AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. Nulsgebouw: Openb. verg. Vrijheidsbond aid. Leiden. Spr dr. P. Dioogleever Fortuyn. Nam. halfnegen. Stadszaal (groote zaal). Openb. verg. Chr. Hist. Unie aid. Leiden. Sprekers de heeren Ëchokking en Krijger. 8 uur nam. Zaterdag. Zomerzorg; Derde opvoering revue „Film" 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 16 lot en met Zondag 22 Mei a s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Telefoon 523. met de trein naar Den Haag wilde ver trekken, liep op het perron dicht aan den kant van de spoorbaan. Al pratende met een kennis kwam hij te dicht naar den kant en achterwaarts loopende geraakte hij tus- schen den rand van het perron en een nog stilstaanden trein met een zijner beenen bekneld. Het ging nog niet zon gemakkelijk den man uit zijn benarde positie te verwij deren. Toen dit eindelijk geschied was en de inmiddels opgeroepen „Eerste Hulp dienst" den toestand van den getroffene had onderzocht, bleek dat hel been boven den enkel gekneusd en tevens gebroken Was. De man werd naar het Elizabelh- gesticht vervoerd en aldaar opgenomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld „Snel heidsmetingen bij ringopening van Phla- liedderivaten" de heer Abel Tasman, gebo ren te Amsterdam. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Indisch recht de heer A. W. Zadelhof! (Den Haag), en voor het arts-examen le gedeelte de heer L. Koster (Leiden). Bevorderd is tot arts de heer M. C. Lequin (Leiden). Het bestuur van de afdceling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" heeft de secretaris van het hoofdbestuur van den Bond, de heer S. N. Posthumus, te Amsterdam, bereid gevonden om op Zater dag 28 Mei a s. voor leden en genoodigden te spreken over: „De aansluiting van den „Bond v. Ned. Onderwijzers" bij het „Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen" Er zal voor gedaehlenwisseling ruimschoots gelegenheid worden gegeven. Waar in de Leidsche afdeeling tegen aansluiting bij het N. V. V. nogal oppositie bestond en blij kens de niet-aansluiling bij den Leidschen Bestuurdersbond nog steeds bestaat mag verwacht worden, dat voor deze vergade ring in onderwijskringen veel belangstel ling zal bestaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na het Fransche bezoek aan Engeland De economische conferentie. Nu de Franjsche gasten Engeland weer hebben verlaten, geven enkele bladen, een korte beschouwing. De „Times" betoogt dat de Entente cordiale in haar wezen een onmisbare aan vulling is voor Locarno. „Het doel van Locarno was den vrede stevig te grond vesten. Frankrijk en Engeland hebben in deze taak nauw samengewerkt. Zooals do zaken staaD, ie het hun functie voor zulko breede doeleinden samen te werken. In deze nieuwe faze van samenwerking die de geschiedenis aan deze twee landen voorschrijft, kan het nauwelijks anders of er zullen zich verschillen van meening voordoen aangaande de methoden en de dichtst bij zijnde oogmerken. Maar aan gaande de grootere taak van samenwer king voot den vrede en het betrekken van andere Da ties in de sfeer van deze opbou wende pogingen is er geen geschil moge lijk. In dit feit ligt de eigenlijke boteeke- nis van het bezoek van Doumergue ©d het is ons een genoegen geweest, hem als den vertegenwoordiger van Frankrijk en de zich uitbreidende entente te eeren." De „Echo do Paris" schrijft, dat de be sprekingen, dio tusschen Chamberlain cn Briand hebben plaats gehad, waarschijnlijk slechts algemeen© zaken betroffen. Het is niet de gewoonte van Briand zich met bij zonderheden bezig te houden, terwijl hij