PAPIEREN ROZEN S. G. J. DE GROOT Honden-Artikelen en Cesarine. No. 20608 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei Tweede Blad Anno 1927 Centralisatie van het Middenstandscredietwezen. EEN CENTRALE INSTELLING GEWENSCHT. BINNENLAND. FEUILLETON. posten. Een garantie van 6V» millioen wordt voorgesteld. De nieuwe vennootschap zou zich, naar het oordeel der commissie, bereid moeten verklaren, de nog loopende credieten van de liquideerende Hanzebank in het Bisdom Haarlem over te nemen, niet tegen gereed geld, maar tegen uitreiking van 5-jarige obligaties en wel op zoodanige wijze, dat in het totaal niet meer risico schuilt dan ongeveer 10 pCt. de te vergoeden rente ware op 4 pCt. te stellen. De commissie kan nog niet meedeelen, of de regeling van den kant van de Hanze bank zal worden aanvaard, aangezien niet vaststaat, of de crediteuren der Hanzebank aan deze oplossing hoven voortzetting van de liquidatie der credieten de voorkeur zul len geven. De commissie acht het dringend ge- wenscht, dat de plannen in kwestie zooveel mogelijk nog in de eerste helft van 1927 hun beslag krijgen. RECLAME. Noordelnde 11 - Lilden - Telif. 706 2899 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Een bezoek aan Arti. Onder Laatste Berichten" konden wij gisteren nog in het kort melden dat de Ko ningin, de Prins en de Prinses dien middag een bezoek hadden gebracht aan de tentoon stelling van de Maatschappij Arti et Amici- tiae op het Rokin te Amsterdam. Nader ver nemen wij nu nog dat bij aankomst in het gebouw de bestuursleden van Arti aan de Koninklijke gasten zijn voorgesteld. Jongejuffrouw 't Hooft heeft H.M. en H. K. H. bloemen aangeboden. In de kunstzalen, waar o.m. aanwezig waren de nestor van Arti, de schilder Heyl, en de beeldhouwer Toon Dupuis, die de gouden medaille van H. M. de Koningin heeft gekregen voor zijn bronzen buste van prof. Lorentz, heeft de voorzitter van Arti, de heer A. M. Gorter, de Koningin rondge leid. De heer 't Hooft, vice-voorzitter, en de heer A. F. Reicher, secretaris, hebben den Prins en de Prinses in de kunstzalen bege leid. Na de bezichtiging van de tentoonstelling heeft H. M. zich nog onderhouden met de- bestuursleden van Arti, de heeren Rueter en van Raalte, alsmede met de leden van de commissie voor de kunstzaken de heeren: Bobeldijk, voorzitter; Jan Sluyters, Jurrer, van de Poll en Garf en met het lid der com missie voor het weduwen- en weezenfonds, den heer Garms. Om 3 uur verliet H. M., na haar waar deering te hebben geuit voor het geëxpo seerde, het gebouw van Arti, om daarna een rijtoer te maken door het grootste gedeelte van de nieuwe woonwijken in plan-Zuid. De Prins bracht nog een bezoek aan de tentoonstelling van den Bond voor Kunst en Industrie (B. K. I.) in het Stedelijk Museum Z. K. H. werd door de heeren P. M. Cochius voorzitter, J. E. van Dissel, se cretaris-penningmeester, C. W. H. Baard, G. P. Tierie en H. Wouda ontvangen. De Prins toonde groote belangstelling voor het doel van den Bond. samenwerking tusschen industrieëlen en kunstenaars tot het ver krijgen van een goed massa- en seriepro duct en onderhield zich geruimen tijd met de aanwezige inzenders. Ook wisselde Z. K. H. eenige vriendelijke woorden met een ouden glasblazer uit Leerdam, die den Prins verschillende blaastechnieken uiteenzette. Het avondfeest, dat ten paleize is gehou den, is bijgewoond door meer dan 900 per sonen, onder wie vele dames. Tot hen be hoorden vele autoriteiten en bestuurderen van allerlei colleges en vereenigingen in Noord-Holland Men zag er leden van de Eerste en de Tweede Kamer, Provinciale Staten en het gemeentebestuur van Amster* dam. burgemeesters van verschillende