Kodak's Brownie's Joh. GEIJTENBEEK H.A.WI AGENDA. BUITENLAND. BOUW EN WONINGBUREAU OVERZICHT KAASMARKTEN. WETENSCHAPPEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. Den Burcht: Openlucht-meeting S. D. A. P. 8 uur. Nutsgebouw: Openb. verg. Vrijz.-Dem. Bond, afd. Leiden. Spr. mej. C. S. do Groot, mevr. Van Itatlie—Van Embden en de heer K. Sijtsma, 8 uur. Zomerzorg: Derde opvoering revue „Film" 8 uur nam. Zondag. Musis Sacrum: Matinée Leidacfo Hartno- biegezelsehap „De Post". 2 uur nam. Ned. Leger des Heils (N. Beestenmarkt 3i): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en 8 uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Samenkomsten dea morgens en 's nam. te 7 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur. Rijswijk (Wielerbaan)): Wedstrijden le 9 uur nam. Maandag. Oegstgeest: (Ceniraal)Openb. verg. S. D. A. P. afd. Oegstgeest. Spr. mevr. de VriesBruins. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Haandag 16 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duysler, Nieu we Rijn 18, Telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Boonacker, De Jager, Kist, Poortman en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H.C Vlibtsta Brands, Apotheker. De Kempenaeretraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7083 F. Racday en Oscar Marion in de belang rijkste rollen. Eerstgenoemde is de cabaret- prinses, die liefdesbetrekkingen aanknoopt met een Oostenrijkschen prins, meerdere malen bedrogen meent te zijn, wraakplan nen opvat en weer laat varen, om tenslotte in genade te worden aangenomen en met baar koninklijken minnaar in het huwelijk treedt Het Journal en een komisch film-num merde vullen het aardige programma. GOED AFGELOOPEN. Het ongeluk aan het station van Donder dagmiddag is nog betrekkelijk goed afge- ioopen. Wij vernemen tenminste dat de heer R. na in het Elisabeth-gestichl te zijn geröntgend en verbonden, per auto nog dienzeltden middag naar zijn woning in Den Haag kon worden vervoerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zjjn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren T. Ileeringa (Holwerd, Fr.); E. Raven (Sittard) en J. Meuleman (Den Haag)doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak plantkunde: mej. E. van Deventer (Den Haag). Niet de heer J. J. L. Penninek, maar de heer J. J. L. Tenninck is gisteren geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid. De reserve-majoor van het 6de Regi ment Veld-artillerie II. Harmsen, alhier, wien eervol ontslag is verleend wegens het beëindigen van zijn reserveplicht, is'op zijn verzoek herbenoemd in denzeltden rang bij het wapen der Artillerie bij het 6e Regiment. Voor het examen apothekers-assistent zijn alle candidaten geslaagd, te weten de dames E. C. G. de Vries (Helder), N. van der Linde (Hellevoetsluis) en G. van der Vloet (Rotterdam) en de heer P. Sorg- drager (Salatiga). Bij het in Den Haag gehouden Espe- ranto-examen slaagden voor diploma A mej. E. II. M. Bernard en de heer G. van ruiten, beiden alhier. In de plaats van luit -generaal F. de Bas is de gep. luit.-kol. C. C. de Gelder aan gewezen als directeur van het Kriigsge- schiedkundig archief van den Generalen slat te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tct boekhouder aan de N. V. Schelpkalk- fabriek, alhier, de heer N. Zwart, volontair ter gemeente-secretarie' te Hazerswoude. De toestand van de slachtoffers van liet ongeval in de fabriek van de firma Tie- leman Dros is nog steeds bevredigend te noemen. RECLAME. vanaf f 15 vanaf f 5.3011 In verschillende modellen en prijzen voorradig. Zie onze Kodak-Etalage Sreestraat 79 - Teief. 