ook geen documenten mee naar Londen heeft genomen. De „Petit Parüsien" meent, dat uit het officieel communiqué blijkt dat de beide ministers wel hetzelfde doel voor oogen hebben, doch dit van een verschillend standpunt beschouwen. In ieder geval heb. ben de beide ministers besloten vriend schappelijk het onvermijdelijke compromis uit te werken, b' and en chamberlain heb ben voor de Entente gunstige perspectie ven geopend. Volgens de Matin" wordt in Engelsche kringen verzekerd, dat de Ministers hoofd zakelijk gesproken hebben over de ver mindering der bezettingstroepen in het Bijnland. Voor 15 Juni. op welken datum de vestingen in het Oosten moeten zijn af gebroken. zal hieromtrent evenwel geen beslissing vallen Het „Journal" noemt het bezoek van president Doumergue aan Londen uitslui tend een hoffelijkbeidsbezoek. Ook de „Oeuvre" is deze meenmg toe- geda-an en het blad voegt er aan toe, dat het onzinnig ns te beweren, dat Frankrijk partij moet kiezen voor Engeland in het Engelsch-Russisch confTict. Ter economische conferentie is men het eindelijk eens geworden over de redactie van de motie betreffende dc kartels. De goedgekeurde tekst constateert het stre ven naar samenwerking tusschen de lei ders der groote ondernemingen en stelt vast, dat de resultaten van dergelijke sa menwerking bepaald worden door den geest waarin zij tot stand komen. Zooveel mo gelijk publicatie over het werk deT karteli wordt ten zeerste aanbevolen. Omtrent den Rusaiechen eisch tot erken ning van het naast elkaar bestaan v<uQ twee economische systemen heerscht in confereDtiekringen de meening, dat een practisohe oplossing gevonden kan wor den. Men zal trachteD een formuleerrag vast te stellen, die wel is waar van de aanvamkedijk van Russische zijde ver wachte zal afwijken, maar met de wen- schen der Russen toch in afdoende mate rekening zal houden. DUITSCHLAND. De Rijksdag met racantie Geen kolenprijsverhooging Hölz onthulling? De Rijksdag ia met Pinkstervaoantie uit eengegaanop 14 Juni worden de zittingen hervat. Eerst werd de wet op het lucifersmono- poli© nog in tweede en derde lezing goed gekeurd. De democraten, de socialisten en de oemmuni'sten stermdlen tegen. he«t wetsont werp. De rijk^kolenraad heeft het voorstel vaD het Kol en syndicaat om den steenkoolprijs met V/2 percent te verhoogen, verworpen. Gelijk bekend is de comnnmisten-leider Max Hölz destijds wegens moord op een landgoedbeziftter tot levenslang -veroor deeld. Er heeft zich nu een arbeider Friehe, uit Halle, aangemeld, die verklaart de dader te zijn van den moord. De politie heeft een scherp onderzoek aangevangen. Men acht de mogelijkheid n.l. niet uit gesloten, dat Friehe, die een fanatiek com munist schijnt te zijn, zich wil opofferen alleen om Hölz uit de gevangenis te be vrijden. In tusschen heeft de justitie na tuurlijk den plicht, te onderzoeiken, in hoeverre Friehe bij den moord op Hess betrokken is geweest. FRANKRITK. De legerwet De sultan van Marokko ernstig ziek. De Kamer is begonnen met de bespreking van de wet op de algemene organisatie van het leger. Zij heeft met 415 tegen 31 stem men een communistische motie tot verda ging van de besprekingen verworpen. Uit Casablanca wordt bericht, dat de Sul tan van Marokko ernstig ziek is en dal de erfgenaam tot den troon met een zuster van den sultan en een stoet grootwaardigheids- hekleedcrs naar Rabat is vertrokken, waar de Sultan ziek ligt. ENGELAND. De inval in de Arcos Ver lenging der hunrwet? Minister Joynson Hicks heeft gistermid dag in het Lagerhuis meegedeeld dat hij de beloofde ophelderingen nopens den inval bij de Arcos