ge meenten, leden van de rechterlijke macht, vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en nijverheid, kunsten en wetenschappen, kerkgenootschappen en van het consulaire ocrps Bijzonder vielen ditmaal op de ver-* tegenwoordigers van het Indonesisch ver* bond van jongeren. De Koningin verleende eerst geruimen tijd in gezelschap van den Pnns audiëntie in de Troonzaal aan de dames en heeren, die den wensch hadden te kennen gegeven aan haar voorgesteld te worden. Inmiddels on derhield Prinses Juliana zich in de Burger zaal met een groot aantal gasten. De Prin ses was gekleed in een eenvoudig wit tullen avondkleedje, goud doorweven; zij had een kran9 van margrieten in het kapsel. Omstreeks 10 uur verschenen de Konin* gin en de Prins in de Burgerzaal, waar H.M, tot over elven cercle hield. De Koningin was gekleed in lichtgroen velours toilet, op het hoofd en aan den hal9 fonkelde het na tionaal huldeblijk: het diadeem, het collier enz. De Prins, die de admiraalsuniform droeg, 9prak eveneens met vele aanwezigen* De Prinses begaf zich later naar de Mozes* zaal, die als gewoonlijk gereserveerd was voor de dames en hare geleiders. De buffetten waren dit jaar versierd met een rijkdom van rose rhododendrons. Op het buffet in de Mozeszaal prijkte een his torisch zilverstuk, de eereboog. die intertijd de stad Amsterdam aan Koning Willem II heeft geschonken. DE UITVOERHANDEL VAN HARING. Bestrijding van misbruiken. Ingediend is een wetsontwerp ter voorko* ming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring. Hoewel in het algemeen tot kort na den oorlog de Nederlandsche pekelharing zich goed op de wereldmarkt heeft kunnen hand haven, bleken er bij een in 1922 door onza diplomatieke en consulaire ambtenaren in het buitenland ingesteld onderzoek verschil-* lende klachten te bestaan over kwaliteit, sorteering, de wijze van pakken, den ge- wichlsinhoud der tonnen, en over de kwali* leit van het fust. Ook langs officieelen weg werden uit ver* schillende landen, doch vooral uit Duitsch- land, dat nog steeds de voornaamste afne* mer is van onze haring, steed9 meer klach ten vernomen over verkeerde haringhan* del. De overtuiging won steeds meer veld, dat, wil men het verloren terrein herwin nen, alle krachten daartoe moeten worden ingespannen. Van de zijde der verschillende belanghebbenden zijn daartoe pogingen in het werk gesteld, welke tot dusverre alle gefaadl hebben als gevolg van krachtigen tegenstand van een deel der handelaars. Een en ander had tot gevolg, dat den laatsten tijd uit de kringen der belanghebbenden zelf reeders zoowel als handelaren er met klem bij de regeering op werd aangedron gen, maatregelen te nemen om misbruikea tegen te gaan, hetgeen geleid heeft tot de in diening van het onderhavige ontwerp. Wan neer echter door de getroffen maatregelen de goede naam van ons product weder her steld is. zal de Minister het toejuicheh, in dien later een vereeniging van belangheb benden de controle zelf ter hand zal kunnen nemen onder voldoende waarborgen, dat deze afdoende zal kunnen worden uitge oefend. Mocht dit oogenblik aangebroken zijn, dan zal ook voor de Regeering het tijd stip gekomen zijn, om te overwegen, zich van dit terrein terug te trekken, Volgens art. 1 van het wetsontwerp zal worden verboden, haring van een der bij al- gemeenen maatregel van bestuur aan te wij zen soorten uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, wan neer die haring niet verpakt en de verpak king niet gemerkt is op de bij een K. B« voorgeschreven wijze. Het ligt nl. in de be doeling regelen te stellen t.a.v, de maten van het fust. De handelaar wordt verantwoordelijk ge steld t.a.v. de voorgeschreven