1851 Het O. M. bij het kantongerecht alhier heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij de gebr. S., machinelabrikanten te Hengelo, wegens het niet naleven van de veiligheidsvoorschrif ten deels werden vrijgesproken, deels ont slagen werden van rechtsvervolging. Thans is ie dezer slede opgericht een afdeeling van de Christelijk Democratische Unie voor Leiden en omstreken. Secretaris is de heer H. Ververs, Regentesselaan 3, Oegstgeest. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 24 Mei, 8 uur, luidt: 1. „Holzhacker-Bnab'n", marsch, Wag ner; 2. Ouverture „Ornacreon", Cherubini; 3. „Esludiantina'l, wals, Waldteufel; 4. Fan- taisie „Die Keusche Suzanne", Gilbert; 5. „Mon Paris", one step, Boyer; 6. „Dollar- Wals", Fall; 7. „i la Kermesse", marsch, Geijp. Maandag a_s. te 8 uur wordt door de Ver. R.-K. Dilettanten, het muziekcorps van Clos en Leembruggen met medewerking van een strijkensemble in de groote Stads- zaal een uitvoering gegeven, waarvan het batige saldo zal strekken tot leniging van den nood in een Leidsch gezin, waarvan de man plotseling kwam te overlijden, zijn vrouw en zeven kinderen het oudste kind is 8 jaar, het jongste 14 dagen on verzorgd achterlatend. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk ge steld, zoodat hc^ comité uit de samenwer kende vereenigmgen- yertrouwt op veler medewerking. Omstreeks zeven uur gisteravond kwam een bewoner van de Doelensteeg, die naar het schijnt in de buurt niet al te zeer getapt is, een weinig beschonken thuis. De man zwaaide wat en sprak nog al luid wat onbezonnen taal. In stede van hem te kalmeeren en hem met een zoet lijntje naar huis te sturen, gingen een aantal bewoners van de Doelengracht met dèn man debat- teeren, waardoor de beschonkene steeds hef tiger werd en niet van de straat te krijgen was. Alle kinderen uit de buurt liepen joe lend en sarrend om den stumper heen en niemand deed eenige moeite om ze uit de omgeving van den man te halen. Totdat een rijwielagcnt die tijdens zijn surveillance reeds eenige malen voorbij was gekomen, het oogenblik gekomen achtte om aan den toestand een einde, te maken. Hij ging eerst eens rustig met den beschonkene praten, gaf hem enkele vaderlijke vermaningen en maande de vrouwen en kinderen, die bij zijn komst reeds op een afstand waren ge gaan, den man met vrede te laten. Het op treden van dezen polilie-agent valt alles zins te prijzen en het was een voorbeeld van de opvatting die in de laatste jaren bij de politie meer en meer ingang vindt, om door tactvol vermanend optreden de orde en rust te handhaven zonder onnoodig machtsvertoon. Het gebeurde leverde intusschen het be wijs dat zij die niet „in kennelijken staat" verkeeren dikwijls veel onverstandiger han delen dan zij die te diep in het glaasje hebben gekeken. Op de Uiterstegrachl heeft gisteren een auto, niettegenstaande er voldoende ruimte was om te passeeren, een handwa gen beladen met schildersgereedschap te water gereden. De aannemer A. v. d. V. kreeg, toen hij gisteren nabij de Janvossenbrug stond te kijken naar het autogenisch snijden van een ijzeren balk, een stuk van dien balk op zijn voet, tengevolge waarvan hij door den ter hulpe geroepen E. H. D. naar zijn wo ning moest worden vervoerd. Mej. A. K., uit Zoeterwoude, is gisteren hier Ier slede door een auto aangereden, waardoor haar rijwiel werd vernield. Van de veemarkt is gisteren ten na- deele van B. uit Zoeterwoude een zwarte witkop ontvreemd. Op de Breeslraat is hedenmorgen een 20-jarige arbeider van een drie meier hooge stelling gevallen, bij het verbouwingswerk ten behoeve van 't nieuwe bioscooptheater. Dr. Sim van den E. H. D. constateerde een zeer lichte hersenschudding en liet den man naar huis vervoeren. Het ongeval is dus wondergoed afgeloopen. De naam van den voorzitter der Leid- sche atdeeling van de Comm. Partij Hol land is niet P. Raar, doch Joh. Raar. RECLAME. Bij gal- en leverziekten, galsteen en geel zucht régelt het natuurlijk „Franz-Joset"- bittcrwater de spijsvertering op absoluut volkomen wijze. Klinicsche ervaringen be vestigen dat een thuis gedane drinkkuur met „Fi.fnz-Joaet"-water vooral werkzaam is, wanneer het, met wat warm water ver dund, 's ochtends op de nuchtere maag wordt ingenomen. 