Dagelijks gaan rookers van Egyptische sigaretten over op CHIEF WHIP Virginia. De eenigesmaak zullen ook U bevallen en veel aroma beter AGENDA. Leidsche Begrafenis-Onderneming TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. VARIA. Zaterdag. Nutagebouw: Feestavond J. T. O. afd. Lal den. 8 uur nam. Zomerzorg: Uitvoering L. S. E. „Euterpe". 8 uur. Zendag. Jeruêl (Qroeneateef 16): Samenkomsten le 10 uur voorm., en halfzeven nam. Leger dei Heils (Langebrug 4): Samen komsten te 7 uur en 10 uur voorm. en te halfvier en haltacht nam. LTJnlon: Tooneelver. „D. T. T." „De va dervloek". 8 uur. Ned. Leger des Hells (Beestenmarkt 84): Samenkomsten te 10 uur voorm., en te halfvier en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morachrreg 69): Sa menkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nm. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 8): Bijeenkomsten te 10 uur vm. en 7 uur nm. Maandag. Nationaal Reddingsleger: Bijeenkomst, te B uur nam. S lads raai (groot» laai): Openb. Terg. S. D. A. P afd. Leiden Spreker» de heeren van Eek en van Stralen. 8 uur. m De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 6 Mei tot en met Zondag 16 Mei a s. waargenomen door de apotheken van de b h G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 602 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden, wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 6 uur, waarge nomen door de doctoren Hovent Greve. Muysert, Rassere om Van Voorthuysen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1918. RECLAME. Oegstgeesteche Apotheek P. H.O Vliktsta Brasds, Apotheker. De Kempenaerstraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7085 kocht. Ook nu overtrof de opbrengst de ver wachtingen. Te ruim elf uur werd, onder dankzegging aan het publiek voor de be toonde belangstelling en medewerking, de bazaar door de voorzitster van het comité, mevr. Verhey van Wijk—Roem. gesloten. Daarna sprak de heer J. Verwer, voorzit ter der „Vereeniging tot Opl. van Bewaar- achoolh." een hartelijk woord van dank aan allen, die blijken van sympathie met den bazaar hadden gegeven. Spreker noemd9 met name den burgemeester van Leiden, die door zijn zeer waardeerend openingswoord den bazaar had gekenschetst als zijnde meer dan een reeks van vermakelijkheden, afgewisseld door aanslagen op de beurzen der bezoekers, dan het comité met zijn hulptroepen, de leerlingen-der school; ver der bracht hij den dank der „Vereeniging" aan de tallooze schenkers en koopers. aan de verschillende firma'9, die het comité met zeer gewaardeerde inzendingen hadden ver blijd; vervolgens aan hen. die door hun prestaties op het gebied van voordracht, muziek en zang veel tot hel welslagen der onderneming hadden bijgedragen en einde lijk aan de mannen van de pers, die de r.oodige bekendheid aan de zaak hadden gegeven. Spreker zei ten slolle, dat de schilferende uitslag aan het bestuur een hoogen dunk had gegeven van de sympathie, die de stichting van wijlen den heer Haan- slra bij het publiek genoot, welke sympalhie voor deD bloei der inrichting, die, daar het bewaarschoolonderwijs nog niet door het Rijk is ter hand genomen, hoofdzakelijk moet beslaan door den financieelen s'eun van particuliere zijde, van zoo groote te- teekenis. Wij vernemen, dal de opbrengst ruim f6000 lieert bedragen. De firma's, door den spreker genoemd, zijn de volgende- Dros en Tieleman (zeepr.n), Albert Heyn (comestibles); J. Jansen (aan kleeding); P. J. Kooremsn (reclame rijden"» B S van Kloefen (papier): R. II