maten der tonnen en de merken, die hij gebezigd heeft, Ingediend Is een ontwerp tot wijziging yan het Vile hoofdstuk B der Staatsbegro ting voor 1927. De door den Minister ingestelde com missie tot onderzoek van de vraag of en zoo ja, op welke wijze op een de levens vatbaarheid waarborgenden grondslag een centralisatie van het middenstandscrediet wezen zou kunnen worden tot stand ge bracht, heeft op 19 April j.l. haar rapport uitgebracht. Met den inhoud van dit rapport heeft de minister zich vereenigd en bjj het ont werp wordt thans voorgesteld, de door het Rijk aan de Nederlandsche Bank verleende garantie voor credieten door haar verleend aan de AJgemeene Centrale Bankvereemguig voor deD middenstand op de in het rapport bedoelde nieuwe centrale bankinstelling over te brengen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat mei de Nederlandsche Bank is overeen ge komen, dat dezelfde verhouding, welke voor de verdeeling van het risico met betrekking tot het aan de Algemeene Centrale Bank- vereeniging voor den Middenstand te ver- leenen crediet was aangenomen, ook zal gelden voor het verlaagde crediet dat aan de nieuwe bankinstelling zal worden ver leend. Derhalve zullen in de eerste f3 millioen verlies, welke de Ned. Bank uithoofde van de credietverleening ter zake van de f9 millioen, welke moeten strekken ter voor ziening in het tijdelijk gemis van een vol doend aandeelen-kapitaal en een reserve fonds, onverhoopt mocht Ijjden, de Slaat en de Ned. Bank ieder de helft dragen, terwijl daarboven het verlies geheel door den Staat wordt gedragen. De Staat daarentegen loopt geenerlei risico uil hoofde van de gewone disconto-bevoegd heid, welke naast het evengenoemde crediet door de Ned. Bank aan het nieuwe bedrijf zal worden verleend. Ten slotte merkt de minister op, dat ln de statuten een bepaling zal worden op genomen, inhoudende, dat, zoolang de re- geeringsgarantie duurt, de voorzitter van den Raad van Toezicht wordt benoemd door de directie van de Ned. Bank in overleg met den minister. Voorgesteld wordt, voor het bovenomschre ven doel onder art. 110 van de begrooting van Financiën een memoriepost op te nemen. Aan het rapport Is het volgende ontleend: Als middenstandscrediet moet naar het oordeel der commissie worden beschouwd credietverleening aan 'den landbouwenden, j'ndustrieelen of handeldrgvenden middenstan der ten behoeve van de uitoefening van zqn bedrijf. Het voorschotvraagstuk voor particulieren ten behoeve van hun huishou ding staat, naar het oordeel der commissie, geheel op zichzelf en ressorteert niet onder de taak der middenstandscredietinstelhngen. De vraag of, en zoo ja, tot welk bedrag en voor welken duur crediet zal moeten worden verleend, zal geheel afhankelijk zijn eenerzjjds van de positie van den crediet- nemer, anderzijds van de innerlijke kracht van het credietgevende bedrijf Een afzonderlijke organisatie van het middenstandscrediet heeft alleszios reden van bestaan. Een instelling, die zich op het middenstandscrediet specialiseert, kan zich goedkooper organiseeren, dan een groote bank. Te onzent bestaat dit gespecialiseerde bedrjjf en bet heeft getoond, levensvatbaar heid te bezitten. De vraag is echter, of mc-n niet een krachtige organisatie moet opbouwen, welke in staat is het Midden standscrediet in zjjn geheel op een gezonde basis te brengen. Deze vraag nu beantwoordt de commissie bevestigend. Echter heeft een middenstandscredietoe- drijf op den duur alleen reden van bestaan, indien het zonder financieelen steun van Slaatswege kan werken. Dusdanige steun mag slechts worden geduld bij wijze van overgangsmaatregel en in geen geval een De Roman van een Circnsmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 22) Duizendmaal moeilijker, klonk het hartstochtelijk. Ik zou het dan hebben kunnen verdragen, omdat ik het had moeten herdragen, maar nu Je vergist de jongen, zei Fergerson met ▼aderlijke vriendelijkheid. Je bent nu nog overtuigd, dat al je geluk van miss Fane af hangt, maar je zult nog wel eens tot de con fusie komen, dat je het nu mis moet hebben fehad. Als zij werkelijk van je gehouden had. j Ik weet wat u zeggen wilt, viel Roric snel en geprikkeld in de rede; maar ge- lo°ft u me, dat was niet haar schuld. U weet I hoe haar moeder is. Voor die is geld en luxe I fles. En Lilian moet eenvoudig doen wat zij ?e?l. Als ze verloofd is met den ouden I Huerno, is dat eenvoudig het werk van haar I hoeder Daar durf ik een eed op doen. I Mr. Fergerson glimlachte Hoor eens, we I .^n niet meer in een tijd, dat men onwil- I 5e bruiden gillend naar het altaar sleept, I e' hij droog. I Wij had miss Fane eenmaal ontmoet en zij I dierminst den indruk gemaakt van een I willoos scheuseltje op hem gemaakt, HET WETSONTWERP INGEDIEND. permanent karakter dragen. Uitgaande van deze beginselen kan de commissie den toe stand, waarin het middenstandscrediet ver keert, onmogelijk gunstig noemen. De ge leden verliezen zjjn hoofdzakelijk een ge volg van het feit, dat verschillende midden- standscredietinstellingen zich hebben bewe gen op een terrein, waar zq uit den aard der zaak niet thuis behoorden. De com missie is eenstemmig van oordeel, dat aan de concurrentie zooveel mogelijk een eind moet worden gemaakt. Bedoeld wordt de concurrentie van middenstandscredietinstel- lingen. Zij meent, dat hiertoe allereerst noodig is, dat voor het geheele land slechts één centrale middenstandscredietinstelling zal werken. Op verschillende plaatsen ontbreken de grondslagen voor een levensvatbaar zelf standig middenstandsbankbedrijf. Op zulke plaatsen kan de centrale als zelfstandig cre- d:etgevend lichaam optreden, maar ook als disconto- en controle-centrale voor die zelf standige banken, die bewezen hebben voldoen de levensvatbaarheid te bezitten. Wat het beperken der plaatselijke concur rentie betreft, moet behalve in groote ste den als ideaal worden beschouwd, dat in iedere plaats slechts één middenstands credietinstelling werkzaam is. De Centrale moet zoodanig zijn Ingericht, dat voor de toekomst het ontstaan van nieuwe concurrentie zooveel mogelijk zij uitgesloten. Om dat te bereiken, is het noodig, dat in die Centrale de drie groepen van het middenstandscrediet, welke men ons land leent, gelijken invloed erlangen. Het een noodigst is daarom de nieuwe Centrale op te bouwen door combinatie van de twee bestaande centrale middenstands- credietinstellingen, t.w. de Coop. Centr. Boas- bank en de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand, met toevoeging daar aan voor zoover mogelijk van het over blijvende gedeelte van het R.-K. Midden standscrediet. Als zoodanig komt in aan merking de Middenstandsbank voor Limburg te Maastricht, terwijl voorts door over neming van credieten der liquideerende Hanzebank in het Bisdom Haarlem, het bij deze stelling geïnteresseerde deel van den R.