2972 DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie. De handelseommissie der econoraiscce conferentie heeft haar werkzaamheden ge ëindigd met het goedkeuren van het rap port. Er waren 25 amendementen op het rapport ingediend, die of ingetrokken of verworpen werden. Ook de Russen hebben hun amendement betreffende het aanknoo- pen van nauwere handelsrelaties met het Russische handelsmonopolie ingetrokken; zij zullen het echter opnieuw indienen in de algemeen e vergadering. Een voorstel om de gevraagde verlaging der douanetarieven tot de landbouwpro ducten uit te breiden, werd naar de com missie van socialisatie verzonden. Een amendement dat er toe strekt in de han delsverdragen een clausule te laten opne men, waarbij rile geschillen over interpre tatie naar een scheidsgerecht of naar het RECLAME. N.RUN 3. LEIDEN TELE F. 2511. HUUR en VERHUUR VAn APPARTEMÉMTEri 2684a De "Leid sc lie aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche gestempelde ligte ligte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 16 Mei Oudewater 150 135 16-4 f 31 f 31 f47 f41 f40 f52 f— f— f— f— f— f 17 Mei Bodegraven 386 381 498 f 41 f 40 f 55 f 45 f 43 f57 f— f— f59 f— f— f 18 Mei Woerden 417 537 584 f38 f38 f54 f4-4 f43 f56 f— f— f59 f— f— f 19 Mei Gouda 328 408 375 f 38 f 38 f55 f 44 f 42 f58 f f f 61 f f f 19 Mei Alph. ad. R 59 69 92 f f— f 46 f 43'f 40 f58 f— f— f— f— f— f- 20 Mei Leiden 127 165 159 f44 f40 f56 ffff f f f38 f38 f47 permanente hof verwezen worden, werd aangenomen. Aan Colijn werd hulde gebracht voor do wijze waarop hij de werkzaamheden der commissie geleid had. Runciman van de Internationale Kamer van Koophandel sprak den wensch uit, dat de regeeringen zich door de in het rappoi't aangeprezen beginselen zouden latjen leiden. In het rapport der handelscommissie wordt o.a. gezegd, dat het de wentech is van alle deelnemers, dat do huidige con ferentie iets als het begin zal beteekenen van een nieuw tijdvak, waarbij de inter nationale handel zrioh zal vrijmaken van belemmerende beperkingen en een pe riode van saneering zal intreden. Een enge nationalistische politüek wordt als schadelijk gekenschetst. Het rapport bevat vier groobe hoofdstuk ken handelsvrijheid, douanetarieven, han delspolitiek en ten slotte de beveiliging van den nationalen handel. De industrieel© commissie behandelde de resolutie omtrent de industrieel© kartels, welke zich keert tegen de monopolie-ten- denzen, döe door kartels kunnen opkomen, en die niet tot kunstmatige stijging der prijzen mogen leiden en bovendien de ge rechtvaardigde belangen der werknemers ongerept moeten la-ten. Verder is het ver- eischt, dat die kartels de voorziening van een land met grondstoffen of halfproduc- ten niet mogen hinderen. De controle over de kartel® op national en grondslag wordt aan de openbare meening overgelaten; de Volkenbond wordt eohter uitgenoodigd^ op de gevolgen van kartelvorming het oog te houden. De motie is goedgekeurd. De Amerikanen en de Russen stemden blanco. De arbeideragedelegeerden uit Frankrijk, België en Tsjecho-Slovakije stemden tegen de motie. In conferentiekringen circuleert hard nekkig het tot dusver van geenerlei zijde bevestigde gerncht, dat het de Sovjet delegatie gelukt zou zijn, met Amerikaan sche financiers ondeihandelSngen te be ginnen over de mogelijkheid tot het ver krijgen van credieten. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag op recea. De Pruisische Landdag heeft gistermid- j dag met 211 tegen 155 stemmen de begroo- tin? in laatste stemming aangenomen. Tegen stemden de Dui'sch-nationalen, de economische partij, de communisten cn een gedeelte der Yölkische fractie, 26 leden der Duilsche volkspartij namen niet aan de stemming dgel. De Landdag is daarop lot 20 Juni verdaagd. FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Fransche Kamer heeft na afloop van een socialistische interpellatie over de landbouwpolitiek van de regeering en de stijging van den wijnprijs, met algemeens stemmen een motie aangenomen, waarin zij haar vertrouwen in de regeering uitspreekt om de speculaties te fnuiken en de gevol gen van den onvoldoenden oogst (e ver- zachlen. Verder heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen tot machtiging om de conventie op den achturendag te ralificeeren, met de reserve, daarbij door den Senaat gemaakt, welke daarin bestaat, dat de conventie pas voor Frankrijk in werking zal treden, als de onlwerp-conventie door Duilschland en Engeland is goedgekeurd. ENGELAND. De vakvereenigingswet. Het tweede artikel van de wet op de vak- vereenigingen is gistermiddig met 275 tegen 120 stemmen aangenomen. Op de regee- rings-amendementen werd de guillotine toe gepast, d. w. z. er werd geen gelegenheid gegeven tot debat. Het artikel somt de ge vallen op waarin aan lieden, die weigeren aan een wettelijk verboden staking deel te nemen, bescherming zal verleend worden, tegen uitzetting uit hun lidmaatschap van een vakvereeniging of tegen andere maat regelen die hun van stakerszijde zouden bedreigen. Thomas, de leider van de spoorwegar beiders, maakte de opmerking, dat als de arbeiders in de spoorwegbedrijven precies volgens hun reglement zouden werken, er in een dag een schade van 300.000 p. st. zou kunnen worden veroorzaakt. De bedoe ling van dit dreigement is, dat als de be ambten lijdelijk verzet zouden plegen door zich stipt te houden aan de honderden voorschriften voor hun veiligheid het goe deren- en verdere verkeer er zeer ernstig onder zou leiden. VEREENIGDE STATEN. Sinclair veroordeeld. Sinclair, de bekende petroleummagnaat, die op 10 Maart plichtig gevonden werd aan gemis aan eerbied voor den Senaat omdat hij geweigerd had op zekere vragen betref fende het zoogenaamd Teapotdome olie schandaal te antwoorden, is thans tol drie maanden gevangenisstraf en 500 dollars boete veroordeeld. CHILI. Actie tegen de communisten. Gisternacht zijn als het resultaat van huiszoekingen, door de politie in dd bu reaux der communisten verricht, 74 perso ivlcl lciucu i - i iuj XsJv 1 ïtt 1 atj x KJKJ 1 (1) Zijn de opgaven der vorige berichtsweek. (2) Zijn de opgaven van 1721 Mei 1926. nen gearresteerd. Een enorme hoeveelheid communistische brochures werd In beslag genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DR VLUCHT NAAR EN G ELSCH -INDlfi. Carr en Gillman, de beide militaire vlie gers, die gisterochtend tegen elven te Crau- well in Lincolnshire zijn opgestegen om te trachten in eens door naar Britsch-Indië te vliegen, zijn om kwart voor één te Ostende gesignaleerd. DE VLIEGTOCHTEN OVER DEN OCEAAN. De vlieger kapitein Lindbergh, wiens ver trek uit New York wij nog in een deel onzer oplaag gisteren konden melden, blijkt zijn voornemen om zonder draadloos toestel aan boord te vertrekken, gestand te hebben ge daan. Wel heeft hij daarentegen een opvouw baar vlet meegenomen om bij een noodlan ding op het water te kunnen blijven drijven. Zijn toestel kan n.l. niet drijven. Een jong katje heeft hij meegenomen. Hij heeft leef tocht voor 7 dagen aan boord, doch hoopt in 40 a 42 uur Valencia aan de Iersche kust te bereiken en dan nog een uur of 3 tot Pa rijs noodig te hebben. Hij is Vrijdagmorgen 7 uur 50 min. plaatselijke tijd te New-York opgestegen. Hij zou dus Zondagochtend te Parijs aan kunnen komen. De eerste berichten luiden gunstig. Hij is Nieuw-Schotland en New-Foundland zeer hoog en met groote