No. 20606 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Mel UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. LElHuiDEN. Het jaciitrecht op de Westpias en op de Rietlanden is verpacht voor f 77 p. jaar, voor den tijd van 3 jaren. Bij de vorige verpachting bracht het jachtrecht f61 per jaar op. OUDEWETERINQ. De collecte ten bate van het Drentsche VeenMnd heeft alhier opgebracht f 48.11. ROELOFARENDSVEEN. Maandagavond ia het zoontje van den heer B. alhier, terwijl hij over een ijzeren hek wilde springen met zijn kuit aan een der ijzeren punten blijven haken, tenge volge waarvan de-ze kuit geheel openr scheuide. Hij werd bij dr. Van Dooren binnengedragen. Deze kon evenwel geen hulp verleenen, waarna de knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd. Gisteren herdacht het echtpaar Kora van der Meer zijn 60-jarig huwelijksfeest. Van zeer vele zijden mocht het echtpaar gelukwenschen ontvangen. Tegen 12 uur werd Van der Meer op de veiling ontboden, waar hij in zijn kwaliteit van veilingknecht door den directeur namens de directie werd gecomplimenteerd en hem een bewijs van erkentelijkheid werd aangeboden. Namens de kooplui voerde nog het woord de heer Ooms uit Amsterdam, die de goede kwa liteiten van den jubilaris schetste en hem 'n leuningestoel offreerde. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris voor de blij ken van belangstelling. Vanaif de oprichting ia de jubilaris aan de veiling verbonden geweest. In den avond werd aan hot echt paar door de muznekvereenigmg „Liefde voor Harmonie" een serenade gebracht, wat heel wat volk op de been bracht. Wij wenschen het echtpaar een rustigen ouden dag toe. WADDINXVEEtf. De herijk der maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op 80 Mei. Het teeren van den Kerkweg is klaar fekomen. Begunstigd door goed weer is het werk uitstekend geslaagd. Tevens zal dezer dagen een proef worden genomen met het aanbrengen van een nieuw soort bestrating vanaf de begraafplaats tot aan de smederij van den heer Glasbeek. WOUBRUGGE. Onder leiding van den heer P. F. Noordam werd de jaarlijksche vergadering met ingelanden van den polder „Vier baoht" gehouden. De rekening over 1926 gaf aan inkomsten f 32602 63 en aan uit gaven f22930.45, batig slot f 967.17. De begrooting voor het dienstjaar 1927 «loot aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 34686.87. De polderlasten wer den verlaagd met f 4 per H.A. Eenige "af- en overschrijvingen op dc be- grootmgsposten en een onderhandsche aan besteding of uitvoering in eigen beheer verden goedgekeurd. Een verzoek van eenige Ingelanden uit de „R.idderbuurt", om het waterpeil met 25 c.M. te verlagen, vond geen bijval. Tal van bezwaren werden geopend. Het voor stel weTd na stemming verworpen. Om toch eènigszine aan de verzoekers tegemoet te komen, werd het peil met 8 c.M. ver laagd. Tot het nazien der rekening 1927 wer den de volgende Ingelanden gekozen n.l. de heeren F. Kroes, L. Noordergraaf en J. H. de Wit. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. AALSMEER. Ernstig ongeval. Een ernstig ongeval trof het zoontje van den landbouwer v. d. S., in den Noorder Legmeerpolder. Het knaapje wilde nog den weg overstreken, toen 't gegrepen werd door een vrachtauto. Met vele kneuzingen *erd de jongen opgenomen. De ter hulp geroepen doktoren van hier oordeelden zijn overbrenging naar een ziekenhuis noodza kelijk en het werd daartoe naar Amster dam overgebracht. „Aalsmeers' Koorvereeniging" alhier, zal den 12den Juni a.a. mededingen op het zangconcours te Bergen (N.