werkelijk een vol komen prijsgeven van het streven naar het uitlokken van de wereldrevolutie be teekent of dat het slechts een manoeuvre was om de büitenlandsche kapitalisten te vermurwen en ben te bewegen, geld aan de sovjets te leenen. In elk geval bewijst de declaratie van Sokolnikow over de bereidwilligheid van de sovjet-regeering met de andere regeerin gen op een vreedzame wijze samen te werken, dat de regeerders van Moskou zich rekenschap geven van de werkelijke ver houdingen in de wereld, dat zij de hopeloos heid van hun positie inzien. Zal het Solonikow en zijn helpers lukken voor de sovjet-regeering een flinke leening te sluiten? Zal het kapitalistische Westen zich laten inpalmen door de schoone woor den van Sokolnikow en de reclame, die de sovjet-delegatie maakt? Wij betwijfelen het. In elk geval zullen de Westersche financiers eischen stellen, die de bolsjewiki moeilijk zullen kunnen inwilligen zonder het geheele stelsel in gevaar te brengen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. YOOR ZONDAG 22 MEI. Hilversum. 1050 M. 9.50 v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. Voor ganger: dr. II. J. Olthuis. 1. Orgel; 2. Zin-, gen Ps. 84 2 en 4; 3. Votum en Zegen;1 4 Voorlezing Van Wet en Evangelie; 5. Zingen De 10 geboden vs. 9; 6. Schrift-, lezing: Openb. 21 18; 7. Gebed, bijzon- dor voor de zeevarenden; 8. Inleiding: Van Paschen tol Hemelvaart; 9. Zingen: 1*3. 65 5 en 6; 10. Tekstlezing: Joh. 14 14; 11. Preek over; Het afscheidswoord van Jezus tol zijn achterblijvende discipelen; 12. Tusschenzang: Gez. 58 7: 13. Preek: Toe passing; 14 Dankgebed; 15. G.ez. 49 5; 16. Zegen. 17. Orgelspel 1.002.30: Ka mermuziek door het kamermuziek-ensemble Le Coullre, Frans Le Coultre. viool; Ritsche Le Coultre, cello; mevr. Clara v. der Waals Nachenius, alt; Joop Smits, alt; mej. Scager, viool; mevr. Lien SangetVisser, sopraan; Riek Dieperink, piano. 2.30: Een nieuwe „entente cordiale"? Engeland en de sovjets De Kleine Entente verzwakt China wordt wakker Een zilveren jubileum. Terwijl het Engelsche publiek slechts heel weinig notitie heeft genomen van het bezoek van. het Fransche staatshoofd, die, zooals dat voorschrift is, vergezeld werd door zijn minister van buitenl. zaken, dus Driand, houdt men zich in politieke kringen daarmee des te meer bezig. Voor het Engel- jche publiek toch heeft de eenvoudige en weinig op den voorgrond tredende figuur weinig aantrekkelijks, de politici weven echter hun ideeën rondom de besprekingen lusschen Chamberlain en Briand, die na tuurlijk samen zoo'n mooi klinkend offi cieel communiqué het licht deden zien, dat totaal, maar dan ook totaal niets zegt. Uit den aard der zaak zijn het slechts allemaal eronderstellingen, die geuit worden, waar aan nog iedere vaste ondergrond ont breekt, maar er zijn er niettemin bij, die toch wel een oogenblik verdienen nader te worden bezien. Vooral ook in verband met den inval der Engelsche politie in de Rus- sche Arcos-gebouwen en de daaruit voort vloeiende verkoeling tusschen John Buil en Lenin's erfgenamen. Beide gebeurlijkheden, bezoek en inval, troffen wel heel bijzonder «amen en onwillekeurig is men geneigd daarmee te combineeren een feller optreden n Frankrijk tegen het gestook der commu nisten. Is het idee daarom zoo geheel ver werpelijk, dat Engeland en Frankrijk bezig zijn een nieuwe „entente cordiale" te vor men, waar de vroegere haar grootste be staansrecht zoo langzamerhand had ver loren? Een „entente cordiale", die van veel verdere strekking is dan alleen het oog houden op en bewaken van Duitschland door tevens den blik verder Oostwaarts te richten en ook tegen sovjet-Rusland een samenhang te vormen? In dit verband bezien is de kwestie van vermindering der bezetting van Rijnland over ontruiming spreken we nog maar niet; daarvoor zijn de tijden nog niet rijp slechts eene van zeer ondergeschikt belang. schijnt daarmee Stresemann's positie in het binnenland rechtstreeks gemoeid Over dien inval in de Arcosgebouwen verneemt men weinig, althans wat het re sultaat betreft. Minister Hicks heeft zijn erklaring dienomtrent uitgesteld tot vol gende week. Men kan daarvoor twee rede nen vermoeden: le. de inval heeft