W. Li- monadefahriek: Z. van der Mey (bes'buit); J. van Nelie (koffie en thee): M. A. M. van Noort (confiserie): J. Prins (ijs); W. Koo- denhurg (comeslibles); J. van der Stok (glaswerk); T. Spruitenburg (timmerwerk): Tieleman en Dros (conserven); De Vries en Stevens (feestverlichting); „Erato". N.V. LETDSCHE EXPLOITATIE-MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. In de gisteren gehouden algemeeno ver gadering van aandeelhouders der N. V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van On roerende Goederen werd door de directie verslag uitgebracht over 1926. Het maat schappelijk kapitaal der vennootschap werd in het afgeloopen jaar vergroot met f 42750, doordal 78 nieuwe aandeelen werden ge plaatst en op 14 aandeelen bijstorting of volstorting geschiedde. In verband hiermede bedroeg op 31 Dec, j.l. het geplaatste maatschappelijk karilaal f400.500, waarvan nog door aandeelhouders te storten f 33.500. Het bezit der onroerende goederen ver meerderde door stichting en aankoop over het afgeloopen jaar met circa f 166.000. Aangekocht werden 62 perceelen, waaronder diverse goed rendeerende boven en beneden woningen in Den Haag. Eigenbonw van woningen had in 1926 slechts plaats van goedkoopere kleine bnr- gerwoonhuizen, die grootendeels tegen goe den prijs .werden verkocht. Overigens is de aandacht meer gevestigd geweest op hot verkrijgen van bestaande panden, waarmede zeer goede resultaten werden verkregen. De eigendommen verkeeren in een zeer goeden staat van onderhoud, hetwelk geheel in eigen beheer geschiedt. De huornphrengst der perceelen gaat regelmatig vooruit en bedroeg over het jaar 1926 f 137.826.47. De over dat jaar verkregen winst bedroeg 172.597.41, terwjjl hel saldo onverdeelde winst 1925 bedraagt 13276.68, alzoo te zamen f 76.873. Na goedkeuring van de balans en winst en verliesrekening werd het dividend over 1926 bepaald op 8.5 pet. Tot commissaris werd herbenoemd mr. dr. W. J. 11. Brantjes van Rijn, advocaat te Nijmegen. RIJWIELBEWAARPLAATS BU HET POSTKANTOOR. Het bewaren van rijwielen aan het Post kantoor was tot dusver geheel overgelaten aan het particulier initiatie). Van een vast tariet wa9 geen sprake en van eenigeD waar borg, dat men de kosten zou krijgen ver goed, indien door onachtzaamheid van den bewaarder of door sluwheid van den rijwiei- dief een rijwiel werd vermist, wat naar wij meeneD trouwena zelden is voorgekomen, was geen sprake. Een ander euvel la, dat veten, die met «en tiets aankomen en het postkantoor bin nengaan, van de tegenwoordigheid van den bewaarder profiteeren, zonder eenige ver goeding Zij zetten hun fiets tegen den muur ol het hek en nemen haar zonder notitie van den oppasser te nemen, weer mee Zij zouden niet zoo roekeloos te werk gaan als er niemand stond. In dezen toesland zal eerlang verande ring worden gebracht. De directie der Ned. Posterijen zal deze urgente zaak zeil rege len. Er zal een grooter rijwielrek worden geplaatst in de lengte a9 van den voorgevel van het Foslkantoor en eenige borden zul len aan den muur worden geplaatst, waar op zal worden aangegeven, dat het verbo den is, om rijwielen tegen den muur of de hekken voor het kantoor te plaatsen. De politie zal daarop toezicht houden en per sonen, die zich niet aan het verbod houden, zullen worden verbaliseerd. De bewaarder zal door de directie wor den aangesteld en een uniform dragen en tevens voor een goede regeling verantwoor delijk zijn. Voorts zal worden overwogen op welke wijze men beschutting voor dien beambte kan