-K. Middenstand, aan het nieuwe instituut kan worden verbonden. De commissie is er in geslaagd, met de voormannen der betrokken organisaties tot overeenstemming te komen. Uit de genoemde bedrijven zal een nieuwe centrale worden gevormd, waarvoor als rechtsvorm is ge kozen, die eener N.V. „De Ned. Midden standsbank". Uit dp concept-statuten blijkt, dat ten einde de samenwerking der drie samenwer kende groepen zoo hecht mogelijk vast te leggen, en tevens de gelijkheid van behan deling der verschillende belangen te waar borgen, een klein preferent-kapitaal wordt gecreëerd, verdeeld in aandeelen op naam. Dit kapitaal is verdeeld in drie gelijke se ries, van welke series er één aan elk der drie samenwerkende groepen tegen storting van het nominale bedrag in contanten, wordt toegewezen. Elke serie geeft recht op bezetting van een derde der plaatsen in het college van commissarissen en in den raad van toezicht. Deze nieuwe vennootschap, welke als een zelfstandig bankbedrijf en verder als dis conto- en controle-centrale zal optreden, zal de genoemde drie bedrijven met alle activa en passiva overnemen. De betaling voor die overneming zal ge schieden in aandeelen voorzoover de waar de der activa die de^ passiva met uitzon dering van kapitalen-reserves overtreft. Door een speciale commissie van deskun digen is vastgesteld, dat bij de A. C. B. v. d. M. en bij de M. B. van Limburg een meer waarde bestaat van f400.000 ieder, terwijl bij de Centrale Boazbank, die als coöp. vereeniging slechts met een klein gestort kapitaal werkte, het bedrag der passiva door dat der activa juist werd gedekt. De regeeringscommissie is, op grond hier integendeel, het scheen een kloeke natuur, die heel goed wist wat ze wilde. Enfin, zei Rorichet is nutteloos om te praten over alles wat had kunnen zijn. Ik zou er mijn rechterhand voor over hebben als ik Rosalie terug kon halen. Meen je dat nu heusch of zeg je dat maar zoo? vroeg Fergerson scherp. Roric aarzelde. Neen, als ik eerlijk wil zijn, geloof ik toch niet, dat ik het echt meen.... Ahal Fergerson liet zich met een grimmigen trek op zijn gezicht weer in zijn stoel vallen. Roric liep opgewonden de kamer op en neer en verstolen wierp hij achterdochtige blikken op den advocaat. Plotseling kwam hij vlak voor den ouden heer staan: Hebt u iets gehoord, iets nieuws? vroeg hij. Fergerson bedacht dat het toch misschien ook wel zonde zoude zijn voor het dappare kleine meisje om voor haar leven aan zoo'n moreelen slappeling gebonden te zijn. Maar hij antwoordde onverstoorbaar-bedaard: Als je denkt, dat ik wat voor je achter houd, waarom ga je er dan zelfcniet heen om te informeeren? Er zelf heengaan? Ik hoop er nooit meer te komen. In de heele buurt niet. Ik wou dat ik de „Four Wihds" van de hand kon doen Dan koop ik een huis in Londen. Maar dat is nu eenmaal niet mogelijk. Het is onvervreemdbaar familiebezit. Fergerson legde zijn hand op den arm van den jongeman en 9prak hem vriendelijk toe: Roderick, wanneer zul je toch eens iets ernstigs beginnen? Het is schandelijk, dat je je geld en jp beste jaren wegsmijt Er zit toch zooveel goeds in je Je hebt me verteld, dat dat arme meisje je beschaamd had gemaakt, dat ze je gebrek aan levensernst en leyens- van en ln aanmerking nemende de wen- schelijkheid om de positie der drie groepen in het nieuwe bedrijf zooveel mogelijk ge lijkwaardig te doen zijn, tot de conclusie gekomen, dat van het op f 6 millioen te stellen maatschappelijk kapitaal der nieuwe vennootschap, als betaling van den inbreng der meerwaarde aan de A. C. B. v. d. M. en aan de M. B. van Limburg ieder f 400.000 aan aandeelen ware uit te reiken, terwijl de Boaz-organisatie een gelijk bedrag aan aandeelen zou verkrijgen tegen betaling van f400.000 in contanten. Het geplaatst en volgestort kapitaal der nieuwe vennootschap zal aldus bedragen f 1200.000, vermeerderd met een preferent- kapitaal van f 60.000. Voorts heeft de com missie overwogen dat het voor de ontwik keling der nieuwe vennootschap van zeer groot belang moet worden geacht, om de groote groep bij de tegenwoordige bedrijven als (gewoon) aandeelhouders als anderszins geïnteresseerden, die zich door den gang van zaken en de geleden verliezen gedu peerd zagen, op eenige wijze aan het nieuwe bedrijf te binden. Zij is van oordeel, dat de zoozeer gewenschte medewerking dezer groepen te verkrijgen zou zijn, wanneer de nieuwe vennootschap bij haar oprichting aan hen een aantal oprichtersbewijzen zou uitkeeren. Bij deze uitkeering zou van de groep der A. C. B. v. d. M., de groep der Centrale Boaz-Bank en de R.