Ltd. nog niet kon geven en het Huis tot Dinsdag a.s. geduld moest oefenen. Het te schiften materiaal is zoo omvangrijk gebleken, dat een volledig overzicht nog niet .tot 's ministers beschikking staat. Op een vraag uit het Huis of de minister wist, dat de Arcos als een Engelsche naam- looze vennootschap in het handelsregister stond ingeschreven en of daarom reeds de inval al niet onwellig was, antwoordde de minister, dat hij dit heel goed wist, maar dat het volkomen in orde was om ook bij een naamlooze vennootschap huiszoeking te houden, indien er redelijke gronden toe aan wezig waren. In dit geval was de juridische stelling der regeering volkomen onaantast baar, omdat diefstal of heling van staats stukken ten laste gelegd werd. Henderson verzocht Woensdag gelegen heid te geven tot debat, waarop Baldwin verzocht met Donderdag genoegen te nemen, daar de minister van buitenlandsche zaken Woensdag niet aanwezig kan zijn. Aldus werd besloten. Op een vraag naar de positie van het hoofd van de Russische handelsarvaardiging, zeide Chamberlain: „Er is eenige verwar ring ontslaan door het feit, dat Klopliankin, de voorganger van Kintsjoek, niet slechts de officieele agent was volgens de bepalingen van de handelsovereenkomst, doch tevens commercieel adviseur van het sovjetgezant schap. Alleen in die capaciteit had hij recht op diplomatieke voorrechten. De officieele handelsagent geniet alleen de voorrechten, die in het handelsverdrag beschreven zijn. De commercieele atlaché's van de diploma tieke gezantschappen te Londen hebben na tuurlijk recht op de diplomatieke voorrech ten." De oppositie deed nog verschillende vra gen over de zaak, waarvan er eenige, die te ver afdwaalden, niet door den speaker werden toegelaten. Verrassend was de ver klaring van den minister, dat de regeering niet voornemens is vergoeding aan de Arcos aan te bieden voor de toegebrachte schade. Dit werd op de conservatieve banken met groot gejuich ontvangen. De minister zei, dat de rechter bevoegd was toestemming te geven tot huiszoeking door de politie als hij overtuigd was, dat er een overtreding was begaan. Onder groot tumult begon de com munist Saklatvala daarop de vraag, of het wettelijk geoorloofd was aan een magistraat zulk een vergunning te geven en zulk een schade te veroorloven, ten einde het den mi nister van buitenlandsche zaken gemakke lijk Ie maken iets binnen te smokkelen in het kantoor van iemand anders. De rest ging irr -bet rumoer verloren en antwoord werd niet gogeven. Aan het einde van zijn vra genlijst zeide de premier, dat de geheele vol gende week aan de vakvereenigingen zal worden gewijd behalve Donderdag als ten minste op dien dag de oppositie geen motie van wantrouwen voorstelde. Daarop zeide Clynes verontwaardigd, dat de oppositie zich het recht voorbehield aan de motie den vorm te geven dien zij verkoos, waarop Baldwin zeide, dal liij alleen voor een motie van censuur een geheelen dag beschikbaar zal stellen. De Kabinetsraad heeft den tekst van de ontvangen Russische protestnota besprokeu en tevens de wenscheiijkheid om verande ringen in het Russisch Engelsch handelsver drag aan te brengen. Besluiten zijn echter nog niet genomen. De wet tot beperking van de huren zou einde van dit jaar afgeschaft moeten wor den. Volgens de „Daily Telegraph", zou de minister van volksgezondheid echter van plan zijn, haar nog voor een jaar te ver lengen. OOSTENRITK. De legeeringsverklaring van Seipel. De Nationale Raad heeft de Ijjst der nieuwe ministers met de 94 stemmen der coalitie tegen 70 stemmen der sociaal-demo craten goedgekeurd. De vergadering