verschatten bij slecht weder. Hel tariel wordt tegelijk vastgesteld op 2'/j cent en staat het aan de beleefdheid van de personen, die gebruik van het rek maken of zij een extra vergoeding zullen willen geven voor hel geval dat zij hun rijwiel wat heel lang laten staan. In verschillende andere steden bestond zoodanige officieele regeling reeds tang en de meesten. die een rijwiel gebruiken en hoevelen zijn dat al niet zullen zich er ir. verheugen, dat deze regeling eindelijk hier ook haar beslag krijgt. EEN MEISJE BEWUSTELOOS OP STRAAT GEVONDEN. Gisteravond tusschen 9 en 10 uur von den een paar wandelaars een meisje van naar schatting 17 jaar ongeveer, bewuste loos liggen aan het Steenscbuur voor het Natuurkundig Laboratorium, nabij de brug aan de Doezastraat. Gelukkig, mag men wel zeggen, dat zoo spoedig menschen het opmerkten, anders ware het meisje door auto's die van de Doezastraat het Steen- schuur afreden, allicht overreden. Blijk baar had zij een toeval gekregen. Men hield het hoofd en de handen vast, zonder meer. Een der aanwezigen spoedde zich snel per rijwiel naar het politiebureei en eenigen tijd later kwamen een paar agen ten per rijwiel aan, die het ook geraden achtten om zonder geneeskundige hulp te hebben gereadpleegd, niets te doen Eén der agenten begaf zich naar het Nutsge- bouw om daar don Eerste Hulpdienst" op te bellen. Intusschen kwamen er steeus meer menscben omheen, zoodat het wc! een volksoploop scheen. In een tasch die Daast het meisje lag zat een boek, blijk baar uit een bibliotheek gehaald en uit bet daarbij afgegeven bewijs bleek dat het meisje D. heette en in de Acaciastraat thuis hoorde. Eindelijk wachten duurt lang kwam de auto van den Eersten Hulpdienst met een geneesheer, die het meisje liet opnemen in de auto, waaraa ze naar haar woning werd gebracht. Wij woonden toevallig het geval van het begin tot het einde bij, en hoewel wij nici gaarne, noch aan de politie, noch aan den Hulpdienst eenig verwijt willen maken, lijkt ons toch dat er tusschen de kennis geving aan de politie en de aanwezigheid vaD den „Eersten Hulpdienst" meer tijd verliep daD voor een goed functionneeren van den dien6t wenschelijk is. Dit geval bleek ten slotte niet bijzonder ernstig te zijn, maar gesteld dat dit wol het geval ware geweest, hoe dan 1 Er schijnt aan de organisatie nog iets te haperen. DE BIOSCOPEN. Hut Luxor-theater brengt deze week als eerste hoofdnummer een verfilming van Hector Mal lot's bekend boek „Sans fa milie". Er zullen slechts weinigen zijn, die „Alleen op de wereld" niel hebben gelezen en dus niet hebben genoten van hel aan doenlijk verhaal van den kleinen vondeling Rémi en zijn omzwervingen met den reizen- den kunstenaar Vilalis en zijn troep vier voeters. De rilm geeft den inhoud niet alleen voor treffelijk weer. maar zal de toeschouwers in nog meerdere male boeien door het ontroe rende spel van nagenoeg alle medespelen den Een film, welke wij ook in de aandacht van de jeugd warm aanbevelen. Als tweede hoofdfilm draait „Helden van het Vuur", de geschiedenis van een brand weerman, die wegens een hem tijdens de uitoefening van zijn beroep overkomen on geval uil den dienst wordt ontslagen en wiens levenslust daarmede gebroken is. Bij een grooten schuuwhurgbrand weel hij ech ter met groot gevaar voor eigen leven twee mensehen uit de vuurzee te redden en een nieuwe aanstelling is de welverdiende beloo ning Op het tooneel zien wij ditmaal een soort RECLAME. 