-H.) en wel de afdeeling „Uitmuntendheid." HAARLEMMERMEER. Tweede predikantsplaats. Naar wij vernemen zal alvorene tot definitieve vaststelling van het plan tot stichting van éen nieuw Ned.-Hervormde Kerk aan den Aalsmeerder weg te Rijk in Haarlemmermeer ov©t te gaan de vraag borden besproken in hoeverre het mis- Khien aanbeveling verdient om thans geen gebouw met woning als één geheel, zooals het bestaande, te stichten, maar een kerk gebouw met afzonderlijk daarnaast een pastorie en zulks met het oog op het mo gelijk in de toekomst te verwachten plan het instellen van een tweede predi- bantsp laats. Hel Meer 75 jaar droog. In de wordingsgeschiedenis van den groo- !eQ Haarlemmermeerpolder was 1852 een har van groote beteekenis, wijl in de eerste °e.It van dit jaar alzoo 75 jaren geleden de drooglpgging van het Haarlemmer- tot stand kwam. Hieronder iets over de wordingsgeschie-^ flenis. 29 November 1836 werd door een gewel ven storm uit het westen het water uit het naar de zijde van Amsterdam tot voor de poorten der stad opgejaagd; zoover Rijn land zich uitstrekte, liep het over polders, kaden en wegen. Ruim 4000 bunders land werden overstroomd. Op 26 Decem ber d.a.v. deed een hevige storm uit het Oosten het water met groot geweld in tegen overgestelde richting naar de zijde van Lei den opstuiven, waardoor een groot gedeelte van deze stad werd overstroomd. Vele wegen liepen onder water; kaden en dijken wer den weggespoeld en 7500 bunders land onder water gezet. Meer dan een jaar duurde het voordat al het overstroomde land weder van het water was bevrijd. Nadat Ged. Staten van Zuid- en Noord- Holland zich tot Koning Willem I hadden gewend om middelen te beramen ter beteu geling van den gevreesden waterplas en nog enkele bezwaren waren overwonnen, werd in de Tweede Kamervergadering van 19 Maart 1839 een ontwerp tot bedijking en droogmaking van het Haarlemmermeer met 45 tegen 5 stemmen aangenomen en bij een wet van 22 Maart d.a.v. een geldleening daarvoor uitgeschreven van 8.000.000 gul den. Eer men met 't droogmaken kon beginnen, mo?st er ter afsluiting van het Meer een doorloopende Ringdijk gelegd worden ter lengte van 59.596 meier op bijna 11 uur gaans. Op 5 Mei 1840, dus 87 jaren geleden, heeft de toenmalige burgemeester van Am sterdam, mr. F. van de Poll, als voorzitter van de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking van het Haarlemmer meer te Hillegom achter de hofstede Tres long de eerste spade in den grond gestoken en de eerste zode aarde opgekruid voor dezen ringdijk,waarmede het groote werk moest worden aangevangen. Om dezen ringdijk heen moest een ring vaart van 38 tot 46 meter breedte gegraven worden om het water af te voeren en voor de scheepvaart te dienen. De ringvaart en ringdijk hebben samen f2 015.657 gekost. In Juni 1848 was men met de werkzaam heden voor de afsluiting van het groote Meer zoover gevorderd, dat met de droogmaking kon worden begonnen en „de Lceghwater" bij een waterstand van 0.65 M.A. P in werking kon worden gesteld. Op 7 Juni 1848 begon „de Leeghwater" te werken; „de Lijn den" 1 April 1849 en „de Cruquius" 19 April 1849. Op 1 Juli 1852 werd allerwege de heug lijke en blijde tijding vernomen „het Meer is droog" en waren 18.000 bunders grond aan de wateren ontwoekerd; een oppervlakte zoo groot als het geheele eiland Texel of Walcheren. Als men rekent dat op 1 April 1849 het reuzenwerk werd aangevangen, dan zijn daarmede 39 maanden gemoeid geweest. Het Haarlemmermeer had plaats gemaakt voor den Haarlemmermeerpolder! In 1855 werd de Haarlemmermeer tot zelf standige gemeente