werd daarop onderbroken om den ministers ge legenheid te geven bij den president der republiek den eed op de grondwet af te leggen. Om 2 uur heeft gisteren bondskanselier Seipel de regeeringsverklaring voorgelezen. De drie meerderheidspartijen, aldus de kanselier, gingen de verplichting aan, alles wat ben scheidt, op den achtergrond te stellen en al Haar krachten gemeenschappe lijk te wijden aan de saneering van den economischen noodtoestand, waarvan de ge heele bevolking nog steeds de pijnlijke ge volgen ondervindt. Ö\ergaande tot de betrekkingen van Oos tenrijk met het buitenland, verklaarde dr. Seipel, dat thans de tgd nadert, waarop de volken en staten, de hun toekomende plaatsen met en naast elkander zullen gaan innemen. Oostenrijk is voor dat tijdperk, wat zijn buitenlandsche politiek betreft, goed voor bereid, daar het met alle volken vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt Die betrekkingen voortdurend nog ont wikkelen zal het streven der regeering zijn. Speciaal, zeider Seipel verder, ligt ons de verdere ontwikkeling van onze betrek kingen tot onze broeders in het Duitsche Rijk na aan het hart. (Groote bijval). In geestelijk opzicht kan do verstandhouding natuurlijk niet nauwer worden, maar wjj wenfehen daarenboven alles te bevorderen, wat in oeconomisch of in ander opzicht de toenadering tusschen beide staten steeds namVer kan maken. (Toejuichingen). Seipel besloot met een beroep te doen ora in alle openbare kwesties de regeering de vrije hand te laten en te streven naar verlichting van de kosten van levensonder- bond voor de bevolking. EGYPTE. Kabinetscrisis bezworen. o.xt.ivi aanleiding van de benoeming vaj een paar ambtenaren heeft weer een re- geeringscrisis gedreigd, doch deze is ten slotte nog bezworen na een onderhoud tus schen den premier en Zagktel pasja. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGONGELUK. Majoor Harold Geiger, de commandant van het vliegterrein Aberdeen in Ameri- kaansch Maryland, is volgens een beric-lit uit New-York met zijn vliegtuig neerge stort. Het vliegtuig geraakte in brand, zoodat de vlieger in de vlammen omkwam. BOOTONGELUK. Bij het oversteken van den Dnjepr nabij Kieff sloeg een boot, tengevolge van een hevige windvlaag om. Negentien personen vonden den dood in de golven. EEN INBREKER MAAKT ZICH BLIND. Naar uit Berlijn gemeld wordt., heeft de inbreker Bartkowski, die onlangs tot 4 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, en die van dit vonnis in hooger beroep was gegaan, in zijn cel een zenuwaanval gekre gen, waarschijnlijk door de spanning, waar in hij in verband met de aanstaande behan deling in hooger beroep van zijn zaak verkeerde. De man stak zich in beide oogappels en zal, naar het zich laat aanzien, het ge zicht voor altoos moeten missen. Zijn beroep werd intusschcn door de rechtbank verworpen. DE VERMISTE VLIEGERS. Behalve in -Ierlancj is ook in Frankrijk iemand met een flesch komen aanzetten, die een briefje bevatte, dat door Nunge-sser en Coli zou zijn geteekend. De vinder was een visschcr uit Equihan en het briefje luidde: „12.5.'27. Wij hebben geen voedsel meer. Zeg allen goeden dag. Nungesser. Coli." Daar elke plaatsaanduiding ontbrak en zulks van een ervaren zeeman en vlieger als Coli niet te verwachten is, meent men hier in ieder geval met een mystificatie te doen te hebben. Men heeft de hoop, dat beide vliegers nog in leven zouden zijn, thans vrijwel opgegeven, DE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het schijnt thans zeker te zijn, dat Ber- taud niet aan de vlucht over den Oce-aan zal deelnemen. Zij'n geschil