zoo wei nig opgeleverd, dat het kabinet er mee ge blameerd is en tijd noodig heeft om een uitweg te zoeken om zich te dekken; 2e. er zooveel gevonden, dat de regeering aan publicatie tegelijk wil verbinden een op zegging der handelsovereenkomst, hetgeen impleciet zou beteekenen een afbreken der betrekkingen. Vooreerst pleit de grootste aarschijnlijkheid voor twee. Weliswaar hebben de sovjets in een proteslnota hoog Tan den toren geblazen, doch het zijn woorden en nog eens woorden, anders niet. sovjets denken er niet aan om zelf aan- iding te geven tot afbreken der betrek- ngen. Wel waarschuwen zij reeds zijde- ngs voor het bij den inval ..meebrengen" van documenten om die dan als ..gevonden" der wereld te verkondigen. Geheel gerust schijnen zij derhalve zelve niet! In enkele conservatieve persorganen als „Daily Mail" wordt het afbreken der be trekkingen reeds als zeker aangeduid. Lang zal de onzekerheid niet meer duren Door bovenstaande is al heel weinig aan dacht geschonken aan een andere confe rentie. n.l. die te Jachimof oftewel Joa- rhimstal, in Tsjecho-Slowakije, tusschen d8 deelnemers aan de Kleine Entente. Over 't algemeen is ook daar de sluier der ge heimzinnigheid niet gelicht, hetgeen de ver onderstelling kracht bijzet, dat het niet al De Roman van een Ciicusmeisje. Uit hel Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J van der Sluys. (Nadruk verboden). 23) Je had hier niet meer moeten komen; ik heb je in mijn brief immers alles gezegd *at er te zeggen viel. Daarom kom ik ook niet. Ik wou je alleen maar iels vragen. Is het waar, dat je verloofd bent met Querno? Er was 'n oogenblik stilte. De zijden shawl, die om Lilians hals was geslagen, gleed ai en het gedempte licht viel op haar schou ders. Ze had een kostbaar amberkleurig zijden toilet aan met een tuiltje theerozen in kaar corsage. ïn haar donker haar had ze een gouden band en een prachtige diaman den ster schitterde in de kant van haar uit gesneden japon. De jonge Briton kende dit kleinood; het was een van zijn buitenspo rige geschenken geweest in de eerste dagen Van zijn verblindende hartstocht, lier antwoordde ze: Ik zou wel eens willen welen wal je Est recht geeft me op dezen toon vragen te l°tnen stellen. Wat heb je er mee te maken of ik.... Hij liep de kamer door en greep haar pol- jen. ik he5 er zeker wal mee te maken, 'k houd van je en je hebt me gezegd dat je °°k van mij hield. Geef antwoord! Ben je **1 Querno verloofd of niet? te best heeft willen boteren. Zooals ook vol ledig in de lijn ligt, wanneer men ziet hoe Italië door zijn verdragen met Hongarije en Roemenië voor een deel de Kleine Entente tot oplossing heeft gebracht. Roemenië heeft zich dan ook blijkbaar volkomen op de vlakte gehouden, waardoor alleen zijn af gedaan die vraagstukken, die weinig aan leiding boden tot belangrijk meenings- verschil. De verhoudingen in midden-Europa wij zigen zich, al is de volle omvang daarvan nog niet te omvademen. Er zijn toch denk beelden in werking, die zich niet laten weg werken. Zoo b.v. de zucht van Oostenrijk om nader zich aan te sluiten bij het üuit- sche rijk, waartegen de overwinnaars uit den wereldoorlog zich zoo fel verzetten. Telkens en telkens weer wordt aan dit denkbeeld opnieuw uiting gegeven, gelijk nu pas nog bleek in de regeeringsverklaring der nieuwe regeering Seipel, die is uitge breid met de landbouwers. En dat denk beeld zal eens in een of anderen vorm naar verwezenlijking streven. Evengoed als Hon garije is voorbeschikt voor herstel der mo narchie en tot terugerlangen van Zeven burgen. De feesten te Londen en de conferentie te Jachimof zijn op tijd afgeloopen. Dit kan niet gezegd worden van de economische conferentie te Genève, die niet gereed komt, deze week, gelijk in het voornemen lag. Im groszen Ganzen behaalt de vrijhandelsidee een niet verwachte overwinning, doch prac- tisch beteekent dat zoo weinig, gelijk wij reeds eerder voorzagen. In hoeverre een streven der sovjets om de conferentie te tor- pedeeren door te Moskou een nieuwe con ferentie te beleggen, succes zal hebben, hangt voor 't grootste deel af van de hou ding der vakvereenigingsbonden. die niet bij de 3e internationale zijn