-K. Groep op gelijke wijze moeten worden behandeld. Het ligt in de bedoeling, om de aldus geschapen op richtersbewijzen in den loop der jaren uit te loten. De uitgesloten oprichtersbewijzen zullen intusschen niet worden ingetrokken tegen gereed geld, aangezien dit zou leiden tot een ongewenschte onttrekking van midde len aan het bedrijf, maar tegen uitreiking van een onderaandeel van f 100, per op- richtersbewijs. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat het in totaal voor uit loting der oprichtersbewijzen te bestemmen bedrag moet worden bepaald op 8 X f600.000 of wel f 1.800.000. Bij het verdeelen dier winstbewijzen fs aangenomen, dat de medewerking van de zijde van den R.-K. Middenstand aan de nieuwe instelling niet beperkt zou blijven tot den inbreng van de Middenstandsbank voor Limburg, maar dan ook overigens de R.-K Middenstand door zijn organisatie tot medewerking zou worden aangespoord. De bedoeling is dan ook niet dat de voor de R.-K. groep bestemde oprichtersbewijzen uitsluitend ten bate van de Middenstands band voor J_»imburg zullen worden aange wend. Een steunregeling voor het overgangs tijdperk acht de commissie noodzakelijk omdat het voorloopig niet mogelijk zal zijn voor de nieuwe vennootschap een kapitaal bijeen te brengen, evenredig aan den om vang van de over te nemen verplichtingen. Ter aanvulling dezer leemte zou een garan tie ten behoeve van de Nederlandsche Bank voor credietverleening aan de vennootschap kunnen strekken, mits deze zóó geregeld zij, dat zij de facto als een garantie voor crediteuren kan worden beschouwd. Bij de oprichting van de nieuwe vennoot schap kan intusschen de ten behoeve der Alg. Centr. Bankver. verleende garantie vervallen. Worden de verwachtingen der commissie niet teleurgesteld, dan zal de nieuwe ven nootschap een rentabiliteit ontwikkelen, welke haar in staat zal stellen haar aan deelenkapitaal geleidelijk uit te breiden. Naar gelang van deze uitbreiding kan de door den Staat verleende garantie worden ingekrompen en op den duur geheel ver dwijnen. Ook zal een voorziening moeten worden getroffen voor de risico's, welke nog schuilen in de crediet-portefeuilles der over te nemen bedrijven. De commissie heeft de Nederlandsche Bank-garantie nader ont wikkeld. Volgens deze regeling is het risico van den Staat beperkt tot het verlies op het totaal van een aantal met name genoemde moed heeft laten voelen. Dat Is het, wat je noodig hebt; een dappere, trouwe vrouw, die je kameraad is, die je den goeden weg wijstgeen luxe-vrouwtje, geen speel pop, die aan niets anders denkt dan aan de dingen, die ze van jouw geld kan koopen. Je hebt je handen vol mogelijkheden, Rode- riekben je van plan ze op den grond te laten vallen? Op een terechtwijzing van den ouden Fer gerson had Roric allerminst gerekend. Hij probeerde zich wijs te maken, dat hij belee- digd was. maar daarvoor was de herinne ring aan Rosalie te hard aangekomen. Neen, de klap was raak geweest. Hij voelde een prop in zijn keel komen en een tweede herinnering kwam zich bij de eerste voegen. Hij zag zich weer met Rosalie staan op den landweg naar Bedmund bij het kruispunt, waar hij haar na de voltrekking van hun huwelijk had afgezet. Hij zag weer hoe zij haar schuwe oogen naar hem op sloeg; hij voelde den zachten