met Lewine, den promotor van de vlucht met de Bel- Ianca, heeft zulke afmetingen aangenomen, dat het niet meer te overbruggen schijnt, Pogingen van Bellanca, om beiden tot el kaar te brengen, heUben gefaald Men vermoedt nu, dat luitenant Hioton, de bestuurder van de N C. 4. een van de drie vliegtuigen, die in 1919 den Oceaan zijn overgestoken, zijn plaats zal innemen. Hoewel het weer verbetert, verwacht men, dat het wel morgen of overmorgen zal worden, voordat de voorspellingen van dien aard zijn, dat de vlucht gewaagd kan worden. EEN SPOORWEGONGELUK IN CANADA. Maandag is de Winnipeg express nabij Nepigon in Ontario op een rotsblok ge reden, dat op de baan gestort was. De lo comotief kantelde en viel van de baan in een diepte van ongeveer 25 M De machi nist en twee passagiers waren op slag dood en 25 passagiers werden ernstig ge wond, van wie er reeds vijf gestorven zijn. BRIAND OVER DE REIS NAAR ENGELAND PARIJS, 20 Mei. (V. D.) In een inter view verklaarde Briand, dat president Do- mergue diep getroffen was door de ontvangst welke hem in Engeland door de Koninkl. familie, de autoriteiten en de bevolking bereid was. Hij zette nader uiteen, dat het gepubliceerde communique omtrent zjja on derhoud met Chamberlain, in tegenstelling tot zekere uitlatingen, terecht melding maakt van het feit, dat de „entente cordiale" nog steeds levende werkelijkheid iB. Dit com munique toont aan, dat beide naties het op alle punten, welke door de beide ministers onder bet oog werden gezien, eens rijn en bovenal dat zjj besloten zijn zich le zullen keeren tegen allo machten, welke zich de verstoring van de orde in Enropa ten doel stellen. Briand concludeerde, dat door deze reis de gelegenheid geschapen was om de vroe gere atmosfeer te herscheppen en om op nieuw het verlangen van Frankrijk te be vestigen, Engeland te toonen hoeveel waarde het hecht aan versterking der entente tusschen beide landen. MOTI VAN WANTROUWEN VERWORPEN BERLIJN, 20 Mei (V.D.) De Pruisische Landdag heeft hedenmorgen de door de communistische fractie voorgestelde molie van wantrouwen met 216 tegen 136 stem men verworpen. Voor stemden behalve de communisten de Duitsch-Nationalen, de Duitsch-Hanove- rancn en de Völkischen, terwijl de Duitsche Volkspartij en de Economische Partij zich van stemming onthielden. HET ITALIAANSCH-HONGAARSCH VERDRAG. BOEDAPEST, 19 Mei. (V. D). Iledefi werd het Italiaansch-Honganrsch verdrag aan het Huis van Afgevaardigden voorge legd. De socialisten richtlen hevige aan vallen tegen het verdrag, waarbij zij echter een verschil maakten tusschen het Ila- liaansche voik en Mussolini; de laatste had heftige aanvallen te verduren en werd in het debat meermalen als een tyran gebrand merkt. Het kostte den minister-president Graaf Belhlen, de grootste moeite zich ge hoor te verschaften in het tumult; onder algemeene bijval beklemtoonde hij echter de groote voordeelen, welke het verdrag voor Hongarije biedt. Tenslotle werd het verdrag door alle af gevaardigden aangenomen, alleen de socia listen stemden tegen. EEN AANKLACHT. TUCSON (Arizona), 20 Mei. (N.T.A. Draad loos). Tegen Huertrt, den vroegeren pre sident der voorloopige Mexicaansche regee- rir.g, en 4 anderen, is door de Amerikaansche justitie een aanklacht ingediend wegens verboden uitvoer van wapens en munitie. EEN NIEUW MARINE-LUCHTSCHIP. WASHINGTON, 20 Mei. (N. T. A. draad loos). Wilbur, de minister van marine, heeft een commissie van 5 Amerikaansche zee officieren benoemd, met admir Moffelt aan het hoofd, om de vijf ingediende plans voor den bouw van hel nieuwe marine luchtschip, stijf model, le