aangesloten. Laten deze zich op sleeptouw nemen, dan is Genéve grootendeels weg. Of dat echter niet een waarschuwende rem zal blijken? Het gebeuren in China, waar de macht der sovjets op het punt staat, ineen te storten, moet daarnevens toch iets zeggen. De re geering van Ilankau zal vermoedelijk zeer spoedig zijn weggevaagd, al zullen de over winnaars elkaar daarop weer de zege gaan betwisten, zoodat het onmogelijk is te zeg gen. hoe in China zich de toestanden zullen ontwikkelen. De Chineezen blijken tenslotte toch in te zien. hoe de sovjets het arme China slechts wilden gebruiken als vooruit geschoven stelling tegen de Europeesche machten, dat niet China's belang, alleen eigen belang voorzat Over ontwikkeling van toestanden ge sproken. wie kan. en daarmee willen we eindigen, zeggen, hoe Spanje zal groeien? Het schijnt in den laatsten tijd opvallend rustig. Te rustig bijkans. Koning Alfonso XIII heeft juist zijn zilveren regeeringsjubi- leum gevierd. Zulks zonder veel vertoon, kalmpjes aan. Ook wel het beste. DE BOLSJEWIKI TE GENEVE. (Nadruk verboden). De sovjetrregeering heeft een tocht naar Canossa ondernomen om de economische conferentie te kunnen bijwonen. De regeering begreep echter, dat de uitdagende houding, die zij te Genua en in Den Haag heeft aangenomen, toen de andere regeermgen om de gunst van de Sovjet-Unie dongen, in Genève niets zou geven. Om eenige kans op credieten te hebben, moeten de gedele geerden van de sovjets mannen zijn, die een prettigen indruk op de leden der con ferentie zouden maken. Zulke mannen bezit niet alleen de linkelvleugel van de regeeren- de partij niet» maar bet centrum, de groep van Stalin niet. Stalin moest zich daarom wenden tot den rechtervleugel van de partjj, die aangevoerd wordt door den knappen Sokolnikow. Sokolnikow is een der zeer weinige be trouwbare bolsjewiki, een volkomen eerlijk man en een econoom. Als volkscommissaris van financiën heeft Sokolnikow zeer goed werk verricht en het was aan hem te dan ken, dat de volkomen vernietigde Russische valuta zich kon herstellen, dat Rusland een nieuwe valuta heeft gekregen, die den op bouw mogelijk heeft gemaakt. Weliswaar Er was iets onweerstaanbaars in zijn hartstochtelijk, driftig optreden en tegelijk iels pathetisch-jongensachtigs. Lilian was veel wereldwijzer en geraffineerder dan hij, maar ondanks haar zelfbeheersching kwam er toch een diepe blos over haar mooi ge zicht. Toe, Roric, vraag niets en ga heen, zei ze met trillende slem. Zijn gedecideerd optreden had haar zelfvertrouwen toch een schok gegeven. Toe Roric, ga nu weg, zei ze zacht. Ik zal gaan als je me antwoord gege ven hebt. Ben je verloofd met Querno, of net? Ze keek verlegen langs hem heen. Ja, het is zoo. Hij zei niets en liet haar polsen los. Zijn greep had een rood merk op haar blanke huid achtergelaten. Je hebt me pijn gedaan, zei ze. Ook hierop zei hij niets. Hij wendde zich naar de deur. Ze keek naar hem van onder haar lange wimpers en dacht aan Barlett Querno, die noch jong, noch forsch-gebouwd. noch knap, zooals Roric, maar.. die millionair was. Het was alsof ze een stekende pijn in haar hart voelde. Roric! Er klonk iels zachts in haar stem. Zij liep snel de kamer door en legde haar hand op zijn arm, juist toen hij de deur wilde openen. Roric. ga niet zóó weg! fk kon de gedachtp aan levenslange armoede niel verdragen. maar ik houd van jou: van jou heb ik altijd gehouden, dat weel je immers. De jonge Briton bleef staan. Als dat werkelijk zoo was. dat je van mij hield, dan zou het je niet hebben kun nen schelen om ook armoede met me te dee- len, zei hij stroef. De les van den ouden Fergerson begon vruchten te dragen. Daar heb je toch ongelijk in. Lilian's zachte vingers zochten zijn hand. En met jou is het precies zoo. Je zoudt onmo gelijk van me kunnen houden als ik eiken dag dezelfde armoedige japon aan had en goedkoope schoenen en leelijke hoeden droeg. Ik weet wel, dat je denkt, dat het niet zoo is dat denken alle mannen, maar je zou heusch niet van me blijven houden. Jij hebt misschien nog meer be hoefte aan rijkdom en mooie dingen en een gemakkelijk leven dan ik. Ik kan me voor stellen, wat er in je moet zijn omgegaan, toen. het