verheven en bedroeg het aantal inwoners reeds 5100. Het zielental steeg bijna ieder jaar en bedraagt nu reeds bijna 26.700. Reeds kort na de voltooiing der droogma king werd door de polderbewoners ingezien, dat een deel van de toekomstige welvaart af hing van goede verkeersmiddelen. In 1864 werd door een der eerste burge meesters van Haarlemmermeer, mr. P. J. Amersfoordt zelfs een eerste spoorwegplan ontworpen. Verder werden in den loop der jaren telkens weder spoor- en tramwegplan- nen gemaakt, om allen echter weder in het polderarchief te worden opgeborgen. Tol dan ten laatste door de in 1898 opge richte „Hollandsche Eleclrische Spoorweg maatschappij" een plan werd ontworpen, waaruit na vele wijzigingen de rich tingen ontstonden van de spoorwegen door den Haarlemmermeerpolder en zijn om geving. Het eerste van het omvangrijke spoorweg plan werd op 2 Augustus 1912 in exploitatie genomen. Hoewel er alleszins thans aanleiding is om ter herdenking van het heuglijk feit dat het Haarlemmermeer 75 jaar droog is, feest te vieren, schijnt het toch in de bedoe ling te liggen om eventueel te organiseeren feestelijkheden tot het 75-jarig jubileum van de gemeente Haarlemmermeer te verschui- HZLLEGOM. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert Dins dagmiddag a.a. voor de behandeling van de volgende onderwerpen: 1. Vaststelling der notulen der vorige vergadering. 2, Ingekomen stukken. 3. Be noeming 2 leden Schattingscommissie Ge meentelijke Inkomstenbelasting wegens niet-aannemen der benoeming door de hee ren H. A. van Waveren en J van Til Rzn. 4 Aanvrage subsidie door de R.-K. Gei- tenfokvereeniging, groot f 100, hetgeen B. en W. voorstellen te verleenen. 6. Vast stelling vermenigvuldigingscijfer der Ge meentelijke Inkomstenbelasting 19271928. Voorgesteld wordt 0.95 terwijl dit voor 1926—1927 was 1.3. Een verl&giDg alzoo. 6. Verzoek van J. J. Rusman alhier om vergunning tot het plaatsen van een hek voor zijn woning aan de Leidschestraat alhier voor de door den raad vastgestelde rooilijn. 7. Verzoek van L. Teeuw alhier om vergunning tot het plaatsen van een hek voor zijn nieuw gebouwd woonhuis aan den Loosterweg II alhier, voor de door den raad vastgestelde rooilijn. 8. Ver zoek van N. Verhaar, gemeenteveldwachter alhier, tot verandering van de door hem bewoonde ambtswoning en tot het doen aanbrengen van waterleiding en elec-trisch licht. B. en W. stellen dat voor en om een geldleening er voor aan te gaan. 9. Verzoeken om adhaesi©betuiging inzake be roep concessie auto-bussen. B en W. zijn niet, gelijk Lisse en de Brockway-Mij., voor een beroep bij de Ktood om de concessie aan de auto bus voor onbepnalden tijd te verleenen. Ged Staten van N.- en Z.-Hol- land gaven een concessie voor 3 jaar, iD welken tijd de stoomtram zich kan elec- trificeeren B. en W. prefereeren een elec- trisch e tram boven bussen, en waar de tram haar bedrijf op het traject Heemstede Leiden zal stopzetten als de bussen niet verdwijnen, stellen B. en W. voor de ver zoeken van de Brockway en van de ge meente Lisse om adsaesie aan haar adres- een tot de Kroon te richten, voor kennis geving aan te nemen. KATWTJK-AAN-ZEE. Naar wjj vernemen, is thans pachter de rijwielbewaarplaats en kabinet aan den boulevard geworden de heer H. F. Gregoire, alhier. De bakkersknecht J. t. D., in be trekking te Noordwqk, kwam gisteren in botsing met H. M., mede van hier, toen zij elkaar op de grens van Noordwijk per rijwiel passeerden. Doordat M. plotseling van links naar rechts overstak, botsten beide rijwielen zoo tegen elkaar, dat de voorvork van v. D. vernield werd. De politie maakte proces-verbaal op. Gisternamiddag wandelde de oud-hoofd onderwijzer, de heer W.? op het trottoir aan den boulevard, toen hij door den jongen S. per fiets werd aangereden. Hoewel beide in de heim terecht kwamen (doordat de heer W. den jongen S. vastgreep) had de beer W. zich gelukkig niet bezeerd. S. zal dit feit bij den Kantonrechter te verant woorden hebben. NOORDWIJK. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Mei. Brieven Binnenland: Raad van Arbeid, Leiden. C. Corven, Haarlem. H. J. v. d. Voort, Sassenheim. Briefkaart Binnenland: G. H. v. d. Boo gaard, Amsterdam. Brief Buitenland: Rexln Agnes, Berlin. Briefkaart Buitenland: J. Ch. v. d. Bosch, Wien. NOORDWIJK-BÏNNEN. Maandagmiddag stond eea rietschelf, staande op het land van de firma K. M., alhier, in brand. De spoedig aanwezige brandweer had het riet snel gebluscht en kon een belendende schuur, met boonenrijze* gevuld, nog behouden. Uit het politie-onder- zoek bleek de brand ontstaan doordat een drietal lgiideren van pl.m. 6 jaar met vuur hadden gespeeld. NOORDWIJKERHOUT. Coöperatieve Boerenleenbank. Dinsdagavond had in café ,,'t Wapen van Noordwijkerhout" een algemeene ledenver gadering plaats van de Coöperatieve Boeren leenbank. De heer P. Verdegaal opende en heette allen welkom. De kassier de heer J. J. v. Noort deed ver slag van den toestand der iiank, en de reke ning en balans over '192G (reeds uitvoerig vermeld in dit blad werd daarna vastge.- steld. Een daartoe benoemde commissie vond alle boeken en bescheiden keurig in orde en de kassier oogstte den dank der vergade ring. Hierna was aan de orde, de verkiezing van een lid van ien Raad van Toezicht, wegens het bedanken van dr. Sengers. Met groote meerderheid van stemmen werd al9 zoodanig gekozen, jhr. J. II. Gevers van Kethel en Spaland. Tot bestuurslid werd herkozen, de heer J. WarmerdamDe Groot. De vergadering was zeer dTuk bezocht. 0EGSTGEEST. Raadsagenda. De gemeenteraad zal vergaderen Woens dagavond 18 Mei te 7 uur, ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel Bouw en Woningverordcmng. 3. Voorstel wijzi ging verordening algemeene bepalingen enz. 4. Voorstel betreffende uitvoering be- e luit en burgerrechtelijke belangen, J>. Vaat- stelling rekening 1926 en begrooting 1928 Burgerlijk Armbestuur. 0. Adres K. Tim- mer8 om ontheffing gra'spacht. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. 8. Adressen bouwvereeniging „Buitenlu&t", inzake stratenplan en bouwvoorschot. 9. Voorstel aangaan overeenkomst inzake burgerlijke begraafplaats. 10. Comptabili teit. 11. Adres schoolgeld. SASSENHEIM. De bloembollenveiling ton bate der Ned.-Herv. Kerk, heeft ongeveer f 1500 op gebracht. Door het plotseling voor een auto moeten remmen, sloeg de heer V., bij de Zandslootkade, 'met zijn motorrijwiel tegen den grond, waarbij hij ©cd flink bloedende wond aan den arm opliep. Zijn knecht, op de duozitting, sloeg met het hoofd tegen de keien. Beiden hebben zich naar de zus ter van de PrOtestantsche Ziekenverple ging begeven, om verbonden te worden. VOORHOUT. Loop der bevolking. Gevestigd: G. W. Koekebakker, van Delft. H. C. J. v. d. Heuvel, van Reu- sel, beiden Lei ds oh e vaart 2. J. M. van Dijk, van Sassenheim, naar Oude Duinweg 1. O. K Opdam, van Leiden, naar Boekhorstlaan 31. W. van der Stoel, van Alphen a. d. Rijn, naar Jacoba v. Beieren- weg 98. Vertrokken G. J. Vonk, naar Sassenheim Hoofdstraat 238 H. M. Ruiter, naar Lisse. G. J. Ouwehand en gezin, naar Wassenaar. H. Landreoli naar Haar lem, Smedestraat 37 R A A. Ouwe hand, naar Noordwijk, Duinweg 37. J. A eD H. E. van Dam naar Leiden, Noord einde 54. De herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal gehouden worden op het raadhuis op Woensdag 1 Juni van 0—12 v.m. en van 13 uur n.m. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De ambtenaar van het O. M. heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij P. H. alhier werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde onbevoegde uitoefening van de geneeskunst. Ook tegen het vonnis in de zaak tegen Th. A v. d. H. te Oud-Ade, wien overtreding van de provinciale verordening betreffende het hebben van reclame aan den openbaren weg was ten laste gelegd, heeft het O. M., mr. Van der Eist, appèl aangeteekend. De Kantonrechter mr. Klein heeft de directeuren van de machinefabriek te Hen gelo, D. W. S. en C. F. S., legen wie naar aanleiding van het ongeval aan de Licht fabrieken tijdens den bouw van een ketel voorgekomen, veroordeeling tot een boete van f 10 of 2 dagen hechtenis was gevraagd, ontslagen van rechtsvervolging. MILITAIRE RELLETJES TE ASSEN. Kapitein G. voor den Krijgsraad. Voor den krijgsraad te 8-Hertogenbosch zijn gisteren opnieuw de militaire relletjes te Assen behandeld. Terecht stond kapi tein G. van het le regiment infanterie te Assen, wien ten laste is gelegd, dat hij op 20 September 1926 als kapitein van piket en oudste aanwezige officier, getuige zijnde van het militair oproer te Assen, nagelaten heeft tegen de daders de noo- dige daden van geweld aan te wenden en integendeel een afdeeling po-li tietroepen, die op het terrein was aangekomen om met kracht tegen wanordelijkheden te kunnen optreden en de militaire overheden te aesisteeren deze te onderdrukken, last heeft gegeven zich te verwijderen, niette genstaande hun aanwezigheid ter plaatse onmisbaar was. Verder legt de dagvaar ding hem ten laste dat hij, toen de wacht in het geweer was gekomen om do wanor delijkheden te onderdrukken en de wacht commandant Visser de oproerige muitonde soldaten tot driemaal toe had gesommeerd om uiteen te gaan, den commandant ge sommeerd heeft met de wacht in te rukken. Verdachte had geen verdediger genomen. Hij deelde mede op het terrein te zijn gekomen en gevraagd te hebben wat er gaande was. De manschappen bleken on tevreden over de lange marschen. Ver dachte was van meening, da^ de politic mannen op het terrein niets te maken had den en er geen goed konden doen. Daarom zond hij hen heen met de woorden: ga heen met die vertooning. De aanwezigheid van de wacht vond hij bespottelijk. Alleen verdachte was bevoegd om pp te treden, maar de aanwezigheid der wacht bedierf zijn optreden. De manschappen drongen om hem samen, duwden hem, verlangden het loslaten van een arrestant, terwijl ver dachte door een steen werd gebroffen. Hij zeide tot do manschappen, diat men hem kapot kon maken, maar dat hij niet heen ging. Hij heeft de politietroepen niet weg gezonden, omdat dit-door de manschappen geëischt werd, al riepen zij dat ook, maar omdat hij ze niet noodig vond. Toen de politie wpg was, werd er geroepenleve de kapitein. Verdachte verklaart dat zrjn maatregelen de beste waren era hij alleen bevoegdheid had om te bevelen. Hij wilde de mannen op vredelievend wijze uit el kander doen gaan. Ze waren daar reeus mee begonnen, want van de 500 waren er nog slechts 150 over. Dat was bem gelukt door te toonen dat hü niet bang was. Overste J. van de Brandbof als getuige gehoord, verklaarde dat boen luit. Visser met opgeheven klewang voor de man schappen stond en hun gelastte naar d« kazerne te gaan, verdachte