druk van haar kleine handen op zijn schouders. Wat er ook gebeure, ik zal altijd blij zijn, dat je mij getrouwd hebt. Met een plotselinge ruk trok Roric zich los uit den vriendelijken, lichten greep van den ouden Fergerson. Zonder een woord te zeg gen. maar met een vuurrooden blos van schaamte op zijn gezicht en tranen in zijn oogen. rende hij de kamer uit. De oude heer luisterde naar de gejaagde voetstappen op de trap, in de hallDaarop hoorde hij de voordeur dichtslaan. Er kwam een warme tinteling in zijn heldere oogen en hij zei in zichzelf: Ik zal het toch maar wagen: ik geloof, dat ik het toch maar wagen moet!. XI. Roderick rende in één opwinding de straat op. Van ergens ver af kwamen de klanken van een muziekcorps in den vochtigen avond. Het deed de herinnering ontwaken aan den optocht van den circuslroep en hij vroeg zich af, of hij de heugenis van die be klemmende dagen wel ooit weer zou kwijt raken. Een taxi reed hem achterop. Taxi, sir? vroeg de chauffeur, die wel een vrachtje wilde hebben. De jonge Briton aarzelde een oogenblik en antwoorde dan: All right. Hij maakte het portier open en zei op een toon die bijna uitdagend klonk: Ildersley Gardens 45 West. De auto had een snelle vaart en Roric leunde achterover in de kus9en9. Hij staar de met een afwezigen blik door het portier raampje. Er was iets dat hem dreef om naar het huis van Lilian te rijden. De taxi had het idee spontaan bij hem doen opkomen. Hij wist dat ze waarschijnlijk niet thuis kon zijn-, hij was in een gewoon costuum en in Ildersley Gardens waren ze erg op de vormen gesteld. Maar het was,alsof hem dat op dit oogenblik niets kon 9chelen. Hij was weer in dezelfde onverschillige stem ming als op den dag dat het eerste testament geopend was en dat hij weggetuft was om Rosalie op te zoeken in zijn heftig ver langen naar bemoediging en troost. Toen hij op de sloep van het huis stond voelde hij een ongekend gevoel van zenuw achtigheid in zich opkruipen Hij had Lilian niet weergezien sinds dien avond toen hij ijlings naar de Four Winds had moeten ver trekken. Hij had den brief, waarin zij hem zijn vrijheid teruggeven had, niet beant* woord en haar evenmin van het terugkrijgen van zijn vermogen op de hoogte gesteld. In zijn ontsteltenis om den dood van Rosalie was hij niet weer naar Lilian ge-, gaan, maar toch had hij er zich meermalen op betrapt, dat hij een visioen had van hun weerzien.... van Lilians vreugde als hij haar vertellen zou, dat nu niets meer hun huwelijk in den weg stond. Huwelijk! Plotseling zag hij zich weer terug in dat kleine, eenzame, halfverlichte kerkje; de herfstbladeren dwarrelden bui-, ten over de graven van het kerkhof en da kille regendroppels drupten als tranen langs de zerken. Hij voelde Rosalie's kleine hand weer beven in de zijne en hoorde weer haar verlegen stem. Dat was het huwelijk geweest, dat hem bond.... wat was hij voor een harteloos man, om te denken aan een ander, terwijl deze tragedie nog zoo versch was? Het dienstmeisje deed de deur voor hem open. Zonder een verzoek af te wachten, stapte hij de hall binnen. Hij was buiten zich zelf. dat hij niet wachtte tot het meisje hem behoorlijk zou hebben aangediend, maar op haar mededeeling dat miss Fane thuis was, liep hij de hall door naar de woonkamer. Voordat hij de deur bereikt had werd deze al geopend en verscheen Lilian zelf op den drempel, Roric 1 Hij volgde haar de kamer binnen en ging met zijn rug tegen de deur staan. Je verwachtte zeker niet dat ik het zou zijn. Zijn hart klopte heftig. Neen. Ze keek hem aan van den over kant van de kamer; haar wenkbrauwen waren gefronst. (W rdt vervolgd}.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5