vaart gepasseerd. Het laatste bericht luidt, dat men hem 200 mijl van de kust van New-Foundland heeft waargenomen. Het weer is helder. Donderdag bracht Lindbergh nog een be zoek aan de bioscoop en toen hij zich om kwart over twaalf naar bed begaf, gaf' hij order hem om kwart over twee te roepen. Dergelijk nieuws verspreidt zich snel en men geloofde dan ook, dat hij van plan was om te starten. Tegen den tijd, dat Lind bergh de hangar bereikte waar zijn ma chine de ..Spirit of St. Louis" gereed stond, hadden duizenden zich daar reeds verza meld. Honderden auto's versperden hopeloos den weg, toen het toestel naar het startpunt werd getrokken. De weg was modderig en vele auto's kwamen daardoor met elkaar jn botsing en men moest om extra politie ver zoeken ten einde de orde te handhaven. Fen oogenblik zag het er naar uit, dat de regen den start onmogelijk zou maken, maar om kwart voor vijf (Amerikaansche tijd) begonnen Lindbergh's helpers de pro viand in te laden, gecomprimeerd voedsel, heete koffie en chocolade in thermo9-fles- scheen en een hoeveelheid water. Politie per motorrijwiel moest er ten slotte bij te pas komen om een weg voor den start vrij le maken. Aanvankelijk nam Lindbergh ook nog 'n klein, zwart gelukskippetje mee aan boord, doch hij gaf het even voor den start aan een vriend terug, die hem er op wees, dat het diertje wellicht niet tegen de lage tem peratuur bestand zou zijn. Zijn mascotte is thans een kippebeentje, dat hij zorgvuldig in zijn vestzak meedraagt. Zijn laatste woorden voor zijn vertrek waren: „Maak je niet bezorgd; ik vertrouw er op, dat ik morgen veilig en wel in Parijs ben." Lindbergh's bijnaam, de .vliegende dwaas", moge in het Ilollandsch weinig eerbiedig klinken, voor Amerikaansche ooren is dé „flying fool" een eeretitel, dien hij te danken heeft aan zijn onwaarschijnlijke ontsnapping aan den dood bij vier gelegen heden, door telkens met een valscherm uit het ten ondergang gedoemde vliegtuig te springen. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ. Uw goedkoopste adres voor het omlysten van plateD, foto's enz is het van ouds bekende adres: Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarl.straat 62. '2614a Prof. Dr. A. DROOGLEEVER FORTUYN. Den 18en Juli a.s. verstrijkt de termijn van twee jaren, waarvoor dr. A. B. Droog- leever Fortnyn, vroeger lector in de histo logie aan de Leidscbe Universiteit als hoog leeraar aan het Rochefeller Medical Collega te Peking werd verbonden, om les te geven in de histologie en embriologie en als leider van het practicuur. Naar wjj thans vernemen, zal prof. Droog- leever Fortnyn nog acht jaren aan deze universiteit verbonden blijven, meer speciaal voor wetenschappelijken arbeid, met bet oog waarop vanwege de Rochefeller Foun dation een nieuw laboratorium za! worden gebouwd, aan welks hoofd hjj zal komen te staan. Onze stadgenoot zal zich daar in hel bijzonder aan het erfelijkheidsonderzock wijden. DE VERWEKKER VAN TRACHOOM ONTDEKT. De bekende Japaneche hoogleeraar en bacterioloog prof. Noguchi, heeft op het medische congres te Washington de mede- deeling gedaan, dat hij den verwekker van het trachoom, de bekende oogziekte, heeft ontdekt. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 801 - LEIDEN 4030 STADSNIEUWS. VERKIEZINGSVERGADERING DER ROOMSCH-KATHOLIEKEN. In de Graanbeurs hield gisteravond de R.-K. Kiesvereeniging een propaganda- vergadering, waar als spr. optrad mr. Romme uit Amsterdam. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, mr. Bolsius, begon de heer Romme zijn redevoering. Aansluitend bij hetgeen de voorzitter had gesproken, zeide spr., dat ook bij hem de herinnering was opgewekt aan een reeds vroeger in deze stad vervulde spreekbeurt over en tegen de zakelijke bedrijfsbelastiog, en deze herinnering was niet een van de geringste redenen voor spr. om uit te breken uit de verkiezingscampagne en naar Leiden te komen. Nochtans, dat was niet de eenige reden. Men had tevens medegedeeld, dat de ver houdingen in den Leidschen gemeenteraad zoo zijn, dat de 17 rechtsche en 16 linkscha leden van thans zouden moeten plaats maken voor 17 van links en 16 van rechts. Daar dus de verhouding zoo is, dat de rechtsche meerderheid dreigt verloren te gaan, is dat een voorname reden eens te komen praten over de katholieke, principieele gemeente politiek. Spr. schetst daarna hetgeen er in de ver schillende „groepen" R.-K. kiezers omgaat. Wanneer ieder voor zich beseft en goed beseft, aldus spr., wat het Kath. Partij wezen is, dan vindt gjj het allen mooi ea wordt ge allen enthousiast. Overweeg eens dat mooie, dat grootsche, en, spr. mag 'het zonder overdrijving zeg gen, dat heilige wat er ligt besloten in de taak, die het Kath. Partijwezen nastreeft. Het mooie er in is, te toonen, dat ons beginsel in staat is de zoo ver uiteen- liggende tegenstellingen in de maatschappij te overbruggen. Het is ook van groot be lang, dat ge u gloeien voelt voor die goede zaak. Waarom? Ee« andere spreker vroeg eens aan zij:: toehoorders: Hoe zit dat in de Kath. Partij? Wanneer is daar van overwinning na een stembus sprake? Och, zei hjj, wij spreken van een overwinning, wanneer wij na een verkiezing bevinden minder stemmen te heb ben behaald dan een vorigen keer. Echter, niet zooveel minder als wij gedacht hadden en lang niet zooveel minder als onze tegen standers hadden gehoopt Hoe komt dat? Het groote Kath. kiezers- leger stemt uit plichtsbesef hoe anders is dat bij de Rooden. Daar geen stemmen uit plichtsbesef, want de massa weet van het socialisme niets af dan het negatieve. Maar de verlokking van materieele voor deden. Zeker, het is bij ons veel mooier: plichtsbesef, maar zoo komen wij er.niet. Wrj hebben enthousiasme noodig, élan, strijdvuur en strijdkracht, niet zoo maar in de lucht zwevend, maar worstelend in het levend besef-van de mooie zaak waarvoor wij strijden. Men vraagt niet, dat gij' heel uw belang stelling zult geven aan de politiek Wanneer men vergelijkt de kern van het socialistisch leger, dan is er voor ons 'n verhindering geheel onszelf te geven, 'n verhindering, ons zoo geheel aan de versterking van de poli tieke macht te geven. Die verhindering is de rijkdom. Niet de rijkdom aan stoffelijks goederen, maar de rijkdom van ons gods dienstig leven. Wanneer wij kath. gesteld worden voor gewichtige politieke gebeurte nissen zooals een minislercrisis. of voor de viering van een Eucharistisch Congres, hoe zinkt het eerste dan in het niet bij het laatste. Die rijkdom missen de socialisten. Och, zij gevoelen het wel en trachten daaraaa tegemoet te komen door de stichting van een religieus soc. verbond en het houden van wijdingsbijeenkomsten; maar. zooals het daar toegaat, wordt de ziel niet hooger opgevoerd, maar is het hoofddoel weer: ver sterking van de politieke .macht. Ds. Ear ning sprak op een dier bijeenkomsten'deze woorden- „Ons bindt slechts de gemeen schappelijke ellende" en waarlijk, zij wor den gebonden door een ellende van inwen dige leegte. Is het wonder dat zij. in de" drang naar geluk, die ieder mensch in ziek heefh zich vastklampen aan de leugen van het socialisme? Mr. Romme heeft daarna nog in den breede uitgeweid over de gemeente-politiek van de andere partijen, voornamelijk van de S. D. A. P., waarbij hij verschillende voorbeelden aanhaalde, en o.a. wees op het geen de S. D. A. P. in Amsterdam, hun bolwerk aldus spr. doen. waar zt< zich als één man achter weihouder Wihcm scharen, en besloot zijn lange rede met de volgende woorden: Katholieken van Leiden, stem! gij er me* in, dat wij tegenover dien rood-blauwen ep 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2