tot V. zeide: schei uit met die flauwigheid en ruk in, Door dat optreden ontstond er verwarring, doch voordien was de wacht wel in de hand. Vérmoedelijk door de verwarring die ontstaan wae, zijn er eenige schoten gevallen. Als getuige in plaats van ver dachte had moeten bevelen, zou hij zeker de wacht haar garag hebben latera gaan. Door het bevel van verdachte om in le rukken verloor de sommatie tot de militai ren haar kracht. Toen Inter de manschap pen geen gehoor gaven aan het bevel om naar de kazerne t« gaan, heeft getuige de wacht opnieuw geroepen en na herhaal, de waarschuwingera en toen met steen en gegooid werd, latera schieten. Maatregelen van geweld waren tot handhaving van de orde beslist noodig Het optreden van ver dachte was onoordeelkundig. Verdachte verzekerde hierop, dat de schoten gevallen zijn, voor hij de politie- troepen last had gegeven om in te rukken. Als men hem zijn gang had laten gaan, was allee goed afgeloopen. Hij heeft het recht om te'beletten wat er z.L op een gegeven moment niet dienstig is. Ook an dere officieren hebben blijkbaar gemeend door overredingskracht de orde te kun nen herstellen. Getuige C. Chivat, overste der politie- troepen, deelde mede, dat hij kapitein O. zich onder de manschappen zag begeven. Er was echter zooveel rumoer, dat men zich niet verstaanbaar kon maken. Toen getuige met zijn troepen vertrok klonk er een oorverdoovend gejuich en hoorde men den kreet: leve de kapitein I Het werd daarna veel rumoeriger, volgens de mee ning van getuige wae dat een uiting van blijdschap, dat de muiters het gewonnen hadden. Verdachte herhaalde, dat hij de polatie- troepen niet noodig vond en in een minuut een beslissing moest nemen. Uit de mededeelingen van kapitein C. van Keulen, thans te Groningen, bleek, dat hij met luitenant Visser en de politietroe- pen op het gejoel oaaT de plaats van het oproer was getrokken. Toen luitenant Vis ser sommeerde, zeide verdachte: Wat ia dat voor flauw gedGa heen. De troe pen zijn toen op Itust van verdachte ver trokken, doch op bevel van overste Chivab weer teruggekeerd. Door het rumoer was er vara overreding geen sprake. Spr. was overtuigd, dat geweld moest worden ge bruikt om de orde te kunnen herstellen. De politietroepen zijn er heen gegaan, omdat twee sergeants mededeelden, dat kapitein G. in het nauw zat, maar get. had er toch al over gedacht om de wacht te laten oprukken. Verdachte oeweerde niet in het nauw te hebben gezeten. Het was de taak van V#n Keulen geweest zich eerst, met hem in ver binding to stellen. Hij aahtte geen hulp noodig. Do president we>es er verdachte echter op, dat hij leclijk in het 'nauw zat» van alle kanten geduwd werd en een steen irn de rug kreeg. Verdachte verzekerde dat hij het best alleen af had gekund, doch het optreden van de politietroepen had zijn maclit ge schaad. Getuige majoor Andringa uit Assen heeft kapitein G. de militairen zien toespreken. Hij hoorde militairen roepen: Jongens, 6chei uit met duwen en er kwam ook meer ruimte. Toen de wacht vertrokken wae, meende getuige dAt de kapitein het wel zou klaar spelen. Dat de wacht in het ge weer kwam was beslist overbodig. Getuige hoorde luitenant Visser sommeeren en di rect daarop volgde een schot, een salyo en weer een schot. Kapitein G. gaf toen aan luitenant Visser een tegenorde. Naar de overtuiging van get. had luitenant Vis eer de wacht niet in de hand. Verdachte deelde mede, dat hij van den beginne af gevraagd heeft dezen getuige te hooren, doch het gebeurde eerst nadat verdachte een klacht bij den kolonel had ingediend. Volgens