6355 i slangenmensch aan hel werk. Beenderen schijnt deze acrobaat, die zich met een on gelooflijke lenigheid in de onmogelijkste bochten weet te wringen en bij wijlen ge heel „in de knoop" zit, niet te bezitten. Dergelijke dingen zouden hem bij zijn toeren toch anders wel in den weg zitten. Men ga zelt eens kijken en doe hem het maar eens nal De directie van het Casino-theater is er in geslaagd voor deze week een serie tilnu te bemachtigen die stuk voor stuk goed mo gen worden genoemd. Achtereenvolgens rolt het Hollands nieuws, een uitstekende met speciaal gecomponeerde muziek begeleide Muziekfilm, een mooie en aardige teeken film en „Honger is een scherp zwaard" met Bobby Vernon aan het oog van den toe schouwer voorbij. En daarmee is het uit gebreide en attractie-volle voorprogramma ten einde. Na de pauze draait „De Zeecadet", een allervroolijksl spel van ie Amertkaansche Marine, waarin we in acht acten heel veel belangrijke kijkjes te genieten krijgen op het leven bij de Marine in de Vereenigde Staten. En vooral van het leven van de paar duizend cadetlen die aan de academie voor zee-officier te Annapolis hun veel zijdige opleiding omvangen. De Zeecadel is een Wilton-Metn^Gold- wyn-product, wat tot den geregelden bios coopbezoeker misschien reeds voldoende spreekt. Voor wie deze film en hun kwali teiten niet kennen, zij gezegd dat in „De Zeecadet" buitengewone regie te bewonde ren valt naast uitstekend individueel spel, vooral van Ramon N'ovarro en zijn tegen speler de sproeterige Wesley Barry." „De Zeecadet" een film die met medewer king van de Amerikaansche regeering en marine werd gemaakt en waarvoor de Wtl- ton-Melro-Goldwyn gedurende twee maan den de volle medewerking verkreeg van do Amertkaansche marine is een van de beste films geworden van deze fabriek. liet zal vol zilten deze week in Casino. Hot City-theater begint haar programma deze week met een interessante voor-film, over de zalmteelt in Canada, waarbij we een heel duidelijken kijk krijgen op de kunstmatige ontwikkeling van het eitje tot den zalm. Vervolgens wordt begonnen met de eerste hoofdfilm „Kind der ellende", waarin de hoofdrol vervuld wordt door Priscilla Bonner. Deze film geeft weer de geschiedenis van een eenvoudig meisje, uit Philadelphia, dat opgroeit in een tehuis zonder liefde en gezelligheid, maar al le gewillig den man volgt, dien ze liefheeft en die haar door mooie voorspiegelingen mee- troont naar New-0rlean9, waar hij voor geeft met haar te zullen trouwen. Hij be driegt haar echter en, niet wetend wat te doen, geeft ze zich over aan een rampzalig en zedeloos leven, en uit wraak doodt ze den man. die haar tot dit bestaan dreef. Als ze door het gerecht vrijgesproken wordt, tracht ze zich op eerlijke manier een goed beslaan te venverven, waarbij ze vele ver nederingen moet ondergaan, doch tenslotte belandt ze in veilige haven, en trouwt met een eenvoudigen jongen, die haar oprecht lief heeft. Na de pauze nog een zeer gees tige film „Irene", waarin de hoofdrol ver vuld wordt door Colleen More, wier spel zooals altijd uitmuntend is. Bij deze [ilm dient speciaal even de aandacht gevestigd te worden op de schitterende toiletten en daarbij passende weelderige decors van een mode-show. Hot geheel vormt een keurig programma, waartoe ook het strijkje een belangrijk deel bijdroeg. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraat examen rechtsgeleerdheid de heeren F. P. Stficke (Leiden), E. M. Cahn en G. C D. van Ha- nenbroek (beiden Den Haag) en voor het candidaatsexamen geschiedenis de heer Ch. van Istcrdael (Den Haag). Voor het examen apotheker-assistent waren opgeroepen drie candidaten. die al len slaagden. Het waren mej. J. F. C. van Dijk (Rotterdam) en de heeren C. Schol (Zaandam) en G. Trouwhorst (Rotterdam). De reserve-sergeant-majoor-administra teur G. de Klerk van het regiment .facers, is met ingang van 1 Mei j.l bevorderd tot res.-adjudn nf-onderoffic ier-ndm mistra teur. Mej. Fortuin, uit Schevenincen. die bij het tramongeval bij Veur ernstig aan het oog gekwetst werd, is thans weer in zooverre hersteld, dat zij dezer dagen het Acade misch Ziekenhuis heeft bunnen verlaten: helaas heeft zij het gezicht niet ten volle mogen behouden. De secretaris van de Leidsche Christe lijke Oranje-Vereeniging heeft een dank betuiging ontvangen voor de gelukwensrhen H. K. H. Prinses JuliaDa ter gelegenheid van Ilaar 18de verjaardag aangeboden, De politie alhier heeft den hier ter etede zonder middelen van bestaan ver- toevenden 28-jarigen smid G. V. uit VVust (D.) aangehouden en over de gr ene geleid. Gistermorgen heeft de 41-jarige M. L., terwijl hij bezig was in de stookplaats van de Sted. Lichtfabrieken een gat te hakken rondom een ijzeren buis, waarop ter afdekking een steen was geplaatst, dien steen op het achterhoofd gekregen, waardoor hij een hersenschudding bekwam en na door den E.H.D. behandeld te zijn, in het Diaconessenhuis moest worden op genomen. Zijn toestand bleek bij aankomst aldaar nogal mee te vallen. Tengevolge van het rijden over een steen, is gistermiddag de wielrijder L. F. K. op het rijwielpad langs den Rijnsbur- gerweg zoodanig gevallen, dat hij een her senschudding bekwam. Door den E. H. D. werd hij naar zijn woning in de Mariën- poelstraat overgebracht. De politie heeft wederom ©en hee renrijwiel in bewaring genomen, dat onbe heerd en zonder belastingplaatje in de Vreewijkstraat werd - aangetroffen. Ingekomen is voor „Schoolkinder voeding en Schoolkinderkleeding" f 2.50, zijnde de opbrengst van een verloting op d ebruiloft van Koos en .Teannelje en f 0.35 van de leerschool Oude Vest. - In den afgeloopen nacht ia wederom ingebroken in de kiosk nabij de Borstel- brug, waaruit eenige boeken worden ver mist. De daders zijn vermoedelijk in het be zit geweest van een valsche sleutel, al thans waren geen sporen van braak te bekennen. RECLAME AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 8HL - LEIDEN <■0X0 FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. PAKIJS, 14 Mei (Havasj. De „Matin" bericht, dat de Duitsche zaakgelastigde aan Beittelot de nieuwe instructies heelt mede gedeeld van de Berlijnsche regeering, nopens de uil te oefenen controle op de slooping der lorten in Oost-tTuisen. Het blad toegt er aan toe, dat het schijnt, dat do Duit-tene vertegenwoordiger geen nauwkeurige en aannemelijke voorstel,en heelt gedaan, i Dientengevolge bljjlt het Quay d'Oniay in afwachting van nieuwe voorsteden, tot zjj voldoening zal hebben gekregen. Wat betreli de vermindering der bezettingstroepen in het Rijnland, wenscht de Fransche regee ring zich de vrijheid tot handelen voor te benouden. Zij zal geheel vrijwillig handelen als het oogenblik daar i3, zonder dat eenige pressie of diplomatieke stap is ondernomen ARRESTATIES IN JAPAN. TOKIO, 14 Mei (KeuterJ. De politie hoeft in de afgeloopen dagen een aantal Kussen en Japanners gearresteerd, die van communistische samenspanningen verdacht worden. Na verhoord te zijn, werden eenige van hen weer vrijgelaten; eenige andere werden echter vastgehouden. Tegelijkertijd hebben alle havens een speciaal strenge bewaking g n egen. Ofschoon de activiteit tot nu toe nog beperkt is, achten de po litici een ernstige ontwikkeling van den toestand nog niet uitgesloten. Men verklaart dat ten gevolge van de ongerustheid der l politie met het oog op de uitbreiding der agitatie, voirnimeljjk preventieve msatrege- len genomen zijn. STADSNIEUWS. Het gehalte ran het water gaf den laatsten lijd volgend beeld: In milligr. Chloor p. Liter: 25 April 105. 