testament van je vader bekend werd. Ik had zoo met je le doen en het was zulk een teleurstelling voor mezelf. Ik weet wat armoede is. Ik heb mijn heele leven dat gelob gekend. Moeder en ik moeten schulden maken voor onze kleeren en voor ons "ten. We zouden er slechter aan toe zijn. als die verschrikkelijke menschen niet geloofden, dat ik ging (rouwen met Qu'erno. Zoo was het immers met jou ook, vóórdat je vader stierf. Ze gaven ons allen crediet, omdat ze dnchlen. dat ik mei jou ging trouwen, dat jij een rijk man zou worden Toen dat ake lige testament bekend werd. kwamen ze als een troep haaien op ons af. Tk moest Querno wel aanmoedigen uit puren drang lot zelf behoud. Het kan niet. het kan eenvoudig niet. dal ik met een man zonder geld trouw. Maar veronderstel, dal ik geen man zonder geld was Er was een vreemden klank in Roric's stem. Lilian wist nog niets van het laler ge vonden testament. Ze liet zijn hand los en trok haar mooie schouders op. Wal heb ik er aan om onzinnige din gen te veronderstellen, zei ze geprikkeld. We leven niet in epn sprookjeswereld. Ze keek hem recht in de oogen. Ik wou dat het zoo was. Roric keerde zich om; hij vatte haar hoofd in zijn handen en keek haar diep en peinzend in de oogen. De zwoele geur van de rozen op haar japon maakte hem dron ken... echte rozen flitste het even met bitterheid door zijn hoofd, geen prullige imitatie van papier. Is de macht van het geld sterker dan de macht van je liefde voor mij? Ze trachtte zich los te maken; zijn blik en zijn weeke stem brachten haar in ver warring. Ze voe'de zich laf en slecht, maar ze mocht haar doel niet uit het oog verlie zen, zei de stem van haar koel verstand. Je begrijpt het niet, was alles wat ze zeggen kon. Ik geloof, dat ik het helaas al le goed begrijp, zei hij dof. terwijl zijn armen slap langs zijn lichaam neervielen. Zijn gedachten werden met onweerstaan bare kracht naar Rosalie getrokken. Dat dappere kleine meisje had geen oogenblik geaarzeld, om. lerwille van hem, armode en een hard leven tegemoet te gaan. Hij vroeg zich nu voor het eerst af of het alleen maar een soort dankbaarheid was geweest, die ze voor hem gevoeld had. of dat er nog een warmer en rijker gevoel in haar kinder lijk rein hart voor hem geweest was? Het was hem alsof er opeens een onoverkome lijke scheidsmuur gerezen was tusschen hem en deze vrouw, die schaamteloos bereid was zichzelf om haar jeugd en haar schoonheid le offeren aan een ouden, leelijken man. van wien zij niel hield, alleen om de millioenen die deze bpzat. alleen om hel mmforf en de luxe en de mooie kleeren ep de juweelen, die hij haar verschaffen kon. Ik ga maar heen, zei de jo^ge Briton schor. Maar niet zóó. niet zóó, RpriclWil je me nieteen kus geven Ze deed een stap naar voren. Maar hij hield haar terug en weerde haar af. Het beste in hem kwam in verzet. Neen, dank je, zei hij kortaf. De deur ging plotseling open en Lilian's moeder kwam binnen. Met stomme verba zing keek zij naar het tweetal. Roderick, jij hier? De uitroep verried, dat de gevoelens waar mee ze hem hier aanwezig zag. nogal ge mengd waren. Ze wist zelf niet of ze blij moest zijn met dit verzoek of niet en keek beurtelings Lilian en den jongen Brilon aan, alsof ze een explicatie verwachtte. Roderick lachte schamper. Ja. mrs. Fane, zooals u ziet ben ik hier. Maar ik stond juist op het punt om weg te gaan. Het spijt me. dat ik dit bezoek gebracht heb dat ik de dames heb gestoord, voegde hij er op ironisch-hoffelijken toon aan toe. Zonder een blik naar Lilian verliet hij de kamer. De beidu vrouwen Veven verbluft achler, Lilian was de eerste, die zich bewoog; schreiend liet ze zich in een stoel vallen. Hij heeft zulke vreeselijke dingen tegen me gezegd, moeder. Hij was zoo ruw; hij heeft mijn polsen bezeerd. Alsof hij verlan gen kan. dat ik met een man zonder geld trouw! Het is heel aardig, om over liefde te praten, maar daarmee kunnen we de reke ning van Madame Louise toch niet betalen en dien vreeslijken Williamson Wat een ellende is het leven toch! O. waarom heeft Roric toch het geld van Barlett niel? (Wordt vervolgd). RECLAME. Stukloopen 2992

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9