getuige sergeant Frank is het een rovolutionnaire beweging geweest. De bende zong de Internationale, liep orde loos door elkaar, gebruikte arati-militairis- tische uitdrukkingen en eiechte vrijlating der arrestanten en het wegzenden der po litietroepen. Getuige, die zelf ook poHtie- man is, sprak als zijn meen ing uit,, dat het beter zou zijü afgeloopen als er geen militaire politie was geweest. De bende had door een paar politiemannen bedwon gen kunnen worden. Het aanrukken van de wacht met de opgestoken bajonet werk te irriteerend. Getuige vond het optreden van verdachte het meest tactisch. De milicien Toornstra heeft gezien dat kapitein G. in het gedrang zat, maar die 't dichtst bij den kapitein stonden waren geen oproerige elementen en luisterden naar hem. De kapitein vroeg hun wat zij toch wilden en waarom tij niet naar hun kamers gingen. Het was een heel goede maatregel, vond getuige dat een kapitein zich onder de manschappen begaf om hen te kalmeeren. le luitenant M. van de Wetering deelde mede, dat de militairen wel rumoerig, doch niet oproerig waren. Toen de wacht kwam werd het erger. Voor het aantreden van de wacht was er geen geweld noodig ge weest, doch daarna wel, maar mom had niot behoeven t<e schieten Getuige H. van der MeuleD vond als po litieman hulp bcalist noodig Er viel met de oproerlingen niet te praten. Het zou tot een goed einde zijn gekomeD als de wacht haar werk had kunnen blijven doen. Toon *de wacht inrukte is er niet ge schoten. Getuige C. de Ruyter zeide, dat de bende zeer opstandig was en de Internationale zong. Hij voüd het gevaarlijk eT zich tu,s^ schen te begeven. Kapitein G. was zenuw achtig (wat deze bij interruptie ontkent.) Kapiteiin G. wilde alles doen om de man nen te kalmeeren, doch luitenant Visser trad streng op. Volgens getuige P. Huizinga heeft het wegtrekken der wacht zeer ongunstig ge werkt. Hij heeft de patronen zien inne men. Er ontbraken er 5 aaij. Hulzen heeft hij niet gezien. Luitenant Van Koot-en deed nog eenige mededeelingen over het oprukken der po litietroepen en verklaarde dat er op het eerste inrukken der wacht geen schot ij gevallen. Verdachte wees er ten slotte op, dat majoor Biestrater en luitenant Stel door door overreding 150 man naar de kazerne hebben gekregen. De Auditeur Militair vindt de zaak even eenvoudig als verdachte, die geen verdedi ger meent noodig te hebben, doch dan in anderen zin. pr. kan zich verecnigen met wat door den advocaat uscaal in de be kende zaak is gezegd. H»%t staat vast, dat er een samenrotting plaats had en dat er insubordinair is opgetreden tegen verdach te, die meende het zaakje wel alleen te kunnen opknappen, maar had moeten be grijpen dat het zijn plicht was de hulp te nemen, waarop hij aangewezen was. Ver dachte had als kapitein moeten inzien, dat assistentie noodig was en de tijd voor over reden voorbij was. Van medeplichtigheid van verdachte is geen sprake, doch waar hij tekort is geschoten in zijn plicht om maatregelen te treffen tegen het militair oproer, moet straf worden opgelegd. l>e eisch luidde drie dagen gevangenisstraf. Verdachte merkte op, dat toen hij ver leden jaar 7 dagen arrest kreeg, de garni zoenscommandant hem mededeelde, dat de Auditeur Militair de zaak beschouwde als niet voor den krijgsraad dienende. Waar om nu in eens wel De Auditeur Militair repliceerde, dat hij zich niet heeft uitgelaten legenover verd. en dat deze het maar net d«-n garnizoens commandant moet uitmaken. De uitspraak van den Krijgsraad volgt later. H8-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9