28 April 126 80 April 140 3 Mei 161. 4 Mei 196 5 Mei 210. 7 Mei 231, 9 Mei 301, 10 Mei 350, 11 Mei 336, 12 Mei 315, 13 Mei 210. Wij vragen de speciale aandacht voor de publicatie® betreffende de inschrijvin gen voor de Openbare Bewaarscholen en Openbare Lagere Scholen. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen telegram is Hr. Ms. kruiseT „Su* matra" heden te Nagasaki aangekomen. HISTORISCHE ANECDOTEN. Guizot, eene de gast vao lord Aberdeen zijnde, had met dezen een gesprek over het Engelscb verkiezingsstelsel. „Zie" zeide de lord, terwijl men een kleine boe renwoning voorbij gmg die keet herin nert me een schandelijke daad uit mijn politiek leven. Een daad van geweld vroeg Guizot. Luister Lr woonde vroeger een huur ling van me hl, een man, die er een eigen opinie op na hield en bij iedere verkiezing tegen mij 6temde. ik besloot me van dien lastigen opposant te ontslaan. Hagij hebt hem zeker de huur op gezegd 1 Neen. 'k verlaagde zijn huur, zoodat hij niet langer kieze? bleef, 't Was laag wat ik deed. maar... zeer politiek. De beroemde kunstenaar Joh Sebas- tiaan Bach kwaom eens m een dorpskerk en vroeg den onderwijzer van de plaaTB, die tevwis organist was of hij ook niet eens spelen mocht. Ue meesteT nam den vrager eens op en ze* toen Een psalmvers vertrouw ik je niet toe, je mocht cene in de war raken Maar wanneer je wat spelen wilt als de men schen de kerk verlate®, mij wel, dan be derf je tenminsie n»et«. Na den dienst zette Bach zich aan het klavier, deed eerst vat onbeholpen, zoo dat de onderwijzer dacht: Gelukkig, dat ik hem tijdens den dienst met heb laten gaan, doch weldra was de kerk gevuld met de heerlijkste tonen. Geboeid bleven velen luisteren. Ook de meester stond langen tijd spra keloos. Totdat hij zich onder de hoorders begaf en zeinu een van beidenBach zelf zit voor het orgel of... w# hebben den duivel te gast. Albert Delpit vertelt van den vader van den beroemden componist Bellini de volgende bijzonderheden omtrent een bij; eenkomst, di« eenmaal tusschen Bellini père 0D Alexandre Dumas përe plaats vond. De Franeche romanschrijver reisde op Sicilië. Toen hij op zekercD dag eeD wan deling maakte, wees iemand hem een klein mannetje aan dat op een boeren»^ gen klauterde en zeidat is de vader van Vincenzo Be'lini. Dumaa snelde direct op den vader van den grooten meester toe, omarmde en kuste hem. Ue goede man wist met hoe hij het had. „Wees met verbaasd" riep Dumas, ik ben een vriend van uw zoon .Zoo antwoordde de grijsaard, van mijD zooD» mijn armen Vincenzo, mijn arm bind 1 Hoe, beklaagt gij hem Zeker, ik be klaag hem diep' Hij had hier zulk een en rustig leventje en zulk een gelukkig® toekomst m het verschiet. Ik bezit een paar wijnbergen en een huis eü van dat alles zal hij nooit partij trekken, hp op een slechten wee vera^kt. hpeft gchrel anders dan zijn voorvaderen gehandeld is verloren I Dumas begreep de bedoeling van dm ouden heer niet goed an vroeg: lf üff zood dan gestorven I „Neen" antwoord'!® de vader, maar hij is immers het 13 vreeselijk muzikant geworden I 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2