bestudeeren. DE STRIJD IN NICARAGUA. MANAGUA (Nicaragua), 19 Mei (N. T. A. Draadloos). Bij de botsing met liberale troepen, die het leven kostte aan een kapi tein en een mindere der Amerikaansche mariniers, werden ook 14 liberalen gedood. UIT CHINA. IIANKOW, 20 Mei (Reuier). Dat de toe stand uit Communistisch oogpunt beschouwd gevaarlijk is, blijkt wel daaruil, dat de stad gaandeweg van allo kanten ingesloten wordt behalve aan het Noordweslen, waardoor de opmarsch naar Chang Chow een gebiedende eisch wordt. Laatstgenoemde plaats moet door de Com- munisten gehouden worden voor geval zij. indien zij de nederlaag lijden genoodzaakt zijn naar Mongolië te vluchten. De autoriteiten van Hankow beweren Si- ping 100 mijl ten Zuiden van Changchow te hebben genomen, doch bij voortrukken in noordxvaartsche richting zouden zij op krach tigen tegenstand stuitten. Onder de Chinee- zen te Hankow blijft de paniek voortduren, zij bieden onverschillig welk bedrag om naar Sjanghai te komen. KANTON, 20 Mei (Reuter). De Britsche Consul-Generaal heeft stappen gedaan bij den de Chineesche autoriteiten om te pro- testeeren legen het incideht dat zich Maan dag heeft voorgedaan, toen kadelten revol verschoten gelost hebben op het Britsche stoomschip „Lungshane" bij het passeeren van het fort van Whampoa. De Consul- Generaal cischle vergoeding voor de gele den schade en beslrafiing van den verant woordelijken officier en verontschuldigingen van den commandant van het fort. NEW-YORK. 20 Mei. (N. T. A. draadloos). Brigade-generaal Bulier, de bevelhebber der Amerikaansche mariniers in China, is uil Shanghai te Peking aangekomen; gedurende zijn vijfdaagsch verblijf zal hij de gast van den Amerikaanschen gezant zijn. NEW-YORK, 20 Mei. (Ned. Tel. Ag Draadloos). Naar uil Sjanghai wordt gemeld is de Japansche torpedojager Momo, toer hij voor Chinkiang ten anker lag, door noordertroepen beschoten. De dék-officier van de wacht, die zich op de brug bevond, werd gekwetst. De Momo schoot terug. MISLUKTE AANSLAG. NOGALES (Arizona) 19 Mei. (Reuter). In een klein plaatsje over de grens, waar- heen hij zich eenige dagen geleden bege ven had ter bijwoiung van het huwelijk zijner zuster met een New-Yorksch zaken- maai, ie een aanslag gepleegd op het leven van Rodolfo Caües, den zoon van den president van Mexico. Drie kogels werden op hem afgevuurd, waarvan twee door zijn kleeren heengingen, doch hij bleef onge deerd. DE OVERSTROOMING DER MISSISSIPPI NEW-ORLEANS, 20 Mei (Reuter). Door de overstroomingen is een nieuwe rivier ontstaan die een oppervlakte bestrijkt vanaf de ingestorte dijken nabij Bayou des Claises door de delta van de Mississippi heen lot aan de zee toe. Deze nieuwe rivier is veel breeder dan de Atchafalava of de Missis sippi. Door de jongste waarschuwingen wel ke per telefoon werden verspreid hebben de bewoners van 27 dorpen hun huizen verla ten; toch verkeeren nog duizenden personen in dc zone waar de naderende zondvloed voorbijtrekt. VLIEGTOCHT ENGELAND—BRITSCH-INDlE LONDEN. 20 Mei (Reuter). De Britsche militaire vliegers Carr en Gillman hebben Engeland verlaten voor een vliegtocht naar India zonder tusschenlanding. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Bezichtiging der Eromhont-motoren-lab riek, Om kwart over twee hedenmiddag reed do Koninklijke familie te Amsterdam uit om aan de overzijde van het IJ een rijtoer toer te maken. Daar deze zich uitstrekte tot enkele kleine noordelijke gemeenten, werd ditmaal van auto's gebruik gemaakt. Langs Damrak en Stationsplein trok de stoet, die wederom honderden nieuwsgierigen te hoop had doen loopen, onder het Oostelijk Viaduct naar de De Ruyterkade, van waar de auto's met de pont over het IJ werden gebracht, Aan den Valkenweg verdrongen zich de belangstellenden. Daar stonden ook de kin deren der bijzondere scholen benoorden het IJ opgesteld, vroolijk met vlaggetjes zwaaiend. Voorts was het bestuur van de Oranje-vereeniging aanwezig. Toen de Ko ninklijke auto en die van het gevolg de pont waren afgereden en tusschen de twee menschenhagen, waar luid gejuicht en hoera-geroep uit opsteeg, stopten, bood Finn- ciska Binker, dochtertje van een der be stuursleden, der Koningin bloemen aan, ter- wij! Jeannette Hulshof, die even oud als de Prinses op denzelfden dag is geboren, het aan dat feit dankte, dat zij Prinses Juliana een bouquet mocht overhandigen. Hierna zette de stoet zich in beweging in de richting van de Meeuwenlaan Het hoogtepunt van den rijtoer was het langdurig bezoek, dat het Vorstelijk gezel schap bracht aan de Kromhout-motoren- fabriek en de d. o. v. demonstratie met de reddingsboot „Insulinde". Te ongeveer half drie reden de auto's door de toegangs poort aan de Ketelstraat. Aan de Noordzijde van de montagehal werd halt gehouden. Hier werden EI. M. de Koningin, H. K. II. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik ontvangen door de directie van het bedrijf, de heeren J. Goedkoop en D. Goedkoop Dzn., waarna onmiddellijk de rondwandeling door de fabriek begon. De Koningin en de Prinses werden begeleid resp. door de heeren J. en D. Goedkoop Dzn., terwijl, wat den Prins betreft, de heer P. H. Bussemaker, leider der verkoopafdeeling, de taak van bege leiding op zich had genomen. Eerst werd den Koninklijken bezoekers een demonstratie-motor vertoond. Daar men de vitale dcelen had opengezaagd, kon de wer king der machine op zeer duidelijke wijze aan Hare Majesteit worden uitgelegd, waar bij H. M. enkele malen een van belang stelling getuigende vraag stelde. Vervolgens werd aan de Vorstelijke bezoekers een zeer belangrijk en betrekkelijk nieuw onderdeel der fabriek, n.l. de montagebaan, gedemon streerd. Bij de afdeeling automatische draaiban ken, nam het Vorstelijk gezelschap eenige ia werking zijnde machines, alsmede een aan tal werkslukken, op deze machines vervaar digd, in oogenschouw. om vervolgens na een wandeling langs verschillende werk tuigmachines en een deel der magazijnen de conlrole-afdeeling le bezoeken, waar aan Hare Majesteit verschillende fijne meet- inslrumenten, welke noodig zijn voor de ver vaardiging van onderling uitwisselbare ma- chinedeelen. werden getoond. De wandelinJ door de fabriek slrekle zich verder uil tol Ia in het gebouw ondergebrachte draaierij-leer school en tot een aantal groole werktuig machines, waarop cylinders en krukassea worden vervaardigd. De belangstelling der Vorstelijke personen ging in hel bijzonder uit naar de slijpmachi nes. waarop zeer nauwkeurige deelen van het product, doch ook gereedschappen lol op 5/1000 millimeler nauwkeurig worden se- siepen. Het bezoek aan het zuidelijk fabrieks gebouw was hiermede ten einde De Hooge bezoekers wandelden daarop naar hel noor delijke gebouw, waar het eerste bezoek d' afdeeling koperslagerij gold. Langs de afdeelingen expeditie, houtbe werking enz., wandelde het Vorstelijk gezel schap naar de afdeeling waar de molnrea, alvorens men deze verzendt, worden be proefd; het z.g proefstation Tijdens haar rondwandeling ondervroeg Hare Majesteit herhaaldelijk leden van Tabriekspersoneel. De Vorstelijke bezoek»r! verlieten hierna ook dit fabrieksgebouw werden door liet kantoorgebouw naar 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2